Nu hebben slechte jongens een graad Niet laten slingeren! Zwarte humor van Polanski Films in Leiden HASKELL WEXLER EN HET GEWELD MEDIUM COOL d¥kerkën_ de film geen prijzen op cinestud !v Mosquito Squadron OP NAALDEN ZITTENIN CAMERA „More" uiterst modieus filmpje hUl De vrouwen van Oswalt Kolle shell auto- vakantiereizen Toine Hezemans frontaal tegen vrachtauto Hello Dolly De seksuele ;èn frustraties vanJ reemde fc Minnaars. nin PAGINA 24 VRIJDAG 0 MAART 197t DEN HAAG (GPD) Haskell Wexler lijkt niet meer zó de man achter de camera als hij was in films als „Who's afraid of Virginia Woolf" van Mike Nichols en „In the heat of the night" van Norman Wilson. Dat kan klop pen, want sinds 1968 heeft hij zich op het re giepad begeven en zijn fascinerende film „Me dium cool" kunnen we binnenkort zien. De 48-jarige Wexler lijkt nu een duidelijker uitgesproken persoonlijkheid geworden met een Hemingway-„look". Hij is een aardige man met een zachte stem, welke weet te ra ken omdat hij een kritisch en openhartig oor deel overdraagt. Van de gebruikelijke afhou dende antwoorden van cineasten, die in vele belangen verweven zitten, moet deze Ameri kaan kennelijk niet veel hebben. Wexler maakt op het ogenblik een snelle rondreis door Europa om over de film te vertellen, die hij in ROME (AP) De Italiaanse film industrie profiteert van de hausse in controversieel religieus materiaal pnesterhuwelijken, wettige echtschei ding en religieuze grollen. Het Va- ticaan tracht terug te slaan door de katholieken via de pers en de te lefoon aan te raden de films niet te gaan zien. De eerste ronde schijnt echter voor de filmmakers te zijn. mede donk zij de mobilisatie van sterren als Claudia Cardinale en binnenkort Sophia Loren, Marcel lo Mastroianni en Vittorio Gassman. „In het Jaar onzes Heeren' 'slaat ondanks het predikaat „uiterst beledigend voor de katholieke leer en zeden" van het Vatikaan —alle kassarecords in Italië, feordi. Tog- nazzi en Claudia Cardinale treden erin op in het 19-eeuwse Rome. ten tijde van de strijd tegen het cleri- kale juk. Dino Risi heeft Sophia Loren ge contracteerd om de rol van een im pulsief boerenmeisje te spelen dat een telefoonnummer voor hulp aan een zamen draalt en later verliefd wordt op de priester die aan de andere kant van de lijn de nood der eenza men tracht te lenigen. De priester wordt Marcello Mastroianni. 1968 in Chicago ensceneerde rond de rumoerige democratische conventie. De regisseur met twee horloges om de pols. één om hem aan tele foontjes met zijn zieke zoon in Los Angeles te herinneren vertelde hoe Paramount zijn werkstuk enkele maanden na de conventie al in huis had. maar lang heeft geaarzeld „medium cool" uit te brengen. De film geeft namelijk een zeer realistisch beeld van de Amerikaan se maatschappij van vandaag, be dreigd door een golf van geweld en biedt dus talrijke mogelijkheden tot controversen. Dat de „onderweg"- films uit de States als ..easy rider" en midnight cowboy een succesvol onthaal vinden overal in de wereld zal wel de doorslag hebben gegeven om „medium cool" toch te distri bueren tussen de golf van films, die in dit genre te verwachten zijn. Het is stellig één van de beste door de zuivere en intelligente instelling, waarmee Wexler zijn verhaal toont. „Medium cool", titel gebaseerd op McLuhans boek „hot and cool me dia", begint met te laten zien hoe tv- reporters kwiek een auto-ongeluk op de grote weg vastleggen en daarna pas de eerste hulp oproepen. Beroeps deformatie? De film wekt de indruk uit een kaleidoscoop van gebeurte nissen een alibi