Moorden m en verkiezingen achterlijk Guatemala Pompidou probeert in de VS erfenis voorganger De Gaulle te liquideren Slagen genoeg om de arm voor „Realpolitik" Onrust in Middenamerïkaanse staat kijkje van op nietwaar, DE ROKKEN VAN MEVROUW POMPIDOU dat ik voor mijn AOW een bank-rekening heb geopend! J SCHIETEN ga met uw tydmee-ga naardenmb! 'zj Gebrek aan moed en eerlijkheid V akbondsman voor moord op Joseph Jablonski gepakt FRANS PLEIDOOI MIDDELLANDSE- ZEEVERDRAG „TV in Indonesië als middel tegen bevolkingsgroei" DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze correspondent, dr. H. P. Gebhardt) GUATEMALA (GPD) De nieuwe golf van politieke moor den en de presidentsverkiezingen, die a.s. zondag 1 maart wor- Iden gehouden, plaatsen het middenamerikaanse land Guate mala weer in het middelpunt van de belangstelling. Met zijn 4.9 miljoen inwoners behoort het tot de kleinste Middenameri kaanse staten, met zijn 70 pet. analfabeten tot de meest onder ontwikkelde (het gemiddelde inkomen bedraagt ongeveer |f 1.000,- per jaar). Met zijn 33 vulkanen, Maya-ruïnis, Indianenmarkten en de snelle overgang van tropen- naar berglandschap behoort deze republiek tot de mooiste landen van het Amerikaanse conti- 'nent. Door de heerschappij van de plantagebezitters aan de ene en de United Fruit Company aan de andere kant is Guatemala het alarmerende voorbeeld van kapitaal-monopolie en bijna 'koloniale afhankelijkheid. de 61-jarige Isidro Zarco. Hy was een felle tegenstander van Castro en had reeds op de Interamerikaanse conferentie van 1961 een scherpe woordenwisseling met Che Guevara. Verder zijn o.a. het hoofd van de ge heime politie, de 47-jarige Ciriaco Castanza, en het vroegere hoofd van politie kolonel Oscar Giron Perrone slachtoffers geworden van aansla gen. Verder werden warenhuizen en andere ondernemingen in brand ge stoken. De schade werd geschat op meer dan tien miljoen dollar. De nieuwe golf van terreur heeft de regering ertoe gebracht „een kleine staat van beleg" af te kondi gen, waarbij arrestaties en huiszoe kingen zonder gerechtelijk bevel ge oorloofd zijn. De oppositie had met ADVERTENTIE s' Guatemala is het onrustigste land van deze „Amerikaanse Balkan". Er waren tot 1944 alleen maar militaire dictaturen. Daarop volgden tien jaar, waarin dr. Juan Jose Arevalo, pro fessor in de pedagogiek thans Kennedy-aanhanger en de toen malige kolonel Jacobo Arbenz, zoon ran een Zwitserse apotheker nu castroïst uit naam van een ideolo gie, die zy „geestelijk socialisme" noemden, door snelle sociale hervor mingen een eeuw trachtten te over bruggen. Maar Poster Dulles kreeg op het Panamerikaanse congres in 1954 een meerderheid voor een oen uitsluitend op Guatemala ge achte motie tegen de „communis tische infiltratie op het continent". Zo begon een nieuw tijdperk van militaire dictatuur, dat 15 jaar duur de, toen de ultra-rechtse kolonel Castillo Armas zijn „bevrijdingsle ger" tot de „invasie van Guatemala" roerde. Castillo Armas werd in 1957 door sen lid van zyn garde vermoord, naar zijn beginselen worden in de ïuidige partij ,MLN" (Nationale Be- 'rydingsbeweging, Movimiento de Li- leration Nacional) nog altijd aange- ïangen. Zijn lijftarts, de gedeputeer- le dr. David Guerra Guzman, werd le leider van deze neo-fascistische [roepering. Guzman werd in decem- ler 1969 in een drukke straat van de ïoofdstad doodgeschoten. De golf an politieke moorden had twee jaar evoren een hoogtepunt bereikt. President Montenegro het oog daarop gehoopt, dat de re gering daardoor de verkiezingspro paganda zou verstoren en eventu eel de verkiezingen zou afzeggen, waarbij ze een verkiezingszwendel vreesde. De kandidaat van de regerings partij („Partido Revolucionario"), de tegenwoordige minister van Finan ciën, de liberale Mario Fuentes Per- ruchini, heeft in