lliks- [aters! Libanon bezorgd over waarschuwing Israël De verouderde begrippen die het doen en laten nog steeds beheersen ipartlieidsdebat in de gereformeerde synode shell auto- okaniiereizen Tegenstelling mohammedanen-christenen Grond in Pozzuoli barst mogelijk open Tsjechische onderwijzers bleken fout Gefaald Door Milovan Djilas DONDERDAG 5 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 POZZUOLI (AP) De 'lang zame aardbeving' in Pozzuoli, bij Napels, gaat voort. Reeds 13.000 mensen hebben het bedreigde gebied, waarvan de bodem in de afgelopen zeven maanden haast een meter omhoog is gekomen, verlaten, vooral uit de wijk Ter ra. één van de armste van de stad. Er heeft zioh in het gebied vannacht en gisteren geen aard schok of -beving voorgedaan, maar de evacuatie gaat voort omdat de autoriteiten geen risi co wensen te nemen. Volgens de deskundigen is het mogelijk, dat "ach op het ogen blik onder Pozzuoli een krater- meer vormt, hetgeen op de duur tot een eruptie zou kunnen lei den, het ontstaan van een nieu we krater dus. Een groot aantal vulkanologen, geologen, biolo gen, oceanografen en andere deskundigen is thans in Pozzuoli bijeen om de toestand te bestu deren en te bespreken. De meningen over wat zou kunnen gaan komen lopen uit een. Maar de meest-gehoorde theorie is dus dat het krater- meer zal gaan openbarsten als sen gezwel, hetgeen zal worden ingeleid door een serie schokken, die allengs heviger worden. Op de foto het vertrek van bewoners van Pozzuoli. (UNTEREN (ANP) Kerke- e leiders uit Zuid-Afrika heb- in de generale synode van de reformeerde Kerken gepleit >r meer begrip voor de moei- dieden rondom het rassen- ,agstuk en het apartheidsbe- in Zuid-Afrika. Onder de Idafrikaanse vertegenwoordi- Is bevond zich dr. J. D. Vorster, |er van de minister-president 1 Zuid-Afrika en actuarius van Nederduits Gereformeerde |k} die sterke historische ban- i heeft met de Gereformeerde |"ken van Nederland. meeste leden van de gerefor- Brde synode bekritiseerden het utheidsbeleid omdat dit naar hun ning voert naar politieke en so le onderdrukking van miljoenen nsen in Zuid-Afrika. Zij stelden dat beleid in strijd is met de bijbel, de fundamentele gelijkheid van mensen leert. De Zuidafrikaan- kerkleiders betoogden dat het rtheidsbeleid, ook al heeft dit waren, erop gericht is iedere ep van de bevolking tot volle ont- oiing te laten komen en er daar- <r aan meewerkt de motieven >r discriminatie langzaam weg te •ken. 'en afgevaardigde van de kerk Zambia deed daarentegen een ïgend beroep op de synode de rtheidspolitiek nadrukkelijk te werpen. Sommige synodeleden •en van oordeel dat men in Neder- d voorzichtig moet zijn met in- nging in de binnenlandse proble- van Zuid-Afrika. esloten werd de Zuidafrikaanse igatie een brief mee te geven, irin de gereformeerde synode uit- ïekt, dat zij op grond van de bij- meent te moeten pleiten voor een lere houding i nzake h et rassen- ituk dan in de synodes van de lafrikaanse kerken wordt aange- [fen. Ook doet de synode in deze Êgst afi ADVERTENTIE Wat een kater als u te Öat zou zijn. Blader uw Shell auto-vakantiereizen- Satalogus nü door en kies lw reis. Nog een beperkt lantal plaatsen in het hoog- leizoen in Spanje, Italië. Duitsland, Oostenrijk of Ewitserland. Stuur meteen lw reserveringskaart! brief een beroep op deze kerken om zich bij de bepaling van hun bijbelse standpunten niet te zeer te laten be ïnvloeden door politieke, sociale en andere omstandigheden in hun land. Verder verwerpt de synode de ge dachte alsof het zuiverhouden van een ras in overeenstemming is met de bijbelse boodschap.' De synode roept de Zuidafrikaanse kerken op, zich te laten leiden door de overwin nende kracht van het geloof dat in Christus de scheidsmuren zijn afge broken. De syniode vraagt hieruit de consequenties te trekken voor het le ven in kerk, staat, en maatschappij in Zuid-Afrika. Leerlingen: Doebtsek de grootste