Eindelijk ruimte voor Leids archief ALPHENSE PLOEG KOMT IN LEIDSE FINALE maar Kapelaan Lansbergen legt zijn ambt neer Leefbaar Leiden tegen reconstructie van Rijnsburgerweg Groenoordhal troef voor Dubbel Zeskamp Groot alarm voor klein brandje A. W. TASELAAR OVERLEDEN .MAANDAG 2 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ...::::::::::::::::]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;i:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ADVERTENTIE (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Mej. mr. Annie Versprille, archivaris van de ge meente Leiden, heeft eindelijk de ruimte gekregen. Letterlijk, omdat het rijkste gemeente-archief van ons land een onder komen heeft gekregen, dat zeker anderhalf maal zo groot is. En figuurlijk, omdat ze de kans krijgt naar buiten te treden. „Deze expositiezaal maakt het mogelijk het archief te popu lariseren", zegt ze, staande voor het raam dat uitkijkt over de Vliet met twee boogbruggen en de pittoreske oude stadsbebou- wing. „Eén van de mooiste plekjes van Leiden", zegt ze zelf, door het raam wijzend, „dat we nog gaan verlevendigen met de aanleg van een z.g. hofjestuin met over het water hangend groen". De minister van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé, zal deze tuin woensdagmiddag nog niet kunnen zien als ze het vernieuwde en uitge breide archiefgebouw aan de Boisot- kade officieel opent. Het is één van de weinige onderdelen, die nog niet klaar zijn. Na jarenlange voorbereiding mej. Versprille spreekt over „lijdensweg" en enkele jaren van verhuizen, verbouwen en bouwen zijn wel ge reed: een archiefdepot van vyf ver diepingen in de tuin achter het oude gebouw; een kantoorvleugel met exposi tiezaal rechts naast het oude ge bouw met de gevel gekeerd naar de Witte Singel; De vernieuwing van het oude gebouw. 2i/2 miljoen In 1963 trok de Leidse raad er f 1,3 miljoen voor uit. In 1965 werd dit door Gedeputeerde Staten goed gekeurd en weer twee jaar later kwam de rijksgoe^keuring af. In ok tober werd met de bouw begonnen. De prijzen waren intussen gestegen en aan het oude gebouw moest veel meer worden gedaan dan aanvanke lijk was gedacht. De totale bouwkos ten stegen daardoor tot f 2% mil joen. Achteraf kan men zich afvragen of het niet verstandiger was geweest een geheel nieuw gebouw te zetten. Het oude archief is immers niet zo mooi en nieuwbouw past er moeilijk bij. De archivaris zegt er niet veel van maar haar uitspraak „Er komen bo men vóór" is toch tekenend. Alle negatieve gedachten vallen van je af bij het betreden van het oude archiefgebouw, dat is herscha pen van een doods onderkomen met ADVERTENTIE stalen roostervloeren tot een leven dig, in moderne kleuren oranje en blauw gehouden „huis", dat even als de nieuwbouw voor een groot deel uit beton bestaat en dus min der brandgevaarlijk is. De stellingen met archivalia zijn verdwenen uit het gebouw, dat in 1893 als archief werd gebouwd. Gro tendeels althans. De meeste ruimte wordt ingenomen door kantoorruim ten en een juweel van een studie zaal. Van het gebouw zijn de top gevels en het dak vernieuwd. De fundering is verstevigd door het pul sen van palen. Nog niet vol De archivalia staan nu in het de pot in de tuin achter het oude ge bouw en helemaal ingesloten door bebouwing. In deze brandvrije ruim te een betonnen kist is er ruim te voor het rijke archiefbezit, dat in tegenstelling met archieven van tal van andere steden altijd voor bran den en andere rampen is behoed. Er Is ruimte over en die is goed voor de archieven van de diensten en de be drijven. „En dan zijn we nog niet vol", zegt mej. Versprille, die toch wel aan toekomstige uitbreiding denkt en daarom aandringt op de aankoop van panden in de omgeving. In deze „archieftoren" behoeft niet meer gesjouwd te worden. Er zyn een lift en er zyn karretjes om de papieren last te vervoeren. Moderne snufjes zyn toegepast. Naar een idee van de archivaris is de prentenver- zameling overzichtelijk en uitstekend opgeborgen tussen tuimelschotten. De grote kaarten