Kruising Rijnsburgerweg wordt wit heter Cultureel centrum kost een miljoen Nieuwe spuit voor brandweer DR. VAN ECK: VEEL AAN INDIE TE DANKEN Milj rollen in de raad Merenwijkruim f 250,- huur Naar halve maandagsluiting in binnenstad? Verbouwing v.m. Carmelitessenklooster Miljoenen voor SLF Bomen in Leiden nu beschermd Huidverzorging Woontoestanden LEIDSE FABRIEKSDIRECTEUR ZAG KANS PROEFSCHRIFT TE SCHRIJVEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De Leidse raad gaat in zijn komende vergadering maandag 2 maart om half acht oenen het geld laten rollen. Niet eens veelhamerkloppen zullen nodig zijn om vlotweg ge teld, dik 32 miljoen gulden uit te geven, want er zijn forse kredieten bij, zoals voor: wegen- en kruispuntverbetering bouw van (de eerste) flats in de Merenwijk investeringen stedelijke fabrieken van gas én elektriciteit. LEIDEN De verkeerssituatie op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de aansluiting Wassenaarse- weg vraagt mede met het oog op het verkeer van en naar het Aca demische ziekenhuis dringend verbetering. Door de universitaire bebouwing in het Morskwartier zal de zaak nog moeilijker wor den. Burgemeester en wethuoders achten het daarom noodzakelijk het kruispunt Rijnsburgerweg- Wassenaarseweg-Kagerstraat- Houtlaan te reconstrueren en het oude gedeelte van de Wassenaar- se weg te wijzigen. In het plan wordt ervan uitge gaan, dat éénrichtingverkeer wordt ingevoerd voor de Houtlaan (rich ting Rijnsburgerweg en de Kager- straat (richting Eymers poel laan. Rekening wordt gehouden met vier voetgangersoversteekplaatsen. De kosten van de reconstruotie wor den geraamd op f 652.000. De wegconstructie van de Wasse- naarseweg is bedoeld om het wegpro- fipl van het oude deel in overeen stemming te brengen met het nieuwe. Aan twee zijden komt een fietspad. Na de uitvoering van het werk kan de hoofdingang van het ziekenhuis worden verplaatst van de Rynsbur- ger- naar de Wassenaarseweg, ten westen van het gebouw van de poli kliniek. Hiervoor komt een afzonder lijke weg, die tevens dient als toe gangsweg' tot een nieuw openbaar parkeerterrein. De kosten van deze werken worden geraamd op f764.000. Tegelijkertijd zal een transportriool worden gelegd langs een deel van de Wassenaarsweg, door de Rijnsbur gerweg bij de kruising en langs de Kagerstraat. Dit riool is een onder deel van de afvoerleiding van afval water uit het Morskwartier naar de rioolwaterzuiveringsinrichting Leiden Noord. Het college wijst erop. dat de mogelijkheid bestaat, dat dit transportriool niet nodig zal zijn, omdat de mogelijkheid wordt be zien het water uit de universiteits- wijk af te voeren naar zee door aansluiting op het door de gemeen te Katwijk ontworpen plan voor lozing in zee van rioolwater uit Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg. Na mededelingen van 't hoogheemraadschap van Rijnland staat het volgens B. en W. vast, dat een afvoerleiding naar zee al thans in de eerstekomende tijd niet wórdt verwezenlijkt. Daarom vraagt het college een kre diet van f 1.313.000 voor de uanleg van het transportriool, zodat uitvoe ring van dit werk gelijk met het re- constructiewerk mogelijk is. Voor uitvoering van de plannen moet kosteloos in eigendom worden verkregen van de stiohting Studen tenhuisvesting een strook grond langs het terrein van de studentenflats. Over een deel van het "terrein, dat in gebruik is by de Vereniging tot bestrijding der tuberculose, wordt overleg gevoerd. Gekocht is reeds een strookje grond bij het perceel Rijnsburgerweg 80. De bouw in de Merenwijk gaat be