Felle vertoning een uitzichtloos van stuk Drie Hollandse zusters bij Rotterdams toneel Ook Heymans laat rok onder de knie zakken Malcolm Frager, subliem pianist Het toneel moet uit beklemmende banden „GERED" IN LEIDSE SCHOUWBURG rF# v O Paniek in La Paz na ontploffingen in het arsenaal Erik V os vlak voor vertrek naar V.S. .Theodoor een total loss van Eric Schneider PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 3 MAART 1970 LEIDEN De menselijke verhou dingen interesseren mij meer dan het karakter van de mens. In dit opzicht is „Gered" bijna onverantwoordelijk optimistisch". Dit zegt Edward Bond, de schrijver van het uit 1965 date rende toneelstuk .Saved", dat aan vankelijk in Engeland niet voor openbare vertoning werd vrijgegeven. Edward Bond noemt zijn stuk vol gens de programmatoelichting opti mistisch omdat het gaat over de schuldeloze schuld van mensen, die niet geleerd hebben verder terug of vooruit te denken dan het .nu" en zich zelfs in dat 'n u" aan hun ver antwoordelijkheden onttrekken door niet in te grijpen in welke levens)- situatie dan ook. Maar schuldeloos of niet, het door de schrijver in der tien scènes geschetste wereldje van gisse penose jongens en hitsige straatmeiden is van een beklemmen de uitzichtloosheid. Het is het miserabele milieu van de laagste maatschappelijke klasse, van het primitief en agressief reage rende achterbuurtgezinwaar de con versatie uitsluitend uit geschreeuw #n gekijf bestaat en de gezelligheid uit thee slurpen en televisie turen. Het is de verstikkende atmosfeer van een huishouden met sullen van va ders en dellen van dochters. Het is ADVERTENTIE ^^Outlm l> OqstgMfl een huiveringwekkend beeld van een troosteloos bestaan, dat van een mens een driftig dier maakt. Nee, liet kan bijna niet anders of Edward Borid beft hier de vihger tegen Ce afstom ping en de ontmenselijking van deze maatschappij, die vol ingewortelde frustraties is. Om aan die frustraties te ontsnappen ballen Bonds perso nages in letterlijke en figuurlijke zin bijna voortdurend him vuist. Decen trale figuur in dit naargeestige stuk met zijn scherp-realistische dialogen is de wat verloren in het leven staan de en naar menselijk contact hun kerende jongen Len. Deze figuur na melijk symboliseert de idee. hoewel het straaltje hoop maar heel klein blijft, dat ookin de .slechte" mens Iets goeds schuilt. De dakloze Len kan zich, passief als hij is. niet los maken van de uiterst sensuele Pam. die hem eens het ouderlijk huis heeft binnengehaald en die zich nu opgela ten voelt met zijn voortdurende aan wezigheid. Pam moet echter op haar beurt de minachting ondergaan van ae immer op vrouwenjacht zijnde Fred, die de vermoedelijke vader van haar kind is. Hij is het >ok, die in een bui van barbaarsheid en in grote geestelijke verwarring met een groepje vetkulven datzelfde kind van Lou Steenbergen, Karin Haa- ge, Hans Dagelet en Marja Kok in „Gered". het leven beroofd. Pas nadat het tus sen de ouders van Pam tot een uit barsting is gekomen krijgt Len, die de verbijsterende situatie, waarin al len verkeren, nauwelijks verwerken kan. contact met een ander .slacht offer" van het milieu, de immer door zyn vrouw onder de duim gehouden, zwijgzame vader van Pam. Len mag op dat moment misschien „gered" zijn, aan de trieste toestand in zijn omgeving verandert verder niets. Twee jaar na de Nederlandse pre mière van „Saved" heeft de toneel groep „Centrum", die het controver siële bepaald niet schuwt. Bonds stuk opnieuw op het repertoire ge nomen. met een nieuwe bezetting van de twee mannelijke hoofdrollen. Het sterk erotisch