Voordwijkerhout wordt terk in groei geremd Ontstemming in Voorschoten over zwemles NIEUWE UITGAVEN Belasting-almanak Emeritus pastoor overleden Promoties TOT 1980 VAN 13.500 NAAR 14.000 INWONERS; FEINIG KANS VOOR VELE WONINGZOEKENDEN 300 Adressen aan de raad over erkenning KNZB-diploma 's Programma Warmunda Rectificatie „Koningin Emma" vierde feest A.C. BOUWMAN OVERLEDEN Acad. examens J. Pool wint onderlinge competitie Gouden doctoraat Kandidatenlijst Groep Oosterling Voorschotenaren met auto in de Nieuwe Vaart DÖWDE7RDAO 29 FEBRUARI Y979 LETD9CH DAGBLAD PAGINA 9 (Door Cees Combee) JOORDWIJKERHOUT Een lieflijk dorp, dat Noordwijker- iut aan de voet van de duinen en temidden van de bollenvel- Het is er goed om te wonen en ook goed om vakantie te luden. Steeds meer wordt dat ontdekt. Maar. een woning machtigen behoort in dit tuindorp praktisch tot de'onmoge- Icheden. Eigen inwoners, die willen gaan trouwen, hebben aar een uiterst geringe kans in hun geboortedorp te kunnen inen. De enige mogelijkheid en dan ook nog een schaarse is zelf een nieuwbouwwoning te laten optrekken. Ook dan er een probleem: de prijs die men voor een perceel grond Ituurgrond wel te verstaan moet betalen is schrikbarend Voor bouw van woningwetwoningen zelfs onbetaalbaar. >ie geringe Bouwmogelijkheden voor Noordwijkerhout een groot bleem. Het gemeentebestuur ligt wel van wakker. Het ziet de ihtlijst van woningzoekenden jis maar groeien. Nu reeds meer vijfhonderd. Slechts 100 daar- zyn in de leeftijd van 27 tot 30 Is men Jonger dan 27 jaar. komt men niet voor zelfstam- woonruimte in aanmerking, urgemeester H. J. M. Bosma stateerde in zijn nieuwjaarsrede iber: Door de hoge grondprijzen de berichten, die het gemeentebe- ir bereiken, dat een uitgroei van jemeente boven het bij 't Streek - Bollengebied 1961 voor het jaar toegestane aantal van 14.000 in niet zal worden toegestaan, ikt de vooruitzichten voor het van de jonge Noordwykerhou- tot blijvende vestiging in deze eente bijzonder somber. Als dat celijk zo is, dan zie ik het tijd- spoedig naderen, waarop het ge- ntebestuur to( «>ov< Noordwyker- tse woningzoekende zal moete en: Wij kunnen u helaas niet woonruimte helpen Niet «roeien Is beslist niet alleen een Noord- erhouts probleem. Er zijn meer eenten. die door allerlei over- emaatregelen in hun groei wor- beperkt. Doch als men weet, dat dwijkerhout thans rond 13.500 in ers heeft, dan is het snel uitge- de tien jaar slechts met 50 zie- per jaar mag groeien. Een som vooruitzicht. temeer omdat men alleen heeft te zorgen voor de tselijke bevolking, doch ook voor personeel van de psychiatrische ingen St. Bavo en Sancta Maria, inrichtingen kunnen veel huizen uiken voor het onderdak bren- van verplegend personeel. Sanc- faria ligt weliswaar op Noord- grondgebied, doch is wel aan zeil op Noordwijkerhout, dat ikkelijker te bereiken is. En. inrichting gaat uitbreidingsplan (die vele miljoenen guldens zul- vergen) realiseren op Noordwy- outs grondgebied, ordwijkerhout heeft momenteel woningvDorraad van rond de en de gemiddelde bezetting be- 4.5 tegen een landelijk ge lelde van 3.6. In 1969 kwamen 8 woningen gereed: 22 premie-, rije-sector- en 27 woningwetwo- en, waarvan er 15 bestemd wa- Foor bejaarden. Van deze 78 hui- kwamen er 65 ten goede aan ingezetenen en de overige gin- naar economisch gebondenen. heerst in Plan Victor IV —al iltbreidingsplanen zijn of zullen namelijk worden gerealiseerd de r.k. Victorkerk