Ministerieel onderzoek naar ontslag „Onschuldige niet met fooi arrestanten afschepen Hoogoven op de Maasvlakte funest voor Rijnmondmilieu Kansen voor D '66 en PvdA in 1970 BVA WAARSCHUWT: „GELD IN BANKEN LIGT VOOT 'T GRIJPEN' yP'er ch Th. E. E. van Schaik overweegt initiatiefwet Zaak over pleegkind: Ook smade vergoeden STUPENTEN CHWDEN Wl AKKER" Centraal recherchekorps VVD-senator Van Riel-' Ds. Wakker terug uit Zuid-Afrika Liedj esschrijver Leon overleden Kamer akkoord met afschaffing opkomstplicht pJDAO 20 FEBRUARI W7f LETDSCB DAGBLAD PAGINA .7 UTRECHT (ANP)- „In Ne derland ligt op de Janken het geld voor het grijpn. Het on rustbarend stijgend antal, bank overvallen (thans ^middel vier per maand), toontaan, dat in ons lana tegensteóng tot b.v. Duitsland veel te reinig wordt gedaan aan beschrming van 't geld aan de loketan en wat nog erger is an de beveili ging van de beanJten tegen ge wapende overvalU". De BVA, de ereniging van Werknemers in ank- en verze keringsbedrijf e administratie ve kantoren, die dit schrijft in zijn orgaan „Perspektief" meent dat de banken, na zich reeds ja ren te hebben bezonnen op maatregelen, nu wat moeten gaan doen en dat het politie-ap- paraat dusdanig moet worden georganiseerd, dat snel en effec tief tegen overvallers kan wor den opgetreden. In ons land zijn de banken en hun beambten veelal weerloos. Pantserglas, goede alarminstal laties en een schietvrije kooi voor de man, die het geld uit telt, behoren in Nederland tot de uitzonderingen. Erger nog, aldus de BVA, ook bij de bouw van nieuwe banken en filialen wordt te weinig rekening gehou den met de veiligheid ..Men zweert by open balies, omdat deze zo verkoopbevorde rend heten te zyn. En men invi teert aldus de onderwereld, die heel goed weet dat zy weinig weerstand ontmoet als zij haar slag wil slaan. Een onderwereld, die er niet voor terugdeinst ie mand voor 100 gulden over hoop te schieten". In de kleinere plaatsen met klein korps is het politiebureau lang niet altijd permanent be mand en dat is nodig voor een effectief stil alarm en voor een snelle actie tegen de misdaad. De misdadigers weten, dat de banken op 't Nederlandse plat teland het kwetsbaarst zijn. Uit de statistieken blykt, dat de meeste overvallen op geldinstel lingen in kleinere gemeenten geschieden. De BVA vestigt de aandacht op de dwipgende voorschriften, die enige jaren geleden in Duits land uitgevaardigd zijn om op plaatsen, waar baar geld binnen handbereik is, het personeel te gen aanvallen met gevaar voor leven of gezondheid te bescher men. De vereniging vindt, dat de politie ook buiten de steden tot grotere eenheden moet komen, omdat het dan mogelijk wordt permanent bemande centrales in te richten, waarmee de geldin stellingen via vrij simpele voor zieningen in verbinding kunnen treden. Het wordt de hoogste tijd dat er wat gebeurt, aldus de BVA, „Men is blijkbaar te snel vergeten, dat inmiddels acht employes zijn neergescho ten". (Van onze parlementaire redactie) DEN LAAG (GPD) Het is niet langer aanvaard- lar dat lensen, die ten onrechte in arrest zijn gehouden verdeking van een misdrijf, dan wel ten onrechte ver- irdeeldohjken te zijn, worden afgescheept met een kleine gemor koming in de geleden materiële schade. Dat de orele chade van de betrokkenen zelfs geheel wordt ge- igenerd is des te erger. Het is dan ook noodzakelijk, dat bes&ande tegemoetkoming wordt vervangen door een trgoeling, die duidelijk aansluit bij de werkelijk onder- it ishet standpunt van het KVP- le kamerlid dr. Th. E. E. van lik. die overweegt hierover een atfefwet bij de Kamer in te die re heer Van Schaik heeft de- foblematiek al eerder h de Ka- aangetipt. Hy heeft echter nog voldoende weerklank van de ring ondervonden om tcrt.de over- ng te komen, dat genoeg aan- ït wordt geschonken aan dit as- van de welzenssituatie van de erlandse burger by zijn contact de justitie. plannen van de heer Van aik passen precies in ht beeld, hij heeft va nde welzijissituatie de Nederlander. Zo is Jij er ook overtuigd dat in ons land een t waarborgfonds moe komen de slachtoffers van nisdrijven. wil dit fonds op soorgelyke ba- upbouwen als het warborgfonds orrij tuigen, waarvor ieder itoffer van het verkor, dat geen ering van een verzkeringsmaat- ippy krijgt, verzekerd is van idevergoeding dooreet waarborg- ds. geweldcrimialiteit in Neder*' neemt haaf met de dag toe, es.