Zwaarste slag in de tweede wereldoorlog Bij bombardement op DRESDEN kwart miljoen doden? En dit bleef er over van Hamburg PAGINA LEIDSOH DAGBLAD DINSDAG 10 FEBRUARI In het laatste oorlogsjaar bezaten de geallieerde bombardementsstrijdkrachten een enorm overwicht op de Duitsers. De Lancasters, Halifaxes en Mosqui to's van het Britse Bomber Command en de Vliegen de Forten en Liberators van de Amerikaanse achtste en vijftiende luchtvloot vernietigden Duitslands in dustrie van sythetische benzine vrijwel volledig en zij maakten van de spoorweg-, wegen- en kanaalstelsels in het hele Dritte Reich een chaos. Veel Duitse steden werden voor een groot deel in puin gelegd. De Saksi sche hoofdstad Dresden werd in februari 1945 zwaar der gebombardeerd dan welke andere Europese stad ook. Deze stad, een vitaal transport- en verbindingscen trum voor het Duitse leger, dat een wanhopige strijd voerde tegen de oprukkende Russen, zat toen vol met vluchtelingen. Vandaar dat nooit bekend is geworden hoeveel slachtoffers het bombardement precies heeft gekost. Volgens Duitse schattingen is hier een kwart miljoen mensen om het leven gekomen door het bom bardement overdag door 450 Amerikaanse Vliegende Forten, twee nachtelijke bombardementen door Brit se Halifax- en Lancasterbommenwerpers en direct daarop nog een hevige Amerikaanse aanvalsgolf. Het voorspel van deze dramatische gebeurtenis is door Noble Frankland beschreven in „De geschiede nis van de tweede wereldoorlog", die thans als Argo- uitgave in 96 wekelijkse uitgaven verschijnt voor de abonnees van dit blad. Dit artikel is een sterk ver korte versie van Franklands verhaal over dit bom bardement, dat deskundigen nog steeds bezig houdt. De vraag of deze hevige militaire slag nodig was, is nog steeds een punt van discussie. Bij de foto rechts: Ondanks de enorme schade die werd aangericht bij de aanval op Dresden, herstelde het leven in de stad zich vrij spoedig. De Duitsers slaagden er zelfs in na korte tijd de trams weer te laten rijden. M. Maar ook aan geallieerde zude za- n DEN HAAG (GPD) De strategische bombardementen zijn beslissend geweest voor het verloop van de tweede wereld oorlog. Toch kwam de bijdrage die de strategische bombarde menten aan de geallieerde overwinning leverden pas laat en de uitwerking ervan was alleen merkbaar in combinatie met het resultaat van de overwinningen van leger en vloot. Doel treffende schade aanbrengen vereiste veel langduriger en zwaardere bombardementen dan was verwacht. De reden was dat mensen in het algemeen en de Duitsers in het bijzonder veel meer konden verdragen dan men had gedacht en dat de wederopbouw veel efficiënter bleek te worden uitgevoerd dan was verwacht. In de tweede plaats was de doel matigheid van het Duitse luchtaf weergeschut en vooral van de jacht vliegtuigen veel groter dan was voor zien. Zelfs zó groot. dat de bombar dementen vrywel geen invloed had den op Duitslands oorlogsinspanning. Tot de luchtafweer was overwonnen en de Amerikanen en de Britten heer en meester waren in de lucht. Ten derde werden, zelfs toen dat overwicht in de lucht er was en de geallieerde bombardementsstrijd krachten geweldig talrijk waren ge worden. de acties tegen de belang rijkste doelen niet alleen belemmerd door de weersomstandigheden, maar ook door onenigheid binnen het op perbevel over de keuze van de doelen. Het gevolg was dat de acties van de bommenwerpers in de laatste fa se van de oorlog over zoveel doelen werden verspreid, dat het veel lan ger duurde voor ze allemaal waren bereikt. In deze laatste fase had het ge combineerde Engels-Amerikaanse bombardementsoffensief drie hoofd doelen: de olie-industrie, het trans portstelsel en de grote steden. Vindbare doelen In de loop van 1940 en 1941 werd het gaandeweg overduidelijk dat de bemanningen van Bomber Com mand 's nachts, gezien de vijande lijke verdediging, precisiedoelen als olie-installaties o^ zelfs rangeerter reinen niet konden vinden. Aangezien eind 1941 de legers van Groot-Brittannië op alle fronten wa- ren verslagen of in de verdediging