een gro- luwactiviteit. Er zullen daar over le jaren 64 woningwetwoningen, premiekoopwoningen en 53 pre- luurwoningen gereedkomen. Een onbelangrijk aantal. Men mag er niet vergeten, dat van deze koopwoningen er nog geen vijf- an eigen inwoners zijn verkocht, het gros van de Noordwijker- ers, die een woning willen ko- dat zyn veel Jongeren ligt rijs te hoog. Trouwens de ,die de 53 premiehuurhuizen en opbrengen is vaak ook veel oog voor hen, die er interesse hebben en die zo graag zouden likken over een eigen onderko- waardoor men af is van het in- a of het verblijft in een of an- omerhuisje gedurende de maan- miten het vakantieseizoen. x 3,51 kame Nog een Plan Victor III. dat nog in sring moet worden genomen •hi louwrijpmaken van de gronden et bouwen van huizen zal zo mogelijk ter hand worden t zullen naar schatting 300 huizen worden gebouwd oorts zullen er gronden worden erveerd voor bijzondere voor den. is het de bedoeling, dat er aan- -te bejaardenwoningen zullen en gebouwd, al dan niet met dienstencentrum. Er bestaat in dwijkerhout, evenals bijna over- Iers, een onstellend gebrek aan ïgen voor de oudsten onder de 12 lektenen. Bovendien is de moge- fQjtfd niet uitgesloten, dat er door realiseren van woningen voor num rden grotere huizen vrijkomen, dan weer voor een ander doel en worden gebruikt: het onder van krap behuisde gezinnen. Door de sectie bejaardenzorg van het Algemeen Insituut voor Maat schappelijke Dienstverlening wordt gewerkt aan een plan voor dit be jaardenobject. waaraan een dringen de behoefte bestaat. Voorts komt er in dit plan een nieuwe r.k. lagere school, die zal moeten dienen als vervanging van de Victorschool aan de Kerkstraat. Het i6 de bedoeling, dat de oude Victor school met klooster in de toekomst een tehuis wordt voor religieuzen, die in hun levensavond nog van wat rust willen genieten. In het uitbreidingsplan De Boek horst waar ook het sportcomplex is gelegen is men ook nog druk bezig met het bouwen van woningen. Aan de Dr. Schaepmamlaam worden dure huizen gebouwd, namelijk vijf schakel bungalows en een stuk of zes villa's, die echter geen uitkomst zul len brengen om de woningzoekende- wachtlijst geringer te maken. Tuinbouwschool Nieuwe bestemmingsplannen, waar in echter geen huis meer kan wor den gebouwd en die na de oorlog zU-n verwezen lijkt, zijn Victor I en II. Duin en Dal. Guldemond en Wassenaar in De Zilk. In het plan Guldemond ligt nog een perceel grond, dat gereserveerd is voor de bouw van een nieuwe land- en tuin bouwschool van de r.k. L.T.B. Het is welhaast uitgesloten, dat dit plan uitgevoerd zal worden. De school i de 's Gravendamseweg is wel niet aangepast aan de eisen, die het onderwijs van vandaag geldt, doch er is ruimte genoeg om plaats te bie den aan de leerlingen en bovendien blijkt, dat de belangstelling vdot het land- en tuinbouwonderwijs eerder af dan toeneemt. Daardoor acht het bestuur van de L.T.B. investering van een belangrijk bedrag voor de bouw van een nieuwe school niet verant woord. Het staat vast, dat dit jaar het sportvelden complex „De Boekhorst" door de plaatselijke verenigingen in gebruik zal worden genomen en ook. dat een begin zal worden gemaakt met de project-ontwikkeling voor de bouw van een overdekt zwembad, waaraan in Noordwijkerhout. vooral met het oog op het zwemonderricht aan de Jeugd, grote behoefte bestaat. Voorts beschikt het dorp over een tennishal (één van de weinige parti culiere