Boedel van Marokkaan uit huurkamer gehaald Boete voor slip tegen woonboot 'Terug'naar Leiden en Japan Leids ter leven win- LEVENDIGER PROMENADE Bijeenkomst Alg. Kerkvergadering Voor de Leidse kantonrechter BEZOEK VAN EXPO-GASTVROUWEN j Verdachte vond echter, dat de of- j ficier nog niet clement genoeg was j i J Hy droeg immers, zo verzekerde hy de rechter nogmaals, niet alle schuld in deze zaak. „Als zy beter had op gelet en even snelheid had vermni- derd. zou er niets zyn gebeurd", lichtte hy zyn mening tot slot nog even nader toe Akkoord over nieuwe e.a.o. voor havens Qudï %eyder\ Speelde kamerverhuurder in Leiden eigen rechter? Vooruit Mevrouw mr. Soetenhorst oytken- de, dat Bennes zijn verplichtingen niet was nagekomen. Om de woor den van de kamerverhuurder te lo genstraffen legde zy een kwitantie van f 300 over. waaruit bleek dat Bennes op 1 november de kamer huur voor drie maanden vooruit had betaald. De advocate ontkende ook, LEIDEN/DEN HAAG (GPD) De Marokkaanse gastarbei der Bennes Abdellatif uit Leiden heeft gisteren in kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank geëist, dat de kamerverhuurder J. Stipdonk uit Alphen aan den Rijn hem de sleutel van zijn huurkamer aan de Cronjéstraat zal teruggeven op straffe van verbeurdverklaring van een dwangsom van f 100,- per dag van overtreding. Voor de gastarbeider betoogde de Oegstgeester advocate mevrouw mr. J. Soetenhorst-de Savornin Lohman, dat de kamerverhuurder zich heeft schuldig gemaakt aan een ontoe laatbaar geval van „eigen rechter" spelen. Door alle bezittingen van Bennes buiten diens kamer te zetten, alleen maar omdat de marokkaan niet akkoord ging met een illegale huurverhoging van 50 procent. Kamerverhuurder Stipdonk zei, dat Bennes in gebreke was geble ven zijn huur over januari te beta len en dat hy daarna beloofd had de kamer per 1 februari te ontruimen. Toen hij op het laatste moment toch niet wegging terwijl de kamer reeds weer aan een Italiaan was ver huurd had de heer Stipdonk de vrijheid genomen de bezittingen van de Marokkaan uit de kamer te ver wijderen. LEIDEN —Met het oog op de in mei te houden Algemene Kerkverga dering der N.H. Kerk houdt de Leid se Hervormde gemeente donder dagavond om half acht in de Vredes- kerk een bijeenkomst. De onderwer pen van de agenda van de kerkver gadering zullen hier worden bespro ken, waarbij het geloof, de opdracht en de gestalte van de kerk in het geding komen. Exemplaren van de agenda zijn verkrijgbaar bij het Kerkelijk Bureau, Pieterskerkhof 15. Diploma exportpraktijk LEIDEN Voor het Ivex-diploma exportpraktijk zyn geslaagd de heren B. C. A. M Langezaal (Lei den». H. P. M. Rutten (Hlllegom) en D. van den Bosch (Oegstgeest». dat Bennes zich akkoord had ver klaard per 1 februari weg te gaan „Het is niet voor het eerst dat de ze beroepskamerverhuurder zich schuldig maakt aan huisvredebreuk en eigen richting", zei mevrouw Soe tenhorst. „Het is mede daarom dat de Leidse huuradviescommissie er met klem op heeft aangedrongen da', de heer Stipdonk nu eens via een ge rechtelijke actie wordt aangepakt" Uitspraak 23 februari aanstaande. Congres in Leiden over drug-gebruik LEIDEN In sociëteit Leython wordt zaterdagmiddag een congres gehouden over drugs, waaraan mee werken de arts M. Kooyman (me de-auteur van het boekje „Soft drugs) uit Rotterdam en de Amster damse psycholoog drs. Willemse. Het congres is georganiseerd door o.m. het christelijk jongerenverbond in Zuid-Holland. Het beoogt informa tie te geven over het gebruik van drugs aan besturen van sociëteiten en andere belangstellenden, om dat elke jeugd soos vroeg of laat toch met druggebruikers te maken krijgt. Het congres begint zaterdag om 2 uur en zal om 5 uur zijn af gelopen. Beroepen te Tholen C J. van der Plas kandidaat te Katwijk a Zee, te Nes en Wierum J. Haanstra te Sua- meer, te Wilnis J. de Vreugd kandi daat te Katwijk a Zee. Aangenomen naar Kollumerzwaag G. F. A. Karstens te Zaandam, naar Winterswijk G. J. T. van Dijk te Spykenisse. Bedankt voor Austerlitz H. G van Duyl te Oisterwijk-Helvoirt. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen E. J. Duur- sema te Maassluis, te Zwolle P. C. Koster te Monster. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Hoogkerk J M. Goedhart te Drachten, te Pretoria J. G. Meijer te Zwyndrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis G. J. v. d Noort te Kapelle a d IJssel die bedankte voor Kapelle Biezelinge, te Waardenburg P. Lok te Dirksland, te Goudswaard A. Hoogerland te Wer kendam. Aangenomen naar Opheusden J. Karens te Nieuwerkeirk (Zld.)« LEIDEN Met het oog op de verlevendiging van het straat beeld in de Haarlemmerstraat op dagen dat deze fungeert als pro menade fop foto LD/Holvast) hebben burgemeester en wethou ders besloten een beperkte uit stalling van winkelgoederen toe te staan. Het gemeentebestuur heeft tot op heden vele aanvra gen om vergunning hiervoor (vol gens de preeariover ordening) moeten afwijzen op grond van de geringe breedte van de trottoirs. Omdat daartoe tijdens de pro menade-tijden nu wel de moge lijkheid bestaat, hebben B. en W. de Haarlemmerstraatwinkeliers een brief gestuurd met de mede deling. dat geen bezwaar bestaat tegen 't afgeven van vergunnin gen voor het gébruik van een 75 cm brede trottoirstrook voor uit stalling van winkelgoederen tot een hoogte van 1.50 meter. Het gebruik van de (dan afgesloten) rijweg wil het college in het al gemeen niet bevorderen voor uit stalling van winkelwaren. LEIDEN De categorie „ver- k eerszond aars" werd gisteren op de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn, onder meer ver tegenwoordigd door een 62-jarige au tomobilist uit Den Haag. Hij moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij met zijn auto op rijksweg 44 een voor hem rijdende auto ging in- LEIDEN De Japanse gastvrouwen in het Nederlandse paviljoen op de Expo '70 in Osaka zijn bij hun bezoek aan ons land met hun neus in de sneeuw gevallen. De kimono's, die ze zaterdag bij hun aankomst droegen, bleken gisteren bij hun bezoek aan Leiden verwisseld voor dikke winter mantels en laarzen-tot-de-knie. Toch leverde de eerste dag van het veertiendaags oriëntatiebezoek een „teruggang" op naar Japan. De meisjes zagen een stukje van hun land in „Volkenkunde Terug-naar-Leiden betekende de eerste rondreisdag voor drie van de Nederlandse gastvrouwen, die met hun Japanse collega's optrekken. Tot de Nederlandse groep behoren drie Leidsen: de langharige Margriet de Koning Gans. de blonde Christine Ketel en de donkere Lilian Ho-Kang-You. Bij de thee waren ze als het ware „thuis", in de academie, waaraan ze studeren of net hun studie hebben voltooid. Margriet (27), afkomstig uit Den Haag en wonend aan het Gerecht in Leiden, is klaar met haar studie Nederlands voor dat ze voor een half jaar naar Japan vertrekt. „Lekker ach ter de rug" lacht ook Lilian (23), hip in kanariegeel, en ze doelt op de studie rechten, die ze vijf jaar geleden in Leiden begon, na haar overkomst uit geboorteland Suriname. „Hele maal vrij" gaat innemende Lilian, die ook een kamer aan het Gerecht had, naar Osaka. Tegen de warmte ziet ze niet op. „Ook kou en sneeuw als nu doen me niets". Christine is 21 en derdejaars in een studierichting, die haar tijdelijke werkkring in Japan van pas komt. Ze stu deert Japans en kan dus nu in haar studietaai spreken, zo als er bij het gezelschap Japansen twee zijn, die Nederlands spreken en verstaan. Ambassadeursdochter Christine heeft toch