Britse abortusregeling j Het i«oPt «iet storm j werkt bevredigend De zee loktOok de vrouw 9 M. A. de Vries erelid van zwemelul) Katwi jk Brand in bakoven Katwijkertje aangereden Klanten- werving SffH balm "'"«c'*1"1 Hillegom verliest van Kon. HFC 1-3 Selskip Fryslan AANDAG 2 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Pong grijs Vroeger grijs worden dan men met den mag verwachten kan deels een ivolg zijn van erfelijke eigenschap- maar ook wel van leven en wer én onder grote druk. Was uw vader f moeder vroeg grijs, dan is er een oede kans, dat u eveneens vroeg kit worden gesierd met de kroon ui de ouderdom. Dat men als ge- >lg van nerveuze spanningen grijs in worden bewijst het uiterste ge il. dat heus wel meer voorkomt in men denkt: mensen die in één acht grijs worden, tengevolge van i afschuwelyke ervaring. Wanneer en zonder direct aanwijsbare reden iel grijs wordt, moet men de dok- raadplegen. Hetzelfde geldt voor wykingen aan de vorm of substan- van de nagels. Vaak zijn deze prschynselen een voorbode van een lekte, die zich nog niet heeft ge- nbaard. -Let „zwakke" {eslacht ln de moderne wereld treedt een eeds groter wordende verfijning op. i het onderzoek naar gedragingen i eigenschappen van dat wonder- ke produkt van de schepping: de ens. Zo heeft nu een Amerikaanse ver- «keringsmaatschappy een onderzoek gesteld naar het gedrag van man i vrouw, wanneer er met de ge- •ndheid iets mis is. Als een man tar de dokter gaat of in bed blijft, adat hij zich ziek voelt, simuleert J meestal niet. Hij is echt ziek. Hij ijft namelijk, zolang hij enigszins .n, zijn normale levenspatroon vol- n. Vrouwen daarentegen reageren eller en feller op kleine ongesteld- den, waar de man zich niets van n zou trekken. Daar tegenover lat, dat vrouwen veel minder echt :k zijn dan mannen. De vrouw is Voorbeeld minder gevoelig voor Ifectieziekten dan de man. Zij heeft jmelijk meer weerstand. Ook psy- isch. Want terwijl bij de moderne in in onze haastige wereld, psy- -Isch lijden op de tweede plaats n het rijtje der ziekteverschijnse- 4 staat - althans in Amerika - ver- iel. lijnt dit by de vrouw pas op de fde. )e gemiddelde leeftijd van de vrouw t dan ook vrijwel overal ter wereld jjjyyen die van de man. ROTTERDAM iGPDOok voor vrouwen blijkt de zee een uit stekend werkterreinte zijn. De kreet ,,'n vrouw en een kip, zijn de pest op een schip" is achterhaald, omvaar. De Holland-Amerika- lijn namelijk heeft haar besluit om vrouwen de kans te geven als stuurman op passagiersschepen te gaan varen, gebaseerd op langdurige ervaringen, zowel bij de „werkende varende vrouw" zelf als bij de rederij. Het is zelfs zo dat er voor de spe cifiek vrouwelijke taken zoals stewar dess, verpleegster, secretaresse aan fcoord een ruim voldoende aanbod is. En ook dat de HAL die het ge voel heeft dat een vrouw in bepaalde functies zelfs beter op haar plaats is dan een man wel meer vrouwen zou willen aanstellen. Het punt waarom zoiets echter moeilijk gaat is: de accommodatie. Vrouwen en mannen behoren nu eenmaal in een aparte sector te worden onderge bracht en op de meeste passagiersschepen is tech- Gastvrouwe mevrouw Van de Velde (links) met mej. Van der Loos. nisch gezien een uitbreiding van de vrouwen-accommodatie niet meer mogelijk. Voor het beperkte aantal vrouwelijke stuurlieden dat er eventueel mocht komen, is daarvoor echter wel een oplossing te vinden. Emancipatie De opzienbarende stap van de HAL naar een verdergaande emancipa tie van de vrouw, is goed gevallen. Mevrouw C. W. van de Velde- van R»x>y gastvrouw op HAL-passa- giersschepen en een ervaring van elf jaar achter zich —beaamt dat: „We zitten midden in de „Dolle Mina"- tijd. Ik ben het met die principes eens en dus ook enthousiast