LFC sleepte puntje weg Lugdunum was slordig UVS verdiende meer dan lof alleen Roodenburg-aanval zonder macht Dirk Nijs (slim knipogend)''De gelukkigste heeft gewonnen Papendreclit meer dan tevreden mei 1-0 overwinning 1-1 BIJ BLAUW ZWART MOEIZAME PUNTENVERDELING (1-1) TEGEN DFFENSIEF ZEER STERK ALBLASSERDAM MAANDAG 2 MAART 1970 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEI DSC H DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD 5? LEIDEN „Nee, een beste wedstrijd vond ik het niet. Maar wat wil je? De competitie heeft dertien weken stilgestaan en dan dat slechte veld. Tevreden ben ik wèl over de grote inzet van de spelers. Van beide kanten. Daarom ook heeft voor mijn idee vanmiddag de gelukkigste gewonnen Dirk Nijs kijkt op zijn hor loge: na het doelpunt van Ooyen- dijk werd het nog even benauwd voor de musjes. Holland Sport-manager Dirk Nijs, die zijn „vrije middag" door bracht op het Leidse „Noord" Holland Sport is uitgebekerd „en een vriendschappelijke wedstrijd vind ik te riskant met het oog op de blessures" liet zijn uitspraak vergezeld gaan van een uiterst slim knipoogje. Want die geluk kigen waren de Rotterdamse Musjes en van die club is de ge- bolhoede oom Dirk nog altijd de erevoorzitter Bovendien zetelde de 1-2 zege van de Rotterdamse ploeg op Roodenburg minder op de pyier geluk dan wel op (door Bert Paauw) WASSENAAR LFC en Blauw Zwart hebben de toeschouwers, die na de vele voetballoze zondagen gistermiddag wel weer eens „iets" wilden zien, letterlijk èn figuurlijk in de kou laten staan. Want wat beide teams op de voortreffelijk bespeelbare Wassenaarse gras mat tentoon spreidden kan alleen maar met heel veel goede wil met „matig" worden gekwalificeerd. Dit partijtje matig voetbal mondde tenslotte uit in een 1—/ gelijkspel wat een juiste uitslag was want geen van beide ploegen verdiende te winnen. De eerste twintig minuten van de wedstrijd werd er niet slecht, maar bitter slecht gespeeld. Misschien had de lange winterpauze of het gure weer daar iets mee te maken; in ieder geval werd er in die periode nauwelijks een behoorlijke combinatie op touw gezet. Een boogbal van Wim van der Linden en een gemiste kans van Blauw Zwart-linksbuiten Borsboom waren de enige opmerkelijke feiten. LFC was het eerst over het „dode" punt heen. De geelzwarten, opererend in een 1-4-2-3 opstelling, gingen zich vooral dankzij hun handige spits Cock van Weerlee wat meer roeren. In de 28ste mi nuut was het dan ook bijna raak. Van Weerlee „nam" in de hoog ste versnelling vier Wassenaarse verdediging „obstakels", maar lepelde de bal vervolgens over het doel van Pieterse. Twee minuten later konden de LFC'ers de handen toch juichend in de grauwe lucht steken. Aat Heymans, bijna op de middenlijn staande, haal de met zoveel kracht uit dat de bal, geholpen door een fikse rug- wind. boven de graaiende handen van een te ver voor zijn doel staande Pieterse tegen de touwen sloeg: 01. Dit doelpunt was de „kick" die LFC nodig had. De Leidenaars gingen frisser, opener spelen hetgeen resulteerde in een schuiver van Heymans, een boogschot van Van Laarhoven, een gevaarlijke lage voorzet van Van Weerlee en een prachtig hoog schot van Koos Hannaart die doelman Pieterse zonder enige schaamte achter zich in het net had kunnen laten ploffen. Een tweede doelpunt van de geelzwarten kwam echter niet op het scorebord. Wel de gelijk maker die drie minuten voor de rust tot stand kwam. Linksbinnen v. d. Ham van Blauw Zwart punterde de bal in de richting van LFC-goalie Wim Visser. Ongelukkig genoeg voor LFC deed dit in eerste instantie onschuldige schot onderweg de schou der van „libero" Leo de Jong aan waardoor Visser op slag kansloos werd: 11. In de.tweede' helft hebben de geelzwarten hard voor hun ene puntje moeten knokken. Blauw Zwart werd steeds sterker, zonder dat de Wassenaarders echt gevaarlijk werden. Trouwens, de Leidse defensie met de teruggekeerde, trapvaste Leo de Jong aan het hoofd gaf maar zeer weinig