JENA SPEELDE OP SPÏKES Prestige Britse topclubs versterkt Scheitler ontsnapte Huurprijs Eusebio te hoog Geirriteerde Ajax-spelers wilden na rust wedstrijd staken Uur van de waarheid Protest Ajax "Die persjongens zijn helemaal gek Overwinningen voor Leeds United en Celtic JHH* Rodnina/Oelanow opnieuw wereldkampioen Barrv Hughes: Motta moet opnieuw vermageren Swift start met zomercompetitie Boskoop na zege op Alphen II dicht hij titel PAOINA IB Downsntwo »*n»wr LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD JENA (GPD) Bijna had het roerige voetbalvolk van Jena een unieke zaak beleefd: de totale afgang van Ajax. Het stuntelige optredende Amsterdamse team stond na een half uur van uitzichtloos geploeter en volledig falen op een gladde piste met 3-0 ach ter. Carl Zeiss Jena kon doen wat het wilde. Slechts geluk hield Ajax nog op de been. In de pauze ging Ajax driftig speuren naar de oorzaken of de vermeende oorzaken. De conclusie was: de spelers van Carl Zeiss hebben verboden noppen onder hun schoe nen. De Ajax-spelers gingen nauwlettend toezien hoe het kwam dat juist de twee spitsen van Carl Zeiss Scheitler en Peter Ducke als bekwame acrobaten draaiden en keerden, ter wijl de Amsterdammers slechts met veel evenwichtbewegingen op de been kond«en blijven, laat staan goed voetballen. De bom barstte in de derde minuut na de rust. Bij een corner stortte Wim Suurbier met een kreet van pijn tegen de grond. On middellijk volgde er een run van de Ajax-spelers naar de zwak lei dende Italiaanse scheidsrechter Francisco Franciscon, terwijl Dieter Scheitler als een schichtig opgejaagd hert zich bewust van het uur van de waarheid dat op het punt stond aan te breken over de nop pen-kwestie, naar de kleedkamer zigzagde tussen de Ajax-spelers door. Alle Amsterdammers waren bij zonder geïrriteerd door het eigen zwakke vertoon en de 30 achter stand. Ook een man als Michels, an dei's de rust zelve. Hij greep Scheit ler beet (..Ik had in de gaten wat er aan de hand was en kon me niet meer inhouden"» aldus Michels. „Ik zat niet zo lekker meer op de bank onder deze omstandigheden"). Scheitler ontsnapte en verdween met zijn spikes naar de kleedkamer om snel van schoenen te verwisselen. De Ajax-spelers wilden stoppen en van het veld verdwijnen .toen bleek, dat ook Peter Ducke verboden en gevaarlijke noppen onder zijn schoe nen had. Michels kon zijn spelers intomen: „We blijven spelen. We kunnen juist nu. nu we met 30 achterstaan niet uit het veld". Michels enkele uren later, weer in zijn oude vertrouwde rol van de rustige coach: „Zoiets kun je toch niet maken. Het veld uit lopen. Ik heb Van Praag van de tri bune gehaald om er ook bij te zijn om in te grijpen". Na zeven minuten tenslotte werd er weer gevoetbald. En na nu wel aanvaardbaar voetbal kon Ajax nog door een doelpunt van Vasovic op een redelijke uitgangsstel ling van 31 komen, dat wil dus zeggen: woensdag begint Ajax met een 1—2 achterstand aan de return. Michels: „Je kunt na zo'n wedstrijd niet zeggen: ik zet er een of meer spelers de volgende keer naast. Want ze kunnen zich natuurlijk beroepen op de bizarre terreinomstandig heden". Feit is dat de Ajax-defensie. waar in Vasovic geen rustige „ausputzer" was en Krol, noch Swart de opko mende backs Stein en Schlutter vol doende dekte, volop lekken vertoonde. En werd er mandekking gegeven dan volgde men de man. zoals de oude rot Ronald Ducke, te ver