Sluipmoord om monopolie in de Chinese gokhuizen Senaat akkoord met afschaffing opkomstplicht Rijkspostspaarbank rente tot 7% Nog steeds onrustig in Binnen Bantammer Officier eist vijf jaar tegen Chinese kok REGINA NOOIJEN ZAT IN PARIJS NONNENKLOOSTER Min. president De Jong licht verspreking toe Rapport over de registratie van persoonsgegevens Kiezer op 18 maart vrij plan nieuwe woonvormen" 1 Vermist sinds oktober r sz;zen t WOENSDAG 4 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) Met Chinees geduld en taaie volharding ontwarde de politie tenslotte het raadsel van Sik Jin-wongs gewelddadige dood op de Geldersekade in de binnenstad van Amsterdam. Kogels van zijn belagers hadden een eid aan zijn leven gemaakt maar tevens aan zijn machtspositie in de speelholen van Amsterdamse Chi- nezenbuurt rondom de Binnen Bantammerstraat. „Een sluipmoord om het mono polie in de Chinese gokhuizen", vond de officier van justitie, mr- Remmelts de Vries, en hij eiste daarom gisteren vier jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen de 32-jarige Kuan Siew, die door gaans Richard wordt genoemd, en vijf jaar tegen de 22-jarige kok Kang Hing. „Het is nu al het derde in een serie ernstige geweldmisdrijven in de Chinezen wijk waar we hier mee te maken krijgen", aldus de officier. «Eerst een schiet- en steekpartij in 1968, later een moordaanslag met een klauwhamer op een andere Chi nees, die uit de weg geruimd moesi worden omdat hij te veel macht in de speelhuizen kreeg. En nu, na de moord op Sik Jin-wong., ziet het er nog niet naar uit dat het rondom de (nog steeds oogluikend toegela ten) Chinese speelhuizen rustig is geworden". ..Dat men er een moor voor over heeft, duidt ondertussen toch wel I aan dat het om grote belangen gaat". Dat zou gisteren ook niemand ont- I kennen, maai- de twee verdachten en 1 hun verdedieers vonden wel dat de officier het woord .moord" verkeerd gebruikte. „Het was ons erom te doen Jin-wong een afstraffing te geven" De man had zo moeten schrikken zo bang moeten worden, dat hij Ne derland zou zijn uitgevlucht om er nooit meer terug te keren. Intimidatie De Chinees verbleef nog niet zo heel lang in Nederland, maar hij had wel al heel snel de macht in 'handen in een speehuis aan de Zee- k!dijk. Allengs groeide hij daarbij ook uit tot de big boss in het nog t,'veel belangrijker gokhol in de Bin nen Bantammer op nummer 10. Voor Intimidatie schrok hij allerminst te rug als het erom ging zijn belangen te verdedigen. „Hij vraagt erom dat zijn kop er eens afgehakt wordt", had Sik Jins broer, Tony Wong, al eens gezegd. Nu was dat gisteren voor de, recht bank ook al weer voor tweeërlei uit- leg vatbaar. „Hij bedoelde dat de Chinezen in opstand zouden komen tegen het .bewind' van zijn broer", to luidde de betekenis die één van de verdedigers eraan hechtte. De officier van Justitie zag er meer een bedreiging van de kant van Tony Wong in. Die voelde zich door zijn broer ernstig benadeeld. Het conflict tussen de twee broers lag er open en bloot. Voor de officier geen twijfel dat Tony Wong, die ook al bij de schiet- en steekpartij in 1968 betrokken was, alle reden hao om zijn broer uit Amsterdam weg te wensen. De figuur van de in Lon den verblijvende Tony, bleef dan ook gisteren de hele dag als de kwade genius boven het proces hangen. Het was deze Tony Wong die de in Amsterdam geboren Kang Hing ont moette. Hij maakte geen geheim van zijn gevoelen jegens de steeds mach tiger wordende Sik Jin. Daar kwam de ervaring bij die een andere Chi nees. Richard, met Sik Jin had op gedaan. DEN HAAG <GPD) Minister president De Jong zal morgenmid dag in de Tweede Kamer een toelich ting geven op zijn uitlatingen over het bouwbeleid enkele dagen geleden gedaan tijdens een verkiezingsbijeen komst in Roermond. De premier is door de Kamer voor deze verklaring uitgenodigd nadat vorige week tij dens het vragenstellen over het bouw beleid van minister Schut de heer van den Doel «PvdA) in de Kamer een geluidsbandje