temming D'66 Leiden ongeldig Brown weer op gevoelige tenen 'anks rond Amman BERAAD OVER DEELNEMING NIEUW AAN P.A.K. Te weinig geld voor D ICHTE DOOI verkeersmaatregelen Opkomstplicht voor kiezers STICHTING Wi W zJüeuwö wordt afgeschaft In verband met de glad heid is het mogelijk dat onze abonnees de krant vandaag iets later krijgen dan nor maal. Wij bieden daarvoor bij voorbaat onze excuses aan DIRECTIE - Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 No. 33023 zerig regentje bracht, heeft van morgen weer geleid tot winterse situaties met spekgladde wegen. De binnenstad zat omstreeks acht uur totaal verstopt. Lange r^jen auto's wurmden zich stap voets verder. De foto (LD/Hol vast) geeft daar een beeld .van: vijf bussen achter elkaar op de Aalmarkt. Dank zij de invallende dooi ltoste het gladheidsprobleem zich zelf op in de loop van de och tend. De gemeentelijke reini gingsdienst in Leiden heeft de gladheid direct aangevat door strooiwagens de weg op te stu ren. Aan zout en zand heeft men in Leiden voorlopig nog geen gebrek. De afdeling Leiden van D'66 heeft al lang een wat moeizaam bestaan geleid. In 1967 trad een deel van het bestuur van de afdeling af, omdat men het niet eens was met beslui ten van het landelijk congres van D'66 in Helmond genomen. De toen- 'nalige secretaresse, mevrouw Zou tendijkMeys, is inmiddels toege treden tot de WD, en staat voor deze party kandidaat voor de Leidse gemeenteraad. In de loop van de tijd hebben vele leden uit randge- LONDEN (AP) „Iedere Engels man vecht tot de laatste Frans man, iedere inwoner van Koeweit vecht tot de laatste Egyptenaar en iedere Jood in het Westen vecht tot de laatste Israëliër", aldus George Brown, de Britse oud-mi nister van Buitenlandse Zaken, gisteren tijdens een toespraak in het Lagerhuis. De socialist Brown was weer eens by zonder op dreef met het trappen op gevoelige tenen, waarin hy een meester is. De subsidies moeten niet alleen aan alle gebruikers van het open baar vervoer ten goede komen, maar ook aan die gebruikers v. h. openbaar vervoer, die niet over een alternatief vervoermiddel beschikken of de kost prijs van dat vervoer niet kunnen betalen. Tot deze groep behoren de jongeren van 18 jaar en de groep 65+. Ook in het woon-werk-verkeer zou een deel van de prys voor sub sidiëring in aanmerking kunnen ko men. Het aantal Nederlandse ar tiestendat in West-Duitsland ivü profiteren van de betere salaris sen die er worden betaald, neemt toe. Nu zijn ook Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooijer aan een serie shows begonnen. Rudi Car- rell werkt al veel langer over de grenzen bij onze oosterburen. Kennelijk met succes, want giste ren mocht hij voor zijn showwerk I de begeerde zilveren bambi in j ontvangst nemen. Naast hem rechtsde in ons land als quiz leider bekend geworden Hansr Joachim Kuhlenkampf. Uit het Leidsch Dagblad van 18 Februari 1870: Gisteren zakte op het Galgewater de jongeling V. door het ijs en zou gewis het aantal slachtoffers van deze dagen vermeerderd hebben, indien niet drie huzaren den drenkeling uit zijn hachelij- ken toestand hadden gered. Studenten-ijsclub te Lei den. Hardrijderij op schaat sen, te houden door mannen op Saterdag 19 Febr., 's mor gens om 10 uur, Witten Sin gel, bij gunstig weer en goed ijs. Prijs: een gouden horolo- gie. Aangifte: Vrijdagavond van 7 tot 9 uur in de Plaats Royaal, Noordeinde. EIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dlshoeck ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (b(J vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Het is zeer goed mogelijk dat de afdeling Leiden van D'66 zich opnieuw gaat beraden over het toe treden tot het Progressief Akkoord (PAK) in deze