voor een camera man ter discussie te stellen. Is hij alleen maar de schrijfmachine, het instrument dat registreert? Wexler dwingt de toeschouwer zelf uit de losse episoden een beeld en een oor deel op te bouwen. De tv-man, die de hoofdrol speelt raakt bijna on danks zichzelf geengageerd als hij op eigen houtje een reportage maakt in het negerghetto van Chica go. Het kost hem zijn baan. Wexler laat maar heel weinig ge weld zelf zien een twaalf, dertien seconden in de hele film maar hij weet de parallelgebeurtenissen zo scherpzinnig te kiezen, dat hij wel haast een dwingender suggestie van het bestaan van dat geweld weet op te roepen. Zijn brede aanloop in de film reikt naar een ruimere allure en achter de met summiere midde len getekende liefdesaffaire tussen de werkeloze tv-man en een onder wijzeres uit West-Virginia wordt compleet het gevecdt zichtbaar van de enkeling, die onmachtig lijkt te staan tegenover een meedogenloze wereld. Wexler is een filmer die vindt dat ook de registrator betrokken moet zijn. Zijn grootste probleem, dat hij ook in „medium cool" gestalte heeft trachten te geven, is dat de „bad guys" er tegenwoordig niet meer als misdadigers uitzien, vroeger waren het ongeschoren schoften, duidelijk op een afstand al te herkennen. De slechte mannen zijn tegenwoordig de genen „die alleen maar hun plicht doen" op hun beperkt terrein, zij ont wikkelen bacteriologische wapens, ontwerpen raketten en anti-raketten etc. Wexler heeft het niet gemakkelijk gehad zijn weg te vinden in de Ame rikaanse film. Alleen al zijn verhui zing van Chicago, waar hij lid was van de vakbond, naai- Hollywood heeft hem negen jaar gekost. Hy voelt zich nu alweer een oudere, die dan over het filmspeelgoed beschikt dat voor talentvolle jongeren nog lang onbereikbaar moet blijven. On dertussen kunnen wij gelukkig zijn dat Wexler met „medium cool" kon doorbreken, want Amerika heeft er een hoogst belangwekkend regisseur bijgekregen als hij zijn bezieling ook aan volgende films weet mee te ge ven. Het geloof dat een eerlijk en op recht mens hier op bezoek was heeft Wexler niet kunnen wegnemen. Dat hy risico's neemt om te zeggen wat hij wil zeggen bewyst dat al. B(j de onlusten in Chicago maakte de re gisseur van „medium cool" kennis met een nieuw gas, toegepast bij rel letjes. Dagenlang zag hij niets dan wazige vlekken. Nu moet hij soms nog een bril drogen. - v HASKELL WEXLER ..Medium cool", een van de beste. ADVERTENTIE Pak die Shell auto-vakan- tiereizen-catalogus nu en kies uw reis. Nog een be perkt aantal plaatsen in het hoogseizoen voor Spanje, Italië, Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland. Stuur met een uw reserveringskaart! AMSTERDAM (ANP) De inter nationale jury van Cinestud 70. het vierde internationale studentenfilm festival, de afgelopen dagen in Amsterdam gehouden, heeft beslo ten geen prijzen toe te kennen om dat er naar haar oordeel geen film was (films waren) die er uitsprong (en). De jury die naar eigen inzicht 2500 gulden had te verdelen, vond by de ingezonden films niet het ty pe dat zy verwachtte. Zo waren er volgens haar te weinig politiek geën gageerde films. De jury heef t 2500 gulden toegekend aan de stichting Cinestud die zich volgens haar meer moet gaan specialiseren op het nieu we element in de film en als zulks zich in de komende drie jaar voor doet dit soort films voor het festival van 1973 moet zien te verwerven. Daartoe suggereerde de jury zouden de statuten en de reglementen van Cinestud moeten worden gewijzigd. De jury kende Cinestud de prijs toe