CHEEL: "HALLSTEIN JOCTRINE IS DOOD" lianen rug uit weer ussr ijsmutsje Britse luchtheld Lord Dowding (87) overleden Klopjacht op de brandstichter(s) BLOEDBAD ONDER EX-BIAFRANEN legramp Santa mmgo Nixon laat voorraad ziekteverwekkende wapens vernietigen indt mogelijk medio maart naar de DDR AKKOORD OVER WALLONIË EN VLAANDEREN Mao laat weer weggezuiverde partijleden toe uitwijzingen THADDEN LIJFT NPD- DORZITTER Kardinaal Heenan over celibaat 99) Joocls tehuis in Miinchen UW DELHI/BANGKOK (AP. GPD) De Westduitse er van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft giste- Jens een persconferentie in de Indiase hoofdstad gezegd Hallslein-doctrine in feite dood is. ëhBRUARi DAGBLA4) LM l-A llip-l FAULftA u allstein-doctrine. die uit 1955 jen de Bondsrepubliek en de ünie diplomatieke betrekkin- gingen, bepaalde dat West- de erkenningen van de Democratische Republiek als riendelijke daad beschouwde trekkingen zou verbreken met it, die daartoe zou overgaan. Rusland gold de doctrine Data Over die onderhandelingen ,is in Bonn uitgelekt, dat het zo goed als zeker is dat bondskanselier Brandt Oost-Berlijn zal bezoeken en daar mee instemt met de uitnodiging van de Oostduitse premier Stooph. Ver moedelijk zal Brandt niet ingaan op de voorgestelde data, omdat hij de oppositie de gelegenheid zou willen geven aan de voorbereidingen deel te nemen. Men acht de kans groot, dat het bezoek medio maart zal plaatsvinden. Minister Franke voor intern-Duitse aangelegenheden zou binnenkort naar Oost-Duitsland ver trekken om Brandts reis voor te be reiden. BRUSSEL (ANP) De Belgische regering heeft zondagavond een vol ledig akkoord bereikt over de nog openstaande problemen In de ver houding tussen Vlaanderen en Wal lonië. Deze vraagstukken betroffen in hoodzaak de positie van het twee talige Brussel en het waarborgen van de rechten van de minderheid. Het akkoord kwam tot stand na- oat het kabinet voor de tweede maal in het weekeinde langdurig bijeen was geweest. Premier Eyskens wilde na afloop van de vergadering die 8 uur had gedvurd, geen bijzonderhe- I den bekend maken Hij zei dat eerst net parlement moet worden ingelicht. ADVERTENTIE HONGKONG (Reuter) De Chi li werd de doctrine opgehe- LAGOS (Reuter) Dorpsoudsten hebben tegen de internationale waar nemers in Nigcrië gezegd, dat fede- communistische landen; het j rale troepen op de eerst kerstdag ras politieke betrekkingen 106 burgers, onder wie vrouwen en T kinderen, hebben vermoord. De mas- menie en Joego-Slavie. samoord zou gepleegd zyn in een «voormalig Biafraans dorpje bp de za in Nieuw Delhi dat in "os^ns van de Centraal-oostelyke 11 mst ieder geval op zichzelf staat- Tm beoordeeld. De verklaring I De internationale waarnemers Westduitse minister trok in irk de aandacht, omdat in den de Westduitse regering ider sterke druk heeft gezet te gaan tot erkenning van Volgens waarnemers in elhi is Scheel er kennelijk in de Indiase regering van die g af te houden tot na de GB idelingen met de Oostduitse NO hebben hiervan melding gemaakt. Zij hebben echter verklaard geen be wijzen van groepsmoord gevonden te hebben en te kennen gegeven dat het gedrag van de federale Ni- geriaanse troepen „net zo goed is ge weest als dat van welke strijdmacht ook tijdens en na een oorlog". De Nigeriaanse regering heeft inmiddels laten weten dat op grond van een door haar ingesteld onder zoek gebleken is dat een bende Bia- onze correspondent) (GPD) Gisteren keerden Moskou veroordeelde lianen in Rome terug, die nunistische pamfletten in nliuis lieten neerdwarrclen. Theresa Marinuzzi en Va- De opwinding in Italië na de pam- flettenactie van de beide landgeno ten