gedreven, aangezien de Britse vloot in een wanhopige strijd voor zelfbe houd gewikkeld was in de Atlanti sche Oceaan, aangezien de Rus sen bijna tot Moskou waren terugge dreven en de Amerikanen zich ter nauwernood hadden hersteld van de schok van Pearl Harbor, was het een absolute noodzakelijkheid dat de vol strekt enige geallieerde strijdmacht effectief tegen Duitsland zou kunnen optreden alle krachten zou inspan nen dat ook te doen. Het was dus niet verbazingwek kend en gezien de omstandig heden van die tijd was het zelfs on vermijdelijk dat Bomber Com mand ertoe overging bij de nachte lijke aanvallen doelen aan te vallen die het kon vinden en treffen. Deze doelen waren Duitse steden. Deze po litiek noemde men destijds ..Area bombing" (het bombarderen van een geheel gebied) en als zodanig is ze bekend geworden. Hoewel dit de reactie van Groot - Brittannië was op een wanhopige oorlogssituatie was het niet alleen maai- een emotionele uitbarsting van machteloze woede, die leidde tot een woeste terreur van bombardementen. De aanvallen op de Duitse steden verliepen volgens een zorgvuldig op gesteld strategisch plan, met de be doeling de basis van de Duitse oor logsinspanning te ondermijnen door de ontwrichting van de indu strieën. krachtcentrales en commu nicaties door middel van de ver woesting van de steden die daarbij betrokken waren. Gewaarschuwd Terwijl in de loop van 1942 Bom ber Command onder leiding van de nieuwe bevelhebber Sir Arthur Har ris de eerste grote successen boven Lubeck en Keulen behaalde, maak ten de Amerikanen zich gereed om aan het bombardementsoffensief te gaan deelnemen. De Amerikanen in hun vliegende Forten en hun Liberators waren niet van plan met de Britten mee te doen aan het offensief van de nachtelijke bombardementen op steden. Zij had den besloten bij daglicht te opere ren. waardoor ze nauwkeurige aan vallen zouden kunnen ondernemen op sleutelpunten van de Duitse oor logseconomie. De Britten, die vóór en in het begin van de oorlog precies hetzelfde idee hadden gehad, legden uit dat een dergelijk plan onuitvoer baar was en dat het beter zou zijn de Amerikaanse toestellen en be manningen nachtvluchten te laten uitvoeren. De Amerikanen lieten zich niet overtuigen. Op 17 augustus 1942 openden de j Amerikanen hun offensief met een j aanval op de spoorwegemplacemen- I ten van Rouen, die met twaalf vlieg- I tuigen werd uitgevoerd. Alle toestel len keerden veilig terug en de rest van het jaar gingen de Amerikanen j door met aanvallen op doelen in Frankrijk. Het was een begin maar. zoals Churchill tegen Roo sevelt opmerkte, niet zo'n indruk wekkend begin, vooral wanneer het werd vergeleken met de uitgebreide j en steeds zwaardere aanvallen die in vele delen van Duitsland werden uit gevoerd. met inbegrip van drie „dui- zend"-voudige nachtaanvallen van Bomber Command. De Amerikaanse verliezen werden bovendien steeds zwaarder en noch de omvang noch de uitwerking van de Duitse luchtverdediging nam af. Integendeel, deze werden voortdu rend groter, zodra de Amerikaanse dagbommenwerpers over de Rijn waren, buiten het bereik van jager- steun en geheel op zichzelf waren aangewezen. Zoals de Britten had den gevreesd, waren zij een ge makkelijke prooi voor de geperfec tioneerde Duitse onderscheppings vliegtuigen. Zware verliezen Op 14 oktober 1943 zetten 291 Vlie gende Forten in formatie koers naar Schweinfurt. Toen zij Aken nader den. keerden hun jagerescortes, die hun vliegbereik niet konden over schrijden. naar huis terug. Daarvoor in de plaats kwam de ene golf Duit se jagers na de andere. De Amerikanen zetten met grote moed tegen hopeloos ongelijke kan sen door en zagen zelfs kans de fa brieken van kogellagers in Schwein furt grote schade toe te bren gen. Zestig bommenwerpers werden neergehaald, nog eens 17 werden zwaar beschadigd, terwijl 121 lichte schade opliepen. Toch was dit geen op zichzelf staande ramp. Het was de climax van een verschrikkelijke week waarin de Amerikanen, in vier pogingen door de verdediging van de Duitse jagers heen te breken, 148 bommenwerpers en