getinte stuk werd gisteravond opgevoerd in de Leidse Schouwburg, wederom onder de regie van Peter Oosthoek Er ging dank z'j de op felheid toegespitste spellei- ding grote dramatische kracht van uit. Als gehypnotiseerd volgde het leidse schouwburgpubliek, voor zo ver het niet na de eerste seksuele stoelscènes met de daaraan verbon den vuilbekkerij de frisse butenlucht had opgezocht, deze tragedie van vereenzaming en geestelijke armoede, van menselijke ellende en platvloers heid. Wim van Gijn wist als de niet- begri.i pende Len ontroering op te wekken en Hans Dagelet presteerde het om een afkeer inboezemende jongen van de vlakte op de planken te zetten. Deze rollen werden twee iaaor geleden vertolkt resp. door Joop i Admiraal en Jules Hamel). De jon ge actrice Marja Kok beeldde met veel raffinement de hysterische fi guur van Pam schitterend-canail- leus uit. Karin Haage was uitstekend op dreef als Pams schreeuwende en in het huwelijk teleurgestelde moe der. Lou Steenbergen tenslotte de rol van de in al het leed berustende vader bijzonder sympathiek. Het dé cor, ook van Peter Oosthoek, was even rommelig als het milieu, waarin alle narigheid zich afspeelt en dus erg functioneel. Wie dit triest-pi kante stuk van Edward Bond alsnog •vil zien kan op 18 maart as. in het theater aan de Oude Vest terecht. PUTTER C ROSIER. P.S. Aan het begin van deze to neelavond heeft schouwburgdirecteur Van Dam enkele gevoelvolle woor den gewijd aan het overlijden van Arte Bouwman, de toneelrecensent van de Nieuwe Leidse Courant, wiens stoel voor het eerst na bijna een kwart eeuw onbezet bleef. LA PAZ (AFP, Reuter) In het arsenaal van de Boliviaanse strijd krachten in La Paz zijn gistermiddag (pl. tijd) bij een reeks explosies ze ker tien personen om het leven ge- komen en 28 gewond. Er zijn vijf vermisten. De explosies, die na twee uur nog aanhielden, veroorzaakten paniek in de Boliviaanse hoofdstad, waar duizenden mensen de vlucht namen. Binnen een straal van 300 I meter van het arsenaal is de bevol- king geëvacueerd. Generaal Alfredo Ovando. president van de republiek. I kreeg geen toestemming de gevaren- zone te bezoeken. Hij heeft in het j militaire hoofdkwartier de leiding van de opruimings- en reddings werkzaamheden op zich genomen. Men vreest, dat de brand de grote ondergrondse munitie-opslagplaatsen zal bereiken. La Paz is verstoken van elektriciteit. Max Heymans koos conse quent voor een roklengte van tien centimeter onder de knie. AMSTERDAM <GPD) De 52- jarige Amsterdamse couturier Max Heymans heeft gistermid dag in eigen huis zijn voorjaars collectie getoond. In zijn zeer smalle salon zaten belangrijke genodigden en modepers met op getrokken knieën twee tot drie rijen dik en omdat er voor de mannequins maar een pad van nauwelijks één meter breed was overgebleven, moesten de achter ste rijen ODStaan om te zien waar en gedurfder dan we in jaren van Heymans de rokzoom liet vallen. hem zien kregen. Zo ontwierp hij een huisensemble van gele met Wat dat betreft heeft Heymans een consequente' keus gemaakt: tien centimeter oftewel een handbreedte onder de knie, de lengte die ook het huis Dior voor zijn voorjaarscollec tie koos. En dat is een lengte die nu niet bepaald gunstig is voor Hey mans cliëntele die grotendeels uit vrouwen „d'un certain age" bestaat: lang maakt oud. Voor overdag ontwierp sterdamse modeontwerper de Am- zijn be- goud'draad doorweven wol bestaande uit een pantalon, een los boven- 6tukje dat de maag vrijlaat en daar overheen een bijpassende Jas met zes maxi-splitten vanuit de heupen; een brokaatmantel met wijde