verband met moge lijke verkiezingsonregelmatigheden van de regering geëist een waarne mer van de „OAS" („Organisatie van Amerikaanse Staten") uit te nodi gen. Hij leek zeker van de overwin ning. Toch is de uitslag van de ver kiezingen hoogst onzeker, temeer daar de regering door een grote kof- fiesmokkel-affaire (het uitvoeren van koffie waarbij de exportbelasting werd ontdoken) zeker op dit ogen blik gecompromitteerd is. De oppositie van rechts (de „MLN") heeft kolonel Manuel Arana Osorio kandidaat gesteld; deze had de guerrilla met succes, maar met barbaarse methoden, bestreden en wil de rol van „sterke man" spelen. De linkse oppositie heeft zich ver bonden met de Christen-democrati sche partij, die voor het eerst in Guatemala optreedt. Hun kandidaat is zeer paradoxaal de vroegere kolonel Lucas Caballero, op het o- genblik hoogleraar in de staatseco nomie aan de staats-universiteit, die bij de twee vorige rechts-georiën- teerde regeringen (die van Fuentes en Azurdio) minister van Financiën r ras. Ja, dat heb ik goed geschoten, mijn AOW bij de NMB. Want wie vindt het bijvoorbeeld leuk om in de rij te staan voor zijn eigen geldl Niemand toch? Alleen daarom zou je al naar de NMB gaan. Maar er is veel meer voordeel aan zo'n rekening. Neem de betalingen maar: via de NMB laat ik de huur, gas en licht en dat soort dingen automatisch afschrij ven. Ik heb er geen om kijken naar. Hou ik wat geld over dan laat ik dat rustig op mijn rekening staan. Dat levert nog rente op óók! En dan is er nog een belangrijk iets: ook met het oog op andere financiële problemen is het geweldig gemakkelijk wanneer je een bank als de NMB achter je hebt staan. Als je voelt wat ik bedoel.Begrijp je nu waarom ik voor mijn AOW een rekening bij de NMB heb geopend? nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! „Hand' Van rechtsradicale zijde zijn de 1ANO" ((„Movimiento de Accion rganizada", „Beweging voor geor- miseerde nationale acties") en de JOA" („Nueva Organizacion Anti- mmunista", „Nieuwe anti-commu- jtische organisatie") de meest ac- icve. „MANO" betekent „hand" Jun teken werd niet alleen als raarschuwingsteken bij de bedrei- ingen met moord gebruikt, maar ient ook als symbool van de cellen an vijf leden waarin zij optreden, oals de vijf vingers van de hand. De „MANO" viel in 1967 het dorp )ratorio binnen en doodde de com- lunistische dorpssecretaris en de nige onderwijzer die er was. Daarna taken ze een armenbuurt („la Li- ïonada"), die zij als „door het com- lunisme besmet" beschouwden, in irand, waarbij o.a. vijf kinderen in e vlammen omkwamen. Verder heb- en zij Rogelia Cruz Martinez ver- iftigd, die in 1959 tot „miss Guate- lala" werd gekozen en bekend stond Is lid van de guerrillastrijders. Jaarna ontvoerden ze de aartsbis- chop van Guatemala, monseigneur lario Casariego, en hielden hem vier agen vast om de tegenwoordige re- ering van de linksliberale hoogle- aar dr. Julio Cesar Mendez Monte- legro tot aftreden te dwingen. De Uerus en de jonge officieren ver- laarden dat zij chantage afkeurden, ij plaatsten zich achter de presi- ent, die toen de .sterke mannen" fan het leger in vergulde balling- |chap, op ambassadeursposten zond. De macht van de rechtsradicale jrganisaties is daarom zo gevaarlijk foor president dr. Mendez Montene- omdat de op een andere lijst ekozen vice-president Clemente larroquin Rojas met hen onder één oedje speelt. Hij is ook uitgever van e rechtsradicale krant „La Hora", 'aarin hij voortdurend communisten indt of meent te vinden, die dan ikwijls door de „MANO" worden edood. De guerrillastrijders oefenen erreur uit van linkse zijde. Zij zijn eorganiseerd in de „FAR" („Fuerzaz rmadas Rebeldes", Revolutionaire trydkrachten), nu onder leiding van e student in de rechten Cecar I fontes, en de „Movimiento Rebelde i 3 de