kansen weg. Aangezien het in de driemans- aanval van de kanaries alleen van de rappe Cock van Weerlee moest komen (Joop Munne en Peter van Laarhoven kwamen er niet aan te pas) kwam het einde van de wedstrijd, na de hervatting zwak geleid door de Rotterdamse arbiter Versteeg, met 11 die van de routine. Want tot vijf minuten voor het einde van deze in derdaad slechte wedstryd heeft de we'iswaar met zeer grote vlijt aan vallende, maar daarnaast met weinig inzicht spelende en teveel met de bal „lopende" Roodenburg-ploeg daarmee hebben we alle „ellende" in één adem opgesomd tevergeefs op gebokst tegen het vakmanschap van de Musschen-defensie. Een vakmanschap, dat het etiket „meesterschap" dan wel niet opge plakt kon krijgen daarvoor werd er een te royaal gebruik gemaakt van de grotere lichaamskracht (hoe heb ben de RVC-spelers Roodenburg ooit houthakkerskunnen noemen?) maar dat vakmanschap was toch ruimschoots toereikend om Rooden- burgs „lichte" aanvalskwartet de pas af te snijden. Slechts éénmaal uit een stort vloed van aanvalspogingen hebben in de eerste helft de blauwzwarten zich een weg kunnen banen door het Rotterdamse „beton". In de zeven tiende minuut glipte Klinkhamer in een fraaie één-twee-combinatie met Sam den Os door de Maasstedelijke linies om daarna toch nog, via een „in nood" uitgestoken Musschen- been, op de rand van het strafschop gebied te stranden. De veel te lief op tredende scheidsrechter Boot uit Sou burg zag er niet meer dan een vrije trap in en daaruit schoot Sam den Ós de bal werd van richting veran derd en doelman Zoeter was al kans loos één decimeter naast Het overwicht in het veld van de blauwzwarten gaf met één (bij na) afgewerkte aanval in de eerste 45 minuten dan ook een bedrie- gelijk beeld van de krachtsverhou ding. De Musschen, die na tien mi nuten door linksbuiten v. Waardhui zen de leiding hadden genomen, speelden voor rust (defensief in gesteld) voorzichtig, maar als zij uit de verdediging kwamen sloot de ploeg voortreffelijk aan en bewees het trio aan de spits v. Waardhuizen (De Jonge had bij hem een heel moeilij ke middag), de wat rauwe Kruit en de handige rechtsbuiten Van Driel) van wanten te weten. In de tweede helft lieten de mus jes trouwens hun verdedigende hou ding varen en ging de Rotterdamse verdediging Roodenburg „aan het net", bij de middenlijn dus, opvan gen. En ook deze gewijzigde tactiek leverde succes op, zij het dat Rood en- burg-doelman Mat Keereweer een helpende hand toestak, door in de twaalfde minuut blunderend over een slap schot van Van Waardhui zen te vallen: 0-2. Het ijverige Roodenburg wilde ook na deze nieuwe tegenslag nog niet van een nederlaag weten en bleef doorgaan. Maar aanvallend bleef de vuist toch te slap. Trainer Tinus Smits probeerde het met een „bloed transfusie", door de Meza „in te rui len" voor junior La Lau en er kwam eindelijk een goed schot van Rietker ken: via de handen van Zoeter tegen de paal! Maar er moest tenslotte een verdediger (Ooyendyk) aan te pas komen en een tikkeltje geluk om voor Roodenburg de één op het bord te brengen. Vyf minuten voor tijd rushte de blauwzwarte linkerverdediger langs drie, vier Rotterdamse collega's, maar zag zijn schuiver tegen de paal be landen. Een Rotterdamse voet, die i Het werd toen nog even spannend, i Roodenburgs linker-verdedi- met een sliding op de doellijn wil- maar met alle Musschen voor het ger Ooyendijk is in een brutale de „redden" tikte daarna de bal in de doel zat er voor 't aanvallend mach- rush door de Rotterdamse troe- eigèn touwen: 1-2. teloze Roodenburg niets meer in I penmacht geglipt. Zijn schuiver zal tegen de paal belanden en vervolgens door een Rottefrdam- mer in de touwen worden gedrukt. Foto LD/Holvast) (Door Ruud Paauw) LEIDEN Een minuut of ze ventien voor tijd, toen de wan hoop al lang in de Lugdunum- gelederen rondwaardde. kwam dan toch eindelijk de redding voor de groenwitten. Koploper Alblasserdam, dat aan de scher mutselingen in de eerste 45 