Luchtkussentrein op Schiphollijn Den Uyl op bres voor recht interpellatie 5 rinck extra's Veronica niet weg Golf van studenten- processen Keijzer wil oorspronkelijke plannen nog laten liggen Nederland nadert de 13 miljoen Nog geen duidelijkheid over oefenterreinen Veldkamp bepleit instituut voor gerontologie Onduidelijke verkiezingen in Zeeland Snel trein In Polen ROTTERDAMS OLIEGEUL NOG DIEPER DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 LETOSCH DAGBLAD pagina 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De staats secretaris van Verkeer en Water staat, de heer Keijzer, is niet van plan uitvoering te geven aan de wens van nagenoeg de gehele Tweede Kamer om de plannen voor de Schiphollijn nu al besteksklaar te laten maken. Een motie van de heer Posthumus (PvdA), die de steun kreeg van de gehele Kamer en die vanmid dag laat ongetwijfeld is aanvaard, zal hij naast zich neerleggen. De staatssecretaris ls namelijk van oordeel dat hy niet volgens de con ventionele plannen bestekken kanla- ten maken nu hij een onderzoek heeft lopen naar de meest moderne vorm van vervoer, een luchtkussen- trein die met een snelheid van meer dan 350 kilometer per uur de lucht reizigers naar Amsterdam of Den Haag kan brengen. Wellicht zal het zelfs mogelijk blijken de treinen een aftakking te geven naar Haarlem en Leiden. Omtrent het tijdstip van realise ring van deze Schiphollijn zijn voor alsnog weinig mededelingen te doen, aldus de staatssecretaris gisteravond bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. De beslissing van de regering is opgeschort omdat vast staat dat de begrotingen van dit en volgend jaar geen ruimte bieden voor een dergelijke belangrijke uitgave. De aanlegkosten van de Schiphol lijn zouden volgens globale voorlo pige raming worden geschat op zeker 550 miljoen gulden Bij het opstellen van de begroting voor 1972 zal kun nen worden bezien of er kans op uitvoering bestaat. Bij deze beslissing kunnen dan ook worden betrokken de resultaten van het onderzoek van het Nederlands In Orleans worden op het ogenblik proeven genomen met Economisch Instituut en van het een luchtkussenvoertuig. Franse bureau. Besteksklaar laten DEN HAAG (GPD) De frac tieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, wil dat ook minderhe den in de Tweede Kamer het. recht van interpellatie krijgen. Hij zal voorstellen het reglement van orde zo te wijzigen dat men slechts de steun van een kwart tot een-derde van de Kamer no dig heeft om de regering te kun nen interpelleren. Op het ogen blik moet de meerderheid een in- terpallatie-aanvrage goedkeuren. Drs. Den Uyl kwam met zijn ini tiatief nadat de regeringspartijen, die in de Kamer de meerderheid hebben, een verzoek van zijn fractie genoot Wierenga om de regering te mogen interpelleren over de kwestie van de militaire oefenterreinen, had den verworpen. Het was weliswaar niet voor het eerst dat "n interpella tie wer dafgewezen, maar tot nu toe was de praktijk toch wel dat een re delijk interpellatieverzoek in het al gemeen werd toegestaan. De KVP' er Maenen waarschuwde enige maan den geleden echter reeds dat aan de ze praktijk een einde zal worden ge maakt als de oppositie zich niet wat inbond. De heer Wierenga, die de steun had van D'66, PSP, CPN, Boeren partij, Groep Aarden, Groep Harm- sen en de heren Jongeling en Kro nenburg deed zijn interpellatiever zoek nadat de regeringspartijen een eerder gedaan voorstel van drs. Den Uyl hadden verworpen om binnenkort een openbare commissievergadering aan de regeringsnota over de mili taire oefenterreinen te wijden. Het voorstel was bedoeld om ophelde ring te krijgen over het lot van de nota nu Frankrijk heeft aangeboden weer oefenterreinen beschikbaar te stellen in La Courtine of elders in Frankrijk. De regeringspartijen zagen geen reden de lopende procedure, die voor de behandeling van een nota geldt (hoorzittingen en