oechst loost iedere dag 'aio's giftige endosulfan KOM MI J OPHALEN Centrifugeverdrag ondertekend Niet een Dolle Mina had ooit „Margriet" gelezen Bollet j% Kruisinga gaat in Duitsland praten intrekken van lozingsvergunning Loon doorbetalen na overlijden werknemer Politie doet inval in Duits speelhol PRETVOGEL NO. 1 50 Samenwerking tussen industrie en overheid ,,Ze hebben heimwee naar tv en voorpagina" 'k,c;rrr:: Kamer beslist Middendorp sedt af als j£\-voorzitter Nieuw licht in Prater Bk t}M€Ójef>ccevm; Politiek 500 gulden Geleuter ERDAG 5 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA .7 ADVERTENTIE dAAG (GPD, ANP) De Duitse firma Hoechst arschijnlijk elke dag 3.6 tot 9.6 kilo endosulfan in een zijriviei van de Rijn. Voor de lozing van deze ttige stof heeft het Duitse bedrijf vergunning van teiten. Deze mededeling deed de staatssecretaris Bale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- teren in antwoord op vragen van het tweede-ka- filanus (CHU). ttssecretaris kondigde n verbinding te zullen de Westduitse autori- an mededelingen die zijden worden gedaan, en of kan worden ge- 7Q5 de lozingsvergunning prijsst in te trekken- aldus ,ga. „Hoechst moet be- Ba" dat de stof erg giftig jen. En lozing van nog ;e stoffen in de toch al Rijn is ontoelaatbaar, de staatssecretaris. treiniging van de Rijn 'en overigens zeer uitvoe rde in de Tweede Kamer ïbatten over de nota Wa- tot ng" Van diverse kanten wezen op de belangrijke e Rijn by de waterleve- s land inneemt en kwam bezorgdheid naar voren eds toenemende vervui- :d aangedrongen op een ïal beheer van het 3 van de Rijn. mm opnieuw ter sprake /A egroting van Sociale Za- rar sgeaondheid door de heer '66) ingediende en aan- om internationaal stap te ondernemen. Minister weten dat deze motie ter worden gebracht van de p -an de betrokken landen, png van de problematiek nationale commissie ter n en van de Rijn tegen ver- id. kan namelijk slechts ge- j. i een gezamenlijke op- de regeringen der lid- tndere belangen gezamenlijk. Besluiten kunnen alleen met aller instemming worden geno men en daarom vreest de minister dat er wel eens beslissingen zouden kunnen vallen die voor ons land niet zo aangenaam zijn en die meer de belangen van Duitsland en Frankrijk dienen dan de Nederlandse. Ook in de tweede termijn werd van uit de Kamer bij de minister aan drang uitgeoefend om deze zaak toch als zeer belangrijk te blijven beschou wen. De heer Dijkstra <D'66) meende dat met grootse films via bijvoorbeeld de Eurovisie en met belangwekkende artikelen in buitenlandse kranten en tijdschriften de aandacht gevestigd zou kunnen moeten worden op de po sitie van Nederland „aan het voet einde van de Rijn". Minister Bakker deelde mee dat aan dit soort kweken van begrip wordt gedaan. Wat voor de Rijn geldt is in soortgelijke mate van kracht voor de Maas, alhoewel daar toch nog andere aspecten ook een rol spelen. Nog veel onderzoek Minister Bakker liet uitdrukkelijk blijken dat de nota een moment in de gedachtenvorming aangeeft en dat er nog degelijk veel onderzoek moet worden verricht. Een tijdschema en een kostenschatting is dan ook nog niet over te leggen. Wel staat het voor de minister vast dat wie profi teert van de te nemen maatregelen ook in principe in de kosten moet bij dragen. Er is niet met absolute zekerheid te zeggen of zonder enig gevaar in de toekomst voor de watervoorziening onbeperkt water uit de rivieren kan worden binnengelaten. Wel staat vast dat een belangrijke stap tegen de verziltmg zal zijn gedaan wanneer het Haringvliet en de Oosterschelde zijn gesloten. Dan zal de waterafvoer via de Nieuwe Waterweg worden vergroot waardoor de zoutgrens wordt terug gedrongen. Een feit dat vooral voor de tuinders in het Westland van groot belang is. Bij de watervoorziening in de toe komst zullen ook het IJsselmeer en de randmeren een belangrijke plaats innemen. In dit verband kan de In- i poldering van de Markerwaard vol- gens minister Bakker niet achterwe ge worden gelaten. Het za' ook in de toekomst moeilijk zijn om het water, dat door moderne stoffen verontrei nigd is, te zuiveren. Minister Bakker wil een dergelijke zuivering bij de bron. ondermeer door het vermijden van het gebruik van bepaalde was middelen en het toepassen van be paalde meststoffen. Straf voor Mafia chef De be ruchte Mafia boss van New Jersey, Angelo „Gyp" Decarlo en een mede plichtige Daniel „Red" Cecere zijn gisteren wegens afpersing ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en 20.000 dollar boete. Zij zullen worden overgebracht naar de fede rale gevagenis in Danbury, Connecti cut. ALMELO (GPD) Onder gro te belangstelling hebben de zes ministers van Nederland, Enge land en West-Duitsland gister middag het ultra-centrifuge ver drag tussen deze drie landen ge tekend. De Duitse en Engelse de legaties kwamen wegens het slechte weer te laat met het vlieg tuig. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A H. Luns zei bijzonder gelukkig te zijn met dit verdrag. Er zijn afdoende waarborgen ge schapen voor de vredelievende opzet van dit project dat een voorbeeld is van samenwerking tussen industrie en overheid. Gezien het uitstekende klimaat gedurende de onderhandelin gen wordt de verdere samenwerking met grote belangstelling tegemoet ge zien. Tot nu toe zullen Duitsland en Ne derland afzonderlijk centrifuges pro duceren in Almelo waarvoor inmid dels de fabrieken in vergevorder de staat van uitvoering verkeren. Pas wanneer het verdrag is geratificeerd zal men ook met Engeland komen tot een uitwisseling van de gegevens waarna het mogelijk is dat men met één centrifuge zal produceren. „Van deze samenwerking hebben wij grote verwachtingen", zei minis- I ter Luns die in het bijzonder de voor- J uitziende blik van de onlangs afge- I treden minister van Economische Za- I ken van Nederland, mr. L. de Block, in het licht stelde. Zijn opvolger mr. Nelissen heeft mij. aldus de minister, uitdrukkelijk verzocht het enthou siasme dat minister De Block voor deze zaak heeft opgebracht, op deze i plechtige gebeurtenis uiteen te zet ten. Walter Scheel, de minister van Buitenlandse Zaken van Duitsla :1 vond het van zeer groot belang dat Engeland zich tot het continent heeft gewend en hij zei te hopen dat Enge land spoedig tot andere Europese ge meenschappen zal toetreden. „Wij hebben", zei de Duitse minister, „in deze overeenkomst maatregelen ge troffen dat de gascentrifugetec'r-iek niet een instrument tot versoreiding van kernwapens wordt. Daartoe zijn passende internationale garantievoor zieningen getroffen". Europa met nog groter kracht ter proeffase hebben de deelnemers 46 hand te nemen. miljoen gulden geïnvesteerd waarvan Prof. dr. M. Bogaardt, die tot direc- de staat 56 procent. Philips. Shell en teur is benoemd van het ultracentri- Staatsmijnen 10 procent, de VMF 7 fugeproject in Almelo, gaf een korte i procent, de Rijn-Schelde 6 pro uiteenzetting va.n de .iijat e met be- cent en het Reactorcentrum Neder - trekking tot de bouw In deze land 1 procemt. Het aangekochte ter rein van 11 Vi hectare uitbreiding con form het bestemmingsplan is moge lijk tot 50 hectare. De person eelswer- ving voor de centrifugefabriek is be gonnen, de resultaten zijn bevre digend. Men wordt a angesteld con form de Philips-cao. Jakker is een beetje hui- gtonïen dergelijke procedure. T-r de minister. Op Ne- ilatie.kt vooral het probleem or de-ontreiniging. maar het lucht i door ons land is veel tieve door de andere landen voor •ling. met JAM (GPD) Johan de voorzitter van de Al- lentenvereniging Amster- treedt binnen enige als voorzit tfer. iet einde van het lopende naar na het ASVA-con- |dag en zaterdag in Am- dt gehouden. gistermiddag op een bij- Krasnapolsky. waar het ar het aanstaande con té. lyke reden voor zijn be- niet. Hij zei slechts „een te hebben om na te den- ■Bfri geval zou hy gaan deel- politieke activiteiten, met Ij niet van zins zich „door ,mmers tot kabouter te la- ite Sytske Miedema is al genoemd als kandidate tuur of voor het voorzit- ■j j heeft dit telkens ont- leeft zy haar aandeel ge- voorbereidingen van het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Werkgevers zullen straks bij overlijden van hun werknemers de nagelaten betrekkin gen hel loon twee maanden moeten doorbetalen. De Tweede Kamer schaarde zich gisteren althans in grote eensgezindheid achter een ini tiatiefwetje van de KVP'ers mr. G. A. Boot en dr. Th. E. van Schaik, dat in een dergelijke overlijdingsuitkering voorziet. De beide KVP'ers willen ook zie kengeld, arbeidsongeschiktheidsuit kering en werkloosheidsuitkering nog twee