staatsman PRAAG (Reuter) In de Tsjechi sche plaats Malesitse ten oosten van Praag, hebben het hoofd en het overige personeel van een la gere school strenge disciplinaire straffen gekregen, omdat de kin deren niet recht in de commu nistische leer bleken te zün. Speciale agenten van het ministerie van Onderwijs hadden de 14-jari- gen gevraagd, wie de meest voor aanstaande nationale staatsman was en wat zij dachten van de in vasie van de strijdkrachten van Rusland en andere Oosteuro- pese landen in augustus 1968. De kinderen noemden de in ongenade gevallen liberale leider Alexander Doebtsek de grootste staatsman en zij veroordeelden de mi litaire bezetting. Hierop werd het onderwijzend personeel beschul digd van „grove nalatigheid bij de politieke ideologische scholing". De minister van onderwijs, de or thodoxe communist dr. Jaromir Hrbek heeft opdracht gegeven de universiteiten voor 15 maart ge heel te zuiveren van liberale in vloeden, zo is in welingelichte krin gen in Praag vernomen. Dit kan massale ontslagen betekenen, in het bijzonder in de filosofische fa culteit van de Karei-universiteit waar 30 procent van de staf op de „zwarte lijst" zou staan. Ook de economische faculteit zou veel me dewerkers moeten missen. Vorige weejc had dr. Hrbek ver klaard, dat er disciplinaire com missies zouden moeten komen om het studentenkorps te zuiveren. In recente officiële publikaties is toe gegeven, dat het merendeel van de hoogleraren en lectoren aan de Tsjechoslowaakse hogeronderwijs- instellingen er nog „onjuiste" me ningen op na houdt. Roofoverval In een drukke voor stad van Sydney hebben gisteren drie gewapende mannen met grote zon nebrillen op bij een overval op een geldtransportauto ruim twee mil joen gulden buitgemaakt. Het was I het grootste bedrag dat ooit in Au stralië is geroofd. Poststaking in België De wilde staking van de Brusselse postsorteer- ders zet zich voort, breidt zich uit en dreigt over te slaan naar andere steden als Luik, Scarleroi en Ant werpen. In Luik heeft een deel van het personeel het werk gisterochtend reeds neergelegd. Verdrag van kracht Het interna tionale verdrag tegen de versprei ding van kernwapens is vandaag van kracht geworden, nu de VS, de Sowjet-Unie en een aantal andere landen hun ratificatieoorkonden de poneren. Dit heeft het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Engeland heeft zijn ratificatiedocument reeds gedepo neerd. (Van onze correspondent) BEIROET (GPD) De berichten uit Tel Aviv, dat het Is raëlische leger klaarstaat voor een grote actie tegen Libanon geven opnieuw grond aan het vermoeden, dat langs de noorde lijke scheidingslijn tussen Israëliërs en Arabieren de strijd ir? het Midden-Oosten tot een nieuwe climax wordt opgevoerd. Hoewel er weinig over is doorgekomen is er in de laatste weken sprake geweest van sterke commandoaanvallen vanaf Libanees grondgebied waarbij ook aan Israëlische zijde verliezen zijn geleden. De directe oorzaak voor het op nieuw oplaaien van de gevechten op grote schaal zullen ongetwijfeld de Palestijnse commando's zijn, maar dichter bij de werkelijke reden voor het ontstaan van de huidige gespan nen situatie staan de grote mogend heden die tot nog toe steeds hebben gefaald een sfeer van ontspanning in het Midden-Oosten te scheppen. Bovendien is het intern politieke klimaat in Libanon gunstig voor ge vaarlijke ontwikkelingen. Vooral na oktober vorig jaar heb ben de Palestijnse commando's hun bewegingsvrijheid in Libanon belang rijk weten uit te breiden, waarbij zij gebruik hebben gemaakt van de tegenstellingen tussen de beide be volkingsgroepen. De moslims zien in de steun aan de commando's een mogelijkheid tot het uitbreiden van hun macht. In de chaos die ontstaat door de commando-activiteiten is het gemakkelijker de christenen de huidige machthebbers wat naar de achtergrond te dringen. De regeerders zouden verder gedwongen zijn hun politiek meer in overeen