brandt wil DDR niet officieel bezoeken Frau Schultz secretaresse maar was meesterspionne Beperkte doelen - zonder idealen Jlbricht staat er jiter op fc' De oorlog in Vietnam (4 en slot) /een fanfares, parades of andere poespas Nog altijd twaalf Zuidkoreanen tegen hun wil in noorden DAMESOpgelet.. DEMONSTRATIE rgel als dank i Nederlanders gtan Canada LANGEZAAL Stille Rijn 1-4, Leiden - Lx tra reclame - Extra reclame LANGEZAAL Door Milovan Djilas )AG 6 MAAKT 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze correspondent) IN (GPD) De Westduitse onderhandelaar Sahm en zijn de- keren vandaag of het komende weekeinde zonder een afge- overeenkomst over het komende gesprek tussen kanselier t en de Oostduitse premier Stoph naar Bonn terug. Na vier •aten in Oost-Berlijn was Sahm gisteravond nog zwijgzamer a afloop van de beide vorige gesprekken met zijn oostelijke kspartner Schüssler. Een tweede strijdpunt tussen beide delegaties is (of is geweest) de wens van de Oost-Duitsers dat de kanse lier regelrecht uit Bonn naar het Oostberlijnse Schönefeld vliegt, ter wijl Brandt niet alleen zelf via West Berlijn wenst te reizen, maar boven dien een andere route om politieke reden waarschijnlijk niet kan accep teren. In de Oostduitse propaganda heet zo'n reis via West-Berlijn pro vocatief, omdat een Westduitse rege ringsleider niets te zoeken zou heb ben in de „zelfstandige politieke een heid" West-Berlijn. onw waar later op de avond dat Sahm maan- end opnieuw zijn opwach- Oost-Berlijn hoopt te maken, inmiddels reger in gs woord- Ahlers de verwachting uit- ■|en dat het topgesprek in elk oor Pasen zal plaatshebben ■van Westduitse kant verschil- lata voorgesteld, onder an- zestiende maart. Naar ver- ~»mt ook de achttiende Willy gelegen. 5 wel zeker dat het vaststel de datum minder moeilijkhe- evert dan het oplossen van aire en technische problemen, «ren een ambtenaar van het in Bonn aan Sahm's dele- is toegevoegd, beklemtoond* aioeden dat Oost-Berlyn er oor voelt Brandt voor een zoek" te ontvangen, dat zon- poespas kan verlopen. In de visie van de DDR-regering anselier een buitenlands re- eider. die met de gebruikely- compagnie dient te worden ;ht, een gebeurtenis waaruit elijk kan worden geconclu- At Bonn in de praktijk het Duitsland blijkbaar toch er- Pers )NTO (Rtr.) Een groep Ne- se Canadezen is een campag- mnen voor het verzamelen d voor een concertorgel, als ik aan Canada uit dankbaar- I or de bevrijding van Neder- j jaar geleden, rgel, dat wordt gebouwd door ia Flentrop in Zaandam en I i de bouw drie jaar zal ver- Ügt een plaats in het Cana- Instcentrum in Ottawa. Nederlands-Canadese comi- -'70. dat vorig jaar gevormd I nog niet zeggen, wat het or- I ,t kosten. „De prijs doet er I i". aldus de voorzitter van het Jan van Bruchem, één van lerlanders, die in 1945 door adese troepen werd bevrijd, e Nederlanders en de Neder- Canadezen, zullen moeten le de wetenschap, dat wat wij ïn om onze dankbaarheid te ïulks nimmer zal kunnen op- tegen het ontzaglijk vele. dat nadezen voor ons gedaan Tenslotte is er het moeilijke pro bleem dat de pers oplevert. Nu al zouden zich meer dan 900 journalis ten uit alle delen van de wereld bij de Oostduitse regering voor bij woning van de grote gebeurtenis heb ben aangemeld. Bonn verlangt dat de doorlaatposten in de muur bij de ze gelegenheid voor alle geïteresseer- de verslaggevers worden geopend, ook voor Westberlijnse en voor re dacteuren van Springers boulevard blad „Bild", die buiten de deur wer den gehouden bij de recente perscon ferentie van Walter Ulbricht. Boven dien zal kanselier Brandt de gelegen heid moeten hebben om, naar West duitse gewoonte, na afloop van de conferentie voor de pers te verschij nen om persoonlijk verslag uit te brengen. Als men dit liever niet in West-Berlyn ziet gebeuren, dan zal de gast uit Bonn een grote zaal in het oostelijk stadsdeel toegewe zen moeten krijgen, tenzij natuurlijk Brandt en Stoph zouden besluiten gezamenlijk voor het ongetwijfeld wat agressieve journalistieke front te