Conflict met Antillen van dr. Jonckheer ingetrokken Advocaat-generaal twijfelt aan objectiviteit Haagse rechtbank PvdA niet eens met pierindelingsplannen an minister Beernink Burgemeester onder invloed in auto? 1 L Voorstellingen in Leidse Schouwburg KERK EN CONSULAAT IN BR I ND KVP pl eit voor volkenrechtelijke erkenning DDR AX Toneelschool van Burkunk in Australië Auto rijdt in op jongelui: twee doden DINSDAG 10 FEBRUARI 1070 LEIDSOH DAGBLAD PAGINA 7 :97f (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Een„diepgaand verschil van mening" tussen Nederland en Suriname enerzijds en de Antillen ander zijds is de oorzaak van het besluit van de ministerraad van het koninkrijk om de benoeming van dr. E. Jonckheer tot gou verneur van de Nederlandse Antillen ongedaan te maken. Het besluit viel gisteravond, nadat de hele dag in Den Haag zogenaamd „intern appèl" was gevoerd tussen vertegenwoor digers van de drie regeringen. De Koningin is inmiddels ge vraagd het koninklijk besluit van dr. Jonckheers benoeming, dat dateert van mei 1969, in te trekken. igej nisj pre rwa geh i. 1, fen onze parlementaire redactie) Jijfcs HAAG (GPD) Bil monde de Kamerleden Van Thijn en n^nssen (beiden PvdA) heeft de j jjiA-fractie gisteren duidelijk laten Aien het geheel niet eens te zyn de bestuurlijke herindelingsplan- van minister Beernink en asditssecretaris Van Veen. Van Tinjn diende zelfs een •t i<eel nieuw plan in. dat hy voor roe? gerealiseerd wilde zien en dat Fnvorming behelst van veertig tor noifë gewesten. Later diende het th aerlid tijdens het debat van de. unjfe kamercommissie voor Binnen- 2 jjise Zaken nog een motie in mede "lenens de PSP en de Groep-Aar- n y. waarin hij bepleitte de invoe- l van de eerste fase van zijn Q: de indiening van een formele __Jestwet nog binnen deze kabinets- lode. 'ooral staatssecretaris Van Veen 5k het du;delijkst in zijn afwij- k 1 van het plan-Van Thijn. „Onze Jrs is voorzichtiger en beter", zo rkte de bewindsman op. Minister (mink merkte alleen maar op dat er een andere mening dan de Van Thijn over de gehele pro- itiek op nahield. Van Thijn betoogde, dat het Ti van de bewindslieden tot een tuurlijke chaos zou leiden. Het aerlid wees daarbij met nadruk de rapporten van de Wiardi -Stichting en van een anti- ilutionaire commissie onder lei- g van prof Verdam, die geheel lere ideeën naar voren brachten Decentralisatie 'an verschillende zijden werd in [commissie de vrees geuit dat bij ivorming van grotere gemeenten inspraak van burgers kleiner zou xien en de afstand tussen be- Urders en bestuurden groter. Vry- j alle fracties bepleitten maatre- voor eer. zogenaamde binnen- ■entelijks decentralisatie. Minis- Beernink merkte hierover op dal |met het plan loopt per circulaire 'erordenen dat nieuwe gemeenten len twee jaar aan het provin- bestuur moeten laten weten mogelijkheden er zijn en hoe F' staat met de decentralisatie ln i gemeenten Bovendien wees hij p dat ook in een herindel ingswet een dergelijke bepaling opgenomen kan worden. Met nadruk stelde staatssecretaris Van Veen, dat het niet de bedoeling is dat de gewesten een vierde be stuurslaag zuiien gaan vormen tus sen die van gemeenten, provincie en het rijk. De provincies zullen geen kleinere taak krijgen, maar een andere. Op een vraag van het AR-kamer- lid Schakel welke consequenties het plan van de beide bewindslieden zal heben voor de toekomstige instelling van een nationale politie die regio naal wordt ingedeeld, zei mr. Van Veen dat daar niet teveel aandacht aan moet worden besteed, omdat er bij de politie andere regio's nodig kunnen zijn dan gewesten, zoals er ook bij de energieverdeling andere indelingen zijn. Op een persconferentie na af loon van de ministerraad verklaarde pre mier De Jong, dat Nederland en Su riname op het standpunt staan dat de benoeming van dr. Jonckheer niet zou stroken met de pesitie van gouverneur, die geacht wordt boven de