ginnen. Een Elementum NV in Maassluis verstrekte beginselop dracht tot het ontwerpen van een plan voor in totaal 1250 woningen in het eerste* zuidelijke compartiment heeft geleid tot het nu ter bespre king liggende deelplan van 256 ga lerijflats in 8 woonlagen op een onderbouw in twee bouwblokken, voorzien van CV en vier liften Deze bouw komt ten westen van de ver lengde Sumatrastraat. Architect Leo de Jonge heeft dit ontwerp voor de eerste vlek in nauwe samenwerking met Gemeentewerken gemaakt. In juni zal Elementum NV de plannen voor de bouw van de overi ge woningen binnen het eerste com partiment indienen. Voor de eerste j 256 is een contingent van vorig jaar beschikbaar. De machtiging tot gun- ning van de minister is intussen bin- nen. De totale stichtingskosten wor- j den geraamd op f 12 515.763. De ge- j middelde huurprijs komt op f255 per maand. De bijkomende kosten zullen f 15 bedragen. Mede gelet op deze vrij h>oge huur heeft een staf van deskundigen zich vooral op de meest voorkomende vierkamerwoningen gebogen. Er is een flexibele plattegrond verkregen, die voor de toekomst meer mogelijk heden biedt tot het naar eigen inzicht Inrichten van de woning. De woon kamer met hal en eethoek vormt een ruimte van 36m2. Verder zyn er twee flinke slaapkamers en een kleine. De keuken kan door verplaatsing van een wand tot eetkeuken worden uit gebreid. De woningen krijgen royale balkons en voor spelende kinderen zijn de galerijen hier en daar ver- breed. Het plan omvat 176 vierka mer-, 32 tweekamer- en 48 vijfkamer woningen. Aan de raad wordt voorgesteld een bouwterrein aan de Blauwe Vogel- weg te verkopen aan de NV Bouw en exploitatiebedrijf B. J. Huurman en Zoon, die hier zeven patio-wonin gen met garages en een blokje van zeven garages wil bouwen. B. en W. stellen de raad voor om een In september vorig jaar door de PSP-raadsleden De Vroomen, LEIDEN Als de raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, zal de verplichte halvedagsluiting in de weken na Pasen en Pinksteren vervallen. Albert Heyn NV heeft om onthef fing voor deze dagen gevraagd en voorts voor de maandag en/of dins dag in de weken vóór Pasen en Pink steren. alsmede in de weken, waarin Hemelvaartsdag en koninginnedag vallen. In hun voorstel betreuren B en W„ dat de Kamer van Koophandel, wier advies bindend is, geen ruimer standpunt heeft ingenomen, ook niet na nadere pogingen. De Leidse Mid denstandscentrale en de Raad voor het grootwinkelbedrijf hebben zich wel achter de aanvraag om verrui ming opgesteld Het college beraadt zich voorts op een voorstel van de Kamer van Koophandel tot invoering van een uniforme halvedagsluiting op maan dag van de winkels in de binnenstad. Later zal de raad hierover een voor stel bereiken. De kruising Rijnsburgerweg- Wassenaarseioeg zal worden ver- beterd. Foto LD/Holvast) Amptmeijer en Koopmans ingedien de motie betreffende de wijze van uit gifte van gemeentegronden en enige daarmee verband houdende aange legenheden niet te aanvaarden. Het college acht invoering van het erf pachtstelsel zeker voorshands uitge sloten. Over deze zaak overleg ple gen met de agglomeratiegemeenten achten B. en W. weinig opportuun, omdat Leiden momenteel zelf in de onmogelijkheid verkeert. LEIDEN Bij de aankoop van het voormalig Carmeli tessenklooster op de Oude Vest, naast de Leidse schouw burg, werden door een bouw kundig adviseur van K. en O 'de toekomstige hoofdgebrui ker) de kosten voor verbou- iving tot cultureel centrum geraamd op f 590.000. De Am sterdamse architect Onno Greiner, die in overeenstem