Sneeuw in At je voltooit haar coup O. Berlijn West Allis in cijfers Feijenoord in een „AC Milan-rol" Valpartij fataal voor Ans Schut Grauwe massa in het Walter Ulbrichtstadion Eigen taal MAANDAG 2 MAART 1970 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Geflankeerd door Stien Kai ser 'links) en Sigrid Sundby rechtsgeneit At je Keulen- Deelstra van haar triomf. (Van een speciale verslaggever) MILWAUKEE (GPD) Wie opzienbarende uitspraken van de wereldkampioene verwachtte, kwam als zo dikwijls bedro gen uit. „Ach", zei At je Keulen-Deelstra na afloop eenvoudig, „Ik heb mijn best gedaan. Harder kon ik niet". En: „Ik voel me net zo als anders. Natuurlijk ben ik blij, maar het dringt alle maal nog niet zo tot mij door". Neen, wild vreugdevertoon hoefde men ook nu niet te verwachten van At je Keulen-Deel stra uit Irnsum, in ver en vreemd West Allis als de sterkste schaatsenrijdster ter wereld gekroond. Zij maakte tenslotte voor een decorum van enkele honderden toeschouwers in een grote lauwerkrans de ereronde, die vrijwel niemand haar had toegedacht. Ergens verloren op de zijtribune, keek een eenzame Nina StatkevitsJ naar het kleine groepje Nederlanders dat Atje Keulen Deelstra hulde bracht. Voor haar behoorde de strijd om de wereldtitel al een uur tot het verleden na die noodlottige val van zaterdag, die haar zelfs buiten het eindklassement hield. Trieste Nina, enkele weken geleden op Atje's ge- boortgegrond voorbestemd tot de hoofdrol in West Allis, had zo graag de plaats van Atje willen overne men. Nog een ander moest Vn die feeste lijke minuten haar emoties verwer ken: Ans Schut, zaterdagavond in een schijnbaar onaantastbare posi tie gekomen, slikte dapper haar bit tere teleurstelling weg. Ans, nog im mer in de schaduw gebleven van Stien Kaiser, zat ditmaal op „ro zen", zoals Kees Broekman het for muleerde. De cijfers wezen het la ter uit: de val van Ans Schut op de 1000 meter kostte haar de titel die iedereen haar had gegund. Vooral na die briljante 3000 meter, waar mee de 25-jarige Apeldoornse typis te nog eenmaal haar grote klasse be vestigde. Was Atje Keulen Deelstra dan de kampioene bij geluk? Of hadden masseur Cor Nederveen en dr. De Waard toch gelijk, toen zij op de betrekkelijkheid van de conclusies achteraf wezen? Cor Nederveen: „Bij schaatsen hoort nu eenmaal ook val len dat heeft Atje niet gedaan". Dr. De Waard: „Ans heeft niet verstan dig gereden. Zij had in haar gunsti ge positie geen enkel risico moeten lopen. Ze nam die bocht eenvoudig veel te scherp". Schuurpapier Kees Broekman oordeelde iets mil der over Ans: „Natuurlijk kun je la tei- zeggen dat ze een aanraking met die gevaarlijke ribbelige sneeuwrand had moeten vermijden. Dat is echter een kwestie van stijl. De een neemt de bochten zo kort mogelijk, de ander gaat er iets rui mer door". Zoals Atje Keulen-Deel stra: „Ik rijd nooit zo scherp. Ik heb er geen last van gehad". Ans zelf: „Ik had er gewoon geen erg in dat 't ijs vlak bij de sneeuwrand niet ge dweild was en als schuurpapier werk te". Nog een derde favoriete zou slacht offer worden van een misslag doch over haar werd later nauwelijks ge sproken. Sprintkampioene Ludmilla Titova, na drie afstanden nog eerste in het klassement, zou