contacten met het land van de rijzende zon. Haar wieg stond er en later op de diplomatieke reizen van haar vader kwam ze er nog een keer terug. Nu gaat ze opnieuw om daar na haar studie in Leiden voort te zetten. Ze studeert bij prof. dr. F. Vos (Japanse- en Koreaanse taal- en letterkunde), die gistermiddag in „Volkenkunde" een Japans woord van welkom sprak nadat de Leidse VVV- directeur A. Dekker het gezelschap snel van zijn kantoor naar het museum had „doorgeloodst". De huidige VVV-nederzet- ting leent zich niet voor ontvangst vanwege de ruimte. De hoop is gevestigd op het nieuwe kantoor tussen station en NZH-gebouw op het Stationsplein, waarvoor de tekening - klaar ligt op het bureau van de heer Dekker. Engels was verder de voertaal van degenen, die de Japanse gasten/gastvrouwen begroetten, in het museum, in de uni versiteit en tenslotte in het stadhuis, waar het gemeente bestuur het gezelschap ontving voordat het aan tafel in „Nieuw Minerva" het bezoek aan Leiden afsloot. In „Volkenkunde" ging de belangstelling vooral uit naar halen, terwij] de bestuurster van een andere auto al doende was zyn auto in te halen. Er ontstond een fikse botsing, die mede tot gevolg had. dat laatstgenoemde auto in de midden berm terecht kwam en twee inzitten den ervan vry ernstig werden ge wond. Verdachte gaf te kennen, dat hy zich niet schuldig voelde aan de bot sing. „Toen ik die auto ging inhalen, reed zij minstens nog zo n 80 meter achter my. Ik kan, dacht ik, die ma noeuvre nog best doen. Zy moet wel erg hard hebben gereden om zo gauw by my te zyn. De klap van de bot sing verraste my volkomen. De kantonrechter citeerde uit het proces-verbaal, dat drie getuigen des- tyds hadden verklaard, dat verdach te ging inhalen toen de derde auto hem op nauwelyks vyf meter was genaderd. „Hoe komen zy daarby. De door my opgegeven afstand is de enige juiste", verzekerde verdachte de rechter. Deze trok dit sterk in twyfel en hield zich aan de afstand die de getuigen opgaven. Zo ook de officier, mr. A G. Pos, die tot de conclusie kwam, dat ver dachte kennel yk niet best afstanden kon schatten en zich er biykbaar ook niet van bewust was, dat op snelwe gen met hoge snelheden wordt gere den „Ook al bedroeg de afstand zo'n 80 meter, dan nog had verdach te achter die auto miaeten blyven tot die besturster voorby was", luidde zyn slotoordeel. Hy eiste een boete van f 100 of 20 dagen, er nog aan toevoegende: „Al leen omdat verdachte nog een blan co strafregister heeft, wil ik zyn rij bevoegdheid ditmaal nog buiten het II geding laten". In zUn vonniswyzing gaf de kan tonrechter te kennen, dat hy ver- dachtes opvatting van veilig verkeer zeer afkeuringswaardig vond en dat hy dan ook biy mocht zyn met slechts een geldboete. Het vonnis luidde conform de eis. de Japanse afdeling van het museum, waar conservator drs. Gan Tjiang Tek het charmante gezelschap langs de vitrines leidde. Daar vroeg onze fotograaf ook een glimlach van de drie Leidsen, v.l.n.r. Christine Ketel, Margriet de Koning Gans en Lilian Ho-Kang-You. (Foto LD/Holvast) Over streep Een 20-jarige timmerman uit Lei den haalde met zyn auto in een bocht van de Maresingel een voor hem rydende auto in. Hy kwam daarby op de linkerweghelft terecht en aldaar in botsing met een tegen ligger. De gevolgen bleven beperkt tot twee (overigens niet gering) be schadigde auto's. Het excuus van de timmerman kwam hierop neer: „Die tegenlig ger was nog ver genoeg weg om veilig te kunnen inhalen". De kantonrechter wees verdachte erop, dat inhalen in bochten altyd byzonder gevaariyk is. De officier ont hulde in zyn requisitoir, dat verdach te in feite nog een tweede overtre ding had begaan en bofte, dat hy hiervoor niet was vervolgd. „Want, zo lichtte hy