„Ik pas voor een discussie op zo'n laag niveau" Benthuizenaren makel hun dorpshuis schooif AUTO OP KOP IN SLOOT Katwijker stroopte in duinen I Nora Broxterman wint Warmondse tafeltennistitel Oud -voorzitter Tijdhof over rel bij K.VP - Warmond: Inspraak Antwoord aan Kuyper Slippartijen l oetbal in Afd. Leiden ADVIESCOMMISSIE VOOR VAKOPLEIDING ADVIESCOMMISSIE VOOR GAB BENOEMD PAGINA 6 WARMOND Aan het door zandstormen, pool winden en dikke mist gekenmerkte vaderlandse politieke klimaat heeft de KVP-afdeling Warmond sinds kort een regenbuitje toege voegd. In de tweede helft van januari stapten zes van de zeven in de gemeenteraad zetelende KVP-ers uit de fractie en kon digden aan tot de verkiezingen als partijloos verder door het leven te gaan. Dit alles uit protest tegen een brief, die het KVP-bestuur aan zijn wethouder, mr. Groenendijk, had ge zonden en waarin enkele beleidslijnen voor de komende ge meenteraadsverkiezingen uit de doeken werden gedaan. Op 2 februari, tijdens een hearing in 't Trefpunt van alle politieke par tijen, kwam het tot een heftige en pijnlijke botsing tussen KVP-voorzit- ter J Th. H. Tijdhof (38) en de woordvoerder van de zes kersverse partijlozen, de heer A. A. Willemsen (61), die tot voor kort ook fractie- VDorzitter van de KVP was. Deze laatste schoot enkele persoonlijke be schuttingen op de heer Tijdhof af die daarin aanleiding vond om, daags daarop, zijn voorzitterschap neer te leggen. Een daad die dit weekeinde werd gevolgd door secretaris A. L. A. v. Wieringen. Tot zover lijkt het niet meer dan een interne partij rel, maar dat is het niet wanneer men bedenkt dat de KVP in Warmond de absolute meerderheid bezit. Voor niet inge wijden even de zetelverdeling: KVP 7. Prot. Chr. groepering 2, VVD 1. P v.d. A 1. Het conflict raakt dus direct de kern van de politieke verhoudingen in de raad. Ter ver duidelijking moet hieraan worden toe gevoegd dat Warmond twee wethou ders heeft: de al genoemde mi'. V. C. Groenendijk (KVP) en de heer G. Tulp (Prot. Chr.). Het wethouder schap in Warmond is geen volledige dagtaak. wethouderschap naar behoren uit te oefenen". Het bestuur vond daarom dat het fractievoorzitterschap hem in de periode 70-74 beter zou passen en het was van plan, aldus de brief, de leden op deze wijze te informe ren. (De heer Willemsen, op dat moment nog fractievoorzitter, had al laten weten in de nieuwe raad niet te zullen terugkeren). Een afschrift van die brief aan de heer Groenen dijk ging naar de heren v.d. Kroft en v. Moorsel, die het immers ook betrof. Niet naar fractievoorzitter Willemsen. Zette dat kwaad bloed? Misschien. Zeker is het niet te zeg gen omdat de heer Willemsen in dit stadium van de verwikkelingen lie ver geen vragen beantwoordt „om niet voor nieuwe onrust te zorgen". Het blijft voor een buitenstaander onduidelijk waarom het conflict in de KVP Warmond een dergelijke omvang moest aannemen. Speelden toch persoonlijke motieven een rol? Misschien —maar de heer Tijdhof wijst elke rancune van zijn kant van de hand. Had de fractie te veel macht? Werd zij overrompeld door de nieuwe kcers die het bestuur wil de volgen? Het is mogelijk. Mis schien komt de VVD in zyn oordeel het dichtst bij de waarheid. Secr. E. C. Bakker-le Congé Kleyn zegt in een verklaring over de crisis bij de Warmondse KVP dat „een gebrek aan voldoende politiek contact tussen fractie en bestuur een der voornaam ste fouten is, waardoor deze roemlo ze situatie is ontstaan" RUUD PAAUW Find vorig jaar onderging hei KVP-bestuur. bestaande uit ne gen person en en, een drastische ver