Verrassende triomf voor Oostenrijkse socialisten de Pompidou sou hebben willen vertrekken Hoessein omhoog met kabinet Ontvoering van minister door revolutionairen Jonge kiezers onder de indruk van Kreisky's program Peking bereidt oorlog voor Tweede van de Dionne-vijfling overleden Zeven verdachten van Chicago op borgtocht vrij Novum ALS BETOGINGEN VOORTDUREN PALESTIJNEN ZORGEN VOOR HEN WELGEVALLIGE MINISTERS EEN DODE BIJ BRAND IN ENKHUIZEN PARIJS: GEEN MIRAGES VOOR ROOD-CHINA Loeang Prabang met mortieren beschoten V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS MAANDAG 2 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA .7 (Van onze correspondente An Salomonson) WENEN (GPD) De parlementsverkiezingen in Oostenrijk zijn gisteren met een verrassende overwinning voor de socia listen geëindigd. Zij hebben een winst van 7 mandaten be haald en bezitten nu 81 van de 165 zetels, voor het eerst in de geschiedenis van de tweede republiek de meerderheid. De con servatieve Volkspartij is van 85 op 78 zetels gezakt, de Vrij heidspartij heeft de stand van 6 zetels kunnen handhaven. Deze uitslag betekent hoogstwaarschijnlijk een zogenaamde grote coalitie tussen socialisten en conservatieven, zoals Oostenrijk ook al tussen 1945 en 1966 heeft gekend, maar nu voor het eerst onder een socialistische minister-president en dat zal de so cialistische partijvoorzitter Kreisky zijn. Kreisky MONTREAL (AP, Reuter) Ma rie Houle, een van de Dionne-vijf ling, is vrijdag na een kort ziekbed in Montreal, Canada, overleden .Me vrouw Houle, de tweede van de Dionne-vyfling" die overlijdt, was 35 Jaar oud en gehuwd met de Ca nadees André Houle. Haar zuster Emilie overleed in 1954. Van de drie overigen (Marie Annette, Cecile en Yvonne) is Yvonne «ongehuwd. An nette en Cecile traden in 1957 in het huweiyk. Van deze twee heeft eerst genoemde (mevrouw Allard) drie kinderen, Cecile (mevrouw Langlois) heeft vier kinderen, zy is geschei den. De oudei's van de vyf meisjes wonen in Callander (Ontario), 20 km ten zuiden van North Bay, waai de vyf meisjes in 1934 werden gebo ren. CHICAGO (Reuter) Een Ame rikaans hof van appèl heeft zater dag bevolen de zeven verdachten, die in Chicago terecht hebben gestaan in verband met relletjes tydens de Democratische partyconventie in 1968, tegen borgtocht vrü te laten zolang hun beroep niet is afgehan deld. vyf van de zeven zyn, ieder tegen een borgsom van 25.000 dollar intussen in vryheid gesteld. Tien da gen geleden werden zy tot vyf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens overschryding van de staats grens met de bedoeling relletjes uit te lokken tydens de Democratische partyconventie. De twee anderen en de twee verdedigers Kunstier en Wein glass moesten elk een borgsom van 15.000 dollar betalen. De twee advo caten en de zeven verdachten zyn door rechter Julius Hoffman tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld wegens belediging van het hof. De verdedigers mogen tot 4 mei op vrye voeten blyven om het be roep van de verdachten te kunnen behandelen. Het hof van appèl stelde vast dat de regering niet heeft kun nen aantonen dat de zeven „gevaar- ïyk zyn overeenkomstig de zin van de betrokken wet". De regeling had gesteld dat de verdachten te gevaar- lyk zyn om tegen borgtocht te wor den vry gelaten. Het hof van appèl bepaalde wel dat de zeven de VS niet mogen verlaten zonder vergunning van de autoriteiten. Dat de Oostenrykse bondskanse lier voor de volgende vier jaar Bru no Kreisky zou heten, dat is iets wat niet alleen de optimistische resp. pressimistische verwachtingen van de Oostenrykers zelf over treffen, maar ook de nauwkeurigste berekeningen van de opiniepeilers en computers weer eens op spectacu laire wyze logenstraften. De winst van niet