„Weinig bereidheid tot gesprek op wetenschappelijke basis over sport A TRALIES" ROND VELDEN r>i Van Gorp aan eind carrière: Invitatie Feyenoord Scheef Opnieuw goede winstkansen voor De Zijl en Sleutelstad KNVB akkoord met reis - naar Frankrijk VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Toch zou Hueting, ook al had hij de nasleep van zijn verschij nen in Achter het nieuws tevoren vermoed, niet rechtsomkeert heb ben gemaakt. „Als ik geloof in wat ik wil doendan doe ik dat, al sta ik helemaal alleen", aldus Hue- (door Frank Bonte) LEIDEN Voor een interviewer is Dr. Joop Hueting, kersvers professor in de psychologie aan de universiteit van Brussel, een gemakkelijke opgave. Gemakkelijk in die zin dat hij graag en vlot praat over zijn ideeën, zijn werk en de moeilijkheden die hij daarbij ondervindt. Want moei lijkheden zijn hem niet bespaard gebleven in zijn carrière tot-nu-toe. Zijn tv-optreden in het programma Achter het nieuws van de VARA, waarbij Nederlandse oorlogsmisdaden in Indonesië aan het licht werden gebracht, ontlokte, naast vele instemmen de, zeker zovele ontstemde reacties. Hueting heeft het geweten. Hij is een uiterst gevoelig mens. Dat kan iedereen die maar even met hem van gedachten wisselt en bereid is tot meer dan alleen koel registreren van het gezegde, zonder al te veel moeite vaststellen. Daarom werden de ontstemde reacties hem op een gegeven moment teveel en dook hij ergens in Neder land onder om wat op het verhaal te komen: „Ik kon gewoon weg niet meer werken". I ting. Velen zien hem als een An- i gry Yovng Manmaar hij ont kent heel beslist dat hij dat is. „Ik. koester geen wrok, geen ran cune om wat mij is overkomen maar als ik meen dat er iets scheef zit dan zeg ik dat. Nie mand behoeft zich iets aan te trekken van ivat ik zeg. Doen ze dat wel, goedmaar dan recht- toe-rechtaan aan mijn adres. Kunnen ze me overtuigen van een verkeerde zienswijze dan ben ik daar dankbaar voor. Een mens is nooit te oud om te leren. Zoals het, althans ivaar het mij betreft, nu weer gebeurt, daar kan ik niet anders dan de kwalificatie „zie lig" aan verbinden". Het is duidelijk dat Hueting doelt op de reacties die hy heeft gekregen bij zyn ageren tegen de heersende situatie in de nationale sportgemeen- schap. Het hoofdstuk Nederlandse Oorlogsmisdaden in Indonesië ligt achter hem. Zijn geest is geconcen treerd op een nieuw thema, een wel volkomen ander thema: de begelei ding van de topsportbeoefenaar. Thema Is dat eigenlijk wel zo'n heel ander thema? Centraal immers staat weer de mens die strijd zal moeten leve ren of stryd heeft geleverd, die on der grote spanning staat of heeft ge staan en die daarbij volkomen uit balans kan raken. Hueting heeft met zijn onmiskenbare intelligentie ook zyn tegenstanders beamen dat volmondig een nadeel by het we tenschappelijke werk dat hy zo graag doet en waarin hij toch ook wel een klein tikkeltje helt naar de perfectionistische kant. Hy raakt bij zyn onderzoeken, al geeft hy zich zichtbaar moeite om dat te voorko men, toch emotioneel betrokken. De cijfers gaan te sterk voor hem leven. Intussen neemt dat niet weg dat hy tot uitspraken komt die niet zo een voudig van de tafel zijn te vegen. By voorbeeld de uitspraak die in de gelederen van de topsport en de sportorganisaties in den lande de nodige beroering heeft veroorzaakt, namelijk: „De fouten die in Mexico zijn gemaakt zullen stellig ook in München weer worden gemaakt." De slagzin, stelt hy, die de Neder landse sportofficials zo graag en telkens weer, daags na afloop van de