Moskou verwerpt wapenstilstand A China houwt Mig-21 na Ii» Lmi „Waakzame afzondering": basis IBS Nixons buitenlandse politiek S WILLEN VAN THENE BEWIJS NORMALISATIE VS-Wetenschap dreigt positie te verliezen Grote Vier over Midden-Oosten s Kom j ussische 4aketmacht :roeit niet 0 snel inter-duits vakbonds- dl hoog op gang vier doden aan pokken westfalen Onthulling Dan pas militaire hulp Amputatie kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven TEKENINGEN ONTVREEMD LIT RUSSISCH VIETNAM-TRANSPORT EEG akkoord met UC-project Charles kiest Britse marine Onmogelijk Aanp; 5 fltfTDAG 20 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 NEW YORK, CAIRO, MUNCHEN (AFP, Reuter, DPA, AP) -Sowjet-Rusland heeft gisteren tijdens de 27-ste bijeenkomst tan de Grote Vier in New York een voorstel van de Ameri- anen verworpen om gezamenlijk op de strijdende partijen in et Midden-Oosten een beroep te doen het vuren te staken, ildus welingelichte kringen in New York. Na afloop van de Iïeer dan drie uur durende bijeenkomst, die ten huize van de Iritse vertegenwoordiger Lor Caradon plaatsvond, werd geen immuniqué uitgegeven. De volgende bijeenkomst vindt laats op vrijdag 27 februari in de woning van de Amerikaanse ertegenwoordiger Charles Yost. Volgens genoemde kringen zou de ■seismische afgevaardigde Jakob Ma- hebben verklaard dat alleen Is- verantwoordelijk is voor de em- ige incidenten die zich de laatste in het Midden-Oosten voordoen, het oog op het Israëlisch bom- mbardement op een Egyptische fa- 31 iek, waarby vorige week 80 per- pen werden gedood, zou Malik heb- gezegd dat zyn land van mening dat Israël het staakt-het-vuren, ergelegd in de resolutie van de iligheidsraad van juni 1967, moet t|jedigen. De Arabische landen, ~m tr standpunt door Sowjet-Rusland idt vertegenwoordigd, maken ook 1 waar tegen elke actie die erop ge ilt is de huidige bestandslinie tot permanente grens te maken. Diplomatieke kringen in New York liten de mogelijkheid niet uit, dat ;|Q vier nu verder zullen zoeken naar nieuwe vorm om de situatie in Midden-Oosten onder controle te jjgen. Algemeen wordt verwacht dat de onderhandelaars nu weer te rug zullen keren tot hun taak om een oplossing op langere termijn te bewerkstelligen. Het Amerikaanse voorstel zou wel de steun hebben gekregen van de Franse en de Britse vertegenwoordi ger. Amerika heeft Israël automatisch bestuurde hoog vliegende elektroni sche verkenningsvliegtuigen gele verd. aldus Hassanein Heikal. hoofd redacteur van het dagblad Al Achram, die hieraan toevoegt dat deze vliegtuigen nog nooit eerder aan een bondgenoot van de Verenig de Staten zijn geleverd. Heikal deed deze onthulling in een van zijn felste aanvallen op de Ver enigde Staten sinds Egypte in juni 1967 de diplomatieke betrekkingen met Washington verbrak, omdat de Verenigde Staten militair zouden heb ben deelgenomen aan de zesdaagse oorlog. In zijn wekelijkse hoofdaritkel schreef Heikal. dat het in feite Ame rika en niet Israël is. dat achter de bestandslijnen tegen de Arabieren strijdt. Over de spionagevliegtuigen zegt Heikal nog, dat zij einde 1969 aan Israël zijn afgeleverd ondanks het feit. dat zij, voor zover bekend, nog nooit zijn verstrekt aan een van Amerika's bondgenoten in Europa. Zodoende is Israël het enige punt op de wereld buiten de Amerikaanse ba ses waar dit vliegtuig kan worden gevonden. In een ziekenhuis te Müchen is gisteren het linker been geampu teerd van de 46-jarige Israëlische ac trice Hannah Marron, di vorige week gewond was geraakt by de actie van Arabische commandostryders op het vliegveld van München. Het been werd onder de knie geampu teerd. Het ziekenhuis noemde haar toestand ernstig, maar niet kritiek. (ADVERTENTIE) w voor een kwaliteits w piano of orgel J 1THENE (AFP) De nieuwe lerikaanse ambassadeur in Athe- John Henry Tasca, heeft van de iekse regering „bewijzen van nor' lisatie van het politieke leven in iekenland" geëist. Dit meldt het ,uèfkse b ad „Ethnos" uit officieuze in vernomen te hebben. folgens dit blad zou de ambassa- zyn bezorgdheid geuit hebben het niet toepassen van de iekse grondwet van 1968; het handhaven van de wet op staat van beleg. het gevangen houden zonder p ^SHINGTON (AP) Komen de -ognoses van de Amerikaanse re- (ring uit, dan zal tegen het eind isn dit jaar het groei-tempo van e Russische strategische raketten- ïacht aanzienlijk teruggelopen zijn. St in vergelijking met de groei an de raketmacht in de afgelopen rie jaar. Jent Nixon heeft woensdag in ind i]n „State of the world" gezegd. \pc it Rusland aan het eind van dit lar naar schatting 1.290 intercon ®eI$ inentale raketten, op het land ge. rtioneerd. zal hebben. Uitgaai de in de gegevens over de Russische iketmacht die het ministerie van Wensie heeft, zou dit een groei 1 ui het Russische raketarsenaal iet 200 intercontinentale raketten i21 maanden betekenen. Minister in Defensie Laird zelf heeft ge- »amd dat de Russen in maart „meer dan duizend" raketten I köden die de V.S. konden berei- ffl. Een toename van 290 raket- Ni, a zou een stijging van 29 procent Thouden. aangegeven gronden van hoge Griekse officieren. Bovendien zou de Amerikaanse am bassadeur de wens uitgesproken heb ben, dat dit jaar in Griekenland ge meenteraadsverkiezingen worden ge houden. De Amerikaanse ambassadeur zou binnenkort rapport moeten uitbren gen aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Griekse blad meent te kunnen zeggen, dat 't van dit ropport zal afhangen of het Amerikaanse embargo op de Ameri kaanse militaire hulp aan Grieken land wordt opgeheven of niet. U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 Bezoek de toonzalen of vraag brochures. HONGKONG (Reuter.AFP» —China zal naar verwachting in 1971 zyn eerste eigen straaljager, die een ko pie van de Russische Mig-21 zou zijn, in gebruik kunnen nemen. Te gen die tyd zou het ook de beschik king hebben over een volledig ge test intercontinentaal ballistisch pro jectiel Dit heeft de „Hong Kong Star" gisteren bekendgemaakt. Het blad, dat zich beroept op „Chinese krin gen". zegt dat voorzitter Mao Tse Toeng verleden maand op een ar beidsfeest van hoge Chinese functio narissen hoog heeft opgegeven van het nieuwe vlibgtuing. De tekeningen van de Russische Mig-21, volgens welk voorbeeld het Chinese toestel zou worden gebouwd, zouden zijn on derschept terwijl zij met de trein door China naar Hanoi werden ver voerd of door Chinese technici in Noord-Vietnam buitgemaakt. Boven dien zouden veel blauwdrukken van i ander nieuw Russisch oorlogstuig, I dat naar Noord-Vietnam werd gezon- den, zyn verkregen. mentator van radio Moskou, dat het verplaatsen van de handel van het Oosten naar het Westen enorme schade aan de Chinese economie te weeg heeft gebracht. Uit de uitzen ding van radio Moskou sprak duide lijk de Russische vrees, dat China zal bezwijken voor een Amerikaans aanbod de betrekkingen te verbete ren en economische hulp van de VS te ontvangen, hoewel Peking steeds kritiek heeft geleverd op de Ameri kaanse hulpprogramma' s. Deze wat saaie foto van elkaar een handje gevende mannen is niettemin een aangrijpend document van verzoening tussen oude vij anden. Een kwart eeuw na een van de bloedigste ge vechten uit de Tweede We reldoorlog. de strijd om het eiland two Jima, hebben tachtig Amerikaanse en 25 Japanse overlevenden van de slag kransen gelegd bij het oorlogsmonument op de top van de berg, waarop Ameri kaanse troepen voor het eerst hun vlag hesen op Japaiis grondgebied. Dat was op 19 'februari 1945. op de Soeri- batsji. Iwo Jima werd in ju ni 1968 door de Amerikanen aan Japan teruggegeven. Op de fotoeen hartelijke hand druk bezegelt de verzoening na de bloedige strijd van 25 jaar geleden. BONN <GPD» Het Oostduit- se Verbond van Vakverenigingen FDGBheeft gisteren zyn West- d ui tse tegenhanger, de DGB. voorge steld om naar het voorbeeld van de regeringsleiders der beide landen