„Koorts" in Australië na ontdekking van mineralen Nu ook zonder filter Doen. Onderwijs in Y.S. chaotisch Weduwe van Mussolini wil eretekenen terug Ongekende hausse op de effectenbeurs in Sydney Uitspraak in proces Chicago Koorts 25 american cigarettes 1.40 STEEDS MEER PRIESTERS VERLATEN KERK Zeker 3 miljoen hongerigen in voormalig Biafra Arabieren bleken toch El-A l -kapers Moeilijke integratie zuidelijke scholen (2, slot) J DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze correspondent) SYDNEY (GPD) In Sydney worden op het ogenblik meer aandelen op de effectenbeurs verhandeld dan in het financiële wereldcentrum New York! In januari j.l. verwisselden er vier honderd miljoen van eigenaar. Dit is meer dan in het hele jaar 1968 en ruim driehonderd miljoen meer dan in januari 1969. De omzet van aandelen in nikkel-ondernemingen, gevoegd bij die van koper en enkele andere mineralen, bedroeg in één uaand 1200 miljoen gulden, zes keer zoveel als de omzet van [andelen in andere industriële ondernemingen. Dit cijfer is nog looit eerder bereikt, zelfs niet in New York. De nieuwste ont- jekkingen van mineralen in Australië, met name nikkel, zijn ïr de oorzaak van. Plotseling verheugen alle Ausbrali- tbe maatschappijen die zich bezig louden met de exploiratie en exploi- tfie van mineralen, in een sterk ge roeide publieke belangstelling, niet Deen in het vijfde werelddeel, maar ok in Londen, waar deze aandelen irect verhandelbaar zijn. Veel indu- lie-magnaten in de wereld zijn van aening, dat de ontdekking van nik- gl in Australië tot de grootste ge- eurtenissen van de laatste tijd be- loort, daar de wereldvraag naar nik- el veel hoger is dan de produktie. [et belang van de ontdekking is, de deskundigen, groter an die van ijzererts in het noord- esten van Australië, waar het in tie miljoenen tonnen voor het HBjfgraven ligt. Er heerst nikkel-koorts aan de der wereld. Tallozen die nooit ïder een voet op de Australische ïectenbeurs hebben gezet, wagen hun spaarcenten door ze op kor- termijn te beleggen in speculatie- Z.jfc ondernemingen in de hoop spoe- i.-t: een fortuin te maken. Anderen, jaar in jaar uit, hun geld elke verwedden op de paarden- en 5,-4ndenrennen. zijn naar de effecten- eurs overgestapt. De telefoons van >>- t makelaars staan elke dag gloeiend et. Nikkel is de roulette geworden het Monte Carlo van Australië. Wedden n Het wedden zit de Australiër in het rl. In de afgelopen maan- heeft de publieke galerij van de turs in Sydney het ongewone beeld zien gegeven van mensen van alle 3 tftijden, met verrekijkers en bino- es gewapend, zich verdringend voor glazen afscheiding van de zaal waar de noteringen der aandelen worden aangetekend door de zoge naamde krijtjongens op de op- en neergaande schoolborden-zonder- eind". Normaal is er op de galerij plaats voor vijftig personen, tegen woordig staan er dicht opeengepakt tenminste drie maal zoveel. In de grote hal van het nog geen tien jaar oude gebouw van 23 ver diepingen staat in een ruimte voor tweehonderd effectenhandelaren een menige van vijfhonderd. Zij staan schouder aan schouder, ellboog aan elleboog en schreeuwen zich schor om zich verstaanbaar te ma ken boven het oorverdovend lawaai, waaruit zelfs een scherp ge oefend gehoor met moeite de note ringen kan opvangen. Tal van speculanten, die als eerza me burgers aan hun nieuwe rol n»Dg niet helemaal gewend zijn, nemen stoeltjes en koffertjes mee naar de galerij om ze te gebruiken als op standjes. Hun welzijn en nachtrust hangen van de koersen der aande len af, niet van dag tot dag, maar van minuut tot minuut. Het is een kwestie van kopen in de ochtend en verkopen in de middag. Poseidon nik kel-aandelen liepen in enkele weken op van 6 ^dollarcent tot 200 dollar en uaarna in nog sneller tempo tot 280 dollar. Deskundigen in Londen voor spellen dat zij op 400 dollar komen te