s Leidse „dierentuin" 150 jaar VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 R1 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 De Kaapse olifant, thans nog voortlevend in het Addo- reservaat in de Kaapprovincie. .1 LEIDEN Ditmaal slaan wij een uitgebreide bi ik een hele pagina voor één museum door het ven ster der historie. Wij vonden daar voor tweeërlei aanleiding: in de eer ste plaats omdat dit museum: het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie aan de Raamsteeg, dit jaar zijn honderd vijftigjarig bestaan herdenkt en vervolgens omdat het uitgesloten is aan dit museum, met zijn bijzon der interessante collectie dieren (on geveer zes miljoen exemplaren» een Lezoek te brengen. Sinds 1957 is het museum de Leidse „dierentuin" fiat toen de beschikking over één tentoonstellingszaal had. „tijdelijk" fosloten. „Tijdelijk", dit woord laat le directeur, prof. dr. L. D. Bron- -;ersma, herhaaldelijk vallen als wij iet met hem hebben over het tijde- lik karakter van deze maatregel en /iin groot verlangen naar een per manente tentoonstellingsruimte. Een verlangen, dat niet van vandaag of g.'steren dateert, doch waarmee men reeds lang voor de tweede wereld oorlog rondliep. Om daaraan een concrete vorm te geven werd voor 1940 het gebouw van het oude gym nasium aan de Doezastraat reeds aangekocht. In afwachting van de verdere plannen, werd het gebouw „tijdelijk" afgstaan aan het Gewes telijk -Arbeidsbureau. Dit is al weer Foto's LD-Holvast) dertig jaar geieden. In al die jaren kwam het museum niet verder dan dat het de beschikking kreeg over een aantal kamers in het gebouw. Kamers, die zich niet lenen voor' het onderbrenger, van de zo zeer begeer de expositieruimte. Slechts enkelen en dan nog in groepsverband en op aanvrage is het in de Iood der jaren toegestaan om een blik te slaan in de sterk gevarieerde collectie van deze Leidse „dierentuin" Kolossale kasten wor- cen dan ontsloten, waaruit leeuwen, giraffen en olifanten te voorschijn komen. Dozen, met al even kostbare als bijzonders vlinders en kevers, worden geopend. Ook dan nog moet volstaan worden met het doen van slechts een greep uit het veelzijdige dieren materiaal, waarover dit mu seum beschikt. Dit zal ook gebeuren tijdens een dit jaar in te richten expositie (in een benedengang en werkplaats) ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het museum. Een eerste stap op de weg om het museum dichter tot de burgerij te biongen en haar een blik te doen slaan door het venster van de na tuurlijke historie. Een loffelijk stre- \en, dat echter eerst dan goed is gerealiseerd wanneer de directeur en zijn staf de beschiking hebben over permanente tentoonstellingsruimte. Een wens van nu reeds dertig jaar. Onze foto's moeten dit gemis thans goed maken. S. Platteel Atlasvlinder (N. Guinea/. Inzet: ter illustratie van de afmeting van deze vlinder de in ons land veelvuldig voorkomende distelvlinder of kleine vos. De Kaapse leeuw, waarvan het ras is uitgestorven. Maanvis (lengte 21/4 meter). Op 13 december 1889 op het Goliath-kever (15 cm) uit de I strand van Ameland aangespoeld. Kongo. Berberleeuwen (Noord-Afrika).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19