Noviembre" („Revolutionaire leweging van 13 november) onder ïiding van de trotzkist en Peking- anhanger Yon Sonsa, een in het looramerikaanse anti-guerrillakamp an het Panamakanaal opgeleide en irergelopen officier. Ze hebben het oofd van de militaire missie van de S., John Weber, de marine-attaché apitein-luitenant ter zee Ernest A. ionroe, de Noordamerikaanse am- assadeur John Gordon Mein en de lder van de „MANO" Raul Loren- ana in 1968 neergeschoten. BONN (Reuter) Ruim 1500 Westduitse priesters zyn open lijk in verzet gekomen tegen hun bisschoppen over de kwestie van het celibaat. In een brief aan de Neder landse bisschoppen beschuldigen zy hun bisschoppen van gebrek aan moed en eerlijkheid omdat zij over deze kwestie blijven zwijgen. De prie sters zijn verontwaardigd over „het gebrek aan solidariteit van het West- Duitse episcopaat met de kerk van Nederland" en achten het stilzwijgen van hun bisschoppen een aantasting van de collegialiteit. Zij vragen de Nederlandse bisschoppen in hun brief „onvervaard voort te gaan langs de weg die zy genomen heb ben". (Van onze correspondent) I tieke degens kruisen met ziin Ame- ni-udo^ +<m- (Van onze correspondent» PARIJS (GPD) Deze week overschreed Frankrijks president Georges Pompidou voor zijn eerste of ficiële staatsbezoek de eigen natio nale grenzen en voor dat debuut heeft hy noblesse oblige de Verenigde Staten uitgezocht. De ko mende dagen zal hy nog aan talloze recepties en noenmalen als eregast deelnemen, en gedurende nog heel wat uren onder vier ogen (de tol ken niet meegerekend) de diploma tieke degens kruisen met zijn Ame rikaanse evenknie. Richard Nixon. Een evenknie die hij nooit eerder ontmoette en met wie hij geen direct woord kan wisselen. Want mr. Ni- monsieur Pompidou, ondanks al xon verstaat net zoveel Frans als zyn universitaire diploma's, Engels: namelyk geen woord. De „tweede moderne taal" van de briljante stu dent Pompidou was indertijd het Duits, waarmee hy, mede dankzy zyn verblyf als krijgsgevangene in Aanslagi en By de nieuwe golf van aanslagen, ie in december 1969 begon, werden Dt nu toe veertien personen gedood, ot de slachtoffers behoort ook een an, de meest geziene journalisten an het continent, de mede-oprich- r en plaatsvervangend hoofdredac m van hot dagblad «Preraa Libre' Wanneer de nieuwe „Gallische haan" in Washington dus wat toon tjes lager lijkt te kraaien, dan zul len de dissonanten in het Frans- Amerikaanse duet niettemin zeer moeilijk verzwegen kunnen worden. De belangen van beide landen bot sen momenteel vooral wel op elkaar in het Midden-Oosten en in het bek ken van de Middellandse Zee waar op Pompidou veel sterker dan zijn voorganger, de Franse zinnen nu in het bijzonder heeft geconcentreerd. Overwinning Zijn diplomatiek offensief heeft de laatste weken nog weer enkele be langrijke overwinningen opgeleverd, nu na Libië en Marokko, ook Spanje en Griekenland in de klantenkring der Franse oorlogsindustrie konden worden opgenomen. De vliegtuig- en oorlogsindustrie, die het werk nu al niet meer afkan en verschillende -rrote opdrachten moest „uitbeste den." wordt voor het nieuwe staats hoofd steeds duidelijker de bron die de komende jaren de Franse expan sie en welvaart zal moeten voedei en de diplomatie inspireren en be palen. De omkleding met diploma- m 1- WASHINGTON (AP) Héél Amerika praat over de rokken van mevrouw Pompi dou, de echtgenote van de Franse president. Heeft haar echtgenoot door de kwestie van het Midden-Oosten veel stof doen opwaaien, de gar derobe van mevrouw Pompi dou overtreft dat politieke probleem als onderwerp van gesprek verre. Want zij heeft het geioaagd zich te tonen in toiletten, die aanzienlijk lan ger waren dan de Ameri kaanse mode voorschrijft (zie foto's). Tenoijl Ameri- ka's modieuze vrouwen haar rokken boven de knie dra