Feijenoord van wereldklasse Ajax behield goede moed tijdens „poolexpeditie" Supporters krijgen kaartjes en service Trainer Belger van Vorwarts Berlin geïmponeerd: Vechtlust „Ik was gisteren meteen afgebluft' Treffers 3 behaalde verrassend gelijkspeh l Kunstgebit? PAGINA 10 DINSDAG 3 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD OOST-BERLIJN (GPD) Fritz Belger, chef-trainer van Vorwarts Berlin, blijkt vrijdagavond toch een bezoek te hebben gebracht aan GVAV-Feijenoord. Samen met zijn assistent Hans Georg Kiupel, die de Rotterdammers tegen NAC al aan het werk zag, heeft hij zich „verdekt" opgesteld tussen de toeschou wers en de oefenmeester liet zich evenmin na afloop zien. „Ik dring me niet graag op", verweerde de bescheiden Belger zich gisteravond. „Mijn enige interesse ging uit naar Feijenoord. Kiupel had me al veel over onze tegenstander verteld, maar ik wilde graag een bevestiging van zijn woorden. We zijn vrij dagavond samen gaan spioneren, omdat vier ogen nu eenmaal meer zien dan twee". Wat dan heeft het trainersduo wel gezien? Wat is de voornaamste in druk van de Nederlandse kampioen? Fritz Belger: „Wat ik tot nu toe gehoord en gelezen heb over het elftal heb ik nu zelf ook kunnen constateren: Feijenoord is een ploeg van wereldklasse. Natuurlijk, het ver weer van GVAV was kwalitatief niel zo groot om te kunnen zien wat de ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge- vollen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix vermir^ert de voortdurende angst voor losrüken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder lijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,60, bij apotheken en drogisterijen. OOST-BERLIJN <GPD) De Ne derlandse supporters, die de Euro pa-Cupwedstrijd Vorwarts Berlin —Feijenoord bezoeken en in West- j Berlijn logeren, kunnen gerust zijn: het is pertinent onjuist, dat zij minstens één nacht in Oost- Berlijn moeten blijven. Twee Ne derlandse dagbladen zaaiden eind vorige week paniek met de mede deling, dat het vaderlandse le gioen tenminste één overnachting in de hoofdstad van de DDR moest boeken, omdat er anders geen kaartjes voor de wedstrijd be schikbaar zouden worden gesteld. Vanmorgen ontzenuwde een nogal boze directeur van het Oostduitse staats-reisbureau, de heer Ermer, deze mededeling. Hij was erop ge attendeerd door een telegram van de ANWB. dat hij enkele uren eer- der had ontvangen. En door de heer Struyk, vertegenwoordiger van American Express in Rotter dam. „Waanzin," zei de heer Er mer. „Iedereen mag slapen waar hy wil. ook in West-Berlijn. Wij kunnen zelfs niemand meer onder brengen, want alle bedden zijn be zet, ook in de naaste omgeving van onze stad. En natuurlijk krij gen alle Nederlandse supporters kaartjes. Wij zullen namelijk alles in het werk stellen om het Feije- noords „schlachtenbummler" naar de zin te maken." Daarvoor zijn speciale maatregelen getroffen. In samenwerking met de Staatspolitie en vertegenwoor digers van alle reisbureaus in Oost-Berlijn wordt geijverd voor een zo soepel mogelijke gang van zaken. Wat inhoudt, dat de over gang bij alle grensposten razend snel dient te verlopen, dat particu liere auto's, vliegtuigen en bussen geen moeilijkheden zullen onder vinden. Alle restaurants zijn ook ingelicht: hun personeel moet klaar staan om onverwacht arrive rende