Olympische Spelen laten horen „De voorbereiding voor de volgende Spe len begint vandaag" maakt echt niet alleen op mij geen enkele indruk meer. Leg het oor maar eens te luis teren bij hen die de nationale reputa tie op sportgebied hoog moeten hou den. De conclusie, die men gewoon Jan van Gorp ROOSENDAAL (GPD) Oud international Jan van Gorp, aan voerder van de Bredase eredivisie club NAC, is zeer waarsohynlyk aan zijn laatste seizoen als voetballer bezig. Van Gorp ondervindt nog steeds veel last van een hardnekkige aohillespeesblessure, die hij aan het begin van dit seizoen, opliep en waardoor een direct medisch ingrij pen noodzakelijk is. Dat Jan van Gorp (27) veel last ondervindt van die blessure, bleek gisteravond tijdens de in Roosendaal gespeelde vriendschappelijke wed strijd van het Bredase NAC tegen de tweede-divisde-club RBC, die door de Roosendalers met 21 werd ge wonnen na een 20 voorsprong bij de rust. Van Gorp moest zich na de eerste helft laten vervangen, om dat zijn enkel weer flink was op gezwollen. Van Gorp: „Ik heb het hele sei zoen praktisch nog niet op volle kracht kunnen spelen. Ook tijdens de trainingen kan ik me niet for ceren, omdat ik anders weer last van die blessure krijg. Ik zou eigen lijk aan mijn enkel geopereerd moe ten worden, maai' in verband met mijn werkkring Is daar voorlopig geen denken aan. Zo'n operatie kan een langdurige geschiedenis worden. Als ik in de komende maanden der- geDtfke hinder blijf ondervinden van die blessure zal ik er een punt ach ter moeten zetten". deratie. En ik geloof dat ik niet al leen sta als ik stel dat de Neder landse Sportfederatie met dat aan- gevertje gewoonweg geen raad heeft geweten. Klaagzang 9HK. drs. Peter Blitz mede-initiatiefnemer moet trekken is dat er voor München nog niets of vrijwel niets is gedaan waaruit kan worden afgeleid dat men van de in Mexico gemaakte fouten heeft geleerd. Ik heb nauwlettend gelezen wat de federatie by de hearing naar aan leiding van de nota door de vaste commissie van de Tweede Kamer voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft gedebiteerd Dat is voor mij geweldig teleurstel lend geweest. Het is een klaagzang geworden van wat de sport allemaal tekort komt en tekort zal komen zon der dat daarby een wetenschappe lyk verantwoorde basis aanwezig was. Het is toch duidelijk dat de reeks vaagheden, hoe plezierig en met gevoel voor styl de woordvoer der van de Nederlandse Sport Fede ratie die ook heeft gebracht, op de eindelijk tot interesse geactiveerde leden van de Tweede Kamer geen enkele indruk hebben gemaakt. Ik zou aangenaam verrast zyn wan neer de Nederlandse Sport Federa tie met zyn Sportnota, die als ik my niet vergis dit jaar nog zou worden gepubliceerd, tot opzienbarende ont hullingen komt. Laat staan dat ik ge loof dat er een beleidsindicatie uit de bus zal rollen. Daarvoor kan toch wetenschappelijk onderzoek niet achterwege blyven. Zo gauw er echter sprake is van wetenschappe lijk onderzoek kan men, aldus Hue ting, een zekere vreesachtige terug houdendheid bespeuren. Dat wil niet zeggen dat de Nederlandse Sport Fe deratie niet bereid is om wetenschap pelyk onderzoek te doen of te helpen doen verrichten. Bepaald niet, maar het aanvaarden van de uitkomsten van wetenschappelyk onderzoek en veel belangryker nog het gebruik maken van die uitkomsten, daar is men huiverig voor. By de Neder landse Sport Federatie maar even zeer by de sportorganisaties. Daar om is de Vereniging voor Weten schappelyk Onderzoek van Sport en Lichamelyke Vorming opgericht Hueting