over vrouwelijke stuurlieden. Het val pre cies in hun straatje". Als zij vaart —en dat gebeurt on regelmatig de laatste tijd, met tussen pozen heeft zij de leiding van alle sociale activiteiten aan boord. Ze moet 't de mensen tijdens de reis aangenaam maken. „Ik kan er uren over praten. De zee is interessant voor vrouwen. Ze zien iest 'van de wereld en het leven en werken op een schip is gewoon leuk. Je geest en instelling worden verruimd, omdat je enorm veel men sen ontmoet". Po6itief is mevrouw Van de Velde eveneens over „het vrouw zijn" in een toch wel mannengemeenschap: „Voor mij althans is het geen bezwaar om tussen een paar honderd mannen te zitten. Ik vind het prettig om met hen samen te werken. Ik kan wel zeggen dat zeelieden hoffelijk zijn te genover vrouwen. En als Je een be paald iemand niet wilt zien, dan loop je er met een grote boog omheen". Identiek denkt ook mejuffrouw P van der Loos. in '59 als stewardess gestart en nu hofmeesteres: „Volgens mij is er zelfs op een schip tussen het personeel meer samenwerking dan aan de wal. Je hebt elkaar ook meer nodig". Een stewardess 'de grootste groep opvarendenis eigenlijk een gast- vrouw in haar eigen afdeling. Zij is kamermeisje, serveerster, zij komt kortom tegemoet aan de wensen van de passagiers die haar zijn toe bedeeld De rond honderd vrouwen die bij de HAL varen «een dikke drie pro cent van het totale zee-personeel» zijn meer „blijvers" dan mannen. De heer A. C van Griethuizen —be last met de leiding van de personeels, dienst zeevarenden ziet daarvoor als een van de redenen dat de selec tie nogal streng is en dat er mini mum-leeftijden worden gesteld voor stewardess 21 en voor gastvrouw 35 Jaar. Hy heeft goede hoop op een flinke interesse voor het vrouwelijke stuur- lieden-beroep. De eerste reakties wij zen daar al op. Een dochter van een der HAL-kapiteins denkt er bijv. se- 1 rieus over de opleiding tot stuurmans i leerling te gaan volgen. Misschien wordt varen straks ook nog eens een traditie van „vader op dochter". (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) In Engeland is in 1968 de abortus van zijn wettelijke kluis ters bevrijd, echter met dien verstande dat de operatie alleen is toegestaan wanneer j deze door twee artsen is goedgekeurd. Dit is natuurlijk bedoeld als waarborg, maar l sommigen vinden dat de nieuwe regeling J wel degelijk een druk op het knopsysteem is, omdat volgens hen vele dokters de wet al te liberaal zouden interpreteren. Dit neemt niet weg dat de overgrote slechte naam dreigt te geven zijn de meerderheid van de Britse medici en van f' Londense x luchthaven buitenlandse vrouwen de publieke opinie achter de wettelijke Pn melsjes dic hler v00r abortus k0. abortus staat. De heersende opvatting is men, bij aankomst trachten te lok dat abortus wegens ernstige redenen ten ken om hen naar dure klinieken t volle wordt aanvaard Maar niet abortus zonder meer. De kritiek van de tegenstan- voor de operatie nóg duurder maakt I f ders is dat als iemand maar genoeg geld Velen zyn diep geschokt als een f op tafel legt zonder restrictie een abortus ft^raclitlJ38.1! kan verkrijgen, omdat sommige klinieken het niet zo nauw nemen. NHamburgers" „hamburger", ofschoon in Eu- lang niet zo populair als in de Staten, wint ook hier steeds vl??er terrein, vooral sinds een we- jjjpabekende Britse fabrikant deze v/M ick in Engeland en op het vaste- jd is gaan aanbieden. Maar hoe nt dit smakelijke hapje aan zijn im? De hamburger is waarschijn- van Russische afkomst, evenals de welbekende biefstuk-tar- De naam duidt reeds aan. dat Tartaren waren, die zich de uit- iders daarvan mogen noemen. Zij 1 vermoedelijk ook de vaders van Homburgers. Duitse zeelui brach- i het recept mee naar Hamburg, ar