MAAK ER OOK EEN UITKIJKTOREN VAN I. J. van Hoeken ging heen als erk- oogd Vriendelijke handel met flinke aanvoer Wat Leider dorpse laad gaat behandelen M Pieterskerk voor Leidse universiteit Onbehagen over toren universiteit kan toch wel worden „verzacht" LEIDSE VEEMARKT BROOOJ» De gemeenteraad vraagt advies Boeken in Lakenhal tl lATERDAG 14 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ur IIDEN Het Witte Singel-plan van de Leidse universiteit was Gf u kannen en kruiken voordat deze rubriek van start ging en ~a* i voordat de samensteller de Leidse binnenstad voor het eerst kelijk onder de loep nam. Verwacht daarom geen uitspraken dit plan, dat de situatie aan de rand van de binnenstad aan- lijk gaat wijzigen. at kan een kind zich voorstellen, al is die uitdrukking niet goed, O kinderen hebben in het algemeen een betere voorstellingsver- dan ouderen. Zij hebben de fantasie om in gedachten te zien het wordt aan de Witte Singel met dat forse complex, dat wordt 'oond door een toren, die 125 meter zal uitsteken. die zich deze voorstelling maken, zijn bang voor de facul- \toren in het Leidse stadsbeeld. Dat blijkt nog steeds uit gesprek ken geschriften over de toren. Overigens wel een begrijpelijke it, want een zó hoog geval is wel even iets. dat onbehagen te „verzachten"Ik dacht van zoel. Ik dacht, dat er een oplossing moet zijn, die de toren populair zal maken. En wat kun je met of liever op een toren doen? Uitkijken over „stad en ommeland"Het is altijd een belevenis je hoog boven een bin nenstad als bijv. de Leidse te verheffen. Kijk alleen maar eens hoe Kaiserstraat en Rapenburg eruit zien vanaf het torengebouw van zoölogie (foto rechts). Dat is ronduit charmant. En de universiteitstoren, die komt op de open plek op de Witte Singel, waar vroeger het Diaconessenhuis en huizen stonden (foto links), is veel hoger en zal een veel wijdere blik bieden. Natuurlijk zal het óf geld óf organisatie kosten om de faculteitstor en ook als uitkijlcplaats te bestemmen. Geld. om bijv. een aparte lift aan te brengen en organisatie door bijv. per dag enkele uren te plannen, waarop de lift gébruikt kan worden voor „dakbezoekers". Maar het moet toch mogelijk zijn! (Foto's LD/Holvast> O» IDEN Groot en bijzonder et jathiek was gistermiddag de ïst ngstelling, die zich in het lrl iglandse Huys" aan de Mo- oö isteeg concentreerde rond-de at ur van de heer P. J. van Hoe van 's Gravenpolder. Een be stelling. waarin ook zijn genote ruimschoots deelde, t de heer Van Hoeken deze zo zeer in het middelpunt velen stond, is begrijpelijk. Na rerkelijke ambtsperiode van niet e er dan 38 jaar. waarvan vele als voorzitter van de Commis- la.van Fabricage en van de Res- i Itiecommissie. waarbij hy 'n be- ijk aandeel had in de restaura nt m o.a. de Pieters- en Hoogland- 1 erk en in de na-oorlogse bouw enkele hervormde kerken, nam ifscheid van het College van voogden der Leidse Hervormde eente, in wiens midden hy zulk 'o centrale plaats innam. Vond dit leid reeds eerder in de intieme van het College van Kerkvoog- z< plaats, waarbU de voorzitter van tollege, de heer M. Struys, de verdiensten van de heer Van i-i en van 's Gravenpolder rele- le, gistermiddag werden de ve tte in een kerkelijke-, ambtelij- dan wel zakelijke relatie hem ,5. en kennen en waarderen, in de gelegenheid gesteld afscheid te ne men. Het waren er velen Namens het gemeentebestuur deden dit de burgemeester, mr. Van der Willigen en wethouder Piena, waarbij zich ook aansloten de oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en IDERDORP De raad