ctie tegen Pompidou Hij is geen playboy Guerillas willen weer de vrijheid ferika stemt niet in met Franse Miclden-Oosten politiek Verontrust Srontwaardigd on Daeniken veroordeeld BARBARA BARNARD OVER HAAR MAN: Felle readies na bombardement IN EEN GEVAARLIJKE SITUATIE RONDREIS RDAG 14 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) 1&SHINGTON (GPD) Een groot aantal 11 van het Amerikaanse Huis van Afge- digden heeft het voornemen niet aanwe- e zijn wanneer president Pompidou van krijk tijdens zijn aanstaande staatsbezoek de Verenigde Staten een speciale zitting iet Huis van Afgevaardigden en van de at zal toespreken. burgemeester John Lindsay lew York heeft aangekondigd jn stadsbestuur geen officiële jgst zal organiseren voor de president, wanneer deze op 2 naar New York komt. Pre- Pompidou zal er een bezoek n aan secretaris-generaal Oe- Ivan de Verenigde Naties, en t ontvangen worden door het consulaat waar een receptie rden gehouden. In de avond zal n gala-diner in het Waldorf i-hotel bijwonen. Hoewel bur ster Lindsay is uitgeno- oor het diner, is het niet be- if hij de invitatie heeft aange- i4i Bertram L. Podell, een van de afgevaar digden van de staat New York, die de anti- Pompidou actie organiseerde, zei mij dat hij verrast was door het resultaat van zijn op roep. Hoewel hij geen cijfer wilde bekendma ken over het totale aantal dat het bezoek van Pompidou zou boycotten, zei hij dat het me rendeel van hen andere staten dan New York vertegenwoordigde en niet-Joods was. ite congreslid Podell. die een over- d joods district in Brook- ertegenwoordigt in het huis [gevaardigden en zelf ook van afkomst is. zei verder dat ycot-actie geen afkeuring in- van het officiële Amerikaan- eringsbeleid tegenover Frank- 1 geloofde echter wel dat zijn jn de houding van New York nt Nixon in de gelegenheid stellen om pressie op de Fran sident uit te oefenen om het beleid t.a.v. het Midden- te wyzigen. Verenigde Staten herhaaldelijk ge zinspeeld hebben op een eventuele vermindering van de Amerikaan se troepenmacht die gestationneerd is in Europa middels de NAVO-af- spraak, zou het Washington zeker goed uitkomen wanneer Frank rijk zou besluien weer toe te treden tot de NAVO. Bovendien zou het overeenstemmen met de Amerikaan se visie dat de Westeuropese landen zoveel mogelijk in hun eigen defensie moeten gaan voorzien. over het Midden-Oosten. Het is dan ook vrijwel zeker dat president Nixon dit onderwerp, en een moge lijke nieuwe rol vjor Frankrijk in de NAVO zal aansnijden in zijn ge sprekken met de Franse president Het is overigens niet de eerste keer dat de stad New York. die overwe gend joods is, zich kant tegen het be zoek van een staatshoofd. In janua ri 1957 toen koning Saoed van Sa- oedi-Arabië, en in juni 1966 toen ko ning Feisal van hetzelfde land New York bezochten, werden beide vors ten door het stadsbestuur genegeerd, in het laatste geval kon ook een smeekbede van Dean Rusk, toen nog Verder lijdt het geen twijfel dat minister van Buitenlandse Zaken. Washington ernstig verontrust is i aan burgemeester Lindsay niets uit- over de Franse straaljagerleveranties richten. geloof dat het heel nuttig is xon en Pompidou met elkaar zei Podell, „en ik wil ook ïgen dat de regering het staatshoofd zou moeten ne- Maar er is geen enkele reden depi hij het voorrecht zou moe- bben om een speciale zitting Bt congres toe te spreken. Ten- heeft geen enkel staatshoofd gehad sinds 1967". 