jonging. Het besloot, aldus de heer Tijdhof, te proberen de vinger wat meer aan de pols van de tijd te houden. Voor de komende gemeen teraadsverkiezingen wilde men ko rnet een duidelijk program en aan de leden wilde men een zeer grote mate van informatie en inspraak geven wat de kandidatenlijst voor het raadslidmaatschap, het wethouder schap en het fraetievoorzitterschap betrof. Er zou niet meer met de groslijststemming worden gewerkt. Die zienswijze vindt men terug in de brief van 17 januari aan de heer Groenendijk. Het KVP-bestuur deel de daarin verder mee, dat het drie potentiële kandidaten voor het wet houderschap zag: mr. Groenendijk zelf en de heren v.d. Kroft en v. Moorsel. Maar in het geval—Groe nendijk waren een paar bedenkingen, aldus de heer Tijdhof, en die wer den hem ook meegedeeld in die brief ter wille van de duidelijkheid". „Ten eerste is de afstand tussen hem en de bevolking erg groot", al dus de heer Tijdhof. „Hij is een be- minlijk en zeker ook capabel man. maar hü denkt erg formalistisch. En ten tweede had hij ons eerder al in een brief meegedeeld dat het voor hem i.v.m. zijn advocatenprak tijk in Leiden niet eenvoudig was voldoende tijd vrij te maken om zyn Op de brief aan de heer Groenen dijk (op 't moment ziek. naai- woord voerder Willemsen meedeelde) ont ving het bestuur geen antwoord. Wel kreeg voorzitter Tijdhof bezoek van een drietal raadsleden, o.w. de heer Willemsen. die meedeelde met de gekozen gedragslijn niet in te kun nen stemmen. „Hy heeft mij toen voor een fait accompli gesteld" aldus de heer Tijdhof, „of het bestuur zou aftreden of de zes raadsleden zou den uit de fractie treden en als par tijlozen doorgaan. Ik zei toen dat ik graag de achtergronden van een der gelijk besluit wilde weten. De heer Willemsen antwoordde toen alleen: „wij willen geen dorpsrel". Dat was voor ons een onvoldoende argumen tatie om ons standpunt in te trek ken" .Daarop stelde het KVP-be stuur in een brief voor met de frac tie om de tafel te gaan zitten, maar daar is het niet meer van gekomen. I Op de al genoemde hearing wer den de tegenstellingen nog verder j verscherpt. De heer Willemsen. spre- I kend voor de zes. meende dat een poging werd gedaan om wethouder Groenendijk te wippen. By de heer Tijdhof zou sprake zijn van rancune omdat de fractie destijds afwijzend had gestaan tegenover zijn kandi datuur voor de functie van gemeente secretaris. De vraag rijst nu waartoe deze persoonlijke aanval op de heer Tijdhof diende. De brief aan de heer Groenendijk en de te volgen beleids- j lijnen waren toch niet zijn (Tijdhofs) werk alleen, maar van het bestuur, d.w.z. van negen personen, afkom stig. Daar de heer Willemsen niet voor een gesprek voelde, blijft het I antwoord hierop in het duister ge- I huid. Er kwam nog een persoonlij- ke aantygingaan het adres van de heer Tijdhof ter tafel, maar die kan hier verder wel buiten beschou- Een leuke foto van Prinses Irene met haar zoon Carlos, van ochtend genomen tijdens de doopplechtigheid in het Franse plaatsje Lignieres. J. TH. H. TIJDHOF wing blijven, omdat de onjuistheid daarvan al ter plekke werd aange toond. Voor de heer Tijdhof was het gebeurde voldoende om het voorzit terschap neer te leggen. „Toen de discussie op een derge lijk niveau raakte, heb ik gezegd: daar pas ik voor. De zes zijn naar mijn mening afgegaan als een gie ter. Ik had het niet voor mogelijk gehouden dat zij zich van deze mid delen zouden bedienen. De brief aan de heer Groenendijk was een eerlijk stuk over hetgeen er in de algemene ledenvergadering van 23 februari over het