verschijnen. De kans daarop lijkt echter te verwaarlozen. In Lafayette mocht de vijf jarige Toby Mooney touwtje springen met de echtgenote van de Amerikaanse president. Me vrouw Nixon maakt op het ogen blik een reis door vijf Amerikaan, se staten om zich op de hoogte te stellen van voorzieningen op sport- en ontspanningsgebied. Vrijgelatenen gemarteld DEN HAAG (ANP) Noord-Ko- rea heeft vorige maand negenender tig passagiers vrijgelaten van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat in de cember vorig jaar met een beman ning van vier koppen en 47 passa giers door een Noordkoreaan werd gekaapt. Maar het communistische noorden van Korea is het enige land ter wereld, dat gekaapte vlieg tuigen niet aan de rechtmatige eige naar teruggeeft, in dit geval een Zuidkoreaanse maatschappij voor burgerluchtvaart. Erger is, dat Noord-Korea ook de leden van de bemanning en de ove rige acht passagiers weigert vrij te laten, zogenaamd omdat zü niet naar Zuid-Korea wilden terugkeren, maar In werkelijkheid omdat zij tegen hun wil worden vastgehouden, aldus deel de de heer Jing Sang-an. zaakgelas tigde van de Zuidkoreaanse ambas sade in Den Haag op een persconfe rentie mede. Volgens de zaakgelastigde van de regering in Seoel houden de Noord- koreanen juist de intellectuelen onder de passagiers vast. De overigen moch- ADVERTBNTIE ten pas na 66 dagen terugkeren, na dat van alle kanten steeds krachti ger druk op de regering in Pjongjang was uitgeoefend om hen vry te la ten. Uit mededelingen van de vrij gelatenen bleken twee dingen: ten eerste dat de achtergeblevenen tegen hun wil worden vastgehouden: ten tweede: dat er van ernstige mishan deling gesproken kan worden. Een van de passagiers, de dertigjarige Son Ho-kil, die gezond en wel in het vliegtuig stapte, dat op 11 decem ber werd gekaapt, keerde als een wrak terug. Hij onderging tijdens zijn onvrijwillige gevangenschap in Noord-Korea martelingen met elek triciteit en kreeg bij wrede verhoren verdovende middelen toegediend. Een arts constateerde na zijn terugkeer, dat Son Ho-kil aan totale geesteHke uitputting leed, veroorzaakt door „medicijnen" en lichamelijke kwel lingen. De Zuidkoreaanse zaakgelastigde in ons land legde zijn verklaring af om de aandacht, nog eens te vestigen op een zeer ernstig probleem van menselijke aard, dat o:n een snelle oplossing schreeuwt. Hij was dank baar voor de inspanningen van het Nederlandsche Roode Kruis en de Ne derlandse regering om de passa giers, bemanning, het gekaapte vlieg tuig en de lading naar Zuid-Korea te laten terugkeren. De Zuidkoreaanse regering zal zich met inzet van alle krachten er voor blijven inspannen, dat alle gevangen gehouden perso nen zo vlug en veilig mogelijk terug- j keren, aldus de heer Jin Sang-an. i (Van onze correspondent) BONN (GPD) In het toren hoge ministerie van Onderwijs en Wetenschappen op het Tul- penfeld, het hart van het West duitse regeringscentrum, ver wijst een geüniformeerde amb tenaar, die alle zes liften in het oog heeft, bezoekers naar de portiersloge. Naam en doel van bezoek worden genoteerd. Alleen de vaste bewoners van het huis passeren ongehinderd. Tot zij zich vorige week vrijdagmorgen ziek meldde, was Frau Irene Schultz één van hen. Mevrouw Schultz leidde de „voorkamer" van minister Leus- sink. Ze is 51 jaar, al 23 jaar weduwe en moeder van een 27- jarige dochter. Eén van die on betaalbare (met de 1200 mark per maand die zij de laatste tijd verdiende dan ook karig beloon de) secretaresse waar Bonn als een erfenis van de laatste oor log rijk aan is. Mevrouw Schultz heeft als chef-secretaresse de ministers Stoltenberg en, sinds de regeringswisseling. Leussink consciëntieus werkend veel uit handen genomen. Geheimen hebben er voor haar in het mi nisterie van Wetenschappen nauwelijks bestaan. Het telefoontje, waarmee zij zich vrijdagochtend ziek meldde, kwam uit het gebouw van de Veiligheidsdienst in Bonn. Op weg van haar Düsseldorfse wo- n ng naar het ministerie was Irene Schultz gearresteerd we-, gens jarenlange spionage voor