NEEUWJACHT IN SPITSUUR Na koude nacht weer sneeuw inister Eban voor lomstop op Egypte Ook in Leiden Dem. Soc. '70? VARA Stuur e3 n.v. v. d. velde Citroën valt verkeerd (Sue/ Qlteuwo Bussen overvol inflict in Israëlische regering Opklaringen De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog Mierenplaag in Dordrecht CHU-voorzitter in ziekenhuis pgerlcht I maart 1860 O70l| ictei MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 No. 33020 DAGBLAD iur: E. A. E. van Dishoeck [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnement*® f 17.25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie; 21507 fflï LEIDEN Een hevige sneeuwbui heeft vanochtend, tijdens het ochtendspitsuur het verkeer in grote moeilijk heden gebracht. Omstreeks acht uur stond er op de Haag- weg bij de Churchilllaan een file auto's, die reikte tot de Haagsche Schouw. Ook op de Lammenschansweg en een deel van de binnenstad-route zat het verkeer op een ge geven ogenblik finaal vast. Velen gaven de voorkeur aan de bus om naar school en kan toor te rijden. Maar ook de bussen hadden te lijden van de sneeuw, die begon te vallen op het ogenblik, dat het ochtend verkeer op gang begon te komen. Slecht zicht en de opwaaiende sneeuw verlamden de loop van de bussen. I zijn we met de neus weer op de harde winterse feiten sneeuwbuien maakten een verblijf buiten verre van Tot zeven uur kon men het bU de NZH aardig aan. Toen diende de sneeuw zich aan Alle bussen kwa men ook al door de grote aantal len reizigers drie kwartier achter op het dienstrooster. In de loop van de dag werden deze achterstanden' weer langzaam ingelopen. Ongelukken van enige betekenis deden zich niet voor. Pe snelheid van het verkeer in de files was zo ge ring dat het bleef by wat kleine ma teriële schade. De strooiploegen van dc Gemeentelüke Reinigingsdienst in Leiden waren vanochtend al weer vroeg op pad, nadat ze gisteravond tot laat in de avond in' touw waren geweest. In tegenstelling tot vele andere gemeenten is de strooivoorraad zand en zout weer helemaal op peil ge bracht gedurende de afgelopen we ken, die biina deden vergeten dat zich nog winterse omstandigheden zouden kunnen voordoen. De sneeuwval betekende een zwa re taak voor de reinigingsdienst. Des ondanks is men vanochtend stipt op tyd begonnen met het ophalen van huisvuil. Het werkschema wordt nog extra belast, doordat vandaag ook **een begin is gemaakt met het weg halen van grof vuil. Aangezien deze vuilophalers hun werk moeten com- YORK (Reuter, AP) In nem van de Israëlische tng zou onenigheid bestaan voortzetting van de bombar- jnten op Egypte. De Israëlische van Buitenlandse Za- Eban die op het ogenblik ezoek brengt aan ons land, zou lening zijn dat Israël de mili- acties tegen Egypte eenzijdig f staken om „een deel van de gegane goodwill te kunnen inen". het Amerikaanse week- Time dat dit schrijft heeft iets dergeiyks vorige week op ibinetsvergadering voorgesteld. Golda Meir zou Ebans voor- achter resoluut van de hand gewezen. Het Amerikaanse ad „Time" meent dat Israël, :houwd als de David van het en-Oosten, omsingeld door 100 en Arabieren, in de ogen van ereld steeds meer gezien wordt de Goliath. Het blad schrijft s dat premier Meir steeds ster- iverhelt naar het harde stand van minister van Defensie Da- Bilt verwacht van heden tot 71 dagavond opklaringen, maar selijk ook nog enkele sneeuw- kt£ en hier en daar mist. Zwakke latige wind, aanvankeiyk tussen tot noord, later uit uiteenlopen- chtingen. Vannacht overwegend ie vorst. Morgen overdag onge- ^dezelfde temperaturen als van- (Opgemaakt te 12.40 uur) op: 