11 zei verder dat het Pompidou jk gemaakt moest worden dat nerikaanse volk niet instemt t huidige Franse beleid in het i-Oosten. „De Amerikanen", lell, „vinden dat Pompidou en ijk handelaren des doods aan rden zijn in het Midden-Oos- K>r hun leveranties aan de :he landen. Bovendien ver- 11 de Fransen het politieke ""ht in het Midden-Oosten e van de Amerikaanse posi- het Middellandse zeegebied". •le 11 toonde zich ook verontwaar- rer het Franse uittreden uit VO en de opzegging van de 30faanse luchtmachtbasis Whee- e kort na het uittreden ont moest worden. „Frankrijk zegt dat ze wel weer terug zullen in de NAVO, maar ik geloof s van", zei hij. belangrijkste reden om Pom- rede in het congres te boy zei Podell. „is dat het niet t deze man deze eer te be- omdat hij het als een teken vatten om zijn onfortuinlijke in het Midden-Oosten voort ten". Podell vreest verder dat anse beleid zal leiden tot een e mogelijkheid v. oorlog tus- raël en de Arabische landen. Amerikaanse regering bewaart (1 het stilzwijgen over Podell's n de houding van de stad New ijQ maar in diplomatieke kringen gezegd dat deze protesten de |g niet slecht uitkomen. Nu de aan Lybië. waarvan wordt aangeno men dat zij uiteindelijk in Arabische handen zullen belanden om tegen Is raël gebruikt te worden. Washington ziet hierin vooral de ongewenste in vloed van een vierde mogendheid op de besprekingen tussen de grote drie In contrast daarmee werd mevr Golda Meir. de Israëlische minister president, verleden jaar door New York met grote en kostbare ontvang sten binnengehaald. Hetzelfde viel president De Gaulle ten deel toen hij de stad bezocht in 1960. POMPIDOU IR (DPA) De Zwitserse er van de veelgekoohte boeken meringtn aan de toekomst" en naar cie sterren" ,de 35-ja- rich Anton von Daeniken. is ur tot drie en een half jaar pnisstraf veroordeeld. rechtbank achtte hem schul- m talryke vermogensdelicten, in de jaren 1962 tot 1968 zou gepleegd. In die jaren klom teeniken op van buffetbediende shter van een hotel in Davos. greeds viermaal eerdei- veroor- gastronoom, amateuronderzoe- schrijver had volgens de ten- gging, met onjuiste verklarin- 1 vervalste documenten van en particulieren geld losge- Het ging om in tot aai Zwitserse franken (ongeveer gudendie de verdachte had kt om zijn schulden te betalen zijn reizen te bekostigen. gevangenisstraf geldt aftrek vijftien maanden voorarrest j de vrijheidsstraf kreeg Von ten een boete van 3000 frank is van burgerrechten voor een van twee jaar na het uit- an zyn gevangenisstraf loop van het proces, dat reken heeft geduurd, heeft Von ren steeds volgehouden, dat hij benul had van financiële aan beden en er niet op uit was mensen werkelijk te be- TEL AVIV- CAIRO «Reuter. AP> Uit vele landen worden protesten gehoord tegen de Israëlische lucht aanval op een Egyptische staa'fa- briek, waarbij 70 doden te betreu ren zyn. Engeland heeft gisteren de Arabische landen en Israël met klem verzocht de vijandelijkheden te sta ken teneinde ..tragische incidenten te voorkomen. Maar gezien de felle anti-Israël-campagne via pers en radio die nu in het Midden-Oosten aan de gang is. ziet het er niet naar uit de de strijdende partijen hiernaar zullen luisteren. Egypte heeft besloten secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties op de hoogte te stellen van het Israëlische bombardement. Ge gevens zullen ook worden verstrekt aan de Veiligheidsraad. In Washington werd de Israëlische ambassadeur ontboden .Hem werd meegedeeld dat de Amerikaanse re gering bezorgd is over het donder dag uitgevoerde bombardement. Het zou wel eens kunnen leiden tot uit stel van president Nixons beslissing om vliegtuigen aan Israël te leve ren. In de straten van Cairo demon streerden gisteren