Contactmogelijkheid tussen bestuur en burger Jurgens en Wiegel in Leiden in debat Vrijdag ook in Leiden e.o. Wereldgebedsdag Jan Bentveld jr. Onderwijs is verstard op kweekschool (2) Gevaarlijke bushalte op de Haagweg MINISTER KLOMPE BIJ OPENINC LEIDS ARCHIEF Loffelijk Papieren Afscheid ds. Post Raadsverslag en bomen WOENSDAG 4 MAART *970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (ADVERTENTIE) LEIDEN „Als minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk ben ik belast met het uitvoeren van de ar chiefwet, die ervan uitgaat, dat in beginsel de naar een be waarplaats overgebrachte archieven vrij toegankelijk moeten zijn voor iedereen. Elke burger dient de weg te kunnen vinden. De particulier kan in de papieren van de overheid bevestiging zoeken van recht. De administratie en de wetenschap kunnen er in het verleden speuren naar de zin van het heden". Dat zei mej. dr. M. A. M. Klompé vanmiddag in haar toespraak ter gelegenheid van de opening van het gerestaureerde en sterk uitgebreide gemeente-archief van Leiden. Het oude gebouw aan de Boisotkade is uitgebreid met een vijf-hoog depot en met een expositiezaal en kan toorruimte. De minister zei verder, dat actief werken in de oude papieren verrij kend is voor gemeenschap en enke ling. De dossiers leren [hoeveel moei te het kostte om op te bouwen wat onbewust als gegeven wordt aan vaard. Zij tonen de eeuwige span ning tussen ideaal en mogelijkheid. Velen trekken zich in de archieven terug naar de dagen van weleer. Zy vergaren materiaal voor détailstu dies van blijvende waarde of dwalen door de geschiedenis van hun voor geslacht. Anderen, die in geschil leven, vinden troosit in het recht het gebeurde achter de schermen alsnog na te pluizen. Velen menen met de regering, dat een termijn van 50 jaren alvorens de archieven openbaar worden, te lang is voor deze veradministreerde maatschappij. Men dient dan zeker te helpen de thans reeds bestaande toegankelijkheidsvoorschriften uit te voeren en voor alle maatschappelijke sectoren te verwerkelijken. Voor dit program' zijn gebouwen nodig en een voldoend personeel. Particulier ini tiatief bewerkte in 1893. dat Leiden de eerste gemeente was met een voor deze bestemming geconstrueerd ar chiefgebouw. dat vandaag, uitge breid met een nieuw dépot, een mo derne leeszaal en een tentoonstel lingszaal heropend word voor een aan deze tijd aangepast dienstbe toon. Het Leidse archief, dat reeds jaren geleden voorging bij een moderne aanpak, heeft nu de hiervoor ge schikte ruimten gekregen. Dat het dienstbetoor zich te Leiden sterk richt op de universiteit, berust op een oude traditie, die als Leidse archiefgebrui kers de befaamde staatsrechtgeleer de Kluit kent en latere beroemdheden als Fruin, Van Vloten, Bok, Hui- zinga en Posthumus. ris moet de studiezaalbezoeker ant woord kunnen vinden voor moeilijk heden met het schrift of met oude administratieve, juridische en maat schappelijke gebruiken en structu- ren. Naast de individuele mondelinge of schriftelijke voorlichting dient de archivaris, zoals dit te Leiden reeds lang geschiedt, voorlichting v/or groepen te organiseren door cm bussen lezingen, tentoonstellingen en gids jes. Ook het interieur van het Archief Gebouw werd verzorgd door Nieuwe Rijn 24 hoek Burgst.