ranco wil nog e monarchie in tijdens functie leven zien Honger dreigt nog in Biafra Spanje wijst Marokkanen uit Turkse premier voor de vuurproef Stakings- moeheid in Kempen mannen van de Caudillo zijn als Itijd ondoorgrondelijk DISTRIBUERING NIET ALS HET HOORT Twee bijna zeker van terechtstelling NED. PRIESTER VERMOORD Russische klacht over achterstand bij Amerikanen Centrumregering of nieuwe verkiezingen? nl1 n' (Van onze correspondent) Sim 1CELONA (GPD) „Zolang God mij leven schenkt, zal jullie zijde blijven en voor het vaderland werken", aldus ügde de nu 77-jarige generaal Franco, caudillo van Span- gratie Gods, zijn laatste toespraak tot het Spaanse Dit korte zinnetje maakte een einde aan wijdverspreide Jaties over een spoedige overdracht van generaal Fran- nbten aan de nu 32-jarige Don Juan Carlos de Bourbon, terjrig jaar zomer officieel tot prins van Spanje en toekom- :utj ining werd uitgeroepen. ,»Ti Ier ambten 3 ras ook wel te voorzien, dat sraal met zijn diepgeworteld li evoel en zijn ingeboren af- a plotselinge, geïmproviseer- entelingen, zijn verantwoor- köi id en macht niet snel zou af- 1 op de kersverse prins van en het pas benoemd „over- agt kabinet. Generaal Franco's lijk aanzien en zijn daarop ide almacht zijn immers gro te danken aan zijn on geduld en voorzichtigheid in die Spanje buiten de twee- eldoorlog hield, o.a. door in opzettelijk een uur te laat aankomen voor een topcon- met Hitler, die daardoor itig werd; de diplomaat persoonlijke macht lang laar zeker aan een verande- ur^ereld aanpaste dooi- haar I verschillende ministers uit >n: de ervaren mensenken de politici van zijn heet- E natie tegen elkaar uitspeel - hen, bijna onmerkbaar, als over het schaakbord te de eenzame caudillo van i&nd ih Spanje ooit in volle urging heeft gezegd een intiem e zijn, deze leider is er de naar om zijn regime persoonsverwisse- ut zijn verband te rukken, min spreekt Franco de laat- openlijk over „het ogenblik mijn leiding zal komen te en laat hij geen twijfel over zijn bedoeling om achter te laten in de handen i Koning Juan Carlios en een Tiinister, maar hoe, en wan- len moet niet vergeten dat Franco in zijn persoon de gste ambten van de Spaanse irenigt: hij is generalissimo ipperbevelhebber van de ooi chten, staatshoofd, regerings- pci|i nationaal hoofd (voorzitter) beweging (de staatspartij) politieke testament dat hij bekend maakte in de vorm „Ley organica del estado" ioe che staatswet) die als een ondwet dienst doet, blijkt dat vier functies over twee per- Jsil verdelen. Een koning, die fd en dus zoals in alle opperbevelhebber van de ichten zal zijn, en een eerste die de functies zal over- fan regeringshoofd en van van de staatspartij bij ische wettelijke „afvaardi- m de koning. naam als hij mag voeren), is mar kant. Verder gaat Franco graag op jacht, speelt hij tenminste twee maai per week golf en laat hij zich films vertonen in zijn privébioscoop. Zijn dagprogramma is vrij lang: hij staat op om negen uur, soms ook vroeger, en gaat niet slapen voor middernacht, waarbij hij dan altijd nog lectuur mee naar bed neemt. Modern GENERAAL FRANCO de Blanco doorkrijgt. Men kan nieuwe situatie vergelijken met die van een opperbevelhebber die aan zijn stafchef de taktische uitwer king van zijn strategische krijgs plan overlaat. Generaal Franco heeft nu ook meer tijd om zich aan zijn privéleven en zijn hobby's te wijden. Zijn officiële werkschema begint dinsdagochtend met de audiënties aan militaire per soonlijkheden, terwijl hij op