staan. Fortuinen Dagelijks worden fortuinen gemaakt en verloren op elke beurs, maar sinds de Australische goudkoorst in de 19de eeuw heeft de aandelenmarkt niet een ontwikkeling te zien gege ven als die van thans. Een dagblad in Sydney heeft zelfs een „effecten wedstrijd" voor z'n lezers uitgeschre ven. Wie de meeste winst maakt (op papier) krijgt één Poseidon-aandeel (handelswaarde: duizend gulden) ca deau. Het centrum van de nikkelkoorts is de beurs, maar het nikkel zelf ligt in de streek van de goudstad Kal- goorlie in het verre binnenland. Om goud bekommeren zich slechts wei nigen in vergelijking met de vele honderden gelukszoekers, die grote stukken grond hebben afgepaald in de hoop de vondst van Poseidon te evenaren. Op z'n minst één is daarin al geslaagd: Tasminex, waarvan de aandelen prompt stegen tot 80 dol lar en daarna tot 20 dollar terugvie len (aandelen van 50 cent). Groot is het aantal nieuwe maatschappijen, die als paddestoelen uit de grond schieten, voorlopig nog zonder nik kel-garnering, maar dit verhindert de speculanten niet om een gok te wagen. In bepaalde gevallen staat de regering zelfs belasting-aftrek toe. Verdubbeling Het publiek geniet van dit dobbel spel. Het is trouwens niet de eerste keer, dat het door „koorts" wordt aangetast. Na het goud heeft Austra lië de ontdekking meegemaakt van e engrobe verscheidenheid van mine ralen: lood, zilver, ijzererts, olie, bau xiet, uranium. Reeds begint het eer ste symptoon van een nieuwe koorts zich kenbaar te maken: antimonium, asbest en wolfram. Maar nikkel spant de kroon: het kost twaalfdui zend gulden per ton op de wereld markt. Nikkel wordt het duivelsme- taal genoemd, maar voor Australië betekent het dollars bij miljoenen. Het wereldverbruik van dit metaal is sinds 1957 verdubbeld tot duizend miljard pond. In de komende tien jaar wordt weer een verdubbeling verwacht. Australië's aandeel in de wereldproduktie is thans niet meer dan twee procent, maar men schat dat het over tden jaar minstens vijf keer zo groot zal zijn. De Australische regering maakt zich inmiddels zorgen over het feit, dat geruchten met opzet worden ver spreid om de noteringen van nikkel aandelen te beïnvloeden. In Londen heerst daarover ongenoegen. De re gering van Victoria heeft een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarin verspreiders van geruchten met het doel de beursnoteringen op oneerlij ke wijze te beïnvloeden, worden be dreigd met boete en gevangenisstraf. De Australische Arbeidsparty heeft aan de federale regering voorgesteld ROME (GPD) Don a Rachele, de weduwe van Benito Mussolini, heeft de Italiaanse staat om teruggave ge vraagd van de 32 onderscheidings tekenen, die deze nog onder zich ge houden heeft van de vroegere dicta tor. De medailles en eretekenen lig gen in een safe in het filiaal van de Banco di Roma in Como. Ze staan in de staatshuishouding te boek voor 100 lire, dat is zestig cent. Dona Rachele wil ze nu toch maar liever terughebben. „Voor de staat betekenen ze niets, voor my een heel leven," verklaarde ze als toelichting. De onderscheidingstekens werden van Mussolini afgenomen toen hy door leden van de verzetsbeweging werd gearresteerd nog voor hy op z'n vlucht naar 't noorden de Zwit serse grens had kunnen overschrij den. Na zyn arrestatie werd hy te zamen met zyn vriendin Clara Pe- tacci doodgeschoten. De bevolking ADVERTENTIE U weet, Ed Laurens maakt ze. van Milaan hing Mussolini en Pe- tacci ondersteboven op aan een ben zinestation, de plaats waar willekeu rige gyzelaars kort tevoren door fas cisten waren vermoord. Tot de onderscheidingen, die Mus solini in een zwarte beurs by zich droeg, behoorden het ordelint van de „Santissima Annunziata", de hoogste onderscheiding die het toen regeren de Huis van Savoie te vergeven had. Dragers van deze orde mochten zich „neef van de koning" noemen. Dona