is o.a. met de Amsterdam se gedragspsycholoog drs. Peter Blitz initiatiefnemer geweest voor de oprichting. Jammer genoeg is het ook een uit zondering wanneer je van een zake- lyk gesprek iets meeneemt waarvan je kunt stellen „Daar heb ik iets aan, daar kan ik iets mee doen." Maar ik ben een optimist. Hueting biyft hopen op betere ty- den: „De sport zal steeds sterker dwingen tot het verlaten van de platgetreden paden en het inslaan van nieuwe, voor de sportontwikke ling, bevrydende wegen. Overigens wü ik toch nog even zeggen, dat hoe zeer myn belangstelling uitgaat naar de begeleiding van de top sport en niet in het minst naar het begeleidend laboratoriumonderzoek, de achtergrond van Juist d&t laatste onderzoek voor my het belangrijkst is. Misschien dat hoop ik van harte komen daar resultaten uit, die een waardevolle bydrage kunnen zyn voor de verbetering van de fy sieke conditie van de mens in het al gemeen, in de stryd tegen de hart- en vaatziekten. Dr. Joop Hueting „nooit te oud om te leren" gebruik van maken dan wel durft dat niet. Misschien dat straks in mei op het congres een gedachtewisse ling op wetenschappeiyke basis wel mogelyk is Tot op vandaag bsstaat er nauwe'ijks beieiiheid daartoe. Verder dan het debiteren van al te vaak gehoorde algemeenheden komt men niet. Althans ik hoor niets an ders. Met name van de Nederlandse Sport Federatie is dat het geval. Het zyn allemaal byzonder plezieri ge mensen die daar zitten en een en kele uitzondering daargelaten zyn ze alle vlot van de tongriem gesneden. Düsseldorf >anp) Landskam pioen Feyenoord heeft van de Duit se regional liga club Fortuna Düs seldorf een uitnodiging ontvangen om op 8 en 9 augustus deel te ne men aan een internationaal toernooi ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de vereniging. Feyenoord heeft de invitatie in principe aanvaard. Naast Fortuna en Feyenoord nemen ook FC Bayern München en Borussia Mönchen- Gladbach deel. Het Oostduit se leger is hier aan het „ijsbreken" in het Walter Ulbricht-stadion, waar volgende week woensdag de Europacup wedstrijd Vorwarts Berlin-Feije- noord moet worden gespeeld. Gemis Hoe komt dat? Hueting hoeft over die vraag niet lang na te denken. Een enkele uitzondering daargelaten, aldus kan zyn mening worden sa mengevat, komt dat in belangryke mate door het gemis aan wezenlyke interesse voor de sport van hen die in sportief opzicht in ons land de hand aan het roer hebben In de particuliere sector en in de over heidssector. Praten over de sport, over het belang van de sportbeoefe ning door jong en oud, over de voor zieningen die moeten worden ge troffen, dat doet men genoeg. Te veel naar myn mening. Gedaan wordt er nog altyd te weinig. Neem nu de Discussie-nota m.b.t. het sportbeleid van minister Klompé. Afgezien van een kwalificatie van de nota zelf ik ben er echt niet van achterover gevallen vind ik dat het uitbrengen van die nota in ieder geval als een stap vooruit moet wor den beschouwd. Ik zou zeggen dat de regering, zy het aarzelend, tot het besef begint te komen dat het niet meer aangaat om aan de sport op gezette tydens slechts enkele fraaie volzinnen te wyden. De nota heb ik gezien als een aangevertje voor de sportgemeenschap in ons land. met name voor de Nederlandse Sport Fe- Doel Doel van de vereniging is: 1. het bevorderen van het wetenschappe lyk onderzoek van de sport en de lichamelyke vorming en 2. het be vorderen van de toepassing van de uitkomsten van het wetenschappe lyk onderzoek. Verklarenderwys dient hieraan te worden toege voegd dat