ming met het advies van K. en O. een schetsontwerp heeft gemaakt, raamt de to tale kosten van de verbou wing thans op f 1.091.000. De stijging van dit bedrag is toe te schrijven aan kos tenverhoging en btw, alsme de aan twee wijzigingen in het verbouwingsplan. De ar chitect heeft een ingenieuze oplossing gevonden voor de verbinding tussen de ttoee gebouwen, waaruit het com plex bestaat. Hierdoor wordt de binnenplaats geïntegreerd en functioneel gemaakt. De grillig gevormde kapel wordt veranderd in twee lezingen en cursuszalen. Bij een maxi male bezetting van het ge bouw zal er plaats zijn voor 500 personen per avond. K. en O. kan nu reeds een be zettingspercentage van 75 per avond garanderen. Gelet op de schaarse finan cieringsmiddelen zal de ver bouwing wellicht in twee fa sen moeten worden uitge voerd. B. en W. achten de ho gere verbouwingskosten ver antwoord. omdat het gaat om verhoging van het wel- zijnspeil. Voor het uitwerken en be- steksklaarmaken van het plan voor de verbouwing vra gen B en W. de raad een kre diet van f90.000 (Foto LD/Holvast) LEIDEN Een hoge- en lage- druk-autospuit en een vrachtwagen- j trekker van de brandweer moeten worden vervangen. B. en W. vragen de raad kredieten van f 80.000 voor de aankoop van een autospuit en f 9000 voor de aankoop van een i van een vrachtwagen. Tevens wordt j f 30.000 gevraagd voor een perslucht compressor. I Miljoenen zijn nodig voor inves- teringen in dit jaar door de Stede lijke fabrieken van gas en elektrici teit. Deze kosten worden veroorzaakt door regelmatig terugkerende uit breidingen als gevolg van de norma le bedrijfsvoering en de uitbreiding van het gebied. Voor de gasfabriek worden de investeringen geraamd op f 3.522.000 en voor de elektriciteits fabriek op f7.216.000. Na aftrek van vernieuwingsfondsen is kapitaalver strekking door de gemeente nodig tot een bedrag van f 10.138.000 J Voor de elektriciteitsfabriek is op genomen een bedrag van f 450 000 I om de stoomleiding in de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan onder- I gronds te brengen Voorts wordt een bedrag van I f 5.500.000 gevraagd voor voortzet ting van de in 1967 begonnen voor ziening met leidinggas van de gas- loze gemeente in het Leidse verzor gingsgebied. Het college vraagt voorts een kre diet van f 12.000 voor de aanschaf fing van een Volkswagen-combi voor de gemeentelijke werkplaats, van f 15.500 voor het aanschaffen van materieel ten behoeve van de sneeuw- en glasheidsbestryding en van f 77.000 voor het reviseren van de elektrische installatie van de dienstgebouwen van de reinigings dienst. Een krediet van f 19.500 is nodig voor de aanleg van een omrasterde speelplaats met zandbak by de prot. 1 chr. kleuterschool Kennedylaan hoek Lisztpad en van f 4.290 voor het ma ken van een hek langs de straatzij de van het terrein van de school I Obrechtstr. 4 Gevraagd wordt voorts LEIDEN Op 1 maart treedt de door de gemeenteraad in november 1969 vastgestelde kapverordening in werking. De verordening ligt met uigang van vandaag 3 maanden lang ter izage in het Stadhuis. In grote lijnen komt de verorde ning erop neer, dat voor het kappen van bomen of groepen bomen in Lei den voortaan een vergunning van B. en W. vereist is. Een dergelijke vergunning behoort schriftelijk te worden aangevraagd. Aan een vergunning kunnen B. en W. nadere voorwaarden verbinden. Weigering van een vergunning is volgens de verordening slechts mo gelijk in het belang van de hand- naving van natuur-, landsohaps- en sta'dsschoon. ADVERTENTIE zacht-zuiver-gezond PUROL en PU ROL- poeder medewerking te verlenen voor de aanschaffing van zonwering in de prot. chr. lagere school Asserstr. 