aangerim- pelde rok en grote capuchon met daaronder een nog veel wijdere avondjapon van gele gepliseerde or ganza, en ook doorkijkjurk van bin nen kant metvan voren een diepe v-hals en een blote rug. Tot slot liet hij een bruid opdra- kende tailleurs met korte jakjes, ge- ven in een jurk waarvan het hele LEIDEN De jonge Amerikaan se pianist Malcolm Frager, die gel den mag als een der belangrijkste klaviervirtuozen van het hedendaag se internationale podium, solieerde gisteravond op het vierde Kunst kringconcert. Merkwaardigerwijs was op zijn pro gram geen plaats ingeruimd voor een modern werk: zijn recital droeg een sterk behoudend karakter. Een van de voornaamste kenmerken van zijn klaar spel is de verantwoorde DEN HAAG (GPD) Volgende week vertrekt Erik Vos met zijn ge zin voor een half jaar naar de Vere nigde Staten. In Georgia gaat hij voor het „black theatre develop ment" een Hamlet-project met blan ken en negers, gespeeld in een boks- ritig, realiseren. Voor zijn vertrek heeft de regisseur echter nog de plannen openbaar gemaakt welke hij over een klein Jaar wil verwezenlijken met een project in twee fasen, wat tot doel heeft te ontkomen aan de beklemming van ons toneelbestel. Vos verliet enige tijd geieden de leiding van de Nederlandse Come- die, het gezelschap dat nu een reeks van zijn wensen lijkt te willen hono reren. Intussen heeft Erik Vos enthousias me ontmoet bij tonelisten, die in een Improviserende stijl willen leren wer ken en die hebben toegezegd mee te willen doen aan het „plan 1971", dat met reeksen voorstellingen in het Amsterdamse Carré van oktober 1971 af naar buiten treedt. Lia Dorana, Andrea Domburg. André van den Heuvel, Wirh van der Brink, Nell Koppen, Bob de Lange. Ina van der Molen, John Lanting, Ria Rijninks, Hidde Maas, Ine Veen, Kitty Courbois. Jack Horn en nog drie anderen hebben toezeg gingen gedaan voor het werken in dit project. Het gaat nadrukkelijk niet om een nieuw gezelschap, vele deelnemers zullen ongetwijfeld aan hun eigen gezelschap verbonden blijven. Maar waar zij zich met de voorstellingen in de praktijk langza merhand benauwd voelen, is er bij Erik Vos de gelegenheid zich voor bezinning van de acteur uit. ERIK VOS In een tweede fase. die najaar 1971 begint, zullen er twee stukken worden ingestudeerd. Mogelijk de „Oristeia" van Aischylos, een Mo lière of een Shakespeare, dan wel een modern Nederlands stuk. wat ontwikkeld zal moeten worden met de schrijver tijdens het repeteren. doordachtheid, waarvan het tot het uiterste doortrokken is. Daarom ver wonderde het sterk, dat hij inzette met twee aria's en variaties van Handel, oorspronkelijk voor klave- cymbel geschreven en daarom voor het moderne instrument minder-, lie ver gezegd totaal ongeschikt, temeer omdat Frager niet de minste moeite deed het oorspronkelijke idioom te benaderen. De zelden gehoorde, weinig be langrijke blijmoedige Sonate in cis j kl. t. no 36. na het fijnzinnige menuet min of meer als een nachtkaars uit gaand. kwam echter gebeeldhouwd volledig tot haar recht. Intens geboeid evenwel werden wij eerst door zijn vertolking van Beet- hovens Sonate opus 27 in Es gr. t.. quasi una fantasia, opgedragen aan zijn 16 jarige leerlinge, de vorstin van Lichtenstein, die op die leeftijd met de vorst van Lichtenstein in het huwelijk trad en hem niet minder dan 13 kinderen schonk. Men weet dat de tweede sonate opus 27 ook al quasi una fantasia in Cis kl. t., bekend als Mondscheinsonate opge dragen was aan gravin Giuletta Guicciardi. naar sommiger mening zijn .Unsterbliche Geliebte'. Hoe dan ook: in deze sonate spelen