stemming te brengen met die van de andere Arabische regeringen, wat eveneens de positie van de moslims ten goede moet komen. Onder du-uk van vooral Syrië heeft de Libanese regering de commando's op haar grondgebied toegelaten. Zij heeft evenwel geprobeerd de schade zo gering mogelijk te houden voor het christelijke deel van de bevol king. Aan de commando's is niette min toegestaan dat zij het gehele zuiden van Libanon vanaf de rivier de Litani gebruiken voor training, opleiding, hergroepering en aanval len op Israël. In geval van een grote Israëlische represaille zou het Liba nese leger zich terugtrekken langs de noordelijke oever van de Litani, zodat de verdediging van het gehele zuiden wordt overgelaten aan de Palestijnse commando's en de daar wonende moslims. Chaos Het is ook naar de mening van de christenen in Libanon onwaar schijnlijk dat de commando's lang stand kunnen houden tegenover het goed uitgeruste Israëlische leger, waardoor aan de Palestijnse com mando's belangrijke verliezen worden toegebracht. Voor het Libanese leger zou dit betekenen dat het daarna gemakkelijker de commando's onder controle kan houden, terwijl de mos lims onder dreiging van nieuwe Is raëlische represailles tot een gema tigder houding ten opzichte van de ohistenen kunnen worden aangezet. Met het bekend maken van haar plannen sluit Israël aan bij de ver wachtingen die in hogere Libanese kringen heersen ten aanzien van de binnenlandse situatie.. Het zal de politiek in Libanon nog onzekerder maken in die zin, dat de zittende regering en haar aanhang nog min der haar taak zal kunnen uitvoeren. Voor de inter-arabische verhoudin gen betekent de Israëlische bood schap dat de tegenstellingen tussen „progressieve" en „conservatieve" Arabische regeringen zich zullen Johnsons toestand Oud-presi dent Lyndon Johrison, die thans in het ziekenhuis van San Antonio, in Texas, wordt verzorgd in verband met hartklachten, had gisteren „last in de borst en de linkerarm", aldus deelden de artsen mee. Het woord „pijn" werd niet genoemd. De symp tomen baarden evenwel geen zorg ofschoon het hart van Johnson een enkele maal onregelmatig, en wel te snel, had geslagen. verscherpen. De mogelijkheid is groot dat vooral de regeringen van Irak en Syrië besluiten tot vergaande steun aan progressieve krachten bin nen de Arabische wereld, waardoor in de chaos die ontstaat door de Israëlische actie tegen Libanon ook de positie van andere Arabische lei ders opnieuw twijfelachtiger gaat worden. Protest tegen afbraak De Brus selse Nederlandstalige jeugd heeft bij het gemeentebestuur van Elsene (een van de tot de agglomeratie Brussel behorende gemeenten) geprotesteerd tegen plannen om het huis van Paul Kruger af te breken. Kru- ger heeft tijdens zijn ballingschap in een huis in de Livornostraat in El sene gewoond. Straf verminderd De gevange nisstraf van vier jaar die vorig jaar augustus aan de Griekse hoog leraarsvrouw Aki Mangakis vrerd opgelegd, is bij decreet tot twee jaar verminderd. Mevr. Magakis werd destijds voor een krijgsraad schul dig bevonden aan „anti-natio nale propaganda, belediging van de autoriteiten en het verspreiden van valse geruchten". Dit sloeg op haar verklaring tegenover de pers, dat haar man door de politie was ge marteld. ADVERTENTIE Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld. Een van de belangrijkste nog levende denkers over het com munisme, Djilas, was een com munist van het eerste uur. Van 1937 tot 1940 bracht hü voor zijn idealen in de gevangenis door. In de Tweede Wereldoor log was hü partizanen-generaal naast Tito, vice-premier van de Joegoslavische regering in bal lingschap en voorzitter van het parlement. Stalin noemde hem zijn „krulharige jongen". Tot 1953 bleef hij de tweede man in Joego-Slavië. Toen viel hij in ongenade en van 1956-1961, van 1962-'66 bracht hü weer in gevangenschap door. In 1969 kreeg hü de Amerikaanse vredesprijs, die