ACCENT Wat doen we voor gastarbeiders behalve het bieden van werk? RANDWERK IN LEIDEN -ZUIDWEST IN REGIO LEIDEN 750 BUITENLANDERS "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" "Er is nu Cassis van SiSi" Experiment ook in Leiden e.o. Viertal gaf voor 40-ste maal bloed DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 I Geweld door welvaart? Geweld-delicten worden talrijker en ernstiger. Vooral in de steden. Vooral door de jeugd. Komt liet door onze welvaart? Lees Accent! Wat speelt u? Wilt u elke week een interessante dam-, schaak- en bridgerubriek? Lees Accent! Parijs dicteert De Parijse modehuizen hebben gesproken. Wat zeiden ze? Wordt het mini, maxi, midi ofmixi? Lees Accent! weekblad 65ct. overal verkrijgbaar In de regio Leiden werken 750 buitenlandse werknemers, voor het merendeel Marokkanen en Turken. Al beschikt niemand over exacte ge tallen: aangenomen mag worden, dat er ongeveer 450 van hen in Lei den wonen. Waarom ze naar Neder land zijn gekomen, is duidelijk. Om geld voor „thuis" te verdienen. Boud gezegd, kan men stellen dat zij de baantjes opknappen waar wij Ne derlander ons te goed voor voelen. Wat doen we verder voor hen. naast het overhandigen van een flink ge vuld loonzakje? We zijn allereerst eens een kijkje gaan nemen in het woonoord de Zijl in Leiderdorp. Tien barakken met elk zestien slaapplaatsen zijn daar vier jaar geleden neergezet door een aantal bedrijven, die buitenlandse werknemers in dienst hebben, zoals de Grofsmederij, de Vereenigde Touw fabrieken. IBB, Murphy. Reece en Durisol. De 113 gastarbeiders die er thans wonen, genieten volledig pen sion. In de grote recreatiezaal wor den af en toe Turkse films gedraaid, en men kan er biljarten. Er loopt 'n tolk rond, hun kamers worden regel matig schoongemaakt en de keuken is het domein van weliswaar een Ne derlander, maar één die de kunst van de Turkse pot verstaat. Woonoord Het woonoord wordt beheerd door een stichting, waarvan de heer J. Rustige de directeur is. Van hem vernemen we, dat de Turken gemid deld dertig gulden per week moeten betalen voor het verblijf in het woonoord. De rest passen de bedrij ven bij. Marokkanen vindt men praktisch niet in het doelmatige woondorp. Dat komt. zo legt de heer Rustige uit, doordat de Turken ge worven zijn en de Marokkanen veel al op eigen houtje naar Europa trokken. In geval van werving, dient het betrokken bedrijf voor onderdak te zorgen. Ook zijn er wel „zwerven de" Turken, wier jaarcontract is af gelopen. Dit laatste wordt bevestigd door de heer C. J. M. Pouw, in Alphen aan den Rijn. die directeur is van de stichting Rijn en Lek, een door overheid en bedrijfsleven gesubsidi eerde particuliere stichting die zich het algemeen welzijn van de gastar beiders aantrekt. De meeste Turken zijn gehuisvest in het Leiderdorpse woonoord of in contractpensions, zoals Stella Maris in Katwijk aan Zee en het Parkhotel te Noordwij ker- hout. Met Marokko, vertelt de heer Pouw, is pas vorig jaar een wervings akkoord tot stand gekomen. Ook voor deze groep gastarbeiders moet thans dus eerst voor passende woonruimte worden gezocht alvorens ze hier kunnen werken. Trekken de Marokkanen en zwer vende Turken nu zelf met z'n allen in een oud huis omdat ze daar goed koper uit zijn dan in het woonoord, of dwingen de omstandigheden hen er toe? Zowel het één als het ander Is het geval, gelooft de heer Pouw. Ze willen natuurlijk graag sparen. Maar anderzijds zitten de meesten ook graag een beetje netjes. Het is maar