Weinrebs eerherstel kan nog heel lang uitblijven" Sophietje e Johnny op de Romeinse toer RENATE RUBINSTEIN: Hoe meer hoe fijner uw thee Tv-uitzending over Weinreb gaat niet door Veel suède in collectie Lawinedreiging in Oostenrijk blijft nog CEYLON i DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2T AMSTERDAM De oorlogsmemoires van Weinreb hebben a Nederland een diepe indruk achtergelaten, ja in bepaalde ringen een niet gering schok-effect teweeggebracht. De dis- ussie over zijn boeken en zijn persoon nam vorig jaar mei een anvang en het eind is nog niet in zicht. Hij heeft heel wat uurvaste zekerheden en jongensboekenheroïek over de jaren (0-'45 omver gegooid. De samenstelster van Weinrebs memoi- ;s, Renate Rubinstein, ontvangt er nog dagelijks post over. door Ruud Paauw iDrs. Friedrich Weinreb: de man in de oorlogsjaren een bizar oei" speelde met de Duitse be lter door een Wehrmacht-ge- iraal te creëren op wiens ,.ge- g" hij honderden Joden sperrde aldusalthans wat een groot \ntal betrof, het leven redde. De aat der Nederlanden honoreerd I n getob in de oorlogsjaren na bevrijding met een gevange- sstraf van zes jaar. Men ver- iet hem met geld voor zijn lijs- r i (Sperrei te hebben geknoeid celspionage te hebben bedre- 1 n. toen hij eenmaal in de klau- i nvan de SD ivas geraakt. WHet vonnis werd door zijn iendeoi en degenen die aan m hun leven dankten diep be- lurd, door zijn niet onaanzien- 1 ke hoeveelheid vijanden met stemming begroet. Het is daar- i nooit meer rustig rond Wein- b geweest. Zijn 'tegenstanders aakten het hem lastig tot in akarta en Ankara toe. waar hij voorspraak van prof. Tinber- n als hoogleraar optrad. Het nnis brak zijn carrière en ver- oor de zijn verdere leven. Aan het slot van deel III van de moirés hebben drs. Aad Nuis en nate Rubinstein het bewijsmate- ■al waarop het vonnis rustte, be ien en uiteengerafeld. Er blijft ?n lettertje van heel. Daarmee rd het schynwerperlicht gedraaid de richting van de rechters die in '48 met de zaak waren bezig ge- st. Pas daardoor niet eerder rd het voor de justitie wat men aardig „een delicate aangelegen- 'T' noemt. Er kwamen vragen in Tweede Kamer. Minister Polak ïoof de zeer hete aardappel, die hier werd geserveerd op het van zyn collega Veringa van lerwys, die er op zijn beurt mee het onder hem ressorterende sinstituut van Oorlogsdocumen- wandelde. Een der medewer- van dit instituut zal nu in sa- nwerking met een jurist de hele ik-Weinreb doornemen aan de nd van de uitgebreide documenta- die er over bestaat. Hy mag irmee doen wat al eerder is ge in door prof Presser. Renate Ru- stein en Aad Nuis. documentatie een onderzoek doen en vinden we niets dan gaan we meteen aan de revisie van het vonnis be ginnen. Maar zo is het niet. En dat valt maar op één ding terug te voe ren: de angst voor het culpabel (schuldig) stellen van de rechter". Renate Rubinstein zegt met iets dat het midden houdt tussen hef tigheid en ironie dat ze een wat an dere houding van de minister van Justitie had verwacht. „Je zou den ken dat de minister ons toch wel een bedankje had kunnen zenden omdat wij hem met de analyse van het vonnis de gelegenheid gaven te rug te komen op een stel fouten van vroeger. Maar nee. we kregen zelfs geen briefje over wat hy besloten had. dat moesten we door de radio horen. En het was toch een kleine moeite geweest om Nuis en my even te bestellen. Hy behandelt ons nu of we gewoon niets zijn". Dr. L. de Jong heeft gezegd dat het onderzoek van Oorlogsdocu mentatie maximaal 1jaar zal duren. RJt.: „Anderhalf Jaar zou onno dig lang zijn. Als iemand met