50. LEIDEN In overleg en met me dewerking van enkele ambtenaren van het Stadhuis wordt door Expe rimenteel kerkewerk Hervormde Ge meente Leiden in het Hooglandse Huys, het nieuwe Centrum aan de Moriaansteeg, zaterdag van 's mor gens half elf tot 's middags 3 uur doorlopend entree geboden aan allen die direct of indirect by woningpro blemen zyn betrokken. Rechtstreeks tobt 10 procent van de Leidse be volking met onvoldoende of erbar melijke woonruimte. In het Hoog landse Huys is fotomateriaal opge steld van de afdeling voorlichting Stadhuis. Ook is uitgebreid cijferma teriaal aanwezig Vooral is echter belangrijk, dat ieder die dit wenst inlichtingen kan ontvangen met het oog op privé-moeilijkheden wegens gebrekkige woonruimte. Experimenteel kerkewerk wil ech ter ook degenen, die een redelijk, goed of zeer goed huis bewonen er van overtuigen hoe nodig het is dat opschuiving (doorstroming) plaats vindt. Het is nog steeds te weinig bekend, dat de Nederlander over het algemeen te weinig huur wenst te betalen voor een goed huis. Gemid deld ruim dertien procent van het loon wordt aan de huur besteed. Dit zou opgevoerd moeten worden. In andere landen ligt dit percentage veel hoger. In Italië bijvoorbeeld wordt een kwart van het inkomen aan huur besteed. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Woensdag 18 februari moet voor mr. D. van Eek iit Oegstgeest een goede dag zijn geweest. Het is de dag waaop lij, de fabrieksdirecteur, een monumentaal stuk wetenschap- lelijke belangstelling beloond ziet met de doctorstitel voor een proefschrift, getiteld Juridische aspecten van geld met name in het vroegere Nederlands-Indië. Achter die titel gaat een reeks lijnen schuil, die niet alleen voor de belangstellende fijnproever de moeite van het lezen waard is. daan. Als je om acht uur thuis komt van een zakelijke bespreking kun je niet veel meer doen." In zyn studie heeft dr. Van Eek uit voerig uiteengezet hoe de geldstel sels van Nederland en Nederlands- Indië zich hebben ontwikkeld. Voor de tweede wreldoorlog waren de geldeenlieden in beide delen van het rijk volstrekt identiek. Er was een onbeperkte inwisselbaarheid en men kon ongehinderd geld overbrengen van Nederland naar Nederlands-In dië en omgekeerd. Met de tweede wereldoorlog en daarna veranderde het beeld. De vrije transfer raakte uitgesloten. In mei 1951 werd in het onafhankelijke Indonesië de gulden vervangen door de rupiah. Dat leid de tot een aantal valutageschillen- aanleiding voor deze studie. Dr. Van Eek heeft een en ander zelf meegemaakt. Afgestudeerd in Leiden als Indisch jurist, vertrok hij naar het toen opstandige Neder- Dr. Van Eek, directeur van Sleu tels Conservenfabrieken in Leiden heeft zo'n zes Jaar aan zyn onder werp geschaafd voordat het de kloe ke vorm van een boek van byna 360 pagina's had aangenomen. Zes Jaar waarin hij door een goede or ganisatie van zaken- en gezinsleven („je moet eerst met je vrouw gaan praten; zij moet het tenslotte goed vinden"), kans zag een uitvoerig ar chiefonderzoek op te zetten en uit te werken. Hij legt uit: „Je moet re gelmatig werken. Je moet het er voor over hebben om in de weekein den 's ochtends om acht uur achter Je bureau te gaan zitten. Het vereist een behoorlijke dosis doorzettingsver mogen. Er komt natuurlijk een mo ment, dat je „vastzit". Verduide lijkend: „Denk maar aan de zwak kere rondetijden van Ard en Kees- sie. Daar moet je doorheen. Ik heb veel routinewerk in de