„HEF INLICHTINGENDIENST NIET OP" Sport geen aparte staatssecretaris Haringvliet in herfst geen zeegat meer Den Uyl (PvdA) en Van Mierlo f)6) ADMINISTRATIEVE MEDEWERKERS Lou-aanhanger steekt man van ex-engel Geref. synode: Geen rietsuikeractie '<Si NEDERLAND SCHE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V Elf miljoen kubieke meter zand voor dam Verzet tegen „vrije keuze" DINSDAG 3 MAART 1910 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Drs. J. M. den Uyl (PvdA) en mr. H. van Mierlo (D'66) maken ernstige bezwaren tegen de door de regering voorgestelde opheffing van de Buiten landse Inlichtingendienst (BID) en de daarmee gepaard gaande reorganisatie van de overige inlichtingen- en vei ligheidsdiensten. Zü houden die bezwaren ook al zou de regering: rekening houden met de door de vaste tweede kamercommis sie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten gedane aanbevelingen wanneer tot opheffing van de BID wordt overgegaan zoals die op 16 december zijn weergegeven in een brief aan minister-president De Jong, tevens minister van Algemene Zaken. Niet bij Defensie De heren Den Uyl en Va/n Mierlo, beiden lid van de vaste kamercom missie, menen dat het inwinnen van andere dan militaire informatie niet hoort te gebeuren door een onder de minister van Defensie ressorterend apparaat. Beide commissieleden geven de voorkeur aan inkrimping van de BID, zonodig vernieuwing van de ambtelijke leiding en uitbreiding van de aldus gesaneerde dienst met alle thans door een militaire inlichtin gendienst venichte „verzameling". In de brief aan minister-president De Jong, die is opgenomen in het verslag van de vaste kamercommis sie. wordt nog opgemerkt dat de commjssie is ingeschakeld in een laat stadium van de procedure, waarin het besluit tot opheffing van de BID in wezen al was genomen en zelfs al een begin van uitvoering had gevon den. Onvoldoende De heren Den Uyl en Van Mierlo voegen daaraan toe, dat de reserve in hun oordeel omtrent het voorstel tot opheffing van de BID mede is AMSTERDAM (GPD) —Een lid van de sekte van wijlen Lou de Pa lingboer heeft vannacht de man neer gestoken van een vrouw die hij wilde proberen terug te brengen in de Lou- groep. De man is voortvluchtig. Het slachtoffer, de 32- jarige P. van G., is niet levensgevaarlijk gewond. Hij was er echter wel zo ernstig aan toe dat hij gisteren nog niet mocht wor den verhoord. De messteker, de 50-jarige H. de B.. had Lou's voormalige „engel" al een tijdje voor haar woning in Am sterdam-zuid staan opwachten. Toen het echtpaar Van G. eraan kwam, begon hij meteen over de desertie van de vrouw uit de gelederen van Lou's volgelingen. Het ging de echtgenoot van de vrouw zo de keel uithangen, dat hij uithaalde en De B. een fikse klap verkocht. De ander trok daarop een mes en begon in woede te steken. Hy raakte Van G. in buik. borst en rug. Het slachtoffer moest in het Wilhelminagasthuis worden opgeno men. De B. ging aan de haal, maar op aanwijzing van enkele getuigen ar resteerde de politie nog wel de 35- Jarige opperman J. B. Volgens de vrouw had hij in elk geval niet ge stoken. LUNTEREN (ANP) Met 36 te gen 22 stemmen heeft de Gerefor meerde synode besloten niet mee te werken aan de propaganda voor de rietsuikeractie in de kerken. Ook venvierp de synode met 38 tegen 18 stemmen een voorstel om de poli tieke partyen aan te sporen in hun actieprogramma een verhoging van de ontwikkelingshulp tot 2 procent van het nationale inkomen op te ne men. In een vorige zitting besloot de synode reeds, dat de kerkeiyke in spanning voor het werelddiakonaat verdubbeld moet worden. By dit be sluit is reeds een krachtige oproep uitgegaan aan de leden der kerken om zich bewust te zyn van politieke vex-antwoordeiykheid in dit opzicht. Wel nam de synode een voorstel aan tot steun aan de ZG x Min Y-actie, die wil bereiken dat men privé ex tra geeft voor ontwikkelingshulp, zo lang de overheid nog niet aan 2 pro cent toe is. Ingegeven door het feit, dat naar hun mening in de gehouden hoorzit tingen van de commissie de motie ven t«3t opheffing onvoldoende zijn duideiyk gemaakt. Op 1 januari maakte de regering o.m. bekend dat de BID als zelfstan dige dienst wordt opgeheven en zyn taak in een