- Leiden - Tel. 34671 In de Kronyk van het Historisch Gezelschap te Utrecht van 1849 staat te lezen: „Onder de steden in ons vaderland, welke de openbaar heid begunstigen, onderscheid zich de regering der stad Leiden op eene loffelijke wijze, daar zy haar archief openstelt voor allen, die opgewekt heid gevoelen om de bronnen, daar in vervat, dienstbaar to maken". Het is goed. dat ook deze traditie gehandhaafd bleef. In deze tijd met een intensief en gecompliceerd con tact tussen het bestuur en burger kan meer openheid van de overheids archieven een groot democratisch goed zijn, aldus de minister, die ar chivaris en personeel gelukwenste. In deze tijd van snelle ontwikke ling dreigen naast commissie-archie ven en particuliere papieren van prominenten vele waardevolle ar chiefbescheiden van kerken, bedrij ven en verenigingen verloren te gaan. Voor zover deze papieren van belang kunnen zijn voor het begrijpen van de gang van de gemeenschap door de geschiedenis behoort de archivaris ze over te nemen. Zulke papieren verrijken de onderzoekmogelijkheden van de officiële bescheiden en dooi de samenplaatsing worden eenzijdige benaderingen voorkomen. Wanneer de archivaris de archie ven door gidsen, inventarissen, indi ces en toelichtende studies objectief toegankelijk heeft gemaakt voor alle mogelijke vraagstellingen wachten hem andere taken. Bij de archiva- Minister Klompé: contact tussen bestuur en burger. LEIDEN Ds. H. Post. Geref. Predikant in Leiden, zal zondag 15 maart afscheid nemen van zijn ge meente in een dienst in de Oude Vestkerk, die om 7 uur begint. Oud en nieuw aan de Bol- I een deel van het oudegerestau- i vleugel, waarin o.a. een expositie- sotkade, zich spiegelend in het reerde ar chief gebouw, rechts de zaal is gemaakt, water van de Witte Singel. Links I (Foto LD/Holvast) LEIDEN „Het lijkt bijna een waagstuk om in een zo snel veran derende wereld een traditie van al zoveel jaren voort te zetten". Aldus één van de eerste zinnen uit de no vemberbrief van het Nederlands Co mité Vrouwen Wereldgebedsdag. Het feit. dat er in ons land nog steeds een 140.000 deelneemsters zijn, geeft echter de inspiratie omdat „waag stuk" toch nog steeds te ondernemen en zo zal op a.s. vrijdag de Wereld gebedsdag 1970 gehouden worden. Tot nu toe werd altijd meegedeeld door wie. of door welke groep uit welk land de liturgie was samenge- I steld. Dat is nu niet het geval. Al- i leen dit is bekend: vrouwen uit vijf I ongenoemde landen'kozen het thema j en bouwden met elkaar de liturgie daaromheen op. Dit thema' is: Houd Moed (uit Jesaja 41:6, de een hielp de ander en zeide tot zyn mak ker: houd moed!). Er wordt in de dienst veel gezon gen meest bekende liederen, enkele minder bekende, maar van alle lie deren staat de muziek in de tekst boekjes erbij afgedrukt, zodat ieder een gemakkelijk kan meezingen. Ook komt in de liturgie vcor de aria „Ik weet dat Mijn Verlosser leeft" uit de Messias van Handel, te spelen op het orgel, of te zingen door koor of soliste, al naar de mogelijkheden zich voordoen. In de diensten krijgt ook de offe rande weer haar eigen plaats. De op brengst van de collecte is bestemd voor organisaties en personen, die de boodschap van het Evangelie in woord en daad willen doorgeven en die behoren tot de protestante Oud Katholieke en Rooms Katholieke groeperingen. In 1969 bracht de col lecte f 44.000 op. Waar Laten wy luisteren naar God! La ten wij samen bidden, samen nieuwe wegen vinden om anderen te helpen. A. Honnef-Bender. In antwoord op het schrijven van m mej. M. v. d. Velde in het Leidsch Dagblad zou ondergetekende gaarne de volgende opmerkingen willen plaatsen. In de eerste plaats wil ik Ingaan op de methode van kritiek leveren van mej. v. d. Velde. Deze methode is namelijk kenmerkend voor de te genwoordig veel voorkomende „gepo litiseerde" discussietrant in de slech te betekenis van dat woord. Die methode bestaat uit: 1. De beweringen van de tegenstan der „simplificeren", uitéénrafelen, uit de juiste verbanden rukken, hem meningen toeschrijven die hij niet heeft en niet heeft geuit. 2. Die gesimplificeerde meningen worden dan meestal „weerlegd". Mej. v. d. Velde doet dit echter niet. Zy plaatst slechts vraagte kens waar niemand iets mee op schiet. 