ook met een gave race zijn ondergegaan in de slotaanval van de oranje brigade. In de openingsrit tegen Elly van den Brom gleed de Russin in de twee de ronde onderuit. Tien seconden verlies versterkten haar enorme val naar een dertiende positie. Zodoende bleef de Russische for matie tenslotte in doffe ellende ach ter. Zaterdag was de aftakeling be gonnen na die bijzonder vreemde glijpartij van Nina Statkevitsj op de 1500 meter waarvan men de oor zaak niet kon of wilde analyseren. Zoals Cons tantin Koedratsjev, voor zitter van de trainningsraad van de Russische schaatssport, die zijn schou ders ophaalde en verklaarde: „Ik begrijp het niet. Haar benen gingen steeds verder uiteen en daarna zak te ze door de knieën". Terwijl het grillige spoor dat de Europese kampioene over het ijs had getrokken nog lange tijd zicht baar bleef, hadden Leen Pfrommer en Kees Broekman een aanzienlijk duidelijker oordeel. Pfrommer: „Ni- na Statkevitsj was volkomen kapot Ze ging van pure vermoeidheid door de kniëen". Kees Broekman: „Ik kop het in de laatste bocht al zien. Daar had ze nog' een voorsprong van 10 meter op Elly van den Brom maar ineens ging het niet meer. Elly was al vlak bij haar toen het gebeurde". Nina huilt Minutenlang huilde Nina Statke vitsj haar verdriet uit op een bankje, het gezicht verborgen in de armen van een verzorgster, weggedoken in een verwarmende bontjas. Troostende handen streken over de benen, die de kracht niet hadden gevonden om die laatste slagen van een moordend duel te voltooien. Op 50 meter van de ver lossende finish stortte een kampioe ne volledig ineen. Langzaam bogen haar knieën door. vergeefs trachtte het lichaam zich weer te strek ken. Pas vele meters verder kwam de werkelijke val en de mogelijkheid zich op te richten voor de voltooiing van die alles vernietigende mijl. De ondergang van Nina Statke vitsj, door opgewonden Carry Geys- sen als een bom in de Nederlandse kleedkamer gedeponeerd, leek in Broekman's équipe alle opgekropte spanningen weg te vagen. Ineens was er die zekerheid, die sfeer, waarin grote prestaties worden geboren, cul minerend in de eerste indrukwek kende triomf op de 1500 meter. Atje Keulen Deelstra zette het spoor uit voor Ans Schut, Stien Kaiser en Rieneke Demming die de „Neder landse zweepslag", zoals de speaker het treffend formuleerde, voltooiden: 1. Ans. 2. Stien, 3. Rieneke. 4. At je. Alleen Dianne Holum en Sigrid Sundby konden een volledige Neder landse overwinning voorkomen met 0,3 sec. winst op Elly van de Brom. Voortreffelijk Met een 500 meter, waarop behal ve Stien Kaiser verrast door het startschot en via een slechte kruising met Tatjana Sidorova nog meer tijd verspelend —en weer tegenvallende Elly van de Brom, de prestaties van Heerenveen niet onaanzienlijk wer den verbeterd, had Nederland een voortreffelijke uitgangspositie voor de tweede dag verkregen Op die tweede dag, toen een haast onnatuurlijke windstilte over regen achtig West Allis viel, werd het oranjebastion toch nog ondermijnd. Nadat Atje Keulen Deelstra zich op nieuw voor Ans Schut toe. Met een schaard na een met centimeters ver loren duel op de 1000 meter tegen Sigrid Sundby en Ludmilla Titova op gelijke hoogte haar laarste werk stuk