partijen en buiten de partij-poli tiek te staan. ,,Dr. Jonckheer js voorwerp van controversiële politiek", aldus de minister-president. ..De komst van de heer Jonckheer naar de Antillen zou ernstige gevol gen kunnen hebben, mede in ver band met de moeiiykheden van 30 mei vorig jaar. Het feit dat zijn be noeming niet doorgaat heeft ook ernstige gevolgen, maar minder erns tig dan in het andere geval". Premier De Jong zei dat Neder land en Suriname in hun opvattingen waren gesterkt door een rapport van een gemengde commissie die op de Antillen de situatie heeft onderzocht. Daaruit zou zijn gebleken dat de be noeming van dr. Jonckheer by gro te groepen van de bevolking op weerstand zou zyn gestuit. De poli- tiek-sociale onrust moet niet worden onderschat, meende de heer De Jong. Politieke gevolgen Premier De Jong sloot politieke gevolgen van het besluit van de koninkrijks ministerraad niet uit. De Nederlandse regering wil voorlopig afwachten; een nieuw bezoek van vice-premier Bakker aan de Antillen ligt nog niet in het voornemen. „Ik hoop dat de breuk, weer hersteld kan worden," aldus premier De Jong. Hij constateerde verder dat het de eerste keer sinas de oprichting van het koninkrijksstatuut is, dat „over een dergelijke belangrijke zaak een ernstig verschil van mening is ont staan tussen twee landen en een der de land". De minister-president noemde dit een nare zaak. Volgens premier De Jong is er nu een besluit genomen is tegen het standpunt van de overgrote meer derheid van het Antilliaanse kabinet tn geen sprake van neo-kolonia- lisme. Als bewijs daarvan wees hij erop, dat ook Suriname van meet af tegen de benoeming van dr. Jonck heer was. Nadat het intern appel 's morgens was begonnen vroeg de Antilliaanse delegatie, die bestond uit dr. Jonck heer als gevolmachtigd minister en rice-minister president S. G. M. Rozendal, schorsing aan. De indruk bestond toen dat gepoogd werd in overleg met de regering in Willem stad een compromis tot stand te brengen. Na hervatting van de be raadslagingen bleek dat dit niet ge lukt was. Over de persoon van de heer Jonkcheer bestond geen ver schil van mening. Premier De Jong heeft als minis ter-president van het koninkrijk de huidige gouverneur, mr. N. Debrot. gevraagd om voor onbepaalde tijd op zyn positie te blijven. De heer Debrot heeft zich inmiddels bereid ver klaard. Over een andere kandidaat voor zijn opvolging kon premier De Jong gisteravond nog niets meede len. Prinses Irene met haar zoon Prins Carlos Javier Bernardo in een reiswieg bij aankomst in het Franse Lignières, waar vandaag de doop van de klein prins plaats vond. LEIDEN „Jongens onder elkaar" is een toneelstuk dat zowel door de Haagse Comedie als door Centrum op het reper toire is genomen. Centrum brengt het stuk vrijdag en za terdag a.s. onder auspiciën van K. en D. in Leiden uit. Over de achtergronden van dit interes sante stuk vertelt de regisseur Walter Kous in bijgaand inter view. AMSTERDAM »GPD) Achter een takelwagen van de politie werd gisteravond een materieel auto van de Amsterdamse brandweer naar een brandje in het Duitse consulaat aan de De Lairessestraat in Amsterdam- Zuid gesleept. De wagen had onder weg een botsing gekregen met een taxi. Men kon de auto echter niet mis sen. want vrijwel tegelyk met het uitbreken van liet brandje in het consulaat laaiden vlammen op in de leegstaande pastorie van de Sint- Willibrorduskerk. In het consulaat brandden de hal en een deel van het trappenhuis uit. Het vuur, vermoedelijk ontstaan door kortsluiting of door oververhitting van een verwarmingsinstallatie in de kelder, was spoedig bedwongen. Meer moeite had de brandweer daarentegen met de vlammenzee in de oude pastorie. Zware rookwolken kolkten boven het gebouw omhoog; vlammen sloegen soms door het dak heen. De oorzaak van de brand stond vanochtend nog niet vast. Mogelyk hebben kinderen in het leegstaande gebouw met vuur