7.52 uur; onder: 17.57 uur; P op: 13.30 uur; onder 6.38 uur. »ater te Katwyk te 0.46 en 13.15 laagwater te 8.43 en 21.20 uur. Dommer bestaat alt 18 pagina's jan. Hetgeen tot gevolg heeft dat Dajans kansen om mevr. Meir, die over het algemeen g-rien wordt als Interim-premier, op te volgen ver beterd zijn. Voorheen dacht men dat vice-premier Jigal Allon de grootste kanshebber voor het premierschap was. Time's speculaties lijken te wor den bevestigd door een recente ze- telwijziging in het Israëlische kabi net. Allon is afgetreden als minis ter voor Arabische aangelegenheden in de door Israël bezette gebieden, in welke functie hy vooral met Daia- te maken had. Premier Meir heeft dit ministerie overgenomen. Al lon beheert nu Onderwys. Wraak Uit een vraaggesprek van James Rest.on va" w?w Vork Ti mes met de Egyptische president, Nasser blijkt dat Egypte nog steeds de mogelijkheid van een wraakne ming voor het recente Israëli sche bombardement op de staalfa briek in Aboe Zanba1 overweeet ..Als zou vaststaan dat de Israëliërs met opzet doelen als Aboe Zaabal, waar- bü 70 arbeiders om het leven kwa men bestoken, zal Egypte Industriële doelen in Israël eanvallen." Gisteren hebben Israëlische vliegtuigen twee maal militaire doelen in het noorden van het Suezkanaal onder vuur ge nomen. De chef van de Israëlische gehei me dienst heeft Egyptische repre sailles onmoccmk genoemd vanwege de zwakte van d° *vrWicov<p innht- »r>ap8t T-ivv,;rlHoif ir, hpo) te verduisteringsmaatregelen afge kondigd. Jonge moeder Een schoolmeis je van ruim elf jaar heeft vrydag in de provincie Murcia het leven geschonken aan een tweeling, een jongen en een meisje, dat echter kort na de geboorte overleed. De jonge moeder maakt het goed. Haar naam Is niet bekend gemaakt. bineren met het sneeuwvry maker» van het Leidse wegennet, is de per soneelsbezetting aan de krappe kant. De luchthaven Schiphol en de Ne derlandse Spoorwegen hebben in de ochtenduren weinig hinder onder vonden van de sneeuw. Op de lucht haven vertrokken enige KLM-toe stellen met vertraging, omdat ze van sneeuw moesten worden ontdaan. Op Ryksweg 4 tussen Amsterdam en Den Haag was de situatie ter hoogte van Schiphol vanmorgen minder gunstig. De auto's reden meestal niet sneller dan twintig ki lometer per uur door een dik pak rul le sneeuw. Aangezien de wegmarke ring niet meer zichtbaar was, moest meermalen om gestrande auto's, die links of rechts van de weg stonden, worden heen gereden. Een van de rijbanen van de Ryks weg 12, van Arnhem naar Utrecht, is vanmorgen ongeveer twee uur ver sperd geweest door vrachtwagens die waren geslipt. Alleen binnen de ge meente Ede deden zich vier slippar ty en voor. Het verkeer werd door de rijkspolitie omgeleid via de oude ryksweg UtrechtArnhem. Onze weerkundige medewerker meldde vanochtend, dat er in Bra bant op verscheidene plaatsen meer dan twaalf centimeter sneeuw was gevallen by een lichte tot matige vorst. Voor de komende nacht worden flinke opklaringen verwacht, waar door het op vele plaatsen stevig zal vriezen. Morgen overdag zal de be wolking weer toenemen en wordt nieuwe sneeuwval of onderkoelde regen verwacht. ADVERTENTIE de intekenbon voor m» OP! Naam, adres, woonplaats en uw bandtekening niet vergeten en adresseen Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Lelden Geen postzegel plakken DORDRECHT ANP) Tweehon derdzeventig flatwoningen in de nieuwe stadswyk Sterrenburg te Dordrecht zullen moeten worden ont smet om de pharaomier uit te roei en. De bewoners hebben van de wo ningbouwvereniging Ons Huis, die de flats exploiteert een brief