mi nuten een perspectiefbiedende 0—1 voorsprong had overgehou den, raakte defensief even de kluts kwijt bij een hoge door Wim de Roo in het doelgebied gestuur de vrije schop. Ongecontroleerde pogingen van de Alblasserdammers om het ge vaar te smorenhadden geen re sultaat. De bal baande zich gril lig een weg naar doelman Smit. En ineens was daar Henk de Cl er, die als een soort Joris-drie-pinter toeschoot en de beslissende tik voor de gelijkmaker uit deelde 1—1. Met dat gelijke spel was Lugdu- num wel in zijn nopjes en het kwam de kikkers ook wel toe. Want al speelden zij tactisch nogal zwakjes, zij waren in de tweede helft toch veel sterker dan de bezoekers ge weest. Alblasserdam (een plaatsje van 17.000 inwoners, dertien verschil lende kerkgenootschappen een vijftal kroegen, doch slechts één voetbal club, zoals voorzitter Horden zo aar dig rapporteerde) kon er ook best mee instemmen. De eerste helft speelde Lugdunum (met wind mee) tamelijk groe- j zelig. De opbouw was rommelig en ontbeerde bovenal een plan. Als gevolg voorhoede (Pijnakker Collé) weinig Bovendien trad ook dig op; over len we het dan maar niet hebben.Henk de Cler baant zich een Normaal kan v. d. Starp met en- j weg door de Alblasserdam-del en kele bravour soli dit soort manco's sie en scoort Lugdunums enige uitvlakken, maar daar kwam ditdoelpunt. keer niets van. Van der Starp speel de namelyk een van zijn slechtste wedstrijden van dit seizoen. HIJ was te afwachtend en de agressie die hU af en toe toonde, was volkomen ver- (Door Cees Onvlee) PAPENDRECHT De lof was voor UVS. Maar de punten voor Papendrecht Oud-Feijenoor- der Hans van der Hoek, met trai ner Van der Zeeuw de man-ach- ter-de-opmars van Papendrecht naar de top van de eerste klasse, kneep niet voor niets zijn han den na afloop stevig dicht. „Met een gelijkspelletje was ik al dik tevreden geweest", lachte de lan ge Rotterdammer opgelucht. „Want dit UVS speelde geweldig voetbal. Dit UVS was toch we) iuidelijk de betere ploeg Lof en bewondering voor UVS in Papendrecht. Maar géén pun- tenwinst in de belangrijke sleutelwed- ■trijd (1-0). De wedstryd, die dooi de blauwwitter werd gezien als be slissend voor het verdere verloop van de competitie, werd voor de Leidenaars een bittere teleurstelling Een vooral voor de rust glanzende voetbalshow van wervelend positie spel, gevolgd door een wat mindere, maar toch nog wel toonaangevende tweede helft, leverde USV niet het beoogde succes op: „Het enige dat ontbrak waren goals", constateerde trainer Piet Kantebeen na afloop mistroostig. En door dat min-punt kwam de totaal-afrekening voor UVS debet te staan. Want Papendrecht kwam door één fraaie, maar mazze- lige uithaal van onberekenbare Wout van der Linden, halverwege de twee de helft na een scherpe trekbal van John ten Oever, wèl aan scoren toe Papendrecht-uit wordt voorlopig beslissend" had men in de afgelopen week in de Kikkerpolder berekend. En daarvoor reisde de blauwwitte se lectie-ploeg reeds zaterdagmiddag naar Oisterwyk, om zich daar bij de Brabantse Vennen voor te berei den. Een voorbereiding, die in Pa pendrecht erg gelukkig en nuttig bleek. „Het ging vooral om de con centratie en om inspiratie op te doen", lichtte technisch- begeleider Thijs Kantebeen toe. En de gevolgen van dat trainingskampje ondervond Papendrecht aan den lijve. In hoog tempo tikten de Leidenaars de rood zwarten volledig weg: Leo Holl was in de spits een voortdurend gevaar, Jan Verver en Ton van Dinten eta leerden op de vleugels een enorme activiteit en op het middenveld slo ten de beweeglijke Aat Koren en de dominerende aanvoerder Jan Leget voortreffelijk de linies aaneen. Daar bij goed gesteund door de veelvuldig opkomende backs Balkhoven en De Groot en een achter zijn voorhoede zwervende Sjoerd Teske. Op de beslissende momenten miste de wat gezette Teske echter de start snelheid om dat „ene stapje" te win nen, voor een doorbraak, terwijl schutter Leo Holl zijn schoten dooi de bekwame