een normale wil en intelligentie er al zijn aandacht aan besteedt, kost het doorwerken van de dossiers ongeveer drie tot vier maanden. Zeg dat hij nog eens twee maanden moet heb- ben om het rapport te schryven. j dan kan het hele onderzoek in een j j half jaar bekeken zijn. Het kan j trouwens nog veel sneller als er meer mensen voor zouden worden aange- trokken. Een heel team kan er aan I werken. Je hebt de kwestie van de lijsten en van de celspionage, daar kan afzonderlijk aan gewerkt wor- i den". meid", die het op haar zoon had voorzien: een directeur van een groot bedrijf, die onvoorzichtige me dewerkers dreigde te verliezen, gaf Joden aan om hen terug te krijgen „Alle beroepen waren vertegenwoor digd en alle klassen". Weinreb stal een groot aantal dos siers en bracht ze naar een Belgi sche verzetsgroep in de hoop ze na de oorlog te kunnen halen Dat ge beurde niet. Weinreb kwam in de gevangenis en de Belgische groep werd opgerold. Maar voor dat plaats greep, hadden de Belgen de stukken in handen gesteld van de Franse communistische partij in de overtui ging dat die er wel iets zinnigs mee zou doen. Twee keer heeft Weinreb foto-co- pieen van de documenten in Parys mogen inzien. In 1957 was de laatste keer. zo schrijft hij. Hy was toen ingezelschap van Gerbrandy. De vroegere premier noemde het dos sier „een blik in de poel van de af grond". Na 1960 sloot het Franse documentatiecentrum zijn deuren voor Weinreb. Het zei althans van niets meer te weten. Het Maureta- nia-dossier. genoemd naar een ver loren gegaan Duits schip in de eerste wereldoorlog, blyft een spookstuk toen en nu. Weinreb zegt zich nog heel wat feiten en namen te kunnen herinneren. Iemand die van dit soort zaken ken- 1 nis draagt heeft natuurlijk niet al leen vrienden Waaraan wel toegevoegd moet wor den dat Weinreb ook door zijn or- thodoxe religieuze overtuiging en zijn levensopvatting (hy wist byv. j sterdam heeft gisteren de collec- het Zionisme af> de nodige tegen- tie voor voorjaar en zomer gepre- standers heeft verworven. senteerd. Op de foto een zand- Barbara's boutique in Am- kleurig soepel varkensleren mini- jasje gegarneerd met reptiel „A la Dior" en een franje centuur. RENATE RUBINSTEIN Onvermijdelijk „Afschrijven' tenate Rubinstein heeft deze gang' zaken als „operatie afschuiven" iteld. „Het is een schande", zegt .dat Justitie niet zelf de zaak landelt. De Nederlandse justitie ïft Weinreb dit onrecht aange- en hem gebroken dan moet titie dat zelf ook weer rechtzet- Ik krijg sterk de indruk dat men werkelijke behandeling van de ik-Weinreb heeft willen uitstellen daarom naar Oorlogsdocumenta- geschoven. Het rapport dat er aks komt, zal aantonen dat Wein- onschuldig is. maar wat schieten daarmee op? moeten we maar afwachten. Het iets anders geweest als Den ag had gezegd: we laten Oorlogs- AMSTERDAM (ANP) De litzending van de film „De me iemens en Frydrik Weinreb" die loor de IKOR-CVK-televisie andaag op Nederland II was «plaatst, zal niet doorgaan De ledoeling was de godsdienstige ivertuiging van drs. F. Wein eb die door zijn boeken over 9401945 en over bijbelse on- lerwerpen grote bekendheid is aan genieten aan de orde te tellen, aldus een communique ran IKOR-CVK Nadat de film reeds was op enomen is aan bestuur en di- ectie van IKOR-CVK uit veler- ei binnengekomen reacties ge- 4 rieken hoe controversieel de me- f ringen over drs. Weinreb zijn. c testuur en directie betreuren ^et zeei dat zij zich hiervan iet eerder bewust zijn geweest, lien die controverse verwach- dat wat. de heer Wein- in de uitzending zegt niet zijn eigen waarde beschouwd