voor onderzoek naar en de realise ring van een en ander. Wel toege kend is de publieksprijs. Voor de Nederlandse film ..Portret", een groepswerk van het eerste jaar van de Nederlandse Filmacademie kreeg Louk Vreeswijk de eerste prijs van 1000 gulden en de film „Black Pud- dingh" van Nacy Edell van de uni versiteit van Bristol was goed voor de tweede prijs van 500 gulden. .PALERMO. Sicilië" <AP» I Nederlandse coureur Toine Hi zemans heeft gisteren onegdeerd e* frontale aanrijding tussen zijn au! en een vrachtauto overleefd. Hezemans oefende voor de Tarj Florio-race. die op 3 mei wordt gt houden, toen het ongeval plaatsvon Zijn wagen, een Alfa Romeo GT 1600 cc., werd ernstig beschadig Voetbal De KNVB heeft Lan bert Verdonck van NEC voor twi weken geschorst wegens' natroppt in de vriendschappelijke ontmoetii van zyn club tegen AGOVV afgeli j pen zondag. Hierdoor kan Verdonc die bovendien een boete van 150 gu den kreeg opgelegd, pas op 22 maa weer spelen. NEC ontmoet da Haarlem. CAMERA Uit de reacties op de afgrijselijke moord op zijn vrouw Sharon Tate kan men ongeveer afleiden wat Roman Po lanski voor het grote filmpubliek betekent. Het feit dat onmiddellijk een verband werd gelegd tussen de moord en een soort van subcultuur waarin Polanski, zijn vrouw en lijn vrienden zouden leven roil toch wel iets zeggen over de wijze raarop de nu 37-jarige Poolse regisseur bij het grote publiek is overgekomen. Die subcultuur met overvloedig narcotica-gebruik, sexuele uitspat tingen en rituele offers is nooit be wezen. Maar zelfs de arrestatie van Susan Atkins en Charles Manson. die bij de moord betrokken zouden zijn geweest en die op hun beurt weer in de „mytische sfeer" werden geplaatst, doet niets af van de aan vankelijke reacties. Het is altijd zo geweest dat moor den op filmsterren in verband wor den gebracht met uitspattingen. Het lijkt onvermijdelijk dat het leven op de film-Olympus en dat is Hollywood nog steeds associaties oproept aan een in criminele los bandigheid doorgebrachte vrijheid. Aangezien de „toppers" van het witte doek met voetballers, zangers en een enkele hartchirurg, worden gezien als de helden van onze tijd. zegt dat natuurlijk wel iets van de idealen over vrijheid: een waarlyk sadistisch universum opent zich. Weinigen hebben dat sadistische universum in de mens zelf zo in dringend proberen te analyseren als Palanski. Dus wel een verband al is het geen direct maar een the matische. Eigentijds Polanski 's carrière is zo eigentijds als maar zijn kan: pijlsnel. Hij werd in 1933 in Parijs geboren uit Pool se ouders. Drie jaar was hy toen hy terugging naar Polen, omdat de Duitsers zyn ouders in een con centratiekamp zetten. Poolse boeren voedden hem op. Terug in Parijs ging hU naar het Lycée des Beaux Arts waar hij kunstgeschiedenis studeerde en Kafka bewonderde. In 1954 opende zich de poorten van de belangrijke Poolse filmacademie in Lodz voor hem. die zich in 1958 na een opmerkelijke studie weer achter hem sloten. De belangrijkste elementen ln Polanski's jeugd zijn achteraf ge zien zijn voorliefde voor Kafka. later geëvenaard door Genet en zijn verblijf op het Poolse platte land waar ook zyn landgenoot Jerzy Kozinski (Geverfde Vogel. Stappen) zijn morbide levensvisie vandaan haalde. Polanski werd een conglomeraat van deze elementen nog in combinatie zijn eigen film technisch vernuft, esthetische ge voel en vermogen acteurs te bespe len. Het gevolg een ontluisterende, bijna griezelige, soms surrealisti sche stijl, waarin Hollywood en filmkoningen elders al gauw brood