was enorm, waarbij over het hoofd werd gezien, dat een dergelijk optreden nu eenmaal in een land als de Sowjet-Unie een onmiddellijke arrestatie tengevolge heeft. In diezelfde periode werd de Mos- racehi, die op 11 februari ^ouse correspondent van het lande- r werkkamp waren veroor-luke ilailaanse dagblad La Stampa is voorlopig de laatste uij. Moskou uitgewezen, om redenen bizar schaakspel waarvan j nl6{5 met de pamflettenactie te partijen winnaar of verhe- maken hadden. Hij had eenvoudig iets geschreven wat de Sowjet-Unie niet beviel. Kort daarop werd door het minis- terie van Buitenlandse Zaken in Ro me de correspondent van de Izwes- j tia, Lolli Zamoiski. aangezegd het land te verlaten. Het was dezelfde j Zamoiski, wiens foto het artikel had I gesierd in het blad met de bemoedi gende voorden van de naïeve presi dent van de buitenlandse persclub, dat niemand zou worden uitgewezen. fraanse terroristen een overval op onschuldige burgers heeft gepleegd. De groep internationale waarnemers in Nigerië bestaat uit vertegen woordigers van Engeland, Canada. Polen en Zweden. Het desbetreffende dorpje, Ndoe- kwe gëhetene maakt met nog 4 dor pen deel uit van een gebied dat Ama- seri genoemd wordt. De dorpsoudsten hadden de internationale waarne mers ook verteld dat zich in alle dor pen van Amaseri en ook in plaat sen in de buurt van dit gebied soort gelijke incidenten hebben voorge daan. De waarnemers hebben kunnen vaststellen dat er om het bezit van Ndoekwe niet gevochten is tussen de federale en Biafraanse troepen. Wel waren alle huizen verbrand. Gedrag LONDEN Reuter Kardinaal Heenan, r.-k. primaat van Engeland, heeft in een herderlijk schrijven over de boete in de vastentijd verklaard, dat het huidige tekort aan priester roepingen niet opgeheven wordt door afschaffing van het celibaat en dat j nese leider Mao Tse-toeng heeft vol- dit iets is wat alle kerken weten. gens het Hongkongse blad „The Star" Kardinaal Heenan heeft het in zijn erin toegestemd, dat 3 miljoen ge- herderlijk schrijven over de „sek- zuiverde leden van de Chinese com- suele obsessie in de huidige maat- munistische partij weer in hun func- schappij en de ongeremde drang ties hersteld worden. Deze partijleden naar zinnelijke bevrediging." verloren deze functies tijdens de cul- „Alles wat met seks te maken turele revolutie omdat zij ervan ver heeft, wordt gepubliceerd en bespro- dacht werden, aanhangers te zijn van ken alsof het hier nu eigenlijk om I Lioe Sjao-tsji, het afgezette Chinese gaat in het r.-k. geloof. Een jaar ge- staatshoofd. Door de culturele revolu- leden ging alle aandacht nog uit tie zouden de provinciale besturen in naar de middelen om zwangerschap het ongtrede zijn geraakt, de ge- te voorkomen." Maar verstandige vechtskracht van het Chinese leger rooms-katholieken, aldus de kardi- geschaad zijn en het politieke werk naai, zorgen ervoor dat zij hun ge- van de party alsook de industriële voel voor verhoudingen bewaren. i produktie schade geleden hebben. In hun rapport zeggen de inter nationale waarnemers, dat zij, on danks het benoorlijke gedrag van de federale troepen in het algemeen, ge vallen van plundering en verkrach ting door federale militairen heb ben geconstateerd. Ook was tijdens hun bezoek aan een bepaald deel van het voormalige Biafra gebleken dat daar geen organisatie bestond die af doende hulp kon verlenen, hoewel er voldoende voorraden levensmiddelen en medicijnen in de havens en pak huizen lagen. In het betrokken ge bied waren tijdens het bezoek van de waarnemers, dat van 17 bot 22 Januari duurde, niet genoeg transportmidde len aanwezig. Voor een deel was dit veroorzaakt door