net wat ze gewend zijn. Hy schat dat toch wel het gros van de Leidse gastarbeiders in één of ander pension (lees: oud huis) woont. Minimum eisen Een waarde-oordeel over dergelijke pensions laat hij liever over aan de gemeente Leiden, die daar een offi cieel onderzoek naar moet instellen. „Het punt is natuurlijk: in hoeverre ga je je eigen eisen projecteren in het leven van deze mensen. Als zij in een klein huisje zitten met wat vrienden en een eigen potje kunnen koken, dan vinden ze het meestal wel goed. Ik heb de indruk dat de meesten dat wel willen". „Maar", vervolgt de heer Pouw, „er zijn natuurlijk minimum eisen. Het pension op de Steenschuur van Stipdonk was op zich een goed pension, waar ze graag kwamen. Ik ontken dat 't een mensenpak huis was. Op zich sliepen de men sen royaal. Het huis voldeed ver der aan de woonverordening. Van Stipdonk is alleen gestruikeld over de huur van f 25 per bed per week". Op het ogenblik heb ik geen ver antwoorde kijk op de toestand in de pensions, geeft de heer Pouw toe. „Mijn indruk is dat 't niet slecht is. maar dat er op heel wat punten ver beteringen aangebracht kunnen wor den. De panden die voor bewoning vrijkomen, zijn ook eigenlijk onge schikt. Er worden n^gal wat pen sions aangeboden, maar als de veror deningen scherper worden gesteld, bestaat de kans dat een aantal pen sions daar onder blijft. Bovendien verwachten we een aanwas van het aantal gastarbeiders. Er zou dus een tekort kunnen ontstaan". „Ik ben kwaad op deze stichting", zegt het PSP-raadslid Amptmeijer, doelend op de stichting Rijn en Lek. De stichting heeft naar zijn mening het werk van de huurcommissie doorkruist, door de Marokkanen in het „mensenpakhuis" aan de Steen- schuur te adviseren naar een andere woonruimte om te zien. De huurad viescommissie wilde juist, dat zij het been had stijf gehouden in het stre ven naar een redelijker huurprijs. „Op deze manier blijven deze men sen van huis naar huis sjouwen". „Wat doet die stichting Rijn en Lek eigenlijk?" vraagt hij zich af. Een trefcentrum heb je niet in Lei den. De gastarbeiders worden nog steeds niet werkelijk opgevangen. Terwijl deze mensen toch met grote aanpassingsmoeilijkheden kampen, die nog worden verergerd door seksuele moeilijkheden". Onlangs heeft de heer Amptmeijer aan het college van burgemeester en wethouders vragen gesteld over het bewuste pension aan de Steenschuur. Het antwoord schenkt hem geen be vrediging. In dat antwoord wordt ge steld, dat het pension aan de woon- ADVERTENTIE) verordening voldeed. „Maar ik zou wel eens willen weten of er bijvoor beeld een recreatiezaal was". Verder laakt hij" het antwoord van b. en w.f omdat er niet wordt gereageerd op zijn vraag of de politie wel alles doet om de huurder te beschermen. Hij doelt met name op enkele geval len. waarin de politie zou hebben geweigerd om ten behoeve van een huurder proces-verbaal op te maken tegen een onheus optredende ver huurder. Ook zou iemand van de vreemdelingenpolitie een Marokkaan net zo lang hebben gepest, tot hij een afbeelding van Castro boven eijn bed verwijderde. Wederzijds Een man die uit ervaring spreekt, is de heer C. J. Hansen van het Ra penburg. Hij kent als kamerverhuur der het huisvestingsprobleem voor de buitenlandse werknemers van nabij. „Gastarbeiders krijg ik niet bij par ticulieren onder dak", zegt hij. „De genen die een buitenlander willen opnemen, komen er allemaal van te rug. Het gaat altijd over vrouwen. De voorlichting deugt ook niet. Die mensen komen