Nederlanders op hun wen ken te bedienen. En zelfs die sup porters, die op het laatste moment besluiten Feijenoord aan te gaan moedigen, kunnen als zij direct via Marienborn naar Oost-Berlijn rijden op speciale service reke nen: tot woensdagmorgen tien uur. MU ziet, dat wy er alles aan doen," merkte de heer Ermer kribbig op. „En dan is het voor ons bijzonder teleurstellend als er in twee Ne derlandse kranten een bericht staat, dat wij moeilijkheden ver oorzaken. Alle leden van ons comi té zyn gek op voetbal. Het is de eerste keer dat wij met zo'n sup portersinvasie te maken hebben. U begrijpt toch, dat het voor ons ook een eer is die zaak zo goed en snel mogelijk te laten verlopen.* Rotterdammers werkelijk waard zijr indien zij tot het uiterste moeten gaan". „Maar het imponeerde me toch dat ze het karwei niet luchthartig opnamen, niet terugschakelden op halve kracht en iedereen in dienst van het elftal speelde. Techniek, vechtlust en vooral die zakelijke doelmatigheid zijn Feijenoords sterk ste punten". „Ik heb bijna geen nutteloze drib bel gezien. Er werd steeds gehandeld naar het advies de bal het werk te laten doen tot een opening voor het doel van de tegenstander werd ge vonden". Waarna Belger beweert, dat Feije noord absoluut sterker is dan de twee vorige partners van Vorwarts in het Europa-Cuptoernooi, Pana- thinaios Athene en Rode Ster Bel grado. Die overigens óók favoriet wa ren tegen de Oostduitse kampioen. Maar de Berlijnse legerploeg trok zich fel op aan de betere kwaliteit, zozeer zelfs, dat de kwartfinale werd bereikt. ..Daarin ligt nu wéér onze kans" erkent de oefenmeester. .Hoewel we toen juist in uitwedstrijden het hoog ste niveau haalden. Nu moeten we thuis voor een zo goed mogelijk re sultaat vechten. Want in Rotterdam krijgen we het erg moeilijk. Dat heb ik wel begrepen". Later, als hij nog dieper analy seert en Feijenoord verder ontleedt, wist Fritz Belger trouwens het toch al bescheiden optimisme ten aanzien van de thuiswedstrijd uit. „In Gro ningen bewees Feijenoord, dat het ook op vreemde grond agressief kan spelen. In de sporadische aanvallen bracht, het de massale verdediging van GVAV toch ook iin pandek en het gaf zelf weinig kansen weg". Dat, die grote kracht van de Rot terdamse defensie, is voor Belger een enorm probleem. Hij heeft zijn man nen, die de afgelopen week bij ge brek aan wedstrijden dagelijks op ruige sneeuwvelden trainden, op de geroutineerde afweer gewezen en na drukkelijk verteld, dat een formida bel en constant hoog tempo de enige methode is om succes te kunnen hebben „Temeer, omdat Feijenoord uitgaat van een hardnekkige mandekking en de verdediging voortreffelijk georga niseerd wordt door kapitein Israël", gaf hij als extra verklaring. Fritz Belger waarschuwde tevens voor de aanvalskracht der Nederanders: „We moeten verdomd goed letten op Kindvall, Moulijn, Wery, Jansen en Van Hanegem. Zij sturen bliksem snelle, scherpe passes naar hun voorhoede en verzuimen niet zelf eveneens aan te vallen". Belgei's legerformatie moet dus tweemaal drie kwartier paraat zijn - wat inmiddels goed is doorgedrongen tot de spelers. Ze beseffen, dat een plaats in de halve finale het Oost duitse voetbal erg welkom zou zijn Ze weten ook, dat Vorwarts door de lange win terpauze een achterstand heeft, op Feijenoord. Niemand kan zeggen hoe