liolerings circuit aan oost- rijde Gouwe kost miljoenen Overleden ZWEMBADOPENING OP ZONDAG HEET HANGIJZER IN KA TWIJK R en CH omen met n lijst isse i de kreek insluipers actief in voorschotea VIJFTIG MILJOEN GULDEN AAN CULTUUR LOOPT GEVAAR Dr. J. P. Naeff naar Gelderland Viertallenbridge van De Sleutels Kamervragen over leerstoel in Ver. Staten IJ DAG 27 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van één onzer redacteuren) BOSKOOP Tijdens een vorige week gehóuden verga dering van de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse culturen, heeft de voorzitter, de heer H. J. Grootendorst, enkele forse uitspraken ge daan. Hij beschuldigde de ge meente ervan, dat zij „de grootste vervuilster van de sloten van het dorp zou zijn". „Als de gemeente destijds voor voldoende rioleringen had gezorgddan hadden de sloten nu niet als zodanig behoeven te worden gebruikt. De gemeente verwijdert wel het drijfvuil, maar dat is niet de grootste vijand van de kwekers. Wat de kwekers wel de das omdoet is het lozen van chemische wasmiddelen uit de huizen en het straat- vuil. Hierdoor tvordt de bio logische werking van het water geheel verstoord. Het zoutgehalte in de sloten is veel ce hoog en zodoende gaat de stikstof verloren. Dit heeft tot gevolg dat, bijvoor beeld in de zomer, als het weinig regent en men is aan gewezen op het slootwater, dit niet kan ivorden gébruikt voor besproeiing" Wij willen overschakelen op de zogenaamde potten- en container cult uur. Maar ook dit komt. door het slechte water, heel moeizaam van de grond. Het is de hoogste tijd dat alle polderbesturen, in het belang van de zuiverheid van het slootwater, de even tuele vergunning tot lozing intrekken. Dit is een kwestie, die niet op de lange baan moet worden geschoven want nu reeds loopt een cultuur van vijftig miljoen gulden gevaar". ,Jk kan me wel voorstellen, dat er mensen zullen zijn die misschien zeggen, dat de boomkwekers ook debet zijn aan de vervuiling van het slootwater doordat er een gedeelte van het gif, dat zij voor de verdelging van plan- teziekteverwekkers gebrui ken, in de sloot terechtkomt. Dit percentage is echter zo gering dat het kan worden verwaarloosd. In Boskoop is nog nooit aangetoond, dat het leven in de sloten hier door werd aangetast" De vervuiling van de sloten i rommel in het water te gooien, baart grote zorgen in Boskoop. Zo te zien trekken zij zich er niet Steeds weer hamert de gemeente i al teveel van aan. er bij de inwoners op om geen 1 (Foto Leidsch Dagblad) Heel goed gespeeld „Lichtend voorbeeld" (Door Jan Westerlaken) OSKOOP „Ja, ik kan me de uitspraken van de heer otendorst wel voorstellen. Niet alleen voor de boomkwekers e vervuiling van de sloten een enorm probleem, maar ook gemeente zit er mee in haar maag. Ik geloof echter wel, dat ïeer Grootendorst deze kwestie een beetje teveel heeft op- l lazen. Er zijn namelijk zoveel factoren die de vervuiling Ie hand werken. Zo hameren we er bij voorbeeld regelma- r bij de bewoners op dat zij geen vuil in de sloten moeten |pen. Dit zou de verzilting alleen maar kunnen bespoedigen". in het woord is Boskoops bur- ,t eester G. W. baron van De- i. „Denk nu beslist niet, dat L- zaak wordt gebagatelliseerd. gendeél, we trachten er alles I I te doen om het water in de *,n zo zuiver mogelijk te hou- f i Wij weten ook wel, dat er de oostkant van de Gouwe 'ringen moeten komen. En eerder deze ivorden gereali- d, des te beter het is". telen denken waarschynlyk, dat e probleem met enkele weken is f- lost. Maar hier komt echter tvat meer voor kijken. Het aan- l. in van een rioleringscircuit vergt fliepgaande studie. Als de wonin- i, wat dichter by elkaar zouden n, dan zou deze kwestie niet zo x lijk zyn. Hier is het heel anders. luizen liggen verspreid en er n een goede oplossing worden ge- n en voordat dit miljoenen project worden verwezenlijkt." WIJK Op negenenzestig jari- eeftijd is gisteren plotseling eden de heer J. de Kreek. De edene was in de Katwijkse ge- ischap een bekende en geachte 1- r. Hy vestigde zich in novcm- 0. 