D '66 Leiden tegen samen voeging Vijfentwintigjarig bestaan van BNMO Leiden VREDESTEIN Strafmaat op school komt in beraad Uw macht over het stuur Gemeenteraad vraagt nog steeds advies Leuke eenakters bij Imperium van Leids verhuisbedrijf Gouden feest examens Uw macht over het stuur Op bezoek bij bruidspaar Academische Na verwijdering van gymnasium li, MAANDAG W FEBRUARI 1370liEIDSCH DAOffliAB PAGINA 3 J LEIDEN Gelet op het emancipatieproces, dat zich op het ogenblik in zeer snel tempo bij de schoolgaande jeugd vol trekt, zijn burgemeester en wethouders van mening, dat de gehele opzet van de verordeningen inzake de strafbepaling op gymnasium en scholengemeenschappen opnieuw onderwerp van beraad zouden kunnen zijn. Daarbij zou te overwegen zijn op welke wijze de mogelijkheid van beroep, zo deze gewenst zou blijken, in de bepalingen kan worden opgenomen. Aldus zeggen B. en W. in hun antwoord op vragen van het raads lid Gransch (PvdA) naar aanleiding van het wegzenden van een leerling van het stedelijk gymnasium voor 14 dagen. Het college noemt wijziging van deze verordeningen een ingrij pende zaak. waarbij uitvoerig over leg moet worden gepleegd met de schoolleiding en verder hierbij be trokkenen. De door de heer Gransch geopperde mogelijkheid om per school een beroepsinstantie in te stellen komt ook aan de orde, even als de wens nadere regels te stellen omtrent onder meer het horen van een leerling en de ouders vóór de strafoplegging. B. en W. zullen trachten dit zoveel mogelijk te be spoedigen. Een beroepsmogelijkheid in strikte zin is niet aanwezig. B. en W. zijn evenwel van mening, dat de vragen steller er hi. ten om-echte van uit gaat. dat een formele beroepsmoge- lijkheid de enig werkelijke waar borg zou zijn om te verhinderen, dat bij strafmaatregelen willekeurig te werk wordt gegaan. B. en W. zijn van oordeel, dat voorschriften met ingebouwde preventieve waarborgen in veel gevallen beter de belangen van de betrokkenen kunnen dienen dan een formele beroepsmogelijkheid achteraf. Het college had in dit geval een bevoegdheid om zijn invloed aan te wenden en heeft van dit repressieve toezicht gebruik gemaakt met het resultaat, dat de straf werd gewij zigd. Bij de voorbereiding van strafver ordeningen in de twee voorafgaande jaren is bij het overleg nooit de wens geuit een regeling inzake be roep op te nemen. In 1968 en 1969 kwamen de zaken ter sprake, maar raad heeft daarbij niet gestaan op een beroepsmogelijkheid. B. en W. stellen, dat moeilijk kan worden ge sproken van een „ernstig verouderde situatie", zoals de heer Gransch doet. Het college vraagt zich verder af of thans, nu één bepaald geval in de publiciteit is gekomen, voldoende aanleiding bestaat om de bestaande situatie nu opeens als ernstig ver ouderd te kwalificeren. Tot de tallozen, die kwamen fe liciteren, behoorden ook burge meester mr. G. C. van der Willi gen en de heer C. FMeerpoel, on der-voorzitter van de Kamer van Koophandel. Op de, foto (LD/Holvast) knoopt burgemeester Van der Willigen een praatje aan met de stichter van de gouden firmade heer C. A. Mostert. Liriks diens zoon Wim. De receptie werd gevolgd door een feestelijk diner voor het 23 man tellend personeel. Vrouwelijke vorming AMSTERDAM/LEIDEN Voor het te Amsterdam gehouden examen Algemeen Vrouwelijke Vorming (tweede gedeelte) slaagden de da mes: S. v. d. Zwam uit Alphen, M. Boot uit Woubrugge, F. Schellinger- houdt uit Koudekerk en S. Hicks uit Leiden. Zij ontvingen hun opleiding aan de Noordeinde-Scholengemeen schap in Leiden. LEIDEN Aan de Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. Duit se taal- en letterkunde Mevr. M. van Hulst-Geels (Alkmaar); doet. ex. fiscaal recht H G. de Kruijk (Voorburg); doet. ex- Nederlandse taal- en letterkunde mevr. C. L. H. Brom-Fontein (Leiden); kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde Mevr. K. Jansonius-Schulheiss (Am stelveen); doet. ex. Ned. recht J. M. Vigeveno (Amsterdam Onlangs stond in deze rubriek als naam van een oud-Leidenaar C. B. Dugster jr. Dit had moeten zijn Duyster jr In een schrijven