had villen af draaien waaruit zou moeten blijken dat de minister-president zich niet meer achter het woningbouwbeleid van de minister stelde. De Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming tot een uit nodiging aan de heer De Jong beslo ten. Slechts de KVP'er Notenboom verklaarde zich tegen een dergelijk verzoek. DEN HAAG (ANP) De minister van Binnenlandse Zaken. mr. H. K. J Beernink en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. mr. C. van Veen, hebben aan de beide Kamers het rapport inzake „registratie van persoonsgegevens" aangeboden. De commissie registratie persoons gegevens bekend als de commissie- Westerhout is o.m. tot de conclu sie gekomen dat het wenselijk is om de reeds beschikbare uniforme admi nistratienummers. over het gehele land in te voeren als algemene ad ministratienummers. zulks ter ver eenvoudiging van de administratie en ter verbetering van de communi catie tussen verschillende instantie® zowel bij de overheid als by het be- dryfsleven. Het is om deze redenen en mede ter bevordering van een beter ge bruik van thans nog verspreid voor komende persoonsgegevens doelma tig en wenselijk over te gaan tot het instellen van een centrale basisregis tratie met comuterapparatuur. Grote baas Richard had aandelen in het speelhuis aan de Binnen Bantammer, maar hij haalde zich de woede van de .grote baas' op de hals, toen hij tweehonderd gulden had vergokt en van zyn positie als aandeelhouder wilde profiteren. Hij dankte zijn le ven aan zijn leren jack, toen Sik Jin- wong hem, gesecondeerd door enkele trawanten, aanviel en met een mes te lijf ging. Het mes brak af. Tegen de politie had Richard aan vankelijk niet de naam van zijn aan valler durven vertellen, maar nu was hij daar over heen. „Maak hem dood", had Sik Jin zyn helpers toe gebeten, toen zijn mes afgeknapt was. Richard was afgetuigd, gesne den, geslagen, maar hij was niet dood. Het was kermis in de buurt en voorbij gangers ontzetten hem. Kang Hing, die als Amsterdamse Chinees de Chinezenwereld rondom de Binnen Bantammer wel goed ken de maar by deze affaire toch eigen lijk maar een buitenstaander was, voelde er wel voor om mee te doen. De psychiater had over hem gerap porteerd dat hü graag een vriend een dienst bewees, dat hij makkelijk ergens voor te pon-en was, dat hij graag stoer deed. Als half-bloed Chinees, als zoon van een Chinees die nu nog in Am sterdam zo helemaal volgens de Chi nese gedragingen leeft dat hij met zijn zoon nauwelijks praten kan. was Kang Hing een wat eenzame jongen geworden, die er in de stad door zijn Chinese uiterlijk ook altijd wat bui ten viel. In de Crazy Horse Saloon werden I de plannen gesmeed. Maar welke I plannen? Sik Jin te vermoorden? „Neen, hem de afstraffing te geven". En zo toog men gedrieën op 13 mei i vorig jaar naar Kang Hings kamer j aan de Geldersekade, van waar net een beetje zicht was op het begin van de Binnen Bantammer. Toen Sik Jin in het vizier kwam renden I de drie de trappen af naar beneden. Tony Wong ging er vandoor. Het I vuile werk was duidelijk voor de anderen. Waren zij ervoor betaald? De officier van Justitie veronder- stelde dat er wel toezeggingen ge daan moesten zijn. Een belangrijk aandeel in het gokhuis misschien, waarvan Tony zich ongetwijfeld meester zou hebben willen maken?" j Kang Hing zocht zyn slachtoffer I op en liep een eindje met hem mee over de Geldersekade, terwijl Richard omrende en van de andere kant de zeer smalle Nieuwe Jonkersstraat in- i ging. Bij het passeren van het twee- tal riep Richard het slachtoffer aan De „grote baas" uit het speelhuis kwam het straatje een einde in Twee schoten knalden door het nachtelijke duister. Gillend en schreeuwend rende Sik Jin de steeg weer uit, maar op het moment dat hij langs Kang Hing sprintte, trok deze zijn pistool van tussen zijn broeksband en vuurde twee keer van uit de heup. De kogels boorden zich in Jins achterhoofd en zwaar bloe dend stortte de man op de straat stenen. zyn aanvallers