woens dagen burgerlijke audiënties ver leent. Donderdags, zoals gezegd, be reidt hij de kabinetsvergaderingen van de vrijdag voor. Zaterdag, zon dag en maandag blijven dus vrij Deze dagen wijdt hij voornamelijk aan zijn kleinkinderen, voor wie hij zoals iedere grootvader en voor al zoals iedere vader die geen zoons maar slechts één dochter heeft een zwak plekje heeft. Het verschil tussen de foto's van generaal Fran co bij staatsgelegenheden, een groot vader Franco met z'n kleinzoon Fran cisco (die bij speciale wet dezelfde Ondanks het feit dat zijn rfegime prima functioneert zonder dat hfj, zoals vroeger, dag en nacht aan het roer moet staan, weet generaal Franco heel goed dat dit geen vol ledige garantie voor de toekomst be tekent. Zijn opvolgers Juan Carlos en Carrero Blanco hebben nu geem moeilijkheden, omdat iedereen weet dat zij in Franco's naam en onder Franco's toezicht handelen. Maar hoe zullen de grote volksmassa's, die van de langzame overgang niets merken, en de ambitieuze politici in het regime en in de oppositie, die zich er nu bij neerleggen dat zij tegen Franco geen kans hebben, rea geren op een „franco-isme zonder Franco"? En hoe zullen Koning Juan Carlos en premier Carrero Blanco reageren op de nieuwe toestand? Prins Juan Carlos heeft, volgens zeer recente berichten van enkele personen in Madrid die meer dan zuiver protocollair contact met hem onderhouden, voorzichtig laten we- dat hij niet alleen een decoratieve koningsfiguur wil zijn, en de Spaan se politiek in een meer decmocrati- sche richting wil buigen. Hij zou o.a hebben verklaard: „Ik ben generaal Franco's kroonprins. Maar vergeet niet dat ik ook Spanje's kroonprins ben". Naar het schijnt hebben zowel Koning Boudewijn als koning-in-bal- lingschap Constantijn hem in lange gesprekken erop gewezen, dat een hedendaagse monarchie alleen kan blijven voortbestaan als zij direct contact, onderhoudt met het volk. De koning moet zijn paleismuren door breken. Maar of een koning die lei der zal worden van een voortzetting van het huidige Spaanse regime dit kan bereiken zonder direct met zijn staatssysteem in botsing te ko men, dat is een probleem waarvoor nog geen oplossing in zicht is. Aanwijzing Twee personen jnj> aag de dag lijkt er wei- 'bj fel te bestaan over de vraag jm s twee personen zullen zijn: rsfuan Carlos en admiraal Luis Blanco, de nu 65-jarige vice sfljer van de regering. Gezien rfii il Franco's gewoonte om al- om de arm te houden, wijlen hierbij wel aantekenen nog steeds wettelijke macht m beiden van de ene op de op straat te zetten. Maar niet erg waarschyn- 'Jjfral omdat hij zijn twee op- feite reeds het werk laat eiAat zij eens officieel zul ten uitoefenen. Prins Juan Jlreedt in feite reeds als waar- s I staatshoofd op bij officiële lies, en admiraal Carre- M is feitelijk al regerings- heel wat veranderd sinds de dat. de vergaderingen, die 12 nagenoeg zonder onderbre- 'S| tiurden terwijl de ministers een (onsamenhangende groep D die geen eigen regeringsini- 2S1 nam. De kabinetsvergade- vinden nog altijd elke veer- ïi ken vrijdag plaats in Franco's „Pardo" paleis rand van Madrid, maar nu Pjj' ij slechts van 10 uur 's och- p|ot het lunch-uur. De tussen- vrij dagen vergadert de ge- met zijn economische raad, fo Ü-kabinet waarin alleen eco- ie vragen ter sprake komen. Werkschema huidige kabinetsvergaderin- ijgt generaal Franco de stuk- fijwel uitgewerkt voor zich, vohedige ministerraad ver- 's woensdags in het huis van Carrero Blanco, enkele mgen beneden