Rachele. hoewel door Mus solini in alle openbaarheid al jaren lang verlaten, begon na de oorlog de strijd om teruggave van de familie bezittingen, die door de staat waren geconfisqueerd. Ze slaagde er allereerst in het slot „Rocca delle Caminate" terug te krygen, dat de fascistische party in 1927 aan het echtpaar Mussolini geschonken had. Intussen heeft zy het voor 55 miljoen lire (300.000 gul den) willen verkopen aan een orga nisatie die er een kindertehuis in wil beginnen. Er zyn echter nog moei- ïykheden. Vervolgens wist ze haar rechten terug te krygen op een jaargeld van 82 500 lire per jaar (dat is 495) gul den) dat toekomt aan de weduwe van een „ridder in het grootkruis in de militaire orde van Savoie" (zoals be kend regeert het Huis Savoie al sinds kort na de oorlog niet meer in Italië, toen de bevolking voor de republikeinse staatsvorm koos). In 1969 slaagde de onvermoeibare Dona Rachele erin rechten te verwerven op een ministerspensioen. Dit be draagt 900 gulden in de maand, zy had aanspraak gemaakt op het pen sioen van een eerste minister, want dat was Mussolini in theorie, al was hy dan in feite dictator. In eerste gerechteiyke instantie werd dat haar toegekend. De ministerraad besliste echter anders. Dit betekende een hal vering van haar pensioen, want een eerste minister ontvangt in ruste 1800 gulden in de maand. Dona Ra chele gaat echter in hoger beroep. maatregelen te treffen om ongezon de beursspeculaties tegen te gaan. De regering-Gorton heeft in beginsel be sloten een maatschappy op te rich ten met als doel Australisch en bui tenlands kapitaal te investeren in Australische industrieën, inclusief mynibouw. CHICAGO (AFP, Reuter) —De Jury van het federaal gerechtshof in Chicago heeft gisteren, na veertig uur beraad, de zeven beklaagden, die tydens de Democratische con ventie van 1968 zouden hebben aan gezet tot geweld, vrygesproken van samenzwering tegen de openbare or de tydens die oonventie. vyf be klaagden werden wel schuldig be vonden aan het eerst genoemde punt, het aanzetten tot geweld. Twee beklaagden werden geheel vrijge sproken, maar moeten wel de straf van resp. 2M> maand en 2% jaar uit zitten waartoe rechter Hoffman hen veroordeelde wegens minachting van het hof. De vyf anderen werden o.m. schuldig bevonden aan het overschrijden van staatsgrenzen om ongeregeldheden te verwekken. Rechter Julius Hoffman heeft ech ter geweigerd de vyf beklaagden op borgtocht vry te laten hangende ho ger beroep. „Uit de verklaringen en het gedrag van deze beklaagden ty dens het proces is my gebleken, dat deze mannen te gevaariyk zyn om ze los te laten." zei hy. Het proces, dat vier en een halve maand geduurd heeft, heeft vooral de aandacht getrokken door wanor- deiyke tonelen. Rechter en beklaag den begonnen soms tegen elkaar te schreeuwen. De beschuldigingen wa ren de eerste onder een omstreden gedeelte van de wet op de burger rechten van 1968. President Johnson verhief de betrokken maatregelen in april van dat jaar tot wet, kort na dat dê leider voor de burgerrechten Martin Luther King was vermoord. NEW YORK (AFP) De Neder landse pater dr. L. Alting van Geu- sau, secretaris van het internatio nale kerkelijke documentatiecentrum heeft in New York verklaard, da) er steeds meer priesters uit de R.K Kerk treden na de toespraak vai: Faus Paulus, waarin hy zei, dat de celibaatswet gehandlhaafd zal blijven. Die toespraak had vele priesters „het beslissende duwtje" gegeven. Pater Alting von Geusau zei dat het vcoral hoogleraren, antropologen en andere geleerden zyn die de kerk verlaten, omdat zy gemakkelyk bui ten de kerk en haar instellingen werk kunnen vinden. In 1969 had den volgens hem 3.000 Amerikaanse oriesters hun ambt neergelegd. In Nederland en Italië hadden resp. 400 en 1500 priesters dit gedaan. Zwart-wit in Venetiëtwee carabinieri, in ruime mantels ge huld, steken