avonduren ge- lands-Indie. waar hy tot 1954 lid van de rechterlijke macht en advocaat was: in 1954 werd hy algemeen ver tegenwoordiger van de Deli maat schappij, waaraan hij tot 1964 ver bonden bleef. Terugkijkend analy seert hy: „Men realiseert zich te weinig wat Nederland aan Indie te danken heeft. Denk maar eens aan het bedrijfsleven. Een maatschappij als Koninklijke Olie heeft zyn mana gement in Indië kunnen leren." Hij wijst ook op het feit, dat het geven van verantwoordelijkheid aan jenge mensen in Indië een gewone zaak was en vervolgt: „Wat ik ook jam-, mer vind is dat onze kennis over Indonesië zo snel wegzakt. Amerika neemt daar, bijvoorbeeld op weten schappelijk terrein onze rol over. Ze maken nu al formidabele studies over het land." Van de bespiegeling terug naar dr. Van Ecks eigen we tenschap: de geldelijke vergelijking. Het was bedoeld als een rustig pro- motie-onderwerp vooral gewijd aan de geschillen voortvloeiend uit de veranderde staatskundige omstandig heden voor het geld. geschillen waar bijv. verzekeringsmaatschappijen en pensioentrekkenden mee naar de rechter liepen. Want welke gulden telde er, de Indische of de Holland se? En was er wel een duidelijk ver schil? i Vragen waarop dr. Van Eek een antwoord probeert te geven. Vragen ook die hem brachten tot uitvoeri ge vergelijkingen met buitenlandse ervaringen. Een van de uitkomsten die hem het meest heeft verrast, is het Franse beleid ten aanzien van een reeks j i voormalige koloniën in Afrika. Met enige bewondering in zyn stem stelt hij vast „De Fransen hebben na i 1945 de problemen die dekolonisatie 1 op het gebied van het geld zouden J hebben, onderkend. Ze hebben valu ta gemaakt voor de gebieden die in Afrika onafhankelijk werden Maar ze hielden zelf wel de touwtjes in handen." De monetaire souvereini- teit hield geen gelijke tred met de politieke onafhankelykheid. Dr. Van Officiële publikaties VASTSTELLING VERORDENING OP IJET VELLEN VAN HOUTOPSTANDEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer III ter lezing is neergelegd de door de Raad dezer gemeente in zyn vergade ring van 3 november 1969 vastgestel de verordening op het vellen van hout opstanden („Kapverordening 1969"). Deze verordening treedt met Ingang van 1 maart 1970 ln werking. LEIDEN. 19 februari 1970. Eek ondervond dat. toen hy een ver zoek om inlichtingen richtte aan een centrale bank in Afrika en ant woord kreeg uit Parijs Nederland heeft formeel gepoogd by de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië iets dergelijks te bereiken, maar dat is niet gelukt. Stelt dr. Van Eek vast: „Het po litiek klimaat was er niet naar". Terug naar het werk dat voor een dissertatie moet worden verricht, als je daarnaast een volledige dag taak hebt. Dr. Van Eek wil er wel voor uitkomen, dat hy in het begin geen idee heeft gehad dat er zoveel werk aan zijn proefschrift vast zou zitten. Maar gestimuleerd door nieu we ontdekkingen en nieuwe raad sels ging hy door, mede steunend op aanwyzingen van zyn promoto ren, de Leidse hoogleraren Kreukniet en Lemaire. Samenvattend stelt dr. Van Eek, „Ik heb altyd willen promoveren. Ik heb 'n zekere wetenschappelyke inte resse en er was hier een onderwerp, waarvan ik het een en ander had meegemaakt. Want toen ik nog by de Deli maatschappy zat, waren devie- zenregelingen een dagelyks terugke rende nachtmerrie. De maatschap py en die in myn proefschrift ter sprake komen, zyn begrippen voor me. Het is een deel van je verleden, waar Je nooit helemaal van los komt." (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3