wethouderschap naar voren zou komen. Het diende de openheid. De heer Willemsen en zyn vijf mede-raadsleden halen er uit dat een poging werd gedaan de heer Groenendijk te wippen. Daar is niets van te vinden. De zes tonen niet eens een brief te kunnen lezen. Beter is misschien te zeggen: het is een black-out van hen. Als beharti gers van de belangen van de War mondse bevolking kan ik persoonlijk geen vertrouwen meer in hen stel len. Als ze zouden terugkeren zou ik voor mijzelf ze nog wel als leden, maar niet meer als raadsleden kun nen aanvaarden. Dan zou ik tot al lerlei vaagheden moeten vervallen en dat wil ik niet. Aan de andere kant: ik ben een overtuigd KVP-er en ik wil de zes voor de KVP behouden. Het gaat hier om mensen die altijd verdienstelijk werk hebben gedaan, dat wil ik nadrukkelijk verklaren, ik wil niet dat ze om my de KVP ver laten. Dat heeft ook meegeteld bij mijn besluit het voorzitterschap op te geven". De kans dat de heer Tijdhof in War mond ooit nog terugkeert op het politieke toneel lijkt niet groDt, te meer omdat hy in de herfst van dit jaar uit de gemeente wegtrekt hij is op het ogenblik werkzaam als bestuursambtenaar ruimtelijke orde ning van het stadsgewest Utrecht. Ondanks het gebrek aan intellect in Leiden en een afkeer van poli tieke rookgordijnen wil ik trachten enige onnauwkeurige formuleringen van de heer A. van Staden uit Lei derdorp in zyn „Antwoord aan Kuy per" (LD 9-2-'70) recht te zetten. 1. Het aantal inwoners van Leiden loopt terug: a. omdat de woning bouw stagneert, b. omdat de stad wordt ontvolkt en uitgehold door doorbraken en parkeerterreinen. 2. De uitholling van de stad komt tegemoet aan de auto-invasie uit de buitengemeenten, doordat het open baar vervoer stagneert en niet wordt gesteund door de gemeenten. Het autoverkeer kost Leiden zo plm. f 10 miljoen per jaar aan wegen en plant soenen. 3. Draagt eikaars lasten is een lof waardig streven, maar Leidens last zou zelfs voor Leiderdorp en Oegst- geest te zwaar zyn. Toch zou het hel pen. 4. Niet alleen de democratische, maar ook de sociale opbouw van de stad is ons vraagstuk (dit tot beide heren). 5. Het persoonlijke verwijt aan de voorzitter van de afd. Leiden D'66 is ongerechtvaardigdLeidena- ren weten, dat juist de heer Kuyper als architect herhaaldelijk heeft blijk gegeven van zijn aversie tegen een toekomstige hoge toren in Lei den. Hij zal zo'n toren dus ongaarne beklimmen. W. M. van Rooijen Leiden OUDE-WETERING De slechte weersomstandigheden waren er ver moedelijk de oorzaak van dat een automobiliste op de Alkemadelaan in Oude-Wetering slipte en met haar auto op zijn kop in de sloot terecht kwam. Twee mannen, die het ongeluk zagen gebeuren, aarzelden geen mo ment en sprongen in de sloot om de vrouw uit haar benarde positie te bevrijden. De vrouw ldep hierbij geen letsel op. Voor alle zekerheid had men dokter Heijnen gewaarschuwd, om haar te onderzoeken. Deze con stateerde dat. zij niets mankeerde. De auto werd totaal vernield. KATWIJK —..Wanneer ik een keer in het duin kom, heb ik gelyk beet," aldus een inwoner van Kat wijk voor de Haagse rechtbank, om dat hij er van werd verdacht de Jachtwet te hebben overtreden. Maar dat ontkende hij, hoewel een jacht opziener hem in het donker voor een konijnenhol zag zitten. Toen de opziener het allemaal, verdekt op gesteld, had aangezien en naar ver dachte ging, ven-klaarde deze aan vankelijk, dat hij een klem had op gezet. Daar kwam hij later en ook nu voor de rechtbank weer op terug: hy ontkende iets van een klem te weten. De Katwijker had eerst gezegd