werden ze zó populair, dat zij aangejcie(je broodje naar de stad moo,gen noemen. Vroeg in de negen- eeuw brachten Duitse immi- Venten liet gerecht, plus zijn naam, ^v^'ir de Ver. Staten. Het was intus- een Brit, die de hamburger zijn touch gaf. De graaf van 'idwich, wiens naam vereeuwigd ord onze sandwich, liet het vlees f 5„ i de hamburger grillen Daarna 'g^jjion de hamburger zijn zegetocht, rkwaardigerwijs niet in het Ver- 20gd Koninkrijk, maar in de Ver. kaften. De Britten zijn echter aardig weg, de schade in te halen. brt en to- I Tot de voorstanders behoren ook velen die de abortus eigenlijk als een kwaad beschouwen omdat de wet i een einde zal maken aan ongewens- te en gevaarlijke praktijken in ach- teraf-straatjes. Daar tegenover staat de mening van hen die van oordeel zijn dat de vrouw over het eigen lichaam moet kunnen beschikken en zelf dient te beslissen of zij al of niet een kind ter wereld wil brengen, vooral wan neer het sociale geluk van het kind door de omstandigheden wordt be dreigd. Zoals gezegd, de Britse wet heeft er voor gezorgd dat het laat ste woord daarover, volgens zo ob jectief mogelijke maatstaven, bij twee verantwoordelijke dokters blijft. Er zijn bij het abortus-probleem echter zoveel emotionele gevoelens betrokken dat het ook in Engeland moeilijk is gebleken hierover een ra- tionele discussie te voeren. Vandaar dat men. zo klagen de voorstanders, meer hoort over de aan de wettelij ke praktijk klevende gebreken dan over de duizenden vrouwen, die van veel lijden zijn bevrijd, wier gezond heid is verbeterd en wier gezinnen dank zij de abortus wordt beschermd, j Dit laatste geldt speciaal voor kin- I deren in overvolle en miserabel ge huisveste gezinnen, die vaak worden verwaarloosd of mishandeld, dit zijn onder andere factoren welke by de beslissing om tot abortus over te gaan een belangrijke rol spelen. De wet in Engeland bevindt zich nog pas in een beginstadium, maar in het algemeen is men het er over eens dat zij goed werkt al zijn er nog talryke moeilijkheden te overwin nen. Er zyn bepaalde streken, met name in de industriegebieden van de Middlands en ook in het noorden en het noordwesten, waar dokters speciaal roomskatliolieke artsen wegens gewetensbezwaren weigeren hun medewerking te verlenen. Het worden opgeheven. Vandaar dat het Lagerhuis dezer dagen een poging van een conservatief lid dat een ini- tiatiefontwerp had ingediend torpe deerde. Hij wilde dat wettelijk zou worden bepaald dat één van de bei de adviserende artsen een consulte rende gynaecoloog of verloskundige zou moeten zijn, die bovendien zelf de operatie zou moeten uitvoeren of daarbij het oppertoezicht uitoefenen, zulks als garantie tegen kwade prak tijken. De tegen-argumenten waren echter dat gynaecologen vaak niet als de juiste personen worden beschouwd om alle omstandigheden van de pa tiënt te begrijpen en dat er slechts een kleine 500 gynaecologen in dienst van de national? gezondheidsdienst zijn. zodat een dergelijke bepaling tot levensgevaarlijke vertraging, na melijk abortus in een te laat stadium, zou leiden en de mensen in wanhoop Juist naar de kwakzalvers zou drij ven. Maar het resultaat van het mis lukte Lagerhuis-initiatief is geweest dat de regering het onderzoek naar de particuliere klinieken, waarvan er 56 zijn goedgekeurd, zal ver scherpen en wantoestanden zal trachten uit te stampen. Voorlopig is de algemene moei lijkheid dat de nationale gezond heidsdienst onvoldoende voor massale per jaar meer dan 70.000 bedroeg, een getal dat thans belangrijk is ver minderd. In het eerste jaar van de wet liep het aantal abortusoperaties tot ruim 50.000 «neerkomende op onge veer duizend per week» terug. Hiervan waren zes tot zeven pro cent buitenlandse