Kortdag! Door Holthaus nu ook maxi's in Nederland Brandt won Britten in vertrouwen korte tijd Congres over psychiatrische inrichtingen eindigt in chaos Eenheid en oecumene Aanval op burger doelen Nieuwe uitgaven kleur- bekennen tussen rivella en rivella shell auto- vakanliereizen Engeland, de VN en Rhodesië Pastoraal concilie Open communie 'Oost-politiek* onmogelijk zonder steun hondgenoten LAIRD: CEEN ESCALATIE IN LAOS Behoedzaam Nederlandse herenkostuum nog klassiek WOENSDAG 4 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 De voorjaars- en zomermode 1970 van Dick Holthaus. Henriet- te (links) toont een rode linnen mantel met bijpassende jupe cu- lotte en bruine zijden jersey blou se. Annemarie rechtstoont een geruit wollen jasjegedragen op een jupe culotte NEW YORK (Reuter) Engeland heeft gisteren voorgesteld dat de Vei ligheidsraad van de VN het besluit van Rhodesië zich tot republiek uit te roepen, veroordeelt. Aan alle le den van de VN zouden moeten wor- den gevraagd „het illegale bewind j niet te erkennen" De Veiligheidsraad I was voor vanmiddag bijeengeroepen, j maar binnen een uur na aankon diging werd deze ongedaan ge maakt. Boeroendi, een van de drie Afrikaanse leden van de raad, wenst meer tijd voor overleg. Vermoede lijk komt de raad nu vrijdag byeen. Nog geen nationalisering De In diase premier Indira Gandhi, heeft verklaard, dat de Indiase regering vcorlopig geen buitenlandse banken zal nationaliseren. Vorige maand verklaarde 'het Indiase hooggerechts hof de overneming van veertien gro te banken in India onwettig, ma-ar volgens de premier verandert dit be sluit niets aan de regeringspolitiek tegenover buitenlandse banken. (Door onze moderedactrice Jos Hagers) AMSTERDAM (GPD) En ja wel hoor, Nederland heeft zijn eerste eigen voorjaarsmaxi's en natuurlijk was het de Amster damse couturier Dick Holthaus. die voor die primeur wist te zor gen. In zijn met kristallen kroon luchters feestelijk verlichte mo- j depaleis liet hij meer dan hon derd vrij in het Nederlands ver taalde Parijse maxi's showen. Het was wel even wennen. Voor drachtskunstenaresse Charlotte Kohier vond ze prachtig, maar Mary Dresselhuys in kaki broek en zwarte* blouse wil voorlopig niet aan een lange rok. Ze zat naast kunstschil der Carel Willink en wat haar be treft kon er voor Holthaus geen ap plausje af. Juist om de overgang naar maxi's niet al te groot te maken koos Holt haus voor overdag voor de splitmaxi's van Nina Ricci. Creaties die vrijwel allemaal bestonden uit combinaties van korte linnen jasjes met bijpas sende maxi-doorknooprok, statig, maar bepaald niet sexy. En datzelfde gold ook voor de lijzige lange broek rokensembles, een schot in de roos wat de nieuwe mode betreft, maar tegelijkertijd een treffend voorbeeld van de mode waarmee de vrouw door Parijs voor schut wordt gezet. Dick Holthaus kan het als meer zaken- dan modeman ook niet hel pen. maar het blijft alleen een raad sel waarom de Parijse door de Am sterdamse zo trouwhartig nagevolgde maxi's nu persé zo onflatteus moeten zijn. Gelukkig zou Holthaus Holthaus niet zijn als hij zijn klanten niet zo'n ruime keus uit vele tientallen moge lijkheden zou bieden. Wie het wil kan bij hem het maxi rok-probleem omzeilen door te kiezen voor een pantalon met lange jas. En daarmee trad hij in de sporen van het be roemde Parijse modehuis Dior, want ook Holthaus liet zijn mantels met smalle biesjes reptielenleer garneren. Bij