t Is heerlijk pakjes te krijgen Iedere nieuwe gouverneur wordt nu reeds afgewezen Hrecteur van grootste postorderbedrijf Meesten redden liet niet SCHUD€l's CITROEN Curagao wacht af: Pedosan jfciG 13 reSHTTAiri 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 rOLLE (GPD) In '52, dat nog de tijd van de hausse in de irderbedrijven. De jaren toen de a-en schaars waren, de lust tot n groot was en er voor handige >ns iets te verdienen viel door (kkelijke aanbiedingen via ad- ïties. Van die handige jongens heel weinig op de markt ven. Ze zijn op een enkele uit ging na ten gronde gegaan aan zich steeds toespitsende pro van de financiering, van de lisatie en de administratie. Pro- si die met de kracht van een in opdoken zodra de zaak goed marcheren. hkamp, G. H„ zoon van een slier uit Slagharen, redde het wel. Achter z'n ouderlijk huis hij een stel textielpakketten tapeld tegen de muur nadat hij ktitelf uit Twente had gehaald, na zette hij een advertentie in CRV-gids en wachtte af. Hij Btgerekend dat hij met een ver van honderd pakketten in ieder uit de kosten was. Hij ver- er 18.000. hkamp begreep door die ver- ien ide ervaring dat hij een markt aangeboord waarin veel, heel nuziek kon zitten. Hij ging er ook meteen mee door, kreeg sen bank de nodige kredieten, jedemsvaart op gunstige voor- len een fiks gebouw en z'n on- ming groeide als gehormoni- kooL Zelfs een hevige brand jO, die in een paar uur de hele tegen de vlakte sloeg, kon de niet tegenhouden. Terwijl de ;n nog uit de daken sloegen, èhkamp al weer te praten over gelijkheden en noodzaak van bouw. Engels ir ook voor hem kwam onver- ijk de tijd dat 'm de boel over x>fd dreigde te groeien. Dage- bestellingen, dagelijkse beta- correspondentie, catalogi, af- ngen. ze vergden een organi- lie niet door een of twee staf- n kan worden uitgevoerd. An- postorder bedrijven hadden elijke ervaring. Ze gingen er- apot. Ze verloren al snel hun ill doordat de administratie in ip raakte en in de meeste ge- eindigden de aanvankelijk zo e luchtballonvaarten met een de noodlanding. Noordeloos, een Dekker, des- skende namen in de postorder- ss, werden geveld. Wehkamp overeind doordat de eigenaar inzag dat er een grotere staf volgens ook grotere financiële moesten komen om een apitaalintensief bedrijf (en dat postorderonderneming) in te houden. 962 vond hfl wat hfj zocht: rart van zijn aandelen deed hij aan een gerenommeerde En- maatschappij Great Univer- tores. Deze GUS is het op i grootste (de alles ver- big boss is Sears) derbedrijf in de wereld, omzet schommelt op het ogen- ond de 3% miljard gulden, een jaar later werden ook de1 inde vijfentwintig procent van len aan de GUS overhandigd heer Wehkamp ging, welis- met grijsgeworden haren met voldoening over zijn car- Btil leven in Ommen. Concurrenten bnerika en Canada noemen ze Ifjaarlijkse catalogus van Sears nd: de winkelbijbel. Het boek- inderdaad minstens even zo s een groot formaat bijbel en rdt geregeld door de huismoe- n -vaders) in geneusd. En wat irijker is: er wordt uit besteld, japonnen tot kant en klare van olieverfschilderijen tot inden, van vissersboten tot „Dutch bulbs", van behang tot scoo ters. Zover is het in ons land nog niet. De postorderbedrijven geza menlijk halen in ons land om en na bij één procent van de totale detail- omzet. Maar het zit er dik in dat het drie, vier of misschien vijf procent kan worden. Andere landen staan daar voor als lichtend voorbeeld: West- Duitsland spant de kroon met bijna 7 procent, Engeland met vijf, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland ongeveer twee. Nederland, België, en Frank rijk komen met hun één procent nog wat achteraan. Maar dat ene pro cent vloeit