wisseling van schrif telyke stukken met de regering) te onderbreken nu er over de details van het Franse aanbod nog zo wei nig bekend is. De heer Wierenga vond het echter misleidend mensen uit de betrokken gebieden naar Den Haag te halen om ze te horen over regeringsplannen die in feite al achterhaald en van de baan zijn. Ook drs. Den Uyl sprak van een schijnvertoning. Hij haalde uitlatingen van de KVP-er Jansen aan die in een dagbladinterview heeft verklaard dat de regering de nota beter maar weer kan intrekken. De heer Wierenga riep uit dat de KVP op deze manier weigert waar te maken wat zij buiten het parle ment zegt. „Op die manier wordt het politieke bedrijf ongeloofwaar dig," zei hij. De heer Jansen trachtte zijn uit spraken wat terug te draaien door de indruk te wekken dat hy in het in terview verkeerd was geciteerd. Daarover door drs. Den Uyl aan de tand gevoeld, zei hij onder hoonge lach van de oppositie zich niet meer precies te kunnen herinneren wat hy eigenlijk had gezegd. Later gaf de heer Jansen in een toelichtend ge sprek boe zich wat ongelukkig te hebben uitgedrukt, maar niet de be doeling te hebben gehad de schuld op de interviewer te willen gooien. Hij herhaalde dat de regering de nota naai* zyn mening maar beter weer kan inslikken, althans wat de DEN HAAG (ANP) —Op grond van de tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt ver wacht. dat de Nederlandse bevolking ln april de mijlpaal van dertien mil joen zielen zal bereiken. Op 31 de cember jl waren er reeds 12.958.000 Nederlanders. Ten opzichte van 1 januari 1960. toen de bevolking 11.417.000 inwoners telde, hebben de Jaren '60 geleid tot een toeneming van ruim 1.5 miljoen inwoners. Er werden 2.442.000 Nederlanders gebo ren, waartegenover een vermin dering stond met 970.000 overledenen. Per saldo betekent dit een geboorte overschot voor de zestiger jaren van 1,47 miljoen. De buitenlandse migra tie bracht in de afgelopen 10 jaar eveneens bevolkingstoeneming. Te genover een vertrek van 558.000 per sonen stond een vestiging van 644.000 resulterend dus in een vestigings overschot van 86.000. Berekend per 1.000 inwoners be droeg het geboortecijfer in 1969 19.2 tegenover een cijfer van ca 21 aan het begin der zestiger jaren. Met na me na 1964 is een versnelde geboor tedaling in ons land waargenomen, welke zich heeft voortgezet tot 1968 toen liet geboortecijfer met 18,6 het laagste peil bereikte dat ooit in ons land is waargenomen. Het afgelopen jaar bracht weer een duidelijke toe neming van het aantal geboorten. Veroordelingen Voor de krijgs raad in Athene zyn gisteren 12 per sonen. onder wie een Italiaan, we gens tegen de staat gerichte activi teiten tot gevangenisstraffen van een maand tot twee jaar veroordeeld. Vijf anderen werden vrijgesproken. De klachten liepen uiteen van het verspreiden van pamfletten die te gen de regering waren gericht tot illegaal wapenbezit en het niet op volgen van een militair beveL plannen voor Oirschot, de Hars kamp en het Kuinderbos betreft, plannen die grote planologische con sequenties hebben. Drs. Den Uyl zei na afloop dat hij voor zijn initiatief tot wijziging van het reglement van orde de andere oppositiepartijen te hulp zal roepen. De PvdA zal een soortgelijke wijzi ging voorstellen ten aanzien van het recht tot het instellen van een parle mentaire enquête. „De oppositie moethaar functie kunnen vervullen," vond de socialistische fractieleider. Een aanvraag voor het houden van een interpellatie mag naar zijn me ning niet vanwege politieke motie ven worden tegengehouden. Als de regeringspartijen hun macht gaan gebruiken om de oppo sitie ervan te weerhouden de rege ring ter verantwoording te roepen, moeten naar de mening van drs. Den Uyl de speelregels worden ver anderd. De socialistische fractielei der wees erop dat voor het bijeen roepen van de Kamer tijdens het re ces maar 15 handtekeningen nodig