minder dan 7 zetels voor de socialisten op kosten van de con servatieve volksparty is over agra rische en industriële gebieden ge- lykelyk verdeeld. Voor een van oudsher roomskatholiek land als Oostenrijk is dat een absoluut no vum. Opmerkelyk is ook de relatief zeer grote ommezwaai in districten met hoge inkomens van conserva tief naar socialistisch. Deze over winning van de socialisten is een groot persoonlyk succes voor hun voorzitter, Kreisky. Hy heeft de ver- kiezingsstryd vrywel in zyn eentje moeten voeren, aangezien de op positie van de oude dogmatische garde in zyn party steeds onverho- lener tot uiting is gekomen en Kreis ky in zyn bewegingsvryheid en in zyn natuurlyk elan veel heeft ge remd. Zonder twyfel zal de door Kreisky voorgestelde verjonging en modernisering van de party op de aanstaande socialistische party dag nu definitief zyn oeslag vinden. Zon der twyfel zal de vroegere voorzit ter Pittermann, die dit jaar 65 wordt, gedwongen worden ook als fractievoorzitter en parlementsafge- vaardigde af te treden, iets waarte gen deze onscrupuleuze opportunist zich tot op het laatst heftig heeft verzet. Jongeren O Beslissend voor deze uitslag zyn de jongste generaties geweest, die dit keer voor het eerst ter stembus zyn getogen en de liberale rand groepen, die niet uit traditie aan een party zyn gebonden. Deze groepen zyn sterk aangetrokken door hun „grote alternatief" dat Kreisky in de vorm van diverse plannen op sociaal, economisch enz. gebied heeft gepresenteerd. Deze plannen zyn op gesteld door een grote groep deskun digen en technologen. Het program, dat daarmede uit de bus is geko men, heeft door de daarin voorge stelde radicale maatregelen op het gebied van de gezondheidspolitiek en de leefbaarheid van de buitenwereld grote indruk gemaakt. Onder druk van de industrieën heeft de thans de missionaire conservatieve regering onder Klaus systematisch verzuimd, tegen de in Oostenrijk zeer ver voortgevreten vervuiling van lucht, water en grond ook maar iets te ondernemen. De onderhandelingen tussen de beide partyen over de komende coalitie zullen woensdag a.s. beginnen. Enkele bankbiljetten fladde ren nog achter de bankrover aan, die zich in Washington met een buit van veertigduizend gulden uit de voeten maakte. Drie dames van de Security-bank, die op dekunnen pakken heeft de politie foto zichtbaar zijn, hebben de de foto nu voor publikatie vrij- handen nog omhoog. De foto i gegeven, werd gemaakt door een automa tische camera. Om de rover te I NEW YORK (AP, Reuter) Vol gens mededelingen van hoge Franse functionarissen heeft de Franse president Pompidou het afgelopen weekeinde overwogen om eerder dan voorgenomen de Verenigde Sta ten te verlaten. Het laatste deel van zijn reis wordt het Franse staatshoofd overal ontvangen door grote aantallen pro-Joodse demon stranten die hem o.a. de Franse wa penleveranties aan Libië verwyten. Voor zyn vertrek naar New York zou Pompidou gedreigd hebben zyn bezoek aan de stad af te zeggen als er weer zulke demonstraties plaats eouden vinden als in Chicago waar zaterdag tienduizenden demonstran ten het Franse staatshoofd de schrik van zyn leven dreigden te bezorgen door byna een politiekordon rond een hotel, waar hy aankwam voor een diner, te doorbreken. Pompidou zou alvorens naar New York te gaan een garantie van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gevraagd. Dat ministerie had al eerder een kleine overwinning behaald toen op het vliegveld van Chicago burge meester Daley en de gouverneur van de staat Illinois toch ter begroeting aanwezig waren. Gistermiddag in New York was geen enkele hoge functionaris van de stad of staat op het vliegveld aanwezig. De burge meester van het stadje White Plains, dat dertig kilometer ten noorden van