ondertekend „G. G. van Blokland, Voorhout-Bollen streek D'66, kandidaat voor de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, Regio Bollenstreek", gericht aan het hoofdbestuur D'66, de regio Zuid- Holland D'66 en de leden en aan hangers van D'66-Leiden is het Leid- se D'66 opgeroepen een motie van afkeuring jegens het beleid van het bestuur in te dienen. De reden van deze oproep was mijn stukje, onder- Afgelopen zaterdag schetste het raadslid mevr. C. A. Kerling-Simons haar verbazing over het feit. dat wil niet op de hoogte waren hoe de ad viescommissie inzake 't huisvestings- vraagstuk tot stand is gekomen. In derdaad- en wie kan ons dat kwalijk nemen - wisten wij niet hoe dit zat. Onze verbazing betrof in eerste in stantie het feit. dat de gemeenteraad advies vroeg aan een commissie die voor het grootste gedeelte uit ge meenteraadsleden bestaat en niet aan een raad van burgers. Maar nu mevr. Kerling ons dat uitvoerig uit de doeken heeft gedaan, moeten wij tot onze spijt constateren, dat onze verbazing er alleen maar groter door is geworden. Wie schetst onze verba zing als wij vernemen dat iets der gelijks als een adviesraad voor huis vestingsvraagstukken al heeft be staan, en omdat de gemeenteraad ondanks het bestaan hiervan behoef te voelt aan meer overleg met B. en W., dit orgaan wordt opgeheven om daar voor in de plaats een raads commissie in het leven te roepen. Om de inspraak van de burgerij te con tinueren worden aan deze raadscom missie nog 4 burgers toegevoegd, wel een verschil van 12 naar 4. Om niet, in de war te raken met een andere commissie over ditzelfde onderwerp noemen wij het maar adviescommis sie. De oorzaak van de verbazing van het raadslid is dat zü twee din gen door elkaar haalt. Ten eerste hoe geven wij de geïnteresseerde bur gers van Leiden een concretere in spraakmogelijkheid over het huisves tingsbeleid van de gemeenteraad? Ten tweede hoe krijgt de gemeente raad meer inzicht in het doen en la ten van B. en W. Onze opvatting is dat deze twee doelstellingen niet in één orgaan kunnen worden gerealiseerd. Als het orgaan, dat vroeger bestond in het leven is geroepen om de gemeen teraad een mogelijkheid te geven om overleg te plegen met B. en W. dan zij wij het ei* mee eens dat dit als zodanig werd opgeheven. De taak van de gemeenteraad is het beleid vast te stellen. Zoals iedereen weet horen ook B. en W. bij deze gemeen teraad. B. en W. voeren dit beleid uit. Om dit beleid te bespreken wor den raadscommissies ingesteld. Dat is nodig. De namen van deze com missies kunnen moeilijkheden ople veren, omdat er onder de hand wel zo'n 600 commissies zijn, In het stadhuis. Maar juist de naam adviescommissie is zeer ongelukkig, gekozen. Commissie van overleg zou naar onze mening de juiste bena ming zijn, omdat het een raadscom missie is en blijft. Adviesraad wilden wy reserveren voor organen van burgers die het beleid van de ge meenteraad moeten beinvloeden. Dit wordt niet bereikt door een paar burgers in raadscommissies te be noemen. Uit het schrijven van mevr. Ker ling kwam duidelijk naar voren wat wy al vreesden, n.l. dat de moge lij klieden voor de burger om in spraak te hebben op het beleid op zyn zachts gezegd te wensen over laat. Misschien dat zy aan B. en W. een nota kan vragen over het in spraak en commissie wezen zoals dat op het ogenblik reilt en zeilt. Dat de ze materie gereorganiseerd moet wor den, doet ons de 600 verschillende commissies vermoeden. Namens de actiegroep „Wie schetst onze verbazing?" J. K. Boer Stationsweg 11 tekend met „voorzitter afdeling Lel den D'66" waarin ik pleitte voor voor lopige samenvoeging immers „zo lang er nog geen goed functione rend gewest is") van Leiden, Oegst- geest en Leiderdorp. Van Bloklands brief was goed ge timed, want hij arriveerde juist voor dat we vrijdag j.l. in de afdelings vergadering ons plaatselijk program ma zouden bespreken. In de vergadering bleek, dat de afdeling van mening was dat zelfs voorlopige samenvoeging een te an- nexionistisch geluid was en dat de hangende problemen tussen de ge meenten in overleg