groot dat verschil is. „We hebben enkele oefen wedstrijden gespeeld in Afrika en daarna dagelijks getraind op moei lijke grond", meldt Belger. „Maar daarmee kom je nog niet terug in je competitieritme. De geschiedenis heeft bewezen dat clubs uit de oos telijke landen nè, de winterstop meestal strandden in het vervolg van het Europa-Cuptoernooi". Zorgen „Het nadeel van die onderbreking diende zich tijdens onze trainings trip al aan. Er werd technisch wel goed gespeeld, met veel inzet ook, maar als ploeg stelden we teleur. Ei was geen harmonie, geen duidelijk verband tussen de linies. Bij Feije- De spelers van Feijenoord zijn gistermiddag een kijkje gaan nemen op het veld van Vorwarts Berlin. Op de foto bezien doel- verdediqers Eddv Treytel <3de van links) en Eddy Pieters Graaf land de Situatie in het doel. noord, dat de laatste weken weer fel om de punten moest strijden, klopt dat wel". De naar algehele erkenning hun kerende Oostduitse voetballers wor den door nóg een tekortkoming ge- kweH. wat even grote zorgen b~?.rt sis het gemelde manco in wedstrijd ritme. Vorwarts Berlin, samenge steld uit toch geharde soldaten, is niet gewend aan krachtvoetbal. De spelers hebben er ook een hekel aan. „Veel liever willen zij hun tech nische capaciteiten aanwenden. Maar dat alléén is tegenwoordig niet meer voldoende om in het internationale voetbal bij te blijven", weet Fritz Belger maar al te goed. Door Coen Moulijn) „Dit is volslagen onmogelijk. Hierop kan nooit gevoetbald worden. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Dat waren mijn eerste gedachten, toen ik gister middag die kale, ongelijke ijs vloer van Vorwarts bezag. Maak je geen zorgen, er wordt morgen in elk geval gevoetbald. Wij zor gen er pertinent voor, dat het veld in orde komt. Verder geen commentaar. Punt uit!" „Vraag ik mij alleen af: hoe? Ik heb gehoord, dat ze met in frarood licht willen gaan wer ken en hete lucht. Dat ze er een heel peloton soldaten aan zetten Happel heeft zelfs lachend beweerd: die lui zijn zó bevriend met de Russen, dat ze uit Rijsland wel een stel vlam menwerpers zullen laten over komen om het ys van het veld te branden. Maar al maak je er een grapje over, het is en blijft, een vreselijk trieste zaak. Wij zitten er maar mee. Onze prach tige kans op een ronde verder te komen, is er beslist minder op geworden". „Want waarom wil volgens mij Vorwarts in elk geval spe len? Omdat ze op zo'n ijsvlakte in het voordeel zijn. Kijk, wij zijn normaal gesproken favo riet. Zonder meer. Maar op een krankzinnig veld kan van alles gebeuren Dan kan niet de bes te winnen, maar de meest ge lukkige. Vorwarts heeft mijns inziens meer kans via geluk dan via gewoon voetbal". „Door al die soesa om het veld. dreig je ook uit je concen tratie te geraken. Je denkt te veel: gaat het wel door? Nu kan Happel ons wel inprenten: „Je moet er gewoon van uitgaan, dat we voetballen" .onbewust blijf je twijfelen. Werkelijk, ik ben er een beetje huiverig onder ge worden, ook al omdat we giste ren niet normaal hebben kunnen trainen. O ja, we hebben in de sneeuw voor ons hotel wat ge daan. Maar dat kon je amper een training noemen. Dat stelde niets voor. De sneeuw lag er tien centimeter hoog en de vèrlichting bestond uit lan taarnpalen. Happel wil niet bij Vorwftrts het veld op. Dat kan benen kosten zegt