zijn. DEN HAAG (GPD) Dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van So ciale Zaken, meent dat er een natio naal instituut voor dc gerontologie, de wetenschap die zich bezig houdt met de ouder wordende mens, moet komen. De totstandkoming van een der gelijk instituut is op het ogenblik in beraad bij de gezondheidsraad, die Staatssecretaris Kruisinga Volksge zondheid) advies moet uitbrengen over deze materie. Dr. Veldkamp deelde dolt gisteren mee in zijn kwaliteit van voorzitter van de Nederlandse vereniging voor gerontologie tijdens een bijeenkomst, waarop het eerste nummer van het Nederlandls tojdsdhrift voor geron tologie werd gelanceerd. Met de verschijning van dit drie maandelijks tijdschrift, mede moge lijk geworden door een aanloopsub sidie van het preventiefonds, is een nieuwe fase in de ontwikkeling van de wetenschappelijke aandacht voor het vraagstuk van de vergrijzing van de bevolking ingegaan. Het is de be doeling dat het tijdschrift, uitgege ven door Kluwer/Van Loghum Sla terus, ook uitvoerige informatie zal geven over alle publikaties van for maat die over het verouderingsvraag- stuk gaan. De vereniging streeft voorts naar de instelling van leerstoelen in de gerontologie. Tot nu toe is er één bijzondere leerstoel in de gerontolo gie. namelijk aan de Rijksuniversi teit van Utrecht, die bezet wordt door prof. dr. j. Schrouder. maken op dit moment heeft volgens de heer Keijzer geen zin. Te weinig Suggesties vanuit de Kamer dat met de feitelijke aanleg van de lijn direct begonnen zou kunnen worden, waren door de staatssecretaris al eer der van de hand gewezen. Daarvoor zijn nog te veel voorbereidende werkzaamheden niet verricht. Wat betreft de plannen voor het gebruik van een luchtkussentrein deelde de bewindsman nog mee, da tin Frank rijk op ware schaal met een derge lijke trein op een proef traject wordt geëxperimenteerd. Bij het onderzode dat het Franse bureau zal instellen, worden ook gebruiksmogelijkheden op andere dan de Schiphollijn in be schouwing genomen. De financiële sanering van de Ne derlandse Spoorwegen kan niet langer worden uitgesteld. De Spoor wegen hebben begin dit jaar een verzoek ingediend om vijftine lijnen te mogen sluiten. Daarbij was tevens een subsidieverzoek ingesloten voor het geval de regering het verzoek tot opheffing zou afwijzen. De regering, zo antwoordde de staatssecretaris aan de heren Pos thumus (PvdA) en Gortzzak (PSP), heeft de uiteindelijke beslissing over het al dan niet sluiten en gaat hier bij niet uit van de rentabiliteit van de ljjn. Dan zou het grootste deel van het Nederlands Spoorwegennet opgeheven moeten worden. De heer Gortzak (PSP) wilde in het geheel geen lijn sluiten. Hij dien de een motie in, waarin hij van de regering verlangt dat het railvervoer zo attractief mogelijk gemaakt wordt. Dit betekent dat ook in de verre toe komst alle verzoeken tot sluiting van lijnen moeten worden afgewezen en dat de service-verlening van de NJS. VLISSINGEN (GPD) De gemeen teraadsverkiezingen in Zeeuws- Vlaanderen, die daar woensdag werden gehouden in verband met de per 1 april ingaande gemeente- Ufke herindeling, werden beheerst door persoonlijke lijsten. Niet min der dan 38 van de 100 te verdelen zetels kwamen terecht bfl deze lijsten. Hierdoor was het praktisch onmoge lijk een algemene conclusie te ver binden aan deze tussentijdse ge meenteraadsverkiezingen. Zeeuwse politici waren het er ook over eens. dat het een erg ingewikkelde si tuatie is met weinig overduidelijke verschuivingen. Het tweede-kamerlid Dusarduyn (KVP) zei ons vanuit het gebouw van de Tweede Kamer: „Commen taar? Het is nauwelijks te doen. Eenderde van het stemmentotaal is moeilijk uit te splitsen naar de bestaande politieke partijen. Ik acht deze verkiezingen van zeer betrekkelijke en zeker niet van absolute waarde Dorp isme en de nog verse herindelingsetrijd spre ken hier sterk mee" De