van Isrdorp komt maandagavond, "u uur, bijeen voor het behandelen de volgende voorstellen: ruiling grond met de Staat der Neder- verkoop van grond aan N.V. •lis BTL te 's-Gravenhage., on- wnbaarverklaring van de wonin- Hoofdstraat 256 en 258, oprich- van een herdenkingsmonument, nd nen van subsidie aan het Ver voor Veilig Verkeer, afdeling iï|erdorp Zoeterwoude. subsidië- van de Stichting Jeugdwerk Lei- uutorp, verlenen van medewerking »lvereniging ten behoeve van de nip ol aan de Willem de Zwijgerlaan nen van medewerking aan de ea estants Christelijke Schoolver- ing ten behoeve van de scholen de Kastanjelaan, Splinterlaan en tem de Zwijgerlaan, verlenen van bwerking aan de Vereniging 2 Protestants-Christelijk Kleuter- Brwijs ten behoeve van de school edi de Splinterlaan, het verlenen v. medewerking aan de Protestants Christelijke Schoolvereniging ten be hoeve van de school aan de Splin terlaan, verzoek om medewerking van de Stichting Parochiële Scholen Meerburg te Zoeterwoude ten behoe ve van de Engelendaalschool. verho ging van de exploitatievergoe ding bijzonder basisonderwijs over 1968, vaststelling van het theoretisch getal lesuren vakonderwijs voor 1970. beschikbaarstelling van een lokaal in de Protestants Christelijke school voor basisonderwijs aan de Wilddreef aan de Vereniging voor Protestants Christelijk Kleuteronderwijs, toe passing van de subsidieregeling ten behoeve van de mavo-school aan de Van Geerstraat, voorlopige vaststel ling van de rekeningen van het wo ningbedrijf, grondbedrijf en ge meentewerken over 1967, het in 1970 uitzett envan gelden in deposito bij de N.V .Bank voor Nederlandsche Gemeenten, vaststelling van een aantal comptabiliteitsbesluiten. de oud-wethouder, de heer D. van der Kwaak, tot voor kort lid van het College van Ged. Staten van Zuid- Holland. Verder waren deze middag aanwezig tal van Leidse hervormde predikanten, vertegenwoordigers van diverse kerkelijke colleges, een depu tatie van het personeel van Rhijn- hof, met welke begraafplaats de scheidende kerkvoogd indertijd ook veel te maken had, de ree tor-mag ni- ficus van de Leidse Universiteit, prof. dr. J. Goslings, 'n deputatie van het Kerkelijk Bureau der Leidse Her vormde Gemeente, het vrijwel voltal lige College van Kerkvoogden en] Oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot (rechts) neemt afscheid van de heer Van Hoeken van 's Gravenpolder (Foto LD/Holvast) tal van vrienden. Architect P. van der Sterre uit Leiderdorp bood de heer Van Hoeken namens allen, die nauw bij de restauratie van de Hooglandse Kerk betrokken waren een amulet dierenbeentje met inge graveerd heilig kruisje) aan, dat is aangetroffen in de toren van de Hoog landse Kerk. Een „gouden" kleinood, waarmee de scheidende kerkvoogd zich zeer gelukkig prijsde. LEIDEN Ondanks de gladde wegen mocht de aanvoer op de gis teren gehouaen veemarkt er wel echt weer zijn. Het aanvoercijfer lag met een 800-tal dieren hoger dan •n dezelfde week van vorig jaar. De voornaamste oorzaak is wel, dat er ADVERTENTIE COFFEE CLUB ANNO 1866 Nieuwsteeg 11 verkoopt NU overheerlijke «^C. M«ie numt«ie Te gek eigenlijk er* óchrtiv&n LEIDEN Het is thans zo goed als zeker, dat de Pieterskerk ter beschikking zal worden gesteld van de Leidse Universiteit. Hoewel nog slechts een enkel detailpunt tot oplossing dient te worden gebracht, verkeren de besprekingen, die momenteel worden gevoerd tussen de Universiteit en het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente, zich in zulk een stadium, dat de overdracht niet lang meer op zich zal