hun bemannin gen verloren. Operaties op een dergelijke schaal en van dit type konden niet voort gaan. want als dat wèl was gebeurd, zouden de Amerikaanse strategische bombardementsstrijdkrachten al gauw volledig zijn vernietigd. Boven dien had de aanval niet zoveel suc ces gehad Aan geen enkel vitaal ele ment van de Duitse oorlogsin spanning was grote schade toege bracht. Bij een aanval op 19 oktober 1943 werd in het centrum van de Hansestad Hamburg een ge bied van bij-na vier vierkante ki lometer volkomen vernietigd. Maar ook aan geallieerde zijde za ten de technici niet stil. Geleidelijk werden, zo schrijft Noble Frankland in „De geschiedenis van de tweede wereldoorlog", die in 96 wekelijkse afleveringen als speciale aanbieding voor de lezers van dit blad beschik baar is. de Lancasters, de beste van de zware bommenwerpers en de Mos quito's de beste van de lichte in ge bruik genomen. De reikwijdte van de radar was eveneens vergroot en de I techniek ervan belangrijk verbeterd. De slagen om het Ruhrgebied en I om Hamburg hadden een nieuwe fa se in de oorlogvoering in de lucht onthuld. Voor de eerste maal was Essen, de stad van de Krupps en door de mist van de industriegas- I sen en door de bijzonder zware ver- I dediging een buitengewoon moeilijk doelwit, zwaar beschadigd. I In Hamburg werden bijna 50.000 I mensen gedood in een reeks aanval len, waar de Amerikanen toe bij- droegen, maar die voornamelijk door de Britten werden uitgevoerd. Het succes in de slag om Hamburg was niet alleen te danken aan de grote omvang van de aanval, maar ook aan de buitengewoon hoge graad van nauwkeurigheid die was bereikt en aan het zeer korte tijdsbe stek waarbinnen de operaties plaats vonden. Afgezien van enige storings- aanvallen en de lichte dagaanvallen van de Amerikanen, voerde Bomber Command deze slag uit in vier grote operaties, die uitgevoerd werden door meer dan 700 bommenwerpers in de nachten van 24, 27. 29 juli en 2 augustus 1943. Doelwit Berlijn Berlijn was echter een nog groter en belangrijker doelwit dan Ham burg. Het lag veel verder van Enge land verwijderd, hetgeen betekende dat de verhouding benzine/bommen - lading minder gunstig moest zijn en ook dat er grotere navigatieproble- men en meer risico van vernietiging waren. In Berlijn en in de andere gebom bardeerde steden werd grote schade aangericht, maar nergens benaderde deze de omvang van de catastrofe die Hamburg had getroffen. Ander zijds had Bomber Command ernstige tegenslag ondervonden. Van de 20.224 in de slag om Berlijn gemaak te vluchten kwamen 1047 vliegtuigen niet terug: 1682 toestellen keerden terug met verschillende graden van beschadiging. Aanval op olie Dergelijke verliezen konden na tuurlijk niet veel langer worden ge dragen. Een belangrijk gevolg daar van was weer dat opnieuw de nadruk gelegd werd op de mogelijkheden van het bombarderen van transportmid delen als een van de hoofddoelen van de luchtoorlog. Vooral de plaats vervangende opperbevelhebber. Sir Athur Tedder, zag de mogelijkheden van een dergelijke strategie in. Tijdens de hele oorlog en daarvoor wisten Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten dat benzine een van de zwakste schakels in het Duitse oor logsapparaat was. De beperkt heid van de beschikbare hoeveelhe den maakte Duitsland volkomen af hankelijk van een betrekkelijk klein aantal tamelijk kwetsbare fa brieken van synthetische benzine en van de" Roemeense leveringen. Voor generaal Carl Spaatz. die op nieuwjaarsdag 1944 het opperbevel op zich nam over de Achtste Air Force in Engeland en de vijftiende in Italië (die daarna bekend werden als de United States Strategie Air Forces in Europe) werd olie het belangrijkste doelwit. Voor Sir Ar thur Harris, de bevelhebber van Bomber Command, waren de mees te argumenten voor die sleuteldoe len" niet overtuigend. Harris was van mening dat de ver nietiging van de grote steden van Duitsland uiteindelijk de door slag zou geven. Deze standpunten, die van Tedder dat de aangewezen weg was het bombarderen van het transportstelsel, die van Staatz inza