scherp af tegen de sneeuw, die het San Mar co-plein bedekt. Niet alleen Venetië, maar ook de rest van Italië is van de Alpen tot Sicilië in de greep van de koude. LAOS (AP) De hulpwerkers die op het ogenblik in het voormalige Biafra bezig zyn voedsel uit te de len aan de vluchtelingen, melden dat het aantal hongerigen dat men moet trachten te voeden thans zeker drie miljoen bedraagt. Hoe dieper men de wouden mtrekt, hoe meer hongerige vluchtelingen zich melden. De vrij willigers laten weten dat het met de aanvoer van voedsel steeds beter gaat maar dat handen en tijd en vaak kracht te kort schieten om te doen wat zy zouden willen. Gisteren zyn 28 missionarissen van Port Haroourt naar Lagos gevlogen om dan te worden uitgewezen. De aanklacht ludt: het illegaal be rieden van het land en het werken zonder vergunning. De groep be staat uit 19 mannelijke missionaris sen, uit Ierland en rtalië, en uit ne gen nonnen, een Amerikaanse en acht Ierse. Eén vain de uitgewezenen de 91- Jarige bisschop van Owerri, Joseph Wheelan. een Ier. Alle 28 hebben een boete moeten betalen van 2850 Nigeriaanse ponden (18.000 gulden). Indertijd werden al 32 geestelyken I uitgewezen. Een derde groep, bestaande uit 30 geestelyken, is im het oosten van het I land achtergebleven en zal vermoe- I del ijk worden toegestaanhet werk I daar voort te zetten. MÜNCHEN iAP) De drie Ara bieren die dinsdagavond op de lucht haven van München werden gearres teerd, zyn kennelijk van plan ge weest een Israëlisch UJntoeetel te ka pen. De arrestatie* werden verricht een week nadat de passagiers van een El Al-toestel op de luchthaven van München door drie andere Ara bieren werden aangevallen. By de aanslag kwam één persoon om het leven en werden 11 anderen gewond. De politie verklaarde een briefje te hebben gevonden by een van de Arabieren die haar aanvankeiyke in druk bevestigde. In het briefje staal o.m. het volgende: „Aan de verkeers toren. Myn eenheid heeft de El Al Boeing 707 viuohtnummer(open gelaten) in zyn macht in naam van de Paiestynse Arabische revolutie en in naam van het Palestynse volle benoem ik myzelf tot gezagvoerder en herdoop ik het toestel Palestina. Ik vraag hierbij onmiddellijke toe stemming om op te stygen". De Arabieren rijn in afwachting van de afsluiting van het onderzoek nog niet i® staat va® beschuldiging gesteld. Het drietal werd gearresteerd aan boord van een Joegoslavisoh vlieg* tuig dat gereed stond naar Belgra do te vertrekken. De gezagvoerder merkte op dal de jaszakken van de mannen ver» j dachte bulte .-vertoonden, en i schuwde de politie. (Va® onze correspondent) WASHINGTON (GPD) In het streven om de blanke en zwarte leerlingen gescheiden te houden, is het zuiden overgegaan tot methoden om de wet te ontduiken. De meest- gebruikte hiervan is het uit de grond stampen van particuliere scholen. Dit zyn veelal niet veel meer dan in der haast ingerichte verlaten fa brieksgebouwen, kerkfaciliteiten de baptistische kerk speelt hierby een belangrijke rol), en leegstaande woonhuizen. Zo werdeh er alleen al in het gebied rondom Jackson (Mis sissippi) in de afgelopen 6 weken naar schatting drieduizend van zulke schooltjes opgericht. De faciliteiten van deze „particulie re scholen" zyn beperkt. Als privé- scholen komen zy niet in aanmer king voor de fondsen, die van rege ringswege ter beschikking worden gesteld van de openbare scholen. De leerkrachten worden minder betaald dan die aan de openbare scholen en worden bovendien gerecruteerd uit de kringen van gepensioneerde on- derwyzere, huisvrouwen of pas-afge studeerden. Het resultaat hiervan is dat de leerlingen om die redenen niet tot het universitaire onderwys zullen worden toegelaten. In de tweede plaats heeft de in stelling van deze scholen ook nade lige gevolgen voor de openbare scho len. Want de federale fondsen voor deze scholen worden toegewezen op