duizenden Ara bieren. Zij riepen om wraak tegen Israël en Amerika. Ook werd gede monstreerd bij een moskee waar pre sident Nasser een godsdienstoefe ning bijwoonde, ter nagedachtenis van de slachtoffers van het bombar dement. Israël heeft president Tite van Zuid Slavië ervan beschuldigd dat hij zijn rondreis door Afrika heeft gebruikt om pro-Arabische propaganda te maken. De Zuidslavische president heeft inmiddels een condoleance te legram aan president Nasser gezon den. waarin hij zegt dat het hoog tijd wordt dat de wereld stappen onder neemt om de Israëlische agressie te beteugelen. Prinses Margriet met haar jongste zoon, de op eerste kerst dag geboren prins Bernhard. „Ik ben nooit eerder echt verliefd geweest", zegt een stralende Bar bara Zoellner nu enkele dagen geleden in haar zeer luxueus in gericht ouderlijk huis in Johannes burg. Ik heb er tot voor kort zelfs nooit over gedacht al zo gauw te zullen trouwen. Ik was van plan nog enkele jaren te studeren en zo tegen mijn vijfentwintigste jaar aan een huwelijk te gaan denken. Ik heb namelijk in Parijs kunstge schiedenis gestudeerden vulde deze studie, die mij zeer interesseert af maken. Maar ik ben bang dat daar nu niets meer van komt". De ernstig kijkende Barbara (die even oud is als Barnards-dochter Deidre), vertelt dat ze haar aan staande man op 19 april van het vorige jaar voor het eerst heeft ontmoet. „Ik gaf bij mijn ouders thuis een feestje voor wat vrien den. Een vriend van myn vader had mijn ouders gevraagd of hij Barnard, die by toeval in Johan nesburg was. mocht meenemen. Ik wist dat niet eens. Plotseling stond hy voor me. Hoewel hij toch echt zesenveertig is. ziet hy er veel jonger uit. Hij viel niet eens op tussen mijn leeftijdgenoten. Ik was onder de indruk van zijn charmes, zijp geestige opmerkingen en le venslust. Ik had wel vaag gehoord over problemen met zijn vrouw. Maar desondanks was het zeker geen liefde op het eerste gezicht'. Ischia Kort na die eerste ontmoeting gin gen myn ouders met vakantie naar het Italiaanse eiland Ischia. Chris was toen op uitnodiging van myn vader in Rome en hij kwam enkele dagen over. In die dagen kwam ik tot de ontdekking dat ik ver liefd op hem was geworden". Het paar werd daarna voortdurend in eikaars gezelschap gezien. Bar- BARBARA BARNARD nard was toen juist bezig te schei den van zyn vrouw Louwtjie. ..Ik realiseerde me. dat roem hem he lemaal niet veranderd had", meent Barbara, maar Chris ex-vrouw, die veertien dagen geleden voor het eerst in haar leven een interview toestond, is het daar niet mee eens. „Ik heb hem daarvoor altijd gewaarschuwd", zegt de 47-jarige vrouw die tot twee jaar terug de steun en toeverlaat was van de beroemde chirurg. „Chris is het slachtoffer geworden van de publi citeit. De wereld maakte van hem een halfgod. Daardoor werd hij vernietigd. Ik ben niet bitter, maar ik heb wel erg met hem te doen". Toen Chris Barnard drie jaar gele- den beroemd werd door de «aan vankelijk) zo geslaagde harttrans- j plantatie op de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg. kwam zijn naam vrijwel dagelijks voor in alle kran tenkoppen. Behalve zyn chirurgi sche successen werd ook zijn pri- vé-leven breed uitgemeten. Chris Barnard was te vinden op alle grote internationale feesten, waar heen hij nimmer door zijn vrouw Louwtjie werd vergezeld en altijd in gezelschap was van mooie en soms beroemde vrouwen. Zijn verhou ding met Gina Lolobrigida (41) was daar een voorbeeld van. Maria Barnard, Chris' vijfentachtig- jarige moeder, zegt over haar be roemde zoon: „Mijn man en ik hebben onze