NOG DUURDER Laos verlangt beraad Genève Vijftig „Mirages" toch naar Israel Kans op herstel loon- overleg Motorrijtuigenbelasting omhoog in '71 (Sue/ ndiase minister onthult Washington gonst van geruchten: Verschil |laatselijk sneeuw Sliriver verlaat post in Parijs Veronica FORSE BUIT JUWELEN- EN GELDROVERS Joodse jeugd boycot Arabieren Opgericht 1 maart 1660 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 No. 33029 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E van Dlsboeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal postabonnementen f 17,26), f 4,95 per maand (btf vooruitbetaling;), losse nummers f 0,25 UTRECHT. DEN HAAG (GPD> Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond ziet moge lijkheden voor herstel van het centrale loonpolitieke overleg, dat sinds de aanvaarding van Rooi vin ks loonwet wordt geboy cot door NVV en NKV. „Maar er zal dan wel een by- na revolutionaire verandering in het standpunt van de rege ring op het stuk van het inko mensbeleid tot stand moeten komen," aldus vanmorgen een woordvoerder van het NKV. Het NKV heeft een schets ont worpen voor een inkomensbe leid, waarin ook een conjunctu rele raamwet is opgenomen, die dienst zou kunnen doen wanneer bijzondere omstandig heden de overheid nopen in te ?rypen in de economische ont wikkeling. Het NKV is bereid die raam wet in de SER aan de orde te stellen als de overheid de door de senaat aanvaarde motie-De Gaay Portman, waarin wordt aangedrongen op een „totaal" inkomensbeleid, serieus neemt en daarover advies vraagt van de SER. Wanneer dan bovendien het beruchte artikel 8 van de Loon wet (het ingrypen in afzonder lijke cao's) materieel niet wordt ["gehanteerd acht het NKV het mogelijk dat zowel NKV als NW weer gaat deelnemen aan het centrale overleg omdat bei de vakcentrales het inkomensbe leid een belangrijke zaak vin den. Bij opneming van bestaande wetten in een conjuncturele raamwet is bovendien de kans groot dat artikel 8 van de Loon wet verdwijnt. Het NW had vanmorgen geen commentaar op de suggestie van de katho lieke vakcentrale. „Wij weten >fficieel niets van een schets voor een inkomensbeleid" al dus een NV V-woordvoerder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het is vrijwel zeker dat de motorrijtuigenbelasting het volgend jaar opnieuw zal worden verhoogd. Of dit na de dit jaar doorgevoerde verhoging met elf procent weer een fikse verhoging zal zijn, of dat de verhoging in fasen over enkele jaren zal worden uitgespreid valt nog niet te zeggen. Ook volgend jaar zal de motor rijtuigenbelasting niet geheel worden besteed aan de aanleg van nieuwe wegen. Minister Bak ker heeft dit gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer naar aanlei ding van vragen van onder meer de leden Kremer (CPN) en Nuijens (Boerenpartij). De minister ging bij de verdediging van zyn begroting van Verkeer en Waterstaat uitvoerig in op klachten van de oppositiepartijen, dat zyn be leid te incidenteel was en niet vol doende visie vertoonde. Hij wees de term „wachtkamerpolitiek", die de PvdA by monde van de heer Van Thijn had gebruikt, van de hand. Hij schaarde zich achter zijn partijge noot Schakel (AR), die over voor zichtigheid sprak. Het niet tijdig gereed komen van het onderzoek van het Nederlandse Economisch Bureau heeft op de ver- keerspolitiek van dit en komend jaar geen invloed. Minister Bakker deelde mee dat er in het onderzoek door verschillende omstandigheden ver traging is ontstaan, maar dat de be leidslijn, die voor de jaren tachtig moet worden opgesteld, in het geheel niet in gevaar komt. Een beschuldiging van de PvdA, dat de minister zich bij beslissingen over o.m. de Spoorwegen steeds ach ter diit onderzoek had verscholen, wees de bewindsman van de hand Het rapport zal in het voorjaar van 1972 gereed komen. Minister Bakker zegde toe een on derzoek te zullen doen instellen naar de economische invloed van verkeers opstoppingen. Hij wees de suggestie van de heer Cornelissen :KVP) om het zware vrachtverkeer tydens de weekeinden te verbieden ten stellig- te van de hand. In zijn reactie op de vele opmer kingen over het. openbaar