de woning van Ivé-secretariaat van Prinses, Prins Carel Hugo in de r los-Becquerstraat. Dit wil Ggen dat generaal Franco de niet vast in handen heeft. Klerdag bestudeert hij de stuk- e hij van admiraal Carrero PRINS JUAN CARLOS Ook admiraal Carrero Blanco zal als eerste minister zonder steun van een brede partij geen gemakkelijke taak krijgen. Buiten de oppositie (en zelfs die nog onder voorbehoud) be staan er in Spanje geen politieke groeperingen die direct steunen op een respectabel deel van het volk dat politieke belangstelling toont. Niemand weet dit alles zo goed als generaal Franco. En hoewel talrijke politieke waarnemers geloven dat hij meent reeds voldoende voorzorgs maatregelen te hebben genomen, en dus tot het allerlaatste moment op zijn post zal blijven in de overtui ging dat zijn heengaan geen onher stelbare schade meer aan het sys teem kan berokkenen, denken anderen dat hij toch eerst een proef wil nemen. In dit opzicht herinnert men aan een uitspraak van generaal Franco, die gezegd zou hebben dat hij nog bij zijn leven de Spaanse monarchie in functie wil zien. Hoe wel Franco zich nooit in de kaart laat kijken, zijn er toch twee aan duidingen die in deze richting wij zen. De eerste is een klein, maar veel betekenend verschil tussen twee pa ragrafen in soorgeiyke grondwetten. De wet over de opvolging van het staatshoofd, van 1947, zegt in arti kel 2: „Het ambt van staatshoofd komt toe aan de caudillo van Span je, Don Francisco Franco Bahamon- de." Maar de „Ley organica del es tado" voegde in 1966, dus toen ge neraal Franco reeds zijn toekomst plannen begon voort te bereiden, iets aan deze formule toe en zegt in haar eindartikel no. Ill: „Het ambt van nationaal hoofd van de beweging komt toe aan de caudillo van Spanje Don Francisco Franco Bahamonde, voor het leven". De tweede aanduiding vinden po litieke waarnemers in het feit, dat de communiqués van de Spaanse rege ring sinds de benoemingn van Prins Juan Carlos, plotseling weer die ti tel van nationaal hoofd van de be weging, die jarenlang niet was ge bruikt, van de plank haalden en te pas en te onpas begonnen te gebrui ken bij de vermelding van generaal Franco. Vandaar dat de mogelijk heid lykt te bestaan dat generaal Franco, wanneer zijn kroonprins en zijn regering voldoende zijn „inge werkt", officieel afstand zou kunnen doen van zijn eerste drie ambten, doch op de achtergrond aanwezig zou kunnen blijven als nationaal hoofd van de staatspartij. LAGOS (Reuter, AP) Michal Ogoen, commissaris voor wederop bouw en reclassering in Zuidoost - Nigerië (één van de vier staten van de voormalige Oost-provincie Biafra) verklaarde gisteren op een perscon ferentie dat de bevolking van zijn gebied „ernstig bedreigd wordt met honger" als niet onmiddellijk hulp maatregelen worden getroffen. Volgens Ogoen heeft de regering in Lagos zich ingespannen om de ge troffen gebieden te bevoorraden, maar „wijzen recente ontwikkelingen in de distribuering door federale agenten ongelukkigerwijze op tegen gestelde bedoelingen van de zijde van die agenten". MADRID (GPD, Reuter) De Spaanse autoriteiten hébben twee leden van de Marokkaanse opposi tie, die bij verstek ter dood ver oordeeld zijn, uitgeleverd aan de Marokkaanse ambassade In Ma drid. Nog vier Marokkanen, die een Syrisch paspoort hebben, zouden aan de Syrische ambassade over geleverd zijn, die ervoor moet zor gen dat zij Spanje verlaten. De zes politici waren leden van de Unie van Volkskrachten, partij van Ben Barka, wiens ontvoering uit