Proces in Chicago in wezen een politiek proces f Doodsteek voor idealisme van onze correspondent, Mr. H. L LEFFELAAR ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 CHICAGO (GPD) Met de uit spraak in de rechtszaak tegen de zeven gedaagden in Chicago voor hun aandeel in de rellen, welke tijdens het Democra tisch Congres in augustus 1968 in deze stad leidden tot een bloedige confronta tie met de politie, is een eind gekomen aan een even bizar als historisch proces, waarin niet alleen deze jongeren terecht stonden, maar ook Amerika zelf. Na een beraad van vijf dagen kwam de jury van twee mannen en tien vrouwen tot de conclusie dat er van samenzwering geen sprake kon zijn, maar wel dat vijf van de zeven zich aan het veroorzaken van geweld hadden schuldig gemaakt. Twee werden vrijgesproken. De strafmaat wordt bepaald door rechter Hoffman (74). Nog voordat de jury een oordeel had geveld, werden twee advocaten door deze rechter „we gens belediging van de rechtbank" ver gedaagden, want zij vertegenwoor digden allen één of meer stromingen in de Amerikaanse samenleving, die de regering niet aanstaan: de Zwarte Panters, de studenten voor een de mocratische samenleving, de hippies, de pacifisten, het nieuwe mobilisatie comité voor de beëindiging van de oorlog in Vietnam en de „free speech beweging" die in Berkeley Universi ty en Californië ontstond. Met hun veroordeling zouden de heersende machten in Amerika in één klap een naar hun mening fatale slag kunnen toebrengen aan alles wat zij on-Ame- rikaans achten. Het proces tegen „samenzweerders" deed vanaf het begin af aan twij fel rijzen aan de objectiviteit waar mee het door rechter Julius Hoff- Het proces, dat ruim vijf maan den heeft geduurd en waarin bijna 200 getuigen werden gehoord, onder wie de burgemeester van Chicago, werd gevoerd op de 23ste verdieping van een door architect Mies van der Rohe ontworpen gebouw met veel glazen wanden en leisteen, in het hart van Chicago, in de ruime met hout betimmerde zaal van de fede rale districtsrechtbank voor het noor delijke district van de staat Illinois. Bijna iedere dag, ook in de bittere winterkou van het winderige Chica go, stond een lange rij studenten en hippies beneden in de hal te wach ten op een kans om een zitplaats op de publieke tribune te bemachti gen. Ze waren uitgerust met dekens (die ze vaak op het trottoir achter lieten om daar dan opgeraapt te worden door dakloze zwervers), slaapzakken, veldflessen, studieboe ken en brood. Onder hen heerste iets van de sfeer van die paar augustus dagen in 1968, toen duizenden jonge gelijkgezinden naar de stad kwamen in de hoop het tij in Amerika te keren. Dat was het tij van de oor log, van Lyndon Johnson, van Nixon, de armoede, de onderdrukking, en dat van de partijbonzen die senator McCarthy als een melaatse uitstoot ten en in zee gingen met Hubert Humphrey. De rechtszaal bood al deze maan den een beeld van het verdeelde Amerika. Op de publieke tribune za ten voor het merendeel de aanhan gers van de gedaagden, uitgedost in zwarte hoeden, kleurige sjaars, spij kerbroeken, lange haren, rinkelende kettingen, soms blote voeten en slob bertruien, Aan het andere eind van de zaal, recht tegenover hen, be vond zich de rechtbank. Daar zat, met zijn hoofd nauwelijks zichtbaar boven de schouderhoge tafel, rech ter Julius Hoffman, 74 jaar,' gebrild en bijna kaal. Hoffman zat er onder een rij van negen portretten van grote Amerikanen: George Washing ton. Abraham Lincoln, Benjamin Franklin. En rechts in de hoek. zo als in iedere rechtzaal van Ameri ka, stond de Amerikaanse vlag in een standaard Rechter Hoffman had het voorko men van de bekende filmtekenstrip- figuur mr. Magoo: een klein, bij ziend hoofd, dat bijna alleen maar schedel was. Zijn krakerige stem scheen via gekartelde stembanden naar buiten te komen en als hij iets zei dan was het meestal om de jonge officier van justitie, Richard van de dagbladen in Chicago, maakten