het ministerie van Staatsveilig heid der DDR. De laatste gehei men die zij Leussink uit han den nam en de Oastduitsers toespeeldekabinetsorotocollen van 5 en 18 februari, dagen waarop het kabinet Bahrs be- sorekingen in Moskou en Brandts plannen vcor een ge sprek in Oost-Berlijn onder de loep nam. De bange vrees be staat dat Ir°ne Schultz Oost- Ber'lln voortdurend van Brandts po'itieke plannen oo de hoogte heeft kunnen heugen. Verrassin" O Toen in het weekeinde de ar rest: tie werd bekendgemaakt, was dat voor haar medewerkers een ongeloofwaardige verras sing. Vorige maand organiseer de mevrouw Schultz de „Weiber- fastnacht" voor carnaval. Ze speelde een grote rol in de per soneelsvereniging, was een ge zellige collega en daarbij: aller minst een Mata Hart. Is ze door chantage tot spioneren gedwon gen. door geldnood? Van een uitgesproken politieke overtui ging is haar collega's niets be- "m* Minister Leussink ver loor een van zijn „beste" me dewerksters; wie had dat kunnen vermoeden. kend. In de pers is weer eens geattendeerd op het feit dat de aanwezigheid in Bonn van zeer veel alleenstaande secretaresses, die dikwijls vertrouwensposities bekleden, in zekere mate een kwetsbare plek is. omdat de in teresse van het Oosten zich her haaldelijk op die vrouwen richt. Positie Mevrcuw Schultz bekleedde een positie waardoor ze in aan merking kwam voor een per soonlijk onderzoek door de vei ligheidsdienst. Die zal ongetwij feld zijn uitgevoerd toen zij in 1966 opvolgster werd van de om gezondheidsredenen vertrokken chef-secretaresse van afdeling 1: kabinetszaken en juridische aan gelegenheden. Herhaling van zo'n onderzoek heeft slechts plaats als de veiligheidsdienst daar aanleiding boe ziet. In dit geval leek nooit enige aanleiding te bestaan. Sinds 1957 was Irene Schultz echter agente voor de Oostduitse spionagedienst. Een persoonlijke vriend (de inmiddels ook gearresteerde oud-rechtbankpresident Hein- rich Wiedemann) reisde in 1957 met haar naar Oost-Berlijn. De vriend placht nu en dan te lun chen met luitenant-generaal Markus Wolff, hoofd van de spi- onage-afdeling in het Oostber lijnse ministerie voor Staatsvei ligheid. Tegen een maandelijkse beloning van 400 mark met ech ter het uitzicht op vette premies, werd mevrouw Schultz in dienst genomen. Directe chef werd de vriend, Wiedemann waar schijnlijk sinds '49 in dienst, maandsalaris in zijn actieve ja ren 3000 mark). Tegen Wiede mann, een man met vele ken nissen tot in de top van de Bon ner ambtenarij, werd woensdag avond een arrestatiebevel uitge vaardigd. Hij is 80 jaar oud. Sollicitatie In Juni 1957 solliciteerde Irene Schultz naar een secretaresse functie aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1962 volgde de overplaatsing naar het ministerie van Wetenschappen. Een jaar eerder had de dienst in Oost-Berlijn haar een vrien din bezorgd: de 41-jarige Liane Lindner, alias Ingeborg Weber. Toen die vriendin vorige week donderdagavond, na een schouw burgbezoek met Irene Schultz en dr. Henrlch Wiedemann, op het station van Bonn werd aan gehouden, vond men in haar handtas de kabinetsprotocollen van genoemde dagen. Thuis, in Keulen, beschikte de geschoolde agente over een goede spionage- uitrusting. Zij noemde zich een „burgeres der DDR" en ver klaarde „in het belang van de vrede" opdrachten voor haar re gering te hebben uitgevoerd. Die opdrachten waren het verrich ten van koerierswerk voor me vrouw Schultz en dr. Wiede mann. Schouwburgbezoeken hebben het bevriende drietal waar schijnlijk jarenlang de gewenste entourage verschaft voor het on gehinderd uitwisselen van stuk ken. Of er meer vrienden in het komplot waren betrokken, is nog onbekend. Beweerd is, dat Irene Schultz een hoofdrol speelde in een spionage-zaak die de groot ste uit de korte maar op dit punt veelbewogen geschiedenis van de Bondsrepubliek zou kun nen zijn. Bekend is slechts dat het Bondsgerechtshof in Karls ruhe zijn onderzoek met de drie arrestaties niet heeft afgesloten. De Westduitse strijdkrachten hebben in München