een klem te hebben gevonden, doch later luidde zijn mededeling, dat toen hij voor het konijnenhol stond, er reeds een klem was opgesteld. De officier bleek niet 2o goedge lovig te zijn, waar hy trouwens, ge zien het strafblad van verdachte, wel enige reden voor had. Verdachte bleek reeds vijfmaal te zijn veroor deeld terzake overtreding van de Jachtwet. Daar was zelfs een week voorwaardelijke gevangenisstraf bij. „Die proeftijd van een jaar is al verlopen." stelde verdachte vast. De Katwijker. een bouwvakarbeider, bleek liefhebberij in stropersactivi teiten te bezitten, slechts enkele da gen na een voorgaande strafzaak te gen hem. werd hij opnieuw bekeurd terzake overtreding Jachtwet. De officier van justitie was van oordeel, dat alleen verdachte de klem kan hebben opgezet, zoals hij trouwens aanvankelijk ook bekende. De kantonrechter had verdachte ver oordeeld tot een geldboete en op nieuw voorwaardelijke gevangenis straf. „Maar een volgend keer wordt het wat mij betreft onvoor waardelijk". kondigde de officier aan. die nu wilde volstaan met bevesti ging te eisen van het vonnis van de kantom-echter. Vonnis over 14 dagen SASSENHEIM De gladheid, vanmorgen, heeft weer verschillende automobilisten overvallen. Op de rijksweg Den Haag /Amsterdam, ter hoogte van het Zandslootviaduct in Fasseniheim verloor een Wasse- naarse chauffeuse de macht over het stuur, ramde een kilometerpaal en schoot vervolgens het fietspad op. Zij liep by deze slippartij een hoofdwond op. Nadat haar eerste hulp was ver leend werd zij door een familid naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. De auto werd licht be schadigd. Op het gladde wegdek, ten oosten van het Klinkenbergviaduct, slipte een vrachtwagen met aanhanger te gen de betonnen rand van genoemd viaduct. Hierna schoof hij door en kwam tegen een peiler van het via duct tot stilstand. De chauffeur van de wagen kwam er ronder kleer scheuren af. De auto werd vrij ern stig beschadigd. De haring exporteurs hebben het druk. Er is veel vraag Tiaar gezouten Hollandse haring. Op het ogenblik voeren deputaties van de Ned. Bond van Haring handelaren en uit Polen onder handelingen over de levering van 15.000 vaten steurharing. Het ziet er wel naar uit. dat overeenstem ming bereikt zal worden. Deze fo to laat een grote hoeveelheid voor verzending gereed zijnde va ten met haring zien op de kade van het Prins Hendrikkanaal in Katwijk aan Zee. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) IA UVS 4—Altior 2 1—3. VVSB I 2Alphen 3 52. 2A Leidse B. 2—VVSB 3 4—0. 2B Meerburg 2—SJZ 2 2—2. 3A VVOA 2—Warmunda 3 2—1. SB Or. Groen 3St. Bern. 2 34,1 SVLV 3—ASC 3 1—1. 3C Alphia 3St. Bern. 3 62. ZLC 2—DOSR 4 1—4 3D Stompw. B. 2—UDO 3 3—0, VVSB 4—MMO 3 2—0. 4 A Meerburg 3—VN A 2 4—6. 4B DOCOS 5Roodenb. 8 2—3. KRV 3—Alphia 4 4—1. VNL 3—Fore- holte 5 3—5. 4C Or. Groen 4Unit as L 3 2—7. Teyling. 5Stompw. B. 3 50. 4D LDWS 4—Alphen 5 0—1. 4E Meerburg 4ASC 6 13. 4G Alphia 5St. Ber. 40. 4J Stompw. B. 4—VVSB 5 0—7, VNA 4—Rijpwet. 4 0—5. 4K VNA 5—UDO 6 4—2. ZLC 4— Alphia 6 51. 4M Or. Groen 6—UDO 7 3—3. 4N Stompw. B. 5Roodenb. 11 28 VETERANEN 40 Teyling. 