JOODSE CENTRA BEWAAKT^ Nederland dreigt drie leerstoelen te verliezen Zeven doden bij brand in München Mogelijk res ook naar Grieken DRIEKWART VAN KATHOLIEKEN TEGEN CELIBAAT ©ud (EINIG WIND Door laksheid van ministerie Oproep tegen koning Hoessein HUISMAN KRO-Intomart-enquete LEIDEN Prof. Barnard hertrouwd winterwarm bont bij van egmond breestraat 173 Japan in olieindustrie Algerije teuiVb IpgefJcIïl T maart 1860 LEIDSCH ZATERDAC 14 FEBRUARI 1970 No. 33019 DAGBLAD Irecteur: E. A. E. van Disboeck LfdredacteurDrs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per Kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling;), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 München (DPA, Reuter) De Westduitse regering 1 jeft vannacht alle Joodse godsdienstcentra in het land )der politiebewaking laten plaatsen, nadat een brand ieen Joods bejaardentehuis vlakbij een synagoge in (ünchen zeven mensenlevens had geëist, fegen bewoners van het tehuis raakten gewond. )at er sterke vermoedens in richting van brandstichting taan, blijkt uit het feit dat gemeentebestuur en de erse regering een beloning 50.000 mark hebben uitge- fd voor de opsporing van de ers. olgens bewoners van het tehuis I de brand op twee plaatsen tege- in een trappenhuis uitgebroken, wel op de benedenverdieping en derde etage. De brandweer dacht aan opzet. Andere had het vuur nooit zo snel kunnen vereprei- 1 van de Joodse gemeente in lichen hebben na de brand het geuit, dat die aamge was door Arabische terror is le brand v»Dlgde op de Arabische jmandoaanval van dinsdag op de pagiere van een Israëlisch lyn- gtuig op de luchthaven van Mün- waarbij een Israëliër werd ge il en elf gewonden vielen. De dag jren was een Egyptisch lyntoe- 1 bij het vertrek uit München Igesohoten over de rand van jrtartbaan en in een weiland te- Itgekomen. Daarbij waren vier Itenden gewond. let bejaardentehuis maakt deel van een gebouwencomplex, waar naast de synagoge ook een cul- iel centrum en een slaapverblijf studenten behoren. Er be- dm zich naar schatting dertig teen in het gebouw toen de brand D voor negen uur 's avonds uit- t Kort tevoren was in de syna- een dienst gehouden, poedig raasden de vlammen f de bovenste twee etages. Vuur rook sneden een deel der be iers de weg af. De meeste slacht- is kwamen door verstikking om leven. De brandweer, die wist borkomen dat het vuur oversloeg r de synagoge, had de brand te- middernacht bedwongen, t mogelijkheid bestaat dat de Wstichtere tijdens of na afloop de dienst in de synagoge dat ^uw, dat vijf verdiepingen telt, I binnengedrongen. Het red- kwerk werd ter plaatse gevolgd f burgemeester Vogel van Miin- terwijl de Beierse premier Al- Goppel zich voortdurend op de liet houden. De voorzitter de CSU, oud-minister Frans-Jo- Strauss, onderbrak een toe- in München om zijn gehoor ;cht over de brand mee te de- Volgens de politie heeft het iwencomplex sinds de aanslag luchthaven Riem onder ver- toezicht van patrouillerende ADVERTENTIE SALARIS VIA DE BONDSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK e Büt verwacht van heden tot lagavond: iet algemeen veel bewolking met namelijk aan de kust enkele Uwbuien. Meest zwakke wind. ite, in de nacht plaatselijk ma- vorst, met middagtemperaturen ie graden boven het vriespunt, (opgemaakt te 12.40 uur) 15 FEBRUARI 1970 on op: 07.56 uur; onder: 17.53 uur. »n op: 11.31 uur; onder: 05.03 Hoogwater in Katwijk; 10.26 23.15 urn-; laagwater 5.46 en 18.34 16 FEBRUARI 1970 °n op: 07.54 uur; onder: 17.55 uur. an op: 12.25 uur; onder; 05.58 Hoogwater: 11.58 en uur; !*ater: 7.15 en 20.08 uur. aammet bestaat alt 24 pagina's politieagenten gestaan. Enkele be jaarden. die door de brand een ze nuwschok opl'epen, dwaalden mid dernacht nog door de stad. In Bonn gaf de Westduitse minis ter van Binnenlandse zaken, Gen- scher, de volgende verklaring uit: „De bondsregering betreurt dit inci dent, zoals zij ook terreurdaden van elke aard veroordeelt. De ministers van binnenlandse zaken van de deel staten is verzocht, voor de onmiddel lijke bescherming van alle Joodse godsdienstcentra in de bondsrepu bliek zorg te dragen". Minister Genscher komt vandaag naar München. Inmiddels heeft de actie-groep voor de bevrijding van Palestina, die zegt verantwoordelijk te zijn voor de aanval op de luchthaven in München volledige compensatie en de betaling van de medische kosten