gespeeld. Van brand door kortsluiting kan geen sprake zijn, omdat het complex al van het elektriciteitsnet was afge sneden. ALKMAAR (ANP) Het waar nemend hoofd van het parket Alk maar, officier mr. J. A. Wiarda, onderzoekt het vermoedelijk onder vloed rijden van Alkmaars burge meester mr. H J. Wytema. De overtreding zou in de nacht van zaterdag op zondag plaats heb ben gevonden. Het onderzoek wordt verricht door ie gemeentepolitie var. Alkmaar. Aangezien de burgemees ter hoofd van de politie Ls. wordt do gemeentepolitie bijgestaan door de rijksrecherche. Volgens mr. Wiar da is burgemeester Wytema niet be trokken geweest bij een aanrijding. Alkmaarders hadden die nacht de politie gewaarschuwd omdat zij hun burgemeester crp een zodanige manier ragen autolijnen, dat zij de indruk kregen, dat de burgemeester dron- 'cen was. Burgemeester Wytema. die voor zitter is van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, kwam on langs in het nieuws toen hy zyn lidmaatsohap van de Partij van de Arbeid opzegde. Hy was het niet eens met het oesluit van het PvdA- t'ongres om het kiezen van een bur gemeester in het verkiezingsprogram ma op te nemen. Inmiddels heeft de burgemeester zich ziek gemeld. Hy zal dus deze week de begrotingsvergadering van de gemeenteraad niet leiden. Loco-burgemeester G. H. A. de Zeeuw van Allernaar deelde in ant woord op vragen mee, dat burge meester Wytema de bewuste avond heeft aangezeten aan een diner in hotel Victory in Alkmaar. Toen hy na afloop in de Oranjelaan, waar hij woont, was aangekomen en was uitgestapt, stonden daar een man en een vrouw, die hem verzochten mee te gaan i.aar het politiebureau. De burgemeester gaf gewillig gehoor aan dit verzoek en onderwierp zloh op het politiebureau aan een bloed proef en andere tests. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De KVP is bereid de DDR volkenrechtelijk te erkennen, mits tegelijkertijd de positie van West-Berlijn wordt ge regeld. Ook wil de KVP de Oder- Neisse-grens erkennen. Dit staat in een rapport dat deze party heeft gepubliceerd met richtlijnen voor de buitenlandse poitiek van ons land. „Een eventuele Duitse hereniging in de toekomst zal afhankelyk zyn van de ontwikkelingen in de ver houding tusssen de Bondsrepubliek en de DDR in het kader van geheel Europa", aldus het rapport. Het KVP-jtweede-kamerlid C. F. Kleisterlee, é«n van de samenstel lers, zei gisteravond by de aanbie ding van het rapport dat de nieuwe oost-politiek van Bondskanselier Brandt „gunstige perspectieven" biedt. Hy meende echter, dat Ne derland spaarzaam moet zyn met initiatieven om de Oost- en West duitsers met voor de voeten te lo pen. Ook fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer waarschuwde voor over haaste stappen. Dat zou een .over trokken nationalisme" in de hand kunnen werken, zei hy, hetgeen „een haard voor een nieuwe oorlog" zou kunnen inhouden. Inbraak leverde slechts 58,- op I tLPHEN AAN DEN RIJN Een E de nacht van zondag op maan- 1 in het kantoor van de betonfa- B 5k Oosthoek en Zoon gepleegde in- 5S <ak heeft de inbrekers slechts een Shag van f 58 aan kantinegeld op- Bfiverd. Om in het kantoor van het ®byf binnen te komen heeft men raam aan de achterzyde gefor- waama alle laden en kasten Mde; len doorzocht. SYDNEY ANP» De 44-jarige acteur en theaterdirecteur Wim Burkunk. die in Nederland onder meer het „vestzak theater" - een experimenteel theater - stichtte en vorig jaar in opdracht van de Ne derlandse regering het theaterbedryf in de Verenigde Staten bestudeerde, zal begin maart onder de naam „theatre laboratory in Sydney" een nieuwe toneelschool openen. Een van de voornaamste studie objecten van zyn „laboratorium" zal de psycholoige van het publiek zyn. 