sporthallen in ons land), die uniek is en tennissers en tennissters uit de wijde omgeving trekt om daar gedurende het winterseizoen te oefe nen. Noord wij ker hou ts gemeentebestuur onder actieve leiding van burge meester H. J. M. Bosma doet heus wel alles om het kwaad van de woning nood uit te bannen. Maar het is ge bonden aan talrijke bepalingen en voorschriften, die een snelle en ge wenste bouw van woningen tegen houden. In plan Victor IV wordt nog druk gebouwd. Daarna komt Vic tor III aan de orde, doch de gronden moeten nog bouwrijp worden gemaakt. (Foto LD/Holvast) De Baha'i zanggroep „The Dawn breakers", die uit twintig per sonen bestaat, zal zaterdag in het Dorpshuis aan de Kerklaan 1 in Lei derdorp om acht uur optreden. VOORSCHOTEN Een groot aantal ouders van kinderen, die de Voorschotense scholen bezoeken, hebben twee adressen aan B en W en de raad gericht, waarin zij hun ontevredenheid uitspreken over de gang van zaken met betrekking tot het schoolzwemmen. In het eerste adres noemen zij het onaanvaardbaar, dat in het kader van het schoolzwemmen in Voor schoten, eventueel elders behaalde diploma's van de KNZB in beginsel niet worden erkend, waardoor kin deren kunnen worden verplicht reeds verworven diploma's opnieuw te be halen waardoor zij derhalve niet op een volgend diploma warden voorbereid), respectievelijk ondanks een behaald diploma soms geduren de zeer geruime tijd met kurken te zwemmen. De ouders spreken de verwachting uit. dat B en W van Voorschoten in deze zeer onbevredigende situatie op korte termijn verbetering zullen brengen. In het tweede adres wordt de on tevredenheid van de ouders uitge sproken over de geringe voortgang, die de leerlingen in het kader van het schoolzwemmen in Voorschoten kunnen maken. Door het WD-raadslid, mevrouw mr. M. E. Scheffer-Munters, zijn vorige week over deze aangelegen heid enige vragen aan B en W ge steld. De ouders verwachten nu, dat het college in de morgenavond te houden raadsvergadering een ant woord zal geven op deze vragen. Voorts dat maatregelen zullen wor den genomen om aan deze onverkwik kelijke situatie in het instructiebad een einde te maken door aan de badmeester instructeurs opdracht te geven de KNZB-diploma's. die el ders in tegenwoordigheid van gecom mitteerden van de zwembond zijn behaald, onder alle omstandigheden te erkennen. Er kunnen heel wat voorbeelden worden genoemd van kinderen, die in het bezit zyn van een diploma en die tiDch nog aan de lessen voor beginners moeten deelnemen. Er is een jongen, die de KNZB-diploma's A. en B. op zak heeft en die toch nog van de badmeester de kurken om moet doen en het plankje moet hanteren. Zijn slag zou niet goed zijn! WARMOND Voor zondag 1 maart is het volgende programma voor Wamunda vastgesteld. Echo IWarmunda 1 2.30 uur, Warmunda 2Roodenburg 3 2.30 u., Warmunda 3Teylingen 3 2.30 uur, Warmunda 4Lugdunum 7 12.00 u., Leidse Boys 4Warmunda 6 12.00 u. Opstelling Warmunda I: A. v. Kampen. P. v. Putten. J. v. Grie-- ken. H. Schavemaker. H. Vergeer, R. Ciere en Th. v. Rijn, Jac. Kivits, J. Meskers. H. Ritzen, A. v. Staten. WARMOND In het bericht „Solisten-concours Warmondse fan fare" in 't Trefpunt, vrijdagavond half acht. dat wij gisteren publiceer den, is abusievelijk vermeld dat de heer H. Round de eerste en tweede wisselbeker zou moeten verdedigen. Het is echter zo dat de heer R. Zwaan (tuba) in het bezit is van de eei-ste wisselbeker en dat de heer H. Zwaan (bugel) de tweede wisselbe ker moet verdedigen. De Belasting-Almanak 1970 van Elseviers Weekblad (f6.50). Natuurlijk is hy er weer: de Be lasting Almanak van Elseviers Weekblad. De vijftiende jaarlijkse In het centrum van Noord wijkerhout trekt het oude witte cerkje sterk de aandacht van de toeristen. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Op de leeftijd van 63 j&ar Is gisteravond plotseling over leden de heer A. C. Bouwman, hoofd van de (gereformeerde) Stadhouders- laanschool. De heer Bouwman genoot in Lei den grote bekendheid als toneelre censent van de Nieuwe Leidse Cou rant. In deze kwaliteit heeft hij in de loop van 23 jaar vele honderden to neelvoorstellingen in de Leidse Schouwburg gerecenseerd. Toen de plannen voor de bouw van een nieu we schouwburg voor het eerst ter tafel kwamen werd de heer Bouw man uitgenodigd zitting te nemen in een commissie van advies. In deze commissie toonde hij zich een groot voorstander voor de verwezenlijking van deze plannen. De heer Bouwman, die twee jaar geleden werd benoemd tot hoofd van de Stadhouderslaanschool. dien- do deze school daarvoor vele tien tallen jaren als onderwijzer. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal maandagmid dag op de begraafplaats .Jthijnhof" plaatsvinden. Aan deze begrafenis gaat om twee uur een rouwdienst in de aula van de begraafplaats vooraf. WASSENAAR Het mag dan voor vele verenigingen moeilijk zijn een zaal vol te krijgen op feestavonden, de Landelijke Rijvereniging „Konin gin Emma" uit Wassenaar kent die moeilijkheden blijkbaar niet. Op de ï-uitersavonden, die de vereniging jaarlijks organiseert is de belangstel- Ling steeds groot. Gisteravond bij voorbeeld, was het Jeroenhuis meer dan vol, toen voorzitter A. Jongeneel een welkomstwoord sprak. Van avond, als een tweede tvond niet het zelfde programma wordt gehouden, zal de belangstelling ongetwijfeld even groot zijn. Gisteravond waren burgemeester en mevrouw Geertse- ma en de erevoorzitter van de vere niging de heer G. van der Maeel on der de genodigden. Hoofdschotel van de avond was de opvoering door eigen leden van het blyspel „Een beeld van 'n man" van J. Hemminck Kamp. Het werd onder regie van de heer I. Romeyn vlot over het voetlicht gebracht. De volle zaal heeft zich met dit stuk bijzonder geamuseerd. Tussen de bedrijven door was er mu ziek van het duo Choufoer-Muusse en werden loten verkocht voor de traditionele tombola. Na de verloting volgde een ruiterbal. In het parochiehuis „De drie eendjes" aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwopde belegt het gemeentebe stuur morgenavond een burgeravond. De Wassenaarse sportvereniging WIK geeft zaterdagavond om acht uur een gymnastiekuitvoering in het Jeroenhuis. De Vrienden van Wassenaar or ganiseren zaterdag 14 maait in het Jeroenhuis een feestavond. Leiderdorpse Schaakvereniging LEIDERDORP De afgebroken partyen in de onderlinge competitie van de Leiderdorpse Schaakvereni ging werden deze week uitgespeeld. Het resultaat was: J. v. Oudshoom Verrips 10: DemmendalVerduijn 01; GoedhartSoerjadi 01; Ver- Du y nv. d. Zwan jDen Hoed- van Hove 10; Marbusv. d. Vel den Vz SoerjadiGoeman Verripsmevr. Kuit 01: D. van OudshoomRiemens 10. Riemens v. Tol >2Vz\ SpoelVerschoor Vt*6; SpoelZöllner 01. Na deze uitslagen is de eindstand: 1. J Pool 1234 pnt 2. G. C Ver schoor 1135, 3. R. Soerjardi 1100, 4. P. C. v. d. Leek 1000. 5. H. Goeman 974, 6. J. Verduyn 951, 7. W. G. Demmendal 859, 8. S. Wels 776. 