Zondag weinig kans voor de socialisten in Oostenrijk NOODTOESTAND IN STAD CALIFORNIE 8 Treedt krantenkeizer Springer af? Kabinet in Rome laat wachten Neo-nazVs beslissende partij? Geen misbruik Onrust in AmerikaFrankrijkItalië en Engeland Nieuw! Een nieuwe Pickwick thee: Pickwick Darjeeling! Douwe Egberts Behang i opwindend nieuw. Behang is anders. In de staalboeken '70 van R&D. PORTUGESE KRITIEK OP MR. LUNS OPSCHUDDING IN DUITSE UITCE VERSWERELD NA ONTHULLINGEN DER STERN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE (Van onze correspondente An Salomonson) WENEN (GPD) Dè grote vraag, die heel Oostenrijk zich ln verband met de parlementsverkiezingen op zondag stelt, luidt: zal het de conservatieve Volkspartij lukken voor een tweede keer de absolute meerderheid in de wacht te slepen en daarmee wederom in de gelegenheid komen een partij-regering te vormen? Na een twintigjarige rooms-rode coalitie behaalde de Volkspartij bij de verkiezingen in 1966 een onverwacht grote overwinning van 85 van de 165 zetels. Het toen gevormde, uit sluitend uit conservatieven bestaande kabinet onder bonds kanselier Klaus had onder grote groepen van de Oostenrijkse bevolking, die het regime-Dolfuss-Schussnig in de jaren-'30 nog niet waren vergeten, twijfel en vrees gewekt. Die vrees is, dat heeft ook de op positie inmiddels moeten toegeven, niet bewaarheid. Klaus heeft zyn macht niet misbruikt: integendeel, na de verlammende besluiteloosheid van de laatste coalitie-jaren legde het kabinet een ongekende activiteit aan de dag, waarbij vele dringende nodige hervormingen tot stand zijn gekomen. Dank zij de Europese con junctuur kwam bovendien de Oosten rijker, ook de kleine man, in 't ge not van een tot dan toe ongekende welvaart. Dit maakte het deze winter voor de grote socialistische oppositie-par tij niet makkelijk om de kiezers een overtuigend alternatief te bieden. Zij zou er bij haar huidige 74 zetels ze ker 5 bij moeten winnen om opnieuw voor een coalitit in aanmerking te komen, temeer daar de neo-nazisti- sche Vrijheidspartij (met 6 zetels) al weken geleden heeft laten weten alleen een coalitie met de Volkspar tij en niet met de socialistische par tij te overwegen. Daarbij komt, dat de socialisten in de afgelopen maanden aan werf kracht hebben ingeboet door sterke interne tegenstellingen. De dynami sche partijvoorzitter Bruno Kreisky ziet zich geconfronteerd met een dogmatische linkervleugel van het oude austro-marxistische soort, be staande uit vroegere favorieten als Pittermann, Probst en Waldbrunner. Deze orthodoxen, wier leeftijd ze al lang pensioensgerechtigd laat schij nen, weigeren aan Kreisky's aanpak modernisering en verjonging gehoor te geven. Het gevolg is interne stag natie, een verkiezingscampagne zon der élan en een toenemend isolement in de partij van Kreisky, die zodoen de geen jonge generaties in de ver kiezingsstrijd kan sturen en die de hele strijd als een one-man-show moet voeren. Toch hadden de kansen van de so cialisten in de laatste twee jaar veel belovend geleken. Bij alle provincia le verkiezingen waren ze onverwacht goed uit de bus gekomen. Opiniepei lingen bevestigden de stijgende po pulariteit van de party onder Kreis ky, die vooral op de zwevende libe rale randgroeperingen, die in Oos tenrijk elke verkiezing beslissen, een grote aantrekkingskracht uitoefent. Ook de Volkspartij gaf herhaaldelijk haar dalende prestige na 3 Vi jaar alleenregering openlijk toe. Pas in de late herfst van 1969 keerde het getij, zodat het thans zeer twijfelach tig schijnt of de socialisten de sprong van vijf zetels zullen halen, ook al hebben ze by de jongste provinciale verkiezingen in Karinthië op 22 fe bruari wederom winst geboekt. Situatie In deze situatie zou de Vrijheids partij de dankbare, maar onverdiend belangrijke rol van beslissende derde in de schoot kunnen vallen, temeer, daar er geen andere partijen meer zijn, die een noemenswaardig ge- gewicht in de schaal kunnen leggen. De communisten hebben al sinds tien jaar geen zetel meer in het par lement en verkeren in een verre gaande staat van ontbinding. Slaagt de Volksparty er derhalve niet in haar meerderheid van 85 of althans 84 zetels te handhaven en slaagt de soc. partij er niet in haar achterstand althans voor de helft in te halen, dan is een zgn. kleine co alitie tussen Volkspartij en Vrijheids partij, dus een front van de twee burgerlijke rechtse partijen, de meest