be sprekingen te beginnen in Oost- Berlijn. Gesproken zou moeten wor den over het aanknopen van norma le betrekkingen op basis van gelijke rechten. aldus FDGB-voorzitter Warnke in een brief aan Zijn West- duitse collega Vetter. Het initiatief is in dit geval van de West-Duitsers uitgegaan. Eerder deze maand heeft Vetter de FDGB gesuggereerd gezamenlijk te onder zoeken of door de vakbeweging een nuttige bijdrage zou kunnen worden geleverd in het streven naar betere betrekkingen. Aan dat initiatief was een langdurige discussie vooraf ge gaan. Het volgen van de regerings- koers betekent ni. voor de West- duitse vakbeweging een heel scherpe koerswijziging. MESCHEDE <AP.i Het. aantal personen dat in Noordrijn-Westfalen aan de pokken is gestorven, bedraagt thans vier. Het laatste slachtoffer is een vrouw van 81 jaar oud. Zij was verpleegd in de centrale pok- kenkliniek te Wimbern, en er hadden zich bij haar complicaties voorge daan. Er zijn thans in de staat nog 16 pokkenpatiënten. Enigen hunner mogen vermoedelijk deze maand al naar huis. Van de 260 personen di© na het constateren van het eerste geval in quarantaine werden geplaatst mochten al 198 naar huis terugkeren. BRUSSEL (AP) De uitvoeren de commissie van de EEG heeft toestemming gegeven aan West- Duitsland en Nederland de overeen komst van het ultra-centrifugepro ject met Groot-Brittannië te onder tekenen. 4 l**l De Europese commissie wijst AVOntUlirlljk evenwel op de noodzaak het project. waarbij men verrijkt uranium gaat maken, uit te breiden binnen de EEG. Voorts wenst men vaste ga ranties dat uranium zal worden ge leid via de bevoorradingsorganisa tie van Euratom. De Sowjet-Unie heeft gisteren China gewaarschuwd voor nieuwe „avon- tuurlyke" stappen aan de vooravond van de Chinees-Amerikaanse bespre kingen in Warschau. In een uitzen ding in de Chinese taal zei de com- WASHINGTON (AP» President Nixon heeft by 't Amerikaanse Con gres een rapport ingediend waarin de nationale raad voor de wetenschap zegt dat de Amerikaanse geleerden spoedig een achterstand zullen heb ben op hun Westeuropese. Japanse en Russische collega's indien niet meer geld ter beschikking komt voor wetenschappelijk onderzoek in de Verenigde Sstaten. Het rapport noemt het zuiver na tuurwetenschappelijk onderzoek de basis van de vooruitgang van alle takken van wetenschap en zegt dat de beperkingen op de begrotingen dienen te worden opgeheven wil men de vitaliteit van de natuurweten schappen behouden. De raad dringt met name aan op onverminderde voortzetting van het wetenschappe lijk ruimtevaartprogramma. De ap paratuur waarmee de grote vooruit gang der afgelopen jaren is bereikt dreigt snel te verouderen, aldus waarschuwt het rapport. (en periode van ongeveer gelijke Uur, van 1967 tot 1969. groeide vrlRussische raketmacht met on- 'eer 75 procent, r «fwiige strategische deskundigen in W et Pentagon vermoeden dat Rus- nd al tevreden zal zijn als het i evenwicht met de V.S. bereikt het gebied van strategische ra- J ptten. Amerika heeft op het ogen- f! bk 1.054 van deze wapens. dreiging van een snel groeiende f ussische raketmacht wordt door Amerikaanse regering als de tomaamste reden aangevoerd voor ;en aanleg van het ..Safeguard" 1(J Dti-raketraketstelsel, dat de on- (rgrond.se lanceerplaatsen van de ltlt lerikaanse „minuteman" inter ne! totinentale raketten tegen aan- illen moet beschermen. (Van onze correspondent» WASHINGTON (GPD) Uit president Nixons rapport over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek, dat thans bij het Congres is ingediend, blijkt, dat zijn beleid erop is gericht de rol van de Ver enigde Staten in de wereld zoveel mogelijk te laten leiden door de behartiging van directe nationale belangen. Nixons strategie voor de komende jaren is gericht op een positie van waakzame afzon dering. Voorzover bekend is Nixon de eer ste president die het nodig heeft ge vonden om zo'n uitvoerige uiteenzet ting te geven over