Schenk, wat een kampioen Oslo in cijfers Slot 10 km reed ik blind" ROOYAKKERS N.V. Noorse politie liet zuchtend alles toe van wild legioen ornaes volkomen weggereden MERCEDES-BENZ i>T)AG 16 FEBRUARI 1970 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD >LO (GPD) In de catacomben van het Bisletstadion Oslo stond Kees Verkerk er een beetje somber bij. „Het is jersoonlijk tegengevallen", zei hij eerlijk. „Ik had op drie jiden gemikt, twee ervan raakte ik met onderdelen van tij. iden kwijt aan Jan Bols en Ard Schenk. En op die tien- »"o end meter was er toen voor mij geen wereldkampioenschap te behalen. Alle complimenten overigens voor Ard. Die t een formidabel seizoen achter de rug. Hij is ook nog in om de wereld-sprinttitel in West Allis te pikken". Verkerk derde in Oslo, Vols vierde, Eddie Verheyen ing. ide en Jappie van Dijk als ge-1 Nederlander bij de laatste n op de zestiende plaats, allen uit torende Ard lige ik. Hij was het, die voor de opkpg maal in dit seizoen alle voor zich opeiste. Hij was iie wereldkampioen werd en ant tet deze grootse prestatie al- kyrse en Zweedse prognoses g,. r wierp. De Noren en de Jen, achze hadden Ard ik in Dinsbruck een toevals- ioen genoemd. Ze waren in relopen vijf jaren nog niet nde met de neus op de fei- féedrukt. nfc V( >i« ju Voorspelling mk. nooit wereldkampioen. In wel tweemaal tweede, twee derde in de laatste vyf jaar. delp hü vorig seizoen in Deventer EX en val naar de lagere regionen Terwezen. Ard Schenk ook een- Europees kampioen in die pe- Die Ard Schenk had daarmee aï wr nog niet voldoende gepres- |n om de Noren en Zweden te uui ^en van zi!n kl&sse- In bijna -0I] oorse kranten stond het in de te'. pen dagen te lezen De strijd TTj wereldtitel zou gaan tussen "ornaes. het Noorse idool en Claeson uit Zweden. Daar na ja, het Nederlandse trio: 'erkerk en Schenk. Noren en Zweden konden pra- voorspellen wat ze wilden wat ze hadden geschreven tijdens het weekeinde in Oslo eigen ijspiste van Bislet weg- [d door dat Oranje-trio. U Ie feiten. Schenk, derde op de eter, Schenk één, Kees Ver- ;wee op de 1500 meter, Jan ién, Verkerk twee, Schenk drie 5000 meter en Bols één, Ver- lrie op de 10.000 meter. In het assement weer twee Nederlan- ip het ere-podium. Schenk de kampioen en Verkerk derde. 3ols op de vierde plaats was ^Nederlandse succes volkomen. pas daarachter kwamen de „verslagen favorieten, Fornaess ?eVon is een ding in Oslo duidelijk jen. Nederland heeft de aai «reputatie in de wereld her- And Schenk maakte in Inns- reeds duidelijk, dat Oranje op te ug naar de top was. In en ras er geen twijfel meer moge- de ird Schenk, Kees Verkerk en >nk ols bezetten drie van de eerste ?en laatsen in het eindklassement, t was aan de 28-jarige Noorse an Magne Thomassen te danT dat Noorwegen, eens het island bij uitstek, niet geheel e topplaatsen werd weggedrukt, er was meer. Ditmaal moet r maar eens allemaal uit. Be enheid siert de mens, toppres- moet men etaleren. Er was Eddie Verheyen brak door. j. ilde niet meer de laatste Ne- ider van de vijf zijn. Hy wilde af-1we* eens uitblinken. ,.|ie Verheyen werd negende in algemeen klassement. Maar leer sprak tot de verbeelding fersloeg Dag Fornaess in een >nl<jlc duel op de 10.000 meter niet bang mMr Nee heb niet M in een hartverwarmende stijl. Zijn nimmer aflatende moed stempelde hem tot een nuttig lid van de Ne derlandse kernploeg, een rijder die zijn plaats meer dan waard is. Ard één. Kees drie. Jan vier. Er waren veel ogen blik ken om nooit te verge ten. Die race van ftrd Schenk op de 500 meter. Tegen de gerenommeerde sprinter uit West-Duitsland. Erhard Keiler. Ard verloor het duel op de laatste meter: 40,26 tegen 40.30. Het was een prachtige start van dit kampioenschap van de Neder landse ploeg. Daar