naar zijn eigen helft. Daardoor konden er ver rassende doorstoten van de opko mende Oostduitse verdedigers komen. Daar was tenslotte nog het feit dat er door Keizer en Van Dijk te weinig gestoord werd. Verbazing da-aaide noppen waren bijgeslepen", wist Pronk te melden) naai' de kant. Suurendonck kwam er in, maar van voetballen kwam voorlopig niets, om dat de spelers van Ajax weigerden verder te spelen. Zeven minuten duurde die toestand. In die zeven minuten was na Scheitler ook Peter Ducke vertrokken om andere schoe nen aan te trekken en haastte Irm- soher zich om op de reservebank van schoeisel te verwisselen. Hij speelde met' leren noppen waar de spijkers doorheen staken. Scheidsrechter Franciscon. die na afloop monter verklaarde dat er geen moeilijkheden waren geweest, dar alle spelers sportief hadden gevoet bald en dat er geen enkel probleem op te lossen viel, ging overigens we) op zijn rapport naast het note ren van Scheitler. Strempel en Cruijff melden dat Ducke toch met de door hem vóór de wedstrijc. verboden schoenen het veld was in gekomen. Beter Tempo Carl Zeiss Jena was onmiddellijk begonnen Ajax in een hoog tempo onder druk te zetten. Dat lukte voor treffelijk, in alle opzichten. Ajax ver schraalde onder de serie combinaties en rushes van de Oostduitsers tot een armzalig schamel ploegje. Aan alle kanten vlogen de „Carlisten" door het wankele Ajax-defensieblok. Suurbier kon de uitstekende spits Peter Ducke niet in bedwang hou den („Kunst", zei Wim Suurbier. .met zulke spikes"). Nu kon het wel als een belangrijk argument aange voerd worden, omdat tenslotte ver dedigers op zo'n glijbaanveld in het nadeel zijn tegenover aanvalers. Maar aan de andere kant bleek er voor geen stuiver aan organisatie talent te vinden. Voortdurend hepen er Duitse spelers vrij en op belang rijke momenten werden er grove fou ten gemaakt, zoals bij de doelpunten. Barry Hulshoff: „Ik moet eens rus tig voor mezelf gaan uitpuzzelen hoe zo iets nou toch mogelijk was". En JENA (GPD) Ajax heeft na afloop van dc wedstrijd te gen Carl Zeiss Jena bü de ver tegenwoordiger van het run- ners-up-cup comité, de Luxem burger Albert Dickes. een of ficieel protest ingediend over hel feit dat enkele spelers van Carl Zeiss met gevaarlijke, ver boden noppen speelden. En verder dat de scheidsrechter niet de schoenen van alle spelers op det veld had gecontroleerd, maar slechts van twee man per ploeg in dc kleedkamers. Peter Ducke had namelijk zijn schoe nen snel weer verwisseld nadat hij gecontroleerd was. „Het is niet zo", aldus Van Praag, „dat we verwachten dat dc wedstrijd zal moeten worden overge speeld of wat dan ook, maar het is wel een waarschuwing voor de volgende keer. Het was een le vensgevaarlijke zaak. Wc eisen ook dat woensdag bij de return scheidsrechter Burtonshaw op het veld alle schoenen zal con troleren". Of Suurbier, die een trap kreeg en moest uitvallen, zondag tegen Haarlem mee speelt is nog onzeker. Hij kreeg een trap onder de rechter knie. Rijnders had een grote diepe schram op zijn scheenbeen. De coach van Carl Zeiss. Georg Buschner. sprak er zijn verbazing over uit dat Ajax in die eerste helft maar met één spits, Johan Cruijff, opereerde: „Ik begrijp dat niet. Cruijff kon nu gemakkelijk uitge schakeld worden en wij konden ons volledig op het aanvallen concen treren". Dat deed Carl Zeiss dan ook met succes. Nadat Cruijff een unieke kans had gehad om