ke de aanval op olie-installaties om de Luftwaffe klein te krijgen gen en die van Harris, dat de alge mene aanvallen op de grote steden zouden kunnen voortbouwen op de acti^ in het verleden van Bomber Command en een kroon op de toe komst ervan zouden betekenen, wa ren van grote invloed. Toen het laatste jaar van de oor log begon, kregen deze uiteenlopende en zelfs onderling tegenstrijdige zienswijzen een werkelijk strategisch belang. Geen Duitse radar Er waren twee belangrijke facto ren. De eerste was de invoering van een uiterst effectieve lange-afstand- jager. de P 51 Mustang, een Ameri kaans vliegtuig dat nu was uitgerust met een Rolls-Royce Merlin Motor. Tussen december 1943 en maart '44 werd dit vliegtuig bij de achtste Air Force beproefd tot het de strijd kon aanbinden met ieder Duits toestel en wel zo ver verwijderd van de Britse bases als Berlijn. Het resultaat was dat binnen zeer korte tijd het luchtruim boven Duits land bij daglicht door de Amerika nen werd beheerst. De tweede belangrijke factor was de opmars van de geallieerde le gers van het Normandische brugge- hoofd door Frankrijk en lager naar de Rijn. In augustus 1944 door braken de legers het front van de Duitse jagersverdediging en hun ra dar-waarnemingsposten. zodat Bom ber Command, dat reeds een over macht in de lucht bij daglicht had. nu ook 's nachts effectief kon ope reren. In de loop van augustus 1944 stortte de Duitse luchtverdedi ging min of meer ineen en kregen de Amerikanen en de Britten de volledige heerschappij in de lucht. Zo leek het er in september op dat de strategische luchtstrijdkrach ten gereed waren voor een laatste vernietigende slag tegen Duitsland. Zij hadden al belangrijke vorderin gen gemaakt met de vernietiging van de olie-industrieën en het trans portwezen en het algemene versprei de offensief tegen de steden was op grote schaal hervat. De militaire si tuatie zag er eveneens goed uit, want de Engels-Amerikaanse legers ston den by de Ryn en de Russen waren eveneens onderweg. Er bestond hoop dat de oorlog met Kermis achter de rug zou zyn. Deze verwachting kwam niet uit. De mislukking van de slag om Arn hem in september 1944 en het Duit se offensief in de Ardennen in de Ardennen in december daarop speelden hierby een rol, aldus Noble Frankland in ..De geschiedenis van de tweede wereldoorlog". Donderslag Toen in januari 1945 de Engels- Amerikaanse legers tydelyk tot staan waren gebracht, kwamen er twee mogelijkheden naar voren. De ene was dat het rode leger snel naar het hart van Duitsland zou opruk ken. de andere was dat de zware bommenwerpers een Duitse stad of een groep steden een ontzagiyke slag zouden toebrengen, die dan de gena deslag moest betekenen. De chefs van staven van Groot- Brittannië en Amerika hadden een dergelyk idee (dat de naam „thun derclap" donderslag kreeg) reeds geruime tyd in gedachten, maar zy hadden geen vastomlynd plan uitgewerkt dat de moeite waard was. want het leek hen dat een dergelyke luchtaanval op zichzelf onvoldoende zou zyn om de verlang de ineenstorting te bewerkstelligen. In januari raakten zy er echter van overtuigd dat een dergelyke slag. als die op Berlyn gericht was en op een tydstip plaatsvond dat samenviel met de westwaartse stroom vluchte lingen voor de Russische opmars, in ieder geval een uitgesproken gunstig effect op de Russische opmars zou hebben. Churchill Op 25 januari 1945 sprak Churchill met de minister van Luchtvaart. Sir Archibald Sinclair, over deze zelfde mogelykheden. Zoals hy de vol gende dag in een memorandum aan Sinclair toelichtte, wilde hy vooral weten of Berlyn en andere grote ste den in Oost-Duitsland nu niet als byzonder aantrekkelyke doelen moes ten worden beschouwd. Enigszins ge biedend gaf hij te kennen dat er nu geen behoefte bestond aan overwe gingen, maai- aan actie. De Britse luchtmacht-generaal Por tal twijfelde er echter aan of dit idee wel verstandig was, aldus Noble Frankland in „De geschiedenis van de tweede wereldoorlog". Portal was er van overtuigd dat het olie offensief de hoogste prioriteit moest houden. Maar