vrouwen en meisjes waarvan een aantal, zoals verpleeg sters en au pair-meisjes tijdelijk in Engeland woonde. Er kwamen in ge noemde periode slechts 2265 vrou wen en meisjes voor het ondergaan van abortus uit het buitenland. Het wordt daarom betwist dat Lon den zou zijn, Een Deense campagne om 30-000 Deense vrouwen en meisjes voor abortus naar Engeland te doen brengen, is een plan dat in werke lijkheid nooit is uitgevoerd. Het was men. De autoriteiten hebben daar tot dusver weinig tegen kunnen i f doen. maar men is het er over eens f dat de door enkele conservatieve La- j f gerhuisleden ondernomen pogingen om de misbruiken aan te vatten om f in feite de wet te ondermijnen een averechtse methode is geweest. Want hoewel de situatie nog verre van ideaal is. beschouwt men alge meen de abortuswet als een belang rijk experiment en een grote slap voorwaarts op het gebied van de so ciale wetgeving. Het doel daarvan, evenals de af schaffing van de lijststraffen en van de doodstraf, de hervorming van de echtscheidingswetgeving en de be vrijding van volwassen homofielen, is de Britse samenleving welke waar- .de hoofdstad van de abortus" «"UnlUk meer dan enige andere in het westen ingekneld zat in het keurslijf van totaal verouderde maatregelen, te humaniseren. Wat dit betreft heeft het Britse parle ment «het waren steeds door de leden van alle politieke partijen ge- louter een politiek drukmiddel om in Denemarken de wet op de abortus steunde inttotlefontwerpen, belang- te hervormen. Tegen een advocaat jsfia^jssjgj i in Californië die inclusieve abortus- reizen naar Engeland adverteerde, is onmiddellijk door de justitie opgetre den. Tegenover het Britse cyfer van 50.000 operaties staan de statistieken van Japan- met 748 000, Hongarije met 180000, Tsjecho-Slowakye met 80.000 en Zweden «bevolking slechts I 5 van Engeland en Wales» met II 000 In al deze landen be- rijk pionierswerk verricht, al is na tuurlijk geen enkele wet, zeker in een land met zo'n sterke binding aan het verleden als Engeland, een ragebol, welke de spinnewebben van het trage denken zomaar met één zwiep kan wegvagen. Groot is de toeloop van meis jes naar zeevaartscholen op dit moment nog niet. In Delfzijl en Amsterdam studeert er elk één. terwijl er in augustus zowel in Rotterdam, als in Vlisslngen ook één aan de nieuwe cursus zal beginnen. Een tweede aanvraag voor Rotterdam is in behande ling. Directeur P A. H Polak (40) van de Gemeentelijke Hogere Zeevaartschool in Rotterdam vindt dat te weinig: „Ik zou er liever meer hebben, want ik ben er geen tegenstander van dat een vrouw op de scheepsbrug staat. Maar ik vermoed dat het besluit van de Holland- Amerikalijn nog wat verder zal moeten doordringen. De belangstelling bij meisjes is er heus wel, want de laatste jaren heb ik diverse verzoeken gekregen. Ik stuurde die meisjes echter eerst naar rederijen om te vragen of er plaats voor hen zou zijn. En die was er toen niet". KATWIJK AAN ZEE Een 12- jarig Katwijkertje. dat zonder uit te kijken de Tramstraat overstak, werd door een personenauto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. De jon gen liep hierby kneuzingen aan het linkerbovenbeen, schaafwonden in het gezicht en een bloeduitstorting op. Dokter Beyderwellen verleende eerste hulp. De eerste vrouwelijke cursist in Rotterdam heeft zich aange meld voordat de HAL bekend maakte vrouwelijke stuurlieden te willen hebben Dit meisje afkomstig uit een Vlaardingse familie die veel op het water zit vindt het een leuke, interes sante opleiding. Ze wil geen andere functie op zee dan in de navigatie. Meisjes zullen op school nor maal met de andere leerlingen meedraaien en op zee dezelfde promotie-mogelijkheden krijgen. Dat is «afhankelijk van de voor