door te stoten, kon doelman Bloohwitz slechts kop pend redden. Maar daarna tastten de Oostduitsers gretig toe. In de 21ste minuut kreeg Peter Ducke de gelegenheid voor een enor me dribbel, zijn broer nam de slalom over en scoorde. (Cruijff: die man nen hadden natuurlijk omgelegd moeten worden"). Vijf minuten later was het 2—0. Bals liet een kopbal van Schleitler vallen en de op de lijn liggende Stein wurmde de bal in het doel. Zes minuten daarna be reikte de depressie zijn dieptepunt. Nadat Keizer een fout had gemaakt kreeg Peter Ducke de bal met een vrij veld voor zich. Bals was te laat met uitkomen: 30. (Suurbier: „Je voelt je op zo'n moment ellendig. Je denkt wat zal het nu worden. Maar je kunt het eens verwachten dat je een stevige achterstand op loopt. Merkwaardigerwijs was de stem ming na dat incident veel beter in het veld. Maar Carl Zeiss was wel uit zijn ritme gehaald (Cruijff: .dat was het grote voordeel dat wij uit die affaire peurden"). Ajax begreep dat het iets moest doen om zijn in ternationale prestige, dat een flinke deuk dreigde te krijgen, op te vijze len. De defensieve taktiek werd los gelaten. Er werd nu goed uitverde digd en overgenomen op het mid denveld. Carl Zeiss-coach Buschner. „We werden nu onder druk gezet. Het was nu bü Ajax geen kwestie meer van weg is weg om prompt de bal weer terug te krijgen met eer. oatapult-effeot". Opgeschreven Inmiddels had scheidsrechter Fran ciscon Strempel en Scheitler opge schreven. omdat ze gezamenlijk de - op de grond liggende Bals en Huls- hoff bewerkt hadden. Van de aan val van Ajax geen nieuws, op een kopbal van Van Dijk na. Met schaamrode kaken moest de Amster damse ploeg naar de kleedkamers om de oorzaak van alle ellende te gaan zoeken. De noppenkwestie scheen dan on- middellük na de rust een groot voet balschandaal te gaan opleveren. Suurbier moest trekkebenend na de aanraking met de spikes van Petei Duoke („de aluminium-conisch ge- 1 aan de 800 meter. LISSABON (ANP) De bespre kingen tusser de Portugese voetbal club Benfica en Vasco da Gama uit Brazilië over een eventuele transfer •/an Eusebio naar de Brazilianen zijn woensdag op niets uitgelopen Vasco da Gama wildé Eusebio voor een periode van tien maanden con tracteren tegen een bedrag van drie I miljoen escudo (ongeveer 420.000 gulden). Benfica vroeg voor zijn s'erspeler echrer vier miljoen escudo, waarna de onderhandelingen werden Er kwam een buitenspelgoal van Ajax die afgekeurd werd. Keizei werd een felle, zo zelfs dat hij alle iessen van het verleden vergeten scheen te hebben, toen hü door Strempel (een moordenaar noemde Keizer hem), werd gevloerd, gaf hü oe Duitser een stomp tegen de borst. Franciscon gaf slechts een waar schuwing. Hij had Keizer eruit kun nen en in feite ook moeten sturen. ATLETIEK - Nederland zal bü de Europese indoor atletiekkampioen- schappen, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden, verte genwoordigd zün door Wilma van den Berg (De Keien, Uden) en IIja Keizer (De Spartaan. Lisse). Wilma van den Berg zal op de 60 meter de leiding, uitkomen en Ilja Keizer neemt deel van 8.3 punt op de Amerikaanse ti- LJUBLJANA (ANP» Het Rus sische paar Irina Rodnina /Alexei Oelanow heeft gisteravond in de Joegoslavische plaats Ljubjana op nieuw beslag gelegd op de wereldti tel kunstrüden op de schaats voor paren. Voor ongeveer 4000 toeschou wers eindigden hun landgenoten Loedmilla Smirnova en