New York ligt en een functionaris van het graafschap Westchester haal den Pompidou van het vliegtuig. Demonstratief liet burgemeester John Lindsay van New York verstek gaan. Hy woonde gisteren in Miami Beach samen met de Israëlische vi ce-premier Jigal Allone een Joodse byeenkomst by. Ongeveer 2500 de monstranten die drie uur hadden staan te wachten ontvingen Pompi- Volgens Arabische notabelen in Oost-Jeruzalem en het bezette deel van Jordanië kan „elk ogenblik" de vorming van een nieuw kabinet in Jordanië worden verwacht nu minis ter-president Bahjat al-Talhouni Ko ning Hoessein, naar uit Beiroet wordt gemeld, zyn ambt ter beschikking heeft gesteld. De meest voor de hand liggende kandidaten voor het premierschap zouden zyn Abdoel Mon'im Rifai en Abdoel Hamid Sja- ref, beiden politici met sterk gepro nonceerde Westerse sympathieën. Al-Talhouni zou zich volgens be wering- van Palestijnse politici hier en in het bezette gebied hebben te ruggetrokken na een stormachtige kabinetszitting, die vrijdagavond on der voorzitterschap van de koning ENKHUIZEN (GPD) Zondag avond is in Enkhuizen brand uitge broken in de woning van de alleen wonende ongehuwde 60-jarige J. van Marie, die naar bleek nadat de brand geblust was, in de vuurzee is omgekomen. Buren die op het tydstip waarop een voorby ganger de brand constateerde enkele knallen hoorden, sloegen het raam in, maar zy konden door een vuurzee niets waarnemen. Eerst toen de brandweer het vuur had geblust vonden ze de stoffelyke resten van het slachtoffer. De twee huizen waartussen het afgebrande huis stond gebouwd konden worden GUATEMALA (AFP, Reuter, AP) De „Revolutionaire strijdkrach ten" in Guatemala hebben gister ochtend de minister van Buitenland se Zaken, Alberto Fuentes Mohr, vrygelaten, nadat de Guatemalteek se autoriteiten op hun beurt de 24- jarige guerrillastryder Vicente Gi- ron Calville hadden overgedragen aan de Mexicaanse ambassadeur in Guatemala-stad. Deze laatste is inmiddels met een regeringsvliegtuig in Mexico aange komen. Hy beklaagde zich over mar telingen door de Guatemalteekse autoriteiten. Hem is in Mexico asiel verleend. De 42-jarige minister Fuentes Mohr was vry dagavond ontvoerd. Zijn ontvoerders, leden van een maoïstische verzetsorganisatie, lie ten toen weten, dat de bewindsman zou worden terechtgesteld, als Vi cente Giron Calviilo, die op 25 fe bruari was aangehouden, niet zou worden vrygelaten. De verzetsgroep stelde de eis, dat de guerrillaleider naar de Mexicaanse ambassade zou worden gebracht, met een vrygelei- de en een paspoort om het land te verlaten. Zaterdagavond liet de re gering weten, dat zy bereid was Gi ron Calviilo uit te wisselen tegen de minister. Spanning In Guatemala werden gisteren gespaard. Over de ooi-zaak van de presidents-, parlements- en gemeen- telefoonoentrale vernield. Een vrouw en een kind liepen verwondingen op. De uitslagen van de verkiezingen waren vanmiddag nog niet bekend. Er zyn drie kandidaten voor het presidentschap: kolonel Carlos Ara na Osorio van de Nationale Bevrij dingsbeweging, Mario Fuentes Pie- ruccini, 49 jaar, van de Revolutio naire Party en Jorge Lucas Cabal- lero, 45 jaar, van de christen-demo cratische party. De laatste wordt echter weinig kans op verkiezing ge geven. Volgens de Guatemalteekse wetten moet een kandidaat op zyn minst een meerderheid behalen om te win nen. Politieke waarnemers zyn van mening dat de militaire vrienden van Osorio waarschynlyk een staats greep zullen uitvoeren als Osorio de verkiezingen niet wint. De party van Pieruccini heeft 38 van de 58 zetels in het Congres, maar hy heeft gezegd dat wanneer geen der kandidaten een meerder heid behaalt en de verkiezing wordt overgelaten aan het Congres, hy het presidentschap niet zal aanvaarden als hy