waarschijnlijke oplossing. Deze mo gelijkheid verdient daarom speciale opmerkzaamheid omdat de Vrijheids partij in Oostenrijk een vergaarbak van oude en nieuwe nazi's is en om dat haar leiders bijna zonder uitzon dering uit de gelederen van de vroe gere SS en SA afkomstig zijn of an derszins boter op hun hoofd hebben gehad. SANTA BARBARA, PARIJS, ROME, OXFORD (AP, ANP. GPD) Gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft gisteren in de stad Santa Barbara een „bui tengewone noodtoestand" van kracht verklaard. In de stad heb ben zich dinsdag en woensdag hevige onlusten voorgedaan, na dat een advocaat van „het proces Iran Chicago", William Kunstier, op het terrein van de universi teit van Californië een protestbe toging tegen de uitspraken in het proces had geleid. Na afloop I "ichtten honderden jongelui ver- I nielingen aan en werd o.a. een pank in brand gestoken. Reagan heeft het ministerie van I'Justitie verzocht te onderzoeken of I Kunstier de staatsgrenzen van Ca- I ifornië had overschreden om tot on- 1 lusten aan te zetten. Eenzelfde be- llchuldiging werd ten laste gelegd aan lie zeven verdachten van Chicago en Iverd in vijf gevallen door de jury Juist bevonden. Kunstier kreeg op lat proces vier jaar gevangenisstraf Ijregens herhaalde belediging van het |»of. Gouverneur Reagan kondigde •orts aan dat de nationale garde (an Californië gemobilliseerd zal borden als de sheriff van Santa Barbara daarom verzoekt. I Een grote P a r ij s e politiemacht eft gisteren op de linkeroever van Seine een botsing tussen linkse a rechtse extremisten weten te voor- jomen. Kort na het lunchuur was de jolitie het Quartier Latin ingetrok- om te verzekeren dat een ver- den demonstratie van de Socialis- iche Jeugdalliantie niet zou plaats- nden. Groepen jongelui kwamen jiettemin nog tezamen. Enige hui- In blokken verder werd een ver edeling van de (rechtse) beweging >or de nieuwe orde verboden. Ook Ier verzamelden zich groepen. De fcanning steeg langzaam gedurende prscheidenen uren terwijl steeds ler politiewagens de wijken bin- |enreden om de groepen gescheiden houden, waarin de politie slaag- Oproep Onze Parijse correspondent telefo- rde vanochten: De rector van literaire en filosofische faculteit de Parijse voorstad Nanterre lar in het voorjaar 1968 de lont or de studentenrevolutie ontstoken srd, heeft gisteren een dramatische roep gelanceerd om tegen een rhaling te waarschuwen. De vei heid van het onderwijspersoneel, n de administratieve staf en van studenten kan, zo verklaarde pro- >sor Ricoeur niet langer worden garandeerd. De linkse activisten, 6 in Nanterre in grote meerder heid zyn, vinden nu fascistische studentengroepen tegenover zich en van beide zijden stijgt de agressivi teit bij het uur. Er zijn al forme le aanslagen geleverd die tot nu toe alleen door een wonder nog geen le vens hebben geëist. Dat klimaat, waarin politieke geweldplegingen tot de orde van de dag zijn gaan beho ren, wordt, volgens de rector, nog veel gevaarlijker doordat zich bij de studenten een groot aantal jeugdige delinquenten heeft gevoegd die zich naar hartelust aan diefstallen, aan slagen, zedendelicten en andere mis daden te buiten gaan. De faculteit van Nanterre waar 15.000 studenten zijn ingeschreven, terwijl er nog niet voor de helft plaats is, is inderdaad in de directe nabijheid van één der beruchtste „bidonvilles" (krottenwijken) gele gen. De rector heeft niettemin nog geen beroep op de politie willen doen in de hoop dat zijn appèl uit eindelijk toch door de ultra-linkse en fascistische studenten gehoord zal kunnen worden. Mishandeling De maoistische uiterst linkse „Studentenbeweging" heeft gisteren de faculteit der letteren aan de uni versiteit van R om e bezet en de hoofdingang van het gebouw met een ketting afgesloten. De lessen werden gestaakt. Van hun kant deel den uiterst rechtse studenten mee dat zij de ingang van de faculteit der rechten hebben bezet. Deze ingang werd bewaakt door enige studenten met witte helmen op en de Italiaan se vlag in de hand. Het kwam tot een kort gevecht, waarbij twee uiterst rechtse studenten door een groep uiterst linksen werden mis handeld. De politie installeerde zich daarna op het universiteitsterrein. Gisteren was de derde dag dat het administratieve centrum van de uni versiteit van Oxford door stu denten bezet werd gehouden. De studenten wensen inzage te krijgen van documenten over hun politieke