vervoer liet minister Bakker blijken dat de groei van het autopark de vrije keus van de burger moet zijn. Dit bete kent echter niet dat dit privé-ver- voermiddel onbeperkt en op alle plaatsen gebruikt zal kunnen wor den. Vooral in de stadscentra zullen er beperkingen aan het autogebruik worden opgelegd. Een goed openbaar vervoer zal dan de vrij toornende be hoefte moeten opvangen. Waar no dig kan financiële hulp worden gebo den. Ook staatssecretaris Keijzer liet zich in deze zin uit. Hij noemde de financiële positie van verscheidene streek vervoersbedr ij ven zorgelijk. Slechts door concentratie, verhoging van de efficiëmcy en samenwerking ook met stedelijke vervoersbedrij ven is hierin verbetering aan te brengen. Hij uitte kritiek .zowel op het streekvervoer als op het stads vervoer dat in vele opzichten, zeker wat service-verlening betreft, nog wel beter kan en moet. Als de vervoersbedrijven be reid zijn in dit opzicht verbeterin gen aan te brengen, bestaat voor hen een kans op grotere steun van de zijde van de overheid. Een steun, zo antwoordde de staatssecretaris aan de heer Van Thijn (PvdA), die in zijn totaliteit zelfs nog hoger kan zijn dan de tot nu toe aangekondig de 30 miljoen gulden. i (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Terwijl president Pompidou van daag zijn derde en laatste bezoek bracht aan het Witte Huis, gonsde Washington van het bericht dat Frankrijk besloten heeft om de 50 Mirage-straaljagers op korte termijn aan Israël af te leveren, die tot nog toe door de Franse regering werden geblokkeerd. Dit bericht, dat gisteravond laat bekend werd, volgt op ge ruchten dat Amerika ook bereid zou zijn om 25 Phantom- straaljagers te leveren aan Israël naast de bestelling van 50. die in juni zal zijn voldaan. Het Witte Huis bewaart echter over deze extra-leverantie nog een officieel stilzwijgen. vil- vanj oiH (NIEUW DELHI, SAIGON (Reu- AP) Laos, ernstig bedreigd Ér de Noordvietnamese opmars r de Vlakte der Kruiken, heeft nieuwe conferentie in Genève (orgesteld in een poging om de |ijd tegen de Noordvietnamese filtranten tot stilstand te bren- p, aldus een onthulling van de |nister van Buitenlandse Zaken India, Dinesj Singh, in het cen|rlement in Nieuw Delhi. De In- jse minister had gisteren, voor verklaring in het parlement, onderhoud gehad met zijn eu-|otiaanse collega Phangna jke ampan Panya. ing|iis voorzitter van de internatio- controlecommissie zal India (pen bij 't zoeken naar een vreed- lat- Bilt verwacht van heden tot a-vond: llkenvelden en plaatselijk sneeuw p-wegend matige wind tussen td en noordoost. Vannacht lichte matige vorst. Morgen overdag jiperaturen in het algemeen iets nul. te 11.40 u.). 27 FEBRUARI op: 7.31 uur; onder: 18.15 uur lui op: 8.38 uur; onder: 9.02 uur Egwater te Katwijk te 6.44 en 19.02 laagwater te 2.32 en 14.54 uur nummer bestaat uit 30 pagina's zame oplossing, aldus Singh, maar een Geneefse conferentie kan alleen worden bijeengeroepen samen met de twee andere voorzitters, Groot-Brit- tannië en de Sowjet-Unie. Singh zei verder, dat India ook bereid is een conferentie van Zuidoostaziatische landen bijeen te roepen, „wanneer iemand zou menen, dat hierdoor een einde aan de vijandelijkheden kan worden gemaakt". Volgens de premier van Thailand, Kittikatsjorn, willen de Noordviet- namezen, die thans dicht de grens van Laos met Thailand zijn gena derd, Laos in twee stukken verdelen. Tientallen Amerikaanse B52-bommen werpers hebben vannacht Noord vietnamese bases en opslagplaatsen langs de Laotiaanse en Cambod jaanse grens gebombardeerd. Uit de Mekong-delta ten zuiden van Sai gon worden hevige gevechten gemeld Zuidvietnamezen. gesteund door Amerikaanse artillerie en luchtmacht zouden gisteren bij vier gevechten 97 communisten hebben gedood, tegen eigen verliezen van 17 doden en 23 gewonden. ADVERTENTIE 10 RONDEN BOKSEN met knock-out prijzen. Philips Bandrecorder van 449,- zolang de voorraad strekt ÜTi' Philips Bandrecorder van 529.