stad. Dit als gevolg van een advies van de geschillencommissie in D'66, die het besluit van de afdeling heeft getoetst aan het huishoudelijk,, reglement van de partij. Hierom was verzocht door enkele leden van de partij uit Leiden, nadat met een meerderheid van slechts één stem besloten was akkoord te gaan met het PAK, waaraan in Leiden verder de Partij van de Arbeid, de P.P.R. en de P.S.P. deelnemen. De geschillen commissie is van mening dat er bij de stemprocedure over de toetreding tot het PAK enige onjuisthedén zijn begaan. Met name wijst de commissie er op. dat het onjuist is geweest om de stemming over het programma én de overeenkomst van iet PAK te koppelen. Een zwak front dat een mie- Dit oordeel werd bereikt, na uit voerige gesprekken met leden van D'66 in Leiden, die het over die stemming niet met elkaar eens kon den worden. Het ziet er naar uit dat die confrontatie heilzaam heeft gewerkt. Want in de geschillencom missie en in het hoofdbestuur van D'66 bestaat de indruk dat de par tijen in Leiden het althans zakelijk met elkaar eens zijn en positief staan tegenover het programma, dat het PAK voor ogen zweeft. De geschil lencommissie heeft geen uitspraak gedaan over de nu verder te volgen procedure. Het- lijkt voor de hand liggend dat de afdeling Leiden van D'66 opnieuw zal worden opgeroepen voor een vergadering om de uit spraak van de geschillencommissie te bespreken. meenten van Leiden zich afgesplitst van Leiden en eigen afdelingen opge richt. Het toetreden van de afdeling Lelden van D'66 tot het PAK is vanuit de D'66 groeperingen in de randgemeenten sterk bekritiseerd. situatie rond D'66 in Leiden blijft wazig. Er ligt nu een uitspraak van een geschillen commissie ter tafel over de toe treding van D'66 tot het PAK in Leiden, waar de plaatselijke afde ling alle kanten mee op kan. De vorige maal werd de PAK-over- eenkomst met één stem meerder heid aanvaard. Het valt niet te beoordelen hoe de stemverhou dingen nu liggen. Wellicht kan een ledenvergadering, in wat gro ter getale opkomend dan de vori ge maal, tot een duidelijker uit spraak komen. Op het ogenblik moet men op indrukken afgaan. Een van die indrukken is dat D'66 in Leiden het niet op een splitsing wil la ten aankomen, zoals in de Partij van de Arbeid het geval is ge weest. Gezien de publiciteit rond het PAK valt te verwachten dat een ledenvergadering van D'66 zich nog eens zal willen bezinnen hoe die eenheid het best valt te bewaren, in of buiten het PAK. In het PAK, meeliftend met een reeks partijen die stuk voor stuk tamelijk uitgesproken politieke ideeën enpersonen naar voren schuiven. Daarbuiten zonder dat op het ogenblik te voorzien valt, of D'66 wel de mensen bezit die in staat zijn een eigen programma aan de man te brengen. Het is een stuk onzekerheid, 'dat geen erg aantrekkelijk vooruitzicht biedt voor de aanhangers van D'66. Ook acht de Stichting Weg het hul- I dige systeem van subsidiëring van het openbaar vervoer discutabel. Tot nu toe komen slechts die vervoerson dernemingen voor subsidie in aan merking, die exploitatietekorten kunnen aantonen. Dit is geen juiste maatstaf, meent de Stichting Weg. EIROET (AFP, Reuter) De crisis tussen de Palestijnse jrrillastryders en de Jordaanse regering dreigt zich opnieuw Iverscherpen. Sinds gisteravond heeft het Jordaanse leger r pantservoertuigen om de hoofdstad samengetrokken, wat Jguerrillastrijders in staat van alarm heeft gebracht. Er zijn hter nog geen incidenten gemeld. de Jordaanse strijdkrachten zich hevige spanningen voor. aantal officieren is sinds de re- ing met de Palestijnen tot over- temming kwam op non-actief eld. Voor het eerst sinds de le- W og van Iraakse troepen in Jor- iê kwam het gisteren tot