andere organisatievorm als een rechtstreeks onder de minis ter ressorterende afdeling van het ministerie van Defensie wordt voort gezet, waarby de minister-presi dent het overzicht biyft houden over de activiteiten van alle veiligheids- en inlichtingendiensten via zyn coördinator. Het verslag van de vaste oommis sie wordt besloten met: „Sindsdien heeft de minister-president, minister van Algemene Zaken, de commissie meegedeeld, dat de ^regering by de reorganisatie de door de commissie naar voren gebrachte desiderata zal bezien en dat daarover nader beraad zal worden gehouden. DEN HAAG (GPD) Minis ter Klompé van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk zal haar discussienota over 't sport beleid in ons land na kennisne ming van wat de Nederlandse Sportfederatie in een eigen nota zal inbrengen moeten herschrij ven tot een stuk met meer con crete punten voor een te voeren nationaal sportbeleid. De minister zal hiertoe worden uitgenodigd via een motie die gistermiddag door de vier rege ringspartijen alvast aan de mi nister werd voorgelegd tijdens een openbare commissievergade ring over het sportbeleid. De PvdA en de PSP dienen via de vroegere minister van CRM, mr. M. Vroiyk, een soortgeiyke motie met een iets andere volgens de KVP'er Kleisterlee vagere strek king in. Byna zeven uur heeft de commis sie vergaderd, waarna bleek dat nog twee van de dertien agendapunten naar een volgende keer moesten wor den verschoven. Over het algemeen waren de kamerleden allesbehalve enthousiast over de nota. Het is te veel een opsomming, een inventari satie: 'n standpuntinname ontbreekt MINISTER KLOMPÉ - .discussie uitlokken. was het vrij algemene oordeel. Mi nister Klompé stelde dat dit nu juist de bedoeling was: het uitlokken van een discussie. Overigens meende ze dat er voldoende standpunten werden ingenomen. Nagenoeg alle commissieleden vroegen zich af of het niet dringend nodig was dat er een speciale staats secretaris voor de sport komt onder wiens bevoegdheden dan eventueel ook jeugdwerk en recreatie kunnen worden ondergebracht. Een uitbrei ding van het ambtelyk apparaat ten dienste van de sport achtte men ook noodzakelyk. Met dit laatste was de minister het eens. In een aparte staats-secre- taris voor de sport ziet ze geen heil omdat er dan teveel versnippering gaat optreden. Wellicht is het wel noodzakelyk een coördinator aan te stellen mede voor het overleg met de andere departementen. Ter sprake kwam voorts nog sport- accomodaties die in gebruik zijn by scholen en by militairen op ruimere schaal beschikbaar te stellen voor anderen. Minister Klompé zal hier- overleg plegen met de betrokken mi nisters. Ze wil daarby ook bezien in hoeverre scholen zelfs gedwongen souden kunnen worden hun gymnas tieklokaal en hun sportterrein be schikbaar te stellen. Tevens zal de minister bezien of het zin heeft, toekomstige gymnas tiekzalen by lagere scholen met in of aa nhet schoolgebouw gankeiyk zyn. Voor een staatsamateurisme voelt de minister niets. Ze heeft veel waar dering voor de topsoprter, maar vindt dat deze niet door de overheid in de watten moeten worden gelegd. Een wettelyke regeling van dopinggebruik is voorlopig niet te verwachten zo lang men niet precies weet wat on der een dergelyke wet moet vallen en hoe men een absoluut sluitende controle kan krijgen wil de minister nog geen wettelyke maatregelen. UTRECHT (ANP) Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Utrecht het nieuwe naar haar genoemde expositie- en vergaderge bouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend tydens een feesteiyke bijeenkomst in de tot op de laatste, 1150ste, fauteuil bezette ..grote congreszaal" van het gebouw. De feestelijkheden rond de opening werden gisteravond besloten met een grote schow en een koud buffet. Na afloop van de show werden enkele artiesten aan de prinses en de prins voorgesteld: Jasperina de Jong, Olga de Haas en Sylvester Campbell (zie foto), Seth Gaaikema, Tonny Eyk, André Presser en The Hearts of Soul. ADVERTENTIE EVA TELEVIZIER FABELTJESKRANT EIGEN HUIS HOLLAND HERALD Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jon bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 18-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niette