worden. De bedoeling van !t programma zal daardoor niet zijn recht komen. Daarom ïbben beide kerkelijke zendge- ichtigden besloten vooreerst Ie uitzending niet te doen door- Vreest zij dat het nooit, tot een eerherstel voor Weinreb zal ko men? R.R.: „Die rehabilitatie is onver mijdelijk. Ze komen er niet onder uit. Maar het kan nog erg lang du ren. Als het onderzoek llit jaar zou duren en de revisie ook nog eens een paar Jaar dan vraag je je af hoe oud Weinreb moet worden om het 1 nog te beleven". Drs. Weinreb bevindt zich. zoals bekend, op dit moment niet in Ne derland. Hij vluchtte een paar jaar geleden naar het buitenland nadat hij tot acht maanden was veroor- 1 deeld voor een zedendelict in Vlaar- dingen. Weinreb had zijn bekomst van de Nederlandse rechtspraak. Wie de details van deze affaire kent. zal zich tamelyk ongerust tonen over de merkwaardige baan die het recht kan volgen. (Het uitvoerige rapport in deze zaak van rijksreclasserings- ambtenaar Lahuis. dat uiterst gun- stig was voor Weinreb. heeft niet die aandacht gekregen die 't verdiende". I Direct na de verschijning van deel I van de memoires verzocht de procu- I reur-generaal in Den Haag aan In terpol om zijn opsporing Het is In terpol nog altijd niet gelukt. Dat is tamelyk vreemd omdat sindsdien I Weinreb vele malen op de tv en radio is geweest en door tal van journalis- j j ten werd geïnterviewd. Een beetje scherpzinnig politie-apparaat moet dan toch ook de draad kunnen vin den. Hoe zit dat toch? R.R.: „Daar weet ik niets van hoor. Dat opsporingsverzoek aan Interpol was in elk geval belachelijk en onbegrijpelijk. Zoiets wordt ge daan voor grote misdadigers en zo. maar niet voor iemand die zo'n lage straf heeft gekregen. Ik geloof ook niet dat Interpol er moeite voor doet". Weinrebs boeken hebben een enorme publiciteit gekregen. Wat vindt hij daar zelf van? R.R.: „Hy is erg teleurgesteld, somt ook gekwetst door de reacties Hfj vindt dat er te veel sensatie van is gemaakt en dat wil hy nu juist helemaal niet Hij had gehoopt dat zijn visie op het verzet en op de houding van veel Nederlanders in de oorlogstijd onderworp van discussie zou worden Maar op dit moment is men nog altyd hevig bezig de ge loofwaardigheid van elk detail te on derzoeken. Men is nog niet toegeko men aan wat er eigeniyk in die me moires staat, aan de diepe mysteries van het menselijk gedrag in de oor log". (Hier moet aan toegevoegd worden dat een man als Pieter 't Hoen on langs in Tirade heeft blijk gegeven het volledig met Weinreibs visie eens te zyn>. Is Weinreb ook geschokt door sommige reacties? R.R.: „Ja. wat hy onbegrijpelyk vindt is dat zijn tegenstanders maar ongestraft allerlei beledigingen kun nen neerschryven en dat. zy met fei tenmateriaal mogen werken waarvan al jaren geleden is bewezen dat het pertinent onwaar is. Hy vraagt zich af of iedereen dan maar alles over hem mag zeggen". Geheugen Een van de punten die sommigen wat doen twyfelen aan de memoi res is: hoe kan Weinreb na zon der tig jaar zich nog tientallen, zelfs ta melyk onbetekenende gesprekken en gebeurtenissen uit die tyd herinne ren en volledig reconstrueren? R.R.: „Weinreb kan er niet voor instaan dat alle gesprekken letterlijk weergegeven zyn. maar het zal de waarheid heel dicht naby komen Voor de levendigheid van het verhaal heeft hy de dialoog in de directe rede gezet. Bovendien had hy vlak na de oorlog, in de gevangenis, in een document van ruim 1500 pagi na's zyn belevenissen al genoteerd, hy had dus genoeg steunpunten. Maar het is best mogelijk dat hij zich een keer vergist heeft. Hy wist ten slotte