Parijs indertijd leidde tot een breuk tussen Frankrijk en Marokko. Zij worden beschuldigd van samen zwering tegen het regime van Ko ning Hassan II. Alle zes werden in de Madrileense Carabanchel-ge- vangenis in verzekerde bewaring gesteld in afwachting van een be- sluit van de Spaanse regering. Verdrag Tussen Spanje en Marokko bestaat geen uitleveringsverdrag. Van offi ciële Spaanse zijde is tot dusver niets over deze zaak bekendge maakt. Waarnemers achten de uit levering in strijd met de tot dusver door Spanje gevolgde gedragslijn, waarbij verzoeken om uitlevering van om politieke redenen gezoch- ten werden geweigerd. Het Nationaal Verbond van Marok kaanse Studenten in Parijs heeft gisteren aangedrongen op onmid dellijke internationale actie om „het leven te redden" van de aan Marokko uitgeleverde politici. BELO HORIZONTE (BRAZILIË) In zijn woning te Belo Horizonte is het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 64-jarige Nederlandse priester Pedro van Zanten. De pries ter, die zestien jaar in Bra zilië heeft gewerkt, is door messte ken om het leven gebracht. Vice-president van de EEG, Mansholt, in gesprek met de Franse minister van Landbouw, Duhamel (rechts), bij het begin van de gisteren in Brussel begon nen besprekingen van de EEG- ministers van Landbouw. NEW YORK (AP) „De Sow jet- Unie heeft niet alleen de wedstrijd naar de maan verloren, maar ook de economische wedstrijd", aldus een brief, die thans in intellectuele krin gen in de Sowjet-Unie circuleert en die zondag in het Amerikaanse weekblad „Time" is gepubliceerd. De Sowjet-Unie zou nu zover achter liggen, dat slechts openbare discus sie een oplossing voor verbetering van de toestand vormt. Volgens „Time" zou de brief geschreven zijn door de academicus Andrei Sa- charow, die ongeveer achttien maan den geleden in moeilijkheden ge raakte door zijn uiteenzetting over de economische verschillen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. In de brief wordt o.m. vastge steld: „Iedereen weet, dat niemand echt wil werken, maar zich alleen aanstelt voor zijn chef, en dat kunst matige gebeurtenissen zoals verjaar dagen en bijeenkomsten belangrijker voor ons zijn geworden dan de wer kelijke gebeurtenissen in het sociale en economische leven". Missionarissen Negenentwintig (r.k.) missionaris sen, die in Biafra hebben gewerkt, zijn in Port Harcourt veroordeeld tot boetes of gevangenisstraffen. Maar nadat zij de boetes hadden betaald werden zij toch opgesloten. Volgens zegslieden werden ze ten slotte naar een schoolgebouw over gebracht en daar onder bewaking ge plaatst. De militaire autoriteiten die voor een vliegtuig hadden gezorgd om ze te deporteren kregen van de politie geen toestemming ze naar het vliegveld over te brengen. De missionarissen werden ruim twee weken geleden opgehaald op hun standplaatsen in het vroegere Biafra. Dit gebeurde meteen nadat 32 missionarissen op dezelfde ten lastelegging veroordeeld waren. De leden van de eerste groep, van wie sommigen ook tot gevangenisstraffen werden veroordeeld, mochten vrijwel onmiddellijk via Lagos naar Europa vertrekken. In het gebied van de eerste federa le divisie werken nog 30 missionaris sen. Tot dusver zijn alleen missiona rissen in het gebied van de derde inariniersdivisie gearresteerd. 