dan ook grotendeels in de zakken van Wehkamps postorderbe drijf. Want de twee grote concurren ten die na felle slag in het verleden zijn overgebleven, kunnen zich nog niet meten met het Zwols-Engelse bedrijf. Die twee zijn Bertels, een fa milieonderneming, en sinds een Duits postorderbedrijf de failliete boedel van de textielcentrale in Hulst (Zeeland) overnam: Necker- mann. Concurrenten overigens die Weh kamps directeur Schuthof graag ziet. En daarbij trekt hij een zeer serieus gezicht want „in het verleden heeft het postorderbedrijf in ons land een slechte naam verworven. We kunnen slechts toejuichen, dat er bedrijven op de markt blijven of verschijnen die goed zijn". Je vraagt je af wat de aantrek kingskracht van het bestellen „op een plaatje" via de post is. Vooral in ons kleine land waar de winkels en warenhuizen bij wijze van spre ken naast de huisdeur liggen. Bij Wehkamp-Zwolle waar in het grote, moderne kantoorgebouw twee computers dag en nacht draaien om de 12000 orders en de 100.000 beta lingen per dag te verwerken, waar 35 telefoocoilijnen doorlopend opdrach ten opnemen bij Wehkamp weet men drommels goed waarom vooral de huisvrouw het plezierig vindt pea- poet te winkelen. Waarom Er zftn twee belangrijke psycholo gische redenen. De belangrijkste lijkt te zijn, dat het verrukkelijk is thuis in zao'n driehonderd pagina's dikke, vol met kleurenfoto's volge stouwde catalogus te bladeren. Een tweede reden is dat het nóg verruk kelijker is pakjes te ontvangen. Het pakje ontvangt men onherroepelijk als er een bestelling aan vooraf is gegaan. De heer Schuthof noemt ook nog twee andere oorzaken van meer praktische aard. „Hoe meer vrije tijd de mensen hebben, des te minder ze er voor voelen die tijd door te bren gen in overdrukke winkelstraten. Ze willen eruit, de natuur in, autorijden, knutselen, sporten, noem maar op". Het is een argument dat ongetwijfeld op een gedegen onderzoek berust, al vraag je je als buitenstaander wel even af hoe het dan komt dat die winkelstraten zo drük zijn. Een meer aansprekende overwe ging is de financiering: men kan in termijnen betalen en men behoeft daar niet zeer nadrukkelijk (en daar door misschien „beschaamd") om te vragen. Zegt de financiële direc teur (met hem zijn er nog drie di recteuren): „Krediet is tegenwoordig een teken van welvaart, vroeger van armoede". Een ander algemeen ver- Nederlands grootste post orderbedrijf, Wehkamp in Zwolle, had over 1969 een omzet van honderdmiljoen gulden. Financieel-directeur H. Schuthof vertélde ons meer over de fabuleuze ont- ivikkeling van een onderne ming, die in 1952 als een mansbedrijfje startte en nu achthonderd werknemers heeft. breid argument blijkt echter hele maal niet op te gaan: het is niet waar dat vooral de plattelander bij een postorderbedrijf koopt. ,3ij ons ligt het fifty-fifty. Alleen de eilanden vormen een uitzondering daar hebben we enorm veel klanten". Dure gids De dikke gids is voor de grote postorderbedrijven niet slechts een visitekaartje. Het is hét doorslagge vende verkoopmiddel. Daarom is men er tegelijk gul en zuinig mee. Gul voor wat de uitvoering betreft: uitstekende kleurendruk waarvoor verscheidene drukkerijen in ons land en in Duitsland worden ingeschakeld. Voorzichtig wat de verschpreiding aangaat. Per slot van rekening kost zo'n gids drie gulden per stuk en bij vier uitgaven per jaar vormt dat een enorme onkostenpost. Ze wordt verzonden aan 800.000 adressen (di. 2 Vz miljoen gulden aan catalogi) mi alleen aan hen, die in de laatste negen maanden een be stelling hebben geplaatst. Op die ma nier vergaart men goed adressenma- teriaal zonder hetwelk geen post orderbedrijf het leven kan houden. Bertels' catalogus, iets