1924 in Katwijk, toen hjj werd P rmd tot onderwijzer aan de ge- meerde school (nu W. van 1. school), die juist was opge- 8. Hij vervulde deze functie tot •- pensionering op 1 september k in het kerkelijk leven speelde o- jeer De Kreek een belangrijke (lij was gedurende verschillende den vele jaren lang lid van de iraad van de gereformeerde Ook maakte hij gedurende lan- |d deel uit van het bestuur van 11P Inti-Revolutionaire kiesvereni- dij „Nederland en Oranje." Ver- pas hij gedurende een reeks van na de tweede wereldoorlog be nt (slid van de Oranjevereniging dert de oprichting bestuurslid ie Vereniging voor Uitzending wakke Katwijkse Kinderen. De de bestelling zal plaatshebben dagmiddag op de algemene afplaats aan de Kerklaan. na ouwdienst in de Ned. Herv. kerk. die om twee uur aan- „Reeds vorig Jaar zag de gemeen teraad in. dat er nodig iets aan de toestand van de sloten moest wor- d engedaan. Er werd toen een be drag van vijfduizend gulden beschik baar gesteld voor een studie van een gesloten circuit van rioleringen aan de -oostkant van de Gouwe. Hierin werken de gemeente, het hoogheem raadschap „Rijnland" en de polder besturen samen. Gezamenlijk trach ten we de moeilijkheden de kop in te drukken." Waterschout „Om het gooien van het vuil in de sloten tegen te gaan hebben we zelfs een waterschout (uniek in Nederland aangesteld. Hij rijdt met de fiets door de omgeving of vaart met een bootje tussen de bedrijven van de kwekers door. Ontdekt hij onregel matigheden, dan is hy bevoegd om een proces-verbaal uit te schrijven. Het is trouwens helemaal niet nodig, dat de bewoners rommel in de slo ten gooien. De vuilnisophaaldienst is goed geoutilleerd en kan alles wat men kwijt wil meenemen. Zelfs het grofvuil wordt gratis meegenomen." „Daarnaast wordt er. om de kwe kers zoveel mogelijk te helpen, het slootwater zuiver te houden, door de dienst van gemeentewerken geëxperi menteerd met zogenaamde vijzels. Deze ^orgen er voor. dat het water regelmatig doorspoelt en in bewe ging blijft. Dit werkt redelijk goed en een gedeelte van het vuil wordt zodoende opgevangen. Ik geloof ech ter, dat de dikke laag kroos, waar mee de sloten dikwijls zyn bedekt, het water eveneens in een slechte toe stand brengt. Hierdoor verstikt het namelijk." „Vroeger was het zo dat „kroos vissers" het verwijderden. Zij brach ten het naar de kwekeryen waar het als bemesting werd gebruikt. Thans gebeurt het nog maar zelden, dat het voor dit doel wordt gebruikt. Mijn mening is, dat dit mede verant woordelijk is voor de onzuiverheid van het water." „Naast het experiment met de vij zels begint de gemeente dezer dagen ook met een „zwiepactie". Dit houdt in, dat enkele werkkrachten met een vrachtauto, op bepaalde punten, waar het grove vuil zich ophoopt, de pom mel uit de sloten halen. Hoewel dit werk eigenlijk niet voor rekening van de gemeente komt, wil zij toch wel de helpende hand bieden." „Het water is niet be6t, maar de SE —De ARP en de CHU, af- Lisse, zullen voor de komende nteraadsverkiezingen met één litkomen. De groslijst werd tij- je vergadering van de CHU nog vastgesteld. Men vond 't na- beter om eerst met de betrok - hierover contact op te nemen ïn akkoord zou gaan met een op de kandidatenlijst. Hierna definitieve samenstelling vinden. ens deze bijeenkomst legde tter Adr. de Vries zijn functie Als nieuwe voorzitter werd de J. Varkevisser gekozen. Bij de irsverkiezing werden de heren Kraker, A. v. d. Leede en P. van ren herkozen. De heer A. lt wordt voorzitter van de pro- dacommissie. Hy neemt de in van de heer Jac. de Graaf. VOORSCHOTEN Enkele inbrekers hebben dezer dagen getracht een buitenboordmotor te ontvreemden uit een automobielbedrijf in Voor schoten. Toen zij het gevaarte in hun auto aan het laden waren wer den zij echter door een controleur van de Nachtveiligheidsdienst ont dekt. Zij zetten het op een lopen en lieten de wagen en de „buit" achter. Inmiddels werd de politie ingelicht, die