maanden doorbetalen, als de werknemer voor zyn overlijden een dergelijke uitkering genoot. Doorbetaling van loon of uitkering van smartegeld is op het ogenblik weliswaar in vele cao's geregeld, maai er doen zich volgens mr. Boot. die het wetsontwerp verdedigde, toch nog altijd gevallen voor, waarby het in komen plotseling wegvalt. De beide KVP'ers wilden aanvankelijk alleen echtgenotes en minderjarige kinderen onder de nabestaanden rangschikken. Zij namen gisteren echter een serie amendementen over van de anti-re volutionaire mej. H. van Leeuwen, waarbij ook aan derden, die van een overleden kostwinner afhankelijk wa- I ren. voor de belastingvrije overlij- I densuitkering in aanmerking worden i gebracht. Mej. Van Leeuwen, die de 1 gehele Kamer meekreeg, vond het discriminerend ouders, die financieel van hun werkende kinderen afhan kelijk zijn, of inwonende broers en zusters, buiten de regeling te laten. De indieners kregen voor hun ini tiatief veel lof toegezwaaid. Alhoewel het niet om een groot aantal gevallen gaat, vond mevrouw mr. H. Singer - Dekker (PvdA) het toch de moeite waard de leemten op dit punt in de arbeidswetgeving en de sociale wet geving weg te nemen. Alleen mr. J. G. Rietkerk (VVD) trok de wenk brauwen nog wat op. Hy zag de nood zaak van een wettelijke regeling nog niet in, nu het ministerie van Sociale Zaken heeft verklaard nooit met schrijnende gevallen te zijn gecon fronteerd en ook de vakbeweging nooit om een wettelijke regeling heeft gevraagd. Ook de heer P. Jongeling GPV) vond dat hier „een unieke kans" had gelegen voor de vakbewe ging. „om iets voor haar leden te doen". Vreedzaam De produkten van deze fabriek mo- I gen niet worden geleverd aan die landen die het kernstopverdrag niet hebb? getekend. Hü nee "de deze overeenkomst een voorbeeld van een ver. ;a:a.re tospassing van de vreemdzame atoomenergie en het. is een substantiële bijdrage tot de in dustriële integratie van Europa. Na hem voerde de Engelse minister van technologie Wedgwood Benn het woord die eveneens znn vreugde uit sprak over de totstandkoming van dit verdrag. Er zijn politieke garanties voor de controle over deze technolo gie. Het verdrag kan er toe bijdra gen om de energievoorziening van WENEN «ANP» Het Pra terstadion in Wenen, waar op 29 april de finale van het Europa Cup-toernooi voor bekerwin naars wordt gespeeld, krijgt een nieuwe lichtinstallatie. Het zijn twee lichtmasten met in totaal 400 schijnwerpers. die sa men voor een lichtsterkte van 1500 lux zorgen, ruim voldoende voor het verzorgen van een cleurentelevisie-uitzending. De verlichting is door de ar- hitecten van het in aanbouw zijnde Olympisch Stadion in Jünchen als ondoelmatig van de hand gewezen. AMSTERDAM (GPD) Gewapend met mattenkloppers, vergieten, spuitbussen, bedwelmend anti-transpiratiemiddel en pamfletten bestormen vijftig dolle Mina's (en dolle mannen) op vrijdag 20 februari 's morgens om 'tien uur de redactieloka len van weekblad Margriet. Gillend en scheldend beschuldigen zij het blad van „suikerzoete ouwehoerjournalistiek". ADVERTENTIE eb. 17-28f WOUDENBERG (GPD) Vijftien rijkspolitiemensen uit verschillende plaatsen hebben gisteravond onder leiding van de Utrechtse districts commandant overste De Beaufort een inval gedaan in een gebouwtje achter hotel Bellevue in Wouden berg. Men trof er vier Nederlanders en vijftien Duitsers aan, gewikkeld In het zogenaamde vicrentwintig- I spel. Honderden marken en enkele goe deren werden in beslag genomen, waarby drie speeltafels en twee rou lettes. Twee mannen en een vrouw. allen Duitsers. zijn voor nader ver hoor ingesloten in Woudenberg en Doorn. Het gebouwtje was verhuurd, zo i verklaarde de eigenaar van Belle- vue. aan een Duits reisbureau uit Duisburg voor de pry's van i gulden per week. Hij zei niet op 1 de hoogte te zijn van wat er zioh afspeelde Uit verhoren is de politie inmid dels' gebleken, dat de Duitse orga nisatie die achter het geheel stond, zowel vanuit Duitsland als vanuit diverse plaatsen in Nederland zo als Amsterdam, Utrecht en Hilver sum gratis busreizen naar Wou denberg organiseerde, op voorwaar de dat men lid werd. In het speelhol liepen de verlie zen vaak in de honderden guldens, terwyl als hoofdprijzen onder meer driedaagse reizen naar Londen en klem-en-televisie-toestellen