zagen. Polanski's. overigens niet aan een ideologie of vastomlijnde le vensvisie, gebonden films worden door hen graag betaald. Vanaf het begin van de jaren zestig maakte de jonge Poolse regis seur aanvankelijk via studenten filmfestivals en echte festivals maar later ook via de kassa's van de gewone bioscopen een triomf tocht. Repulsion, Cul-de-sac en Rosemary's Baby deze week alle drie in Camera hebben daar het nodige toe bijgedragen. De data van vertoning zyn repectievelijk donderdag en vrijdag, zaterdag en zondag en maandag t/m woensdag. Polanski als mens wordt door hen. die het zouden moeten kunnen weten geschetst als een beweeglijke figuur, die graag debatteerd, arro gant is en niet zelden onlogisch. Bij het werk moet hij een vreemd mengsel van ongeduld, angstval lige nauwkeurigheid en enthousias me ten toon spreiden. Tussen twee films zou hy nogal uitbundig le ven. Hij houdt van bars. snelle auto's en mooie vrouwen en gaat bijna elke dag naar de bioscoop Peter Brusse van De Volkskrant sprak vorig jaar ivoor de moord op Sharon Tate) met hem Enkele uitspraken van hem uit dit vraag gesprek. „Ik probeer mensen aan het den ken te zetten over hun zogenaam de zekerheden"„Ik geloof in cy nisme als filosofie. Zie je net als de hippies. Ze hadden lak aan de conventies en als waakhonden let ten zy op de maatschappij. Hun openhartigheid, dat vind ik be langrijk. Desondanks geloof ik in liefde en vriendchap. Niet in ver liefdheid. die heeft iets van een ziekte en bewerkstelligt zelden of nooit creativiteit". onverwachts en ongewilds kan ge beuren. Of het nou de duivel is of de waanzin of je er om moet huilen of moet lachen. Polanski is degene die in de film het zijden draadje van het zwaard van Damocles dat hij boven ons hoofd en in onszelf ziet hangen doorknipt waardoor hij zyn gezegde waarmaakt dat we in de ..bioscoop op naalden moe ten zitten". Roman Polanski gruwelijk sprookje voor andere het verhaal van een paranoïde zwange re vrouw (Mia FarrowHet maakt niets uit welke mogelijkheid je kiest, heeft Polanski zelf gezegd, want welke keuze je ook maakt het komt op hetzelfde neer: dat je ge zien hebt dat er met de mens iets STUDIO Dat een klein landje ergens mee op de groten kan voor liggen bewijst deze week More in het theater aan de Steenstraat. Dit filmpje met het verhaal van een Duitse student iStefan) die na voltooide studie zich in het avon tuur in de vorm van de niéuwe subcultuur met drugs en balance ren aan de rand van de maat schappij werpt, hebben wij eigen lijk al zo'n beetje gehad. Niet na tuurlijk helemaal hetzelfde, maar in de vorm van het boek van Jan Gerhard Toonder Ratten van Han nibal). enkele episodes uit Cremer- werken en een filmpje met zondags - bijbelverhaal - verteller Aart Staartjes over Ibiza en wat ie daar allemaal zo kunt beleven en tegenkomen. More doet dan ook van aanvang aan wat modieus aan. Niet alleen is het gegeven niet overtuigend: Stefan gaat naar Parijs, ontmoet een jonge Fransman met wie hij door kraakjes zich staande weet te houden vervolgens een aardig maar aan drugs verslaafd meisje dat zich tezamen met Stefan op Ibiza. het kleine hippie-subcultuur eilandje door de combinatie van liefde, heroïne en boze mensen te gronde laat richten. Deze hele zaak wordt in mooie maar verder nietszeggende beelden uitgewerkt, zodat resteert wat hier boven al eens gesignaleerd werd een modieus werkje, overgedra- matiseerd en karikaturaal. De mu ziek van Pink Floyd vormt daar een uitzondering op. Klaus Grim berg speelt een aardige Stefan die niet verder komt, Mimsy Farmer is