hier aan, weten van toeten noch blazen. Ik wil niet zeg gen dat zij altyd de schuldigen zijn. Er is een wederzijds onbegrip. Ik ga van het standpunt uit: die mensen zijn 3000 kilometer van hun gezin vandaan om werk te doen dat wij niet meer willen. Als we ze dan in onze maatschappij opnemen, moet de overheid hen ook bitwijs maken wat wantoestanden zijn op het ge bied van kamerhuren. De overheid moet hen de weg naar de huurad viescommissie wijzen. De huuradviescommissie doet goed werk De mensen staan hier, met de mededeling dat ze die nacht geen bed hebben. Daar wordt mis bruik van gemaakt. De overheid behoort hen te beschermen. Die mensen weten niet waar ze heen moeten om hun recht te halen". Hoewel hij de huren van f20.- per bed absurd hoog noemt, meent hij dat het de taak van de ge meente is, om dat eens officieel vast te stellen. Tenslotte zijn we zelf eens een praatje aan gaan knopen met gast arbeiders in pensions aan de Doeza- straat, de Kraayerstraat en enkele in de Groenesteeg. Allen betaalden f 20.- per bed per week. waarvoor de kamer ook één of meerdere malen per week een beurt kreeg van een werkster. In de Doezastraat slapen vier man op één kamer. Er wonen in totaal 21 Marokkanen. De man die ons te woord stond, veinsde doofheid toen we een foto wilden maken van één van de kamers. Dit is een kamer van het I menlijk f 320,. per maand voor. pension aan de Doezastraat. Vier Of ze dat een schappelijke prijs gastarbeiders betalen hier geza- vinden? „Kijk zelf maar", luidde I hpf ontwijkende antwoord stee vast. (Foto LD/Holvast) Diezelfde angst om na een stuk in de krant op straat te worden ge zet, toonde ook de heer Mohamed Hosni, die in de Groenesteeg 32 woont. Hij slaapt met nog vier ande ren op één kamer, zoals de foto laat zien. Een kamer, die dus f400.- per maand in het laatje brengt. Daarbij behoort dan een keukentje, douche wc en wekelijkse schoonmaakbeurt. „Waarom mogen de Hollanders wel goed wonen voor dertig gulden in zo'n huisje, en ik niet?", vraagt hij zich in gebrekkig Nederlands af. De heer Aomar Denna zegt nog slechts 9 maanden in Nederland te zijn. maar hij kan zich al zeer vlot met de Hollandse keelklanken red den. Hij heeft met zeven landgeno ten voor in totaal f640,- per maand het pand Groenesteeg 46 gehuurd: drie kamers, keuken, douche en wc. Een andere keus heb je niet, licht hij toe. In het pension Kraayerstraat 2a zit een huis vol mensen in de zit/ slaapkamer, waar nog twee mensen onder de wol liggen op twee van de acht bedden die in de kamer staan. Ook zij betalen f 20,- in de week voor dat bed, met inbegrip van het nodige sanitair. Hier wordt zelfs elke dag de boel opgeruimd. Eén van de Ma rokkanen speelt voor tolk. Aanvan- kelijk spreekt hij over een „goede verzorging", maar naderhand blijken alle aanwezigen de huur veel te ho^g te vinden. Op een vraag of ze wel eens hebben gehoord van de huur adviescommissie, die een reële en Dit zijn twee van de tien barakken in het woonoord voor gastarbeiders in Leiderdorp. De 113 buitenlandse iverknemers wonen hier volledig verzorgd. Bij voorbeeld door een Turkse hulp kok (zie foto inzet). Het woon oord is sober, maar doelmatig op gezet. (Foto LD/Holvast) bindende huurwaarde kan bepalen, schudden ze niet-begrijpend het hoofd. Na moeizame uitleg, willen ze prompt weten waar ze die commis sie kunnen vinden. „Om met z'n drie- en of desnoods vieren op deze kamer te wonen, dat is leuk", zegt onze tolk. „Maar acht is te veel. Vannacht heb ik hier maar