dan gekozen wordt. werd gehouden. By <üe gelegenheid zou ook door andere ministers ern stige kritiek op het beleid van Hoes sein zyn geleverd. De twee nieuwe kandidaten voor het premierschap zyn hem overigens sterk toegedaan en genieten zyn vol le vertrouwen. Pakistan Inmiddels heeft het orgaan van het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina", dat in Beiroet ver schijnt, voor het eerst een aanval gedaan op de Pakistaanse militaire experts, die zich sinds kort in Jor danië bevinden. Het blad beschul digt Hoessein ervan zich van Pakis taanse hulp te hebben verzekerd om het hoofd te kunnen bieden aan de Palestynse guerrilla-groepen. Het blad beweerde dat Pakistaanse militaire officieren de initiatiefne mers waren van de onlangs genomen veiligheidsmaatregelen tegen de Ara bische guerrillastrijders. PARIJS (AFP) Het Franse mi nisterie van Defensie heeft een be richt in het in Hongkong verschy- nende dagblad „The Star", dat Frankrijk in het geheim 48 mirages Frankrijk in het geheim 48 Mirages „pure fantasie" genoemd. Moord in Beiroet De directeur van de Metro Goldwyn Mayer film- maatschappy in Libanon, E. Sas- soun, is op zyn bureau in Beiroet vermoord gevonden. De huishoudster, die hem badend in zyn bloed aan trof, bracht de veiligheidsdienst op de hoogte. Volgens de eerste inlich tingen is Sassoun, die Jood is, door revolverschoten omgekomen. De commandant van de Pakistaan se luchtmacht, luchtmaarschalk Ab- del Rehim Khan, zou de veiligheids plannen samen met de Jordaanse autoriteiten hebben uitgewerkt. Pakistan heeft een ontingent mi litaire adviseurs in Jordanië van on geveer 100 man. Khan heeft in ja nuari een bezoek gebracht aan Jor danië. Hy werd toen door Hoessein gedecoreerd. VIENTIANE, SAIGON (Reuber, AP) Zaterdagavond hebben in Laos guerrillastrijders het vliegveld van de koninklyke residentie Loeang Prabang met mortieren beschoten, zo is van welingelichte zyde verno men. Ongeveer vyftien granaten ex plodeerden in de buurt van het vliegveld zonder veel schade aan te richten. Niemand liep letsel op. Men meende dat de aanval was onderno men door Noordvietnamese comman do-eenheden die al lang in het ge bied opereren. Generaal Creighton W. Abrams, Amerikaans opperbevelhebber in Vietnam, heeft van president Nixon volmacht gekregen luchtaanvallen te doen op oostelijk Laos in verband met de Noordvietnamese bedreiging van de Amerikaanse troepen in Viet nam, zo is van goed ingelichte zyde in Saigon vernomen. Deze onthulling valt samen met nieuwe aanvallen van Amerikaanse B 52-bommenwerpers op de Ho Tsji- minh-route in Laos. De Laotiaanse regering heeft aan Engeland en de Sowjet-Unie een brief gezonden, waarin zij protes teert tegen de Noordvietnamese mi litaire activiteit van Noord-Vietnam in Laos. Engeland en Rusland waren voorzitter van de Geneefse conferen tie die in 1962 de soevereiniteit van Laos heeft gegarandeerd. Een en an der is zondag in Britse diplomatieke kringen te Vientiane vernomen. dou met een fluitconcert. De Franse president zal in New York een be zoek brengen aan het. VN-gebouw dat onder strenge bewaking is gezet. Voorts zal hij in New York een ge sprek hebben met vertegenwoordi gers van Joodse organisaties. Vele van deze organisaties zullen ty dens zyn bezoek tegen hem betogen. Smet Voor zyn vertrek uit Chica go, waar hy een uur op het vlieg veld moest wachten wegens het slechte weer, noemde Pompidou de tegen hem gerichte demonstra ties een smet op het aangezicht van Amerika. „De demonstranten scha den alleen hun eigen zaak maar niet die van de Frans-Ame rikaanse vriendschap", aldus Pompi dou. De Joodse Verdedigingsliga, één van de protestorganisaties ant woordde waarop, dat Pompidou by het Waldorf Astoi'ia Hotel ontvan gen zou worden door een „luidruch