basis van het leerlingenaantal, en nu er een uittocht van blanke scholieren heeft plaatsgevonden, zyn de midde len van deze toch al arme scholen aanzienlyk besnoeid. In sommige staten, zoals Missis sippi, worden bovendien maatregelen getroffen om de particuliere scholen by te springen. Zo werden in deze staat niet minder dan achttien wet jes ingediend om privéscholen te fi nancieren uit de opbrengsten van de grondbelasting door middel van recht streekse giften aan de leerlingen, sub sidies voor het onderhoud van de bussen die deze leerlingen naar hun scholen moeten vervoeren en ook een wet die het voor negers by na on- mogeiyk moet maken om een zetel, te verwerven in de plaatselijke on- derwysraad (dit wordt gedaan door de eis te stellen dat leden van deze raad een middelbare schoolopleiding genoten moeten hebben, een eis die door weinig negers beantwoord kan worden) Het ministerie van Justitie onder leiding van de conservatieve minis ter John Mitchell, dat geen geheim heeft gemaakt van zyn sympathie voor de blanke ouders die hun kin deren niet naar „gemengde scho len" willen sturen, heeft verdere stappen ondernomen omo ndanks 'n rechtbankuitspraak te proberen om de bestaande belastingvrijdom voor de ze particuliere scholen te handha ven. Ook op andere fronten probeert het zuiden de scholen blank te hou den. Verleden week reisden de offi cieren van justitie van Alabama, Mississippi en New Orleans naar Ca- llfornië om daar een proces aanhan gig te maken tegen de stad Pasade na, op grond van het feit dat daar de rassenscheiding in het schoolsys teem werd gehandhaafd. Deze ma noeuvre heeft de bedoeling om de scheiding tussen „wetteiyke discrimi natie" (in Pasadena het gevolg van de ver uiteen liggende woonwyken, waar Mexicanen, negers en blanken in eigen gemeenschappen samenwo nen) ongedaan te maken. Deze tao- tiek sluit aan op de strategie van de senator Stennis, die ook de rest van het land onder druk wil zetten. Deze zuideiyke strategie heeft ver der de onverwachte steun gekregen van een rechtbank in Los Angeles die het tot nog toe gemaakte principiële onderscheid tussen wetteiyke en fei- telyke discriminatie heeft aangetast, door te verklaren dat het een school systeem ls van wetteiyke discrimina tie. Wanneer deze uitspraak ook in hoger beroep gestand biyft, zyn de gevolgen voor de gehele Verenig de Staten niet te overzien. Het zou betekenen dat er tienduizenden schoolbussen ingelegd moeten wor den om kinderen in alie steden van de ene wyk naar de andere te bren gen om daar een .gemengde school- te vormen. De fondsen hiervoor (de kosten van één bus worden geschat op 30.000 gulden) zouden dan ont trokken moeten worden aan de gel* den die anders ten goede zouden ko men aan onderwyzerss&larissen, schoolgebouwen en leermateriaal Een dergelyke onttrekking zou ern stige gevolgen hebben voor scholen in verarmde gebieden. Het onderwys in de Verenigde Sta ten staat volgens deskundigen op een alarmerend laag peil. Schryven en lezen ls zelfs op middelbare scholen een ernstig probleem. Duizenden jon geren vallen jaariyks af zonder dat ze iets meer dan een lagere school opleiding hebben gehad. In vele sta ten wordt les gegeven door onder- wyskrachten die ver beneden de daarvoor aan te leggen maatstaven biyven, omdat de betere krachten zich liever in andere delen van het land vestigen. De roostercriteria ver schillen van staat tot staat en soms van stad tot stad in dezelfde staat. De oorzaak van deze chaotische on der wyssitua tie ligt in het zogenaam de „states rights"-principe. waardoor de staten een grote mate van auto nomie genieten. Dit principe is in de Verenigde Staten zo'n heilige koe, dat zy die zich ertegen durven uit te spreken zich blootstellen aan aan- tygingen van gebrek aan patriottis- i me en eerbied voor de grondwet.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15