minder dan de helft van de omvang van die van Wehkamp, komt op anderhalve gul- Neckermann gebruikt zijn Duitse ca talogus waarbij zoveel mogelijk Duitse tekst is vervangen door Ne derlandse. Is aan de ene kant de reclame post voor een groot postorderbedrijf ont stellend hoog, aan de andere kant zit men op lagere lasten dan bijvoor beeld warenhuizen. Men behoeft niet op een dure lap grond in de binnen stad een vfetiging te hebben en de verhouding omzet-personeel kan aan zienlijk gunstiger zijn. Ter vergelij king: Vroom en Dreesmann had in '88 een omzet van 1.060.000.000 gul den bij een personeelsbestand van 22.000 man, de Bijenkorf's omzet was 585 miljoen bij 10.000 man personeel. Voor een Wehkamp ligt het dus aan zienlijk gunstiger: 100 miljoen omzet, 800 man personeel. Dat scheelt 200 tot 250 procent. Daarbij komt dat het assortiment, ondanks de grote hoeveelheid arti kelen, beperkter is dan in een waren huis. Voor Wehkamp geldt tot nu toe de gulden formule: vijftig pro cent soft ware, vijftig procent hard ADVERTENTIE DUBBEL BESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Een van de expeditieafdelin gen van het Wehkamp-complex in Zwolle. ware (er worden veel Engelse termen gebruikt bij Wehkamp als honderd procent-dochter van Great Universal Stores). Het betekent dat de helft van het aanbod bestaat uit modear tikelen, schoenen e.d. en de helft uit technische artikelen, woninginrich ting enz. Brandende vraag: hoeveel wordt er teruggezonden na de „zeven da gen op zicht?" De vraag blijft brandengeen post orderbedrijf in Nederland zal daar antwoord op geven. Wehkamp werkt met twee verkoop systemen. Het ene is de verkoop regelrecht aan de klant (92,8 procent van de omzet), het andere berust op een methode om agenten in te scha kelen. Daarvoor heeft men de home service catalogus (waar men de naam Wehkamp tevergeefs in zal zoeken, maar die vrijwel identiek is aan de gewone gids) welke gehan teerd wordt door (meestal) huisvrou wen die van vriendinnen, kermissen en buren bestellingen opnemen en voor die moeite tien procent ontvan gen. Deze „indirecte" verk»»p m in Ne derland nog niet groot, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Engeland waar het grootste deel van de omzet op deze manier wordt behaald. Ook in Duitsland is deze .indirect mail* sterk in opkomst. Het home-service systeem is strikt zakelijk en berust niet op het idee van de „gezellige theevisites" dat bijvoorbeeld Tupper- ware Jaren geleden in ons land in praktijk bracht. Grote postorderbedrijven ln het buitenland hebben meestal eigen wa renhuizen of winkels. Wehkamp doet het zonder. Of het er nog eens van komen zal, kan de directie, naar ze zegt, niet voorspellen. En ze kan evenmin voorspellen of er in de ko mende Jaren veel harde concurrentie zal komen. Bekend is wel, dat ook een Frans postorderbedrijf van grote omvang, manu-france, voorzichtig jes begonnen is in Nederland te pe netreren. Vcornamelijk in het zuiden van het land zijn vijfduizend franstalige gidsen, elk van 775 pagina's, rondge stuurd met o.a. een aanbod van mo torboten en tuinhekken. Men mag verwachten, dat Neckermann het hier wat grootser zal gaan opzetten dan tot nu toe. al betwijfelen we of men in Nederland wel één prefab-wo ning heeft aangekocht, die in de zo- mer-catalogus als postorder werd aangeboden (f33.700 tot over de f60.000). Wehkamp-Zwolle met magazijnen in Dedemsvaart, Amerongen, Mau- rik, Zutphen, Leersum en Geldermal- sen zegt veel succes te hebben (zon der daarbij cijfers te willen noemen) met enkele nieuwe objecten zoals een autoverzekering met premiebetaling per maand, een soort „all-in" ge- zins - pollspakketten en *n spaarplan, het laatste