hangen aan rails ln een kast. ook naar een idee van mej. Versprille, dat ze ze zegt dat eerlijk heeft geënt op het systeem van het Franse archief in Parijs, dat ze vroeger uitvoerig heeft kunnen bestuderen. Enkele cijfers: de archiefruimte is van ruim 500 tot byna 1200 m2 ge groeid of van 2 tot 5 strekkende ki lometers opbergruimte. Tweeënhalf jaar bouwen in welke periode het archief slechts twee maanden gesloten is geweest zijn achter de rug en voor mej. Versprille is het goed rusten (al doet ze dat beslist niet) in de expositiezaal, die insioders het „sjiekste zaaltje" van Leiden noemen. De archivaris is er reuze blij mee. Hier krijgt ze de kans meer mensen bij het archief te be trekken dan 2500 per jaar, die de studiezaal bezoeken. „Door het gebruik van de exposi tie zaal ik weet nog niet eens hoeveel kanten ik daarmee wel uit kan wil ik laten zien, dat de dingen, die in het archief worden Een blik in de expositiezaal van het archief. (Foto LD/Holvast) bewaard, geen dode dingen zyn. De mens verandert niet, dat zie je in de archieven, die zo'n ryk en boeiend inzicht verschaffen. Ik wil hier scho len halen om dat te laten zien. Ik wil ook oudere Leidenaars hier heb ben om oude prenten te vertonen. Ook de burgerij heeft interessant be zit en samen met deze burgers kun nen we komen tot een goed gebruik van deze ruimte". i- keüik leven NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Urk J. Hovius, aanstaand emirituspredikant te Dordrecht. Be roepen te Kortenhoef B. Kokkema te Heerjansdam; te Oudshoorn B. de Graaf te Meeuwen (N.-Br.); te Gies- sen—Nieuwer kerk H. van Vreeswijk, kandidaat te Baarn: te Gasselterny- veen A. K. van Kooy. predikant voor bijzondere werkzaamheden (directeur stichting jeugdwerk Noorderveld) te Zuid-Laren. GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp A. van Egmond te Wormer; te Nijmegen D. N. Wouters te Pijnacker. Benoemd tot predikant-medewerker by het nationaal protestants centrum voor de geestelijke volksgezondheid H. Wymans te Surhuisterveen. GERF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Aangenomen naar Amsterdam J. Snyder te RotterdamDelf shaven. GREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem D. Hakken berg te Dordrecht. Bedankt voor Hendrik-Iid-Ambacht G. J. van den Noort te Capelle aan de IJssel; voor Nieuw Beyerland en voor Slikkerveer J. van Haaren te Amersfoort. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Almelo mevr. M. J. van Hamel te Utrecht. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Utrecht H. Bouma te Assen. LEIDEN Het comité Leefbaar Leiden heeft zich met een stencil van vier kantjes tot de gemeenteraad gewend naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om de Wasse- naarseweg en het kruispunt van deze weg met de Rynsburgerweg te recon strueren. Leefbaar Leiden meent, dat het gjoen en het boombestand in Leiden slechts in uiterste noodzaak mag worden aangetast. Hier is geen spra ke van uiterste nood, vindt het co mité. Bovendien gelooft Leefbaar Leiden, dat het verkeersvraagstuk op dit punt, op andere wijze dan de ge meente voorstelt, kan worden opge lost. Het aanleggen van een rechte kruising Wassenaarseweg—Rijnsbur gerweg—Kagerstraat acht het comité verkeerstechnisch bekeken niet juist. LEIDEN Er kwamen zondag avond zóveel meldingen binnen van „brand in de leegstaande school Peli kaanstraat", dat de Leidse brand weer met twee autospuiten en een ladderwagen uitrukte. De brand bleek een waarschijnlijk door jongens in de kelder gestookt vuurtje, dat met één straal water uit was. Dit wordt een gevaarlijk kruispunt van twee drukke wegen, net in een bocht van de Rijnsburgerweg, voor spelt Leefbaar Leiden. Verder heeft het comité planolo gische bezwaren tegen de voorgeno men reconstructie, omdat daardoor het verkeer in de buurt van het Houtkwartier zal toenemen en het met de rust rond Diaconessenhuis is gedaan. Leefbaar Leiden is ook tegen de verplaatsing van de ingang van het Academisch Ziekenhuis, omdat be houd van ds kortste verbinding tus sen Stationsplein en AZ noodzakelijk is. LEIDEN Op de leeftyd van 63 jaar is overleden de heer A. W. Ta- selaar, een bekende figuur in de Leidse Burgemeesterswijk, waar hy sinds de bevrijding de initiatiefne mer was van de steeds op Koningin nedag georganiseerde wijkfeesten. Hij was de spil waarom heel 't programma draaide .Ook als bestuurslid van de Leidse Schoolvereniging als lid van een 3-oktobercommissie en als filate list was hy een bekende persoonlyk- heid. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt morgenmiddag om 4 uur op de begraafplaats „Rhynhof" plaats. LEIDEN/OEGSTGEEST Kapelaan P. Lansbergen van de St. Willibrordkerk in Oegstgeest en dekenaal-assistent voor de Leidse Merenwijk heeft met ingang van vandaag zijn priester ambt neergelegd. In alle diensten in de St. Willi- met de veranderende opvattingen bordkerk heeft hy gisteren de vol- I rond kerstructuur en ambt gende verklaring afgelegd. Daarom hoop ik binnenkort een „Na overleg met de bisschop van wer^crinB te vinden geheel bulten Rotterdam, met de deken van Leiden en met het kerkbestuur en het pries terteam. heb ik besloten ontslag te nemen als kapelaan van Oegstgeesi en als dekenaal assistent voor de Merenwyk. Dit ontslag gaat maan dag as. in. Een nieuwe benoeming heb ik niet aanvaard, omdat het in de bedoeling ligt voorlopig af te zien van alle priesterlyke functies en my te bera den op mijn toekomst in verband het pastoraat en een woonplaats in een andere omgeving. Plannen tot een huweUJk zyn er momenteel niet, ofschoon het beëin digen van het celibaatsleven niet tot de onmogelykheden zal behoren. Kortom, alles ligt nog open. Het is mijn uitdrukkelijke wens, dat het afscheid van de parochie zo eenvoudig mogelijk verloopt. Woens dagavond zal van 8 uur tot half negen gelegenheid zyn om afscheid te nemen in de parochie". (Van één onzer redacteuren) LELDEN Alphen aan den Rijn heeft de finale van het tv-spel Dubbel Zeskamp gehaald, zij het op het kantje af. Het was wel han gen en wurgen, zaterdagavond in de pluimveehal van Barneveld, waar de beslissing in de laatste voorronde moest vallen. Alphen speelde zelf nietmaar was afhankelijk van de prestaties van Goes en Genemuiden. De Zeeuwen zaten de Alphenaren wel dicht op de hielen, maar zagen geen kans om voorbij te stevenen. De finale plaats van Alphen is dubbel zo leuk, omdat het gevecht om de cup zich dicht bij huis zal afspelen: op 25 april in de Leidse Groenoord hal. Ook voor Leiden zelf is dit interessant. De directie van de Groenoordhal wil namelijk buiten de 3000 plaatskaartjes, die on der de supporters van de zes deelnemende ploegen worden verdeeld via de Leidse VVV in totaal 5000 extra kaartjes gaan verkopen aan belangstellenden. Dat opent de mogelijkheid tot een uniek avondje-uit in Leiden. uitzending, waar eveneens 8000 man by kunnen zyn. Afgelopen zaterdag reden we met de heer Daey Ou wens en een meisje van de Leidse VW naar Barneveld, om in ogenschouw te nemen wat er zoal aan voorbereidingen om de hoek komt kijken. Ook daar „leeft" Dub bel Zeskamp onder de plaatselijke bevolking. De lieverdjes van Barne veld waren tenminste 's middags in drommen op de tribunes geklommen om te genieten van de generale repe titie. Onderweg naar de pluimveehal (de lengte van deze hal heeft nog niet de breedte van de Groenoordhal) sprak de heer Daey Ouwens zyn vertrouwen uit over de kansen op een uitverkocht huis op 25 april en 23 mei. „Gezien de belangstel ling voor de Weense IJsrevue lukt dat wel", meende hy stellig. „De IJsrevue heeft in nóg drie plaatsen „Er heeft nu al iemand opgebeld namens een personeelsvereniging, die absoluut 200 kaartjes wil hebben", vertelt waarnemend directeur T. C. Daey Ouwens. Van hem is het plan afkomstig om Dubbel Zeskamp naar Leiden te halen voor een veelkoppig publiek. Hy heeft gewoon een keer naar de makers by de NCRV gebeld, nadat hij het programma eens op de tv had gezien. Wel oren naar De heren van de NCRV hadden wel oren naar dit voorstel. Zeker, toen ze de Groenoordhal met eigen ogen