Verkeersveiligheid van de nieuwe kruising verzekerd D.S. '70 ook in Leidse verkiezingen DE LEID* SE B/iJ) Boom bij Merenwijk door gezaagd Raad: schoorvoetend tegen centrum WETHOUDER OVER RECONSTRUCTIE VAN RIJNSBURGERWEG EN WASSENAARSEWEG: MILJOEN VOOR CULTUUR Fietsers Microkorfbalduel om landstitel in Groenoordhal Qudï jijden Erfpacht ,PvdA wenste consequenties niet te trekken P.A.K. VERKLARING Onduidelijk D.S. '70 Leefbaar Leiden jgINSDAG 3 MAART 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 3 Mag een raadsver slag gever na vierenhalf uur bomen het bos niet meer zien? Vast staat, dat hij in het praathuisdat de Leidse raadszaal pleegt te zijn, een dubbele prik in elk oor nodig heeft en verlangt naar de positie van zijn collega van de Fabeltjeskrant om ome Gerrit naar het verre bos te sturen om snelboomzaadte halen. Want snel praten is een eigenschap, die de Leidse raad niet bezit. Het bewijs werd gisteravond weer eens geleverd.. Er werd over allerlei zaken en in het bijzonder over een punt, waarbij bomen in het geding waren, zo lang gespro ken, dat burgemeester Van der Willigen om klokke tivaalf de „raadsboom" doorzaagde en de vergadering schorste. Het bomen- punt vjas toen voorbij, waarbij de raad uitvoerig had stilgestaan n.a.v. een schrijven van het co mité Leefbaar Leiden, waarin, zoals gisteren gemeld, wordt ge pleit voor het behoud van bomen. Raadsleden en de betreffende wethouder haakten erop in, al vond de heer Piena, dat sommige opmerkingen over het weghalen van groen en bomen geen hout sneden Zijn opmerking, dat een schor sing van de vergadering tot over veertien dagen, ivaarom een deel van de raad verzocht, moeilijk heden zou geven, sneed wel hout en daarom werd besloten volgen de maandag bijeen te komen. vroeg in de avond, om zeven uur. De moeilijkheden betreffen de bouw in de Merenwijk, de start in dit nieuwe stadsdeel, die in de vertraging zou kunnen komen. Het voorstel om te besluiten tot de bouw van 256 flatwoningen was in de staart van de korte agenda geplaatst en achteraf be- 1 keken bleek dat iaat onhandig. I Kennelijk ivas geen rekening ge- j houden met zó uitvoerige debat ten over andere zaken! Voor de Merenioijk dus nog geen bouwopdracht. Het. blijft achter de Willem de Zwijgerlaan even langer alleen een stuk in gedijkt stuk polder, met een brug verbonden met de Suriname- straat. Zoals de foto (LD/Hol- vast) laat zien, ligt er al een stuk weg (hieraan komen de flats achter het scherm van bomen, dat de nieuwe wijk van de „be woonde wereld" scheidt. Met de Merenwijk is het overi gens niet helemaal botertje-tot- de-boom, om in de bomensfeer te blijven. Bij de aankondiging van de beslissing van Gedepu teerde Staten op het bestem mingsplan antwocrrdde wethouder Piena op een vraag van de heer Versnel (groep Zundermant, dat de afwijzing van de hoogbouw (300 huizenaan de kant van Warmond een nare zaak is, die het college hoog opneemt. Hoog genoeg om ertegen in beroep te gaan? De wethouder liet het een vraag. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De gemeenteraad bleek er in zijn vergade ring van gisteravond niet van overtuigd, dat de reconstruc tie van de Wassenaarseweg en van het kruispunt van deze weg met Rynsburgei weg, Kagerstraat en Houtlaan een verbetering is. Enkele kritische woorden uit het uitvoerige debat: gekunsteld (Kret), te krap (De Wilde), te ruim (Amptmeijer)Met de stemmen van de PSP tegen voteer de de raad tenslotte het krediet van tegen de 3 miljoen, waarvan byna de helft nodig is voor de aanleg van een transport! iool. De één gaf het m^er waarde dan de ander, maar vrywel alle spre kers betrokken in hun betoog het schrijven van het comité Leefbaar Leiden, waarin tegen de reconstruc tie wordt geargumenteerd. Het argu ment „vóór behoud groen" had mr. Portheine (WD) aangesproken, maar hij stelde de actuele verkeers- verbetering toch boven het geringe verlies aan groen. De heer Kret (prot. chr.) wees op de gekunstelde vorm van het ont worpen kruispunt en op het feit, dat de universiteitswijk in de overwe gingen een belangrijke rol speelt, maar niet de wijk aan de andere kant van de Rijnsburgerweg met veel scholen en het Diaconessenhuis. Evenals de heer Versnel (groep