9. J. G. Zöllner 768. 10. J.H. Riemens 732 LEIDEN Het is morgen vijftig jaar geleden, dat mr. J. H. van der Meer aan de Leidse Universiteit by prof. mr. A. J. Blok promoveerde tot I doctor in de rechtswetenschappen. editie. Waarschynlyk het volledigste handboek, dat ter beschikking staat voor het invullen van de aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting. Juist dezer dagen zyn de biljetten by velen weer in de bus gevallen. De anderen, die ervoor in aanmerking komen, zullen niet lang meer behoeven te wachten. Ons staat weer een flink stuk fiscaal huiswerk, dat by een onvoldoende beoordeling flink zwaar wordt ge straft. Elke fout, die wordt gemaakt, elke post, die wordt vergeten, kost geld. Derhalve is het zaak geen fou ten te maken en niets te vergeten. Ve len durven dat niet te riskeren en la ten belastingconsulenten het klusje maar opknappen. Maar er is nog steeds een grote groep personen over, die een niet zo byster ingewikkelde structuur van inkomen heeft en meent dit jaarlysk terugkerende fis cale varkentje zelf wel te kunnen wassen. Al heel lang gaan er kreten op om tot een vereenvoudiging van ons belastingssysteem te komen, maar tot nu toe heeft men aan do vemansoren geroepen. Nog steeds is het invullen van de aangiftebiljetten als een wandeling door een duister doolhof, waarin men allerlei vreemd soortige en wanstaltige hinderlagen kan tegenkomen Gelukkig hebben en kelen zich geroepen gevoelen ons wat licht ln die duisternis te ver schaffen. Er zyn diverse zeer be trouwbare belastinggidsen in de han del. Maar de volledigste onder deze boekwerkjes is voor ons toch nog al- tyd de Almanak van Elseviers Weekblad, ditmaal in een sprekend paars bandje gebonden. Weer wor den de vragen van het aangiftebiljet op de voet gevolgd, zodat er weinig kans bestaat, dat men een kostbare VOORSCHOTEN Gistermiddag i6 plotseling overleden emeritus-pas- tuur J. Th. van Bemmelen, oud-pas toor van de St. Laurentiusparochie in Voorschoten. Pastoor van Bem melen v as op bezoek in Voorschoten en reed in een auto, bestuurd door zyn huishoudster, over de Voorscho tel-weg. Hy werd plotseling onwel. De galarmeerde politie vervoerde de pas toor snel per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij aankomst was hy reeds overle den. Pastoor Van Bemmelen is 73 Jaar oud geworden. Hy werd priester ge- wyd op 21 mei 1921. Van 6 maart 1946 tot aan zyn ^emiritaat op 29 september 1963 was hij pastoor van de St. Laurentius in Voorschoten. Zijn eerste standplaats was Zoeter - woude en hij was ondermeer kape laan in Delft. Sedert zijn emeritaat woonde hy in Moergestel in Noord- kwam nog regelmatig in Voorscho ten. De begrafenis zal voor zover thans bekend zaterdag plaats- vinden op het r.k. kerkhof achter de misslaS zou maken of een post over St. Laurentius in Voorschoten. In Voorschoten heeft pastoor Van Bemmelen een werkzaam leven ge leid. In de moeilyke na-oorlogse pe riode bracht hy tal van voorzienin gen aan in het kerkgebouw, zoals nieuwe kniel- en zitbanken. Als voor zitter van het parochieel schoolbe stuur wist hy goede contacten te leg gen met de burgerlijke over heid, waardoor het katholieke onder wijs mee kon groeien met het bevol kingsaantal van Voorschoten. Hy was oprichter van het Wit- Gele Kruis en samen met ds. H. P. Fortgens en dr. M. van der Stoel richtte hy op de Stichting Gezond heidszorg Voorschoten. In die jaren een uniek gebeuren. By