moeten worden opgelost. Ik betreur het dan ook, dat door mijn ondertekening de indruk gewekt mocht zyn dat in mijn stuk je de mening van de afdeling Lei den of het bestuur Leiden van D'66 vertolkt werd en niet die van de par ticulier, die toevallig ook voorzitter van de afdeling is. Nogmaals, D'66 Leiden is tegen elke vorm van samenvoeging en vóór samenwerking in gewestelijk verband. Dit is uitdrukkelijk vermeld in het programma van D'66 Leiden dat af gelopen vrijdag met algemene stem men aangenomen is en dat weldra gepubliceerd zal worden, zodat iedereen zich met eigen ogen kan overtuigen. W. Kuyper, voorzitter afd. Leiden D'06. jBond, die gouden feest niet wil vieren LEIDEN De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers bestaat 25 jaar. Zaterdag vierde de afdeling Zuid- Holland-noord van deze bond haar vijfde lustrum in de Doe lenkazerne. Er was een feestprogramma opgesteld, dat de aan wezigen van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds bezighield. De dag begon met de jaarverga dering. De verkiezingen liepen zeer vlot: het bestuur bleef ongewijzigd, voorzitter Gouw werd gehandhaafd en de heer Van Gent werd in de plaats van de aftredende heer Ree kers in de kascommissie gekozen. Hoofdbestuurslid H. O. Sliep speldde de heer H. Booi het bronzen kruis van verdienste op vanwege het feit dat de laatste 15 jaar bestuurslid is. Vyf leden werden vanwege hun tien jarig lidmaatschap van de afdeling met een eremedaille onderscheiden. In zyn toespraak sprak de heer Sliep over de moeilijkheden die ont staan nu de bond begint te vergry- zen. De leden worden allemaal ouder. De vraag knelt: hoe worden de invaliden opgevangen, als degene die hen verzorgt, en dat is in veel gevallen hun vrouw, komt te overly- den? Gelukkig is het overleg met de officiële pensioenorganisaties de laatste tyd sterk verbeterd. Trou wens, in het hele verzorgingspakket van de oorlogsslachtoffers vindt men facetten van de BNMO terug, aldus hoofdbestuurslid Sliep. Na de lunch, deze keer in verband met een verbouwing van de kazerne in de vorm van een lunch-pakket. werd een receptie gehouden. Tot de aanwezigen behoorden de comman dant van de Koksschool, kolonel Th. Wessels en burgemeester G. C. van der Willigen. die de bond vam politiezijde mocht opgeluisterd door Jan Gordijn, werd ondervinden, werd de commissaris gedineerd. De avond werd verzorgd een cadeau onder couvert t.b.v. het door een boerenkapel uit Wormer muziekkorps overhandigd. veer en conferencier Willem Thee- Na de receptie, die muzikaal werd wis. In vrede opgaan Iri zyn welkomstwoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat de bond nooit het 50-jarig bestaan zal hoeven te vieren omdat zy door welke oor logsramp dan ook een nieuwe toe vloed van leden zou krijgen, maar dat hij in vrede zal opgaan. 's Middags klonken de tonen van de Last Post, gespeeld door twee leden van de muziekvereniging „Werkmans Wilskracht". Op het zelfde moment werd door een afge vaardigde var de BNMO, een afge vaardigde van de vereniging van ex- politieke gevangenen, de Expoge, en een soldaat van de koksschool een krans gelegd by het monument voor de gevallenen by molen De Valk. Op het terrein van de kazerne werd de vlag halfstok gehangen. Alle aan wezigen namen twee minuten stilte in acht. De heer Sliep van het hoofdbe stuur vestigde de aandacht op de goede onderlinge band en de goede relatie met de autoriteiten, die er in deze afdeling bestaat. Kolonel Wessels schonk byzondere aandacht aan de echtgenotes van de slachtof fers. terwyl de voorzitter van de Expoge. de heer J. Th. Witte, in zyn toespraak vertelde, dat ook zyn ver eniging geen vyftig jaar wil bestaan. Geschenken De ex-voorzitter van de afdeling, de heer De Jager, bracht de voorzitters hamer, die hy indertyd had meege nomen terug als blyk van waarde ring voor het goede werk dat door dit bestuur gedaan wordt. Na toespraken van de voorzitter van voetbalvereniging LFC. de heer H. Holswilder. en de heer K. Visser, voorzitter van het BNMO-district Den Haag. bood de ex-secretaris van „Meer Vriendschap en Ontspanning", de heer J. Holshuysen, de bond een bingo-spel en een cheque van f 275.