laten wachten. Mede met het oog op de ontvolking van de binnenstad en het gereed komen van een deel van de restauratie van de Hoog landse Kerk, waardoor het mogelijk zal zijn tal van kerkelijke activiteiten hier onder te brengen, leeft reeds lang in de ge dachten van kerkvoogden de overweging om de Pieterskerk buiten gebruik te stellen. Wie schets mijn verbazing nu ik in de krant moet lezen, dat J. K Boer bij myn weten de trouwste toeschouwer van het gebeuren in de gemeenteraad niet weet hóe de ad viescommissie inzake het huisves- tingsvraagstuk tot stand is gekomen? Gedurende bijna 5 jaar heeft na melijk de door hem gevraagde „bur geradviesraad" bestaan, in de vorm van de .studiecommissie inzake het huisvestingsvraagstuk". (12 burgers, 2 raadsleden, en 1 ambtelijk secre taris). Ondanks het bestaan van de ze studiecommissie werd vooral door raadsleden behoefte gevoeld aan nauwer overleg met het College over het huisvestingsbeleid. Omdat de huidige wethouder van huisvesting daar begrip voor had werd besloten een „raadscommissie" in het leven te roepen. Ten einde geen dubbel werk te doen, èn om de zo gewaar deerde ..burgerinvloed" te continue ren, werd de mengvorm gekozen, zo dat 5 raadsleden, en 4 niet-raadsle- den een plaats in deze commissie kregen. Het woord adviescommissie heeft bij deze commissie zo de nadruk gekregen om verwarring met de z.g. huisvestingscommissie, die zich over de verdeling buigt, te voorkomen. De moties zullen dus, zo als meer gebeurt, in kleine kring be sproken worden, omdat een raadsver gadering, met zijn starre vergader techniek, zich nu eenmaal slecht leent voor meningsvorming. J. K. Boer kan er van verzekerd zyn, dat aan alle moties, ook de door niet-commissieleden ingediende, al le aandacht wordt besteed, en de re sultaten van het overleg in de open baarheid zullen komen. Hy moet dat maar van my aannemen: het spjjt mij genoeg dat dergelijke commis sievergaderingen niet openbaar zyn, maar wat niet is kan komen C. A. Kerlin-Simons, Leiden. van het wolvee nog veel overhou ders van het vorige jaar zijn over gebleven. Er worden voor het ko mende seizoer. ook veel lammeren verwacht, waarvan gisteren als blijk van het naderende voorjaar reeds de eerstelingen op de markt te zien waren. Ook de andere rubrieken bleven niet achter. De handel was over het algemeen iets vriendelijker en ver- hen van redelijk tot goed en zeer vlug, maar aller bleef toch erg duur. De reden hiervan is wel, dat de prij zen in de EEG-landen ook aan de hoge kant liggen, waardoor er maar weinig impori is en men het voor namelijk van het binnenlandse aan bod moet hebben. De totaal aanvoer bedroeg 2319 dieren. Gebruiksvee In deze rubriek een goede ruime aanvoei-. De belangstelling in de melkvee-sector nam wel iets af, orn aat veel boeren nu zelf kalfkoeien krijgen De handel deed het hier door rustig aan De dieren waren zeker niet duurder. In de sec tor vare koeien ook een knappe aan voer. Hoewel er weinig verandering intrad, deed de markthandel het toch wel goed en werden de dieren lui- duur verkocht Notering: melk- en kalfkoeien van f 975 tot f 1350 en f 1650. Vare koeien van f775 tot f1100 en f1450. In de afdeling vette koeien niet heel veel moei aanvoer dan vorige week, maar voor de tijd van het jaar komen er toch vrij veel koeien op de markt. De gehele week is de handel bii-duur geweest, althans in het wes ten van het land, met een neiging dat men voor de beesten meer gaat geven dan men op het gewicht af gaande zou verwachten. De invoer vanuit die EEG-landen is minimaal en wel, zoals