's Avonds zullen demonstraties en opvoeringen worden gegeven waarvan de toegang voor het pu bliek vry is en die besloten worden met discussies tussen acteurs en pu bliek. CHAAM (GPD) Op de Dorp straat te Chaam is gisteravond rond half negen een automobilist ingere Jen op een groep carnaval vierende jongelui. Daarbij zyn de 16-jarige H. van Beek uit Baarle-Nassau en de ".4-jarige Els Aerts uit Ohaam om het leven gekomen. Een groepje van ongeveer 12 jongelieden liep rechts van de weg toen de 20-jarige auto mobilist Van Zuren uit Rotterdam ooor een onbekende oorzaak op hen inreed. De 16-jarige H. van Beek werd daarby zo ernstig gewond dal hij op weg naar het ziekenhuis in Breda overleec Het meisje overleed in het ziekenhuis. Twee 14-jarige jongens uit Baarle-Nassau werden ook lioht gewond. DEN HAAG (GPD) Gisteren op de laatste dag van de behan deling van het hoger beroep in de strafzaak tegen de Haarlemse rechter mr. R„ heeft zich ter zit ting van het Haagse gerechtshof het unieke en sensationele feit voorgedaan dat de advocaat-ge neraal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst publiekelijk de goedetrouw van de Haagse recht bank in twijfel heeft getrokken door te zeggen dat dit college een „schijn-vonnis" heeft gewezen. Zoals bekend sprak de Haagse rechtbank mr. R. vry van „dood door schuld onder drankinvloed" en veroordeelde het de Haarlemse rech ter uitsluitend wegens het in gevaar brengen van het verkeer tot de maximumboete van duizend gulden en ontzegging van de ry bevoegdheid voor de tyd van een jaar. „Het vonnis is slechts naar de vorm een vonnis. Naar de inhoud is het een schynvonnis, een pleitnota, waarin terwyl het een vonnis be hoorde te zyn aan de objectiviteit zeer ernstig te kort wordt gedaan. Ik heb trouwens ook wel objectiever pleitnota's gezien", zei de advocaat- generaal letterlyk, waarna hy con stateerde dat ook wat de opgelegde straf betreft dit vonnis voor hon derd procent onjuist en onbegry- pelyk onjuist is. Het hof betreurt Het gerechtshof bleef ruim een uur lang met stomheid geslagen over deze uitlating. Pas na de middag schorsing reageerde president mr. A. Slotemaker. Hy las de betreffen de passage uit het op schrift gestel de requisitoir van de advocaat-ge neraal voor en besloot met de op merking: „Het hof vindt dit een laakbare passage en het hof betreurt dat de advocaat-generaal tot deze opmerking is gekomen". Indien en voor zo ver de opzien barende terminologie van mr. Baron van Voorat al voor tweeërlei uitleg vatbaar was. werd aan alle mogely- ke twijfel hieromtrent door de ad vocaat-generaal zelf een einde ge maakt, toen hy in zyn repliek de president van het hof antwoord gaf. Het woord schynvonnis achtte hij ongelukkig gekozen en wilde hy ver vangen door „schijnbaar vonnis", doch toen de president verbaasd vroeg of hy dus inderdaad bedoel de te zeggen dat hy twyfelde aan de objectiviteit van de recthbank, antwoordde mr. Baron van Voorts tot Voorat: „Jawel, formeel is het een vonnis maar naar de inhoud is het geen vonnis". Voldongen feit Nog steeds kon de president zyn oren niet geloven. En weer bood hy de advocaat-generaal een kans zich nader te verklaren toen hy vroeg: „Maar trekt u de objectiviteit van de rechtbank in twyfe.?" „Jawel", zei de advocaat-generaal. „Dat is iets wat u publiekelyk niet behoort te doen", vond mr. Slotema ker. „Deze woorden handhaaf ik van uit de verantwoordelykheid van myn ambt", antwoordde de advocaat-ge neraal. „Dus u handhaaft dat u twyfelt aan de objectiviteit van de recht bank?" „Jawel", izede advocaat-generaal. Het afschuweiykste incident uit de recente geschiedenis van de Neder landse straf rechtbank was daarmee een voldongen feit. Eén van mr. R.'s verdedigers, mr. Benno Stokvis uit Amsterdam, noemde in zyn pleidooi de zaak R. een unieke zaak, „omdat in het re quisitoir de advocaat-generaal zich niet heeft ontzien een rechtbank- vonnis te kritiseren op 'n wyze zoals ik in myn hele strafpraktyk nog nooit lieb meegemaakt". Uniek noemde mr. Benno Stokvis deze zaak ook wegens de houding die de advocaat-generaal zich ver oorloofd heeft ten aanzien van een verdachte die niets anders doet dan voor zyn leven vechten.