Andrei Soe- raikin. op de tweede plaats. Het Oostduitse echtpaar Walther vero verde de bronzen medaille. Na vier verplichte onderdelen van het üsd&nsen heeft het Amerikaanse paar Schomeyer Sladky de leiding met 250 punten en plaatscüfer 14 vóór het Russische duo Pakhomova/ Grotsjkov, dat het plaatscüfer 15 en 248,5 punten behaalde. De 19-jarige Europese kampioen, de Tsjech Ondrej Nepala, heeft na de verplichte figuren bü de heren Hü heeft een voorsprong ,Hij had het met alle rec.it Hulshoff Even later trapte Scheitler. Rechts Keizer na. Weer reageerde Franeis- Rijnders. con te laks. kopduel met. Vasoviclinks Ook Vasovic. duidelük door de 30 achterstand geïrriteerd, ging er ste viger tegenaan. De druk werd dus treffer, die voor twee telde, van Va sovic. Met zijn zwakste been, het linker, trok hij de bal in de hoek: 31. Daarmee werden de zaken voor groter op het doel van Carl Zeiss. Ajax naar een gunstiger klimaat Dat mondde tenslotte dan uit in een getrokken. telhouder Tim Wood. HAARLEM <GPD> Trainer Barry Hughes van Haarlem ontkent ten stelligste dat hü plannen heeft om een baan te accepteren bü Go Ahead. Gisteravond na de training zei Hughes: „Die pers jongens zün gek. helemaal gek. Ze hebben mü gezien bü de wedstrüd Go Ahead Ajax in Deventer. Daaruit hebben zü kennelijk afgeleid dat ik de plaats van Fahdronc de trainer van de De- venternaren die zün ontslag heeft gekregenred. zou ambiëeren. Ik kwam echter küken naar Ajax. Haar lem speelt namelük zondag tegen de Amsterdammers De voorzitter betaald voetbal van Haarlem Gosen vertelde dat het be stuur van de club nog altijd in on derhandeling is met Hughes over een verlenging van zün contract. Hughes heeft echter, aldus de voorzitter, onder andere de eis gesteld dat de trainingen worden verplaatst van de avond naar de middag. Wü bera- BARRY HUGHES den ons op het ogenblik over de fi nanciële consequenties van die eis BRUSSEL (ANP) —Een recht bank in Brussel heeft woensdag be slist, dat de Italiaanse wielrenner Gianni Motta zich opnieuw zal moe ten onderwerpen aan een onderzoek op stimulerende middelen. Motta werd in april 1969 voor twee maan den uitgesloten van deelneming aan wedstrijden in België omdat hü tü- dens een omnium in het Antwerpse Sportpaleis op 28 Januari 1968 naar de stimulantia zou hebben gegrepen. Motta verweerde zich indertüd door te zeggen dat de sporen die in zün urine werden aangetroffen veroor zaakt waren dcor een vermagerings- produkt. De Italiaan zal daar nu weer een dosis van moeten innemen, waarna gecontroleerd z al worden of zün urine dezelfde reactie ver toont. LEIDEN Nadat al enkele trai- ningsritten zijn gereden Jan Zoons won afgelopen zondag op het parcours van Ockenburg het eerste treffen van de Zuidhollandse wieler clubs woïdt zondag a.s. door de Leidse Ren- en Toerverenigmg „Swift-combinatie" een begin ge maakt met de zomercompetitie. Zo als de laatste jaren gebruikelük zal er weer op het oude vertrouwde par cours in de omgeving van Oud Ade worden gereden. De start is 's mor gens om tien uur. Het sprintkampioenschap van ..Swift" is vastgesteld op zaterdag 4 april. LEIDEN In de tweede klasse B van de schaakcompetitie van de LSB resteren na de zesde ronde nog twee weds try den, die beslissen over kampioenschap en degradatie. Bos koop I heeft zich voor de wedstrüd op 17 maart tegen runner-up Lei derdorp I een goede uitgangsstelling verworven door tegen Alphen II