ook niet alles van wat er zich achter de schermen afspeelde. Het is daarom niet uitgesloten dat zyn in terpretatie hier en daar niet hele maal juist is. Ik heb hem ook ge zegd dat ik verbaasd stond dat hij zich zo ontzettend veel kon herinne ren. Hy zei toen: „Maar. mevrouw, ik kan nog elke tafelpoot beschryven van de kamer, waarin ik toen met de SD zat". Hy kan zich niet voorstellen dat mensen niet in staat zijn zich de details van bepaalde gebeurtenissen, en zeker van zoiets als de oorlogsja ren. te herinneren. Hy zegt dat je alleen vergeten kunt als iets je niet veel kunt schelen Data betekenen ook veel voor hem. Hij is daarin ver- schrikkelyk precies. Nuis schreef in zyn analyse op een gegeven moment dat Weinreb op maandagmorgen 6 juni van een bepaald jaar iets met de SD had. Weinreb. die het manus cript daarvan las. schreef meteen te rug: „Meneer Nuis. 6 juni van dat Jaar viel op een dinsdag". Tenslotte iets over Weinrebs te genstanders. R.R.: „In het begin zeiden Wein rebs vijanden: alles wat hy heeft ge schreven zyn leugens en bedrog. Hy zou onnoemelijk veel misdrijven heb ben begaan en dat zou wel tot uiting komen als de archieven helemaal werden geopend. Maar er kwam niets. Nu is de teneur: hem is wel onrecht aangedaan, maar het doet er niet toe. eerherstel is niet nodig, want hy is en blyft toch een schurk. Er zit me ook iets geweldig dwars en dat is dit: onlangs heeft prof. Fred. Polak van het Weinreb-comité een pagina in de Telegraaf over Weinreb geschreven. Daarop heeft Henriette Boas, een verklaard tegen standster van Weinreb. ook een stuk geschreven Dat wemelde werkelijk van onjuistheden en prof. Polak zag zich genoodzaakt op de zaak terug te komen. Dat nu heeft dat blad ge weigerd. Ik ben daar zeer. zeer ver ontwaardigd over". de SD. die Weinreb als de kip met de gouden eieren beschouwde, hem de gelegenheid zo'n 3000 stukken in te zien over Jodenverraad. De SD wilde daar wel eens een „weten- schappelyk rapport" over hebben. Weinreb ging aan het werk. hy las met rode oren. „Het grootste deel van de verraad-gevallen kwam van kleine burgers, van de gewone door snee bevolking; van gewichtigdoe ners. van mensen met „principes", die het niet konden aanzien dat ver ordeningen van de overheid niet werden opgevolgd, verder van gek ken. opscheppers, van concurrenten, loerders op materiële buit" enz. Zes tot acht procent van de aangevers, aldus Weinreb. vermeldde NSB-er te zijn. Weinreb las het verhaal van de man die zyn fiets wilde terughebben en daarvoor vyf ergens ondergedo ken Joden aanbood, hij bekeek het relaas van de vrouw van een zeer hooggeplaatst Nederlander, die als gyzelaar in St. Michelsgestel zat. Zy bood de SD twee Joden aan in ruil voor een paar dagen vry van haar man. Hij kwam er achter dat een be kend advocate gunsten vroeg voor haar Arische clienten in ruil voor het aanbrengen van een aantal Jo den. Een moeder meldde een „Joden- Mauretania Een van die mysteries waarmee de naam Weinreb is verbonden, is het z.g. Mauretaniadossier. Of dat dos sier ooit bestaan heeft, staat niet vast; wij hebben alleen Weinrebs verhaal en de verwijzing ernaar door een SD-er vlak na de oorlog. Mis schien dat er wat meer over bekend wordt als het ministerie van Justi tie het strafdossier over Weinreb vrijgeeft. Het verhaal van het Mau- retania-dossier is dit: eind 1943 gaf WENEN' (AFPl De voortduren de lawinedreiging in Oostenrijk blijft bestaan. In Tirol zijn alleen al 25 wegen afgesloten, terwijl naar «ohattinff >n Tirol en Vnralber® ruim 14.000 toeristen niet naar huis kun nen. De spcorlyn tussen Oostenrijk en