reeds is opgemerkt, om dat het daai duur is. Hoewel de vieeshandel nog achterblijft bij de markthandel. werd er op alle mark ten goed verkocht en. was het ook gisteren een lui-dure handel. Notering per kg geslacht gewricht: vette koeien- 1ste soort van f4.80 tot f5.10; 2de en 3de soorten van f3.70 tot f4.10 en f4.30; worstkoeien van f3.60 tot f3.70; slachtstieren van f4.80 tot f5. Nog steeds weinig aanvoer bij de vette kalveren en weinig aanbod. Het wachten is op de dieren van de eer ste mest. De enkele dieren kan men vlot kwijt. De handel deed het rede- hik tot goed met weer iets stijvere prijzen. Notering per kg. levend gewicht: van f3.85 tot f4 en f4.15. Beste kwaliteiten boven notering van f4.25 tot f4.50. het gisteren dan ook zeer vlug af. Men sprak van een dure markt. Ook de vette schapen werden weer goed en prijshoudend verkocht. Ver meldenswaard is voorts, dat gisteren ra de Groenoordhal de eerste jonge zuiglammeren van dit jaar werden aangevoerd; vele zullen nog volgen. Notering: vette schapen van f110 tot f125 en f135; vette lammeren (overhouders) van f145 tot f165 en f 175; zware vleesdieren boven note ring tot f 195; enkele uitlopers tot boven de f200. Varkens De aanvoer ln deze afdeling hep weinig uit met vorige week en mocht dan weer tamelijk ruim worden ge noemd. Zoals in de verwachting lag, is in de varkenshandel de gehele situatie iets vriendelijker geworden- De prijzen van de slachtvarkens trokken iets op, met als gevolg dab de belangstelling in deze afdeling weer iets toenam. De handel deed het. goed met iets stijvere prijzen. Notering: drachtige zeugen van f 550 tot f 650 en f 675; schrammen van f 120 tot f 130 en f 135; biggen van f 95 tot f 105 en f 110. De handel in slachtvarkens deed het deze week heel wat williger. Bij ten goede vraag voor het buitenland was het aanbod krap, waardoor de prijzen weer iets aantrokken. Prijzen I per kg levend gewicht: lichte slacht- varkens van f2.70 tot f2.73; lichte rlachtzeugen van f 2.20 tot f 2.25. De afdeling geiten blijft voor de I buitenlandse gastarbeiders aantrek kelijk. De aanvoer was goed en de handel evenredig daarmee, met ge handhaafde prijzen. Notering van f 25 tot f 55 en f70. Wolvee Boven verwachting was de aan voer nog weer groter dan vorige week. Voor de tijd van het jaar zijn er nog heel wat overhouders. waar onder opvallend veel goede kwali teiten vleeslammeren. De verkooo was daardoor gemakkeijk in verband •net de kg. gewioht prijzen. De im- i port van overzee is nog steeds niet I r-oemenswaaroig. De kwaliteiten j daarvan blijven bij de Hollandse I kwaliteiten achter. De handel deed LEIDEN Van 14 februari tot 15 maart 1970 worden in het museum De Lakenhal geëxposeerd: de vijftig best verzorgde boeken van het jaar 1968. Jaarlijks wordt door een jury bepaald welke boeken aanspraak mogen maken op het predicaat „best verzorgd". geving als uitvoering betreft opval lende boeken, werd reeds jarenlang in de Lakenhal getoond. Tevens treft u op de tentoonstelling, enige voor ontwerpen van de bekroonde boeken aan. Schaakseance LEIDEN Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de simultaanséan- ce die maandagavond 16 februari in de Stadsgehoorzaal zal worden ge houden. Aan deze wedstrijd kunnen 170 schakers deelnemen. Men zal de handschoen moeten op nemen tegen Larsen, Donner. Ree, Zuidema of Hartcch. Tot vandaag kan men zich opge ven bij de afdeling inlichtingen van Vroom Dreesmann of by drs W. de Haas, Sterrewacht 3 in Leiden. De séance begint om half acht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3