twee uur kunnen sla pen". LEIDEN Vier donors, die voor de 40ste maal bloed hebben gegeven, zjjn gisteren in intieme kring gehul digd in het Academisch Ziekenhuis. Het zijn mej. M. A. Busé uit Leiden en de heren J. P. H. Hartvelt, Voor hout, L. A. Maarleveld, Alphen en Th. Verhoeff, Alphen. Uit de handen van de medisch lei der van de bloedtransfusiedienst, dr. J. F. L. Fontein, ontvingen zij de ver- I guide draagspeld met oorkonde van I het Ned. Roode Kruis. Dr. J. G. Eer- nisse, hoofd van de bloedbank, en ad ministrateur G. van Strien boden I het viertal daarna nog een kleine at- tentie aan namens de Stichting I bloedbank en de Leidse bloedtrans- fusiedienst. (ADVERTENTIE) (Door Henk de Kat) LEIDEN „Buitenlanders niet gewenst". Hoe vaak komt men dat zinnetje niet tegen in advertenties waarin een kamer te huur wordt aangeboden? De enkele honderden gastarbeiders in Leiden weten dan bij voor baat dat ze geen poging hoeven te wagen. Niet dat ze dat zouden doen. De ervaring heeft hen onderhand wel geleerd, dat ze in Leiden niet naar kamers bij particulieren hoe ven te zoeken. Ze stoten overal hun neus. Dat zal ten dele wel z'n reden hebben. Van de andere kant is het ook geen oplossing om ze dan maar bij elkaar te laten hokken in oude huizen. „Objecten van uitbuiting" noemt PSP-raadslid Herman Amptmeijer deze „pen sions". Het komt voor, dat één kamer per maand f 640,- oplevert, omdat er acht Marok kanen op slapen. Tot de eerste woorden die onze gastarbeiders leren, behoort zeker niet het woord „huuradviescommissie", de instan tie die voor iedereen de werkelijke waarde van een kamer kan vast stellen en waaraan een verhuurder zich dan heeft te houden. LEIDEN The experiment, in In ternational Living, of kortweg Expe riment, geeft op originele wijze men sen van alle nationaliteiten, huids kleuren en godsdiensten gelegenheid j met elkaar kennis te maken. Het Experiment is in meer dan 60 lan den ln alle werelddelen vertegen woordigd en is door de UNESCO er kend. De belangrijkste activiteit is de verblij fsverzorging van Jonge I mensen in een ander land ln een ander gezin voor 4 weken. Men noemt dat een „hame-stay". In de streek, waar die groep komt. is een regionaal vertegenwoordiger die tot taak heeft een gastvrij gezin te zoeken. De groep wordt begeleid door een leider of leidster en komt met de families eens per week bijeen voor een gezellige avond of dag tocht. Na afoop of tijdens het fa- miilieverblijf, gaat de groep op ont dekkingsreis door Nederland. Als tegenprestatie wordt door de Expe rimenter één van de familieleden uitgenodigd hen te vergezellen. Het is de bedoeling om in Leiden en omgeving een groep Amerikaanse Experimenters een home-stay te ge ven. De leeftijd van de jongens en meisjes varieert van 18 tot 22 jaar. Datum 1 juili tot 10 augustus met trektocht van 18 juli tot 1 augustus. Plaatselijk vertegenwoordiger is G. J. J. Eggink, Veurseweg 22, Voor schoten (tel. 01717 - 2460). LEIDEN Aan de Katholieke U- niversiteit in Nijmegen is de heer A. H. Vink in Leiden geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie. LEIDEN In de Leidse wijk Zuidwest is het bouweri ..rand werk" en „gaten vullen" gewor- I den. Een voorbeeld is de bouw van de verzorgingsflat op de sa- I menkomst van Churchüllaan en IVoorschoterweg. Het lage gedeel te is glasdicht, om de hoge vleu gel staan de steigers nog, maar het forse bouwwerk heeft zijn „gezicht" gekregen. (Foto LD/Holvast),

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3