Zwitserland is geblokkeerd: alle trei nen voor Oostenrijk worden via Beieren omgeleid. In tal van plaatsen zyn huizen ontruimd. Gisteren kwam een lawine terecht op een ho tel in Zürs. dat al vyf dagen van de buitenwereld is afgesneden. Een Ar gentijns echtpaar werd bedolven. Na enige uren konden zy worden gered De vrouw is echter ernstig gewond In het Zwitserse Recklngen heeft men weinig hoop meer voor de zes tien vermisten. Het dodental zou in totaal dertig bedragen. Bomaanslag in Belfast Zeker vijf personen zyn vannacht gewond geraakt bij een bomontploffing in een ontspanningslokaal in het cen trum van de Noordierse hoofdstad Belfast. Eén van de gewonden ver keert in ernstige toestand. De explosie deed zich voor in de „Electricity-club", een ontmoetings plaats voor personeel van het ge meentelijk energiebedryf. De mees te leden zyn protestant. Na de aan slag dreigde een massale vechtpartij tussen protestanten en r.-katholie- ken. maar de politie en Britse mill- j tatreri zetten het gebied af. DEN HAAG (GPD> Het zit er helemaal in dat we dit jaar tenminste een „stuk" leer aan schaffen plus sandalen met suède banden die kruislings over het been gaan tot vlak onder de knie. „Let op, dat spul zet straks flink door", zei een meisje met een vooruitziende blik dan ook giste ren op de zomer- en najaar-show van Sophie en Johnny in Amster dam. In groen, rood, beige, bruin en okergeel showden de mannequins fij ne soeperle suède maxi-jassen, hes sen hezet met veel franje, pakken en overgooiers die men (wat 'n gemak) zelf kan wassen. Overigens geen overbodige luxe omdat de meeste kleren op het blote lichaam worden gedragen. Wat betreft de stoffen hebben So phie en Johnny een duidelijke keuze gemaakt: velour in vele kleurein «bei ge en groene gabardine, linnen, witte badstof, rose, gryze en witte batist met fluwelen strepen, katoen boe renbont in bruin, rood en blauw. De lengte van de kleding is maxi voor jassen, mini voar pakken en erg mini als het om Jurkjes gaat. Grap pig voor de zomer zyn de jumping- suits, met „afgeknipte" pypen, ge combineerd met een vest. De broe ken hebben niet meer zulke wyduit- lopende pijpen en zyn soms van knie tot enkel bezet met stroken franje. Succes is al verzekerd voor de rijgveters en terssen als sluitin gen by hemden en jassen. l'ni-sex Enkele modellen uit de voor- jaars- en zomercollectie van Sophietje en Johnny. ADVERTENTIE CEYLON de fijnste thee SV ter u ereld In de con fectie-collectie is ook nu weer uni-seks kleding, niet nieuw, maar met meer smaak ontworpen dan wat we tot nu toe op dit ge bied over straat zagen lopen. Mooi zyn de shantung hemden in zand- kle rumet opgestikte zakken, gedra gen op een broek met smalle pypen die in lang eieren laarzen worden weggemoffeld. Misschien om meer aandacht te vestigen op een mooie mannenrug was een hemd bedrukt met een pa norama in stemmig bruin en groen. Maxl-hemden van badstof (voor de vrouw ook van katoenen kant» of linnen worden door de man gedragen in combinatie met een pantalon. De meisjes in mini-jurkjes met lange sjaals om de de hals en ban den om de benen lyken op romeiase schonen. Veel jurken hebben een ver hoogde taille. De rok is wijd of. als verlengstuk van het lyfje. bezet met stroken. De mouwen zyn vaak lang. poffend als balonnen of strak van I boven en wyduitlopend. j De gipsv-look houdt, zy het dan met een enkele jurk, het hoofd boven J water: een gerimpeld lyfje van gocdkleurige glanszyde met maxi- I rok en wyde mouwen, gemaakt van I een zyde bedrukt met „wild" bloem- dessin.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27