-euraor in Utrecht: IITRECH' (ANP) „Als je ziet de stuenten met hun acties de gnid hebben gekregen, is eigen li- een schandaal dat je er niet erder aan hebt gedacht. Ik wat cut betreft wel een schuld- oei, voral als het gaat om de po- e vande wetenschappelijke staf de uiversiteiten". Mt zet mr. C. Th. E. Graaf van idenvan Sandenburg, president- atorvan de Rijksuniversiteit in ech' en tot het einde van deze and Commissaris der Kongin in ech Hij is bovendien 15 jaar ko klij commissaris in Het Sticht peec. Je ïebt studenten nodig om be id? tekortkomingen in de univer- it >nder je neus te wrijven", zegt 65 jaar geworden scheidende miissaris der Koningin, die pre- BP-curator van de Utrechtse uni- «eit blijft. De jonge generatie mu vindt hij niet slechte: dan p andere. „Er zijn consenatie- en progressieven bij. Ze Weden anders, maar waarom eigsnlyk constateert het kamerlid. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat niet wordt volstaan met het straffen van de dader, maar dat ook wordt voor zien in een vergoeding van de door het slachtoffer geleden schade. Te weinig maken volgens hem officieren van Justitie en rechters nog gebruik van de mogelijkheid die de wet geeft om bij de berechting van een mis drijf naast een straf tevens de ver plichting van een schadevergoeding te eisen dan wel op te leggen. De huidige wet biedt hiertoe alle mo gelijkheden. Door het vormen van een fonds, waarin de staat een bepaalde finan ciële inbreng heeft, en waarin wel licht ook verzekeringsmaatschappij en geïnteresseerd kunnen worden, kan deze schadevergoeding volgens algemeen geldende maatstaven ver lopen. De staat kan in het fonds gel den stoppen, die voor een deel ver kregen worden uit de opgelegde geld straffen. Het is in de toekomst zelfs mo gelijk dat een voorwaardelijke ge vangenisstraf met een hoge, bij de financiële mogelijkheden van de da der passende, geldboete wordt opge legd. Dit geld kan dan dienen ter versterking van het fonds. Dit past ook in het streven om steeds meer geldboetes op te leggen in plaats van gevangenisstraffen. De heer Van Schaik wijst erop dat een dergelijk fonds in een vijftal Amerikaanse staten al bestaat. Het functioneert daar zo goed dat een initiatiefwet is ingediend om dit sys teem federaal, dus voor de gehele Verenigde Staten, te laten gelden. Ook in Engeland bestaat al een der gelijke regeling. De heer Van Schaik vindt dat hier duidelijk een taak voor de staat ligt. Hij heeft al contacten met het ministerie van Justitie gehad en zal binnenkort zyn ideeën met minis ter Polak van Justitie bespreken. „Ik vind deze zaak zo belangrijk dat ik ervoor zal blyven vechten, ook al zou de minister er onverhoopt niet zo veel belangstelling voor tonen". Het welzyn van de Nederlandse burger gaat het kamerlid van Schaik zeer ter harte. Dat is ook vorige week gebleken, toen hij in schriftelijke De heer Van Schaik propageert daarom regionale recherchekorp sen die een landelijke overkoepeling hebben. Deze korpsen moeten wor den opgébouwd uit de daartoe inge krompen plaatselijke recherchekorp sen. Ze moeten worden gezien als een gespecialiseerde groep, die als bijstand voor het plaatselijke korps kan worden ingezet. Voor deze for mule hoeft er geen verandering te komen in de huidige politiewet. Bo vendien past dit systeem al in het volgens de heer Van Schaik dringend noodzakelijke landelijk algeheel po litieapparaat. Bij een misdrijf in welke plaats dan ook met een meer dan louter lo kale betekenis schakelt de plaatse lijke politie direct het regionale ap paraat in dat via de landelijke over koepeling alle andere regionale by- standsgroepen op de hoogte kan brengen. In zeer korte tyd kan op deze door de heer Van Schaik voorgestane manier het gehele lan delijke recherchenet en hierbij wordt gedacht aan een twintigtal groepen in waakzame toestand zijn. Op deze manier kan bijvoorbeeld bij bankovervallen op snelle en doel treffende wijze worden ingegrepen. Het kleine overblijvende plaatselijke recherche-apparaat kan zich dan be- (Van onze parlementaire redactie) i DEN HAAG (GPD) —Minister Polak kan nog niet meedelen, of het aanzeggen van ontslag aan de maat- schappelijk werker Van der Ven uit Den Bosch terecht is ge weest. nadat hy aan het gezin Van Dinter de inhoud van zijn rapport had bekendgemaakt. De familie Van Dinter had zoals bekend van de