zijn visie op de buitenlandse politiek. Het document beslaat 120 pagina's en bestaat uit vier delen, waarin de volgende on derwerpen worden behandeld..De cpzet van de binnenlandse veilig heidsraad". „Partnership en de Nixon-doctrine". .Amerika's kracht" „Een periode van onderhandelen" en „Een nieuwe definitie van de vrede". De tekst is doorregen met citaten uit redevoeringen, die Nixon het afge lopen jaar heeft gehouden. .President Nixon legt voor alle delen van de wereld de nadruk op een regionale samenwerking, die Amerika m staat moet stellen om zijn be trokkenheid in deze gebieden te ver minderen. Dit komt er in grote trek ken op neer, dat- Amerika zo min mogelijk direct verwikkeld wil raken in nationale kwesties en mogelijke internationale gewapende conflicten. Alleen in het geval van Azië is Amerika bereid de bescherming te bieden van een ..scherm" in geval van een nucleaire dreiging van bui tenaf. De in het eerste jaar van de regering-Nixon waargenomen ten dens om de hulp aan de onderont wikkelde gebieden te verminderen, wordt bevestigd door een accent- Hij zegt verder: „Wij moeten het patroon »van Amerikaanse overheer sing (in West-Europaveranderen en aanpassen aan de nieuwe, na-oorlog- se toestanden. Wij hebben geleerd om onze strijdkrachten te integreren. Wat wy nu nodig hebben zijn betere middelen om ons beleid harmonieus te maken". Elders: ..Er is een na tuurlijke neiging om de voorkeur te geven aan de status quo (bestaande toestand) en om te blijven vasthou den aan de gevestigde methoden en verhoudingen die in het verleden zo goed hun dienst hebben bewezen. Maar wij kunnen in 1970 zien dat er geen ..status quo" is: het enig „zekere is de onvermijdelijkheid van veranderingen. De ontwikkeling in West-Europa heeft de positie van dit gebied ten aanzien van de wereld veranderd, en daarom ook zijn po sitie in de Westelijke alliantie". verschuiving naar hulpverlening door middel van het opleiden van tech nici. onderwijs en privé-investeringen door het Amerikaanse zakenleven. Wat dit laatste betreft wordt Ghana als voorbeeld gesteld. assen Ten aanzien van West-Europa en de NAVO wordt aangeduid, dat een belangrijke vermindering van de Amerikaanse troepenmacht onvermij delijk is. Terwijl hij uiteenzet dat de NAVO-landen meer moeten bijdra gen tot eigen defensie, merkt de pre sident niettemin op: .Europa moet in de toekomst, voorzover wij dat kunnen zien, de hoeksteen blijven van de structuur van een duurzame vrede". Sommigen zullen de nieuwe rol an Amerika uitleggen als een eer ste stap naar volledige terugtrek king („disengagement"), aldus de president. Hij wijst erop dat dit even onmogelijk is als het losmaken van Amerika vam Alaska. ,.Wy zijn ons ervan bewust dat Amerika's bijdra ge (tot Wesft-Europaop sommige gebieden uniek zal blijven, zoals het handhaven van een nucleair afweer- mideld en een mate van betrokken heid. die voldoende is om op te we gen tegen de machtige militaire po sitie van de Sowjet-Unie en Oost- Uuropa". President Nixon laat hierby uit komen. dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn om de Westeuropese strijdkrachten volledig te laten de len in het militair beheer van wat hij ..nucleaire afweermiddelen" roemt (kernraketten». Wel spreekt nfj over de noodzaak om een ge zamenlijk beleid te formuleren ten aanzien van het gebruik van „tacti- tische kernwapens" (kleinere atoom wapens). Uit het rapport ls verder naamde „Vietnamisering" van op te maken dat de president van mening is, dat een oplossing van het Berlijnse probleem de sleutel is tot de oplossing van andere problemen tussen Oost- en West-Europa. Pessimistisch Het rapport is pessimistisch over de vredeskansen in het Midden-Oos ten. „Wij zyn met het opstellen van nieuwe voorstellen zo ver gegaan als wü denken dat nuttig is. totdat er een reactie komt van een van de partijen. Maar wij zullen blijven deelnemen in de dialoog, zolang wij daartoe kunnen bydragen". Op dit