moei- leden tussen Jordaanse en Iraak- nilitairen. De Jordaniërs weiger - een konvooi van de Irakezen, met wapens en ravitaillering op naar de in het noorden ge leerde eenheden, door te laten, konvooi mocht niet door het van Amman en moest een maken. Onderste Palestijnse guerrillastrijders n ondanks de huidige spannin- vastbesloten het onderste uit de ij te halen by besprekingen die J"veekeinde met de Jordaanse re- ig in Amman zullen worden ge len. De benoeming van dr. Geor- Habash, de steeds meer op de grond tredende leider van het ■«front voor de Bevrijding van Hrina, tot voorzitter van het po- 3ve comité van het gezamenlijke ■Hrtjjnse oppercommando zou in M richting wyzen. Immers het yfront waarvan Habash leider een organisatie die o.a. verant- deiyk is voor het kapen van tuigen is één van de meest rzettelyke guerrillabewegingen, middels is bekend geworden dat twee van de in totaal tien Pa use verzetsorganisaties hun Bilt verwacht van heden tot gavondvry veel bewolking tijdelijk enige regen. Zwakke tot wind tussen zuid en zuid- Morgen overwegend matige tijke wind. Vannacht slechts in noorden hier en daar lichte Morgen over het algemeen Bdooi. (opgemaakt te 12.40 uur) 20 FEBRUARI op: 7.46 uur; onder 18.02 uur. op: 17.i0 uur; onder' 7.42 uur. te Katwjjk te 3.13 en 15.22 ter te 11.15 en 23.34 uur. nummer bestaat uit 26 pagina's steun hebben toegezegd aan de po gingen om van het Oppercommando een permanent lichaam te maken. Het betreft het Marxistisch Demo cratisch Front, de radicaalste van de guerrillagroeperingen, en de Organi satie voor de Bevrijding van Pales tina. die verantwoordelijk is voor de aanslag op het vliegveld van Mün- chen vorige week. Orde en wet Waarnemers ln de Libanese hoofd stad zyn van mening dat het Volks front van Habash ook verantwoor delijk is voor een uitgebreide verkla ring die door het Oppercommando is uitgegeven. De verklaring doet een beroep op alle leden van de or ganisaties de betrekkingen met het leger en de veiligheidstroepen te ver beteren. In Beiroet neemt men aan dat de verklaring voornamelijk be doeld is om te laten zien dat de Pa- lestynen bereid zijn geen inbreuk te DEN HAAG (GPD> Het is vrij wel zeker dat voor de eerstkomende statenverkiezingen op 18 maart a.s. geen opkomstplicht voor de kiezers meer zal gelden. De Tweede Kamer stemde gisteren met grote meerder heid van stemmen voor het voorstel van minister Beernink om de „ver schijningsplicht" af te schaffen. Tegen dit voorstel stemden alleen de leden van de CPN, de meerder heid van de VVD-fractie en een minderheid van de CHU. Omdat de tijd begint te dringen zal het voor stel over veertien dagen direct in de Eerste Kamer worden behandeld. Tijdens de debatten opperde de li berale fractieleider mr. Geertsema gisteren de mogelijkheid dat extreme groeperingen oververtegenwoordigd zullen worden. Het succes van de studentenvakbeweging, waarbij ook geen opkomstplichtgeldt vond hy een sprekend voorbeeld. Opposant van deze mening was minister Beer nink die meende dat de kiezer na vyftig jaar verplichte opkomst mon dig en volwassen genoeg is om het zelf uit te maken. Meer nieuws over dit debat in de Tweede Kamer zie pag. 7. maken op de openbare veiligheid in j Jordanië mits Koning Hoessein de veiligheidsmaatregelen opheft, die tot de moeilijkheden van vorige week leidden. Volgens welingelichte kringen heeft het Oppercommando strenge disci plinaire richtlijnen opgesteld voor de leden van de verzetsorganisaties. Deze richtiynen komen erop neer dat wet en orde onder de Palestynen zullen worden versterkt door de guerrillastrijders zelf en niet door de Jordaanse autoriteiten. De verklaring van het Oppercom mando gaat niet in op de komende besprekingen