300 mijnwerkers blijven in mijn GENK (GPD. ANP) Ruim 300 mijnwerkers in Winterslag hebben de nu al zes weken durende staking gisteren ondergronds voortgezet. Zij daalden gistermorgen af en weiger den 's middags naar boven te komen. De directie van de mijnonderneming besloot daarop de middagploeg niet meer te laten afdalen. De stakers zijn vastbesloten onder te blijven tot een nieuwe groep stakers wordt toe gelaten. De directie van de Kempi- sche Steenkolenmijnen heeft toege zegd wel te zullen meewerken aan de bevoorrading van de ondergrond se stakers. In de mijnen in E ijsden, Zolder, Houthalen, Beringen en Wa terschei is het werk haast overall volledig hervat. De mijnwerkers zijn de „uithonge ring" beu. In heel veel gezinnen is de nood hoog gestegen. Banken en fi- nancieringsbedryven hebben beloofd de afbetalingstermijnen wel te willed opschorten. De mijnonderneming in Winter» slag was gisteren hermetisch afge sloten en werd door een grote groep rijkswachters streng bewaakt. Bij de poorten van de andere mijnen waren slechts enkele wachtposten neergezet. Hier en daar zijn groep jes studenten dooa* de politie aange houden en voor de gebruikelijke identiteitscontroles meegenomen. Andere stakingen in België duren nog voort. Bij Ford Genk was maan dag, volgens gegevens van de direc tie, maar een deel van de arbeiders aan het werk. Bij „General Motor Continental" in Antwerpen begon de derde stakingsweek. De arbeiders van de Michelin-fa- brieken in St. Pieters-Leeuw weige ren nog steeds te werken. Alleen de beambten van dit bedrijf zijn weer aan het werk. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ANKARA (GPD) De Frans- klinkende naam van de Turkse premier, Demirel, betekent in het Turks minder zoet gevooisd „ijze ren hand". Deze ijzeren hand was de laatste maanden sinds de ver kiezingen van oktober '69 tot ve ler verrassing consequent gericht tegen de uiterst rechtse vleugel van zijn eigen rechtse Gerechtig- heidspartij, de zogenaamde groep-Bilgic. Bilgic was minister van Transport in het vorige ka- binet-Demirel. waarin de premier toen nog had gegolden als de ver zoenende figuur boven de partij. Vlak na de verkiezingen, waarin de Gerechtigheidspartij 259 van de 450 zetels behaalde, begon De mirel Bilgic en de zijnen op dood spoor te zetten. Zij kregen geen nieuwe minister-portefeuilles. Toen vorige maand enkele te leurgestelde GP-afgevaardigden aanvallen op het nieuwe kabinet m op Demirel persoonlijk begon nen te doen, werden zij prompt voor de disciplinaire raad ge daagd en geroyeerd. Demirel's meerderheid slonk zo doende tot 255. Maar erger was dat zich een „groep van 72" had afge tekend die gepoogd had de premier tot een verzoening te bewegen. Toen dat mislukt was betraden onlangs daze „72" openlijk de zaal van het parlement. Met in hun midden drie van de geroyeerde afgevaardigden. Zij gingen achter de rest van de GP-fractie zitten. Van deze 72 heb ben er' nu 45 een verdere stap ge zet en tegen de regering gestemd in een begrotingskwestie. Dat was voor Demirel een reden om af te treden. Ontwikkeling Het is vermoedelijk een ontwik keling die door Demirel zelf is in gecalculeerd in z\jn uitgestippelde politiek die moet leiden tot 'n soort centrumregering in Turkije. Voor de eerste van de drie mogelijkheden om een regeringscrisis te bezweren zal hij dan ook wel niet veel voelen. Dat is: een verzoening binnen de Gerechtigheidspartij. Aangewezen mannen om die te bewerkstelligen zijn de minister van buitenlandse za ken Caglayangil of de parlements voorzitter Bozbeili. Een andere mogelijkheid is de vorming van een coalitie-kabinet met de grootste oppositieparty, de Volks party onder de 85-jarige Inönü die Jinks van het centrum" staat op