hij. Gelijk heeft hij". „Al met al is het niet eens ze ker, of ik er morgen als er dan tóch gevoetbald wordt bij ben. Happel heeft gezegd: „Ik pas de opstelling van ons elftal aan de terreinomstandig heden aan. „Tja, op zo'n veld kom ik beslist niet goed uit de voeten, ik geef het eerlijk toe. Toen ik het gisteren zag. was ik ook meteen afgebluft. Trou wens, er lopen er bij ons meer rond, die van zo'n veld niets moeten hebben. Maar daarente gen hebben we reserves, die wél onder moeilijke omstandig heden goed kunnen draaien. Dus zou het me helemaal niet ver bazen, als we andere dan nor- COEN MOULIJN maal in het veld komen". „Maar goed, laat ik opti mistisch blijven dit moet trouwens altijd zijn en den ken dat we spelen en ik er bij ben. Wel, dan krijg ik dus Fraessdorf tegen, een oude rot in het vak. Hij schijnt éérn van de populairste spelers van Oost- Duitsland te zijn. Dat komt waarschijnlijk, omdat hij veel opkomt en dan ook nog doel punten maakt. Misschien durft hij onder deze omstandigheden ook geen risico's te nemen". „Vraag je me nu, wie is op een spiegelglad, ongelijk veld in het voordeal, de aanvaller of de verdediger, dan zeg ik: dat hangt er van af. Komt een ant- valler met de bal aan z"n voet op een verdediger af, dan is die verdediger in het nadeel, omdat hij snel uit zijn evenwicht ge bracht kan worden. Maar gaan een aanvaller en een verdediger samen op de bal af, dan heeft de voorhoedespeler het veel moeilijker, omdat hij iets goeds met die bal moet doen en de an der het principe weg-is-weg kan gebruiken. De aanvallende partij loopt weer de kans, dat het op een „onbespeelbaar veld" tot een frommel-goal komt. Zo'n wegspringende bal, die er dan ineens invliegt. Er valt in feite geen zinnig woord meer over de wedstrijd te zeggen. Het weer, het veld overheersen. „Ik vraag my, tenslotte af: Waarom hebben ze in vredes naam die sneeuw van het veld gehaald? Hadden ze het niet veel beter rustig kunnen laten lig gen? Om dan vlak voor de wed strijd te rollen. Het leek me heel wat beter, dan wat nu gebeurd is. Laten we er het beste van hopen, van het veld en van Feijenoord WEIMAR (GPD) Na een zeer vermoeiende „poolexpedi tie" is Ajax gisteravond pas om half twaalf in het enige hotel van Weimar „Elefant" aangekomen. Ter oriëntatie: de reis naar Oost-Duitsland was om kwart over twee (al met vertra ging) begonnen op Schiphol. Via een tussenlanding in Dresden, naar welke luchthaven moest worden uitgeweken in verband met een enorm pak sneeuw dat op Oost-Duitsland neerkwam, via Leipzig, waar paden voor het taxiende vliegtuig op het vliegveld moesten worden gebaand door de sneeuwmassa's en via een inklaringsprocedure die een uur in beslag nam kon tenslotte via een moeizame busreis van Leipzig naar Weimar het voorlopige reisdoel worden bereikt. Ajax is in Weimar ingetrokken, op 20 kilometer van de plaats van handeling voor de eerste wed strijd in de kwartfinales voor de Jaarbeursbeker tegen Carl Zeiss Jena. Secretaris Kessler van de Oostduitse club verzekerde dat toen hij van Jena naar Leipzig vertrok om Ajax te verwelko men) het veld onder de sneeuw lagmaar redelijk bespeelbaar leek. „Maar", zo zei hij „ik weet natuurlijk niet hoeveel het nog gaat sneeuwen". Overigens vrees de hij meer regen dan sneeuw. „Als het gaat regenen zie ik het somber in voor ivoensdag". Wat al