hadden bekeken. Niet alleen wordt nu de finale in Leiden ge speeld, maar ook de krachtmeting tussen Aalten (de winnaar van vorig jaar) en de winnaar van dit jaar vindt plaats in de Leidse hal. Dat gebeurt op 23 mei in een kleuren- gedraaid: in Groningen tien dagen en in Heerenveen en Utrecht net als in Leiden twaalf dagen. In totaal bracht dat 6 miljoen gulden op, waarvan Leiden 3.1 miljoen in het laatje bracht. Dat zegt toch wel wat". Het zegt zoveel, dat men er by de Weense IJsrevue hard over piekert om een tienjaren- contract met de Groenoordhal af te sluiten. Dat zou dan betekenen, dat de Weners vijf keer achter el kaar om de twee jaar Leiden aan doen met hun show. In Barneveld was het tooh nog even zoeken naar de pluimveehal., die inderdaad heel wat ieler is dan de Groenoordhal (pluimvee is nou eenmaal wat kleiner van stuk dan rundvee), maar waar het te midden van de ogenschynlyke chaos tooh wei knus was. Vooral 's avonds, toen de suppor ters bezit mochten nemen van de iage tribunes. Rond kwart over acht enkele minuten vóór men de lucht in zou gaan was de spanning te snyden. Het plaatselyk muziekkorps stond gespannen te wachten op het sein om af te marcheren, het teken dat de supporters in één lange jubel deed uitbarsten. Spandoeken gingen hossend omhoog en Dronten werd uiteindelyk met een schor .heya heya" naar de eerste plaats ge schreeuwd. Hele gezin „Dat komt", verklaarde producer Piet Hoy het succes, „omdat Dubbel Zeskamp tooh in wezen een familie programma is. Het hele gezin vindt het leuk als er iemand in het water lazert". Gevraagd naai- de geschiktheid van de Groenoordhal voor dit pro gramma, legde hy uit: „Nou, in de Groenoordhal heb je alles onder één kap: een groot vloeroppervlak, kleed kamers en een restaurant". In Bar neveld was dat niet het geval. De ploegen die de avond vóór de uit zending al waren ondergebracht in een hotel om kennis met elkaar te maken moesten ook steeds weer terug naar het hotel om een hapje te gaan eten. De staf van de NCRV en de men sen van de NOS komen doorgaans al enkele dagen eerder aan in de plaats van het strijdtoneel. In het Hilton van Barneveld ontmoetten we de ohef van de afdeling amusements programma's van de NCRV, Dick van Bommel. „Dubbel Zeskamp" is een combinatie van een sport- en een amusementsprogramma", zei hy „Ik vraag altyd: jongens, blyf de nadruk leggen op het sportieve ele ment vóór de kolder. De deelnemers moeten een eerlyke kans hebben en dank zij him sportieve prestaties niet in het water te belanden" En om die sportieve prestaties zo hoog mogelyk op te vy zelen, wordt er keihard getraind, vertelt Piet Hoy nog. „Je hebt feestploegen, die het wel geloven en dan ook prompt op de laatste plaats eindigen, maar ook ploegen die 's avonds door de cap tain worden gecontroleerd, of ieder een wel op tyd in bed ligt. De ploeg I van Aal ten had bijvoorbeeld vorig jaar mooiere trainingsapparatuur dan wy in onze wedstrijd gebruik ten". Uit ervaring weet Piet Hoy, dat I de deelnemers van de verliezende ploeg soms nog tydenlang met de hoon van hun dorpsgenoten worden overladen. „Maar degeen die het winnende punt scoort, wordt gevierd als de plaatseiyke Johan Cruyff". In Leiden Na afloop van de uitzending uil Barneveld, kwam Diok van 't Sant, I de regisseur van Dubbel Zeskamp. glimmend uit de radiowagen stappen om te vragen hoe we 't gevonden hadden. Vaststaande plannen had hy nog niet voor de Leidse Zeskamp, vertelde hy. Hy dacht al wel aan twee waterbassins, in plaats van één. Dat belooft dus dubbele leut, op 25 april en 23 mei in Leiden. Er was ook even gedacht aan Lei den voor een internationale zes- I kamp, maar dat is definitief van de j baan. Wel zit het er dik in, dat de Zeskamp van volgend jaar (Piet Hoy: „Met zo'n programma kan je wel eeuwig doorgaan") een paar maal vanuit de Groenoordhal wordt verzorgd. Een archieffoto, waarop de Alpheuse ploeg aan het werk is, zoals op 25 april ook het geval zal zijn in de Leidse Groenoordhal. (Foto Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3