- zolang de voorraad strekt iw» Grote voorraad sexplaten. RADIO WAGNER Wagnerplein 1 Kennedycentr. tel. 24054 Leiden Z.W. Zoals op de eerste dag van zyn bezoek legde het Franse staats hoofd in zijn rede opnieuw de na druk op het Franse standpunt ten aanzien van het Midden-Oosten, een standpunt dat aanzienlijk verschilt van dat van de Verenigde Staten. Terwijl Washington zich. in onlangs In Londen bekendgemaakte brieven tussen president Nixon en premier Kosigin, een tegenstander verklaart van het Russische voorstel om de Israëlische troepen terug te trekken uit de veroverde gebieden, staat Frankrijk in dit opzicht aan de kant van d° Sowjet-Unie. Uit de verklaring van Pompidou bleek ook dat Frankrijk, meer dan Amerika, aandringt op een oplossing van het piobleem van de Palestijnse vluchte lingen als een vredesvoorwaarde. Het Midden-Oosten was ook gis teren weer een centraal punt van de tweede dag van Pompidou's staats bezoek aan Washington. Tweehon derd van de 438 leden van het Huis van Afgevaardigden en 40 van de 100 senatoren waren afwezig toen de Franse president rond het middag uur het congres toesprak. De lege ze tels waren opgevuld door stafleden van het Congres, functionarissen van de ministeries en diplomaten Eén congreslid verliet tijdens Pom pidou's rede de zaal. De Franse president noemde de si tuatie in het Midden-Oosten „uiter mate gevaarlijk" en zei dat de enige hóóp gelegen is in de bemiddelings pogingen van de „Grote Vier" in het kader van de Verenigde Naties. Uit andere kringen wordt gemeld dat één van de alternatieven voor een oplos sing van de impasse wordt gezocht in de benoeming van een andere VN-bemiddelaar <op het ogenblik de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring In zyn gesprek met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft Pom pidou er de nadruk op gelegd dat de Sowjet-Unie (in tegenstelling tot de opvattingen in bepaalde Ame rikaanse regeringskringen) de hui dige crisis in het Midden-Oos ten geenszins wenst en nog minder wenst te verlengen. De Franse pre sident zal in de herfst een bezoek brengen aan M-oskou en dit feit heeft een belangrijke rol gespeeld in de afgelopen dagen van besprekin gen in Washington. Israëlische gevechtsvliegtuigen heb ben vanochtend een Egyptische ra ketbasis op 30 km ten westen van Cairo aangevallen, aldus meldde het hoofdkwartier in Tel Aviv. Sinds de juni-oorlog zyn Israëlische toestellen nooit verder op Egyptisch gebied doorgedrongen in de omgeving van Cairo. Alle vliegtuigen zyn veilig op hun basis teruggekeerd. Vanochtend hebben Egyptische gevechtsvliegtui gen Israëlische posities in de nopr- delyk-e sector van het Suezkanaal aangevallen. WASHINGTON (AFP. Reuter) Sargent Shriver. de Amerikaanse1 ambassadeur in Parijs, heeft gister avond de reeds lang circulerende ge ruchten bevestigd, dat hij zyn ont slag heeft ingediend. Hij zei niet te weten wanneer hij zijn post in de Franse hoofdstad zal kunnen verla ten. Shriver, een zwager van wijlen president Kennedy, was door presi dent Johnson op deze post benoemd. President Nixon verzocht hem ver volgens zyn functie te blijven vervul len. Studentenonlusten Aan de uni versiteit van Santa Barbara in Cali- fornië hebben zich gisteren ernstige studentenonlusten voorgedaan. Jon ge demonstranten bestookten politie auto's met brandbommen, gooiden ruiten in bij een bank en bouwden barricades op straat. De moeilijkhe den begonnen, nadat William Kunst- Ier, de advocaat van de „zeven van Chicago" een voordracht had gehou den. Zes personen zijn gearresteerd. Er is aanzienlijke schade door brand aangericht. Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 31507 BIJNA tien jaar lang bestaat radio Veronica. Minister Klompé heeft nu in de Eer ste Kamer aangekondigd, dat een beslissing over het voortbestaan van de zender aanstaande is. De vraag die dan onmiddellijk op duikt is: heeft het nog zin om de zender nu uit de ether te nemen? Natuurlijk. Veronica is illegaal gestart en internationale verdra gen verbieden piratenzenders Het lijkt logisch dat wij verplich tingen hebben op dit gebied. Maar het feit. dat we Veronica tien jaar lang hebben getolereerd, moet wel tot nadenken stemmen. Anderzijds kan men Veronica i bepaalde verdiensten niet ontzeg gen. De zender is met name