opleiding) twee of drie jaar stu deren. afgewisseld met een praktijktyd op zee. Directeur Polak vindt de kans die meisjes nu krijgen een goede zaak voor de Nederlandse koop vaardij. want er is nog steeids een gebrek aan Jonge stuurlie den. De komende cursus gaat in Rotterdam van start met 20 leerlingen, de huidige eerste jaars-opleiding telt 16 Jongens. Te weinig voor de vraag die er abortusgevallen is uitgerust en nog j staat wettelijke abortus. De tegen- niet beschikt over speciale abortus klinieken, welke er op den duur zul len moeten komen. Vandaar dat de particuliere inrichtingen thans on ontbeerlijk zijn en zichzelf helaas vaak als een goudmijn beschouwen. Het tarief van de grote Londense standers van de wet vrezen echter dat het aantal abortusoperaties in Engeland binnen afzienbare tijd 100.000 per jaar zal bedragen Maar de vraag is of zij rekening houden met de pil en het toenemend ge bruik van andere voorbehoedsmidde- privé abortuskliniek bedraagt 147 ,en ^mede mannelijke sterilisatie welke hier en daar al is begonnen pond sterling «ongeveer f 1280) Op het ogenblik worden 65 procent van de operaties in ziekenhuizen van de nationale gezondheidsdienst uit gevoerd. Het heilzame gevolg van de wet is in elk geval dat het totale Hat ADVERTENTIE gevolg daarvan is dat vrouwen en aantal abortus-operaties belangrijke meisjes in plaats van kosteloos in l is afgenomen. Over de illegale be de ziekenhuizen van de nationale ge- handeling voordat de wet van kracht zondheidsdienst te worden geholpen,werd, zyn natuurlijk geen cijfers be- DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. 30 BREESTRAAT I08°.|I2 LEIDEN a,en loken cn rijden i een op. laat Je rijden!" Is 87496 advies, dat misschien niet elke WlJÏÏjomobilist opvolgt, maar hem in Laan ïr geval vrijwel dagelijks wordt orp "Srgehouden. Een Britse automo- ÏOl,club gaat nog wat verder. Men niet tot de organisatie worden 1 650, zelaten, tenzij men bereid is een i telX|arjng te tekenen dat men als zich tydens het rijden zal ,ile sdhouden van roken. De bezwa- richten zich in de eerste plaats 1171 jjïn het roken van sigaretten. Bij anderi» afsteken daarvan is de kans op es, pa» wegspringende vonk groot genoeg itjes j te vrezen, dat de automobilist, zelf V brand te voorkomen, niet meer n v b. volle aandacht aan de besturing 8 Nleï. geven. Bovendien heeft het ro- I, ook als er niets bijzonders ge- zijn gevaren, speciaal voor en üsen die graag diep inhaleren. '4 loV wetenschappelyk onderzoek heeft péllen kkesteld, dat by het roken in de öii £Hjp de bestuurder tot 35 procent g' zijn concentratie verliest. 'ei: Uitjes rt. en '«ei vaak hun toevlucht moeten nemen tot particuliere op winstbejag geba seerde klinieken of door het plaat selijke (vrijwillige) zwangerschaps adviesbureau de raad krijgen voor behandeling naar Londen te gaan. Door de negatieve houding van een aantal dokters blijft het gevaar be staan dat de vrouwen evenals vroe ger in handen van onverantwoorde lijke lieden vallen. Over sommige klinieken', hoewel deze officieel door de staat moeten worden goedgekeurd en zonder ver gunning geen abortus-operaties mo1 gen uitvoeren, doen gruwelverhalen de ronde, welke echter vaak over dreven zijn Ook onder medici komen wel min derwaardige personen voor die hun vak alleen zien als middel 0111 snel rijk te worden. Een dokter verklaar de onlangs voor de televisie dat hy dagelijks dertig abortus-operaties uit- 1 voert. De vereiste nazorg komt hier door onvermijdelijk in het gedrang, om maar niet te spreken van de kwaliteit van de ingreep welke al tijd het risico van een scheuring van de baarmoeder met zich meebrengt welke later voor moeder en kind levensgevaarlijke gevolgen kan heb ben. Bij deze operaties aan de lopende