vluchtten via de smalle straten weg. Op de Zeedyk dronken ze zenuwachtig nog een biertje. Daarna gingen ze naar huis Richard zou spoedig naar Engeland uitwyken, zoals zo veel illegaal in Amsterdam verblijvende Chinezen doen als er weer eens iets in hun wereldje aan de knikker is, „Richard, steeg ingelokt, half bloed", stamelde Sik Jin in de am bulance naar het ziekenhuis nog voordat hy stierf. Maanden zou het duren eer de recherche van de Am sterdamse politie uit deze woorden de legpuzzel icon completeren. In Londen vond zij Tony Wong en Ri chard; nadat het spoor wat duide lijker was geworden door het vinder» van een pakje op de trap van één van Tony's vroegere verblijfplaatsen Richard nam alle schuld op zich en voorkwam daarmee dat zijn „vriend" Tony door de Londense rechter aan Nederland zou worden uitgeleverd. In Amsterdam kwam men er langzaam achter dat een tweede man in het spel moest zijn geweest. Het bleek tenslotte Kang Hing te zijn. Het beramen van de plannen, het zetten van de val, het bracht de of ficier van Justitie tot de conclusie dat er sprake moest zijn van een pure moord, een pure moordaanslag „De harde feiten zyn naar myn me ning onweerlegbaar". Kang Hing, die de dodelyke scho ten had gelost, verwierp de gedach te dat hier eeh van te voren be raamde moord was gepleegd. „Ik hoorde schieten, Jin kwam eraan rennen, ik schrok en schoot". „Maar waarom schoot u?" vroeg de presi dent Kang Hing: „Dat zou ik ook wel willen weten. Ik kan het nog steeds niet geloven". In het gebouw van de Twee de Kamer werd gistermiddag een openbare hoorzitting gehouden over de plaats van nieuwe mili taire oefenterreinen in ons land. Rechts op de voorgrond de „be zwaarden" en op de achtergrond de volledig bezette publieke tri bune. de Tweede Kamer. Dan tast de posi tie van de senaat op langere termyn aan. Minister Beernink noemde de vrees van de communist echter „diep gezocht" en ongegrond. „Het is rond de gokhuizen nog steeds niet rustig" constateerde de officier. „Er heerst nog steeds een Sfeer van intimidatie en terreur Het zegt, dacht ik, al heel wat dat nie mand hier vandaan als tolk heeft willen optreden. We hebben een tolk uit Nymegen moeten laten komen. Door nu te straffen moeten we de lieden afschrikken die dooi- terreur zich handhaven". Kangs raadsman, mr. T. R. Bre men-, meende dat het hier niet ging om een moord, na kalm beraad en ryp overleg gepleegd, maar om een uit de hand gelopen „straf-expedd- tie" Dan zou voor Kang hooguit doodslag overblijven. Richards verdediger construeerde het zo dat hij voor zyn cliënt on middellijke vrijlating vroeg (hetgeen overigens werd afgewezen omdat de rechtbank er rustig over nil naden ken». „Er is geen sprake van moord", zo bétoogde mr De Jong Schouwen burg. „Dan is er ook geen sprake, voor wat Richard betreft, van mede- plegen van moord. De recthbank doet over veertien dagen uitspraak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Ook de Eerste Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van minister Beernink (Binnen- I landse Zaken) om de opkomst- j Provincie steunt plicht bij verkiezingen af te schaffen. De kiezer is daardoor reeds bij de statenverkiezingen op 18 maart niet meer verplicht gehoor te geven aan de oproep, __XT DEN HAAG (ANP) Gedepu- om naar de stemlokalen te ko- teerde staten van Zuid-Holland men. De Eerste Kamer ging zon- hebben een plan ontwikkeld voor de ADVERTENTIE SPAARBANK Sfftlf- (N VOLG 1 999-123 Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. naar een klooster om te zien of zy daar weer zo „normaal" Zou wor den dat ze zou vertellen waar ze van daan kwam. Tot gisteren zat het kind ter observatie. Pas nadat de nonnen en de rechercheurs haar van de krantenpublikatie hadden herkend, kwam er licht in de zaak. der moeilijkheden met het voor- i stel mee. Alleen de CPN verklaar- de zich tegen. Anders dan in de Tweede Kamer schaarde de VVD zich geheel achter het voorstel. De liberaal dr. P. G. van de Vliet hield de