kinderen opgevoed tot fatsoenlijke mensen. Ik kan alleen maar met schaamte terugdenken aan de laatste jaren. Zó hebben wy hem niet groot gebracht". Vrouwen „Hij kan er eenvoudig niets aan doen dat zoveel vrouwen belang stelling voor hem hebben", zegt Barbara verontschuldigend. „Maar hij is beslist geen playboy, zoals sommige mensen suggereren. Velen verwijten mij bovendien dat ik de aanleiding ben geweest voor zijn echtscheiding, maar ook dat is niet waar. Ik heb er niets mee te maken gehad. Ze waren al aan het scheiden toen we elkaar leer den kennen. Nadat ik op Ischia had ontdekt, dat ik echt verliefd op Chris was, besloten wij onze romance te verzwijgen. Geleidelijk aan leerden we elkaar beter ken nen en tenslotte spraken we over trouwen". De moeder van Chris bitter: „Ik ben ervan overtuigd dat als hy dit meisje niet had ontmoet, mijn zoon weer naar Louwtjie en zijn kinde ren was teruggekeerd. Iedereen weet dat een man van in de veer tig een crisis-periode doormaakt. Hij gaat zich afvragen of hij het nou altijd wel zo goed heeft ge daan. Hij wil het weer overdoen en kijkt, terug naar zijn jeugdja ren. Daarom verliest een man van die leeftijd snel zijn hart aan een meisje met een aardig snoetje. Het is toch immers waar dat een aan trekkelijke jonge vrouw een man van middelbare leeftijd gauw het gevoel geeft dat hij weer zesen twintig is. En het is voor een jonge vrouw heel eenvoudig om de gunsten van zo'n man te winnen". De oude mevrouw Barnard, die als weduwe van een inmiddels over leden heilsoldaat het nooit breed heeft gehad, was ontsteld bij het horen van het nieuws over de echtscheiding van haar zoon. Ze probeerde alles om een verzoening tot stand te brengen en reisde on danks haar slechte gezondheid en kele malen naar Kaapstad om daar haar zoon en schoondochter weer met elkaar te verzoenen. Maar tevergeefs: in mei werd de scheiding uitgesproken op grond van „overspel", begaan door Chris. Louwtjie bleef alleen achter met haar twee kinderen. .Die tyd was erg moeilijk", vertelt Louwtjie. strak voor zich uitkij kend. Sinds haar scheiding leeft ze teruggetrokken in haar witte villa even buiten Kaapstad. „Chris merkte eens op dat we eigenlijk geen privé-leven meer hadden. Na zyn succes waren we publiek eigen dom geworden. Hij begreep het ge woon niet, ondanks mij opmerking dat ik mijn eigen leven wilde lei den. Na onze scheiding heb ik zeer veel steun gehad van André, mijn zoon die nu worrit opgeleid tot marine-officier. Hy is nu de man in het huis. Hij is zowel vader voor zyn zusje, voor Deidre. maar ook een steun voor my. Als hij ontdekt dat ik het niet meer zie. dan legt hy zijn arm om me heen en zegt: moeder, waar is je geloof gebleven? Maar Deidre heeft j er nog meer onder geleden. Zij had een zeer nauwe band met Chris Ze studeert nu sociale wetenschappen aan de universiteit van Stellen- bosch. Dat leidt haar af. Sinds onze scheiding heb ik de tijd gekregen rustig over alles na te denken. Ik ben niet bitter, maar alleen maar bedroefd. Ik maak me ongerust over hem. Toen ik het bericht van zijn verloving vernam, wist ik echter niet wat ik moest zeggen". Louwtjie vertoont zich weinig bui tenshuis. Ze leeft ook alleen nog I maar voor haar kinderen. Spre- kend over haar toekomst zegt zij dat ze niet weet of ze ooit nog zal hertrouwen. Wel toont ze zich ge ïrriteerd over enkele zeer intieme passages uit de nog niet gepubli ceerde autobiografie van haar man. „Zoiets schrijf je niet over je hu welijksleven. Ik hoop oprecht dat hij nu gelukkig zal worden met zijn nieuwe vrouw. Hy heeft dat geluk echt wel