zyn 40-jarig priesterfeest in 1961 werd een gedenkboekje uitge geven met als titel „Onze pastoor". In dat boekje schreven o.a. burge meester L. de Kool. de inmiddels ook overleden ds H. P. Fortgens en dr. M. van Stoel over pastoor Van Bemmelen als een man. die steeds een byzondere plaats zal blyven in nemen in de geschiedenis van Voor schoten. het hoofd zal zien. Bovendien is er dit jaar een experimentele inleg: een specificatie-memo voor het invullen van 't aangiftebiljet. Alvorens de to taalbedragen op het aangiftebiljet in te vullen kan men op dit memo alle afzonderlyke bedragen overzichte- lyk per vraag noteren en daarna op tellen. Zo'n memootje bewaard met de bescheiden vormt bovendien een gemakkeiyk geheugen-steuntje ach teraf. In de loop van het jaar wordt de gebruikers van de Almanak ge vraagd hoe zy over zo'n memo den ken. Tenslotte nog dit behalve afge ronde toelichting op iedere vraag van het aangiftebiljet, zyn afzonder lyke beschouwingen opgenomen over onderwerpen, die sterk in de belang stelling staan, zoals eigen huis, auto, huwelijk, geboorte, (studerende) kin deren, bejaarden, teruggaaf belasting enz. En dan natuuriyk de nieuwe tarieven inkomsten- en loonbelasting 1969 en 1970, alsmede speciale wen ken voor belastingbesparing en de wetswyzigingen ingaande 1970. Heel volledig, heel begrypelyk en heel overzichteiyk. LEIDEN Aan de Universiteit zyn gesioagd voor het doet. ex. II gen. Mevr. E. H. vian Heyningen- de Lange (Leiden) de heren A. Ph. Booy (Amsterdam) J. Oo6terlee (Maasland) C. J. M. Schrama (Lei den). Semi- artsex. MeJ. A. P. A. v. d. Scheer (Rotterdam) de heren P. J. Backx (Leiden) C. Schop (Schie dam) R. F. A. Weber (Haarlem) R. Wielaard (Ryswyk); artsex. mevr. M. L. Tabbers Boumeester (Leiden) de heren A. Constandse (Alpen aan den Ryn) A. Labrie (Leiden) R. C. P. A. van Muyden (Rotterdam). LEIDEN De heer P. Kanaar ge boren te 's Gravenhage en thans wo nende te Leiderdorp is aan de Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proef schrift getiteld „Over de pathogenese van acne vulgaris". Promotor was prof. dr. M. K. Polane; idem de heer Th. G. J. van Oirschot gebo ren te Haaren en thans wonende te Leiden tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Photoelec tric emission from sodium, potassium and Na-K alloys". Promotor was prof dr W. M. H. Sachtler. WASSENAAR De groep Oos terling, die al gedurende enkele zit tingsperioden in de gemeente raad vertegenwoordigd is door e- heer L. G. Oosterling, zal aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen deelnemen met de volgende kandida tenlijst: 1. L. G. Oosterling. 2. Jan Stegeman. 3. Sipke van der Land. 4. Mevr. C. J. Baars-Eekhof. 5. J. Bou- ma. 6. D. de Rooy. 7. E. Brekelmans, 8. Mevr. A. M. Butterman-Wilschut. LEIDEN Twee schilders uit Voorschoten zyn vanochtend met hun wagen in de Nieuwe Vaart ge reden. Het tweetal, resp. 61 en 29 jaar. kwam er met een nat pak nog goed vanaf. De auto, die door de oudste van de twee Voorschotenaren werd bestuurd, is op de Kanaalweg ver moedel yk door de gladheid, tegen een boom gereden en vervol gens achteruit het talud af gegleden. Dat het tweetal snel op het droge kon komen is voor een groot deel te danken aan sergeant De Groen van de vliegbasis Valkenburg, die onmid- dellyk nadat de auto van de schil ders in de diepte verdween, in het water dook. De auto is geheel ver nield.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9