met 6%3% te zegevieren. De Bosko pers hebben nu aan een gelüksped tegen Leiderdorp genoeg om de te rugkeer naar de eerste klasse te vie ren. Voor Alphen II is degradatie na de nederlaag tegen Boskoop I en de monsterzege van Katwük II op Leithen II (8%-l%) vrijwel zeker» De Alphenaren, die uitgespeeld zün, kunnen slechts hopen dat Philidor V met 10-0 van Katwük II ver liest. Aan één bordpunt heeft Phili dor V al genoeg om behouden teblü- ven voor de tweede klasse. Stand: 1. Boskoop I 4-8 (27), 2. Leiderdorp I 4-7 (29%), 3. Katwijk II 4-4 (21%). 4. Leithen II 5-3 (16%), 5. Philidor V 4-2 (17%), 6. Alphen II 5-2 (18), In de derde klasse A verrastte het wisselvallige Zwarte Pion leider Noord wijk II (64), dat nu zal moeten winnen van de nieuwe koploper Voor schoten III (op 19 maart) om als nog de titel te veroveren. Stand: 1. Voorschoten III 5-8 (28%), 2. Noordwijk II 5-6 (30). 3. Zwarte Pion 5-5 (23%), 4. Leithen IV. Boskoop II behield in de derde klasse C zün theoretische kans op de titel door met 6-4 van Roelofarends- veen te winnen. Dinsdag a.s. echter heeft Koudekerk aan een gelükspel tegen Boskoop II al genoeg voor de titel. •VOETBAL Het Nederlandse militaire elftal heeft In Turnhout gelükgespeeld tegen de Belgische mi litairen. De uitslag was 11, na een voorsprong van 01 voor de Neder landse ploeg bü de rust. door een doelpunt van Buohoffer (DOS). DEN HAAG (ANP» Na de eerste wedstrijden in de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen is het reeds niet onaan zienlijke prestige van de Britse topclubs nog ver sterkt door de uitstekende verrichtingen van zowel Celtic als Leeds United. Beide ploegen ver schaften zich een benijdenswaardige uitgangspo sitie voor het bereiken van de halve finales: Cel tic versloeg in Glasgow het in Italië als opvolger van AC Milan gepousseerde Fiorentina gedeci deerd met 30 en Leeds United nam op „Scles- sin" in Luik al een voorsprong tegen de gerenom meerde cupfighter Standard: 10. De Engelse kampioen heeft in de tot dusver gespeelde Euro pa Cupwedstrijden 23 doelpunten gemaakt en er nog geen een tegen gekregen. Standard Luik is het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval geweest. Na een kort ope ningsoffensief van Leeds, waarbij de Belgische doelman Piot al zijn talenten moest aantonen, nam Standard het heft in handen. Noemens waardige kansen wisten de Belgen zich echter tegen de goed sluitende verdediging van de En gelse kampioen niet te scheppen. Na rust pro beerde Leeds weer snel toe te slaan. Ook nu ble ven de bedwingers van Real Madrid (Standard schakelde de „Koninklijke" Madrileense in de vo rige ronde overtuigend uit) overeind. De druk op het Leeds-doel werd steeds heviger en een doel punt leek niet uit te kunnen blijven. Twintig minuten voor het einde braken de Engelsen via Jones echter uit de verdediging. De snelle bui tenspeler bereikte de meegekomen Schotse in ternational Peter Lorimer, die van dichtbij, tus sen de benen van Piot door. scoorde. Celtic, dat in de kwartfinales is gekomen door het Portugese Benfica via loting uit te schake len, verraste met een overwinning van 30 tegen de Italiaanse kampioen Fiorentina, die, volgens het beproefde systeem, de gehele wedstrijd met negen man verdedigde. Maar reeds na een half uur hadden de zoals gewoonlijk stormachtig aanvallende Schotten de defensie van hun tegen stander op de knieën. Veteraan Bertie Auld vond het