het proces iedere dag mee. ook toen de rechter besloot de zit tingen ook zondags te houden (met aftrek van kerktijd). De televisie maatschappijen, die er niet moch ten filmen, werden vertegenwoor digd door een zestal tekenaars (meest vrouwen), wier gekleurde schetsen 's avonds op de televisie buis werden getoond met een ge sproken commentaar. In de jurybank zaten twee man nen en twaalf vrouwen, waaronder, twee plaatsvervangers. Onder hen bevonden zich drie zwarte vrouwen; een meisje van omstreeks 27 jaar, een blanke vrouw met een perma nente zonnebril, allen dagelijks voor de chic uitgedost met soms nieuwe en in ieder geval vers gesteven jurken of mantelpakken. Sommigen droegen blijkbaar ter gelegenheid van de feestelijkheid ook nog een corsage de gemiddelde leeftijd van de jury lag omstreeks de 45. Hun gemiddel de gewicht moet in de buurt van de 110 kg zijn geweest. Wie het tableau van deze gezworenen zag, begreep met angst dat zij in wezen het wer kelijke en eigenlijke Amerika ver tegenwoordigden en niet de hippies en studenten die er terecht stonden. De keuze van de jury was ongetwij feld een overwinning voor de rege ring. De gedaagden De gedaagden en hun advocaten bezetten een grote vierkante houten tafel in het midden van de zaal. Het blad was dagelijks bezaaid met hip pe kettingen, kleurige haarbanden, boeken (o.m. één over het nazisme), kranten (w. o. een nummer dat „Strike" —staak heette), aante keningen en de gele blocnotes van de advocaten. Abbie Hoffman on gelukkigerwijs naamgenoot van zijn rechter), de leider van de Yippies (internationale jeugdparty», kleedde zich vaak in trui en een stropdas om de blote nek. De oudere David Dellinger, pacifist, droeg min of meer conventionele kostuums. Dan waren er de yippie Jerry Rubin, Ren- nie Davis de zoon van n' voormlaige Witte Huis-adviseur), Thom Hayden een van de leiders van de studen ten voor een democratische samen leving), John Froines professor in de chemie Lee Weiner lector in de sociologie Bobby Seale mede-oprichter van de Zwarte Panterpartij werd reeds oordeeld. Een van hen, William Kunst- Ier, kreeg de ongehoorde straf van vier jaar en 13 dagen, de andere Leonard Weinglass werd gevonnist tot 8 maan den en drie dagen. Gedurende de vijf dagen welke de ju ry beraadslaagde, kwam het in verschil lende steden van de V.S. tot hevige pro testen. De Amerikaanse Unie voor Burger rechten heeft rechter Hoffman beschul digd van „buitengewoon en ongrond wettelijk machtsmisbruik". De Unie wees er in een verklaring op, man werd geleid. Door deze twijfel dat de rechter in gebreke is gebleven om Roemde een essentiele vraag op: was 'het de Amerikaanse regering, in sa- de betrokkenen op het ogenblik van hun menspel met burgemeester Dalea en „belediging te waarschuwen, hen geen met rechtel' Hoffman, misschien ai- i .r i leen te doen om de invloed van de schriftelijke dagvaarding ter hand hadoppo6ltie der radicalen in het land gesteld, en de uitspraak aan een andere te doen breken? Er heeft zich tij- L.iiii 1 n i den deze rechtzaak niets voorgedaan rechter had behoren over te laten. De j waard00r deze vraag ontkennend be- Unie heeft dan ook aangekondigd van j antwoord kan worden. Met andere woorden, het Chica- j go-proces was een middel van de regering om de door haar meest j gevreesde oppositie de mond te snoeren en in diskrediet te bren- j gen. Afgeluisterd Daarvoor is een aantal concrete bewijzen aan te voeren. In februari j 1969 verklaarde het Hooggerechtshof j dat wanneer het gebruik van elektronische afluisterapparatuur verkregen bewijsmateriaal gerechte lijk ontoelaatbaar werd geacht, een afschrift van dit materiaal ter hand gesteld diende te worden van de deze straffen in hoger beroep te gaan. Schultz, gelijk te geven wanneer de- bij het begin van het proces tot vier ze bezwaar uitte tegen vragen die jaar gevangenis veroordeeld wegens door de advocaten van de gedaagden „belediging van de