via het kenteken, probeerde ach ter de naam van de „dader" te ko men. Dit lukte niet omdat het num mer niet op naam van de „inslui per" stond. Tot nog toe zyn de ver dachten spoorloos. In de afgelopen nacht werd de ei genaar van het botencentrum aan de Hofweg wakker door gestommel dat hij bij zijn bedrijf hoorde. Toen hij uit het raam keek zag hij dat enkele mannen bezig waren met het opla den van een partij ijzer. Hij kleedde zich snel aan en spoedde zich naar buiten. Toen hij hier aankwam ble ken de daders reeds verdwenen te zijn. Hij stapte in zijn auto en zette de achtervolging in. Dit had echter geen resultaat. De rijkspolitie werd gewaarschuwd, die snel ter plaatse was, en een onderzoek instelde. La ter bleek dat voor een bedrag van elfhonderd gulden was ontvreemd. kwekers krijgen echt wel de nodige medewerking om hiervoor een oplos sing te vinden. Het proefstation be studeert thans de mogelijkheid om plastic-folies (dunnen vellen over de sloten te spannen om zodoende het hemelwater op te vangen. Als het slootwater dan inderdaad niet zou kunnen worden gebruikt voor be sproeiing, dan zou dit een oplossing kunnen betekenen." „De kreet van de heer Grooten dorst. dat het tyd wordt dat alle polderbesturen, de eventuele vergun ning tot lozing intrekken, vind ik een beetje ondoordacht. Trouwens, ik zie nog niet dat dit gebeurt. Dit zou de ontwikkeling alleen maar frustreren. Men moet het rioleringsprobleem na melijk niet onderschatten. Het zal handen met geld kosten en tevens zal het de nodige tijd vergen. Het beleid van de gemeente is er op gericht om de cultuur te bevorderen. Elke in dustrie wordt bewust geweerd om Een van de vele kwekerijen in Boskoop die, volgens de heer Grootendorst, gevaar loopt door de vervuiling van het water. Door de verzilting zullen de culturen het op de duur begeven. Foto Leidsch Dagblad) OEGSTGEEST Met ingang van 1 augustus 1970 is de benoeming te verwachten van dr. J. P. Naeff tot Inspecteur van het V.W.O.-havo in het westelyk deel van de provincie Gelderland. Sedert 1957 is de heer Naeff rector van het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest. Tevens is hij voorzitter van de B.A.A.V.O.-com- missie i contactcommissie basison derwijs - algemeen voortgezet onder wijs voor Leiden en omstreken), voorzitter van de Openbare Biblio theek Oegstgeest en bestuurslid van lucht en water zuiver te houden. Dit de Volksuniversiteit K. en O., afde- is voor Boskoop van levensbelang." j ling Oegstgeest. Teamstanden in de Stand na drie zittin- VOORSCHOTEN De feestelyke 33ste jaarvergadering van de afde ling Voorschoten van de Nederland se Christen Vrouwenbond kan suc cesvol genoemd worden De leden hadden zelf een toneelstuk ingestu deerd. dat op voortreffelijke wijze over het voetlicht gebracht werd. Het toneelspel in drie bedryven „Lichtend Voorbeeld" vergde veel van de speelsters, daar het geen vrolijk spel is. eerder heel zwaar Vooral de weduwe in het toneelstuk worstelt met haar moeilijkheden, door haar moederliefde volkomen verstrikt geraakt in een hopeloze si tuatie. De andere weduwe in het spel. gedupeerd door eerstgenoemde weduwe speelde ook zeer overtui gend. Alle rollen kwamen goed tot hun recht. De Voorschotense mid denstand had meegewerkt dit 33ste jaarfeest goed te doen slagen. Een meubelzaak had een fraai ameuble ment voor het toneelstuk beschik baar gesteld, alsmede van 'n haar- DEIN HAAG (GPDi Naar aan leiding van het bericht van onze correspondent in Washington dat on danks grote belangstelling in de Ve renigde Staten voor leerstoelen Ne derlands aan verschillende universi teiten deze leerstoelen er waarschijn lijk niet zullen komen door 't uitblij ven van medewerking uit Nederland, heeft het tweede-kamerlid Jongeling (GPV.) schriftelijk vragen ge steld aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen De heer Jongeling, die in een toe lichting wyst op dit bericht, vraagt of het waar is dat l!s jaar geleden by het ministerie vanuit de Verenig de Staten een verzoek is ingediend om subsidie voor de vestiging van 5 5 Pr.