daarvoor slechts was toe gekend aan Churchill, Eisenhower en Truman. Hü schreef veel boeken over het communisme, waaronder De nieuwe klasse, Mün gesprekken met Stalin etc. Djilas heeft in het verleden altijd geweigerd zich uit te spreken over de kwestie- Vietnam. luties, en Indonesië veranderde voortdurend en stond op de rand van een staatsgreep van de Soekarno- communisten, die werd gesteund door China. Het scheen of er een communistisch komplot tegen ver scheidene naties op handen was. Amerika's verouderde begrippen en verplichtingen, die nog bestonden in de vorm van verdragen met de regeringen werden discu tabel. Zuid-Vietnam scheen van vitaal belang te zijn voor de ideeën die een taai leven hebben en be langen die waren overgebleven van het verdrag van Genève, dat wil zeggen, dat van het tijdperk toen de communistische wereld een grote taart was, waarvan slechts één stuk was afgebeten namelijk Zuid- Slavië. De nieuwe Vietnamese revolutie was voor China een welkom „bewijs" van de bruikbaarheid van zijn dogma's, volgens welke nationale revoluties in gewezen koloniën een communistische wereldrevolutie zouden versnellen. Voor de Sowjet-Unie was dit een meevaller. Het feit dat de VS zijn rivaal in Europa en de we reld erbij werd betrokken, gaf nieuwe mogelijkhe den in andere politieke arena's, hoofdzakelijk in Europa en in het Midden-Oosten. van betekenis hebben gegeven, en er is ook geen kans dat dit ooit zal gebeuren. De sleutel tot de vrede Amerika's interventie in Vietnam en de wisselwer king tussen China en de Sowjet-Unie, die hierdoor werd veroorzaakt, zijn niet de enige manifestaties van de verouderde begrippen, die ofschoon overgeërfd, nog steeds het doen en laten van de belanghebbenden be heersen. De nieuwe anti-Amerikaanse-fase van de Vietnam - revolutie is zelf voor een deel de uiting van een der gelijke verouderde houding. De revolutie was er is enige hoop dat dit nu wat is verminderd overladen met strakke, onbuigzame marxistisch-leninistische theorieën. De kracht van de Vietnamese, communis tisch geleide beweging ligt niet in de communistische dogma's en theorieën, maar in het nationalisme. Het heeft bovendien veel te danken aan de corruptie van het regime in Saigon. Revolutie is een sociale knoop, die op de een of an dere manier moet worden ontward. Dit geeft revolu tionairen echter nog niet het monopolie deze te be grijpen en het maakt hen evenmin onfeilbaar. Het Vietnamese volk betaalt niet alleen voor de bemoei zucht van de vreemde mogendheden, maar ook voor de eeuwige dwalingen van de leiders van hun revolutie. De revolutie in Vietnam stemt tot nadenken over het verouderde systeem van communistische revoluties in het algemeen. En niet alleen omdat dit soort revolu ties nu ondenkbaar is zonder dat de drie grote mach ten de VS, de Sowjet-Unie en China erbij worden betrokken, maar ook omdat hun totalitaire ideologie niet kan worden aangepast aan de veranderingen en de groeiende kennis^ van samenleving, mens en mo derne technologie. Het betrokken zijn van Amerika in Vietnam een meevaller voor Rusland. De verbreiding van de communistische revolutionaire activiteit van Noord- naar Zuid-Vietnam in 1960, heeft de landen in Zuidoost-Azië ruw wakker geschud. Ze gingen nog steeds gebukt onder de feodale en kolo niale structuur van een recent verleden en waren rijp voor verandering. In Laos wemelde het van de revo- Geen politiek zonder geweld Er is geen politiek zonder geweld. Toch kan geweld alleen niet de fantasie en creativiteit in de politiek vervangen. De regering van Johnson reageerde voor zichtig, maar volgens routine, alsof de inval van Noord-Korea in het zuiden opnieuw werd opgevoerd. Het commmunisme echter was in die tijd bezig uiteen te vallen in nationale bewegingen, een patroon dat ook voor de communistische grootmachten China en de Sowjet-Unie geen uitzondering was. Amerika's inter ventie in Vietnam is daarom niet het