het feit dat vracht auto's, bestemd voor de hulpver lening, op onwettige wijze door fe derale soldaten waren gevorderd om door roof verkregen goederen te i siaent Nixon al bekend gemaakt vervoeren. Bij hun tweede bezoek j dat de Verenigde Staten eenzijdig aan het gebied hadden de waarne- j zouden afzien van het gebruik mers op dit punt een grote verbe- yan chemische aanvalswapens en tering kunnen constateren. onze correspondent) (GPD) De Nationaal-de- partij van Duitsland left het afgelopen weekeinde aai- jaarlijks congres Adolf (der. met grote meerderheid itter herkozen. Uit de stuk dat het aantal partijleden is gedaald (officieel zou van 36.000 worden gespro- bijeenkomst in het plaatsje Baden-Württenberg i tduren dank zij een forse chervmng tot en met de be- van het laatste agenda- aannemen van een mani- nn ae rechts-radicale party dat nog niet had begrepen aiding „conservatief" wordt Tegen rechts-radicalisme rerbod van de NPD demon jongeren (naai- schatting len aoor de politie verjaagd, ging van enkele duizenden ilederi verliep rustig. Genoegdoening Ook een functionaris van de Rus sische ambassade in Rome. die van spionage werd verdacht, moest het land verlaten. Om het evenwicht te herstellen zal nu ook de Italiaanse functionaris opde Italiaanse am bassade in Moskou dienen te wor den uitgewezen. DOMINGO (Reuter. AFP) DC-9 straalpassagiersvlieg- i de Dominicaanse lucht- itsehappij met 102 inzitten - listeravond enkele ogenblik- ertrek uit Santo Domingo in bische Zee gestort. «stel is neergestort op een foar de ze ongeveer 300 me- is. Het verongelukte vlieg- volgens ooggetuigen na het van het vliegveld „Las i" zyn staart verloren heb-1 tervolgens in zee terecht ge- tninicaanse marine meldde leen overlevenden zijn. Be over een jacht dat zeker Twardowski overlevenden zou hebben konden Dominicaanse ma- «riteiten niet bevestigen. De van het jacht, dat zich toe- 1 de buurt bevond had. vol- Franse persbureau AFP Men dat hij na de overleven- boord te hebben genomen ime tijd had doorgezocht, lij slechts doden en wrak- aantrof. HOOFDREDACTEUR N0W1 MIR WEG NA REORGANISATIE MOSKOU (AP. Reuter) De libe rale hoofdredacteur van het Russi sche literaire tijdschrift „Nowi Mir" (Nieuwe Wereld). Alexander Twardowski, heeft zijn functie neergelegd uit protest tegen de ge dwongen reorganisatie van zijn redactie. Twardowski zou inmiddels zyn opge volgd door Wasili Kosolapow, even eens een liberaal. De redactie van Nowi Mir werd eerder deze week door de bond van Russische schrij vers gereorganiseerd met als gevolg dat vier liberale journalisten moesten wijken voor vijf conser vatieven. Naar verluidt heeft Twardowski in een brief aan de bond tegen deze opgelegde veran deringen geprotesteerd en zijn ont slag aangeboden. De zestigjarige auteur, die al geruime tyd een zwakke gezondheid heeft, staat be kend als een moedig journalist die er geen been in zag artikelen te publiceren die het Kremlin onwel gevallig zouden kunnen zijn. Hy is 12 jaar aan Nowi Mir verbonden geweest. Cosolapow heeft vroeger bij de Li- teratoernaja Gazeta gewerkt. In 1962 werd hij ontslagen na de pu- blikatie van het anti-stalinistische gedicht „Babi Jar" van Jewtoesjen- ko in het blad. protesteerde in Friezen zijn slagvaardige schaatsers. Zelfs de ijzigste noordooster drijft hen niet naar de kachel. De vraag is hoe komt dat. Kunnen ze beter tegen de kou of nemen ze iets in? Inderdaadze nemen iets in. Sonnema Berenburg. Een zeer Fries, hartverwarmend drankje getrokken uit meer dan twintig kruiden volgens aloud familierecept. Dat houdt de spieren soepel, het lichaam warm en de geest opgewekt. Daarom voor schaatsvaardige