punt uit de president een waarschu wing aan het adres van de Sowjet- Unie: ..De activiteit van de Sowjet- Unie in het Midden-Oosten en in de Middellandse Zee is de afgelopen jaren toegenomen Maar de Ver enigde Staten zullen elke poging van de Sowjet-Unie om een overwicht te zoeken in het Midden-Oosten als een zeer ernstige aangelegenheid beschou wen". Ondanks een aantal vorderingen wordt de algemene verhouding met de Sowjet-Unie „verre van bevredi gend" genoemd. Het rapport zegt hierbij, dat het in gebreke blijven van de Sowjet-Unie om invloed uit te oefenen op de Noordvietnamese de legatie bij de onderhandelingen in Parijs, en de wapenleveranties aan Hanoi afbreuk doen aan de vrede. Het rapport voorziet verder grotere rivaliteit tussen de twee grote mo gendheden in het Midden-Oosten. .Wat Vietnam betreft, herhaalt het rapport het reeds bekende stand punt, dat de vrede alleen bereikt kan worden door onderhandelingen. Daar wordt, nadrukkelijker dan voordien, echter aan toegevoegd, dat Hanoi zich ook dient te verplichten om de blijvende neutraliteit van Laos te garanderen. De president is opmer kelijk gereserveerd over het welslagen van de door hem Ingevoerde zoge oorlog, waarbij het Zuidvietnamese leger de gevechtstaken moet overne men van de Amerikaanse troepen, maar hij is iets optimistischer over het „pacificatie-programma". De Amerikaanse regering specu leert erop. dat deze „Vietnamise ring" in samenspel met de „pacifica tie" de vijand zal dwingen om van zijn guerrillastrijders een conven tioneel leger te maken, waarbij het (omdat, het dan door de pacificatie n'et meer op de steun an de Zuid- v enamese bevolking zal kunnen re kenen) ernstig gehandicapt zal wor- den door de lange aanvoerlijnen uit Noord-Vietnam. die dan voor de be- j voorrading van het leger nodig zul- !en zijn. j President Nixon stelt- zich dus voor om door middel van een andere oor logvoering. waarbij overwegend ge bruik wordt gemaakt van de Zuid- vietnameaen zelf. de vijand te dwin gen concessies te doen aan de con- fcrentietafel. Hij vraagt zich echter .vel af. in hoeverre de plattelands bevolking van Zuid-Vietnam zich inderdaad van de Vietcong heeft af gewend en of het de opzet is van Hanoi om een zeer langdurige strijd tc voeren met een minimum aan grote confrontaties, om "daarna het initiatief weer op te nemen. 1 De Amerikaanse president heeft met zijn visie op het buitenlandse I beleid geen belangrijke nieuwe Ini- tiatieven geformuleerd. Zijn positie- I bepaling gaat uit van de gedachte, dat Amerika In de afgelopen 25 jaar voldoende gedaan heeft om zijn ge- a.lieerden te helpen, dat het tijd wordt dat zjj hun eigen boontjes i gaan doppen, en dat de Verenigde I Staten aan een periode van inkeer en rust toe zijn. In de oude terminologie zou deze houding isolationistisch ge noemd worden. In de nieuwe kan men misschien spreken van „waakzame I afzondering". LONDEN (GPD) Prins Charles, de prins van Wales, die in november eenentwintig is geworden, zal vol gend jaar dienst nemen bij de Brit se koninklijke marine, waar hy drie tot vyf jaar denkt te blyven; een periode, die hy eventueel kan ver lengen. Hiermee volgt de zeer populaire, toneel- en cello-spelende prins een lange familietraditie. Zyn vader. Prins Philip, die de voetsporen druk te van zyn oom, Lord Mountbatten, was marine-of f icier en verpandde zijn hart volkomen aan de zee. Overigens is de marine de gebrui- kelyke leerschool voor Britse troon opvolgers. De verwachting echter was, dat Prins Charles als aankomend piloot hy vliegt al solo in lichte toestel len en heeft er 100 vlieguren opzit ten de luchtmacht zou kiezen. In elk geval zal de prins, die in juni in Cambridge zal afstuderen (ge schiedenis en archeologie) djie tot vier maanden een speciale opleiding by de Royal Air Force zal volgen, zodat hy in staat zal zyn zwaardere toestellen, mogelyk ook straaljagers, te besturen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9