Beetlio- vens liefdesgevoelens een grote rol. Beethoven wist bovendien wat fanta seren was! Droom en tederheid wis selen af met vuurwerkachtige uit barstingen: een heilig hoogtepunt in dit alles is het verheven .Adagio con expressione". voortkomend uit Beethovens diepste gemoed. Frager toonde hier grote affiniteit met de innerlijke nDerselen, waardoor deze compositie gedragen wordt. En in het stormachtige Presto, even onder broken door een herinnering aan het onvergelijkelijke Adagio, toonde hij in opperste vorm zijn geweldig tech nisch kunnen. Zo ooit, dan heeft Fra ger aangetoond, dat Beethoven ook voor deze tijd ondubbelzinnige waar de bezit. Na de pauze was Brahms aan het woord. Allereerst met het meesterlijk ge speelde Scherzo op. 4. een virtuoos jeugdwerk, waarin Brahms geniali teit reeds zijn sporen toont. Een in waarheid grandioze reproductie. Meer nog zo mogelijk kwam dit tot uitdrukking in de 25 variaties be sloten met een grootse vrije Fuga op ee n thema van Handel, waarin Brahms variatiekunst het toppunt van het denkbaar mogelijke bereikt. Iedere variatie lijkt tot een zelfstan dige compositie uit te groeien en toch blijft de innerlijke samenhang superieur bewaard. Deze variaties, nu eens teder, dan weer hartstochte lijk meeslepend heeft Frager in het schoonst denkbare licht geplaatst en daarmee een onvergelijkelijk monu ment voor Brahms opgericht. Wie ze zó weet uit te beelden, behoort tot de zéér groten Na het stormachtige applaus .dat Frager na deze onnoemelijk zware opgaaf, waarvan hij zich op onover trefbare wijze gekweten had. ten deel viel. konden twee toegiften niet uitblijven. Een contradans van Chopin en als klap op de vuurpijl: het knalef fect van deze avond, de achtste Hon gaarse Rhapsodie van Liszt, verbluf fend knap gespeeld. TH. J. HANNEMA voerd met dezelfde stof als de bo- vanlijfjes onder de jasjes. Niet nieuw, afgezien van de roklengte. Wat wel opvallend is zijn de kleuren die Hey mans voor deze voorjaarscollectie gebruikt: heel veel rijpe diepe geel- tinten. wit, beige en grijs. Voor 's avonds koos hy goudgele kleuren. Hij had speciaal de schoorsteen geel laten verven en grote bossen gele rozen neergezet. Bij zijn cock tail- en avondkleding gaat Heymans zowaar op de frivole toer. Wat hy in dit genre ontwierp Is eigentijdser I - bovenstuk van volkomen doorschij nende voile was gemaakt en de rok van een stevige gewatteerde cloque. Tijdens de show waren al enkele mo dellen te zien van de confectiecollec- tie die Heymans voor de boetiek-con fectionair Plaza heeft ontworpen en die volgende week woensdag getoond zal worden. Het waren onder andere een grappig geel corduroy wandelpak be staande uit een knielange broek met een driekwart trenchcoat, een dito midi-trenchcoat met bijpassende knie- lange rok, en enkele grijze tailleurs en mantels met de zoom onder de knie. Het is de bedoeling dat deze „diffusion"-collectie dit najaar in veel modezaken zal worden verkocht. ROTTERDAM (GPD) De bijdrage, die de acteur Eric Schneider leverd aan de Neder landse toneelschrijfkunst: „Theo- door een total loss", zaterdag avond geregisseerd door de schrij ver bij het Nieuw Rotterdams To neel in de Rotterdamse schouw burg in première gegaan, voldoet in elk geval aan een vaak uitge sproken verlangen een duide lijk Nederlandse sfeer. Want zeer Nederlands is dit stuk: in het zwaarmoedige the ma. in de zeer vaderlandse hu mor. in het even vaderlandse na turalisme en misschien wel vooral in de huidige Nederlandse toneelproblematiek. dat namelijk toneelstukken brengt waarin, zo wel naar situaties als naar ka