zijn afgelegd. Enige boek- houdervaring is wel vereist» Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half jaar wordt verhoogd en een gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen! afd. Personeelszaken, Noordeinde 22, Leiden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146. HELLEVOETSLUIS (GPD) Geruime tijd voor de eerste najaarsstormen is het Haring vliet geen zeegat meer. De Delta dienst van Rijkswaterstaat streeft ernaar, de dam tussen het slui- zencomplex en de Voornse kust half september zo ver klaar te hebben, dat de schuiven kunnen worden gesloten. Als robuuste zeewering is de Ha ringvliet dan gereed. De aanleg van de autoweg er overheen neemt daarna nog ruim een jaar in beslag. Over tweeëneenhalve maand komt de dam van 110.000 gestoite beton blokken boven water. Vervolgens wordt begonnen met het waterdicht maken van de zeewering, met be hulp van grof grind en zandasfalt. Ongeveer 11 miljoen kubieke meter zand .gewonnen uit het Haringvliet, moet de dam zyn waterkerende kracht geven. De afsluiting van het Haringvliet is gisteren officieel begonnen, toen minister drs. J. A. Bakker CVerkeer en Waterstaat) en mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Koningin in Zuid Holland, halverwege het 1300 meter brede rak van Scheelhoek vier oranje geverfde betonblokken in het water stortten. Het waren lang niet de eerste blokken. Gedurende de periode, waar in de bestuurders van de motorgon dels vertrouwd zyn gemaakt met de techniek van het blokken storten, is reeds 20 procent van het benodigde aantal in het Haringvliet terecht ge komen. Dag en nacht Het storten gaat dag en nacht door, met uitzondering van zaterdag en zondag. De vyf dag- en vier naohtploegen maken een week van 90 effectieve werkuren mogelyk. El ke gondel (9 a 10 zyn er geregeld in gebruik) haakt op de noord of de zuidoever vier blokken van elk 2,5 ton aan, stort ze in het, dooi middel van lichtseinen aangegeven, stortvak rydt langs de kabelbaa naar de andere oever, haakt daar nieuwe blokken, aan een begint ver volgens aan de terugrit. Op deze ma nier worden per uur 120 blokker (140.000 zyn er aangemaakt) in het water gegooid. By de afsluiting van de Grevelin- gen is de kabelbaanmethode voor de eerste paal toegepast. Dezelfde apparatuur is nu by het Haringvliet opgesteld. De ervaringen die op deze plaats worden opgedaan zyn van groot belang, omdat de zuidelyke geul van het Brouwershavense gat volgend jaar ook met een „nieuwe" kabelbaan wordt afgesloten. De noordelyke geul wordt met doorlaat- caissons gedicht. De bouw van het Deltaproject in het Haringvliet is nu al vyftien Jaar aan de gang. De totale kosten worden geschat op 650 miljoen gul den. Onder de zeewei-ende dammen in het Deltagebied behoort de Haring - vlietdam tot de meest gecompliceer de: hy heeft verscheidene functies. De dam dient niet uitsluitend als zeewering en beschermer van de noor delyke Delta, maar fungeert tevens als „hoofdkraan" voor de zoetwater- huishouding van byna geheel Neder land. Als het sluizencomplex deze herfst in gebruik wordt genomen, is Rijkswaterstaat in staat de zoetwa- De kabelbaanmethode wordt ook bij het Haringvliet toegepast. tervoorziening van Friesland tot Goeree Overflakkee te beheersen. Er komt steeds meer verzet tegen de maatregelen van minister Schut, Een veertigtal, doorgaans kleinere, gemeente heeft openlijk protest aangetekend tegen zyn beleid, waar in de vrfje keuze van huis- en woon plaats het binnen bepaalde spelre gels moet winnen van de ambtelijke bemoeienis. Het ondergrondse verzet tegen de nieuwste wyzigingen van de woonruimtewet lijlkt nog veel omvang rijker. Uit de reacties is de indruk ont staan. dat men de maatregelen van I minister Schut voorlopig maar laat voor wat ze zyn. Dit houdt in, dat een groot aantal gemeenten, die per 1 maart hun beleid aan de wets wy zigingen zouden hebben moeten aan gepast, in overtreding zullen blyven. De minister wil: afschaffing van de huisvestingsbureaus en het op heffen van de economische binding. Iedereen moet zelf een huis kunnen zoeken, zonder dat daar een ambte lijk apparaat aan te pas komt. is het standpunt van de bewindsman. De heer Schut vindt, dat het huisvestingsbeleid