afleverde, sloeg het noodlot op nieuw voor Ans Schutmtoe. Met een uitstekende tijd rond 1.33 in het vooruitzicht maakte zij haar mis- streek, de tweede belangrijke in dit seizoen. In Deventer kostte een mo ment van onoplettendheid Ans Schut de nationale titel, nu ging een seizoen voor haar verloren. Ans na afloop: „Ik heb het goed kunnen ver werken, maar de klap zal nog wel komen". Een transistorradio van een medelijdende Amerikaanse Nederlan der vormde slechts 'n geringe troost, troost. Twee nigen tot briljante werkstukken in staat geacht. Zou een ongelooflij ke coupe werkelijkheid worden? Met een voorsprong van 10,8 sec. op Stien had Atje alle reden voor een dosis zelfvertrouwen. Atje zelf: zaterdagavond geloofde ik nog slechts in een derde plaats, maar na de 1000 meter wist ik dat Stien bij zonder hard zou moeten gaan om nog voor mij te eindigen". Slechts één voordeel had Stien Kaiser. Zy kon zich op de tijd van Atje rich ten, die. als altijd fel geconcentreerd haar duel tegen Sigrid Sunby na 5,07,8 afsloot. In de eerste rit was de capitulatie van Titova reeds een feit geworden. Rieneke Demming bewees tegen Dianne Holum dat het nog sneller kon. Met 5.04.7 greep de helaas sprintarme 'verloofde van Eddy Ver- heyen haar tweede bronzen medail le. Stien Kaiser kreeg daarna de beste tegenstandster die zij zich kon wensen: Ans Schut. Twee Nederland se meisjes tegen elkaar door de ho ge klassering van allen op de 1500 meter. De opdracht voor Stien was Een door A.P. overgeseinde foto uit Milivaukee. Links Ans Schut, die haar kansen op de wereldtitel verspeelde door een val op de 1000 meter, rechts Atje Keulen-Deelstra, die klaar stond om „de taak" van de Apeldoornse over te nemen. echter te groot. Stien won 6,4 sec. op Atje teru gna een duel waarin Ans Schut een wereldtijd realiseerde en nog 10 plaatsen in het klassement terugwon. Stien: ,Jk heb alle6 ge probeerd, maar het was voor mij een onmogelijke zaak". Atje Keulen Deelstra had meer verdiend dan de sfeerloze entourage die West Allis haar kon bieden. Maar ook daaronder bleef Atje nuchter: „We vieren het nog wel eens een keer". Zoals op 21 maart na de trip naar Inzeil, wanneer Irnsum met een groot feest Atje de lof zal toe zwaaien. Voor Atje Keulen Deelstra was zelfs geen telefoontje naar huis nodig. „Ze zullen het al wel gehoord hebben. Jelle drinkt er wel een bor reltje op OOST-BERLIJN (GPD) Het mini-leger (50 soldaten, bouwvak kers en employees van de grondtechnische dienst), dat zich beijvert om het Walter Ulbricht-stadion sneeuw- en ijsvrij te maken en daar al een kleine week mee bezig is, werd zondagmiddag wéér verslagen. In de ochtenduren, bij een wolkenloze hemel en een zonnige oplopen de temperatuur, leek de massale aanval te slagen. Althans: mocht men terecht hopen op een klein succes. Maar enkele uren later werd toch al somber Oost-Berlijn opnieuw getroffen door een attaque van de natuur. Grimmige sneeuwjachten brachten de winter weer terug en toen ook de tijding kwam, dat het 's nachts wederom een graad of tien zou gaan vriezen, temperde ?elfs het optimisme van de nijvere werkers. Hoewel zij hun teleur stelling niet lieten blijken: „Er wordt woensdag gevoetbald. We zorgen ervoor dat het veld