laten weten dat ook de 37-jarige adjudant- onderofficier Hugo Preisier ont maskerd is als agent van Oost- Duitsland. Preisier, die al op 19 januari werd gearresteerd, zou door zijn In Oost-Duitsland wa nende broer overgehaald zijn voor de Oostduitse regering te spioneren. Naar alle waarschijn lijkheid bestaat er geen verband tussen dit spionagegeval en dat in Bonn. 10RGEN van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. bij iet de CARMEN HAARKRULSETS, binnen een wartier is U goed gekapt. Als U het gezien heeft wilt U beslist zo een set hebben maarU behoeft hem nog niet direct te kopen want u kunt hem eerst een maand huren voor slechts 10,-, bevalt hij U dan wordt de betaalde 10,- v. d. huur in mindering gebracht van de koopprijs. .CARMEN SETS" reeds vanaf 39,95 t.m. 129,- •ames hartelijk welkom morgen bij: iTILLE RIJN 1—4 - LEIDEN TELEFOON 26545 De koffie is klaar voor U. Een van de belangrijkste nog levende denkers over het com munisme, Djilas, was een com munist van het eerste uur. Van 1937 tot 1940 bracht hij voor zijn idealen in de gevangenis door. In de Tweede Wereldoor log was hü partizanen-generaal naast Tito, vice-premier van de Joegoslavische regering in bal- Ja lingschap en voorzitter van het •ilB parlement. Stalin noemde hom fll zijn „krulharige jongen". Tot 1953 bleef hij de tweede man in Joego-SIavië. Toen viel hij in ongenade en van 1956-1961, van 1962-'66 bracht hü weer in gevangenschap door. In 1969 kreeg hij de Amerikaanse vredesprijs, die daarvoor slechts was toe gekend aan Churchill, Eisenhower en Truman. Hü schreef veel boeken over het communisme, waaronder De nieuwe klasse, Mün gesprekken met Stalin etc. Djilas heeft in het verleden altüd geweigerd zich uit te spreken over de kwestie- Vietnam. Een oorlog van beperkte doelen is in feite een oorlog zon der idealen. De oorlog in Korea was anders. Als die in de V.S. verzet heeft opgeroepen, dan is dat alleen door de methode en omvang van de strüd. In die tüd stonden alleen de com munisten aan de zijde van Noord-Korea. Tegenwoordig roepen de debatten over Vietnam drin gende vragen op over de oorlog zelf. Is het nodig of is het overbodig, is het van vitaal belang voor de Ameri kaanse natie, of is het eenvoudig een relikwie van het verleden? Niet slechts de dogmatici van links geven kritiek op de interventie, maar die komt ook van de zijde van lei dende figuren in Amerika, die een front hebben ge vormd en worden gesteund door onafhankelijke en vrije informatie. Deze groep probeert de kloof te over bruggen die naties verdeelt en die gevormd wordt door ideologieën, agressie en verschillen in geschiedenis en welvaart. De rol van de pers en tv in Amerika Het uitmoorden van Vietnamese burgers, zelfs als het slechts op zichzelf staande incidenten zijn, hebben een donkere schaduw geworpen over de doelstellingen van hen die de interventie zijn begonnen en hebben bevor derd. Daar waar wet en reden op de achtergrond raken, komen uitbarstingen van waanzin in de plaats. Daarom moeten de strijders aan beide zijden in het conflict on der toezicht staan van mannen die niet worden gehin derd door nationale en ideologische vooroordelen. Het z.g. Hof van Bertrand Russell de „rechtszaak" tegen de regering van de V.S. in Stockholm had niet veel te betekenen. Men kan er moeilijk in geloven om dat het pretentieus was en belachelijk partijdig.. Het beweerde tot taak te hebben het publiek in te lichten, maar deze taak wordt op geloofwaardige wijze en te goeder trouw verricht door de Amerikaanse pers en t.v. Als de Amerikaanse nieuwsmedia het verhaal over de beweerde moord partijen zouden hebben achtergehou den om de Amerikaanse mythe in stand te houden, zou de wereld van één schokkende waarheid minder op de hoogte zijn geweest. Aan de andere kant zou zij gekweld worden door bange twijfels over de bedoelingen en de humaniteit van het machtigste land in de wereld van vandaag. Iedereen betaalt de prijs van de oorlog De oorlog in Vietnam heeft veel vertrouwen geschokt en veel spanning gebracht in de