3. De tegenstander diskwalificeren: hetgeen hij schryft zouden slechts privé-meningen zyn. 4. De tegenstander in een hoek schuiven: (zie punt 9 van mej. v. d. Velde: „Wist u, dat de heer van Kralingen met zijn „KOOK"- groep veel beter weet dan de le raren hoe mensen (af)?? opgeleid dienen te worden voor de basis school?" een hoek. waarin je hem niet meer au sérieux be hoeft te nemen: mej. v. d. Velde vindt hem nl. een beter-weter en wie neemt nu mensen die het toch beter weten, m.a.w. eigenwys-zyn, au sérieux? 5. Tenslotte, quasi-grootmoedig, wordt de aldus afgedane tegen stander zyn prevé-mening ge gund. door de „snikkende" en „radeloze" docenten naar de heer Van Kralingen om advies te stu ren. Dit nare spel met variaties wordt tegenwoordig allerwegen gespeeld. Het zal echter niet lang meer voort duren: men begint het te doorzien. en wanneer De diensten zullen worden gehouden in Leiden in de Antonius Kerk in Zuid West, de Doopsgezinde Kerk Pieterskerkstraat 1 en in Leider dorp in de R.K. Meerburgkerk Ho ge Rijndijk en de Kapel van de Scheppingskerk aan de van Poel geestlaan. Alle diensten beginnen om 8 uur 's avonds. Het comité Wereld gebedsdag in Leiden hoopt vurig dat velen zullen komen zodat alle diens ten in Leiden en omgeving goed bezet zullen zyn. In de oude Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel is weer de hele dag gelegenheid tot stil gebed. De voorzitster van het internationa le Comité, Mevrouw Gertrud Dies- tel roept dringend op tot het geza menlijk gebed met de volgende woor den, die aan de eigenlijke liturgie voorafgaan: Laten wy over de grenzen van ons eigen dagelijkse leven heen kijken, de wereld in, die zowel het ene als het andere kent: vreugde en leed geloof en onzekerheid hoop en wanhoop liefde en haat. Laten wij luisteren naar de stem van het geloof, die de twijfel overwint, naar de stem van hoop, die ver trouwen geeft. Naar de stem van de liefde, die het leed niet uit de weg gaat. In het Leidsch Dagblad van maan dag staat een bericht „Echtpaar uit I Den Haag raakte gewond bij botsing! op de Leidse Haagweg." De auto j van het Haagse echtpaar botste te gen de achterzijde van een autobus. j toen deze bij een halte stopte. De j 50-jarige autobestuurder kreeg een hersenschudding en letsel aan de borst en zijn vrouw een hersenschud ding en een vleeswond aan haar knie Beiden zijn door de EHD naar het ziekenhuis vervoerd. De auto moest door een kraan wagen worden wegge sleept, aldus het bericht. Ogenschijnlijk is dit een ongeluk, zoals er dagelijks plaatsvinden. Een onoplettendheid van de automobi list. die niet tijdig afremde. Kent men evenwel de situatie ter plaatse, zoals de inwoners die tegenover de plaats van het ongeval wonen, dan denkt men er wel iets andere over. De plaats van het ongeval, de bus halte tegenover het pand Haagweg 182. is het open gedeelte van de druk bereden Haagweg, waar een maxi- mumsnelheid van 70 km geldt. Vrij wel alle automobilisten rijden dan ook deze maximumsnelheid. Is men ter plaatse niet bekend, dan verwacht men daar geen bushalte. Rijdt men achter de bus. dan kan men de halte onmogelijk zien. Het vreemde van de zaak is, dat op deze 2 baansweg, waar dagelijks duizenden auto's passeren, voor de bus geen uithaalhalte is gemaakt, hoewel dit ter plaatse zeer goed mo gelijk is. De bus stopt dus op de weg met als gevolg, dat talrijke automo bilisten bij een snelheid van 70 km al leen door zeer sterk remmen op het laatste moment een kop-staart bot sing met de bus kunnen voorkomen. Daarbij komt dat er talrijke auto's zijn, die trachten de stilstaande bus voorbij te rijden en op deze 2 baans weg dus op het