Dior deed hij waarschijnlijk ook zijn inspiratie op voor zijn over minijurken gedragen flinterdunne doorzichtige cocktailmaxijurken. Dat alles in zijn favoriete nieuwe mode kleuren marine, zwart, wit. rood en beige-bruin. Tinten die ook weer te rug te vinden waren in zijn oriën taalse stoffen, die hij a la Yves St. Laurent voor zijn rijkelijk met kwast jes en passementen gegarneerde avondjurken p^ruikte. En of men nu voor maxi's is of niet Dick Holthaus verdient beslist wel een compliment omdat de Neder landse vrouw dank zij hem zo razend snel up to date kan .zijn NOORDWIJKERHOUT Het Nederlands pastoraal concilie, dat van 5 t/m 8 april in Noordwijkerhout zijn zesde en laatste plenaire vergadering houdt, zal dan uitvoerig aandacht beste den aan de oecumene. Cairo beschuldigt Israëliërs CAIRO (AFPi Een woordvoerder 7an het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gezegd dat Israëlische vliegtuigen gister middag burgerdoelen binnen de stad Suez en in de onmiddellijke omgeving daarvan hebben aange vallen. Er zouden 23 hulzen. 6 winkels, 2 scholen. 3 ziekenhuizen, een moskee, een kerk en twee gebouwen van sportclubs geraakt ztfn. Er zijn geen slachtoffers. Eerder was door een militaire worrdvoerder mee gedeeld dat de Israëlische lucht macht militaire doelen in de om- De pittige Susan Hampshire, bij het Nederlandse tv-publiek bekend als Fleur uit de Forsyte Sage en als Becky Sharp uit Va nity Fair. is morgenavond weer op de beeldbuis te zien. Zij speelt namelijk de rol van Miss Mabel in ie BBC-produktie ,.An ideal hus band" van Oscar Wilde, welk stuk morgenavond (21.05-22.S0 uur) ioor de TROS wordt uitgezon den. Levenslang geëist De openbare aanklager heeft gisteren in het twee de Sachsenbausenprcces voor de rechtbank van Keulen levens lang geëist tegen alle acht beklaag den. De acht voormalige SS'ers zfjn beschuldigd van moord en poging tot moord op gevangenen in het concen tratiekamp Sachsenhausen. Als richtlijn van de dan te voe ren besprekingen heeft een ooncilie- commissie vandaag een ontwerp- rapport aan de openbaarheid prijs gegeven, met een reeks pasto rale aanbevelingen onder de samen vattende titel „De eenheid, welke de Heer maakt". Het pastoraal concilie, aldus één der aanbevelingen, erkent, dat de oe cumenische beweging, welke de ker ken naar elkaar toedry ft, ingevoegd ls in de zending van Jezus Christus tot bevrijding vaai de gehele wereld. Voorts worden in dit ontwerp-rap- port de volgende gedachten naar vo- rengebracht: het pastoraal concilie spreekt zich uit voor een onvoor- waardeliike medewerking aan de oe cumenische beweging in Nederland, zoals die gestalte moet kriieen in de Raad van Kerken in Nederland, het snreekt de hoop uit dat er ruimte zal worden gevonden voor een beperkte open communie, waarbij christenen j uit anderekerken en geloofsgemeen- I schappen kunnen deelnemen aan de r.k. eucharistieviering en r.k. aan de avondmaalsviering van de refor matorische kerken. Ch er het gemengde huwelijk wordt in dit rapport o.m. opgemerkt: het concilie spreekt de verwachting uit dat het overleg tussen de kerken over het kerkelijk gemengde hu welijk spoedig zal leiden tot prak tische richtlijnen, welke de nog be staande oneffenheden zullen op heffen. Ten aanzien van kerkbouw doet de commissie de volgende aanbeveling: gemeenschappelijk gebruik door ver scheidene kerken wordt doorgevoerd, waar dit praktisch mogelijk is. In gebieden