met Hoessein. Wellicht moet de reden hiervan gezocht wor den in het feit dat Al Fatah, de grootste verzetsorganisatie, een dui- delyke tegenstander is van de radi cale oproepen om de Jordaanse mo narchie omver te werpen. Het ligt daarom voor de hand dat de organi saties willen praten over een wet tige oplossing, echter alleen indien Hoessein verregaande concessies wil doen. Het blyft echter een open vraag in hoeverre Hoessein daartoe bereid is. Volgens waarnemers kan hy zich niet veroorloven met zyn i concessies zover te gaan dat zijn I eigen machtspositie daardoor wordt i aangetast. Immers de guerrillastry- ders beheersen al de helft van het niet door Israël bezette deel van zyn koninkrijk. Browns uitgangspunt was, dat de redevoeringen bloeddorstiger wor den naarmate men verder van de plaats van de misdaad verwyderd is. Toen andere Lagerhuisleden „schande" en „een belediging" rie pen, zei Brown, dat hy alleen maar de waarheid sprak, waar hy ook was. „Niet iedereen vindt dat echter even prettig". Toen iemand zei. dat hy het woord Israël op Arabische wyze uitsprak, antwoordde hy onmiddeliyk: ..Ik spreek het woord uit zoals myn Joodse schoonvader dat doet" (Browns echtgenote is van Joodse afkomst)Browns voornaamste doel met zyn toespraak was de Britse Joden op te wekken een beroep op Israël te doen de bom bardementen te staken. Die bom bardementen leiden tot niets, zei Brown, die verder verklaarde, dat hy geen Jood van een Arabie* kan onderscheiden. „Het zyn beide Semitische volkeren, zy hebben beide even grote neuzen als ik". Brown zei grote waardering en be wondering te hebben voor premier Meir van Israël en voor president Nasser. „Indien Je vrede wilt, moet je van beide volkeren houden. Het is verkeerd, dat de Joden Nasser aanvallen, van wie ik geloof, dat hy een oprecht man is. Ik geloof, dat de Israëliërs weten, dat zy Nasser nodig hebben en dat Nasser weet, dat hy Koning Hoessein van Jordanië nodig heeft". Brown ver klaarde nadrukkelyk, dat hy een vreedzaam en bloeiend Israël wil, „dat veilig en binnen zekere gren zen als een staat in het Midden» Oosten leeft". Dit laatste kn tegenstelling by voorbeeld tot de gemeente Zoe- terwoude, waar de zoutvoorraad op enkele kruiwagens na, is uit geput. Vandaag, of anders mor gen, verwacht men iin Zoe ter woude wel weer zo'n zeven ton zout binnen te krygen, maar veel langer moeten deze onguns tige weersomstandigheden toch niet blyven duren. Daar ziet het gelukkig ook niet naar uit. Het KNMI verwacht dat de dooi een biyvertje zal zyn. DEN HAAG (ANP) „De 31 mil joen gulden die in 1970 is uitgetrok ken voor verkeersvoorzieningen in j en naby steden is een bedrag dat nauwelijks iets te betekenen heeft". Dat zegt de Stichting Weg in een adres aan de Tweede Kamer vlak J voor de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat en i het Rykswegenfonds. Gezien de om- j vang van de verkeersnood in de gro te steden acht de Stichting Weg het noodzakelyk dat er eep inventarisatie komt van de noodzakelijke verkeers- voorzieningen. Men wyst er op dat de verkeers intensiteit op de rykswegen jaarlyks met zeven acht procent toeneemt, in 1969 zelfs met ruim tien procent. ..Dit maakt het noodzakelyk de ca paciteit van de autowegen op korte termyn belangryk uit te breiden. De Stichting Weg voegt aan de re cente uitlating van minister Bakker, dat de capaciteit van een weg niet kan worden gebaseerd op de drukte tydens de tweede paas- of pinkster dag toe, dat de verkeersdrukte op tweede paas- of pinksterdag 1969 de normale drukte zal zyn op werkda gen in de jaren 1975 tot 1980; dat wil zeggen de periode waarvoor op het ogenblik wegen worden ontwor pen en gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1