onderlinge betrekkin gen. Mijns inziens neemt het een even voorname plaats in voor de V.S. als de grote crisis in 1929 en de Tweede Wereldoorlog. De oorlog in Vietnam heeft de commu nisten evenmin gespaard. Die was mede oorzaak van het verschil van mening tussen China en de Sowjet- Unie en heeft geleid tot twijfel aan de mythe van de communistische solidariteit. Aan de andere kant hebben de communistische par tijbureaucraten hierdoor de kans gekregen zichzelf af te schilderen als redders van de naties en voor het og nblik hebben ze nieuw leven kunnen blazen in hun fossielachtige anti-kapitalistische en anti-imperialis tische leuzen Iedereen betaalt nu de prijs voor de oorlog in Viet nam. De bestaande maatschappelijke en politieke struc turen worden erdoor aangevreten en de groeiende nieu we structuren worden erdoor verstikt. De oorlog bewijst, dat het Westen geen ideale wereld is, en demonstreert de absurditeit van de ideeën die de communisten pro pageren. De oorlog heeft verregaande geestelijke span ningen veroorzaakt, maar heeft de sociale en politieke structuren niet zo in beroering gebracht, dat er revolu ties door ontstaan. En kan dat ook niet. Maar uit ver schrikking en wanhoop verrijzen de stralen van hoop en worden veranderingen tot stand gebracht. De Viet namese oorlog is een nachtmerrie die het verleden ge produceerd heeft, maar is eveneens een voorproefje van meer open systemen en minder beperkte waar heden. Niemand heeft de tijd aan zijn kant In deze oorlog heeft niemand de tijd aan zijn kant. Om deze reden hangt de duur van de oorlog zowel af van de ideeën van hen die hem voeren, van Washington en Hanoi, als van militaire en andere ontwikkelingen. Aangezien de uitslag van deze oorlog kritiek is voor de wereldverhoudingen en de veranderingen binnen het „kapitalisme" zowel als in het „socialistische kamp", is het soort vrede dat wordt gesloten belangrijker dan wannéér deze wordt bereikt. Een vrede, gebaseerd op de macht van de V.S. heeft geen levenskans in Vietnam. Het hedendaagse geweten van de mensheid is niet voorbereid op een vrede met „revolutionaire" tiranieeën, noch op het aanvaarden van moordpartijen als gevolg van ideologieën. De vrede is een zaak van iedereen. Maar zij kan al leen worden bereikt door hen die de oorlog voeren, Ha noi en Washington. Hoewel dit slechts de mening is van een buitenstaander: vijf jaar oorlog is meer dan ge noeg geweest om de krachten te herkennen van beide partijen en de mogelijkheden te taxeren. Het is voor mij duidelijk, dat de huidige situatie geen van beide zijden de mogelijkheid biedt de oorlog binnen afzienbare tijd te beëindigen. Om diezelfde reden dat de bestaande toestand het begin van een nieuw tijdperk kan betekenen, is het de plicht van alle mensen van goede wil zich in te spannen om de vrede te bereiken en hun invloed goed aan te wenden om beide partijen over te halen hun houding te wijzigen. Het is een feit dat de vrede alleen kan wor den gesloten door hen die daadwerkelijk deze oorlog voeren. Hanoi en Washington zij moeten de nieuwe realiteiten onder ogen zien. Het schijnt mij toe dat de beslissende stap op deze moeizame weg de erkenning zal zijn van de Vietnamese revolutie binnen de beper king van de nationale grenzen samen met de garanties voor de menselijke rechten van de burgers van Zuid- Vietnam. Amerika juist omdat het zo rijk is en vindingrijk kan er alleen bij winnen als het zich aanpast aan het nationalisme van de kleine en onderontwikkelde landen en kan het Vietnamese volk slechts voor zich winnen door te laten zien wat het voor hen doen kan. Tegelijkertijd bestaat er geen betere weg voor de Viet namese revolutionairen om hun patriottisme te bewij zen en bredere steun te winnen in hun eigen land. dan door het demonstreren van verdraagzaamheid ten op zichte van hun landgenoten die een verschillende ideo logie hebben, en door het zich bewust zijn van de gren zen en mogelijkheden, evenals van de belangen van hun volfc.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17