band worden de vrouwen en meisjes soms na een paar uur, of in elk geval veel te vroeg, weer de straat opgestuurd. Regering en parlement zijn echter van mening dat misstanden een ab solute uitzondering vormen en in het raam van de bestaande wet kunnen kend. Maar in 1967 werd het aantal in ziekenhuizen uitgevoerde ingrepen op bijna 80.000 geschat, terwijl het aantal onwettig geboren kinderen Het zijn de vaak nog abominabele woningtoestanden welke remmend werken op het geboortetal dat het afgelopen jaar een belangrijke da ling te zien gaf. Seksuele opvoeding zal naar men hoopt de vraag naar abortus doen verminderen. Gezinsvoorlichting is overgelaten aan de gemeentelijke autoriteiten, wier activiteit op dit ge bied vaak nog veel te beperkt is. KATWIJK In de zaal bij de ris. de heer H. van Drongelen. bleek Sterfgevallen •n LONDEN (Reuter) De Britse regering is gekant te gen het werven van .klanten' door klinieken in Engeland, die tegen betaling abortus plegen op vrouwen die daar voor uit het buitenland ko men. Barones Serota, een onder-minister van het de partement van Gezondheid, verklaarde dit in het Hoger huis naar aanleiding van vragen over runners, die gro te bedragen aan provisie in de wacht slepen door op Heathrow Airport deze vrou wen te overreden naar .hun' kliniek te komen. Dat zijn over het algemeen particu liere instellingen, waar voor het uitvoeren van abortus hoge honoraria worden be rekend. Mevrouw Serota be loofde. dat de regering in trekking van de vergunnin gen van klinieken zal over wegen wanneer bewezen kan worden dat zij zich aan der gelijke praktijken schuldig maken. In verband met de vaak hyste rische verontwaardiging over beden kelijke activiteiten van sommige par ticulieren abortusklinieken kan wor den opgemerkt dat zich bij de 20 863 abortusoperaties welke in deze par ticuliere inrichtingen in één jaar tyd zijn uitgevoerd slechts drie patiën ten zijn overleden. Bij de in 1969 uitgevoerde 33.150 abortusopera ties onder de nationale gezondheids dienst waren er twaalf sterfgevallen, maar vijf daarvan betrof vrouwen of meisjes wier zwangerschap de dertien weken had overschreden. Hoewel cijfers belangrijk zyn, zo wordt door de voorstanders van de wet aangevoerd, is het onmogelijk om de menselijke ellende welke het gevolg is van ongewenste zwanger schap in getallen uit te drukken Een lelijk ding dat Engeland een Triumfatorkerk hield de Zwem- Poloclub „Katwijk" haar tweede Jaar vergadering, waarvoor een goede be langstelling bestond In zijn ope ningswoord constateerde voorzitter M. A. de Vries met voldoening, dat 1969 voor de club een goed jaar is ge weest. Het eerste polozevental werd weer kampioen, nu in de eerste klas se A. van de kring Gouwe-Rijnstreek Na het winnen van de promotiewed- j strijden promoveerde de ploeg, reeds j na twee jaar, bovendien naar de vier de klasse van de K.N.Z.B Het ledental nam weer iets toe. doch niet in die mate als over 1968 Een verdere styging wordt evenwel verwacht wanneer in mei het onover dekte zwembad in gebruik wordt ge nomen. De financiën vertonen helaas een somber beeld Voor het eerst toont de rekening over 1969 een nadelig saldo. Dit is uitsluitend het gevolg van de zeer hoge zwembadhuur. die in 1969 dat het ledental toenam van 250 tot 325. Het aantal liep echter de laatste maanden door verloop iets te rug. zodat dit nu schommelt om de 300. Vervolgens kwam in behandeling het verslag van de penningmeeste res mevrouw M. B. D. Verwynen- van Doorn. De rekening, die bij een totaal aan inkomsten en uitgaven van f. 15.989.23 een nadelig saldo van f. 434.68 vermeldde, werd goedge- 1 keurd. Bij de bestuursverkiezing deelde voorzitter M. A. de Vries mede, dat hy zich voorlopig niet meer her kiesbaar wilde stellen. Vervolgens werden in het bestuur gekozen me vrouw R. Minnee-Koops en de heren J. G. van Maanen en H. Boonstop pel. Herkozen werden mevrouw M B. D. Verwijnen-van Doorn en de heer E. J. Kruize. Vervolgens werd by acclamatie tot voorzitter geko zen de heer J. G. van Maanen. ruim f 11 000.