-* 2 6 Vreeburtr 0 I leerstoel Nederlands aan de Ber- r-r^fp- 1 aSSL?' U T»n! kely-universiteit en dat het ministe- o o' c i T^irie ondanks herhaalde contactpogin- J°' 3:. 4- Vos 8' 5 Rlel 6' gen nooit op dit verzoek heeft gere- 6. Vryenhoek 4. Groep C: 1. Holsboer 11, 2 Dui- i indien de voorgaande vraag ge- ser 10, 3. Spoor 9. 4. Derogee 9. 5. heel 0f gedeeltelijk bevestigend wordt v. d. Bijl 8.6. Bernard 7. beantwoord, wil de minister dan een Groep D: 1. WesseLs 14, 2 v d. verklaring geven van deze gang van Heide 12, 3. v. Alphen 11, 4 Robbers zaken? Indien niet. wat is dan de 10. 5. v. Kempen 7, 6. Weidemeyer juiste toedracht", aldus de heer Jon- 0. geling. LEIDEN „De Sleutels", gen. Groep A: 1. De Vrind 14, 2. De Goede 12, 3. Rompes 9. 4 Bloemhoff denzaak een genoeglijk gloeiend openhaardvuurtje. In de pauze werd een uitgebreide verloting gehouden, waarby zeer veel fraaie geschenken werden uit gedeeld. De voorzitster mevrouw D. Smit sprak by de aanvang van het feest in het Cultureel Centrum een stemmig welkomstwoord, waarby de bijbeltekst van toepassing was op de inhoud van het te spelen stuk. De zaal van het Cultureel Centrum was vol. Veel leden waren in gezelschap van hun echtgenoot. Onder de aan wezigen waren tevens bestuursleden van andere damesverenigingen uit Voorschoten. Burgerlijke stand van Leiden (JEBOREM Marinus Albertus, z. v M. A van der Wllk en H C M. C. van Vliet. Robert Jim. z. v. R H. Terwlel en N V. de Meljere. Johannes Gysbert. Z. v. E. Wlllems en G. M. van MuiJ- den. Jantine Elvira Flnetta. d. v. VV. Verheij en J. E. M. Breetveld. Pe- tronella Cornelia Elisabeth, d. v. H. J. L. Voets en E. Schultz, Christel Fran- cisca Maria, d. v L. B M. van der Geer en E J T. Culjpers. Gljsbert Johan, z. v J. de Roode en M. van Rooijen, Jasper Poël. z. v H. C. WEg- man en P J. V. Kloots. Vivlenne Yvon ne Caroline, d. v. P. A. N. van Herel en G M. J. Mostard. Andv. z. v. A. J. A de Jong en I. van Moürlk. Marga ret ha Caroline, d, v. K. Verbree en M. A. M Tukker. Ronals, z. v. H. Vo gelaar en M. A. Keljzer. GETROUWD R A. Knlbbe en I M Kerdijk. T» de Vogel en C. Lambooy, A Moell- ker en I. C Helneman. R J Fernan- des en M. M. Kerkvliet. J. J. Freede en C van Es. A W M van de Wiel en E Bruggemau.. P J Lasschuljt en H. van Tongeren. A. Gevers en A. van Houten. W F Mosterd en J C H. de Moo\J, S. H. Bouele en Y. L. Polane, A. P. Regeer en H. A. Stadt, D. J. Stokkel en M N. van Dijk L. J. van Kooi] en T. Hofkes. OVERLEDEN ONDERTROUWD C T H A. Focke en W A. M. Valk. O. Aig-Ojehomon en M W Ketting. G. Bavelaar en W. J. W. Delmeer. w. J. van Valzen en S. van der Linden. D. W F. J. Hou bolt en J. M. A van Middelkoop. H. J Hlllenaar en G de Wolf. J. A. van Velzen en P. C. Kop- oers, S. J. J Ciesluk en J. C. H. M Heeremans. P. J. Vergragt en J. M, Logger. J H. Wamsteker en A. W. Meijer. W Hanekamp en G. M. van Leeuwen. J. E. M Akveld en F. P. J. van Buytenen. E. W Good en A. van Harten. E H A Granneman en C. J van Breukelen. H E. J. Grannean en C. J van Breukelen. H. E J. Heeger en M. E Klarenbeek. A. M. Mensen en C P Kikkert. E de Vries en P A. ----- E. M. KATWIJK De Katwijkse gemeenteraad heeft nog geen beslissing genomen over de opening van het in mei ingebruik te nemen open zwembad op zondag. Dat zal in de volgende vergadering geschieden. Er ontwikkelde zich aan het einde van de vergadering, die tot kwart over een duurde, een bijzonder fel debat over een toegevoegd voorstel van de heer J. L. Rie- zebosch (Gem. Bel.) om een uitspraak te doen over de vaststel ling van de openingsdagen. Wel werd duidelijk, dat de kleinst mogelijke meerderheid van B. en W. voor opening op zondag is. Het college zal het voorstel-Riezebosch voorzien van een pre-advies. In een toelichting deelde heerRie- zebosch mede, dat het voor de raad van beheer van het sportfondsenbad Katwyk, waarvan hij secretaris is, van het grootste belang is te weten of by het opzetten van de exploitatie