8—SVLV 9 1—5. Junioren Al UVS a2DOCOS al 3—0 A6 LDWS al—VNL a2 5—0. A7 SJZ a2—Altior a2 1—0. LEIDEN Tot adviescommissie i voor het centrum vcor vakopleiding van volwassenen te Leiden zijn be- noemd J. den Holder, voorzitter. J. N. Leupen, W. van Riet. A. J. Frère- jean en G. L. Berkhuizen, leden. De commissie dient in deze gedaante tot 1 januari 75. WARMOND Opnieuw is Nora Broxterman er in geslaagd het Wannonds kampioenschap tafelten nis te behalen. Vorig jaar moest zij door ziekte haar titel afstaan aan Nol Sikking maar nu is zy in de fi nale van de titelstrijd tegen Nol Sik king geen moment in gevaar ge- j weest en imponeerde zij met keihar-1 de smashes. De organisatie stond voor de moei lijke taak het grote aantal deelne mers in een kort tijdsbestek te ver werken. hetgeen, op enkele schoon heidsfoutjes na. gelukte. Hulde aan Nora Broxterman, die hiervoor ver antwoordelijk was. Bij de dames waren weinig ver rassende uitslagen te vermelden. De finale tussen Nel van Rijn en Nora Broxterman leek een bekeken zaak en na een toch wel spannend gevecht, wist Nora haar het kampioenschap te ontnemen. De strijd bij de heren verliep geheel anders. Kanshebber Louis Ritzen zag in de kwartfinale zijn illusie in rook opgaan toen deze met 21—18 en 21—15 van Ton v. d. Voort verlcor. Ook Hans van Wissen, die vorig jaar in de finale tweede werd, strandde in de kwartfinale op Jan de Vroomen. De halve finales tussen v. d. Voort en Zwet en Sikking en De Vroomen verliepen volgens de verwachting, ondanks een heftige strijd van Jan de Vroomen. en lever de de finale op tussen Joop v. d. Zwet en Nol Sikking. Deze finale viel wat tegen. Nol Sikking bouwde al heel snel een iiinM'u le speelfl weldige 11 ïl tennis II. J LEIDEN De commissie van advies voor de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden ziet er als volgt uit: S. Menken, voorzitter; ir. H. W. L. Heijning. J. Rustige. I. Coster. H. Claproth en Claproth en J. A. Heij, leden. De commissie blijft in deze ge daante aan tot 1 januari '75. 102 voorsprong op en zetU 213 de eerste game op zijn De tweede en derde game h bijna hetzelfde verloop. Deze winning betekende voor Nol S zijn 9e clubkampioenschap in s sie. De dubbels zijn altijd een strijd en verrassingen werden noeg genoteerd. Het getipte Nora Broxterman-Wil Sikkin al in de eerste ronde worden schakeld door de uiteindelijke naars Nol Sikking en Bert SI land. Het mixed-dubbel had eens een zeer spannend verloop, werd tenslotte een overwinning het dubbel Nol en Wil Sikking. als goede tweede Nic Waasdorp Greet van Rijn. De heer A. van Moorsel. vooi ter van het comité oprichting Sp zaal, verzorgde de prijsuitreiking sprak zijn dank uit tot alle en spelers voor hun geweldig* zet en hun prachtige tafel' memoreerde nog even de bespre! gen over de sportzaal en verwa dat begin 1971 de zaal in genomen zal kunnen worden. l^J schien dus voor Steeds Vooruit; laatste kampioenschap in de fcn zaal. De uitslagen van de wedstrijdEN zyn tenslotte: Kampioenschap d Warmond: 1. Nora BroxtermaaLsj Nol Sikking. 3. Corné Elburg. C kampioenschap dames: 1. Nora B^- terman, 2. Nel van Rijn. 3. Aken miek Broxterman clubkampit d( schap heren: 1. Nol Sikking. 2. 1 v. d. Zwet. Mixed dubbel 1. Nol I king-Wil Sikking, 2. Nic Waasd^ts» Greet van Rijn. Alg. dubbel 1. Sikking-Bert Slingerland, 2. Nel|rs. Rijn-Marlies Broxterman. Niet l£el heren: 1. Corné Elburg. 2. Tool g Winsen. 2. Vera v. d. Post. 3. FnV0! rique van Winsen. Meisjes junioijtë Marian Zoetemelk. 2. Liesbeth Winsen. 3. Lian Meskers. Junij^ jongens: 1. Cees Witsenburg. 2. Ir56 tin Broxterman. Jongens niet lePer 1 Ad van Winsen. 2. Loek van 1 sen. :e -- i iod bi X tui BENTHUIZEN De werk-1 thans zo ver gevorderddat het rug is, kan het worden ingenL zaamheden aan het dorpshuis interieur reeds wordt schoonge- I en zullen de deuren voor bijl ,De Tas" in Benthuizen zijn maakt. Als dit karwei achter de komsten worden geopend. (Foto Leidsch DagbÖ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6