gen, betekende de garderobe van mevrouw Pompidou een rechtstreekse aanval op dit modevoorschrift. De Franse presidentsvrouw wordt daar in gesteund door een aantal vooraanstaande Franse mo deontwerpers. onder wie Guy Laroche. Overigens heeft mevrouw Pompidou de Ame rikaanse vrouwen nog niet dadelijk kunnen overtuigen van de charmes van de lan ge rok. Velen gaven te ken nen, dat zij die „onaantrek kelijk" of zelfs „zéér onflat teus" vonden, al waren er ook, die aan de andere kant, de minirok nu wel wat oud bakken beginnen te vinden. Hoe dan ook, mevrouw Pom pidou's rokken mogen dan het gesprek van de dag zijn, het lijkt niet waarschijnlijk, dat de Amerikaanse mode ontwerpers hun Franse col lega's zomaar zullen volgen. Duitsland tydens de laatste oorlog, vry aardig uit de voeten kan, ter wijl hy bovendien zonder moeite La- tyd en Grieks in de klassieke tekst kan lezen. Op het persoonlijk plan ver wacht men in Parys dat de beide staatslieden het met elkaar wel zul len kunnen vinden. Alle twee uit het zakenleven afkomstig, huldigen ex- advocaat Nixon en ex-bankier Pom pidou een overeenkomstige „realis tische" visie op de problemen dei- buitenlandse politiek, die zo voor hen niet door ideologische dogma's of principes „vertroebeld behoeft te worden. Pompidou maakt zya op wachting in Amerika als de opvol ger Juister plaats veiVanger van De Gaulle, die voor diens voor tijdige aftreden door president Nixon al tot dit bezoek was uitgenodigd. Ofschoon, merkwaardigerwijze, tussen de Gaulle en Nixon een band van we derzijds begrip en zefs waardering scheen te bestaan, lijkt door die ver vanging van de Franse gesprekspart ner het streven naar verdere toena dering dat aan beide kanten zeker heerst nu toch wel eerder bevorderd te kunnen worden. Inderdaad is de voornaamste op zet van de missie een normalisering der Franse betrekkingen, ofwel I een liquidatie van de erfenis van het gaullisme. Een liqui- I datie echter achter gesloten deuren, J die zeker niet aan de grote klok zal I worden gehangen. Pompidou moet in zijn buitenlands beleid, dat hij net als zijn voorganger, in uitsluitend eigen beheer heeft genomen, toch nog altijd de lange tenen v an de ex-pre sident en van zijn orthodoxe aanhan gers onder wie vooral zyn minister van Oorlog Michel Debré, ten zeers te blijven ontzien, en iedere conces sie die ook maar in de verte op een capitulatie zou kunnen lijken, zal hij in Washington dan ook zeker als de i pest willen vermijden. Vóór zijn vertrek naai- de nieuwe wereld heeft de Franse president in interviews met de Amerikaanse te levisie, met de New York Times en met US News and World Report zijn gastheren en over hun hoofden het thuisfront al duidelijk ge maakt. hoe ver hij zal willen en kun nen gaan. Zonder de in Ameri kaanse oren nog steeds verdoemde Huddleston een fonds ter finan- naam van De Gaulle te noemen, ciering van de samenzwering tegen heeft hy een nadrukkelijk accent ge- j Jablonski. geld op het gewicht dat Frankrijk aan de vriendschap met Amerika hechtte. In het nog ruimere ver- band der Westerse solidariteit heeft 'hij de Amerikanen gerust bedoelen te stellen met de belofte het Noord- atlantische verdrag trouw te zullen blijven, al zou dan evenmin gerekend mogen worden op een terugkeer van Frankrijk in de militaire organisa tie. Tweezydige militaire samenwer king wordt door de Franse president daarentegen weer wel begeerd, nu de ruimtevaart ambities van De Gaulle en diens nationale kern- zwaard op de requisietenzolder moesten worden bijgezet. Ook in het monetaire domein is Frankryk te genover Amerika allang door de knieën gegaan, en zulke woorden als vloeken gelijk „dollar-imperialisme" of „economische penetratie," waar mee De Gaulle in zijn hoogtijdagen zo graag en provocerend schermde, zal Pompidou in het hol van de leeuw