tige", grote en vyandige demonstra tie". De Liga verwerpt „de brutale poging van Pompidou het wetteiyke protest van Amerikaanse staatsbur gers te onderdrukken, die er niet van onder de indruk zyn dat hy on ze protesten een bedreiging van de Amerikaans-Franse betrekkingen heeft genoemd". MOSKOU: MOSKOU (AP) Een Russisch politiek blad heeft de beschuldiging geuit dat China vliegvelden aanlegt en munitiedepots en wegen bouwt in de buurt van de grens met de Sowjet-Unie als onderdeel van een campagne van oorlogshysterie. Het blad, Nowoye Wremja (Nieu we Tjjd) gaf geen byzonderheden over deze Chinese strategische ver sterking, maar zei dat het inten sief is en geconcentreerd wordt in de provincies by de grens. In het artikel werd gezegd dat de toenemende nadruk op de militaire propaganda in China gedeeltelyk kan worden verklaard door de bin nenlandse onrust. Daar werd ech ter aan toegevoegd dat het „een fout zou zyn te denken dat het alleen maar in verband staat met binnen landse zaken". „De leiders in Peking ziem niet af van hun expansionistische politiek", aldus het blad, „of van hun plannen om hun buitenlandse ambities met alle hun ten dienste staande midde len door te zetten". „De militaire hysterie in China wordt vergezeld van anti-Russische propaganda. Volgens deze officiële propaganda komt het voornaamste gevaar voor China uit het noorden uit de Sowjet-Unie", aldus het blad. De krant zei niet hoe de situatie was aan de Russische zyde van de grens, maar volgens onbevestigde be richten, die al enkele maanden in Moskou de ronde doen, wordt aan de Russische kant van de grens ook het leger versterkt. Er werd ook geen melding ge maakt van de Russisch-Chinese be sprekingen, die op het ogenblik in Peking gehouden worden en die een fcindie moeten maken aan de grensge schillen. Van onofficiële zyde is ver nomen dat de besprekingen in een impasse zyn geraakt, maar geen van beide party en heeft bekend gemaakt hoe de stand van zaken op het over leg nu is. In de Komsomolska j a Prawda werd vandaag een aanval van een halve pagina gepubliceerd tegen de Chinese politiek onder de kop „Dra- gonomanie over de oorlogshyste rie in China". Volgens dat artikel zyn de Chinese pers en film gemobiliseerd om een oorlogshysterie te doen ontstaan on der het Chinese volk. ADVERTENTIE 3 dinsdag- A w°ensdag- ri d°nderdag Cl v«Jdag- 7 saterdag- maart ^maart «-'maart «-'maart 'maart maart brand tast men in het onzekere. Kanton Jura Het Zwitserse kanton Bern heeft zich gisteren met overgrote meerderheid uitgesproken voor grondwetswyzigingen die kun nen leiden tot zelfbeschikkingsrecht voor het voornameiyk Fransspreken de gebied. De kiezers stemden met 90.396 tegen 14.086 stemmen voor een voorstel waarby de Jura Zwitser- lands 23ste kanton kan worden. teraadsverkiezingen gehouden. Er heerst in het land al lange tyd spanning. Verscheidene malen stel de de regering de grondwet buiten werking. Ondanks strenge veilig heidsmaatregelen van het leger zyn er de laatste dagen herhaaldeiyk ge welddaden gepleegd. By een vuurge vecht tussen leden van twee party en kwamen donderdag drie mensen om het leven. Zaterdagmiddag ontplof ten in verscheidene wyken van de hoofdstad bommen, o.a. werd een 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9-18 uur geëindigd 9 -18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19 -22 uur 9-18 uur 9- 18uur geëindigd 9 -18 uur 18 - 22 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 18 - 22 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9-18 uur BeatrixgebouwJaarbeurspleinCroeselaanterreinMarijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal Voordelige reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar ■/r 4

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7