- bedroes, tegen f 80011. oud-voorzitter van de Noordwylcse Zwemclub „De Goepen" en de Kring Rotterdam, die d«x»r het bestuur kan didaat Was gesteld. over 1968. Dit aanzienlijke bedrag moet worden opgebracht door rond 300 leden. Over verhoging van de contributie valt niet te denken. Deze is al f 6,- per maand. Uit het Jaarverslag van de secreta- ADVERTENTIE washanden.ruwe handen.wiNTEflHANQtN7 Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling. u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 't! U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen weer gaaf en zacht By de rondvraag bracht de direc teur van het sportfondsen bad „De Miereweide". de neer D P. H. Tim mermans, de afgetreden voorzitter dank voor het werk dat hy als op richter en voorzitter had verricht. Hy was de motor, die het pas begin nend bestuur nodig had om de club op volle toeren te kunnen laten draai en. Nadat de heer De Vries nog een dankwoord had gesproken, droeg hy de leiding ovef aan zyn opvolger. De ze was byzonder verheugd zyn optre den als voorzitter te kunnen begin- nen met de mededeling, dat de le denvergadering met algemene stem men had besloten de heer De Vries te benoemen tot eerste lid van ver dienste van de Zwem- en Poloclub „Katwyk". KATWIJK AAN ZEE Een lek kage in de soldeerverblnding van een gasleiding, was er de oorzaak van dat er in de bakoven van een for nuis brand uitbrak. Kort nadat de pit van het fornuis was aangestoken ontstond er een steekvlam die de muren in de keuken zwart blakerde. De brandweer, die spoedig ter plaat se was. behoefde niet in actie te komen omdat het vuur doofde toen de gaskraan werd dichtgedraaid. De schade is beperkt. HILLEGOM Hoewel Hillegom de thuiswedstryd tegen de Kon HFC met 13 verloor speelde het blauw witte team toch één van zyn betere wedstryden. HFC werd in de begin fase voor grote problemen gesteld. Het doel van Dalmeyer werd onder flinke druk gezet maar niét door boord. Toen de Haarlemmers na een kwartiertje wat uit hun schulp kro pen bleken zy toch ook wel iets mans te zyn. Zelfs namen de gasten d« leiding toen de snelle Koenders een onvoldoende weggewerkte bal van de Hillegom-defensie bemachtigde en op tyd Bouwman lanceerde: 01. Vijf minuten later was het al 02 toen Koenders van ongeveer twintig meter keihard inschoot. Hillegom was niet ontmoedigd, zette enkele gevaariyke aanvallen op en boekte byna succes met een kopbal van Beemer en een vrye schop van Te Werve Spoedig na de hervatting zag het er voor Hillegom weer rooskleuri ger uit. Eichenberger werd door doel man Dalmeyer te fel aangevallen wat HFC op een strafschop kwam te staan. Arnoldie maakte geen fout: 1—2 In de resterende tyd heeft HFC het moeliyk gehad maar haal de tien minuten voor het einde dank zij Bettink de winst definitief bin nen: 1—3. Te gast van het Selskip FryslAn was de bekende schrijver Abe Brou wer «o.a auteur van De Gouden Swi pe, Maryke». Uit zyn binnenkort te verschyuen boek bracht hy gedeel ten uit „Humor fan de Fémerke"", waarmee hy de leden van deze Friese vereniging een kosteiyke avond bezorgde Zowel vóór als na de pauze is er heel wat gelachen. Het langdurig applaus en de vroiyke stemming, teweeggebracht door echt Friese humor, bewees dat dit bezoek niet alleen in hoge mate werd geap- precleerd, doch ook naar meer smaakte. Na afloop bleef men nog gezellig met de auteur voor een bab- beitje byeen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17