linker weggedeelte komen met het grote gevaar van een botsing met een tegenligger. Ook dit wordt dikwijls door de omwonenden geconstateerd. Het vreemde van de zaak is, dat de N.Z.H. aan de overzijde van de weg, voor de bussen uit de richting ,De Vink", wel een uithaalhalte in de wegberm heeft gemaakt. Men is zich bij deze maatschappij dus blijk baar wel van de gevaren bewust. Door één van de Haagwegbewonere is een controleur van de N.Z.H., die na het ongeluk ter plaatse kwam op boven staande attent gemaakt en hem ge vraagd of er geen verandering in deze stopplaats kon worden aange bracht. HU gaf toe, dat dit zeer goed mogelijk kon zUn, doch achtte 'n ver betering niet noodzakelijk. De vraag is thans aan de directie van de N. Z.H. moeten er eerst weer doden val len en mensen ongelukkig worden, voordat in dit euvel wordt voorzien? J. A. van Zanten Leiden Dat geachte schryfster wil verde digen, in punt 1 van haar in school- krantenstyl geschreven artikeltje, dat het huidige onderwijs goed is, is haar goed recht en berust dan op een meningsverschil met de KOOK-groep, namens welke de heer Van Kralingen geschreven heeft. Maar dat zy feiten uit het artikel haalt die er niet instaan is haar wél kwalijk te nemen. Met name: 1. Nergens wordt beweerd, dat n.a.v. het onrustige middelbaar onder wijs het basisonderwys onrustig zou zyn. wél dat de basisschool (gelukkig) onderhevig is aan taU loze veranderingen, die schryfster kennelyk niet ziet. 2. Nergens wordt beweerd, dat op de christelyke pedagogische akade- mie een zelfde situatie als in Be- verwyk nodig is, wél echter een standpuntbepaling. 3. De kogel, die afgeschoten dient te worden, is er niet voor om aan dacht voor kinderen uit sociaal zwakke milieus te krygen, maar om het gesloten karakter van deze akademie aan flarden te schieten, m.a.w. open te breken. 4. Nergens wordt opgeroepen tot verstoren van de orde in de aka demie. Er staat zelf zéér duidelyk, dat er géén negatieve revolutie beoogd wordt, maar een positief bewustword ingsproces Uit het antwoord van mej. Van der Velde blykt, dat zU het eens is met de huidige onderwyssituatie zo wel op chr. ped: akademie als in de basisscholen. Zy ziet niet dat het huidige on derwijs in zUn geheel aan noodzake- Ujke veranderingen toe is en dat men reeds bezig is met experimenten zo als ..Wiskobas" (wiskundig op de basisschool). Inderdaad kan zy in lichtingen inwinnen bU de heer Van Kralingen. Enkele illustraties van te verwach ten veranderingen: a. Afschaffing van het klassikaal systeem. b. Afschaffing van het zittenblij ven (Doornbos). c. Gezinsbeïnvloedingsprogramma (Rupp). d. Socialiseren (projectenonderwijs, teamwork). e. Aanpak van het vredesonderwUs. f. Wereldoriëntatie, etc. etc. Tot slot: het doet de KOOK-groep genoegen dat er althans één Oegst- geestse kwekelinge gereageerd heeft op het artikel. Het getuigt van een standpunt in durven nemen. Het lag in de lyn der verwachtigen van de groep, dat er door belanghebbenden van deze school een standpunt inge nomen zou worden. De zwUgende massa blUft echter kritiekloos. Dis sertaties als van Roggema en van Renes geven my steeds meer te denken Namens de KOOK-groep, H. P. Taverne, Fred. v. Eedenlaan 59, Leiden. Vonnissen in Spanje VUf per sonen, onder wie een priester, ei>n door een rechtbank in Madrid op beschuldiging van illegale propa ganda en deelneming aan verboden organisaties tot gevangenisstraffen veroordeeld. Drie van hen kregen een jaar gevangenisstraf en geldboeten, Een vierde beklaagde werd tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld er» een vyde tot een half jaar. Ontslagen bij Handley Page Aan by na alle 2800 arbeiders van de oudste Britse vliegtuigfabriek Handley Page is