te lang en te na- drukkelyk is beheerst door de plaat- selyke overheden. In veel gemeenten heeft dit alleen maar tot overwe gend positieve resultaten geleid. Maar daar staat tegenover dat an dere gemeenten hun macht hebben misbruikt voor een .selectieve" be volkingspolitiek die niets minder dan discriminatie tegenover de minder goed gesitueerde burgers inhield. Dure gemeenten wensen duur te blij ven en stemden daar het beleid op af. Zy hebben er nu geen behoefte aan hun uitgangspunten te veran deren en proberen de regeling-Schut zo lang mogelijk te negeren. In Bloemendaal, één van de „ex clusieve" gemeenten, die niet voor Jan en alleman toegankelijk willen zyn, ondervindt een Haarlemse ma kelaar op dit ogenblik tegenwerking: by de verkoop van een huis aan een Haarlemmer. Bloemendaal wil dia j klant geen vestigingsvergunning ge- ven, ook al heeft zyn gezin de sa- i menstelling die volgens het boekje is vereist en maakt hij een huur huis vry. De makelaar overweegt een kort geding tegen de gemeente aan te spannen als de vergunning uitbiyft. Het is begrypelyk dat minister Schut af wil van de dagelykse mi sère aan de loketten in de overvolle steden, van de drama's die de voor pagina's haalden en van de wacht- lysten die menig gezin tot wanhoop konden dryven. De vraag biyft al leen of de bewindsman met deze maatregelen de doorstroming op gang helpt Worden de proble men niet verplaatst als „vreemdelin ge straks vóór „eigen" mensen gaan? En is de kans niet groot dat da slag om het „vrye huis" ontaardt in een handel die aan de nood van de meest behoef tigen voorbygaat? Wordt het straks niet een gouden tijd voor de verhuurders en verkopers die los uit de hand met een sleutelgeldformule gaan werken? En komen de handigste mensen met de meeste relaties niet eerder in aanmerking dan de man die alleen zyn weg moet zien te vinden? Aan die kwesties is de heer Schut tot he den in zyn beleid voorby gegaan. HU heeft wel enkele ontsnappingsmoge- lykheden opengelaten, maar die zyn op zichzelf weer onderwerp van dis cussie geworden. Als een gemeente kan aantonen dat het handhaven van een huisvestings bureau tot nader order noodzakelyk ls. om de meest urgente gevallen ver antwoord te helpen, is de minister bereid tot souplesse. Zo'n gemeente mag dan wat langer over opheffing van het bureau doen. Maar hoe eer der de ambteiyke toewyzing kan worden afgeschaft, hoe liever het de bewindsman is. Het gaat er nu om: wat zyn in de praktyk de normen voor tydeiyke handhaving van een bureau? De tweede ontsnappingsmogelyk- die de heer Schut biedt is het hand haven van de economische binding voor agglomeraties. Daaronder verstaat hy dat je binnen zo'n ge bied alleen maar de vrye keuze van woonplaats hebt, wanneer je ook in één van de agglomeratiegemeenten werkt. De minister wil de ontheffing alleen verlenen als alle gemeenten in zo'n agglomeratie elkaar vinden. Is er één dwarsligger by die een eigen koers wil blyven varen, dan wordt die ontheffing waarschynlyk geweigerd. Dat is tenminste de in terpretatie, die de woordvoerder van het departement eraan gaf. De heer I Schut heeft tot nog toe alleen ge- zegd dat het hier moet gaan om een gebied van „voldoende omvang". Daardoor wordt uitgesloten dat twee gemeenten met elkaar een af spraak zouden kunnen maken. Maar hoe die agglomeraties dan wel be grensd moeten worden heeft de mi nister nog nergens duidelijk gezegd. Het lykt voor de hand te liggen dat j hy niet uitsluitend bestuurlyke gren zen wil aanhouden. Want in de ge bieden waar het by deze regeling om draait (de provincies Noord- en Zuid-Holland. Utrecht. Gederland en Overijssel, waar de huren nog niet vrygelaten zyn) is agglomeratie- gedachte nog maar op een be scheiden wyze praktyk geworden. De enige bestuurlyke agglomera ties in dit gebied van enige beteke nis zyn Rynmond en de kring mid den-Nederland, het gebied rondom Utrecht. In het laatste geval kan de zaak gecompliceerd worden, omdat De Bilt en Zeist niet meedoen in de bestuurlyke club ,~>aar op andere gronden wel tot die agglomeratie ge rekend zouden kunnen worden. Op dit punt zal de heer Schut de helder heid moeten verschaffen die nu nog wordt gemist.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7