waar één kerk aan wezig is en andere kerken niet.dient een zodanig vertrouwen aangekweekt te worden, dat de ene aanwezige kerk pastoraal -""veel mogelijk voor de an dere kan optreden. In elk geval moet voorkomen worden, dat andere ker ken met gelijke werksoorten een ton- currerende positie naast de reeds aanwezige gaan opbouwen. De juiste weg is dan de inpassing van andere gespecialiseerde activiteiten in een gezamenlijk werkverband. Portret van Spanje, door J. Domi- nicus. uite. J H. Gottmer, Haarlem De Alkmaarse geschiedenisleraar Donrinicu is een verwoed reiz iger, ver staat de kunst om de landen, die geving van Suez had aangevallen I hy bezocht, op levendige wHze te be- zonder verliezen onder de Egypti- schryven. Geen gemakkeiyke taak. sche strijdkrachten te veroorzaken. wan' men "met ziin weetje dan toch Een woordvoerder van de Israëli sche strijdkrachten heeft ontkend dat by de gemelde bombardemen ten op Suez burgerlyke doelen zou den zjjn aangevallen. Oorlogsschepen voor Athene De Griekse regering heeft in het buiten land acht oorlogsschepen ge kocht. Bij Westduitse weiven zijn vier onderzeeërs gekocht. In Frank- ryk zyn vier motorpatrouillebo ten met lange-afstandsgeschut aange- j tuurlyk het feit dat hij vloeiend En kocht. )van onze correspondent) LONDEN (GPD) De achter grond van bondskanselier Brandts verleden, zyn innemende en open hartige persoonlijkheid en zijn poli tiek die door de Britse regering vol ledig wordt gesteund, alsmede na- ADVERTENTIE Püür-natuurhjke Rivella voor iedereen die niet alleen een „Frisdrank" wil, maar een échte frisse drank! Zonder kleurstoffen en conserveermiddelen, lékker omdat het zo zuiver is! U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbers va» een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. iillijjil RIVELLA l lui is. op i \v gezondheid! WASHINGTON. HANOI, LONDEN (Reuter, AFP) De Amerikaan se minister van Defensie, Meivin Laird. heeft beschuldigingen van senator McGovern tegengespro ken volgens welke de Amerikanen hun burger en militair personeel In Laos aanzienlijk uitbreiden. „Ik kan categorisch verklaren, dat er geen uitbreiding van grondpersoneel in Laos is ge weest, militair noch' burgerlijk", aldus Laird. Amerika's Laos-poli- tiek is de afgelopen vier jaar niet gewijzigd. Het communistische Patriottische Front in Laos heeft het verzoek van Vientiane voor een nieuwe Geneef- se conferentie als „een doortrap te manoeuvre" gebrandmerkt. „Ter- wyl de Laotiaanse regering om nieu we besprekingen over de kwestie-Laos verzocht verdubbelden de Ameri kaanse B-52-bommenwerpers hun geringsleiders thans een gewoon on- aanvallen op de Vlakte der Krui ken". aldus het Front. Studenten van de London School of Economics hebben gisteren een toespraak van 'n Zuidvietnamese di- plomaat over „informatie, propagan- da en vrijheid van meningsuiting" j Terechtstelling Een Iraakse ex- verstoord en de man gedwongen het politieman, die door een bijzondere gebouw te verlaten. Zeven studenten rechtbank veroordeeld was we sprongen op het podium en dwongen I eens medeplichtigheid aan een sa- Doeong Hong-doec, tweede secreta- menzwering in januari, is maandag ris van de Zuidvietnamese ambas- 1 terechtgesteld HU was op 5 februa- sade in Londen, zyn jas aan te trek- ri. tezamen met anderen, gearres- ken. Onder het roepen van „Ho ho' teerd. Na de ontdekking van het ho Tsji Minh" werd hy naar buiten komplot zyn in totaal 44 