zyn tegenspeelster, van haar moet gezegd worden, dat we zelden een meisje zo mooi Amerikaans hoorden spreken. TRIANON Hello Dolly gaat de tweede week in. en als we ons niet vergissen is het zeker niet de laat ste week. De musicalfilm met de grote attractie Barbra Streisand bijgestaan door routinier Walter Matthau zal het nog wel even vol houden. En terecht, want de groots opgezette kleurenproduktie door stuntregisseur Lehman is een fijn stukje musical, dat door de onvol prezen talenten van Barbra goed is vcor een „fyn avondje uit." van REX Er is, eerlijk gezegd, get^ touw aan vast te knopen aan f' film, die deze week ln het Haa2r'' lemmerstraattheater draait. Het 't t€ volgens een van de reclameslagziJe I nen „een moderne Zweedse fiL-oo over een bizarre liefdeDe punn jes achter het laatste woord ma ten kennelijk heel wat pikante su* gereren. Zeker, geen borst blij lang achter textiel verborgen i deze nogal traag verlopend rolprent. Niettmin ls het zei voor een verwoed seksliefhebb een vry lange zit wil hy de fil helemaal uitzien. Het woordje lieL~ de van de slagzin behoort overigei in he timeervoud te worden gestel omdat het hier bepaald niet om gefrustreerde toestand gaat. Int gendeel. alle personages en di zyn er heel wat uit dit broeierij verhaal gaan op de een of ande wijze gebukt, onder allerlei sekst»1 moeilijkheden. Manzieke meisjes i impotente mannen lopen resp. ve t leidelyk en tragisch te doen in b en bed en dan komen er in dit oi duidelijke, sterk fragmentariscl verhaal nog wat van die onbegr pen en misbruikte ouder wordeni vrouwen voor, die het allemaal ni meer zien. Wat weten we tenslot van elkaar, vraagt één van die zi lepieten aan het eind van film zich af. Met die zin is kern van de zaak wel getypeei Het gaat namelijk om mensen o' voortdurend, hoewel ze tezamu een besloten gemeenschap vorme langs elkaar hen leven. De fib die gebaseerd is op een boek v» ene Artur Lindkvist, eindigt tr gisch met de dood van één van i meest sympathieke en onopvs lendste figuren uit het verha Ogenschijnlijk rustig en probleer loos door het leven stappend jaa ze door een onmogelijke liefde ve scheurde figuur zich zelf het gr in. Een „mooi" slot van een w moeilijke film met veel bloot, d wel! Uiterlyk is Polanski klein en ma ger. Zijn lange blonde haar over zijn bleek gezicht maakt van hem een kleine prins (Brusse) maar dan eentje met een voorkeur voor zwar te humor. Die zwarte humor vind Je nog niet in Repulsion (uit 1964-'65) met in de hoofdrol Catherine Deneuve. waarin hy meer psychologisch dan verhalend in het wezen van een langzaam naar de waanzin gedre ven vrouw doordringt. Wel in Cul- de-sac (1965) dat zich afspeelt in een surrealistisch landschap, waar een kleine burgerman zich terugge trokken heeft met een Frangaise van lichte zeden en zijn bestaan ziet ineenstorten door het domme geweld van een vluchtende gangster Polanski maakt iedere film anders, zegt hij zelf, zo ook de laatste van de Camera-cyclus deze week. Rose mary's Baby. Voor sommigen een LUXOR „Het gevoelsleven van de vrouw, vooral daar waar het be trekking heeft op de seksualiteit". Dat is het hoofdthema van Oswalt Kolle's derde film „Uw vrouw, het onbekende wezen". Kolle. die na de verfilming van zyn boek „Het won der van de liefde" grote befaamd heid verwierf, trekt ook in zijn nieuwste film ten strijde tegen het onbegrip dat er bij velen t.o.v. de seksualiteit bestaat. Hy doet dat op een dusdanig openhartige en ver helderende manier dat het bekijken van de film een aangename en voor velen waarschijnlijk ook leer