ontvan gen, waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan wat er aan de hand In klachten van verscheidene be woners had de woningbouwvereni ging aanleiding gezien om met in schakeling van het staatstoezicht op de Volksgezondheid te Wageningen een deskundig onderzoek te laten Instellen. De resultaten hiervan heb ben de noodzakelykheid aangetoond, dat elke woning in de vyf flatblok- ken moet worden ontsmet. Aangezien de uit Egypte afkomsti ge mier zich niet gemakkelyk laat uitroeien, moeten ook de woningen, waarin het insect nog niet is waar genomen, worden ontsmet. De pha raomier heeft een constante tempe ratuur nodig. De nesten liggen vei lig diep verborgen in schachten, nis sen, isolatiemateriaal enz. de beest jes zyn anderhalf tot twee millime- lang. Niet waarschynlijk wordt geacht dat ze ziekten overbrengen. In het rapport van de deskundigen wordt geconstateerd dat de aantasting re latief gezien nog maar in een begin stadium is. Desondanks zal het waarschynlyk nodig zijn een tweede verdelgingsactie te laten volgen. Aangenomen wordt dat de mier uit tropische landen met voedselimport of regelrecht door mensen naar hier la overgebracht. Sneeuw kan het verKeer veei ongemak bezorgen maar schept ook een nieuw beeld van onze omgeving. Deze sneeuwimpressie leg de onze fotograaf vanochtend vast op de Qroenhazengracht in Lei den, (Foto LD/Holvast) LEIDEN/AMSTERDAM Indien de in de komende weken te voeren besprekingen over de oprichting van een landelijke partij Democratische Socialisten '70 leiden tot de oprichting van een dergelijke partij, is het wel zeker, dat bij de komende gemeenteraadsverkiezingen deze partij ook met een eigen lijst in Leiden zal uitkomen. Tijdens een zaterdag in het RAI- congrescentrum' gehouden bijeen komst van de groepering Democra tische Socialisten '70 uit Eindhoven, Gorkum en Leiden en een aantal loden van de PvdA uit verscheidene plaatsen in ons land is besloten om de mogeiykheid tot het oprichten van een dergelijke party onder ogen te zien. Uit Leiden woonden drie uit de PvdA getreden raadsleden, t.w. wethouder Sannes en de heren Zun- derman en Versnel deze vergadering bij. De eveneens uit deze party getreden heer Fakkel was wegens zirkte verhinderd. In een na afloop van deze byeen- komst verstrekt communiqué wordt o.m. gezegd, dat in verband met het ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 7.pFTERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 feit, dat er steeds meer reacties uit het land worden ontvangen, waarin wordt aangedrongen op verdere af splitsing van de PvdA, het duideiyk is geworden dat de oprichting van een landeiyke party onvermydelijk is geworden. Daarover zullen in de komende weken de besprekingen worden voortgezet. Om met betrek king tot de bezwaarden en veront rusten in het land coördinerend te kunnen optreden, is een centraal adres ingesteld in Eindhoven. Inmiddels hebben de heren J. L. Stikker en A. E. van óprakelaar, die beiden sinds 1969 voor de Partij van de Arbeid zitting hebben in de Zeis ter gemeenteraad, als lid van deze party bedankt. Volgens een verkla ring, die de heer Stikker vanmiddag mede namens de heer Van Sprake- laar in een extra-raadsvergadering aflegde, stellen zy hun raadszetels niet beschikbaar, omdat „onze kie zers in 1966 duideiyk hebben geko zen voor het „democratisch socia lisme". hetgeen zy in deze raad menen te vertegenwoordigen onder de nieuw gekozen naam „Democra tische Socialisten 1970". Beide heren zullen onder deze naam aai, de ge meenteraadsverkiezingen deelnemen. HILVERSUM (GPD) Een grap van de VARA-radio heeft