verdedigen van de „vrije wereld" tegen de dreiging van het commu nisme, maar veeleer een zet om Amerika's strategische positie te handhaven ten opzichte van China en Zuid- Oost-Azië in het algemeen. Speculeren op spanning tussen Peking en Moskou. Het nationale communisme is niet zo nationaal dat het de steun van Moskou of Peking afwijst, of waar schijnlijk zal afwijzen. Het is zelfs nog helemaal niet zeker of China en de Sowjet-Unie ooit dezelfde houding tegenover het lot van de communistisch-geleide regi mes en bewegingen zullen aannemen als tegenover nationale revolutionaire bewegingen die niet zijn geïn spireerd door de communisten. Een feit is dat zij zijn gedwongen een technische en economische inferioriteit te compenseren door het verstevigen van hun „ideolo gische" invloed. De export van de ideologie is van wezenlijk belang, indien China zijn invloed handhaaft. De Sowjet-Unie kan er ook niet buiten. Zelfs, indien zij geen ruzie met elkaar hadden, zou China noch Rusland zin hebben oorlog te voeren voor Vietnam. Toch wil China, en kan Rusland de hulp aan Hanoi niet opgeven. Zo kan de „exploitatie van het conflict" tussen China en de Sowjet-Unie, de VS geen .winst Het heeft geen zin te hopen dat Moskou Hanoi's houding daadwerkelijk zou kunnen beïnvloeden, zelfs als ze dat zou willen. Dit wordt des te duidelijker als men ziet dat Hanoi dichter bij Peking ligt dan bij Moskou, volgens zijn geografische ligging, zijn vijan digheid tegenover de „blanke kolonialisten" en zijn doctrines. De sleutel tot de vrede moet hoofdzakelijk worden gezocht in Hanoi en Washington. De betrek kingen tussen China en de VS zijn daarvoor van se cundair belang. En de rol van Moskou is nog minder belangrijk. Geen Vietnamisatie, noch eenzijdige terugtrekking. Het voeden van de Vietnamese revolutie is een on uitputtelijk reservoir voor Moskou en Peking. De VS daarentegen is gedwongen zijn activiteiten te bepalen tot een „oorlog van beperkte doelen", bijvoorbeeld het tegenhouden van „infiltratie" van het noorden en het beschermen van het regime van Saigon. Johnsons „escalatie" heeft zeker de militaire coup die de val betekende van Soekarno en het communis tische regime in het verre Indonesië bezield. Maar de escalatie heeft de VS geen overwinning over de Viet namese communisten kunnen brengen, en daar was het voor bedoeld. En het is ook niet waarschijnlijk dat in de nabije toekomst de „Vietnamisering" de oor log zal helpen winnen, hoewel die politiek enig realisme laat zien in de onbuigzame houding die nog steeds opgeld doet. DE VS kunnen de oorlog niet winnen zonder een zinloos conflict te riskeren, dat nog grotere proporties heeft en langer bloedvergieten brengt dan gewettigd is onder welke omstandigheden dan ook. Bovendien wordt het moeilijker te geloven aan éénzijdige terug trekking van de Amerikaanse troepen, naarmate de oorlog langer duurt. De hedendaagse Amerikaanse samenleving en de natie als geheel zal een dergelijk terugtrekken niet steunen, tenzij er voorwaarden zijn waardoor voorkomen wordt dat burgers worden afge slacht en die de gelegenheid bieden voor de ontwik keling van tenminste een vorm van democratie en enige economische stabiliteit. Zelfs in de huidige omstandigheden zal een dergelijk terugtrekken ook betekenen dat men wijkt voor China en de Sowjet-Unie, en dat kan onvoorziene conse quenties brengen voor de VS in Azië en elders. Het is duidelijk dat dit geen oorlog is in de gewone zin van het woord. Het is een nationale en sociale brand die niet volledig kan worden geblust. Voor Hanoi en de Vietcong is het essentiële feit niet het winnen of ver liezen van veldslagen, maar de voortzetting van guerrilla-activiteiten en de voortdurende opleving van de revolutie. En hiervoor hebben zij enorm veel hulp middelen, zowel in materiële, morele en tijdelijke als in ruimtelijke zin. WORDT VERVOLGD

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15