lijstaanvoerder van D'66 in Zee land, de heer J. Roodenburg, toon de zich „niet ontevreden" over de resultaten van zijn partij. D'66 verdrievoudigde zijn stemmentai in verhouding tot de kamerverkiezin gen van 1967. PvdA-lijstaanvoerder voor de provin ciale staten, M. J. van Poelje, zag hierin een voortzetting van de landelijke tendens van de groei van D'66. De Party van de Arbeid bleef in Zeeuws-Vlaanderen prak tisch op hetzelfde peil. De ahristelij'ke partijen (KVP, CH en AR) verloren wel, maar dit verlies kan voor een gedeelte wor den toegeschreven aan de stem men die naar de vele persoonlijke lijsten gingen. De PPR. die in twee gemeenten aan de verkiezingen deelnam, verover de één zetel en in Terneuzen miste men op 30 stemmen na een zetel. De Boerenpartij verloor ten opzichte van de kamerverkiezingen van 1967 1.5 procent: van 3,8 naar 2,3 pro cent De WD boekte in een aantal Zeeuwsvlaamse gemeenten een niet geringe winst. Het percentage by de gemeenteraadsverkiezingen van '66 bedroeg voor de WD 7,4, thans was dit 9,5. DEN HAAG „De overgrote meerderhaid van het kabinet De Jong piekert er niet over om maat regelen te nemen tegen Radio Vero nica" Dat meldt vanochtend het ochtendblad „De Volkskrant" naar aanleiding van de discussies in de Eerste Kamer over deze piratenzen der. De Volkskrant zegt dat minis ter Klompé gisteren in de senaat wel gezegd heeft dat ze binnenkort een beslissing zou nemen over eventue le maatregelen tegen piratenzenders .Radio Veronica" en Radio Nordsee, maar dat deze aankondiging volgens politieke waarnemers geen verdere draagwijdte heeft. Met name de li berale ministers in het kabinet wei geren categorisch om in deze aan looptijd naar de verkiezingen Radio Veronica uit de weg te helpen rui men. niet meer mag verminderen. Een motie die vanmiddag ongetwijfeld is verwarpen, gezien de bedenkingen van de Kamer en de staatssecretaris tegen het zich vastleggen ook voor de verre toekomst. Een motie van de heer Van Thijn (PvdA) om met alle beslissingen over het eventueel opheffen van onren dabele buslijnen gelijk te handelen als ten aanzien van de spoorlijnen was besloten, kon bij de staatssecre taris en de meerderheid van de Ka mer weinig instemming vinden. Met beslissingen omtrent buslijnen wach ten tot het rapport van het Neder lands Economisch Instituut is ver schenen heeft geen zin, omdat in dit ADVERTENTIE Welk montuur u ook kiest uit de vele modellen, die Rinck heeft, onverschil lig welke glazen u nodig hebt, u ontvangt gratis RJNCK's gouden garan tiepolis rapport dergelijke detailpunten niet warden behandeld. Automatisch De proeven die de Spoorwegen hebben genomen met de automa tische treinbegeleiding in Zuid-Lim burg hebben niet voldoende zekerheid over de technische en exploitatieve betrouwbaarheid geboden. Dit deelde de heer Keyzer mee in antwoord op vragen van de heer Cornelissen (KVP). Een verdere proef wordt dan ook door de Spoorwegen nodig ge acht. Hiermee zal zo snel mogelijk wor den begonnen op de baanvakken Woerden, Utrecht. Maastricht en op de lijn Amsterdam-Enschede. Het gaat hierbij nog slechts om een proef met cabinesignalering zonder auto matische remming tot stop. Met de automatische treingeleiding is men dus nog niet uit de zorgen. Er zal op korte termijn een rapport over de mogelijkheden worden opgesteld, waarbij ook andere systemen en er varingen die men in Duitsland heeft, zullen worden betrokken. Naar verdere beveiliging van de spoorwegovergangen wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek verkeersveiligheid. Staatssecretaris Keijzer loopt op het ogenblik met plannen rond om voor de zogenaamde Schiphollijn gebruik te maken van luchtkussentreinen die met snelheden van 350 kilo meter per uur de verbinding tus sen Amsterdam en Den Haag moeten onderhouden. De staats secretaris is enthousiast gewor den door een proef traject dat hij in Frankrijk heeft