activiteiten. Namens de universiteit is verklaard dat deze niet bestaan. Buiten staat een aarital politieman nen op wacht, maar men grypt niet in. ,Dit is een zaak tussen de lei ding van de universiteit en de stu denten," aldus de politie. Woensdag werd aan de demonstratie van de studenten deelgenomen door een aantal „skinheads," dat zyn jonge lui die het haar extra kort dragen, die een tegenhang vormen van de langharigen en die de naam hebben van agressief optreden. Na enige tijd moesten deze „kaalkoppen" evenwel op bevel van de politie ver dwijnen, hetgeen gebeurde. Deze exquise thee, die slechts gedurende twee korte perioden geoogst kan worden, is afkomstig van de lagere hel lingen van de Himalaya. Het is een bijzondere thee met 'n exotisch karakter, een verrassend rijke geur en een weelde aan smaak. Pickwick Darjeeling, de thee die de echte theeliefhebber zal weten te waarderen. Let op het donkerrode doosje met gouden band. Geurige Darjeeling Bladmelange De Japanse Honda ontwik kelde deze kleine driewieler, die bijzonder veelzijdig is. Volgens de fabriek is het voertuig ge schikt voor onbegaanbaar ter rein. het beklimmen van trappen, het voortbeioegen over ijsvlaktes. het rijden in moerassig terrein en wat dies meer zij. Het vehikel is uitgerust met. speciale banden en een luchtgekoelde motor van 89 cc. In zeer korte tijd kan het in zes stukken uit elkaar wcrrden gehaald. ADVERTENTIE ff Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. in andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath 8t Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. LISSABON (AP) In de krant van de aan de macht zijnde party in Portugal, de „Diario Dan Man- ha" is glstei-en kritiek geleverd op de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns. Dit ge beurde in een hoofdartikel naar aan leiding van uitlatingen van de mi nister op een in Dar-es-Salaam (Tanzania) gehouden persconferen tie Daar zou Luns hebben gezegd dat Nederland, „ofschoon het de strijd vaai het volk van Mozambique tegen Portugal goedkeurt, niet kon han delen als Zweden, dat de nationalis ten helpt, omda/t Nederland zowel als Portugal lid van de NAVO zyn". Sinds 1961 levert Portugal strijd tegen de guerilla-organiisaties in An gola, Guinea en Mozambique. „Hoe groot het tekort aan inlich tingen in de wereld ook is over wat er in ons deel ven de wereld ge beurt", aldus liet blad, „toch be hoort niemand iin Dar-es-Salaam, waar zich het hoofdkwartier van de verzetsorganisatie Frelimo bevindt, te praten over de strijd van het volk van Mozambique tegen Portugal". „Wie is er tegen Portugal? Niet het volk van Mozambique, dat Por tugees is. maar de terroristen die door Das-es-Salaam worden ge stuurd, gewapend ten dienste van het internationale communisme". (Van onze correspondent W. P. Timmers) BONN (GPD) Stern, het week blad dat tussen veel bloot ook zo veel harde feiten onthult, schokt de Bondsrepubliek vandaag met de be wering dat Axel Caesar Springer, de machtigste 'uitgever uit de Duit se geschiedenis, 74 procent van zijn imperium wil verkopen. „De groot ste Duitse meningsvormer, die het wereldbeeld van één op de twee kie zers beïnvloedde, treedt af. Meer dan 500 miljoen mark zullen hem vergezellen", aldus Stern. Springer heeft onmiddellijk een ont kenning gepubliceerd, maar daar mee is het verhaal de wereld niet uit. Eerder deze week heeft name lijk het huis Bertelsmann (door de Süddeutsche Zeitung „de grootste Duitse cultuurfabriek" genoemd) haar plan bekend gemaakt om 33 procent van de aandelen der Sprin ger NV te kopen. De ruim tweehon- derdvyftig miljoen mark die daar voor op tafel moeten worden gelegd, levert de Westdeutsche Landesbank, De directeur van die bank, Ludwig Poullain, wordt nu in Stern zo geci teerd: „de zaak loopt in etappes. De rest van de aandelen die Axel Sprin ger nog houdt, zal binnen afzienbare tijd ook van bezitter wisselen. Bij Springer is niets ondenkbaar". Speciaal consortium Poullain heeft volgens Stem al con tacten met geïnteresseerden uit de industrie die zestien procent, van die Springer-aandelen willen kopen. Hy zou de vorming van een consor tium voorbereiden voor het financiële beheer van het imperium waarin Axel Springer slechts 26 procent van de aandelen zou behouden. Springers eliteblad Die Welt schreef gisteren dat de helderziende Sternredacteur deze keer een verkeerde horoscoop heeft gevolgd, maar het onthulde bovendien dat