net. nadat Hughes een cross-pass van Mur doch had doorgekopt. Vlak na rust had Auld ook in het tweede doelpunt eeil groot aandeel. Een schot van zijn voet werd door de Italiaanse verdediger Carpenti zodanig van richting veran derd, dat doelman Superchi kansloos was. Een minuut later scoorde Wallace, na goed voorbe reidend werk van wederom Auld en Hood voor de derde keer. De Poolse kampioen Legia Warschau is zonder kleerscheuren uit de hel van Istanboel gekomen. Het gelüke spel tegen Galatasaray (11) biedt de mogelijkheid om thuis de Turken te elimi neren. In de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars is de zr;e van Schalke 04 in Zagreb op Dinamo het meest in het oog springend. De Westduitse Bundesligaclub, op het ogenblik vijfde in de competitie, nam kort voor de pauze de leiding door Pirkner. Hoewel de Duitsers waren verzwakt (Libuda. Wittkamp. Scheer en Neuser speelden niet mee) was deze voorsprong verdiend. De Zuidslaviërs. die zeven internationals in de gelederen hadden, kregen hun enige kans in de eerste helft toen de doorge broken Novak uit een pass van Cercek tegen de paal schoot. Twintig minuten na de hervatting kwam Dinamo op gelijke hoogte door een treffer van Cercek. De Zuidslaviërs poogden hierna door solo-acties meer succes te krijgen. Slechts Novak kon zo nu en dan gevaarlijk worden. Drie minu ten na de gelykmaker van Cercek scoorde Fichtel opnieuw voor Schalke uit een voortreffelijke voor zet van Van Haaren. Kort voor het einde zette Bechtel de Duitsers op 13. Een schaduw over dit succes werd geworpen door het uitvallen van Senger, die na een botsing van Belin met een gebroken been op een draagbaar van het veld moest worden gehaald. De wedstrijd moest hier voor vijf minuten worden onderbroken. AS Roma, in de vorige ronde bedwinger van PSV, behaalde een verdiende zege (20) op Goeztepe Izmir. Opnieuw voor slechts weinig toeschouwers, 10.000 bezoekers bevolkten de tri bunes van het Romeinse Olympische stadion, verdeelden Landini en Cappelini de Italiaanse treffers over de twee speelhelften. Ook in Rome deed zich een ongeval voor. De Turkse speler Hoessein raakte bij een botsing dermate gewond dat hij bewusteloos naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. Gornik Zabrze veroverde zich een goede uit gangspositie voor een plaats in de halve finales, ondanks de nederlaag in Sofia tegen Levski Spar- tak. De Polen werden reeds na zes minuten ge- ruggesteund door een doelpunt van Szolitszik, dat het gevolg was van een fout in de Bulgaarse defensie. Na een klein half uur namen de Bul garen onder bezielende leiding van sterspeler Asparoehov het initiatief over. Twee treffers waren hiervan het gevolg. Asparoechov scoorde zelf en Panoff nam het andere doelpunt voor zün rekening. Banasz bracht de Polen nog wei op gelyke hoogte (22), maar drie minuten voor tijd rondde opnieuw Asparoechov een van de Bul gaarse aanvallen doeltreffend met het hoofd af: 3—2. Uitslagen: Landskampioenen. Vorwarts (O. Did.) Feyenoord 10; Galatasaray (Turkije)—Legia Warschau 11, Standard (België)Leeds United 01, CelticFiorentina 30. Bekerwinnaars: Dinamo Zagreb (Z. SI.)— Schalke '04 13. AS RomaGoeztepe Izmir (Tur kije) 20, Levski Sofia (Bulgarije)Gornik Za brze (Polen) 3—2, Coimbra (Portugal)Manches- I ter City 00. Runners Up Cup: Carl Zeiss JenaAjax 31, 1 Hertha BSCInter Milaan 1—0.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 18