als de Amerikanen mee zouden doen, was hy bereid er mee in te stemmen dat één grote aanval op Berlyn, ondersteund door geconcentreerde bliksemaan vallen rc op Dresden, Leipzig en Chemnitz?1 misschien enkele andere plaatsenfe de evacuatie vanuit het oosten n. warring zou scheppen en de Duit' zou belemmeren in het overbrei^ van hun troepen. Op 27 januari zond Sinclair t memorandum aan Churchill wa^ hy hem liet weten dat de luc^ machtstaf had besloten aanvaller ondernemen op Berlyn, Dresdp Chemnitz en Leipzig of andere den. Het plan kwam dus voort uit^ toepassing van het idee van Thkr derclap en werd aangepast aan*, byzondere situatie die ontstond cL., de Russische opmars. De snelifc waarmee het plan werd uitgevou, kwam rechtstreeks voort uit de sUr ke druk die door Churchill werd Z., geoefend. o Gesprek in Jalta* Er werd ook met generaal Spae over het plan beraadslaagd. Hoere het leeuwendeel van de schade ,d aangericht werd voor rekening fle de zware nachtaanvallen van Bos^ ber Command moest komen, zout ook Amerikaanse operaties by licht worden vereist en deze zoufe dan ook worden uitgevoerd. rj De plannen werden ook bespro^a op de conferentie van Jalta die middellyk op deze gebeurtenis^ volgde en hoewel de Russen ifc< speciaal om het bombarderen Chemnitz of Dresden verzocht, vroegen zij wel om Berlyn en Lc zig als communicatiecentra acfyj! de Duitse frontlinie te vernietii Zij stonden namelyk op het punt opmars tegen dat front te versi len. Het plan naderde nu zijn uitw ring. maar er kon niet mee won" begonnen voor de maan was afgei men en het weer geschikt was. \S de avond van 13 februari 1945 zf Bomber Command met twee golv- van meer dan 800 vliegtuigen k<N naar Dresden. Op 14 februari volgde het Amjj kaanse achtste luchtleger bij dil licht met meer dan 400 toestel! De Amerikanen maakten de vluil op 15 februari opnieuw met onlfl veer 200 toestellen en tenslotte oj maart met 400. Inmiddels vod» Bomber Command in de nacht 14 februari een grote aanval uit?1 Chemnitz en de Amerikanen ver den soortgelyke aanvallen uit, iJa' inbegrip van een op 26 februari?' Berlyn met meer dan 1000 bommi* werpers. «a Dat waren de operaties die de ?r allieerde overwinning moesten F" spoedigen door verwarring achter?1 Duitse linie te zaaien en waal0! door de eerste-minister by de lucP£ machtstaf werd aangedrongen Hg die in algemene zin door de Rus#01 werden gevraagd. la 'O. Geen verdediging!,, Zy pasten in het algemene beG van het bombardementsoffeni. op grote doelen, dat nu al meer ir" vier jaar aan de gang was, zy pP1 ten in de militaire situatie en dat ogenblik werden zy uitgevoi zonder dat het voornaamste dc_ de oliecampagne tekort werd geda! De meeste van deze aanvallen z evenals vele andere die door Bom Command werden uitgevoerd, re lang vergeten, maar die op Di den niet. De omstandigheden ken vrywel volmaakt te zyn en verdediging was nihil. Er werden ontzagiyke aantal Duitsers gedood. Naar alle wa schynlykheid was de dodenlyst z nog groter dan die in Hamburg juli tot augustus 1943. Verreweg grootste deel van de schade werd de nachtaanval door Bomber Co mand aangericht. Verlegenheid Sommige journalisten in die I dachten dat deze aanval een pl tieke verandering betekende enl spraken van een terreurbombarl ment. Dit veroorzaakte verlegenl in Amerika, waar men zich een b< bardement anders voorstelde en z in Engeland, waar althans somi gen zichzelf hadden wysgema dat bombarderen een soort chirui sche ingreep was in plaats van onderdeel van een vrywel totale c log. Het is misschien voldoende te z gen dat Dresden de logische clin was van het strategische luchtoff sief tegen Duitsland, dat als gel een grote rol speelde in de net laag van de Duitsers, dat het n emoties opriep dan redelijken? had kunnen worden voorzien enl men, toen het in de tyd van uitv ring medio februari noodzake leek. reeds eind maart, toen de eenstorting van het Duitse ryk afwendbaar was. zich kon afvraj of de Duitsers een dergelyke laa® afstraffing hadde-" -rsrdiend. E ge

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8