rechtbank", werden gesteld. De meesten van de gedaagden ken- In de breedte van de zaal zaten den elkaar niet of nauwelijks, totdat de pers en de Jury tegenover elkaar, i het proces hen bijna 150 dagen dage- Sommige verslaggevers, vooral die lijks samenbracht. De basis voor de dagvaarding was een recente wet, die op 10 april 1968 door het Congres werd aangenomen, en een dag later door president Johnson werd getekend. Dat was een week na de dood van ds. Martin Luther King, toen er in talloze gro te steden ernstige onlusten waren uitgebroken. Het was de aartsconser vatieve segregationist, senator Strom Thurmond, die in een soort koehan del, waarbij hij bepaalde concessies zou doen t. a. v. een andere wet op de burgerrechten, gedaan kreeg dat er een clausule werd opgenomen waarin het strafbaar werd gesteld om van staat tot staat te reizen met de bedoeling om deel te nemen aan rel len of opstanden, of ze te organise ren De regering, met andere woor den, werd het recht gegeven om op te treden tegen Amerikanen die bij een rel betrokken zijn wanneer zij niet in de staat wonen waar die rel plaatsvindt. Uit de verklaringen van Congresle den bleek duidelijk waar het de wet gevers om ging. Zo lichtte het con greslid Roudebush van Indiana de wet aldus toe: „De mensen die on der deze wet vallen, zijn anti-Ameri kanen. Ze zijn tegen onze jongens in Vietnam. Ze verbranden de Ameri kaanse vlag. Ze willen onze vijanden helpen. Ze leren hoe men de dienst plicht kan ontduiken. Wij kunnen ze alleen maar anti-Amerikanen noe men. Een stem voor deze wet is een stem tegen deze rellenmakers". Congresman Sakes uit Florida zei: „Zij die tot geweld aanzetten moeten gestraft worden, ook al kan dat lei den tot de beperking van de vrije meningsuiting". Een rel of opstand („riot") wordt hierbij dan nog omschreven als een samenkomst of samenscholing van drie of meer personen, waarbij op z'n minst één persoon iemand anders of diens bezit, bedreigt of aanvalt. Twee van de gedaagden (de chemi cus Froines en Weiner) stonden bo vendien terecht wegens het gebruik en vervaardigen van instrumenten, die vuur veroorzaken (brandbommen Deze uitlatingen illustreren dat de opzet van de wet vooral is om de regering een wapen te verschaffen tegen een naar de mening van de wetgevers ongewenste mentaliteit. Dit bleek ook uit de keuze van de verdedigers van de gedaagden. In juni daarop werd in een hangende rechtzaak tegen Mafia onderwereld figuren gebruik gemaakt van deze uitspraak van het Hof. De Mafia- advocaten kregen de beschikking over de afschriften (12 delen) van afgeluisterde telefoongesprekekn en het resultaat was dat de rechtzaak werd geseponeerd. Twee dagen- later, op 13 juni, be kende de regering dat zy inderdaad de telefoon van vijf van de acht „sa menzweerders" had afgeluisterd zon der daarvoor vooraf gerechtelijke toestemming te hebben gehad en beriep zich daarbij op het feit dat het hier de nationale „binnenlandse veiligheid" betrof, in welk geval geen toestemming vereist was. Rechter Hoffman weigerde een uitspraak te doen over de wettigheid van deze aldus verkregen bewijsstukken en zei dat hü daarover na afloop van het proces zou beslissen Dus nadat de bewijzen zouden zijn gebruikt en zonder de advocaten van de gedaag den in de gelegenheid te stellen zich tegen deze bewijzen te wapenen. Advocaten in arrest Het proces was nog geen tien da gen oud, toen rechter Hoffman de arrestatie gelastte van vier van de advocaten van de gedaagden om dat zij niet ter zitting waren versche nen. Deze advocaten hadden echter al vóórdat de rechtzaak begon, de rechter laten weten dat hun aandeel in de verdediging beperkt zou zijn en dat zij niet persoonlijk aan wezig zouden zijn. Drie hunner waren uitsluitend by het proces be trokken adviseurs om documenten te helpen opstellen. De vierde ad vocaat werd door de gedaagden vrij gemaakt om de verdediging te voe ren in het proces tegen een Zwarte Panter. Twee van de