burgers en geduwd. i militairen terechtgesteld. gels spreekt, vormen de gezamenlij ke redenen voor het grote succes van zijn bezoek aan Londen dat vandaag eindigt. Brandt viel gisteren de voor bui tenlandse staatslieden grote eer te beurt om in het Hogerhuis de leiden de leden van belde huizen van het parlement te mogen toespreken. Hij was de eerste Duitser die dit, 25 jaar na de oorlog, deed. Onder zyn gehoor bevonden zich premier Wilson, oppositieleider Heath en de liberale leider Thorpe. Brandt dankte Engeland dat het. toen het vaste land in duisternis was gehuld, de kracht opbracht om de vlam van de vrijheid te behoeden. gaan dan conventioneel contact tus- Tegelykertyd was Engeland bereid om de Duitsers de hand der verzoe ning toe te steken. Engeland en Duitsland zijn thans bondgenoten voor de vrede en zy laten een droe vige historie achter zich. In Engeland, waar ondanks de schijn van het tegendeel, de door twee wereldoorlogen toegebrachte wonden slechts langzaam helen, was het thans eindelijk Brandt die ook wist door te dringen tot de openbare me ning. In korte tyd won hy ook hier het algemene vertrouwen omdat hij de taal van de gewone burger spreekt en kalm en duidelyk uitlegt wat hy bedoelt. Men begrijpt ook dat by zyn moei- lykste poging tot doorbraak, na- melyk in de richting van normalise ring van de betrekkingen met Oost- Europa, Westerse steun onontbeeriyk voor hem is en dat Engeland op dit gebied, zy het indirect, weer kan mee tellen. Brandt zei dat bezoeken van re- derdeel vormen van de internationale samenwerking. Dit was werkeiyk geen buitenlandse aangelegenheid meer, maar zuiver een kwestie van Europese binnenlandse politiek. H er- mee raakte de Bondskanselier een snaar aan die in het thans Europees- gezinde Engeland sterk meetelt De Britten zyn ingenomen met Brandts vastberaden "doch tevens be hoedzame benadering van de proble men en zyn weigering om zich aan illusies over te geven. Brandt zei dat Economische integratie binnen de EEG tot een sterke politieke samen werking zal leiden, welke volgens zyn persoonlyke opvatting verder zal sen de regeringen, maar dat de kwes tie van een super nationaal Europa aan een volgende generatie moet worden overgelaten. Tegenover een Russische journa list die een vraag stelde over de hou ding van Bonn ten opzichte van de Oder Neisse-grens verklaarde Brandt dat voor de Bondsregering afzien van geweld betekent dat er geen territo riale eisen van welke aard ook meer zullen worden gesteld. wel weten. De heer Dominicus kent niet alleen het ver1 eden, ïraar ook het heden door en d'oor en die twee ingrediënten weet hH boeiend te ver mengen e-n smakeiyk op te dienen. Vandaar dat dit bo-3k niet alleen een hoofdstuk bevat over historie en kunst, maar ook over „Varia": ver scheidenheid in landschappen, kli maat, vele soorten onderdak, eten en drinken, en reizen per auto en trein. Natuurlijk ontbreken ook uit voerige kenschetsen van de diverse provincies n:?ttussen Pyreneeën en Santander, van Santander naar Galicië. de noordwesthoek, de weg naar Santiago, langs de wegen naar Madrid. het zuiden van Spanje en de zuid- en oostkust <Co6ta de la Luz. del Sol. Blanca, del Azahar. Dorada en Brava). Een voortreffelijk boek. met tal van fo to's en kaarten en een register, dat het raadplegen van dit handige werk van 240 bladzyden zeer vergemakke- ïykt. Portret van de Canarische eilan den. door J. Dominicus. uitg. J. H Gottmer, Haarlam