zaterdag grote opwinding veroorzaakt by de Nederlandse schaatsliefhebbers. In het programma „Dit is het begin werd omstreeks half twee 's middags zogenaamd overgeschakeld naar Os lo. waar een speudo-verslag werd ge geven van de wereldkampioenschap pen schaatsen voor heren. Omdat verslaggevers Joop van zyi en Henk Terlingen waren zy 'hadden zich verzekerd van de „deskundige" Kees Buurman klonk het allemaal be- driegelyk echt. De „reporters" deelden de luiste raars mee, dat de kampioenschappen vanwege de extreme koude eerder waren begonnen dan het vastgestel de tydstip van drie uur. zy gaven daarna opwindende verslagen van de ritten op de 500 meter tussen Schenk en Fornaess en tussen Verkerk en Claesson. Beide Nederlanders gingen enorm goed en waren zelfs op weg naar een wereldrecord, tot zy, allebei by het ingaan van de laatste bocht op precies hetzelfde punt, onderuit gingen en hun kampioensaspiraties wel vaarwel konden zeggen. „Wilt u meer weten, bel dan maar 80000 in Hilversum voor nadere in lichtingen." Met deze mededeling werd de mop besloten. Vele honder den mensen belden daarna in ang stige spanning het vermelde num mer dat van de NOS-radio is. Ge durende enige uren stond deze iyn roodgloeiend. Ook de twee andere nummers van de NOS (81110 in Hil versum en 71110 in Bussum) werden overstelpt met telefoontjes. De Bus- sumse telefoonpost raakte zelfs over belast. De telefonistes konden niets an ders doen dan de ongeruste en vaak ook zeer boze mensen naar de VARA te verwyzen. Ook deze omroep kreeg ruim 200 kwade luisteraars aan d« Hfn. Zeker zo'n 150 mensen zegden hun lidmaatschap op. Jan Nagel, eindredacteur van „Dit is het begin..." en dus verantwoor delijk voor de grap, zegt dat de na- maakreportage een persiflage moest uitbeelden op de naar zyn mening in Nederland heersende schaatshysterie. Hy meende, dat er zoveel onwaar- schyniykheden in het „verslag" scho len, dat geïnteresseerden in de schaatssport het hadden moeten doorzien. „Een rit op de 500 meter duurt zo'n 40 seconden en onze re portage nam 1 minuut in beslag Theo Koomen, die in Oslo de NOS- televisiereportage van de schaats kampioenschappen voor zyn reke ning nam. moest by d aanvang van de uitzending zyn gehoor geruststel len: „Schenl en Verkerk zyn niet gevallen, de wedstrijden zyn niet eerder begonnen, de radio-uitzending was een grap." Er waren meer men sen Ingevlogen, dan de VARA-radio had verwacht... DEN HAAG (GPD) De VoorBtfc- ter van de Christeiyk-Hlstorlsche Unie, prof. dr. J. W. van Hulst, sal zijn werkzaamheden een kleine twee maanden moeten staken. Hy moet in het ziekenhuis worden opgenomen, waar hy vermoedeiyk een operatie zal ondergaan. De heer Van Hulst is niet overwerkt. Hy zal als voorzitter van de CHU tydeiyk worden vervangen door do heer C. J. van Mastrigt, vlce-voor- zitter. Griep in West-Irian Een Hong- kong-griepepidemie in Australisch Nieuw-Guinea is uitgewoed, maar in West-Irian maakt de ziekte nog da- geiyks slachtoffers. In Australische Nieuw Guinea zyn 2300 mensen aan de griep overleden. Er wanen in dit gebied 2.2 miljoen Papoea's. In West- Irian zyn ln het district Djajawad- Jaja 636 personen aan hongkong- griep overleden. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Februari 1870: Gemengde Berichten De dominé van Binnen- wijzend, die er was gaan doo- pen, en een deurwaarder, die er was gaan dagvaarden, zijn beiden op het eiland Urk in gevroren. 's Gravenhage. ZM. heeft benoemd tot plaatsvervanger b\j de Arr. Rechtbank te Lei den de heer irVan Hamel, advocaat aldaar.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1