- aan. Voorzitter Gouw heette vervol gens de commissaris van de Leidse politie, mr. C. Barends, welkom, Als blyk van waardering voor de hulp ADVERTENTIE Bij het monument voor de gevallenen werd een krans gelegd. bij molen De Valk "The public eye" en „De schat" De winter stelt de automobilist voor grote problemen. U kunt 's morgens wegrijden bij stralend winterweer en binnen enkele uren te kampen heb ben met modder en sneeuw. Vredestein winterhanden zijn dan Uw be langrijkste troef. Zij stellen U in staat de bewegingen van Uw wagen te beheersen. Ook op schone, droge wegen, kunt U hoge gemiddelde snel heden aanhouden. Door de in het loopvlak aangebrachte "spikeholes" te voorzien van ijsnagels is het mogelijk, ook op de gladste, beijzelde wegen volkomen veilig te rijden. Met Vredestein winterhanden bent U modder, sneeuw en ijzel de baas M&S187R De unieke eigenschappen van de radiale constructie, gecombineerd met het ge specialiseerde gripprofiel, ge ven U maximale tractie en wegvastheid, onder alle om standigheden. Vredestein winterhanden gaan veie winters mee. LEIDEN De christelijke to neelgroep 'Imperium' heeft za terdag in haar eigen Micro-thea tertje de eerste van een reeks winteravondvoorstellingen gege ven. De voorstellingen zijn van lichtgewichtklasse, want op het programma van dit actieve ge zelschap prijken twee amusante toneelstukjes, te weten The pu blic eye' van Peter Shaffer en 'De schat', een wagenspel van Olaf de Landell. Twee korte komedies, die zowel wat, inhoud ais wat vorm betreft een sterk contrast met elkaar vormen, maar die beide garant staan voor een gezellig avondje uit. "The public eye" is een door Chris Bartelsman gere gisseerde eenakter die in het afge lopen najaar met veel succes door deze ondernemende Leidse toneel groep in het kader van een oultu- leel uitwisselingsprogramma in Ox ford is opgevoerd. Bert Dronkert, William den Heeten en Marian Drexhage hadden met deze liefdes intrige man laat vrouw door pmve-deteotivc schaduwen wat moeite, waarschynlijk omdat zy zich bewust of onbewust nog teveel aan de Engelse tekst vastklampten. De eerste opvoering deed, hoe dan ook, wat geforceerd aan, hoewel ander- zyds het spel losser werd naarmate het stuk vorderde. Bert Dronkert zette als de privé-detective, die het huwelyk van zyn opdrachtgever ten slotte redt, een komisch mannetje op de planken, maar hy moet pro beren er niet al te veel een typetje van te maken. William den Heeten als de argwanende echtgenoot maakte tijdens deze eerste voorstel ling een wat onzekere indruk. Het zou de opvoering zeker ten goede komen als hij wat forser tegenspel geeft en zich wat beter laat schmin ken. Marian Drexhage tenslotte beeldde een allerliefst wat dromerig vrouwtje uit. Al met al verschafte dit drietal het „premièrepubliek", onder wie burgemeester Van der Willigen, een gezellig uurtje. De avond werd besloten met een byzonder vlot gebracht wagenspel, waarin Jan Kyne, Lydia en Louk Krassenburg, Ans Alting, Maart je Anker en Cees Parmentier alle regis ters van hun expressief vermogen open ïyken te trekken. Een kostelyke miniatuur, deze .schat' van De Landell! Er volgen nog voorstellingen op 21, 26 en 28 februari en op 5, 7, 12, 14, 19 en 21 maart. PEETER C. ROSIER LEIDEN Burgemeester en me vrouw Van der Willigen hebben rond het middaguur een bezoek gebracht aan het diamanten bruidspaar Van Leeuwen-Schaap in de Piet Hein- straat. Tydens dit bezoek, dat een byzonder harteiyk karakter droeg, werden de gasten uitvoerig geïnfor meerd over zestig jaar Leids huwe- ïyksleven. LEIDEN Er bestond zater dagmiddag een overweldigende belangstelling voor de receptie van de firma Mostert, het Leidse verhuisbedrijfdat deze maand 50 jaar bestaat. Vele zakenrelaties namen de gelegenheid te baat om in restaurant „In den Vergulden Turk" hun gelukwensen aan te bieden aan de vroegere directeur, de heer C. A. Mostert, en de hui dige leidinggevers Wim en Dirk Mostert.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3