ontslag aangezegd. Voor de tweede maal in zes maan den ziet het er naar uit, dat het ein de van de onderneming in zicht is. Vorig jaar oktober werd de fabriek van een bankroet gered door verkoop aan de Amerikaanse KR Craven Cor poration. JURGENS LEIDEN „Het vragen stellen in de Tweede Kamer wordt tegenwoordig tot het idiote opgevoerd. Vroeger ging het om een stuk of vijf per dag, nu worden er per dag tien tot vijftien vragen ge steld. En met interpellaties is het net zo. Het beantwoorden van deze vragen kost zoveel tijd, dat het het bepalen van een stuk structureel beleid in de weg staat. Als ik het erg onvriendelijk zeg: vaak is de bedoeling van dat vragenstel len om in de krant te komen. Maar het werkt helemaal niet meer, omdat een verstandig journalist ze niet meer op neemt". Aldus een uitspraak van het WD- kamerlid Hans Wiegel, die gisteravond WIEGEL op verzoek van de studentenvereniging „St. Augustinus in debat trad met PPR- voorzitter Erik Jurgens. De forum-voor zitter had de heer Jurgens de aanval toegedacht, een tactiek die de PPR-lei der als aanvoerder van een mogelijke oppositie-partij het best lag. Hij toonde zich een hardnekkige opjager, die het echter nauwelijks gelukte om de beroeps politicus Wiegel in het nauw te drijven. Telkenmale pareerde Hans Wiegel de aanvallen op zijn stellingen met grote gevatheid, en zelfs zag hij kans ook een paar keer uit te halen. Hans Wiegel die enkele malen bij zonder liefkozend de naam D'66 in de mond nam stond nog steeds achter zijn idee, twee jaar geleden in zijn boekje „Een partijtje libre" geopenbaard, om voor het beheer van een universiteit een vijftal managers aan te stellen. De ma nagers zouden moeten werken in overleg met de uit alle geledingen opgebouwde universiteitsraad. Het VVD-Kamerlid hield stevig vast aan de gedachten van minister Veringa over de structuur van de universiteit, die naar zijn zeggen genoeg ruimte liet voor experimenten, als een subfaculteit daar bijvoorbeeld eensgezind behoefte aan zou hebben. De heer Jurgens stelde als alter natief de drie moties die betrekking had den op dit onderwerp, en naar zijn me ning een stuk verder gingen dan Veringa nu toelaat. In dit gevecht zonder overwinnaar, waarbij het alleen om een mentaliteit- schets ging, trachtten de twee kempha nen elkaar de gunst van het handjevol studenten af te snoepen op punten als de ondernemingsraad (Jurgens: raad moet de helft van het aantal commis sarissen kunnen benoemen), en de wa penleveranties van Nederland aan het buitenland. PPR-voorzitter Jurgens stel de zich op het standpunt, dat aan deze leveranties een politieke controle op het gebruik moet worden gekoppeld. Een idee, waar de heer Wiegel zich niet na drukkelijk tegen verklaarde, maar waar hij wel praktische bedenkingen over uitte. LEIDEN Door het wegvallen van een letter is één van de koppen boven het Leidse raadsverslag in ons blad van gisteren onduidelijk gewordenDe raad was niet schoorvoe tend tegen het cultureel centrummaar zei er schoorvoetend B tegen na eerst A te hebben gezegd, zo was de bedoeling. Naar aanleiding van het raadsverslag, dat een inleiding in de „bomensfeer" had, ontvingen wij deze aardige reactie van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink: Hierbij veroorloof ik mij u er aan te herinneren, dat de uitdrukking: botertje-tot-den-boóm, die u in uw verslag ge bruikt, niets met bomen te maken heeft, al klinkt het zo. Boom is hier een samentrekking van bodem: het is geen bo tertje tot de bodem, d.w.z. tot onder in het botertonnetje, men is bedrogen, het onderste is geen boter meer. Dat haalden onze voorvaders uit en verspeelden daarmee de klandizie van de Engelsen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3