Wat hierboven gezegd is va r het koek van Domini cus over Spanje geldt evenzeer voor zijn werk 208 bladzyden» over de Canarische eilanden: met grote ken nis van zaken samengestelde melan ge van verleden en heden, waardoor deze eilanden op fascinerende wiize aan de lezer voor ogen worden ge steld. Na een drietal hoofdstukken over aardrijkskunde, geschiedenis en varia (eten en drinken, sport er spel. muziek, dans en klederdracht, kunst vaardigheid en nieuwe hotels) volgt een belangwekkende tekening van Gran Canaria .Tenerife. het vulka nische eiland Lanzarote. het droge eila/nd Fuerteventura, het gioene eiland La Palma, het ronde eiland Gomera en het kleine eiland Hierro Ook dit boek bevat tal van foto's, kaarten en plattegronden, ee.r Spaan se woordeirlyst en een nuttig regis ter. Hartelyk aanbevolen! Auteurs van de twintigste eeuw, Utrecht Een by zonder aantrekke lijk boekje voor wie belangstelt in de literatuur van de twintigste eeuw. Dat een tweede druk nodig was be- wyst wel, dat er vraag bestaat naar j korte informatie. Over Bromfield om een willekeurige naam te noe- j men 21 regels, over Hemingway i 38, over Jan Mens 21 .over Laurens j van der Post 12 .over Verwey 29 en over Vestdyk 72 regels. In de 330 j bladzyden zyn naar schatting twee duizend schryvers opgenomen van het Nederlands-Belgische taalgebied, j terwyl daarnaast de nadruk ligt op auteurs in de Franse, Duitse, Engel se, Amerikaanse. Spaanse, Italiaan se. Russische en Scandinavische ta len. Deze tweede druk is niet alleen j herzien, maai- bovendien met twintig procent uitgebreid. Als maatstaf is li- j teraire betekenis en bekendheid ge hanteerd, hetgeen inhoudt dat ook schrijvers, die faam hebben gekregen door bestsellers en ontspanningslec tuur een plaats kregen. Overigens is het terrein beperkt tot literaire schryvers. Filosofen en historici zijn i derhalve niet opgenomen. A] by aJ een uitermate nuttig lexicon. Cursief i cursiefjes van veertien Vlaamse en Nederlandse auteurs), uitg. Wereldbibliotheek. Amsterdam Zesentachtig bladzyden met cur siefjes van veertien schryvers. Een geschakeerde bundel met „bitterzoe te wysheid" van Carmiggelt. Ghy- sen. Kees Stip, Godfried Bomans, Harriet Freezer. Nooteboom en an deren. Zoals ln het „Ten geleide" wordt gezegd: het cursiefje „kwikt u op. bevrydt u van somberheid en verdwijnt daarna by het oud paier vergeten, onvindbaar" Jawel, maar toch de moeite van het bundelen waard Pieter Corneliszoon Hooft, uitg. U- niversity Press. Amsterdam —Een fraaie reproduktie van Geeraardt Brandt's „Leeven" van Hooft, diens „Lyreede" over den Heer P. C. Hooft en het gedicht van R. Anslo „Muy- 1 den in rou", alles in het kloeke for- j maat. waarin de Amsterdamse uit gever Wetstein destyds de nagedach- j ten is van Hooft eerde (1703. 1704).' Prof. dr. W. Hellinga en drs. P. Tuynman schreven een nieuwe in leiding over „deez vermaarde man", j een van de grootste dichters, proza- schryvers en historici van de 17-de eeuw. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM 'GPD) Het Ls jammer dat de Nederlandse herenkledingfabrikanten. die zich verenigd hebben in de zo langzamerhand internationaal bekende „Styigroep Groningen" de sprong naar de in het bui tenland al lang geaccepteerde toekomstmode nauwelijks dur ven te wagen De Gronin ger confectionnairs die gisteren hun nieuwe zomercollectie show den bleven onvoorwaardelyk trouw aan het gryze klassieke enkelknoops-gesloten pak. Er was wel een enkel fantasie kostuum te bespeuren, zoals een vakantiecolbert met een borst zak voor pyp of bril en een se rie geruite lichtgewichtkostuum maar het accent bleef toch op het klassieke genre liggen. Mis- schien komt dat ook omdat de Nederlandse man conservatiever 1 is dan men denkt. Slechts een kwart van alle mannen koopt zyn kostuum alleen. De rest laat zich door zyn vrouw, moe der of iemand anders adviseren. De belangrykste kwaliteitseis die een man aan zyn kostuums stelt is aldus de fabrikanten de vormvastheid. Op een lagere plaats staan de wensen naar kreukherstellendheid, plooihou- dendheid. kleurechtheid en sterk te. In 1968 besteedde de Neder- lanse man circa 180 gulden aan een kostuum. Voor een wollen kostuum lag dat 9 procent lager. De gemid delde Nederlandse man be zit drie a vier kostuums. By de jongeren ligt dat iets lager, al dus de voorzitter van de styi groep Groningen op de show die gisteren in Amsterdam gehou den werd. (ADVERTENTIE) Want de dagen worden langer: vakantie nadert Blader uw Shell auto-va kantiereizen-catalogus nü door en kies uw reis. Nog een beperkt aantal plaat sen in het hoogseizoen in Spanje, Italië, Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland. Stuur meteen uw reserve- ringskaart! DRONTEN GPDEen chao tisch einde kwam gisteravond aan het congres dat de actiegroep „Willem" in een even volle als sfeervolle „Meerpaal" in Dronten. organiseerde over modernisering van de opleiding voor leerling- verplegenden in psychiatrische centra. Hoofdinspecteur dr. mr. P. Baan van de geestelijke volksgezond heid nam symbolisch de onge veer 800 praktijk- en rapporten boekjes in ontvangst, die uit pro test tegen de huidige opleiding zijn ingeleverd Het was de bedoeling een resolu tie aan te nemen, die staatssecre taris Kruisinga het ultimatum stel de voor 1 mei de beschikking uit 1929 waarop de opleiding stoelt bui ten werking te stellen en zodanig te wyzigen, dat de examens voortgang kunnen vinden. Dit tot het ogenblik waarop een geheel nieuwe wettelyke regeling wordt getroffen, waarby de inspraak van de leerlingen ln de op leiding volledig is gewaarborgd. De omdat door onenigheid over de pro- i teur een aantal wijzigingen zijn ver- wezenlyitt. Er H)n toezeggingen voor het verlagen van de examenleeftyd die nu nog 21 jaar is voor het schrappen van alle irrelevante pun ten uit het praktyk- en rapporten boekje zoals dat nu nog als examen garantie geldt, voor het afnemen van de overgangsexamen- in de inrich tingen en voor het toestaan van sta geverslagen. Zaken als het verlagen van de toelatingsleeftyd komen vol gens dr. Baan ook aan de orde. maar dat vergt meer tyd Voor de toe komst zag hy persooniyk helst drio- cedure een breuk dreigde De heer Baan. die staatssecretaris Kruisinga vertegenwoordigde, noem de het congres een myipaal in de ontwikkeling van de psychiatrische verpleging. Hy stelde zich garant dat er veranderingen komen en hoopte ln de besprekingen daarover de leer lingen te betrekken. „Wy zyn het eigeniyk met al uw wensen eens. maar het is de vraag hoe een en ander in het vat te gieten. Daarby ls er geen sprake van dat het jaren gaat duren", zei hy Al J O "KI HCIOI Uil' - Al voor de aanvang van de nieuwe 1 jarige regionale scholen met daarna resolutie kwam niet in stemming. cursus, zal volgen* de hoofdinspec-1 training binnen de central

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13