raktertekening. de toeschouwers zich niet kan herkennen. De drie zusters, die het stuk van Schneider bevolken, interesseren ons anders dan by Tsjechow vol strekt niet: zij zyn zoals bij Tsje chow getekend als een gemeen schapje van de buitenwereld, maar anders dan by Tsjechow staan zij niet als symbool voor een socia le of menselyke sfeer. Zy zyn drie particulieren, die hun particuliere problemen nogal vreemd afdoen. Maar de acteur Sohnieder heeft wel theater geschreven, sterke scenes, die uitnemend speelbaar zyn al is hun samenhang niet altijd duidelyk En om één rol alleen al moet men ERIC SCHNEIDER .Nederlands. het stuk gaan zien: die van de zuster Berthe, die nog het meest afgerond is neergezet, en die bijzonder knap en plastisch wordt gespeeld door Jo sephine van Gasteren. Drie zusters wonen in het ouder lijk huis: het sloofje Lisa, de mo dieuze Berthe, die lesbisch blijkt, en de strenge Cora, de boekhoudster. Haar ouders, vooral de moeder, heb ben haar leven sterk beïnvloed, twee zusters zyn verliefd (geweest) op de buurjongen Theodoor. Berthe was getrouwd maar haar huwelijk is nooit geconsumeerd. Theodoor heeft een verhouding aangeknoopt met hun twintigjarige nichtje Judy, door haar vader uit Amerika naar Neder land gestuurd omdat zij een te vry sexueel leventje leidde Zuster Ber the is verliefd op Judy. Lisa is ja loers op Judy om Theodoor. Cora heeft eens een aanzoek van Theo door op aandrang van haar moeder geweigerd, Judy staat op het punt om met Theodoor naar bed te gaan maar Theodoor bleek nu als altijd impotent en overlijdt- in een hotelka mer met Judy aan een hartaanval. En op het eind vragen de drie zus ter zich af waarom zij met elkaar in die verkrampte situatie hebben ge leefd. Het is een gewaagd theaterwerk In de eerste plaats omdat Eric Schneider het aandurfde drie perso nages ongezien in het stuk te betrek ken: de ouders en Theodoor zelf. Zij zijn de eigenlijke krachtbronnen van de handeling, wy horen van hen uit de tweede hand. uit de monden van de zusters en het vraagt schryvers- moed om zo'n constructie aan te dur ven. Moed vraagt het ook om drie zo verschillend geaarde zusters in eenzelfde huis samen te houden: de gevoelsexplosie die nu door het nichtje Judy wordt veroorzaakt. zou al veel eerder hebben kunnen plaatsvinden, en de zusters twyfelen tenslotte terecht aan die bindende kracht. Dit alles maakt de problematiek nogal oneigenlijk de karakters en de situatie dwingen niet naar de dra matische situatie, die de schrijver ons voorzet. De schryver regisseerde zijn eigen werk: in een decor van Frank Ra ven, dat de wijsheid suggereerde van de Praagse enscenering van „De drie zusters", maar die hier mis- plaats was deze wijdse zaal van een huiskamer was het tegendeel van het Hollandse binnenhuisje dat het stuk zelf suggereert, met een glazenwand als scheiding naar de hall. Deze riante villa staat ergens in het Gooi. maar de zusters gaan met de bus naar hun werk. veel geld hebben zij niet en zo zijn er meer onduidelijkheden die de regie niet ophelderde. Zwarte humor Schneider maakte een royaal ge bruik van zwarte humor, maar hy zal uit de zaalreacties wel hebben geleerd dat als men zwarte humor en een forse melodramatiek in een stuk wil samenbrengen: het publiek lachte nu terecht waar de schrijver het kennelijk niet had gewild. Samengevatgéén meesterwerk, maar met voldoende positieve ele menten om het besluit om het stuk op de planken te zetten te wettigen en getuigend van theatergevoel. een gezonde basis om op voort te bouwen. Jaap Joppe

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8