Papendrecht-doelman Cor Romeijn tweemaal met be hulp van paal en lat zag worden gekeerd. Een 0-4 voorsprong bij de rust, be cijferd volgens de „mare" van halve- goal bij de 1-8 hoekschoppen-verhou ding, zou nauwelijks geflatteerd zijn geweest. Gaf Papendrecht-coaoh Van der Hoek toe: „Zoals UVS voor de rust voetbalde was het groots. Voor mij de beste ploeg van deze afde ling èn wellicht van heel Nederland Ook na de rust was UVS de be tere ploeg. Met Gerard Désar als „geheim wapen" volgens plan moest Sjoerd Teske in de rust plaats maken bouwden de Leidenaars verder aan hun overwicht. Maar het klasseverschil werd steeds kleiner. Papendrecht, met verdedigend aus- putzer Jan Troost en Cees Swijnen- burg als de grote struikelblokken brak door een enorme strijdlust de vloedgolf van UVS-aanvallen. Op het toch wel zware veld moes ten de blauwwitten tol betalen voor de vele inspanningen van voor de rust en uitwyken naar de langere pass. Maar met die minder zuivere passes konden de speerpunten Holl en Désar tegen de overmacht van verdedigers steeds minder uitrich- ten Papendrecht kreeg de kans om uit de verdediging te komen. En van die gelegenheid maakten de roodzwar ten dankbaar gebruik. Zonder risico te nemen werd aan een serie uitval len gebouwd en één dolkstoot via het duo Ten Oever-Van der Linden werd UVS fataal: nadat UVS-doelman Wij nand Sloos in de 20ste minuut zich nog voor de voeten van de aan stormende Wout v. d. Linden had kun nen werpen konden Bart Lardé en Henk Rol twee minuten later in het centrum de snelle Van der Linden opnieuw niet afdekken. En tegen de kogelharde uithaal van de Papen- I drechtse topscorer was Sloos toen wel kansloos: 10. Met de moed der wanhoop pro beerde UVS in de resterende minuut nog één puntje te redden. Maar ver der dan een schot in het zijnet van een moegestreden Holl en doodlo pende acties van een trekkebenende GERARD DÊSAR Gerard Désar en .stormram" Lar dé kwamen de blauwwitten niet. Machtwinnaar Van der Linden kreeg luttele seconden voor het laat ste fluitsignaal van de onberispe lijk leidende scheidsrechter Came ron zelfs nog de beste kans keerd gericht. Alblasserdam bleek over een de fensie van schokbeton te beschikken, met doelman Smit als bijzonder sterk sluitstuk. De gasten manoeuvreerden herhaaldelijk naar een positie, die vlijmscherpe uitvallen mogelijk maak ten. En in de spits bezaten zij in mannen als Van 't Hof en vooral De Jong griezelig gevaarlijke „in brekers' Lugdimum realiseerde zich dat niet voldoende. „Wy speel den in die eerste periode erg onwen nig en te nerveus", was na afloop trainer De Kubbers verklaring. Op het vuurtje van de onrust, dat in Lugdunum brandde, wierp Alblas serdam in de 23ste min. nog een ferm stapeltje hout. BU een hoge voorzet van Plaisier op rechts riep Lugdunum-doelman Honsbeek wel „Voor my'", maar zyn vuist sloeg finaal langs de bal en Van 't Hof stootte de bal in het Leidse doel. Ge schrokken poogde Lugdunum iets terug te doen, maar het kwam voor de rust slechts tot één gave aanval. Na goed werk van De Roo en v. d. Starp belandde de bal by De Cler, die by de penaltystip een hoogst plezierige schietkans kreeg. Maar misschien sliep het been van Bigget- j je even, hoe dan ook, de bal beland- j de hoog in het hekwerk. Na rust ordonneerde De Kubber een wat regelmatiger opzet van het spel. meer balbezit en minder hoge voorzetten. Het Liep nu een klein beetje beter by de kikkers, maar de problemen waren nu veel zwaar der: Alblasserdam hield van meet af aan vrywel alle troepen in het eigen doelgebied. Lugdunum streeds minstens zozeer tegen de eigen te kortkomingen als tegen Alblasser- dams gepantserde defensie. Tenslot te kwam de gelykmaker er. Daar na kregen Collé (voorlangs gescho ten) en De Cler (hoog over) nog goe de kansen om de winst aan de ver maledijde Haarlemmertrekvaart te houden, maar zover kwam het toch niet. Het zou ook niet verdiend zyn (Door René Vos)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11