waren die drie Nederlanders op de 5.000 meter. Dit maal Jan Bols één. Kees Verkerk twee en Ard Schenk drie. Toen. aan het einde van die eerste glorieuze dag. ging men in alle ernst denken aan een enorm Nederlands schaats- feest. Dat is het ook geworden daar in Oslo. Dan die 1.500 meter. De manier, waarop Ard Schenk zyn grootste concurrent Magne Thomas sen, van zich afschudde. „Ik viel", zei Ard. „ditmaal meteen aan. Ik wachtte niet zoals in Innsbruck te gen Fornaess tot de laatste ronde. Magne raakte erdoor verrast. Het gehele Noorse kamp trouwens. Die hadden de rit tegen Fornaess tot in het oneindige gerepeteerd. Zó moest Magne rijden. Maar Magne reed precies verkeerd, omdat ik de zaak omdraaide. Op de helft van de wed strijd met twee binnenbochten voor de boeg had ik hem in mijn zak". Daar op die 1500 meter legde Ard Schenk evenals in Innsbruck de basis voor zijn eindoverwinning. Hij reed Thomassen, die pal achter hem was gebleven op de eerste dag, naar een op de tien kilometer omgereken de achterstand van bijna veertig se conden. En Kees Verkerk rukte op naar de derde plaats in het algemeen klas sement. Een plaats, die hij op de 10.000 meter met succes zou verde digen. Er was op die 1500 meter ook een kleine teleurstelling. Tot ver bazing van al wat Nederlander was, bleek Jan Bols op die afstand niet op dreef. Goed, hij had dat incident je met de baanrechter, maar dat kan niet helemaal als excuus gelden Op het ijs van Cortina d'Ampezzo had hij Ard Schenk volledig bijge houden op deze voor hem zo moeilij ke afstand. Nu moest hij definitief afhaken. Zijn 2.08.1 was 3.7 seconde slechter dan de 2.04 4 van Ard. Wa ren de illusies op een topklassering voor Jan Bols verdwenen, de noor derling zou op die tienduizend me ter revanche nemen. Die tien kilometer. Ard Schenk, die wederom de ongunstige eerste rit lootte en een tyd moest „zetten". Schenk, die in een feilloos ritme tussen de 363 en 37,5 seconden zyn rondjes draaide en pas tegen het einde even terug moest, kwam tot 15.33.0. Pfrommer: „Ard was op een schema van 15 48 vertrokken. Ik had hem gezegd: Ard. daar moet je minstens vijf seconden onder blijven. Ard ging zo hard, dat ik het spoedig op 15.40 terugdraaide en wat later op 15.32. Daar ls hy ongeveer op uitgekomen. Ik wist na zijn 15.33 al, dat hij wereldkampioen was". Schenk: „Toen Kees met 15.28.6 in mijn nabijheid was gebleven, was ik OSLO (GPD) Wat een kampioenschap! Vergelijkingen gaan mank. wat daar gisteren in de namiddag geschiedde op de ijspiste van het Bisletstadion in Oslo. Daar stond de nieuwe wereldkampioen Ard Schenk te luisteren naar zijn volkslied, geflankeerd door Magne Thomassen die tweede werd en Kees Verkerk die de derde plaats voor zich had op geëist. Daar gooiden alle Nederlandse rijders tijdens een ereronde tweeduizend verpakte tulpen naar de Noorse toe schouwers op de tribunes. En het legioen maakte zich klaar voor de slotapotheose. De speaker mocht in nog zulk keurig Nederlands verzoeken om ruimte voor de ere-ronde van Ard Schenk, het legioen wilde zelf deelnemen aan de huldiging van een groot kam pioen. Het drong op, dansend, juichend, zingend. Zwaaiend met banieren en vlaggen. Honderden oranje ijsmutsen maak ten van het legioen een kleurig festijn. Het „seiern ervor" (de zege is ons) van de Noren was allang verdrongen door de eigen welbekende vaderlandse liederen. Maar dat was nog niets vergeleken bij die laatste stunt van het plotseling stuur loos geworden leger van schaatssupporters. Ineens, vlak na die ere-ronde van Ard, bestond er geen afbakening van de baan meer. Honderden, duizenden Neder landers holden de ijspiste op. Rijders en officials werden over stroomd door 't dolle enthousiasme van de nimmer aflatende supporters. Midden in die deinende menigte, vlak voor de ere-loge waar de Noorse koning juist verdwenen was, werden Eddie Verheyen, verzorger Dik de Vroome, Jappie van Dijk als het ware meegedragen. De Noren die gebleven waren om een groot kampioen te huldigen, waren stomverbaasd. Ze hadden het altijd met daverende yel's afgedaan. Dit was nieuw, compleet nieuw. De politie liet zuchtend alles toe en het legioen kreeg zijn zin. Minuten lang bleef het zingend, joelend en juichend opdringen. Toen stroomde de piste lang zaam leeg. De supporters. 