wetenschappelyk onder zoek wordt opgevat als onderzoek door middel van meten van gedrag in de ruimste zin van het woord. Meten wordt opgevat als het toeken nen van namen en getallen aan ver- schynselen volgens regels. De ver eniging. benadrukt Hueting. preten deert niet het ei van Columbus te zullen gaan leggen. Er is aanvanke- lyk misverstand gerezen m.b.t. de activiteiten van de vereniging. Zy zal niet zelf het wetenschappelyk onderzoek gaan plegen of doen ple gen. doch alleen wetenschappelyk on derzoek bevorderen en waar moge lyk coördinerend optreden. In mei van dit jaar zal de vereniging een nationaal congres organiseren, waarop, naar men hoopt, zal kunnen worden geïnventariseerd wat er op het terrein van de lichamelyke vor ming en de sport in Nederland is verricht aan wetenschappelyk on derzoek en welke resultaten dat heeft opgeleverd. Er is. zegt Hueting, heus al het nodige gedaan maar men heeft er of geen weet van of men wil er geen LEIDEN In drie klassen van de waterpolocompetitie staan clubs uit de kring Gouwe-Rynstreek na zes wedstrijden aan de kop. In de eerste klasse deelt het Alphense AZC die positie met Het IJ en Nereus. waarby het opvallend is dat alleen de Alphenaren nog geen wedstryd hebben verloren. Zaterdag ontvangt AZC in het Beverwykse Sportfond- senbad GZC, dat nu toe slechts één punt wist te veroveren uit de voor gaande wedstryden. Het is dus wel vrywel zeker dat AZC ook in deze wedstryd zyn ongeslagen status zal handhaven. In de tweede klasses zyn De Zyl en Sleutelstad koploper, beide nog met de maximale winst. In „A" heeft ook het Amsterdamse AZ '70 zich op die wijze naar de kop we ten te spelen, maar dit team heeft een wat minder doelgemiddelde. In Katwyk krijgt De zyi zaterdag Sed- na op bezoek. De Amersfoorters ver loren slechts één wedstryd. maar deden dat ook goed: 111 tegen DVZ. We houden het er dan ook op dat de rood-witten de overwinning zullen behalen. In de tweede klasse B heeft Sleutelstad in het afgelopen weekend belager Rynmond van zich af geschud en 2 punten voorsprong genomen op Z IJ V, nummer 2 op de rangiyst. De Leidenaars zullen deze afstand ongetwijfeld weten te bewa ren. ook in de wedstrijd tegen HHC, zaterdag in Katwyk. Ook al in Katwyk ontvangt LZC het Groningse Walvisch. Als de Lei denaars deze maal de opdrachten naar behoren uitvoeren en het voor al zoeken in snelheid zyn ze zeker niet geheel kansloos. De Gouwe is de vierde vereniging die in Katwyk speelt. Zaterdag komen de Waddinx- veners in het water tegen het Zaan- dykse Neptunus, en ook in deze wed strijd heeft de „thuisclub" de beste kansen. In de Leidse Overdekte spelen de Golfbrekers zaterdagavond om 7 uur de tweede bekerwedstryd. tegen Donk uit Gouda. De Gouwenaren spelen hoger in de competie dan het team van trainer Rob Schoten, maar door het enthoudiasme kan dit „standverschil" worden weggespeeld en wordt de stryd volkomen open. Op de waterpolo-agenda voor dit weekend staan de volgende wedstry den: Hoofdklasse: AZenPCPSV; Po lar BearsDJK; de RobbenNeptu nus Amf; ZIANUZSC; DZV—HZen PC; de MeeuwenNeptunus Arnh. leKlasseVZC—SVH; ZCE—Esca: uur); RotterdamNereus; het IJ ZCG; Zwemlusthet Gooi. 2e Klas se A: LZCde Walvisch «Katwyk. zaterdagl9 uur); DWRZPA; de zyi—Sedna «Katwyk, zaterdag 20.45 uur); de IJssel—OZenPC; AZ70— DVZ; ZZenPC—Wilskracht. 