Hollanders die de aansluiting niet willen missen, hier 't inneem-schema. Sonnema Berenburg. Elke slag een glaasje. Denkt u na verloop van tijd wel even aan de overstapjes? KEY BISCAYNE (Florida) (AFP. Reuter) De Amerikaanse rege ring heeft de produktie en het militaire gebruik van dodelijke bacterie vergif ten verboden en de vernietiging bevolen van alle In de Verenigde Staten bestaande voorraden van ziekteverwekken de wapens. Dit is zaterdag mee gedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis in de woning van de president in Key Biscayne in Florida. Vorig jaar noveijiber had pre- van de produktie en het gebruik van bacteriologische wapens. Volgens de woordvoerder worden „op dit ogenblik" tot de bacteriolo gische wapens niet gerekend traan gas (dat. bij relletjes wordt gebruikt) en ontbladeringschemicaliën (Viet nam). Volgens functionarissen van het Witte Huis zyn dodehjke bacte rievergiften nog nooit- by de oorlog voering gebruikt. Tot deze groep wa pens behoren o.m. vergiften die voedselvergiftiging kunnen veroorza ken, slangengif en tetanusbacillen Zy worden bewaard in legeropslag- plaatsen in Maryland en Arkansas Met de vernietiging van deze ver giften is reeds begonnen. Het Witte Huis hoopt dat deze maatregel een goede sfeer zal scheppen by de be sprekingen tuisen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie over een beper king van het gebruik van strategi sche wapens. met acht andere schryvers tegen de uitstoting van Alexander Solz- jenitsin uit de schrijversbond. Sinds 1963 werd zyn liberale hou ding herhaaldelyk gekritiseerd. De aanvallen spitsten zich toe, toen twee medewerkers van het blad Nowi Mir, Sinjawski en Daniel, werden veroordeeld omdat zy werk in het Westen hadden laten druk ken. LONDEN (GPD) Gisteren is Lord Dowding, die tijdens de luchtslag om Engeland leider van de groep Engelse jachtvliegtuigen was, op 87-jarige leeftijd overle den. Onlangs woonde hij in een rolstoel de première van de film Battle of Britain by. Winston Churchill noemde hem een genie in de oorlogskunst, maar deson danks werd hij als gevolg van eer conflict in het vuur der overwin ning ontslagen en ontging hem de maarschalk-rang. Het meningsverschil ging ovei Dowdings opvatting omtrent de bes te manier om Engeland tegen de Luftwaffe te verdedigen. Zyn me thode was een aantal afzonderlijke Spitfires, welke over een reeks vlieg velden waren verspreid, snel in d' lucht te verzamelen, terwijl Dow dings meerdere de Duitsers massal tegenstand wilde bieden door grot geconcentreerde formaties die echte meer tyd nodig hadden om in acti te komen. De nieuwe film over d „Strijd om Engeland" deed deze te genstelling herleven. Dowding was ook ten nauwste be trokken bij een van de meest dra inatische beslissingen van de oor lot nameiyk om in mei 1940 af te zieT van bystand in de lucht aan Frank rijk. Ook Dowding was daartegen Dit was juist gezien, want indien d RAF de Fransen te hulp zou zyn ge kernen zou dit zo goed als zeke zulke grote verliezen hebben meege bracht dat Engeland elke resem zou hebben ontbroken om zich teger de komende luchtaanval te ver dedigen „Ik moest knokker tegen de Duitsers èn d< Fransen èn het kabinet èn het mi nisterie van luchtvaart", ao zei hii dikwyis. Tydens de „Slag om Enge land" was Dowding vrijwel voortdu rend op zyn post. Vier uur slaap per dag vond hy al teveel. Nadat hy van zyn commando was ontheven werd hy naar de VS gestuurd om voor versterkingen te zorgen. „Nog nooit in de geschiedenis heeft een com mandant zo duidelijk een overwin ning bevochten, en zo weinig dank gekregen van zyn land en zyn eigen dienst", zo schreef een auteur eens