„De advocaat generaal neemt het hem kwalyk dat mr. R. gebruik maakt van zyn goed recht om zich te verdedigen. Op een eerdere zittingsdag noemde de advo caat-generaal dit sabotage. Toen greep het hof in. Maar vandaagt zegt de advocaat-generaal toch weer dat hy dat woord terecht gebruikt heeft" Mr. Benno Stokvis: „Volgens de advocaat-generaal pleegde verdachte dus sabotage door op ongeoorloofde wyze de zaak te rekken. Maar de werkelykheid is dat hy zich trachtte te verdedigen met volk omen legale rechtsmiddelen. Als nu een classifi ceerder my zegt dat hier sabotage gepleegd is, antwoord ik: „Man, je hebt 't mis, maar je bent niet wyzer. Maar uit de mond van de advocaat- generaal is zon uitlating in hoge mate betreurenswaardig". Onkreukbaar „Het ergst vond ik echter de ma nier waarop de advocaat-generaal deze verdachte heeft durven aanval len in zyn persoonlyke integriteit, in zijn waardigheid als mens", zei mr. Stokvis. Pleiter herhaalde enke le kwalificaties van de advocaat-ge neraal aan het adres van mr. R. zo als „kwalyk, onterend voor de rech- teiyke macht, laf, laag en minder waardig". „Ik vraag me af", zei mr. Stok vis. „of de advocaat-generaal aldus sprekende niet is vergeten, dat wy in een rechtsstaat leven, waar elke verdachte voor onschuldig gehouden wordt zolang hy niet by onherroe- pelyk geworden vonnis ls veroor deeld". Hiertegenover stelde pleiter dat mr R. een onkreukbaar, honorabel, plichtsgetrouw en eerlyk man is. Mr. F. J .G. baron van Voorst tot Voorst. Pleiter legde weer de verklaring over (net als by de rechtbank), die is af gelegd door wat mr. Stokvis noemde „een hoge justitiële ambtenaar, die nog een stuk boven de advocaat-ge neraal staat". Schamper merkte de advocaat-ge neraal op: „Een verklaring van der tig jaar geleden!". Het stuk beky- kende constateerde hy dat het was gedateerd: 1935. Ondertekenaar was de toenmalige ambtenaar van het O.M.. de huidige procureur-generaal by de hoge raad: prof. Langemeyer. Vrijspraak In het juridische gedeelte van het pleidooi concludeerde mr. Van Em- pel tot vryspraak op alle punten van de tenlastelegging. Er is tenlastege- legd dat mr. R. zo roekeloos heeft gereden dat hy is geslipt. Volkomen terecht overwoog de rechtbank dat over de wyze van rijden niets ten nadele van de verdachte kon wor den vastgesteld. Ook de schuld aan' het ongeluk is niet bewezen, omdat de roekeloosheid niet bewezen is. De drankinvloed ten tyde van het ongeluk is evenmin bewezen, vond mr. Van Empel. Mevrouw Sikkel zegt dat verdachte slechts één glas to matensap met wodka heeft gedron ken. Drie getuigen constateerden geen invloed op de plaats van het on geval, een arts constateerde geen in vloed op de plaats van het ongeval, een arts constateerde geen invloed een half uur na het ongeval en twee uur na het ongeval constateerde een tweede arts wederom geen drankin vloed. DEN HAAG (GPD) De eis van de advocaat-generaal by het Haagse gerechtshof tegen mr. R. luidde: vier maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardeiyk met een proeftyd van drie jaar en ontzegging van de rybevoegd- heid voor de tyd van twee jaar met aftrek. De advocaat-generaal stelde zyn els terzake van het primair tenlastegelegde, inhoudende dat de verdachte schuldig is aan de dood van de oromfietser Henk Lammere, welk feit hy begaan heeft, terwyi hy onder zodanige drankinvloed verkeerde dat hy niet in staat kon worden geacht zyn auto naar behoren te bestu ren. De officier van Justitie by de Haagse rechtbank had terzake van ditzelfde feit een gevange nisstraf van drie maanden en twee Jaar ontzegging van de ry- bevoegdheid geëist. Omdat de rechtbank de verdachte vrij sprak van dit punt, zal het ge rechtshof in hoger beroep al leen tot veroordeling kunnen ko men met eenparigheid van stemmen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7