die narigheid betreft heeft Bennie Muller het eigenlijk nog het beste bekeken. Hij meldde zich vlak voor de start op Schiphol ziek. Dok ter Rolink stuurde hem prompt naar huis. Het elftal van Ajax weet nu ook precies hoe men vliegtuigvleugels van een dikke laag sneeuw ontdoet. Een demonstratie daarvan werd op de minuscule luchthaven van Dres den gegeven. Terwijl de spelers ruim een uur in het vliegtuig zaten toe te kijken, haalden mannen met bezems de sneeuw op de vleugels weg en werd de brandweer ingeschakeld om de vleugels sneeuwvrij te spuiten. De Fokker Fellowship was naar Dresden uitgeweken, omdat Leipzig 's middags onder een dik pak sneeuw bedolven lag en daar niet volgens plan geland kon worden. Maar In Dresden was de situatie nauwelijks beter. Daar had men in allerijl het lan- dingspunt sneeuwvrij gemaakt. De rest van de landingsbaan was even wit als de rest van het landschap. In een grauwe wachtkamer klei ner dan in een behoorlijk NS-station waar zich al een gezelschap ge strande Nederlandse Leipziger Mes- se-gangers bevonden en waar ook nog een hondertal uit Sofia afkoms tige toeristen moest worden geher bergd, kwam Ajax-voorzitter Van Praag in actie. Het voorstel van de Oostduitsers om de spelers met een bus 'die nog uit Leipzig moest komen) van Dres den naar Weimar of Jena te ver voeren over de gladde wegen, werd resoluut afgewezen. Er werd zelfs overwogen naar Amsterdam terug te vliegen. Totdat ineens het verlossende woord kwam dat Leipzig weer open was. Eerst moest het ingesneeuwde vliegtuig echter weer van zijn wit te last worden ontdaan. Pas om half zeven gisteravond kon aanstalten gemaakt worden voor een nieuwe start. Er lag een laag cen timeters dikke sneeuw die proviso risch was verwijderd van de start banen door twee sneeuwschuivers, waarvan een werd voortgedreven door een oude GMC bekend uit de tweede Wereldoorlog van Amerikaan se makelij. Pas na ruim een uur de vlucht door de sneeuwwolken duurde een kwartier, maar er moest eerst weer een weg gebaand worden door de poolvlakten van het Leipziger vlieg veld kon men inklaren. Voor ad ministrateur Dalmuller was het een duidelijke zaak: „Er wordt in het Europacup-voetbal zo veel gerom meld. Het ziet er naar uit dat men ons door alle gesjouw en gereis uit on6 normale doen wil halen. Ze wis ten toch dat het slecht weer was. Overgangsklasse tafeltennis >as dat er volop sneeuw lag en dat er eigenlijk niet gevoetbald kon worden" Het bestuur van Carl Zeiss Jena had vrijdag nog laten weten dat alles er prima by lag. Maar nadere Infor matie by een door zoveel onverwach te reizigers enigszins in paniek ge raakte juffrouw aan een balie op de luchthaven Dresden en bij enige mi litairen, leerde dat er al sinds begin december sneeuw ligt die nog niet weggeweest is. Ook niet in Jena. Michels bleef stoïcijns onder alle moeilijkheden. Hij ging rustig een kaartje leggen zoals natuurlijk ook de spelers deden volgens traditie knikte de bedrijvige voorzitter Van Praag steeds bemoedigend toe by zijn pogingen de reis te laten voort gaan. Bij Carl Zeiss Jena houdt men troepen achter de hand om het veld Het begin van de reis-vol- problemen voor Ajax: op Schip hol konden de Amsterdammers niet door een Avio-brug. maar moesten ze de trap beklimmen. Op de foto: Piet Keizer. Ton Pronktrainer Rinus Michels en dokter