bespeelbaar wordt. En ook in Jena, waar Ajax komt, zal men een oplossing vinden". Het lijkt een zinloze uitspraak. Het Walter Ulbricht-stadion. waar in Vorwarts Berlin en Feijenoord slag moeten leveren, is een grau we massa. Bulldozers en tractoren met rondwiekende messen bewer- ben weliswaar driftig de centimeters dikke ijskorst en hakken de zijlijnen bloot, maar wat dan vrijkomt, is nog niet geschikt om op te voetballen. Vrachtwagens vol bruine sneeuw, ijs en modder wor den weggereden, maar wat achterblijft is: een hobbelige „betonlaag" zonder ook maar een sprietje gras. Die bovendien nu weer bedekt is met een laagje sneeuw. „Toch", zeggen de ijsruimers, „wordt er woensdag gevoetbald. Zondagmorgen is er immers óók gespeeld". Jawet, maar niet op het hoofdveld: enkele lagere elftallen schop ten op een bij-terrein tegen een bal. Aan die velden was niets ge daan: de spelers liepen op een besneeuwde ijslaag, die er feitelijk beter uitzag dan de grillige granietlaag in het stadion. Fritz Belger, hoofdtrainer van Vorwarts, is ook geschrokken van de situatie. Hoofdschuddend mokte de oefenmeester: „Ik ben er he lemaal niet gelukkig mee. We hebben een trainingstrip gemaakt door Syrië, Libanon en Cyprus en hebben daar onder goede omstan digheden kunnen spelen. We hadden bij de terugkeer feitelijk al al op een beetje lente gerekend. Dit is een strop". Belger moet met nóg een teleurstelling afrekenen. Tijdens de toernee brak Erich Hamann, een van de betere voetballers, zijn neus en het ziet er niet naar uit, dat hij woensdag ingezet kan worden. De Oostduitse voetballiefhebbers tillen daar echter niet zo zwaar aan. De legerploeg Vorwarts kan bepaald niet op de gunst van het publiek rekenen en dat is ook merkbaar in de voorverkoop. Hoewel de club inmiddels toch hoog geklommen is in het Europacuptoernooi zijn er tot nu toe amper 18.000 plaatsen verkocht. En in het Walter Ulbricht-stadion, dat 60.000 mensen kan bergen, verwacht men bij ?oed weer niet meer dan 35.000 bezoekers en onder slechte omstan digheden zo'n 25.000, waarvan dan nog ruim 10.000 Nederlanders. Feijenoordsupporters. die dus alle gelegenheid krijgen de partner t« overschreeuwen. Over zo'n legioen kan Vorwarts Berlin niet beschik ken: de Oostduitse toeschouwers hebben trouwens ook niet de inten tie zich met veel lawaai in het Europacup-gevecht te mengen. Want de alom opduikende soldaten zijn toch niet zo populair als men van officiële zijde doet voorkomen. Zelfs de uitermate sportieve soldaten niet. En wat dan betreft kan het Nederlands contingent dus in alle vrijheid om een triomf schreeuwen. DEN HAAG ANP» Minis ter Klompé heeft aan de we reldkampioene hardrijden, Atje Keulen-Deelstra, het volgende telegram gestuurd: „Warbere Friezinne hwat hawwe Jo jo ward stop lokwinske mei diaee strieljende oerwinning stop it hiele Nederlan is greatsk op Jo stop minister Klompé. (Dappe re Friezinne. wat heb Je Je ge weldig geweerd stop gelukwen sen met deze schitterende over winning stop heel Nederland is trots op je stop minister Klom pé.) Twee routiniers van 31 jaar ble ven hi de afvalrace als laatste ti- tekandidaten over: Stien Kaiser tweemaal eerder als 's-werelds veel- zijdigste rijdster gelauwerd en Atje Keulen Deelstra, twee maanden ge leden bij verrassing in de elite ploeg doorgedrongen, slechts door weini- 500 meter 1. Ljoedmilla Titova (Rus» 45.38 sec. 2. Lea Poulos (VS) 45,73. 