gezien. Hoe vooruitstrevend de plan nen ook moge lijken, er zijn nog wel enkele bezwaren verbonden aan dit plan. Zou men een tra ditionele spoorwegverbinding aanleggen, dan zou nu direct een begin gemaakt kunnen worden met het maken van een ontwerp. De staatssecretaris wil daarvan, ondanks aandrang in de Kamer, die wijst op de hoge urgentie van de verbinding, niets weten. Maar de minister moet beden ken dat de uitvoering van een iuchtkussentraject nog geruime tijd zal vergen. Nog afgezien van de Franse proefperiode en het toepassen van een procédé dat in Nedrland nog niet eerder is gebruikt, moet voor de bouw van de verbinding met luchtkussen voertuigen gerekend worden op een periode van zeven tot tien jaar. En dat terwijl binnenkort op Schiphol jumbo's gaan landen met een capaciteit van 400 a 500 personen. Dergelijke aantallen kunnen op dit ogenblik het best met een normale trein worden vervoerd, want de luchtkussen voertuigen die nu in Frankrijk „proefdraaien" hebben slechts een capaciteit van 80 personen. WENEN (GPD) De rijf Poolse Intellectuelen, die dinsdag: wegens „opruiende activiteiten tegen de staat" tot zware gevangenisstraffen zijn veroordeeld, behoren tot de lei ders van de jonge intellectuele op positie in Polen. Tijdens het proces, dat twee weken heeft geduurd, heb ben alle vijf zich zeer moedig gedra gen en zich niet schuldig hekend. Kozslowski en Tworkowska heb ben jarenlang in Frankrijk geleefd. In die tijd hebben ze contacten ge legd met het tijdschrift „Koeltoera," dat in Pairijs door Poolse vluchtelin gen was uitgegeven. Na hun terug keer naar Polen hebben ze nummers van dit tijdschrift en andere Wester se publdkatles via Tsjecho-Slowakije ln Polen weten binnen te smokkelen. De vannissen, die overigens nog niet rechtsgeldig zyn, vallen onder de in Irilen gebruikelijke amnestie clausule, volgens welke straffen tot en met drie jaar voor de helft wor den kwijtgescholden en die boven drie jaar voor éénderde. Toch worden ze in Polen als zeer zwaar beschouwd en als een teken, dat het regime de intellectuele oppositie steeds meer gaat duchten en dus met steeds ra- ROTTERDAM (ANP) —Rotter dam zal zestien miljoen gulden in vesteren voor het verdiepen van de Oliegeul in de Noordzee van 62 tot 65 voet, opdat grote tankers tot 255.000 ton dwt vol afgeladen Rotter dam-Europoort kunnen binnen varen. Het aantal schepen met een diep gang groter dan 62 voet dat in de vaart of in bestelling is, is thans reeds ca 150. De investering van 16 miljoen zal. aldus B. en W. van Rot terdam. ruimschoots worden goedge maakt door de hogere opbrengst aan zeehavengeld. Hoewel reeds schepen met een gro tere diepgang van 65 voet in de vaart zijn menen B. en W. thans niet ver der te moeten gaan. Nadat de bo dem van de Noordzee en het ka naal in kaart zijn gebracht zal Rot terdam beschikken over meer en be tere gegevens, aan de hand waarvan nieuwe beslissingen kunnen worden genomen. dicalere maatregelen probeert het verzet de kop in te drukken. Er zul len binnenkort in verschillende ande re Poolse steden soortgelijke proces sen tegen Jonge intellectuelen be ginnen. Sinds de studentenonlusten in Warschau twee Jaar geleden is de vonk, die tijdens de Praagse lente uit Tsjecho-Slowakije is overge sprongen, echter niet meer uitge doofd. 7. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f 25£0. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuisleesgla zen en vele andere accessoi- uw brillenspecialist BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL 01710—25036 Prinses Margriet en haar man hebben gisteravond in Ci nerama in Amsterdam de film première bijgewoond van de film Maroonedover de ruimtevaart. In de pauze kreeg het paar een model van de Saturnus-raket aangeboden. Hier is de raket nog in goede staat: twee seconden la ter zou hij in vele stukken uiteen vallen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7