samen met Rolinco. Met dat al is het wel duidelijk, da* ook in Nederland het postorderbe drijf, mits goed geleid, de toekomst niet zander zorgen tegemoet behoeft te zien. Of dat nu te danken is aan psychologische factoren of strikt praktische laten we dan maar in het midden. De vuurrode, ouderwetse gietijzeren brievenbus, die Wehkamp als grote klant de PTT afhandig heeft weten te maken, en die in een van de gangen van het moderne kan toor in Zwolle staat, is zeker geen symbool voor mijmerend achteruit zien. Beter computers en het statis tieklijntje van de verkopen, dat elk jaar weer een fikse stijging te zien geeft. (Door Gerard Habrakesv) CURACAO (GPD) Dr. E. Jonckheer wordt geen gouver neur van de Nederlandse Antillen, maar wie dan wel? Er zijn in de afgelopen weken op Curasao heel wat namen genoemd. Maar iedere nieuwe kandidaat wordt al bij voorbaat door heel wat andere politieke partijen afgewezen. Frente Obrero eist: „Geen blanke prot estant als gouverneur". De Democratische Partij stelt: „Onder geen voorwaarde een gouverneur uit de Joodse kringen op Curasao". Dit is geen uiting van antisemi tisme, maar een logisch gevolg van het feit dat de Joodse gemeenschap en bloc aanhanger is van de Natio nale Volkspartij. Drs. Leito zal na het vertrek van gouverneur Debrot wel een lange tijd als waarnemer moeten optreden. Maar ook tegen bem zijn genoeg politieke bezwaren naar voren te brengen die een defi nitieve benoeming Ln de weg staan. In tegenstelling tot Curacao, waar Ciro Kroon en zijn Democraten nog steeds fel te keer gaan over het ko loniale om-echt dat hen is aange daan, is de reactie op Aruba vrij flauw. Dit, terwijl alle Arubaanse partijen de benoeming van dr. Jonck. die lovende woorden spreekt aan bet adres van minister Bakker en de Nederlandse regering. Het klinkt zo onnatuurlijk: de Democratische Par tij, die de verkiezingen inging onder bet motto: „orde en rust", gooit nu een pot rode verf over het stand beeld van de koningin en schildert enkele zeer onnette woorden ten be hoeve van minister Bakker op het autonomiemonument. En dan F-emte Obrero, die eerst zijn afkeuring er over uitspreekt. Hetzelfde Frente Obrero dat tijdens de verkiezingscampagne een aanval oeed op iedere bestaande orde en dat nog geen maand geleden het- I zelfde autonomiemonument voorzag heer steunden. Ook de Arubaanse van een tekst die ook niet uit de Dij bel afkomstig Curacao leeft in afwachting, niet ln spanning: „Wat de Democratische Partij zal deen?". Waarschijnlijk heeft Stanley Brown gelijk als hij zegt: „Ciro Kroon is te oud om de straat op te gaan, de meisjes lopen niet meer achter hem aan". Mis sohien zal minister Boy Rozendal de coming man in de D.P. (Democrati helemaal niet De Arubaanse politici sche Partij nog wel wat mensen op laten wel enkele zwakke protestjes i de been weten te brengen. Maar juist Volkspartij (oppositie), die enkele dagen geleden in de kwestie Jonck heer het roe»- omgooide, omdat dit de kansen om in de naaste toekomst regeringspartij te worden aanmerke lijk groter maakt. Zwak protest De Arubaanse bevolking reageert trouwde buitenparlementaire terrein. Het eigen offensief van Ciro Kroon zal nu waarschijnlijk in het parle ment volgen en weer is de D.P. on getwijfeld kwantitatief en kwalitatief de meerdere van de politieke new comers uit Fi-ente Obrero. Ciro Kroon zal niet eerder rusten voor hij de partij van Pappa Godet uit het kabinet gewipt heeft. Minis ter Amador Nita doet er in alle ge val goed aan om zich vast aan een zekere bestedingsbeperking te wennen. A DIRECTEUR G. H. WEHKAMP poetorden boa-en om hun Curagaose collega's te plezieren, 'maar erg overtuigend klinkt het allemaal niet. Aruba leef de