zame bezigheid is. Het prettige van Kolle is dat hij zijn „boodschap" op een aanvaardbare manier naar voren weet te brengen. Hij laat niet op een hinderlijke, schoolmees terachtige manier zien hoe het nou eigenlijk wel allemaal zou moeten „Uw vrouw, het onbekende we zen" bestaat uit drie afzonderlijke verhalen. In het eerste verhaal pra ten twee zeventienjarige vriendin nen. Susanne en Karin, over seks, liefde en mannen. Zij vertellen el kaar hun nog prille ervaringen die variëren van het ruw afwijzen van een nozem tot een affaire met een lesbische vriendin. Susanne is een nuchter ongecompliceerd meisje terwijl Karin vaak in een droom- wereldje leeft. Wanneer beide meisjes elkaar twee jaar later weer ontmoeten blijkt Susanne gelukkig getrouwd terwijl Karin door een slechte ervaring met een onsym pathieke, egoïstische Jongen een af keer van mannen heeft gekregen. Duidelijk schetst Kolle in dit ver haal het gevoelsleven van twee uiterste karakters. Het tweede gedeelte van de film heeft een wat „Dolle Mina-ach- tige" inslag. Een keurig getrouwde jonge vrouw, Sabine, die eigenlijk alles heeft wat haar hartje begeert (een mooi huis, een echtgenoot met een goede baan etc.) komt in op stand tegen het „burgerlijke. alle daagse" leven dat zij leidt. Zij wil gaan werken, zelf geld verdienen en niet meer zo afhankelijk zyn van haar man Wolfgang. Ondanks ver zet van haar man zet zij haar wil door. Dat ze ook op seksueel ge bied niet de passieve, „ondergescho ven" rol wil spelen brengt de film duidelijk in beeld. Het derde verhaal handelt over de psychologische en fysieke proble men van een zwangere vrouw. Kolle laat zien hoe de intieme rela tie tussen man en vrouw door een zwangerschap van karakter kan veronderen. Beiden, Barbara en Horst, moeten aan de nieuwe situa tie wennen en dat gaat (uiteraard) gepaard met de nodige spanningen. LIDO Dat een goed scenario niet altijd tot een van de betere films hoeft te leiden, wordt deze week weer eens duidelijk in het Lido-theater. „Mosquito Squadron" voorzien van de intrigerende on dertiteling „Hun opdracht was Hitlers V-2 fabriek te vernietigen." is op papier een wat geromanti seerd. maar toch wel sterk en spannend verhaal voor een film uit het begin van de oorlogsjaren. Maar op het witte doek „valt" de kleurenproduktie by de eerste sal vo. Regisseur Boris Sagal is er met zijn tweede rangs bezetting van de hoofdrollen —David McCallum als de schuchtere Quint en Suzanne Neve als de onbeholpen treurende weduwe van de neergeschoten squadron-leider Scott —niet in ge slaagd persoonlijkheid en sfeer in zyn beelden te stoppen. En daar door sleept de film zich ïogal moeizaam naar de overigens wel weer acceptabele finale. In de slotscènes-vol-actie, wajp in de Engelse RAF-piloten hun o dracht om het kasteel van CarlpH met de geheime, ondergrondse b sis van de vliegende bommen vernietigen uitvoeren en met b hulp van de Franse ondergrondll ook de gevangen genomen Bri™l vliegers bevrijden, krijgen de t zoekers overigens nog een pa echte karakters te zien: paste Bellague slaat de Duitsers figut' lyk met het heilige kruis om oren. terwijl de gevangen genorrjUI commandant Penrose wèl een dvl minerende en inspirerende leic is. Beiden worden door regisse Sagal echter binnen luttele min ten tot „martelaren" gemaakt. „Het Jammerlijke vergeten liever denken aan een nieuwe t< komst." is de niet opzienbare oorlogs) moraal van de film. Vc de meeste bezoekers van „Mosq^ to Squadron" zal dat niet erg mo._ lük vallen....

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 24