vreemdelingenpolitie vernomen, dat zy het Belgische pleegkindje Ohristientje niet mocht adopteren. Zy meenden echter dat ae maatschappelijk werker een gun stig rapport had uitgebracht hier over. Deze affaire werd o.a. naar voren gebracht door drs. Marcel van Dam als VARA's ombudsman in het tele visie-programma „Velen met mij". Het gezin Van Dinter heeft zich tij delijk in België gevestigd om het pleegkind niet af te staan. Zij wa ren over het besluit van de Raad voor de Kinderbescherming in Den Bosch om de adoptie af te wijzen zeer verbaasd, omdat de ambtenaar had gezegd een gunstig rapport uit te brengen. Drs. Van Dam had in de uitzen ding uit het afwijzend advies van de raad geciteerd. Omdat het ad vies niet overeen kwam met het rap port van de maatschappelijk wer ker en deze meende, dat zyn rap port werd geciteerd, maakte hy de inhoud van zijn rapport aan het gezin Van Dinter bekend. Vergissing Volgens minister Polak is het een vergissing geweest van de ambtenaar te denken dat het zyn rapport was geweest, dat in de tv-uitzending werd aangehaald. De minister meen de dat ook de Nederlandse Vereni ging voor maatschappelijk werkers deze vergissing heeft gemaakt. De vereniging heeft in een telegram bij de bewindsman geprotesteerd tegen het aangezegce ontslag. Gisteren heeft mej. Goudsmit (D'66) bij mondelinge vragen in de Tweede Kamer gesteld dat de amb tenaar voor de tv-uitzending niet op de hoogte was van het afwfjzen- zighouden met zuiver lokale zaken, de advies van de Raad voor de kin- derbescherming. Volgens minister Polak was de maatschappelijk wer ker echter tevoren wel ingelicht. Hy meende, dat moeilijk gesproken kan worden van een gewetensconflict by de ambtenaar omdat er nog vele andere middelen waren om het pro bleem tot een oplossing te brengen. Overigens voegde de bewindsman er aan toe: „Heel misschien is er in dit geval toch sprake van een conflict tussen de sociale plicht en de amb- tenarenplicht van de betrokken maatschappelijk werker". De familie Van Dinter is tegen het advies van de Raad voor de Kin derbescherming in beroep gegaan. Tijdens deze beroepsperiode hoeft de familie Van Dinter zich geen zor gen te maken, zo had mej. Goudsmit al eerder van de minister vernomen. Over de adoptiezaak zelf had zij eerder deze week al schriftelijk vra gen gesteld waarop de minister nog geen antwoord kon geven. IJSSELMUIDEN (GPD) Domi nee T. Wakker uit IJsselmuiden, die in 1968 met 34 gemeenteleden van de Oud-gereformeerde Kerk naar Zuid-Afrika emigreerde om de werkloosheid en „de oordelen Gods" te ontlopen, is teruggekeerd. Woensdagochtend kwam hy in al le vroegte in IJsselmuiden aan, waar hy zyn intrek nam by zyn dochter. Naar verluidt zal ds. Wakker, die in overspannen toestand schynt te verkeren, zes weken in IJsselmuiden blyven om nieuwe krachten op te doen. Of hy teruggaat naar Zuid- Afrika is niet bekend. LONDEN (AP) Arm als een kerkrat is in Londen overleden de liedjesschrijver Harry Leon. Hy was 68 jaar. Harry, die zyn carrière begon als pianist in een café in oost-Londen, was destyds zeer vermaard. In zyn goede jaren heeft hy 20 liedjes ge schreven die zeer populair waren, zo als „What more can I say," „Little drummer boy," „Kiss me goodnight sergeant mayor" en het vermaarde „Sally," dat hy had gemaakt voor Gracy Fields. In 1954 werd Leon failliet ver klaard. De reden was dat de rock 'n roll de meer sentimentele muziek ging verdringen. vragen aan de minister van Justi tie heeft aangedrongen op het op richten van een centraal geleid re cherchekorps met regionale eenhe den, die de plaatseiyke politie kun nen bystaat. De stygende criminaliteit vo rig jaar met ongeveer 12 pet. en het toenemende aantal onopgeloste misdryven heeft hem de noodzake- lykheid van een dergelyk apparaat doen inzien. Bovendien is hy ervan overtuigd, dat dit cyfer een vertekend beeld geeft, omdat steeds meer mensen geen aangifte van een klein misdrijf doen. daar ze ervan overtuigd zyn dat een aangifte by de politie toch geen succes heeft. De politie wordt door te veel men sen op het ogenblik slechts gezien als een machtsapparaat en niet als het welzynsapparaat, dat het toch ook is, aldus de heer Van Schaik. Te grote versnippering in het apparaat, te ingewikkelde contactprocedures tussen de verschillende korpsen en een toenemend personeelstekort heb ben het recherchewerk zyn slagvaar digheid ontnomen. De plaatselyke korpsen zyn al lang niet meer opgewassen tegen de zich sneller bewegende mis- Dr. TK E. E. van Schaik daad. die niet meer lokaal en regio naal werkt, maar zyn arbeidsterrein over het hele land heeft uitgebreid, ja zelfs vaak internationaal werkt. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het voor stel van minister Beernink (Binnen landse Zaken) om de wettelijke op komstplicht by verkiezingen af te schaffen, aangenomen met 92 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de frac tie van de CPN, 8 van de 13 aanwe zige leden van de fractie van de VVD en 3 leden van de fractie van •de CHU. HARDERWIJK (GPD) WD-sena- tor H. van Riel is ervan overtuigd dat D'66 zowel by de staten- als by kamerverkiezingen goed zal boeren. Ook de Party van de Ar beid kent hy een behoorlyke winst toe. vooral als de PSP zich onder de vleugels van de socialisten schaart. De toekomst voor de KVP. CHU en AR is somber. Ook al zullen deze partyen samengaan, „dan zal het wel meevallen, maar toch niet by- zonjier fraai zyn". Over de kansen van zyn eigen par ty zei mr. Van Riel niets. Wel waarschuwde hy tydens een open bare VVD-byeenkomst in Harder- wyk gisteravond zyn partygenoten „nooit iemand na te doen". „Elk reclamesysteem is afgesteld op mensen die er achter staan. Wy verkopen ons eigen artikel, wy spe culeren niet op de jeugd. Drie kwart van de kiezers is geen jeugd. Hoewel we de jonge kiezers nodig hebben bouwen we onze politiek niet op de jongeren." Hy vroeg de VVD'ers van hun party te eisen dat zy „niet leeft van de overproduktie van ideëen van an deren en niet profiteert v. d. pro pagandamethodes van D'66. Een kop goede koffie is voortreffelyk, maar slappe koffie uit de zieken huiskantine gooi ik in de goot steen." Tweka heeft gisteren de had mode van 1970 gepresenteerd. Een Zweedse mannequin toont hier het modél Futura-71. Het bo venstuk doet denken aan de stijl van de semi-bikini. Het onder stuk bestaat uit een grofgebrei- de doorzichtige rok, waar onder een huidkleurig minïbroek- je wordt gedragen. DEN HAAG (ANP) De Con tactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft de regering verzocht de voorgeno men vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte aan een veelzijdig onderzoek door onafhankelijke deskundigen te onderwerpen alvorens aan dit project medewerking te verlenen. De contactcommissie meent dat de vestiging van arbeidsintensieve industriëen in het zuideiyk deel van de Randstad in stryd is met de hoofdiyn van het ruimteiyk beleid van de ryksoverheid die spreiding van bevolking en werkgelegenheid beoogt. Bovendien veroorzaakt deze vestiging een verscherping van de milieuhygiënische problemen. De situatie in het Rynmondgebied wordt immers gekenmerkt door een toenemende overbelasting van het milieu. De hieruit voortvloeiende con sequenties voor het woon- en leefkli maat h ebben reeds duideiyk aan toonbare nadelige gevolgen voor de arbeidsmarkt. De vraag moet dan ook worden gesteld of vestiging in dit gebied van 'n hoogoven- en staal bedrijf (aantal werkenemers 2 000 a 2 500 in de beginfase, oplopend tot 15 a 20 000 in het eindstadium) na- tionaal-economisch gezien inderdaad de voordelen biedt die ei-van wor den verwacht. In het bepleitte onder zoek dienen uiteraard ook de conse quenties van een dergeiyke vestiging voor het milieu in volle zwaarte te worden betrokken. Over dit laatste aspect bevat een brief van het actiecomité „leefbare delta" aan de regering uitvoerige gegevens. In verband met de moge- lyke verdubbeling van de reeds aan wezige, voornamelyk petrochemi sche industriële capaciteit op de nog niet bebouwde maar wel uitgegeven terreinen moet nu al worden gere kend op een belangryke toeneming van de milieubelasting in het Ryn mondgebied. De vestiging van een hoogoven- en staalbedryf betekent alle voor zorgen ten spyt onvermydehjk een verdere verwarring van de proble men. Ter illustratie van de effecten die daarby kunnen optreden wordt vermeld dat onder invloed van roet en stof omzetting plaatsvindt van zwaveldioxyde in zwavelzuur, d at schadeiyk kan zyn voor de adem halingsorganen. De huidige emissie van zwavel dioxyde in het Rynmondgebied be draagt 600 ton p. d. Naar verwach ting zal een hoogoven- en staalbedryf in zyn eindfase hieraan 40 ton toe voegen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7