2e Klas se B: de Gouwe—Neptunus «Katwyk, zaterdag 20 uur); DAW—Merwede; HPC—Rynmond; Sleutelstad—HHC (Katwyk, zaterdag 21.30 uur); ZIJV —VZC; TZV—BZenPC. HILVERSUM <GPD« De KNVB stemt in met het plannetje van amateurtrainer De Vroet om half april een oefenwedstryd te spe len in het zuiden van Frankrijk. Eni ge en begrypeiyke voorwaarde daar by is dat oranjes liefhebbers zich plaatsen voor de eindronden om de Eui opacup voor landen amateur- ploegen. De beslissing daarover valt op 21 maart in Oosterhout waar het Nederlands amateurelftal zyn laat ste wedstryd speelt in de voorronde» tegen Wales. De amateurselectie zal de reis naar Zuid-Frankrijk maken om ken nis te maken met de klimatologische omstandigheden waarmee zy ook ge confronteerd zal worden in de eind ronden om de EuPDpacup. Die wordt in Toscane in Italië gehouden. ZEIST (GPD) Hekken zullen het volgende seizoen alle velden van betaalde clubs moeten omrasteren. Die dwingende maatregel van de KNVB is het gevolg van de toenemende agressie onder het voetbalpubliek, dat onlangs nog in één weekeinde de ere-divisiewedstrijden MW-Twen- te. SVV-Feijenoord en Sparta-Holland Sport ter roriseerde. Het bondsvoorschrift geldt vanzelf sprekend ook voor de verenigingen uit de eerste en tweede divisie. De KNVB beseft, dat vooral uit die hoek nogal wat clubs de verplichting amper kunnen nako men. Jos Coler, voorzitter sectie betaald voetbal: „Binnen twee weken hebben wij een gesprek met de directies van de sportparken en de landelijke contactraad voor gemeenten. Wij willen uitzoeken of de overheid kan meehelpen bij de niet zo goed kope beveiliging van de terreinen. Want die hek ken moeten er met ingang van de volgende com petitie staan. Spelers en scheidsrechters lopen zo langzamerhand teveel risico's. DFC liet voor 25.000 gulden „tralies" aanleggen. In vele gevallen zal de tenminste twee meter hoge omheining (met gekooide uitgang) méér kosten. ADO's manager Hartmann: „Ons is ongeveer 40.000 gulden voorgerekend". Een uitgave, die de talloze armlastige clubs niet kunnen opbrengen Jos Coler: „Misschien dat er iets met de toto valt te ritselen. Bovendien bestaat er nog altijd het terrein-leningfonds. Alle verenigingen kun nen daaruit 15.000 gulden lenen, in tien jaar te rug te betalen tegen 5 procent rente". Negen eredivisieclubs hebben daarnaast nog het dure grapje van de lichtinstallatie, die vóór eind augustus moet zijn aangeschaft. Jos Coler: „De KNVB en Philips ontwikkelen een plan, dat de kosten zal drukken". De lampen zullen zeker op vele woensdagen in september/ oktober en in maart/april aanfloepen, waardoor eindelijk de bekercompetitie uit het duister van de onderwaardering verdwijnt. Tevens kan een kwakkelwinter het programma ninder aanvreten. Zoals dit jaar is gebeurd. Jos Coler: „Wij halen 24 mei al niet meer als lotdag van de competitie. Dat wordt een week ater. Dan moeten we wel 13 en 30 april gebrui- :pn voor inhaalwedstrijden Over de beker hebben wij het dan nog maar niet". Dat „finishen" op 31 mei zal vooral Kindvail verdrieten. Want het impliceert zo goed als zeker, dat de Zweedse Feijenoorder zijn land niet op het wereldtoernooi in Mexico kan bijstaan. Coler: „Onlangs zijn nog enkele Zweden bij mij geweest om op dat gevaar te wijzen. Maar ik kan spijtig genoeg geen rekening met Kindvail houden". Jos Coler heeft met zijn mede-bestuursleden van de KNVB zwaarwichtiger problemen. Onder meer het aantrekken van een bondscoach Er zyn daartoe advertenties uitgezet in buitenlandse vakbladen. Binnenkort volgt er een in het eigen orgaan. De tot nu toe gefluisterde namen van Fadrhonc (Go Ahead) en Zwartkruis (militair elftal) zullen by de behandeling van de sollici taties wellicht niet meer opklinken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21