gesteld. Demirel, wiens party ook na het weglopen van de 45 en zelfs van de 72, nog de grootste fractie heeft in het parlement zou op die ma nier minschien zelfs als premier aan kunnen blyven. De mogelykheid van zulk een coalitie is de laatste maanden van beide zyden herhaal- deiyk ontkend, maar dat zegt na- tuuriyk lang niet alles. Van uiterst linke zyde smaalt men dat dit de oplossing is die door Washington wordt gewenst. De derde mogelykheid wordt ge vormd door parlementsontbinding, gevolgd door nieuwe verkiezingen. Hiervoor voelt Demirel zelf waar- schynlyk het meest. Hy vertrouwt op zyn ontegenzeggelyk groeiende reputatie van ondernemendheid plus gematigdheid zonder slapheid, die toerekend zou kunnen zyn om zyn tegenstanders van links, maar voor al rechts, te verslaan. Bilgic zelf is een tameiyk klem-loze figuur die nauweiyks kans heeft op het beha len van een eigen verkiezingsover winning. Maar zyn groep zou zich kunnen aansluiten by één van de twee matadors van rechts die ken- nelyk zelf ook wel zin hebben in een verkiezingsslag. De ene is de 86-jarige Bayar, die in 1960 door het leger als president was afgezet samen met de later op gehangen premier Menderes. Hy heeft onlangs al zyn politieke rech te rechten teruggekregen en hoopt ongetwyfeld op de gevoelens van trouw by de Turkse boerenmassa. Ei- is sprake van de heroprichting van democratische party onder vrij wel dezelfde naam. Maar het is de vraag of het leger hier niet een stok- ke voor zal steken. Waarschynlyk een geduchtere vy- and door Demirel wordt de steeds actievere prof. Erbakan die als on- afhankelyk kandidaat een groot suc ces behaalde by de oktober-verkie- zingen in het orthodoxe Konya. Hy heeft een nieuwe party opgericht, die van nationale orde waarmee hy Turkye weer een Islamitisch en Ana toli sch gezicht wil geven. Onlangs liepen enkele duizenden van zyn aanhangers na de stichting van de party door de straten van Ankara roepende: „Allah, Allah". En: „Tur kye voor de gelovigen". Een schouwspel dat voor de hoofdstad van het door Atatürk geseculariseer de Turkye volstrekt nieuw was. Ongetwyfeld is Demirel, die door Erbakan van vrijmetselary wordt beschuldigd, zich evenals Inönü zeer welbewust van de gevaren die zich van deze zyde voor de Turkse repu bliek opstapelen. De verkiezingen van oktober zyn nogal lauw geweest 37 procent van het electoraat kwam niet opdagen. Nieuwe verkiezingen zouden een toetssteen kunnen vor men voor de mate aan fanatisme die er nog onder de bevolking heerst. ONTSLAGEN NA OVERHANDIGING BLOEMEN AAN DOEBTSEK STOCKHOLM (AP) Twee meisjes die op de luchthaven van Praag werkzaam zyn, zyn ontslagen, omdat zy vorige maand Alexander Doebtsek by zyn vertrek naar Turkye, bloemen hadden gegeven. Een ooggetuige vertelde in Stockholm het volgende verhaal „Toen Doebtsek langs kwam wei-den de mensen door de luchtihavenpolitie tegengehou den en kon niemand by hem in de buurt komen. Een aan tal meisjes van de CSA (de TsjechosJowaakse luchtvaart- maatscnappügaven hem ech ter bloemen en schudden hem de hand. Onlangs zyn zij allemaal door de politie ondervraagd. Men wilde weten van welke orga nisatie zy lid zyn, en merkte op dat zy nooit een dergeiyk enthousiasme voor de Russi sche ambassadeur aan de dag hebben gelegd. De meisjes kregen te horen dat hun gedrag een daad van pro vocatie tegen de Tsjechoslo- waakse republiek was geweest. Twee meisjes zyn ontslagen en verwacht wordt dat de an deren ook ontslagen zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9