nader toe, „in de des betreffende bocht ligt een ononder- ROTTERDAM (GPD) Werk gevers- en werknemersorganisa ties in de haven zyn het eens ge worden over de herziening van de cao. Zo is besloten dat de vakantie dit jaar met twee dagen wordt uitge breid (over alle vakantiedagen wordt vakantietoeslag toegekend Aan werknemers boven 55 jaar wordt één extra dag extra vakantie toegekend. Verder werd voor werknemers die volgens rooster verplicht zyn op za terdag te werken maar voor wie geen werk beschikbaar is, een vergoedings regeling getroffen. Een ander punt is dat zowel in Amsterdam als in Rotterdam een permanente commissie van overleg wordt ingesteld met 'n overkoepeling voor belde havens. Daarin zullen o.m. het probleem van de oudere werkne mers. de kwestie georganiseerden/ ongeorgansieerden en 'n aantal spe cifieke haven vraagstukken aan de orde komen. Zowel voor dit Jaar als voor 1971 zal een reële koopkrachtverbetering van 2,75 procent worden toegekend. Ter handhaving van deze welvaarts verbetering zal by elke styging van het prysindexcyfer van de gezins- consumptie met 2 procent boven het, peil over Januari 1970 een toeslag van 2 procent op de lonen worden gegeven, met een maximum van 6 procent per Jaar. Voor de overgang op dit nieuwe sy steem wordt direct een inzet van 2 procent gegeven, zodat de loonsver hoging per januari 1970 totaal 4,75 procent bedraagt, nadat de eén pro cent duurtetoeslag over 1969 in de lo nen is verwerkt. De looptyd van do nieuwe cao is twee jaar. broken witte streep en daar had ver dachte niet overheen mogen gaan". Van de wél ten laste gelegde over treding eiste hy oen geldboete van f 60 of 12 dagen. De kantonrechter vond de eis te mild en vonniste met f75 oub6. 15 dagen. Tegen boot Een 19-jarige schilder uit Leiden kreeg in de avond van de 31ste au gustus een niet alledaagse botsing op zyn conto. Toen hy nameiyk met zyn auto in een bocht van de Haar lemmerweg in een slip raakte, bot ste de onbestuurbare auto tegen een langs de wal liggende woonboot op. De boot ving de klap op en voor kwam tevens, dat de auto het water in dook. De schilder liet verstek gaan. Zyn vader nam de verdediging over. Deze voerde als excuus voor de stunt van zyn zoon aan, dat het weg dek ter plaatse zeer slecht was en nog is. .In dezelfde bocht raakten binnen twee weken tyds nog vier andere auto's ook in een slip", kon hy de kantonrechter mededelen. Dat wist hy uit eigen informaties. De kantonrechter trok dit in twyfel. Er was althans van de overige „slippen" niets bekend. „Uw zoon reed 50 km/u en dat was daar veel te hard", wist hy wel met zekerheid. De officier deelde de vader mee, dat het slechte wegdek niet als een excuus voor de auto-slip kon worden aangevoerd. Ook hy was van oordeel, dat de veel te hoge snelheid van verdachte de oorzaak van alles was. Hy eiste een boete van f 60 »Df 12 da gen. De vader bepleitte uiterste cle mentie. zyn zoon had toch al zo'n financiële strop, omdat zyn auto flink beschadigd werd. De kantonrechter kwam de jeugdige schilder iets tege moet en vonniste by verstek met f 50 of 10 dagen. ADVERTENTIE Recepties huwelijks-, familie-, zaken-, jubileum- en promotiediners PAGINA 3 NED. HERV. KERK jgWBDAO jjf w>*> LEIDEN Ook de avondspits van gisteren bracht in Leiden een sneeuwjacht, die het verkeer ont wrichtte. De foto's (LD/Holvast) spreken duidelijke taal- Op de brom fiets is het een ellende, fietsers en voetgangers hebben het even moei- lyk, maar ook automobilisten heb ben de handen vol. En dan is het wegdek op het Stationsplein (foto rechts) schoon vergeleken by ande re straten in de stad. Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51, LEIDEN. Tel. 33144*

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3