aekar weten te vermijden» WASHINGTON (Reuter, AFP» De federale recherche in de VS heeft gisteren een hoge functionaris gearresteerd van het Amerikaan se verbond van mijnwerkers, de „Uni ted Mine Workers Union", in ver band met de moord op Joseph Ja blonski, een gewezen kandidaat voor het voorzitterschap van het verbond. Het is de 61-jarige Silous Huddle ston uit La Follettee in Tennessee, de vader van Annettee Laucy Gilly, één van de vier personen, die beschuldigd zijn van moord op Jablonski, op 31 december. Volgens de aanklacht beheerde Huddleston tieke motieven of doekjes voor het bloeden van deze zuivere han delstransacties heeft de laatste maanden nogal wat varianten ge kend, maar de jongste rechtvaardi ging is nu wel, dat Frankrijk, samen met alle andere omringende landen in Europa en in Afrika de Middel landse Zee weer haar vroegere ka rakter van Mare Nostrum (onze zee) terug wil geven. Een visie waarvoor Parijs dus in derdaad bij die andere landen veel begrip en medewerking heeft gevon den. maar waarvan. Indirect, de bei de grote mogendheden de Sow Jet- Unie en de Verenigde Staten de re kening te vereffenen zullen krijgen. Doch veel scherper zijn nu al de te genstellingen met betrekking tot de Franse politiek in het Midden-Oosten geworden, waardoor de Arabische landen met Mi rage-jagers en wapen tuig worden overstelpt, terwijl Israël door een eenzijdig embargo veroor deeld blijft. Ofschoon de Amerikanen zich evenmin schuchter tonen wa pens aan de Arabieren te leveren, heeft Israël voor het Witte Huis en vooral ook voor het publiek met zijn Invloedrijke Joodse minderheid (van 3 procent) toch altijd nog een duide lijk streepje voor. EeA streepje voo®» dat tydens zijn officiële bezoek voor president Pompidou zich wel eens zeer luidruchtig bou kunnen mani festeren. FRANK ONNEN PARIJS (Reuter) Vijftig voor aanstaande Fransen hebben gepleit voor de totstandkoming van een veiligheidsverdrag voor het gebied /an de Middellandse Zee, dat zou kunnen leiden tot de terugtrekking van de Amerikaanse en Russische oorlogssschepen. Het stuk is afkom stig van de „beweging voor de onaf hankelijkheid van Europa", waarvan de voormalige Gaullistische ministers Messmer. Gorse en Terrenoire en de schrijvers Mauriac. Sala* -ou. Lentin en Devillers deel uitmaken. Zij steu nen de politiek van president Pom pidou: „de Middellandse Zee voor de Utaten aan des» zee liggen' DEN HAAG (ANP) Een Ame rikaanse socioloog, dr. J. A. Nils Mul der, heeft voorgesteld dat Indone sië de sterke groei van zijn bevol king gaat afremmen door de dorps bevolking van televisietoestellen te voorzien, aldus het Indonesische persbureau Antara. Als de dorpsbe volking over die toestellen beschikt, kunnen zy de avond besteden aan het kijken naar de televisieprogram ma's. In een discussie met studen ten in Djokjakarta zei dr. Mulder, die als assistent hoogleraar is ver bonden aan de universiteit van Noord Illinois, dat het vaststaat dat er ver band beeftaat tussen televisie kyken en het aantal geboorten. Toen er en kele jaren geleden een electriclteit»- storing van verscheidene uren In het gebied van New York was. was er ne gen maanden later een piek in het aantal geboorten. Volgens dr. Mul der zou met dit project tegen de snelle bevolkingsgroei een bedrag van ongeveer 36 miljoen gulden zijn ge moeid. De Amerikaanse socioloog zei voort» dat de houding van de Indonesische leiders jegens het volk een van de obstakels voor de modernisering van het land ls. De leiders behandelen de bevolking als kleine kinderen, waardoor het initiatief onder de massa wordt gedood. De leiders vre zen dat by meer initiatief van de bevolking hun eigen positie in gevaar komt. Dr. Mulder omschreef dit ota een uting van „een koloniale menta liteit". I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17