3. Lisbeth Berg (Noo) 46,01, 4. Diane Holum VSt) 46,06, 5. Tatjana Sido rova (Rus) 46,16 6. Atje Keulen- Deelstra (Nedi 46,17 7. Sigrid Sund by Noo» 46.29 8. Nina Statkevitsj (Rus) 46,31 9. Kirsti Bierman (Noo) 46,44 10. Xatjana Averida (Rus) 46.65 11. A-ns Schut (Ned) 46.72 14. Elly van de Brom (Ned) 46.96 15. Stien Kaiser (Ned) 47,38 19. Riene ke Demming i Ned) 48.27. 1500 meter: 1. Ans Schut 2 min 23,3 sec en. Stien Kaiser 2.23,9 3. Rieneke Dem ming 2.24.4 4. Atje Keulen-Deelstra 2.25,6 5. Sigrid Sundby en Diane Ho lum 2.26.1 7. Elly van de Brom 2.26,4.8. Tuula Vil kas 2.26.7. 9. Lasma Kaoeniste. en Kirsti Biermann 2.27,1 12. Ljoedmilla Titova 2.27,2 17. Nina Statkevitsj 2.32,2 (gevallen). 1000 meter 1. Loedmilla Titova (Rusl.). Atje Keulen-Deelstra (Ned.) en Sigrid Sundby (Noorw.) allen 1.32.6. 3. Las ma Kaoeniste (Rusl.) 1.33,2, 5. Ni- na Statkewitsj (Rusl.) 1.33,6, 6. Dia ne Holum (V.St.) 1.33.9, 7. Elly van de Brom (Ned.) 1.34,2, 8. Tuula Vil- kas (Fin.), Stien Kaiser (Ned.) en Leah Poulos (V.St.) 1.34,4, 11. Sachi ko Saito (Japan) 1.34,5, 12. Tatjana Averina (Rusl.) 1.35.3, 13. Lisbeth Berg (Noorw.) 1.35.7, 16. Riene ke Demming (Nederland) 1.36.9. 20. Ans Schut (Nederland) 1.42,5 (ge vallen). 3000 meter 1. Ans Schut 4 minuten 56.2 secon den, 2. Stien Kaiser 5.01.4. 3. Riene ke Demming 5.04.7. 4. Atje Keulen- Deelstra 5.07,8, 5. Tuula Vilkas 5.10,0, 6. Lisbeth Berg en Diane Holum 5.11,9 8. Lasma Kaoeniste 5.12,8, 9. Sigrid Sundby 5.13,1, 10. Kirsti Biermann 5.13,7, 11. Elly van de Brom 5.14,4, 12. Tatjana Averina 5.15,3. Eindklassement 1. en wereldkampioene Atje Keu len-Deelstra (Ned.) 192.303 pnt. 2. Stien Kaiser (Ned.) 192.780, 3. Sigrid Sundby (Noorw.) 193.473, 4. Diane Holum (VS) 193.693. 5. Lasma Kaoeniste (Rusl.) 194.613. 6. Lisbeth Berg (Noorwegen) 194.727; 7. Ans Schut (Nederland) 195.103, 8. Elly van de Brom (Ned.ï 195,427, 9. Rie neke Demming (Ned.) 195.637, 10. Kirsti Biermann (Noorw.) 195,757. Stien Kaiser ditmaal zilver (.Door Coen Moulijn) ROTTERDAM (GPD) Wat zal het nu woensdagmiddag worden tegen Vorwarts? Ach, hoor je onze supporters, dan behoeven we ons praktisch geen zorgen te maken. Dat zit wel goed, zeggen ze. Maar zo'n opvatting vind ik nu juist zo gevaarlijk. Het is namelijk zonder meer een nadeel om als favoriet te starten. En favoriet zijn we. Dat vinden ze zelfs in Oost-Berlijn. Móar, was AC Milan tegen ons ook niet de gedoodverfde winnaar? Wel, die hebben het geweten. En wij zitten nu in fei te in de „AC Milan-rol". Met an dere woorden: Vorw&rts heeft niets te verliezen, maar zal zich wel leegspelen om een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. Zoals wij dus tegen AC Milan deden. Werkelijk, het is en blijft een nadeel voor ons om als „overwinnaar" te starten. Bovendien ben ik een tikje hui verig, dat meneer Happel Vor warts niet heeft zien spelen. Ik heb een grenzeloos vertrouwen in Happel. Zegt hy: Zö spelen ze. dus zó moeten wij ertegen voetballen, dan neem ik dit prompt aan. Maar hij heeft ze nu niet kunnen zien. Hy weet van Vorwarts