gearresteerde verdedigers maakten Hoffmans be slissing onderwerp van een kort ge ding bij een plaatselijk rechter aan de westkust, waarbij Hoffman in het ongelijk werd gesteld. De twee an dere verschenen voor Hoffman en deze nam hen znoder borgtocht in hechtenis. Twee hogere rechters be slisten toen binnen enkele minuten daarna dat Hoffman daartoe geen recht had en zij werden vrijgelaten. Belastender nog voor de manier waarop het proces tegen de „samen zweerders" werd gevoerd, was de manier waarop de jury werd samen gesteld. De advocaten van de ge daagden werd het recht ontzegd om kandidaten voor de Jury te onder vragen. Dit werd gedaan door de rechter zelf. Van de veertig schrif telijk ingediende vragen waarmee de advocaten hoopten nog een mate van zeggenschap te winnen bij de selectie van de Jury, werden er dooi de rechter 39 ontoegangkelijk ver klaard. Eén van de adspirant-jury- leden trok zich terug en zei dat het haar onmogelijk was om objectief te zijn, gezien de zeer subjectieve voorlezing door Hoffman van de dagvaarding. Een groep acteurs en demon stranten gaf in Chicago een her opvoering van de rellen in 1968. De ..politieman" rechts zwaait met zijn knuppel en schreeuwt Arnie Rubin met uitgestrekte armen) een bevel toe. Tenslotte was er het geval van Charles Garrv. de links liberale ad vocaat van Zwarte Panter Bobby Seale, die met zeven „samenzweer ders" terechtstond. Garry had een operatie achter de rug en voelde zioh lichamelijk niet in staat om de verdediging te voeren. Niettemin wei gerde de rechter het proces enige tyd uit te stellen. Toen Garry later verscheen, werd het hem wegens langdurige afwezigheid bij de behan deling van de rechtzaak, door Hoff man niet toegestaan om het woord te voeren. Hij diende als hij iets te zeggen had zich te richten tot twee andere advocaten William Kunstier en Leonart Weinglass. Na deze reeks van subjectieve, partijdige manoeuvres werd tenslot te in september verleden jaar een begin gemaakt met een proces dat een middeleeuwse tragie-komedie werd waarin een van de gedaagden (Bobby Seal) werd gekneveld en vastgebonden aan zyn stoel, waarin folk-zangers liederen zongen, schrfi vers en politici hun solidariteit met de gedaagden betuigden en v.aarin bezoekers op de publieke tribune bij teveel bijval of afkeuring om de ha verklap uit de rechtzaal werden ver wijderd. Op de laatste dag van de vierde maand van het proces zat Rennie Davis in de getuigenbank. Hij werd ondervraagd door de regeringsadvo caat Richard Schultz: „Bent u van mening dat er hier in Amerika zo iets zou moeten zijn als het nationa le bevrijdingsfront van Noord-Viet- nam?" Davis: „Nee." Schultz: „Gelooft u dan dat de Amerikaanse regering te vergelijken ls met de Britse regering in 1772 'de Amerikaanse revolutie)?" Davis: „Ja. Dit land doet in Viet nam wat de Engelsen hier deden in 1772." Schultz: „Heeft u in een toespraak in Chicago gezegd dat de jongeren geen genoegen moeten nemen met de toestand zoals die op het ogen blik in Amerika is?" Davis: „Ik heb gezegd dat ik wil de proberen om voor deze generatie een manier te vinden om dit land beter te maken dan dat het was. En ik heb dat gezegd, staande naast Fred Hampton, die in deze stad door de politie werd vermoord." (Hampton was een van de Zwarte Panters die in december gedurende een nachtelijke overval werd dood geschoten) Rechter Hoffman: „Schrap dat laatste uit de transscriptie van deze zitting. Ik instrueer de jury het als niet gezegd te beschouwen." Deze dialogen illustreerden waar het voor de gedaagden in het proces uiteindelijk om ginghet aan de orde stellen van alles wat in die fatale augustusdagen van 1968 naar Chicago bracht in de hoop de keuze van een kandidaat voor het presidentschap te bei vloden, die gehoor zou geven aan de dringende problemen van de oorlog in Vietnam, de onderdruk king van de negers, de armoede, en het gebrek aan sociale zorg voor de minder bedeelden. Later op deze dag