minister wel voor dat zyn fractie niet zal meewerken aan een verhoging van de kiesdrem pel, zoals de kiesraad de minister on langs heeft aanbevolen. Mr. Beernink zei dat de regering ook nog geen standpunt over deze zaak heeft bepaald. Hy toonde be langstelling voor de suggestie van dr. v. d. Vliet om ook de stemmen van niet-opgekomen kiezers niet te ver delen als restzetels, maar om te zet ten in lege zetels die onbezet biy- ven. Bezwaren tegen de afschaffing van de opkomstplicht opperde wel de christelyk-historische afgevaardigde S. R. Knottnerus, die aankondigde dat een deel van zyn fractie tegen zou stemmen, omdat de vertegen woordigende lichamen op deze ma nier niet langer democratisch samen gesteld worden en dus niet meer kunnen worden beschouwd als een afspiegeling van het volk. By de eindstemming stemde de hele CH- fractje echter vóór. De communist C. A. IJmkers waarschuwde zyn mede-senatoren voor de staatsrechtelyke consequen ties van de afschaffing van de op komstplicht. Naar zyn mening kan de belangstelling voor de statenver kiezingen wel eens minder groot uit vallen dan voor de kamerverkiezin gen. Als dat gebeurt ontstaat de kans dat de Eerste Kamer een ande re meerderheid te zien zal geven dan stimulering van nieuwe woonvormen in de provincie. In een voorstel aan provinciale staten schrijven *y dat de provincie zelf geen stedebouwkun- dige plannen met woningbouwpro jecten kan voorbereiden, maar dat dit aan de gemeentebesturen moei worden overgelaten. G.S. willen daarom in samenwer king met de gemeenten plannen sti muleren en coördineren, die gericht zyn op kwaliteitsverbetering van het woonmilieu. GS denken aan het inschakelen van architecten of architectenteams voor de bouw van vier projecten van 600 k 1000 woningen in vier gemeen ten. Deze aantallen zyn genomen omdat by nieuwe woningtypen de bouwprijs relatief hoog biyft wanneer ee zoals gebruikeiyk ln kleine aan tallen worden gebouwd. Een belang rijk deel van te bouwen woningen ln de vier projecten zullen woning wetwoningen zyn. De architecten zullen werkgroepen van deskundigen uit diverse vakge bieden naast rich krijgen. Daarby wordt gedacht aan een huishoudkun dige, deskundige uit de sector van de sociale, geneeskundige en geeateiyke zorg. deskundigen voor het aspect van de kostenbewaking en voor or ganisatorische aspecten. Er zal een nauwe samenwerking moeten zyn tussen dit team en gemeenteiyke ad viseurs. In de opdracht aan de architecten zal met nadruk worden gesteld dat zy zich zowel met de woning als met de woonomgeving bezig dienen ta houden. GS vinden dat voorzien moet worden in de mogelykheid dat de toekomstige bewoners inspraak krijgen by het tot. stand brengen van deze nieuwe woonvormen. PARIJS/ROTTERDAM (GPD) Het sinds oktober van het vorig jaar vermiste Rotterdamse meisje Regi- na Nooijen is in Parijs gevonden. Maandag is haar signalement in het ParUse blad „Le Figaro" geplaatst en de aanleiding geworden tot haar vondst. Het 13-jarige meisje is gis teren door haar vader uit Frankrijk teruggehaald. Hiermee is een gelukkig slot geko men aan de eindeltoze speur acties van de ouders van het kind, de Rotterdamse politie en de Franse rechercheurs. Het meisje werd ten slotte gevonden in een nonnenkloos ter onder de rook van Parijs, waar zy sinds 30 november verbleef. Anderhalve maand tevoren '18 ok tober) was ze uit Rotterdam wegge lopen met de jongeman die zich la ter by de Nederlandse consul in Pa- rys meldde. De zoekacties naar het meisje liepen allemaal dood. Dit is zeer vreemd, omdat de Franse re cherche eind november het Neder landse meisje persoonlyk aanhield en opbracht naar het bureau. Ondanks de signalementen werd zy niet herkend. Dat het hier om een Nederlands kind ging was niet dui- delyk daar Regina weigerde een woord in haar moedertaal te spre- brachten Regina Nooijen tenslotte I dat in samenwerking met de Ne- het verkeersgedrag van de wegge- I te v erbeteren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7