over hem. Dowding diende aanvankelijk by de artillerie, maar trad tot de RAF toe nadat hy in 1913 had leren vlie gen. In 1936 kwam hy aan het hoofd van Fightercommand. De verbetering van de bewapening van de Spitfires was grotendeels aan hem te danken met het gevolg dat de RAF de vij and technisch overtrof. Dowdings naar binnen gekeerde persoonlijkheid deed sommigen zich in hem vergissen. Hy was zwygzaam en teruggetrokken en ontbeerde de uiterlijke eigenschappen van vele andere beroemde militaire aanvoer ders. Maar zyn leiderskwaliteiten waren zodanig dat hy door sommi gen die onder hem dienden op één lijn wordt gesteld met Nelson, Wel lington en andere gTote Britse mili taire commandanten. zBONN (GPD, Reuter) De politie van Miinchen heeft nog steeds geen spoor van de dader(s) van de aan slag op een Joods bejaardentehuis in München, die vrydagavond zeven levens eiste. Een aantal personen, dat direct na de brand werd aan gehouden. is vrygelaten. Dat het bejaardentehuis inderdaad werd aangestoken blykt uit de vondst van een twintig-literblik van Aral, een Duitse benzinemaatschappy. Een man zou met het blik in papier vóór de brand zyn gesignaleerd. Minister van Binnenlandse Zaken Genscher, die gisteren München be zocht. heeft dertig politiebeambten op het spoor van de daders gezet. De bevolking van München is dringend verzocht mee te werken. De beloning voor aanwyzingen die leiden tot de arrestatie van de dader(s) die aan- vankeiyk werd vastgesteld op 50.000 mark is verhoogd tot 75.000 mark. Hoewel de politie gisteravond ver klaarde geen duidelijkheid te hebben in welke kringen moet worden ge zocht, houdt zy ernstig rekening met de mogeiykheid toch met Palestijnse guerrillastryders te maken te heb ben. Bewoners van het bejaarden tehuis zouden hebben verklaard dat zy door Arabieren met wraak zyn bedreigd na een protestoptocht tegen een aanslag op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappy El Al op de Münchense luchthaven Riem. De Palestynse bevrijdingsbeweging, die de aanslag op de El Al voor zich opeiste, heeft ontkend iets te maken te hebben met de brand in het be jaardentehuis. Een woordvoerder van het Volksfront voor de Bevryding van Palestina zei, dat „deze ex-nazi's denken dat iedereen zoals zy is. Niet al te lang geleden deden zy dit soort dingen zelf en nu willen zy ons de schuld ervan geven". Vergissing Het Volksfront heeft in een inter view gezegd dat by de recente aan slag op het vliegveld van München was uitgegaan van de gedachte dat de Israëlische minister van Defensie Da jan zich onder de passagiers van het bewuste El Al-vliegtuig bevond. Op de passagierslyst kwam een „me neer Dajan" voor, maar het bleek de zoon van de minister, Asaf. te zyn. Het plan was minister Dajan met de andere passagiers naar een Arabisch vliegrveld te brengen om hem na twee of drie weken uit te wisselen tegen Arabische verzetsstrijders, die zich in Israëlische gevangenschap bevinden. Het Volksfront bood 85.000 gulden als compensatie voor de Weetduitsers die by de aanval werden gewond en toonde zich bereid meer te betalen. De Westduitse ambassade in de Jor daanse hoofdstad Amman heeft een aanbod ontvangen. Btf de aanslag op het El Al-vliegtuig kwam een Israë liër om het leven en raakten elf pas sagiers gewond. Eén van hen, de ac trice Hanna Meron, zal een van haar benen kunnen blijven behouden, zo deelden artsen mee. Inmiddels heeft de Westduitse minister van Binnen lands Zaken Genscher voor radio- München verklaard dat strengere voorzorgsmaatregelen moe jen wor den genomen voor het verlenen van visa aan buitenlanders.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13