trad de schrij ver Norman Mailer op als getuige. Hij vertelde hoe Jerry Rubin hem had ingelicht over de plannen voor de demonstraties in Chicago, hoe Rubin er van uitging dat Lyndon Johnson alleen herkozen zou kunnen worden als hij onder gewapend ge leide naar het partijcongres kwam en hoe de aanwezigheid van de dui zenden jongeren de regering ertoe zou brengen om hun eigen congres in geweld te doen derailleren. „Ik t zei toen tegen Rubin: Wow. het is prachtig, maar het maakt me bang." Revanche Na afloop van zyn optreden gaf Mailer op de tweede verdieping van het gerechtsgebouw een persconfe rentie. Hij zei: „Dit is een fel pro- ces. Wat er eigenlijk aan de orde is, is een revanche. Want burgemeester j Dalea (een democraat) wil niet toe- geven dat Nixon in het Witte Huis zit, dat zijn beleid tijdens het partij- j congres faalde. Als 't niet tot geweld was gekomen, zou Humphrey's ver kiezingscampagne twee weken eer- der het essentiële hoogtepunt hebben bereikt, dat nu door de nasleep van de rellen in Chicago te laat kwam om hem 'n meerderheid van stemmen te geven. En Dalea zal daarover in zyn graf nog ziek over zyn." (Overi gens vond Mailer dat het beter was om een „nul" (Nixon) ln het Witte Huis te hebben, dan een „morele in competente politicus" (Humphrey Op de tweede dag van de vijfde maand verscheen de Zwarte Pan- ter-leider Bobby Seal als getuige. Hij werd zoals boven reeds ge zegd vier maanden eerder we gens „belediging van de rechtbank" tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld en afgevoerd naar de gevange nis in Californië. De publieke tribune gaf hem een staande ovatie toen hij door twee zware bewakers werd binnengeleid. Rechter Hoffman ge lastte de parketwachters een aantal bezoekers de zaal uit te zetten. Seals getuigenis was ondrama tisch. De regeringsadvocaat Schultz probeerde hem vast te pinnen op en kele uit het verband gerukte zinnen uit een rede die Seal in Chicago ge houden had. Seal weigerde erop in te gaan. Tussen de twee gorilla's verliet hij onder applaus weer de Als protest tegen het proces in Chicago blinddoekten jonge lui het standbeeld van Lincoln, Amerika's vrijheidssymbool, met een bhterwijl de Amerikaanse vlag met een zwarte vlag werd omfloerst. zaal. Om hem eer te bewijzen stond het grootste deel van de publieke tribune op. het gebaar dat vereist is bij binnenkomst en vertrek van de rechter. Vergelijking Een van de gedaagden, de 53-jarl- i ge David Dellinger. heeft het proces I tegen de „samenzweerders" van j Chicago vergeleken met het proces I tegen Van der Lubbe na de Ryks- j dagbrand in 1933, dat hij ziet als een poging van de nazi's om het volk op te zwepen tegen de linkse politieke groeperingen, waarnaar de repres sieve maatregelen mogelijk lijken. Dellinger zei dan: „Ik hoop dat het Amerikaanse volk meer succes zal hebben in het weerstaan van de langzame uitbreiding van de „geor dende samenleving" dan de Duitsers in die jaren." Het is een wat te scherp getrokken vergelijking, maar Dellinger heeft in zoverre gelijk dat het proces tegen de acht van Chicago niets meer en niets minder was dan een poging tot intimidatie van alle groepen, die zich opstellen tegen de regering en de geijkte Amerikaanse waarden. Dit feit gecombineerd met de re cente door vice-president Agnew ge uite dreigementen aan het adres van de pers en de televisie, de poli- tie-razzia op de Zwarte Panters en het zich beroepen door de regering op de „zwijgende meerderheid," doen een zorgwekkend, zo niet alar merend beeld ontstaan van het hui dige Amerika. DE PROTESTEN tegen de pro cesvoering in Chicago in ver- shillende steden van de Ver. Staten waren meer dan gebaren. Het waren uitingen van wat er leeft onder intelligente Ameri kaanse jongeren. Jongeren, die niet geloven in de missie van de V.S. in Zuid-Vietnam, jonge ren die begaan zijn met het lot van de zwarten en de armen en misdeelden in hun eigen samen leving. jongeren die in de hui dige regering geen heil zien. om dat zij hun eigen leiders verlo ren. 