4000 in getal, namen de weg naar huis, naar de bussen die hen naar het vliegveld voerden, naar de treinen die ook een aandeel hadden in de verplaat sing van het enorme schaatsleger. Nog lang daarna kon men het overal in Oslo horen; de liederen van de Zilvervloot, van Anna Paulona, van Keessie. Het heya Schenk klonk ditmaal het langdurigst. Boven: Het werk ts vol bracht: Ard Schenk heeft zijn 10 kilometer gereden in 15.33,0 en Pfrommer heft al in triomf de arm van de Noordhollander omhoog. Rechts: Het legioen liet zich iveer danig gelden. Hier een verkeersbord dat aan geeft. dat het inhalen van Nederlandse rijders eenvou dig niet is toegestaan. geleden als in Innsbruck, waar For naess zo enorm terugkwam. Toch sleepte Jan Bols Thomassen een tijd mee. Maar toen hü hem eindelyk had losgereden. wist ik dat niemand mü meer die wereldtitel zou afne men.' De tienduizend meter, Een tweede triomf voor Jan Bol6, die samen met Thomassen Verkerk van een ze ge op één van de vier afstanden afhield. Bols, die zes ronden voor het einde eindelyk weg kon komen. „Ik heb ge reden voor wat ik waard was", zei Jan Bols eenvoudig. „Ik kon Magne maar niet loskrygen. Toen ik die twee binnenbochten kreeg en onge veer vier meter voorsprong had, dacht ik: Jan, nou versnellen dan ben je hem kwyt. Dat lukte ook." Op die 10 km louter Nederlandse triomfen. Verheyen. die dolgelukkig was met zün zege op Fornaess, Schenk, die een andere Noor. Sten- sen, op bijna 14 seconden reed. Jan Bols, die ThomEissen op de knieën kreeg en Kees Verkerk, die Tveter een halve baan achterstand bezorg de De benjamin in de Nederland se ploeg, Jappie van Dük sloot het wereldtoernooi af met een schitte rende overwinning op één van de grote favorieten: Claeson uit Zweden. Mooier kon het niet. In het Bisletstadion, in het Noorse hol van de leeuw. Ls dit weekeinde veel duidelijk geworden: Nederland is met een veel bredere basis dan enkele jaren geleden terug aan de top van de internationale schaats wereld. Geen Noor. geen Zweed, geen Ras zal dat meer kunnen ontken nen. Gefaald Dag Fornaess werd vorig jaar een groot kampioen genoemd. Hy weid Europees kampioen in Inzeil en we reldkampioen in Deventer by de gra tie van de weergoden, die Verkerk by zonder slecht gezind waren. Dag Fornaess is vorig seizoen aan de top gekomen, deels door eigen capacitei ten —die hy ontegenzeggelyk bezit maar mede door de pech die Ver kerk ten deel viel. Dit Jaar na Innsbruck is Fornaess drie weken lang uit de circulatie geweest. Hy moest en zou wereldkampioen wor den in eigen land. Tot enkele uren wxw de wedstrijd heeft hü zich ver borgen gehouden op een onbekende plek. Hy was niet by de Noorse ploeg, die ook al in een apart trai ningskamp was ondergebracht De Noorse ploeg faalde in de opdracht de wereldtitel voor Noorwegen te be houden. Fornaess faalde eveneens. Totaal. Fomaess kwam te gespan nen aan de start. Hy maakte een misslag op de 500 meter. Hü liep te hard van stapel op de 5000 meter, hy stortte daarop ineen. Hy kon in een persoonlijk duel Claeson op de 1500 meter niet van zich afschud den en verloor evenals in Inns bruck kostbare seconden '1,8) op Schenk. En als genadeklap kreeg hy op de tien kilometer nog ongezouten klop van een zi^als de Noren het noemen „tweederangs Nederlan der". Eddie Verheyen. Fornaess heeft met gebogen hoofd de schaatsarena verlaten. Of hy er ooit nog zal te- rugk'eren? Wij hebben zo het idee. dat deze pynlijke nederlaag het ein- 500 m l.SOOm 5.000 m 10.000 m Totaal L Schenk 40.30 W) 204.4 11 7.30,7 3) 15.33.0 4) 173 487 2. Thomassen 40,15 1) 206,1 3) 733,5 4) 15.27.2 2) 173.898 J. Terkerk ♦1,57 (10) 2.04.6 3) 7.29.0 2) 15.28,6 3) 174 436 4. Bols 41,78 (14) 2.06J 9) 7.28.6 1) 15.22.6 1) 175.470 5. Porraeee 40.87 6) 2.06,2 4) 7.38,2 T> Oi co «O 6) 175.T1T 6. Claeeon 40,76 5) 2.06.2 5) 7.39,8 (11) 15.57.4 (13) 176 687 7. Steneen 41,02 (12) 207,0 6) 7.37,4 6) 15.46.9 8) 177.036 8. Tveter 41,17 8) 2.06.2 (10) 7.36,9 5) 15.53,7 (10) 177.278 9. Verheyen 4224 (18) 2.07,5 7) 7.39.0 8) 16.353 5) 177.430 10. Henriksen 41.62 (12) 2.08,6 (11) 7.39,4 9) 15.48.0 9) 177.827 11. Höglin 41,12 7) 2.08,0 8) 7.42.8 (14) 16 06.3 (16) 178.389 12. Koskinen 42.28 (19) 2.10,1 (14) 7.39,1 (10) 16.40.5 T) 178,922 13. ZAmmermann 49.07 (17) 2.09.4 (13) 7.40,9 (13) 16.993 (14) 179 268 14. Lavroeejkin 42.48 (21) 2.09.3 (12) 7.44.0 (16) 18.57,0 (12) 179.760 15. Joemoejev 42.56 (22) 2.11,7 (10) 7.43,7 (15) 16.03.9 (16) 181 026 16. Van Dijk 43.26 (26) 2.12.4 (17) 7.40,7 (12) 16.56,6 (11) 161 818 ADVERTENTIE OEGSTGEEST - TELEFOON 01710—6185S REEDS 30 JAAR DEALER VAN schap volledig. De Nederlandse chef d'equipe. Jacques de Koning uit schaatscoach verdient een compli- Purmerend. Een oude rot in het ment. omdat hü mede een groot aan- scheatsvak, die ditmaal de ohrono- deel heeft gehad in dit schitterende meter bediende en de schema's succes. Luister maar eens naar de langs de baan uitrekende. „Leen Pfrommer", zegt deze De Koning, ,,te zyn gewicht in goud waard. Hy wijze. Hü heeft overwicht. Omdat hy veel van de materie afweet kan weet hoe hy met de Jongens moet hü veel goede adviezen, zelfs aan de omgaan. Hü benadert se op eigen toprijdersgeven". OSLO (GPD) In een van de sporadische momenten, dat de nieuwe wereldkampioen in de catacomben van het nog altijd la waaierig Bislet alleen kon zijn, herinnerde Ard Scenk zich weer de eerste confrontatie met de Noren dit seizoen. Dacht hij terug aan de landenwedstrijd in Heerenveenin het begin van dit triomfan telijke seizoen: toen Dag Fornaess. die toch zo verliefd is op winnen, in een persoonlijk duel werd geklopt. „Zo", mompelde Schenk na die race, „die heeft zijn eerste tik te pakken. We moeten nog enkele klappen uitdelen, en dan wordt meneer Fornaess misschien wat kalmer". Dat gebeurde. De vorig jaar zo succesvolle Noor werd herhaaldelük geconfronteerd met nederlagen en Ard Schenk draafde dapper mee in het elitegroepje, dat daar voor zorg de. „Je ziet. welke gevolgen dat voor hem kan hebben," zei de Noordhol lander gistermiddag met enige vol doening. „Fornaess is erg gevoelig I voor verlies. Dat kan hy mentaal niet goed verwerken. Daar komt nog by, dat hü hier onder grote druk stond en alles bü elkaar is dat veel te zwaar voor hem geweest. Dan heb je meer nodig dan alleen een goede vorm." Ard Schenk bezat dit seizoen dat tikkeltje „méér" waarmee je kam pioen wordt. Na een aanloop van vijf wedstrydwinters kon hy bovendien de beheersing opbrengen zichzelf buiten de ry van topkandidaten te zetten. Zodat hy onbelast en volko men ontspannen naar Oslo reisde. „De Noo: je kranten hebben me daarby geholpen," sprak hü dank baar. „Voor hen ben ik nooit favo riet geweest, myn Europese titel za gen ze als een vergissing Ik vond het best. Het werd er voor mij alleen maar gemakkelyker door. „Gemak- de kan betekenen van Fomess als kelyker zelfs dan in Innsbruck, drie :fpi Bols plofte na zijn formidabele 10.000 meter vermoeid op een Hkttecr- Niemand die daar wat van zei, want Jan had zijn rust ?ldfcej en dwars