een heilzame concurrent gebleken voor het ingedutte omroepwe- reldje in Hilversum. Politiek lijkt het, in een ver kiezingsjaar, bijzonder moeilijk om iets tegen Veronica te onder nemen. De regeringspartij de WD bijvoorbeeld, voelt niets voor maatregelen tegen Veronica. On danks de aankondiging van mi nister Klompé, lijkt het einde van Veronica, zo langzamerhand een instituut in onze samenleving, derhalve nog niet in zicht. TORONTO, CHANTOJLY, MI LAAN (Reuter, AP) Een overval op een bank in de Canadese stad Toronto heeft gisteren drie ro vers een buit van byna 7 miljoen dollar (ruim 23 miljoen gulden) op geleverd, voornamelijk in cheques. ZU vluchtten in een auto, die achter de bank geparkeerd stond. Een rijke Braziliaan, trainer van renpaarden, is gisteren in zyn land huis by de Franse plaats Chan- tilly door drie gemaskerde en ge wapende mannen beroofd van Juwe len, die een waarde hebben van twee miljoen gulden. De man, de 46-ja- rige Joao de Souza Lage, werd vroeg ln de ochtend gewekt door de met automatische pistolen zwaaiende ro vers, kreeg een pak slaag toen hfl weigerde hun de kluis aan te wy- zerC^èfcf 'elaartoe toch gedwongen, waarna het trio de Juwelen bljeen- graaide en er in De Souza's Merce des vandoor ging. Uit het Milanese bykantoor van de Centrale Bank van Italië x gisteren een geldzak met ongeveer 570.000 gulden verdwenen. Toen eni ge employés van de Centrale Bank met politiebegeleiding het geld kwa men halen, zette een bankbediende ev-n reer om een praatje t® maken met de agenten. Toen hfj zich bukte om de tas weer mee te ne men, bleek die verdwenen..—. r Tina en Tiffany Cain, twee meisjes van resp. drie en twee jaar, die maandag door twee mannen in Butler in de Ameri kaanse staat Alabama werden ontvoerd wegens een onbetaalde schuld van hun vader, zijn giste ren in Kansas City teruggevon den. Zij waren in gezelschap van een van hun ontvoerdersde 22- iarige John Charles Messick, die door de politie is gearresteerd. Agenten van de FBI en de politie zitten nog achter de tweede man, de 23-jarige Donald Bradford Lee Jonesaan. Op de foto: de gelukkige vader. 4?an Cain, krijgt een kus van de iongste van zijn dochtertjes. Tina. Prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven hebben gis teravond de première bijgewoond van de ruimtevaartfilm „Maroo ned" in de Amsterdamse Cinera ma. In de pauze kreeg de heer Van Vollenhoven een model van een Saturnusraket aangeboden, die echter in vele stukken viel. Prinses Margriet en haar echtge noot bukten lachend om de ver schillende trappen weer op te ra pen. Hoe de raket er oorspronke lijk uitzag, kunt u zien op een van de binnenpr.gina's. Verzoek aan min.-president DEN HAAG (ANP) Minister-pre sident P. de Jong is vanmorgen ver zocht met alle middelen, die in zyn macht liggen, te proberen een einde te maken aan de lafhartige aansla gen door Palestij.nse guerilla-organi- saties. Dit hebben vertegenwoordi gers van Joodse Jongerenorganisaties minister De J'ang vanmorgen onder het oog gebracht, zy verwachten nu een boycot op de Arabieren en de Arabische landen. Als op de komende internationale luchtvaartconferentie hiertoe zal wor den besloten, zal de Nederlandse re gering er niet tegen zyn, had de mi nister-president laten weten. De petitie, waarin een en ander vervat was, werd aangeboden namens de Joodse Jeugdbewegingen „Bne Akiwa" en „Ichoed Haboniem", die elk ongeveel 400 leden tellen, de meer dan duizend leden tellende vyf groeperingen, die overkoepeld wor den door de Bond van Joodse Jonge ren en studenten-organisaties, en het Jeugdblad .Mottek". Uit het Leidsch Dagblad van 25 Februari 1870: De 9e voordracht in de natuurkunde van de maat schappij Diligentia te 's-Gra- venhage zal den 25en Fe bruari worden gehouden door den Dr. D. De Loos, di recteur der hoogere burger school alhier. Als onderwerp heeft hij gekozen het zet meel. AdvertentieLongtering wordt op natuurlijke wijze zonder inwendige genees middelen genezen. Adres: dr H. Rottmann te Aschaffen- burg a/m (Wederkerig fran co). Correspondentie in de Hoogduitsche taal.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1