aangeboden voor verwondingen die Duitsers heb ben opgelopen. Volgens de groep heeft het onbezonnen optreden van de gezagvoerder van het toestel, die met een commando worstelde ertoe geleid dat de commando de handgra naat liet vallen, waardcor deze ex plodeerde. PARIJS (Reuter) Frankrijk voert al enige tijd besprekingen met het Griekse militaire bewind over de verkoop van 30 Mirage straaljagers, zo is van welingelichte zijde in Pa rijs vernomen. Griekenland zou ook kanonneerboten van Frankrijk willen kopen en wel van hetzelfde type als die welke met kerstmis heimelijk de haven van Cherbourg verlieten met bestemming Israel. Franse regeringsfunctionarissen wil den niets hierover zeggen. Frankrijk heeft een contract met Lybië geslo ten voor de verkoop van minstens 100 Mirages en een contract met Spanje voor de bouw van 30 van deze toestellen. Een gewonde vrouw wordt weggedragen uit het Joodse be jaardentehuis in München. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Door het uitblijven van een reactie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen dreigt Neder land de kans te verliezen om aan drie belangrijke Amerikaanse universiteiten een leerstoel te krijgen in de Nederlandse taal en letterkunde. Het betreft de uni versiteiten Harvard, Berkeley en Colorado, die alle belangstelling hebben geuit voor het toevoegen van een volledige leerstoel, al of niet te bezetten door een Ne derlandse hoogleraar. Dank zij de activiteiten van het Nederlands informatie bureau in San Francisco werden ruim ander half jaar geleden contacten gelegd met Berkeley University, waar op het ogenblik al een lector en twee assistenten colleges geven in de Ne derlandse taal en letterkunde. De universiteit, waar ook een doctoraal examen Nederlands kan worden af gelegd, heeft één van de grootste Nederlandse bibliotheken in de Ver enigde Staten. Het universiteitsbe stuur heeft zich bereid getoond niet alleen kosten te dragen om dit uit te bouwen tot een volledig profes soraat, maar ook die van de salaris sen van de twee assistenten, en de helft van het salaris van de aan te stellen hoogleraar. De andere helft, geschat op ongeveer twaalfhonderd gulden per maand, zou bijgedragen moeten worden door de Nederlandse regering. Anderhalf jaar geleden werd daar toe via de Nederlandse ambassade universiteit van Colorado en aan ln Washington, die zich achter het plan heeft geschaard, een voorstel ingediend by het ministerie van On- derwys en Wetenschappen. Het mi nisterie heeft, ondanks herhaalde contactpogingen nooit op het voorstel gereageerd. De houding van het ministerie is inmiddels ook de reden geworden waarom twee andere mogelykheden voor een leerstoel Nederlands aan de ADVERTENTIE In Café-Restaurant „De Zwaan" bent U uit. Ook voor uw partijen Onbeperkt parkeren. Telefoon Katwijk 2064 t/o de Vuurtoren Harvard niet ter kennis van Den Haag zyn gebracht. Door het initiatief van het Neder landse informatiebureau in San Francisco worden cursussen in de Nederlandse taal en letterkunde ge houden aan de universiteiten van San Francisco, Los Angelos, Tacoma (in de staat Washington) en Brig- ham Young University in Utah. Al deze colleges worden bekostigd door de betrokken universiteiten. De enige door de Nederlandse re gering bekostigde leerstoel ln de Verenigde Staten is de naar Konin gin WUhelmina genoemde stoel aan Columbia University, waar echter geen Nederlandse taal en letterkunde wordt onderwezen, maar waar het accent wordt gelegd op culturele as pecten van Nederland, daarnaast schenkt de regering jaariyks vyf- honderd gulden aan boeken aan een aantal Instellingen, waaronder Ber keley University, die belangstelling hebben voor de Nederlandse taal en cultuur. De houding van het ministerie van Onderwys en Wetenschappen con trasteert sterk met wat byvoorbeeld de Zweedse regering ten koste legt aan het bevorderen van de belang stelling voor de Scandinavische ta len en cultuuh De Zweedse regering heeft daarvoor de volledige financie ring op zich genomen van een aan tal leerstoelen aan tal van universi teiten. BEIROET (Reuter) El Hadaf het in Beiroet verschynende orgaan van het radicale volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft opge roepen tot vernietiging van het be wind van koning Hoessein van Jor danië. In een hoofdartikel over de commando-crisis in Jordanië zegt het blad „Van nu af is