'Senator Eugene McCar thy en Robert Kennedy Amerika is voor hen niet lan ger het land van de onverwe- zenlykte droom van de Euro peaan: het land van efficiency, mededogen, snelle beslissingen, rechtvaardigheid, doortastend heid, initiatief en ongekende persoonlijke vrijheid. Dat Ame rika hield op te bestaan met de tweede wereldoorlog en het is de vraag in hoeverre het ooit be staan heeft. Maar deze jongeren die hun vertrouwen gaven aan McCarthy, die hun vlag hesen in de Kennedy-mast. vertegen woordigen nu het allerbeste van Amerika te bieden heeft. Met het proces in Chicago werden ook zy en hun idealen „veroordeeld. En in dat opzicht was het proces een verlengstuk van die dagen in augustus, toen een op macht beluste politie met de sanctie van het stadsbestuur van Chicago insloeg op hen, die het idealisme opbrachten wat aan de kant van de partijbon zen ontbrak. Het is zonder twijfel juist dat de gedaagden en hun advocaten zich tijdens het proces bediend hebben van methoden die vol gens de bestaande procedu res van de Amerikaanse recht spraak ontoelaatbaar moes ten worden geacht. En zij, die deze procedure kenden, moesten in hun hart de rechter vaak ge lijk geven wanneer hij vragen en antwoorden van de pleitbe zorgers van de gedaagden niet in overeenstemming achtte met de dagvaarding en met de wet. Maar daartegenover stond de houding van dezelfde rechter, die systematisch de naam van één van de gedaagde advoca ten (Weinglass) als Weintraub uitsprak, die zijn rug liet zien aan de jury wanneer de advo caten van de gedaagden een pl dooi voerden, die sarcastisch en synisch en vol minachting was zodra het argumenten en uit spraken van de gedaagden, hun getuigen en pleitbezorgers betrof. Het proces is voor rechter Julius Hoffman misschien één van zijn laatste geweest. Dat neemt niet weg dat de regering door middel van hem gebruik heeft gemaakt van een systeem dat niet meer in overeenstem ming is met de ontwikkelingen in het land. Een systeem dat erop gericht schynt te zijn om de vernieuwing, die de jongeren voorstaan, in de kiem te smo ren en de gevestigde politieke or de in het zadel te houden. Amerika bevindt zich op een dramatische tweesprong. Het heeft de keus om zich steeds meer te verwyderen van de toe komst, waarin de jongeren die in Chicago terecht stonden per definitie een belangryke rol moeten gaan spelen, en te doen alsof de „American dream" nog steeds bestaat. Het andere alter natief is een plaats in te rui men voor deze jongeren en hen de bewegingsruimte te geven die zy nodig hebben om hun ideeën te uiten en te formuleren. Het Chicago-proces toont ech ter aan dat de voorkeur wordt gegeven aan de droom (die nooit meer is geweest dan een droom) en niet aan de toekomst van de idealistische jongeren. De regering van presi dent Nixon weerspiegelt dat sen timent. De fictie van de door vice-president Agnew in het le ven geroepen „zwygende meer derheid" berust op de veronder stelling dat Amerika sinds de wereldoorlog is veranderd; dat iedereen nog zyn hoop heeft ge vestigd op een tweede auto, een extra yskast, een derde televi sietoestel en een eigen huis. Maar de jongeren die in Chi cago terecht stonden vertegen woordigen een ander en inte ressanter Amerika. Het Amerika waarin medeleven met minder bedeelden meer getuigt van de „Amerikaanse geest" dan de mo tivering van de dollar-jagers. Het Amerika waarin het streven en de persooniyke inzet voor rassengelykheid, betere sociale voorzieningen en rechtvaardig heid, één van de belangrykste vervullingen wordt geacht van de eisen die aan dc samenleving kunnen worden gesteld. De Nixon-jaren tot 1972 zyn weinig hoopgevend voor deze jongeren. Al na één jaar is in deze kringen een sfeer van gela tenheid en verbittering te be speuren over de tegenstelling tussen woorden en daden van de regering.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11