in de afgelopen dagen in de car- navalsroes. Maar ook zonder deze festiviteiten zou de reactie niet veel anders zijn geweest. In alle politieke vei-wikkelingen die afgelopen maan den Curagao teisterden hebben de Arubanen zich steeds bewust afzijdig gehouden. Aruba heeft geen Stanley Brown of Benjamin Fox en wil die ook niet hebben. Het overwegend blanke Aru ba voelt zich superieur aan het zwarte Curagao. Een Arubaan wil niets te maken hebben met wat zij noemen: „het geklungel van de Curagaoënaars". Op Curagao moet men nog even aan de nieuwe toestand wennen. Ex-premier Ciro Kroon in de rol van revolutionair met kreten als» „weg met de kolonialisten" en be- Stanley Brown, daarom zal voorzitter Kroon de laat ste zijn om zijn paa-tijgenoot en ri vaal de straat op te sturen. Maandagavond zag het er hee) even dreigenn uit. toen het vrijwilli gerskorps Curagao onder de wape nen werd geroepen. De veiligheids dienst had een tip ontvangen dal de schipbrug over de Annabaai on klaar zou worden gemaakt. Meer dan een slapeloze nacht voor depolitie- man en voor het vrijwilligerskorps leverde deze tip niet op. Geforceerd De verontwaardiging in de Antillen over de beslissing van de konink- ijiksregerrng maakt een geforceerde indruk. Wat er ook in de komende dagen nog gaat gebeuren: men zal moeilijk kunnen spreken van een spontane reactie „Het statuut is een koloniaal werkstuk' het op dit Dimt roerend met elkaar eens. Alle politieke partijen, op de Nederlandse Antillen schreeuwen sinas maandag om het hardst dat het statuut herzien moet worden. Maar toen premier Petronia nog maar enkele weken geleden aan alle politieke leiders vroeg wat hun wen sen waren met betrekfcpg tot een eventuele wijziging van het statuut, I kreeg hij geen duidelijk antwoord. De Nederlandse minister-president kan. zoals hri tijdens zijn perscon ferentie verklaarde, nu wel een voor stander zijn van een afkoelings periode in die verhoudingen binnen het koninkrijk indien Nederland wer kelijk het statuut wil saneren zal men nu moeten doordrukken. In de West is men gauw geneigd de sta tuut-kwestie in de ijskast te zetten Het zou niet de eerste keer zijn dat van de heftige reacties na een paar maanden niet veel meer te mer ken ie. Ruim tien jaar geleden be tichtte premier Jonckheer van de Ciro Kroon en fitaoiiegr Brown Bftn I Nederlandse Antillen bet moederland Ex-gouverneur dr. E. Jonck heer ook van kolonialisme. Gouverneur Struyken weigerde toen mee te wer ken aan de uitwijzing van een jour nalist die te veel kritiek leverde op de Antilliaanse regering. De reacties waren toen nog hef tiger dan nu. De Democratische Par tij schreeuwde: „onafhankelijkheid" en „er moet een bijltjesdag komen". Na een paar maanden was van de hele rel niets meer over en het sta tuut is nooit gewijzigd. Dr. Jonckheer is de laatste die het statuut een koloniaal werkstuk mag noemen. Hij reeft het zelf mee in elkaar gezet, hij is mede-onderteke naar en vooi het forum der Ver enigde Naties heeft hij het verdedigd als een ideaal werkstuk, waaraan andere lander een voorbeeld kunnen nemen. De siag om dr. Jonckheer is gewonnen door Frente Obrero en Pappa Godet en de zijnen hebben de strijd gestreden op het voor hun vev- ADVERTENTIE V uitgeknobbeld Vond u likdoornpleisters tot nu toe lastig en vervelend? En vond u tinctuurtjes en stiften ook niet het ware? Dan is Pedosan de oplossing, waarop u ai zo lang hebt gewacht! Actieve pleisters in unieke „wilgenblad"-vorm, die niet los kunnen laten, zodat de actieve stoffen blijvend hun werking kunnen uitoefenen en volledig afsluiten. Voor slechts 2,85 weer lopen zonder pijn. tegen likdoorns en eelt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15