Zunderman) vroeg het raadslid of er een beleidswijziging is ten aanzien van de wegenaanleg in dit gebied op grotere schaal. De heer Amptmeijer (PSP ging mee met de opmerking van de heer De Wilde (KVP>, dat de ge meente eerste met de bewoners om de tafel moet gaan zitten. De PSP- LEIDEN Dankzij de bemidde ling van de heren Rosenschoon en Oudshoorn, functionarissen by de Sportstichting, zal de finale om het microkorfbalkampioenschap van Nederland tussen Ons Eibernest en Westerkwartier in Leiden worden ge speeld. De wedstrijd vindt zaterdag avond (aanvang 8 uur) in de Groen oordhal plaats. Speciaal voor deze finale wordt een „centre-court" ge bouwd die plaats zal bieden aan ruim 2500 toeschouwers. De kans is groot dat de NOS zaterdag met een film ploeg in de Groenoordhal aanwezig zaïl zyn. ADVERTENTIE Pannekoeken geserveerd op Delft's blauwe borden van 40 cm 0 Ingang Steenstraat 49 fractieleider noemde de opzet te ruim en verkeersaantrekkend. Hy zou ook deze wyk in het klimaat van totaal openbaar vervoer willen zien. Voor de fietsers brak hy een lans met zyn vraag om behalve de voetgan gersingang voor het Academisch Ziekenhuis ook die voor fietsers op de bestaande plaats te laten. De heer v.d. Horst (PvdA) vroeg het mogeiyk te maken dat Leefbaar Leiden in de verkeerscommissie kan meepraten. Hy noemde het principe van het comité juist, al acht hy de verkeersverbetering noodzakeiyk. Wethouder Piena van openbare werken zei in zijn antwoord, dat er geen belangrijke beleidswyziging voor het wegenplan is, maar dat de sterke uitbreiding van de universi teit in deze wyk prognoses noodzake lijk maakt. Wat het groen betreft wees hy op het geringe verlies, waarby hy uitvoerig inging op de grote aanplant in de stad elk jaar. Mevr. Den Haan-Groen, de wet houder van verkeerszaken, gaf toe, dat de scholen en het Diaconessen- huis een rol in het stuk hadden moe ten spelen. Met de leiding van het Diaconessenhuis is dè zaak bespro- j ken. zy zegde toe dit ook met an- j dere betrokkenen te zullen doen. Zy deelde verder mee, dat er direct openbaar vervoer van station naar I universiteitswyk komt. Het behoud van de fietsersingang wordt onder werp van gesprek, maar de wethou der is niet vóór, omdat de Ryns- burgerweg dan wat zy noemde „overstekend wild" houdt. BelangTyke opmerking van mevr. Den Haan: De nieuwe kruising mag misschien niet ideaal zyn, maar de veiligheid op het met lichten te be veiligen kruispunt kan worden ver zekerd. De raad volgde met de stemmen van de PSP (3) en 1 PvdA-lid te gen het pre-advies van het college op een motie van de PSP betref fende de wyze van uitgifte van ge meentegronden. De heer Amptmey- er (PSP) diende twee moties in „om te zien hoe de raad. als hy op prak tische gronden tegen is. principieel tegenover erfpacht staat": by voor keur erfpacht zodra en zoveel mo gelijk en verzoek aan B en W om over erfpacht in gewesteiyk verband discussie te beginnen. Beide werden verworpen, de eerste met 21 tegen 12 de tweede met 29 tegen 4. De heer Versnel (groep Zunder man) kreeg van wethouder Sannes ten antwoord, dat de zaak „buizen stelsel zwembad De Vliet" zover is gevorderd, dat er schrifteiyke wisse ling van stukken by de rechtbank is. De wethouder sprak de hoop uit, dat de kwestie op korte termyn ach ter de rug is. De heer Van Baaren (PvdA) kreeg van wethouder Harmsen een „lesje gemeentefinanciën" in die zin, dat de beslissing van Gedeputeerde Sta ten op een vyftlgtal besluiten van de raad, die voor ten hoogste twee maanden is verdaagd, niets te ma ken heeft met het aanvragen van een aanvullende bydrage op het te kort van de begroting. Mr. Driessen (KVP) werd in de plaats van zyn fractiegenote mej. Van Buel benoemd tot lid van de rechtskundige commissie. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Mevr. Geelker ken (prot. chr.) en de heer De Vilde (KVP) hielden een slag om de arm. Ze wilden wel ja zeggen tegen een krediet van •f 90.000 voor het uitwerken van het plan tot verbouwing van het v.m. Carmelitessenklooster aan de Oude Vest tot cultureel cen trum (voor K. en O.), maar dit ja-woord hield niet meteen een goedkeuring in van de kosten, die nu op f 1.091.000 worden ge raamd. De heren Gransch (PvdA) en Zunderman zeiden het duideiyk. De raad heeft A gezegd by de aankoop, toen het pand de be stemming cultureel centrum kreeg. Nu zegt hy B door dit krediet goed te keuren en auto matisch moet het C volgen. Uitvoerige discussies bege leidden deze stellingname, waarby het schouwburgplan in het geding kwam door een op merking van de heer De Wilde, dat Leiden zich geen twee ge bouwen met een gouden dak kan permitteren. Voordat de raad akkoord ging met de kre dietaanvraag zei de heer Ham (KVP) zich de slag-om-de-arm te kunnen voorstellen omdat de geraamde kosten sinds de aan koop zyn verdubbeld. Wethouder Sannes zei niets te begrypen van het gouden dak. omdat dit cultureel centrum de helft kost van een nieuw ge bouw. De wethouder zei in zyn antwoord verder o.m. de schade door vernieling en diefstal loopt in de tiendui zenden imej. Kappeyne v. d. Coppello had f 60.000 gehoord); doorlopend toezicht is prak tisch onmogelyk, maar er komt verbetering doordat K. en O. binnenkort het voorpand in ge bruik neemt als kantoor; het voorstel moest vooral op zyn financiële merites wor den beoordeeld, reden waarom het iets langer is uitgebleven. De wethouder ging in de ver dediging tegen opmerkingen van de heer Amptmeyer (PSP) die het college van traagheid beschuldigde en zich aan de hand van door hem genoemde voorbeelden afvroeg of B. en W. een cultuurpolitieke visie hebben of zo nu en dan alleen kreten slaken, zoals in dit ge val. Volgens het raadslid biykt een dergelyke visie niet (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De bom, die reeds en kele weken na de verklaring van het PvdA-raadslid, de heer H. Zun derman, in de Leidse raad boven het Leidse PAK hing, is ontploft. Verontruste leden van de Leidse af deling van de PvdA, die inmiddels hun lidmaatschap voor deze party hebben opgezegd, hebben besloten om bij de a.s gemeenteraadsverkie zingen met een eigen lijst Demo cratisch Socialisten '70 uit te komen. Binnenkort zal een vergadering worden uitgeschreven, waarin tot op richting van een afdeling Leiden van D.S. '70 zal worden overgegaan. Er komt een programma, waarmee D.S '70 de verkiezingen tegemoet treedt en een verkiezingsfonds. Dit .nieuws" vernamen wy giste ren van de heer J. G. Fokkema, die na het uittreden van wethouder Sannes en de raadsleden, de heren Zunderman, Versnel en Fakkel uit raadsfractie en PvdA, als coördina tor optreedt en in die functie con tacten legde en besprekingen voerde met tal van party genoten. Het be sluit, dat wy thans hebben genomen, aldus de heer Fokkema, is welover wogen en doordacht, waarbij wy niet over één nacht ys zijn gegaan. Het waren niet alleen de viei raadsleden, waarvan de party een stuk van hun leven uitmaakte, die rich met de huidige gang van zaken niet konden verenigen, maar een groep verontrusten Ons standpunt is en biyft nog steeds, dat een stad gezameniyk bestuurd moet worden en dat de moeilykheden gezameniyk dienen te worden opgelost Wjj zyn er van overtuigd, dat dit niet be reikt wordt met de door het PAK voorgestane methode. Met de a.s. oprichting van een af deling Leiden van D.S. '70 hopen wy voor een grote groep verontrus ten weer een politiek tehuis te vin den, aldus de heer Fokkema, die ons daarna in kennis stelde van een ver klaring, die is ondertekend door een aantal sympathisanten, oud-leden van de PvdA. De lijst van handte keningen had volgens de heer Fok kema veel groter kunnen zyn, doch „wy hadden er eenvoudig de tyd niet voor". In de verklaring staat onder meer: Overal, ook in Leiden, hoort men de roep om vernieuwing in de poli tiek In het bijzonder moet de poli tieke aanpak veranderen. De politiek moet duidelijk afgestemd zyn op de maatschappelyke vragen en proble men van nu en de komende tyd. Wy zyn het met deze roep om vernieuwing eens. Als vroegere leden en kiezers van de Party van de Ar beid zyn wy van mening dat de hui dige Party van de Arbeid niet in staat is hierop een antwoord te ge ven. De Partij van de Arbeid drijft steeds verder af naar een star en onvruchtbaar radicalisme. Naar onze mening ls de enige dui delijke en eigentydse basis voor een politieke groepering, waaraan wy aeel willen Rebben, de keuze voor een maatschappelyke ontwikkeling