verdiend. schaatsenrijder: Hy is, zo zeggen de Noren ook, het type van de ééndags vlieg. Leen Pfrommer en rijn Jongens weken geleden. Daarom durfde I Schenk zaterdagavond al te zeggen: „Nu heb ik toch een reëele kans. nu k&n ik wereldkampioen worden." beheerste»! dit wereldkampioen- 1 Wat hem niet in paniek bracht, lnte- liep goed af". gendeel: de eindelyk achter de rug van Kees Verkerk tevoorschyn geko men Noordhollander vond ook in die situatie de juiste concentratie. Waar door hy, zelfbewust, al in de eerste rit van de 1500 meter beslissend kon uithalen en zichzelf op een veilige plek kon neerzetten. „En toen ik 15.33 op de tien kilometer had gere den, besefte ik dat er weinig meer kon gebeuren," zo zei hy na afloop. Heel even nog was Schenk benauwd, dat rivaal Magne Thomassen door Jan Bols over de kloof zou worden getrokken. Maar die angst bleek on gegrond. Ard Schenk mocht zich voor het eerst ln zyn toch al lange carrière laten huldigen als wereld kampioen. „Eindelyk, eindelyk, zei Schenk toen hy van het üs stapte, „ben ik nu zelf wereldkampioen. Het is toch gelukt". Waarna hy zich ineens die eindeloos ïykende slotrace, de tien kilometer, voor de geest haalde. „De laatste vyf ronden wist ik van niets. Ik zag en hoorde niemand en wist dus ook niet op welk schema ik reed. Op 15.48 was ik vertrokken. Maar dr. Lap en Leen Pfrommer hadden gezegd, dat ik daar ver be neden moest eindigen om zekerheid te hebben. Ik kon al vlug overgaan op een snellere tyd. maar tegen het einde reed ik heelmaal „blind". Het Wat voor hen. cfte da afgelopen weken in Schenks nabüheid vertoef den niet zó verwonderiyk was. Hü slaagde er, zonder zichtbare moeite, na Innsbruck in de vorm te handha ven en bü te schaven waar nodig waa. „En zodoende voelde ik me over het geheel nog sterker dan bü het Europees kampioenschap", be kende Schenk na afloop. „Die eer ste dag gaf me natuurlijk een enor me stimulans, want t ging op de 500 en 5000 meter helemaal naar wens. Dan weet je, dat ook de overige af standen goed kunnen zitten en dat heeft me vertrouwen gegeven". Daardoor kreeg hü nóg meer ge loof in eigen capaciteiten dan hy in de loop van dit seizoen al had ge kregen. Zelfvertrouwen immers was al een sterk punt bü Ard Srfaente. door de combinatie studie-sport,. Leen Pfrommer en dr. Lap moesten Schenk op een gegeven moment zelfs ietwat korzelig toespreken en hem sommeren een keus te maken. „Maar dat tekort aan zomertraining is be slist geen nadeel voor me geweest", zei de kampioen resoluut. ,Als je vyf of zes jaar, zoals ik, serieus aan topsport hebt gedaan, dan heb je een goede ondergrond. En als je dan eenmaal weer goed en gecon centreerd begint, ie de oonditie snel terug. Het is voor my erg goed ge weest om het zo te doen. Ik heb nu steeds ontspannen tegenover de sport gestaan en ik kon er meer afstand van nemen. Zodat ik van alle poes pas er om heen datgene er uitpik te, wat ik dacht nodig te hebben". West Allis EDDIE VERHEYEN klopte Fornaess En dat, die methode van voorbe reiding. heeft Ard Schenk enorm sterk gemaakt. Waardoor hy een heel seizoen, al van de stryd om de IJssel-Cup af. aan de top kon staan. Misschien zelfs sluit hy de reeks in West Allis af met nóg een wereldtitel. „Ik sta er inderdaad re- deiyk goed voor", wilde hy toegeven. „In dat sprintkampioenschap moet ik ook hoog kunnen eindigen, gezien de resultaten op de 500 en 1500 me ter hier in Oslo". Volgend seizoen moet zich zelf» in hoofdzaak tot die korte afstanden gaan bepalen: „Omdat dan de stu die voorrang krijgt. Maar ik hoop het contact met het üs niet te veel te hoeven missen. Anders moet je byna opnieuw beginnen". Wat jam mer zou zün, want Ard Schenk is feiteiyk pas nü, anno 1970, echt doorgebroken

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7