Rolink. toch bespeelbaar te maken. Alle kaar ten zijr» uitverkocht zodat er 22.000 toeschouwers aanwezig kunnen zijn. Het team van Carl Zeiss is compleet Er zijn geen blessures. „Het enige nadeel voor de ploeg is", zo zei de Oostduitser Kessler, „dat we sinds de vorige jaarbeurs bekerwedstrijd tegen Dosza Ujpest geen echte wedstrijd meer hebben gespeeld. Wij hebben alleen maar ge traind, afgewisseld met twee sparring duels met onbetekenende clubjes". LEIDEN Het Alphense ATTC/ Boot is zaterdag zuinig met zijn kansje op de eerste plaats in de overgangsklasse J omgesprongen: de Alphenaren wonnen van SVE 2. De Treffers 2 kregen vrijaf, Scylla 3 i verpulverde Vriendenschaar. Het der de team van de Treffers leverde een J zeer behoorlijke prestatie door US j een punt af te dwingen. Scylla 4 i was te sterk voor Impuls, terwijl Scylla 5 Treffers zeer gedecideerd terugwees. ATTC/Boot. In overgangsklasse J heeft ATTC/Boot nog de mogelijk heid als eerste te eindigen en daarmee over te gaan naar de promo- tiegroep. De Alphenaren hielden de ze kans in eigen hand door de reser ves van het Utrechtse SVE na zware strijd met 6-4 te kloppen. Ook koplo per TSF 2 maakte geen fout en wees de reserves van Victory '55 met 7-3 terug. De stand is nu: TSF 2 7-12: ATTC/Boot 7-11; de Treffers 2 6-6: SVE 2 7-6; Victory '55 2 7-3; Wibats 4 6-2. Scylla 3. In Gouda heeft Scylla 3 niet veel moeite gehad met rode lan taarn-drager Vriendenschaar. Karei van Schie was het best op dreef: hij won drie partyen. Theo Bakker en Hein Chrispijn wonnen ieder twee maal, terwijl ook de dubbel een Leid- se zege werd. Een grote verrassing was het verlies van Steeds Hoger/ TSB 2, waardoor de kans op een plaatsje in de hoofdklasse-promotie- groep voor Scylla wat groter is ge worden. De stand in de overgangsklas se L luidt: Scylla 3 7-11; Steeds Ho ger :TSB 2 7-11; Hunter 25 4 7-8; DeltaUoyd 3 7-6; NO AD 7-6; Vri^" denschaar 7-0. |je De Treffers 3. In Roelofareni r veen hebben de Treffers 3 voor (1 denderende prestatie gezorgd d»en tegen US gelijk te spelen. Piet Wi a merdam bleek te sterk voor het far van Dyk. Schlosser en Gysen. O 551 van Beek en de dubbel zorgden v£e' de andere twee punten, terwijl Leo Jong op 0 bleef staan. De stand de overgangsklasse M; TOGB 7-'g US 7-10; de Salamanders 6-8; Avjf8 landa 7-6; Wibats 5 6-5; de TC fers 3 7-2. 'en Scylla 4. Scylla 4 blijft goed mP draaien in de top van de overgaiide, klasse N. Zaterdag werd Impuls ive 6-4 geklopt, een fraaie prestatie ike men bedenkt dat Siem van Iterkc de laatste partij niet speelde dan een armblessure. Hans Schol# kwam tot volle winst, Koos Kantfer schreef twee partijen op zijn na terwijl Van Iterson éénmaal won»e stand is nu: Wilskracht 2 7-12: Sfre' la 4 7-10; Reactie 7-8; Impuls 1 Twenty One Up 2 7-6; Wibats 6 PJ Scylla 5. Scylla 5 leek een moefctig ke wedstrijd tegemoet te gaan te b Treffers; in Roelof arendsveen kr Scylla met 7-3 verloren. In Leiêk ging het heel anders: de Scylla-r s] chine draaid» op volle toeren en td 3 te een 9-1 zege! Fred Oostenrijk^ Hans de Roode kwamen beiden i een hattrick, de dubbel was ook Scylla terwijl Klaassen tegen V Anker de eer redde. De stand in overgangsklasse P is: Scylla 5 77es Les Amis 7-10; Treffers 7-8; UEjje 7-7; Elan 7-5; Bloemendaa! 7-2. kt ïwt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10