in socialistische zin en wel langs demo cratische weg. Een maatschappelyke ontwikkeling in socialistische zin is voor ons die ontwikkeling van de maatschappy, die er toe leidt, dat ieder naar zijn mogeiykheden by draagt aan de wel vaart en het welzyn van allen en waarby de gemeenschap er zorg voor draagt dat de welvaart meer recht vaardig wordt verdeeld en de kan sen op persoonlyk welzyn worden vergroot. Dit doel willen wy berei ken langs democratische weg. Wie heeft verwacht, dat de roep om vernieuwing van het party wezen en van de aanpak in de politiek op duideiyke en eigentydse wyze zou worden beantwoord door de tegen woordige leiding van de Party van de Arbeid zal bedrogen uitkomen. De Partij van de Arbeid wenst kennneiyk niet de consequenties te trekken uit de duideiyke inzichten, die zich in het maatsohappelyk le ven en in de party zelf gaan vol trekken. Integendeel. In Leiden en een aantal andere gemeenten heeft de Partij van de Arbeid zelfs een verdergaande poli tieke onduidelijkheid met vaart en kracht bevorderd. Het is waar, in I Leiden werd iets geheel nieuws ge presteerd. De uit het democratisch socialisme voortgekomen Party van de Arbeid komt met de PPR. met j de dogmatisch extreem linkse PSP en met D'66, een partij waarvan nie mand nog weet wat ze nu precies wil, overeen een gezameniyk pro- I gramma op te stellen en hieraan een overeenkomst te verbinden, dat al leen bestuursverantwoordelykheid zal worden gedragen indien men de meerderheid in de gemeenteraad verkrijgt. Het is o.i. volslagen onjuist om de door de Leidse bevolking gekozen gemeenteraad in twee kampen te verdelen, rul. de oppositie en het be sturende deel. Het PAK heeft ons duidelyk ge maakt, dat van de huidige Party van de Arbeid plaatselijk, noch landelijk, enig heil voor een werkelijk demo cratisch socialistisch denken en han- delen is te verwachten. Daardoor zi«n I wU tot de overtuiging gekomen, dat er aan de kiezers opnieuw de mo gelijkheid moet worden geboden om 1 te kunnen kiezen voor een politieke groepering, die een maatschappelyke ontwikkeling in socialistische zin langs democratische weg tot politiek doel heeft. Daarom hebben wy het initiatief genomen tot de oprichting van een nieuwe democratisch sooiallstisohe groepering in Leiden. Een democra tische groepering van deze tyd. Het eigentydse karakter van deze groepering willen wy in haar naam tot uitdrukking brengen: Democra- tisoh Socialisten '70. Onder deze naam zal zy ook deel nemen aan de komende gemeente raadsverkiezingen te Leiden. In eni ge plaatsen in Nederland nemen groeperingen eveneens onder deze naam aan de verkiezingen deel. Het politiek handelen van Democratisch Socialisten zal worden gekenmerkt door duidelykheid en eeriykheid Tezamen met allen die aan deze Leidse politieke groepering gestalte willen geven, zullen wy een con creet gemeenteprogramma met dui- üeiyke aangegeven prioriteiten ont werpen. De kiezers moeten precies weten waar wy met onze politieke groepering aan toe zyn. In het mede-besturen van onze gemeente zullen wy uiteraard te ma ken krijgen met bestuurders, die an dersdenkend zyn In die positie zul len onze vertegenwoordigers in de gemeenteraad stryden voor het de mocratisch socialistisch doel. zy zullen zich op die wyze met ande ren, die zich eveneens in construc tieve zin opstellen, inzetten voor een welvarend en leefbaar Leiden. Wy twyfelen er niet aan dat vele Leidenaren. die onze inzichten delen, zich als sympathisant van Demo- Terwijl de heren Sannes. Versnel en Zunderman (v.r.n.l.) luisteren, leest de heer Fockema enkele passages voor uit de ver klaring van D.S. '70. (Foto LD/Holvast) kratisoh Socialisten 10 zullen aan melden. Zy kunnen dit doen aan ons voorlopig adres: Kapteynstraat 5 te Leiden. Deze verklaring draagt de hand tekeningen van mevr J. C. de Cler De Bruin. J. v. d. Blom. Chr. M. Bossaert. F Diepenveen. P Fakkel, J. G. Fokkema. A. J. Jongeleen, J. Reurich, S. Sannes, J. C. van Schaik, N Spierenburg, mevr. G. A. Spie renburgBeekhuizen. A. Verenel, D. Weeber, H. Woudenberg en H. Zun derman. Zondags gesloten ff vj .„tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144*

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3