nodig". AMMAN, Reuter De Palestijn se guerrilla's die donderdagavond koning Hoessein hebben gedwongen de uitvoering van de nieuwe veilig heidsmaatregelen op te schorten, hebben gisteren verlangd, dat de maatregelen helemaal worden inge trokken. Ver dei- wordt een volledige vrij heid van handelen gevraagd voor de commando's die in staat moeten worden gesteld de mass's op alle mo gelijke wijzen te bewapenen en te mobiliseren De Jordaanse troepen moeten, aldus een verklaring, uit de steden en voorsteden worden terug getrokken en moet een einde worden gemaakt aan „gewapende acties". Deze verklaring betekent een nieu we uitdaging voor de 34-jarige ko ning. Men neemt aan. dat de Jor daanse autoriteiten niet aan de eisen Max Koot maakte deze foto van prinses Margriet, haar man mr. Van Vollenhoven en hun beide zoons de prinsen Maurits, naast zijn vader en Bernhard, op de arm van zijn moeder. van de commando's zullen toegeven, die neerkomen op een verzoek om officiële erkenning dat de verzetsor ganisaties boven de wet staan. Gisteren heeft de Jordaanse rege- i ring vier uur met vertegenwoordigers j van de Palestijnse verzetsorganisa- I t ies gepraat over de eisen van de commando's. Het is vrijdag in Jordanië betrek- kelijk rustig geweest. Er hebben zioh 1 .slechts enkele incidenten tussen Jor- daan se strijdkrachten en Palestijnse I guerrilla's voorgedaan. In het Midden-Oosten waarover het nieuws nog bijna dagelijks tot de voorpagina's van de dag bladen blijft doordringen spitst de toestand in het Arabische kamp zich meer en meer toe op de vraag, wie er nu eigenlijk de lakens uit deelt: zijn dat de nationale regerin gen van de „frontstaten" (Egyp te. Jordanië. Irak. Syrië en Libanon) of zyn het de guerrilla-organisa ties van de Palestijnen. die gezwo ren hebben de Joden in zee te drij ven? In de afgelopen dagen was die vraag aan de orde in Jordanië, waar Koning Hoessein in conflict geraak te met de Palestijnse verzetsbewe ging. Nu is het voor de Jordaanse bevolking geen onverdeeld genoegen in haar land de grootscheepse acti viteit gade te moeten slaan van de guerrillastrijders, die bijv. in Am man niet minder dan vijftien kan toren hebben, van waaruit zij Israël bestoken. Want ook de Jordaniërs. die met hen sympathiseren, zijn ge neigd de toestand wat rustiger te be oordelen wanneer zij ontdekken, dat de Israëlische wraakmaatregelen on vermijdelijk toch ook Jordanië tref fen en niet alleen de verzetsbewe ging i n Jordanië. Geen enkel land kan op de duur een sterke groep op zyn grondgebied dulden, die volko men onafhankelijk en volstrekt eigenmachtig de gastvrijheid van de nationale regering misbruikt. Tegen deze achtergrond van afnemende populariteit hebben de guerrillastrij ders klaarblijkelijk de noodzakelijk heid ingezien van een krachtiger or ganisatie. Het trekt namelijk de aandacht, dat het Jordaanse verbod tot het bezitten en dragen van wa pens is gevolgd door de aankondi ging van een „opperbevel voor het Palestijnse volksverzet in Jordanië. Deze verklaring ondertekend door vrijwel alle verzetsorganisaties, de vakverenigingen en de Jordaan se communistische party bepleit te voorts de vorming van een „pa triottische regering, die het vertrou wen geniet van het volk en het land werkelijk in staat van oorlog brengt". Aanvankelijk bestond de indruk, dat deze aankondiging toevallig min of meer gelijktijdig plaatsvond met de Jordaanse regeringsmaatregel. Aan nemelijker lijkt ons. dat de regering in Amman onmiddellijk ingreep, toen blijkbaar uitgelekt was. dat een dergelijk „opperbevel" op stapel stond. Het is zelfs niet