evenveel af als ik. Niets dus. Nou Ja, niets. Dat is mis schien ook wel een beetje over dreven. Het zijn Oostduitsers. En het voetbal déar is voorna melijk gebaseerd op discipline en conditie. Daar zijn het mees ters in. Maar moet je nu bang zijn voor dat gedisciplineerde voetbal van Vorwarts? Ik dacht van niet. Bij ons houden we ons óók strikt aan de opdracht. Nie mand zal het in zijn hoofd halen ervan af te wijken om het nuch tere feit dat het in Je eigen be lang is. En die conditie? Wij staan er conditioneel óók goed op. Dat is gewoon een feit. En nu ons pluspunt. Wij hebben dacht ik meer zuivere klasse in het elftal: wij kunnen via in telligent voetbal onze slag slaan. Of dat al in Oost-Berlijn gebeurt? Dat betwijfel ik eigen lijk. Ik denk, dat wij onze slag weer in de kuip zullen slaan. Komen wij er in Berlijn met een gelijkspel, of desnoods met een nederlaag met één doelpunt verschil af, dan kunnen wij het in Rotterdam redden. Daar ge loof ik stellig in. In de kuip zal het gebeuren. Dat zit er in. Maai- nu praat ik al over Rotterdam, terwijl de uitwed strijd nog voor de deur staat en dat we het daar moeilijk zullen krijgen, daar ben ik van over tuigd. Neem alleen het veld maar. We hebben gehoord, dat het er een ijsvlakte is. En al kan er natuurlijk in een paar dagen veel veranderen, het ziet er toch naar uit, dat het daar een hard, glad veld wordt. En zo'n terrein lijkt me nu niet be- Coen Moulijn paald in het voordeel van Feije noord. Persoonlijk houd ik helemaal niet van dat soort velden. Geef mij maar een lekker gaaf veld. Afgelopen vrijdag in Groningen tegen GVAV was het veld ook niet zo best. En ik was nog minder. Ik draaide gewoon niet. Happel haalde me er dan ook volkomen terecht uit. En nu zullen er wel mensen zijn, die denken: Nou, dat zal wel gevoe lig aangekomen zijn bij Moulijn. Om er uitgehaald te worden. Maar zó is het niet. Ik ben prof voetballer en besef prima, dat Ik slechts een onderdeel van het elftal ben. Is het beter een an der in te zetten, dan moet dat gebeuren. Dat hoort zo. Trou wens, het móet. Terug naar Berlijn. Het pu bliek ziet ons er dus als favo riet. Maar gelukkig denken onze spelers zélf er niet zo over. Nie mand van ons onderschat Vor warts. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken. De spelers zelf weten, dat ze ge woon de plicht hebben de vol gende ronde te halen en laten zich daarbij «cht niet afleiden door vrolijke voorspellingen van buitenaf. Zal ik het morgen vanuit Berlijn over h et elftal van Vorwarts hebben, thans wil ik nog een woordje over onze sup porters zeggen. Ais ik het goed heb. komen er zo'n 13.000 woensdag kijken. Dat betekent voor ons een geweldige steun. Wij hebben het toen in het San Siro tegen AC Milan meege maakt. Hoor Je plotseling Je eigen supporters, dan voel Je je sterk worden. Toen, in Milaan, kwamen we heel snel achter te staan. Prompt lieten onze sup porters zich horen. Ze hielpen ons daarmee enorm. Mocht het woensdag eens niet naar wens gaan het blijft immers voet bal? dan hoop ik vurig, dat ons legioen precies zo reageert. Wat zeg ik: hopen? Ik weet wel zeker dat onze supporters zo reageren. Daar ken ik ae té goed voor.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9