begroting gerekend dient te worden met een zes- dan wel zevendaagse opening van het buitenbad Hij deel de mede. dat de raad van beheer re in januari een brief aan B en W heeft gericht met verzoek om over deze kwestie te willen plegen met de kerkeraad van de gereformeerde kerk van Katwyk aan Zee, zulks in ver band met 't feit, dat de Triumfator kerk in de onmiddellijke nabijheid van het zwembad is gelegen. Er zal dus een zodanige oplossing moeten worden gezocht, dat de opening van het zwembad op zondag zal kunnen geschieden, zonder dat hierdoor de kerkdiensten worden gestoord. B en W gaven hierop als ant woord. dat zy de tijd nog niet rijp achtten om thans reeds een beslissing van de raad te vragen. De heer Rie- zebosch was echter van oordeel, dat een spoedige uitspraak noodzakelijk omdat, wil men het zwembad op 1 mei in gebruik kunnen nemen, de raad van beheer op korte termijn dient te weten of by het maken van de exploitatieopzet met opening op zondag rekening moet worden gehou den Hy legde er de nadruk op dat zijn voorstel zeker niet bedoeld was als een politieke stunt. Zyn enige be doeling is om zekerheid te scheppen ten aanzien van de exploitatiemoge lijkheden. Procedure J. L. RIEZEBOSCH .politieke motieven hebben bij indiening van het voorstel geen rol gespeeld. (Foto LD/3, v. Duyn, Katwyk a. Z.) Wethouder J. Bergman, sprekende namens de kleinst mogelijke meer derheid van het college van B. en W„ meende, dat het heer Rizebosch met zijn voorstel een ernstige procedure fout had gemaakt. De brief van bur gemeester en wethouders ontving hij in zijn kwaliteit van secretaris van de raad van beheer van 't zwembad Hy had deze dus in de raad van be heer aan de orde dienen te stellen In plaats daarvan heeft hy, zonder de raad van beheer daarin te ken nen. gemeend deze zaak als raadslid in de gemeenteraad te moeten bren gen. De kleinst mogelijke meerder heid van B. en W is voorstander van openstelling van het bad op zondag, mits er voldoende zekerheid is. dat de kerkdiensten van de geref. kerk hier door niet worden gestoord. De raad kan geen beslissing nemen op het ingediende voorstel, zonder dat eerst overleg met de kerkeraad heeft plaats gevonden. Het raadslid A. Pronk (CH) had voor het voorstel geen goed woord over. Hij meende dat de heer Rieze- bosch zich niet het recht kon aan matigen in de raad op te treden als spreekbuis van de raad van beheer. Hy kon hierin dan ook niet anders zien dan een zucht naar publiciteit in het zicht der verkiezingen en meende daarom, dat het voorstel niet in behandeling diende te worden ge nomen. De raad van beheer dient in behandeling diende te worden ge nomen. De raad van beheer dient hierover een verzoek aan de raad te richten, doch niet voordat onomstote lijk vaststaat dat de kerkdiensten door de openstelling niet worden ge stoord. Paleisrevolutie Mr J. van der Plas (AR) achtte de ze kwestie evenmin rijp voor behan deling in de gemeenteraad. Hy meen de in het voorstel een soort palels- revolutie binnen de raad van beheer te moeten constateren en achtte het juist het voorstel in handen van B. en W. te stellen, met verzoek in de volgende raadsvergadering hierover een pre-advies ter tafel te brengen. Tegen het einde van de raadsvergadering in Katwijk, die gisteravond van half acht tot kwart over een in de nacht duur de. ontwikkelde zich een bijzon der fel debat over de opening van het zwembad op zondag. Ook verschillende andere raads leden lieten zich in dezelfde geest uit i Foto LD/J. v. Duyn, Katwyk a. Z waarbij de heren D v. Duijn (Pvd A en H. J. Grimbergen (KVP) be toogden. dat hun fracties openstel ling van het zwembad op zondag voorstaan, doch behandeling van deze kwestie op dit moment onjuist achtten. Nadat de heer Riezebosch nog maals uitdrukkelijk hao verklaard, dat by zyn voorstel geen politike motieven een rol hadden gespeeld, had hy er geen bezwaar tegen dat zijn voorstel om preadvies in han den van B. en W. wordt gesteld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9