ondenkbaar. dat de vorst die plannen vernam op de „kleine Arabische top" in Cairo, want de tegenmaatregel van het wa penverbod werd twee uur na zijn te rugkomst in Amman afgekondigd. Indien deze veronderstelling juist is, zou Koning Hoessein zijn Palestijnse „vrienden" net even te snel af zyn geweest. Maar snelheid is niet ge noeg, het gaat nu rechtstreeks om de vraag wie eigenlijk de machtigste ls: de verzetsorganisatie van de Pa lestijnen, die haar eigen politiek op Jordaans gebied bedrijft, of het Jor daanse leger. Zoals men weet is er intussen een akkoord tussen Koning Hoessein en de Palestijnen tot stand gekomen. Van beide zijden zal mati ging worden betracht, heet het. Maar het werkelijke vraagstuk is daarmede niet definitief opgelost. Voor Hoessein en zijn land blijft het een zeer gevaarlyke situatie. jlferkwaardig is. dat Amerika in zyn -"^buitenlandse politiek maar weinig plaats heeft ingeruimd voor de sec tor-Afrika. Op het voorrangslijstje van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Washington komt het zwarte werelddeel pas na Europa- met-inbegrip-van-de-Swojet-Unie. Latyns-Amerika, Azië en het Midden-Oosten. Typerend was, dat op de elf bladzijden van president Nixons rede voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties op 18 september j.l. met geen regel ge wag werd gemaakt van de problemen van Afrika. Deze verwaarlozing is des te opvallender, omdat de Vere nigde Staten in de loop van hun ge schiedenis toch wel degelijk iets met Afrika te maken hebben gehad: het ontstaan van de Amerikaanse vloot was mede een gevolg van de bestrijding van de Barbarijse (d.wz. Noordafrikaanse i zeerovers: in 1820 werd de Westafrikaanse staat Libe ria ten behoeve van enige tiendui zenden bevryde negerslaven opge richt met de financiële hulp van Amerikaanse filantropen; ten derde: Amerika's grootste probleem van de ze ttjd wordt gevormd door de aan wezigheid van enige tientallen mil joenen negers, afstammelingen van I als slaven over de oceaan gevoerde negers. Niettemin komt het zwarte werelddeel pas op de zoveelste plaats, al maken regeringspersonen van tijd tot tijd een rondreis, zoals president Johnsons onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach in mei 1967 en de toenmalige vice- president Humphrey in januari 1968. j Thans is het de minister van Bui- tenlandse Zaken Rogers, die bezoe ken brengt (of heeft gebracht» aan Marokko, Tunesië. Ethiopië. Kenia. Zambia. Kongo-Kinsjasa. Nlgerië. Ghana en Liberia. Overmatig veel belang moet aan die rondreis echter niet worden toegekend. Washington wil er evenwel mee aantonen, dat het wel degelijk enige belangstelling beeft voor dit werelddeel, zonder dat men die interesse al te zwaar kan la- ten wegen. Opvallend is trouwens, j dat een onderdeel van Rogers' Afri- kaanse reis gewijd was aan de toe- I stand in het Midden-Oosten. Dat was toen hy in de Ethiopische hoofd - stad Addis Abeba een ontmoeting i van ruim een uur had met de Joegoslavische president Tito, die eveneens door Afrika rondtrekt en wiens reis nog tot eind februari zal duren. Zyn de informaties juist, dan zyn Tito en Rogers overeengekomen, dat men moet streven naar een ver drag over een wapenembargo voor beide partyen in het Midden-Oosten. Tot belangryke gevolgen voor Amerika's buitenlandse politiek zal de reis van Rogers wel niet leiden. Hy heeft echter de situatie met ei gen ogen en oren kunnen waarne men. En bovendien is een dergelyke tournee politiek niet ongunstig voor het „binnenlandse front" van de zwarte kiezers. Rl.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9