te winnen waren. Op het ogenblik van de in val draaide de organisatie in Wou denberg ongeveer anderhalve maand. Twee jaar geleden werd een gelijk bare organisatie bij het zelfde Wou- denbergse hotel opgerold, terwyl toen ook in AmersfiDort en Loosdrecht dooi de rijkspolitie in dezelfde nacht suc cesvolle invallen werden gedaan. Als iemand vraagt of ze d;t even willen bewijzen, blijkt da* niet één Dolle Mina het blad ooit heeft ge lezen. Verzoek van de redactie om i.i discussie te gaan wordt van de hand gewezen. Zich ei*van bewust dat de actie op een sof uitdraait, volgt de kreet „weg wezen" Bij wijze van uitsmijter zet de dolle menigte een lied in: „Oranjehoven, leve de Margriet". Een rechercheur die (mocht het uit de hand lopen) het emotionele cabaret heeft gevolgd, merkt na af loop op: „Er lopen zeker tien figu ren bij die bij ons staan genoteerd als beroepsrellenmakers en die be slist niets te maken hebben met Dolle Mma". Nu, goed een week la ter zitten twee adjunct-hoofdredac teuren. mevrouw Hanny van den Horst en de heer Fons te Marvelde bij elkaar om voor ons „de giller" van vrijdag te reconstrueren en er gezouten kritiek op te leveren. Mevrouw Van den Horst: „Ik heb me dood gelachen. Die smerige deo dorant is eigenlijk de enige nare her innering die ik aan het bezoek heb. Tk ben stomverbaasd geweest over de publiciteit die hieraan is gegeven Maar liefst twintig fotografen sjouw den rond over de bureaus. Wij wil- nen net beginnen met onze weke lijkse redactievergadering toen het spul binnenstormde. We waren er trouwens op voorbe reid dat dit zou gebeuren en dus verwacht je een zinnige actie met discussie, maar daar hadden ze nog nooit van gehoord. Ze schreeuwden da we geen aandacht besteden aan de politiek, terwijl het Dolle Mina is die heeft gezegd dat we niet aan politiek moeten doen. Er zijn onder werpen genoeg die braak liggen en vaar je met elkaar over kunt pra ten. Wat ze nu doen is stuntwerk Het lijkt nergens op De journalist die zei dat Dolle Mina heimwee heeft naar de voorpagina's en de televisie ziet het goed". Mevrouw Van den Horst is het in beginsel eens met de doelstelling van Dolle Miiw Inmiddels is wel geble ken dat ze Dolle Mina als actiegroep altijd te hoog heeft aangeslagen „Vier weken geleden heb ik een gesprek gehad met vier meisjes en een jongen van Dolle Mina. Toen ik belde om een afspraak te maken, hoorde ik tot mijn verbazing dat ze vijfhonderd gulden wilden hebben als het artikel werd ge plaatst. Het Duitse blad „Neue Revue" had dat ook betaald, zeiden ze. Ik heb ge zegd. dat betaling uitgesloten is. Dan moesten we hun kas maar spekken, vonden ze. We hebben het artikel en foto's gemaakt, maar van publiceren is geen sprake. Ze krijgen van ons niet meer die aandacht die ze anders De twee adjunct-hoofdredac teuren van Margriet, mevr. H. v. i. Horst en de heer F. ten Mar velde. temidden van tientallen iolle Mina's wel zouden hebben gehad. Die onno zele actie heeft alles doorkruist. Hun kas spekken, we kijken wel uit. Je dacht toch niet dat we mee betalen aan pamfletten waarin we zelf be lachelijk worden gemaakt? Binnen kort brengen we een artikel over het onderwerp „nieuw feminismeWe willen wel terugkomen op Dolle Mi na. misschien later. Ik had de groep graag een lang leven gegund, maar ik zie het niet." Dolle Mma verwtft het blad als zou het alleen maar aandacht beste den aan hedendaags geleuter met reportages over het vorstenhuis, brei- patronen en babyreportages. De heer Te Martevelde, die naar zijn hoofd kreëg geslingerd: „Als u hoofdredac teur bent, dan bent u een van de grootste zakken", is in tegenstelling tot zyn collega goed kwaad over het gebeuren. „Ze zijn onvoorbereid naar ons toe gekomen en ze weten zelf niet waar om. Je kunt geen blad maken voor de vrouw en man van het jaar twee duizend. Je moet uitgaan van de si tuatie zoals die nu is. Dat 6luit niet uit dat je daar niet tegen aan mag schoppen. Ik dacht dat wij op de goe de weg waren. Een meisje vertelde dat haar moeder tien jaar geleden Margriet las. Ze beseft blykbaar »«rt dat ons blac in tien Jaar enorm »s veranderd. We besteden aandacht aan actuele dingen, ook aan politiek. De helft van de Nederlandse vrouwen leest ons blad en een kwart van de mannen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7