Stern-hoofdredacteur Henri Nannen niet heeft toegegeven aan een verzoek van zyn uitgever om het artikel niet te publiceren Nannen staat in voor de betrouw baarheid. Daar komt nog by dat het door gaans geïnformeerde weekblad Die Zeit gisteren op zyn voorpagina een artikel aan de affaire wijdde, waar- in sprake is van „vermoedens dat Bertelsmann en zyn kredietgevers meer willen, wellicht met de hei melijke toestemming van de Bonds regering die het voor haar verve lende probleem-Springer zeer gaar ne met behulp van een particulier- economische oplossing van tafel zou vegen". En de Süddeutsche Zeitung schrijft: „Een ding is zeker: het reusachtige eenmansbedrijf Springer heeft opgehouden te bestaan". Nieuwe heerser Dat laatste is geen erg grote ver rassing nadat Springer op 1 januari van zyn bedrijf een eenmans nv had gemaakt. Maar zelfs als het voorlopig alleen gaat om medezeg genschap voor Bertelsmann (jaar omzet in 1969 630 miljoen markt, ei genaar van drukkerijen, uitgeverij en, boekhandels, discoclubs en wat dies meer zij) is sprake van een be langwekkende ontwikkeling in de uiterst gecompliceerde wereld van Westduitse uitgeverijen. Aan het hoofd van de firma Bertelsmann staat als alleen heerser Re'nhard Mohn, een ambitieus man die zijn bedrijf vorig jaar ook al voor 25 pro- ent inkocht in de grote uitg Gruner en Jahr, eigenaar van onder andere Stern. Die Zeit ziet een nieuw gevaar opdoemen na het eventueel aftreden van Springer: het superconcern Bertelsmann. Stern-hoofdredacteur Nannen be kijkt het niet zo somber. Reinhard Nannen in de Britse pers- lord Thompson, die emt zyn kranten veel geld wil verdienen maar de re dactionele inhoud door de redacties laat bepalen. Speculaties op dit punt zyn echter voorbarig. Voor sommige is de meest interessante vraag op dit ogenblik: waarom zou Springer wil len aftreden? Wordt de druk op de man, die met missionaire ijver tegen sterke nieuwe stromingen in politiek en oultuur oproeit, te groot? ROME (GPD) De onderhande lingen over de vorming van een nieuwe Italiaanse regering zyn in een fase aangeland waarin nauwe lijks uitzicht op succes bestaat. De kabinetsformateur Mariano Rumor, heeft zijn gesprekspartner te ver staan gegeven dat er nu een be slissing dient te worden genomen. Het moeilijk te binden gezelschap bestaat uit de christendemocra ten. wier party de laatste minder heidsregering onder Rumor vormde, de socialisten, de sociaal-democraten en de liberalen. De sociaal democraten zyn zo conservatief, dat ze het heel goed zouden kunnen vinden met de rechter flank van de christen-democraten. De linker vleu gel van deze christen-democraten past weer het best aan de zijde van de socialisten. De minuscule li berale partij, die minder afgevaar digden heeft dan bijvoorbeeld de fa scisten, is tot zowat alles bereid als ze maar aan de nieuwe „opening naar links" kan meedoen. Tot voor kort waren de socialis ten het grote struikelblok op de weg naar een succesvolle „sentro-sinis- tra". Ze willen zich niet de belofte laten ontrukken afstand te doen van het recht in de toekomst in re gionale regeringen met de communis ten samen te gaan. Nu is het grootste struikelblok het Vaticaan geworden, met andere woorden de midden- en rechtse groe pen binnen de christendemocraten. Deze willen gehoorzamen aan het bevel van de Paus om de scheidings wetgeving te laten zoals ze is. De pauselyke diplomatie zou het zelfs op een uitschryving van nieu we verkiezingen willen laten aanko men. Deze zouden namelyk beteke nen dat de al vergevorderde en dat zegt hier wat schei dings wet geving door een nieuw parle ment van voren af aan bekeken zal moeten worden. Deze nieuwe verkie zingen beigen voor de conservatie ven en dus ook voor het Vati caan echter het gevaar in zich van een ferme stemmenwinst voor communisten en socialisten. Axel Springers laat missio naire ijver na? MUNCHEN (DPA) In München is gisteren een 65-jarige voormalige SS-er Paul Zapp tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan medeplichtig heid aan moord op 15.880 personen m Zuid-Rusland. Zapp stond in de tweede wereldoorlog aan het hoofd van een groep SS-ers in dat gebied. Twee van zyn voormalige collega's, de 57-jarige Leo von der Recke en de 59-jarige Karl Heinrich Noa, kre- een resp. 13 en 7 jaar gevangenis straf. Ook zij werden schuldig ge acht aan medeplichtigheid aan mas samoord.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17