het een plicht uit een toestand van zelfver dediging over te gaan tot het ver nietigen van dit krachteloze en in trigerende regime." ADVERTENTIE cbu XfexxWJ/n m INTERIEURVERZORGING CP'JNSbURGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING A DVERTENTTE TEL. 34000 JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Barnard is vannacht in het huweiyk getreden met de 19-jarige Barbara Zoellner. Een rechter verbond het paar kort na middernacht in de wo ning van de bruid in de echt. Bar bara wilde niet op vrydag de der tiende trouwen, legde de 47-jarige harttransplantatie-pionier later uit. Het paar gaat zich na een huwe- 'ijksreis naar achtereenvolgens Ita lië, de Verenigde Staten. Noorwegen. Libanon en Zwitserland vestigen in Kaapstad. Prof. Barnard is vorig jaar Juli gescheiden van zyn eerste vrouw. (Zie ook pagina 9) HILVERSUM (GPDi Van de Nederlandse katholieken van 15 jaar en ouder Is 71 procent van mening dat een katholiek priester die trouwt zijn ambt vol ledig mag blijven uitoefenen. Een kwart van hen is hiertegen, terwijl 4 procent uitsprak geen mening te hebben. Voorstander van de priesterwy - ding van gehuwde mannen toonde zich 70 procent van de katholieke Nederlandse bevolking. Hier verklaar de zich 22 procent tegen, terwyi over deze kwestie 8 procent geen me ning had. Deze cyfers zyn gebleken uit een door het instituut voor toegepast marktonderzoek „Intomart" inge stelde representatieve enquêtte on der 1045 Nederlandse katholieken van 15 jaar en ouder. Het onderzoek is verricht op verzoek van de KRO en vrij dagavond bekendgemaakt in de radio-uitzending „Riskante Kerk". Het onderzoek is verricht in de eer ste week van deze maand. Tevens werd in de enquette de vraag betrokken of het concüie in Noordwykerhout representatief ge- I acht kon worden voor de Neder landse katholieken. Ruim de helft 1 (59 procent) dacht van wel. Tweeen dertig procent zei nee. terwyl 9 pro- cent geen mening had. Splitst men de cyfers uit naar leeftyd, dan biykt j dat van de katholieken onder de 45 jaar 64 procent het concilie wel re presentatief acht en 27 procent niet. terwyi deze cyfers voor de leeftyds- groep boven de 45 jaar op respectie- velyk 51 en 39 procent lagen. De helft van de ondervraagden meent dat de Nederlandse bisschop- 1 pen zelf over de celibaatskwestie kun- nen en dienen te beslissen. Hier staat tegenover dat 46 procent meent dat de paus het laatste woord heeft, j De resterende 4 procent wordt, ge vormd door mensen zonder mning Ook hier blijkt men naar mate de leeftijd lager ligt minder belang aan het woord van de paus te hechten. Tenslotte is aan de ondervraag den nog voorgehouden wat ze er van denken als de Nederlandse bis schoppen tegen de wil van Rome het gehuwde priesterschap toestaan. Er ontstaat een breuk met Rome zegt 51 procent. Dat Rome zich by de feiten zal neerleggen meent 29 procent, terwyl het opmerkeiyk hoge aantal van 20 procent geen uitspraak durft te doen. ADVERTENTIE Bont als kouverdrijver zijn we natuurlijk al lang vergeten. Hoeweldat heerlijke bont is inderdaad lekker warm, winterwarm. Maar in deze tijd is bont toch vooral modieus, volgens de lijn die in de grote modecentra wordt aangegeven. Van Egmond volgt die lijn en past de creaties aan naar de Nederlandse smaak en mogelijkheden. Een bontmantel van Van Egmond is daarom altijd een winterwarme modemantel. Van Egmond - Internationale bontmode Telefoon 01710-23337 - Lelden TOKIO (AP) De Algerijnse re gering heeft het Japanse bedryfsle- ven gepolst over de mogelykheid van hulp by de ontwikkeling van aard- olievelden in Algerijë. Volgens een Japans economisch blad hebben zegslieden voor de olie industrie verklaard, dat C. Itoh and co, een groot Japans handelsbedrijf, benaderd is door Ronatraih, een Al- gerynse maatschappy, die zich met de olie-ontwikkeling bezig houdt, over een mogelyke technische en finan ciële samenwerking. Uti het Leidsch Dagblad van 14 Februari 1870: (Advertentie) Men vraagt terstond 'n ordentelijk loop meisje, dat tevens goed kan naaien. Te bevragen bij den boekhandelaar C. Kooyker, Nieuwen Rijn, alhier. AdvertentieOntvangen zuivere poeder-chocolaad uit de Fabriek van Korf te A'dam. Per heele flesch f 1,20 per halve flesch 65 cents. Bloemmeel per kop of 5 ons 11 cents. A Wagemans Rapenburg, wijk I no 517 (thans no 97)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1