Streven: tweede topclub? oler betreurt de ontslagaanvraag an Georg Kessler Koerstips Ajax moet naam van Carl-Zeiss veranderen onclscoach: „Aanbod Sparta te mooi Van Beveren jeduusd: .Kessler? Wat 'n stunt" Noorse ploeg voor Oslo Gloria ontslagen Lau van Ravens hersenschudding JAG 10 FEBRUARI 1970 PAGINA M LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEI DSC H DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD EVENEENS GEPOLSTE EXCELSIOR-TRAINER BOB JANSE OVER KOMST KESSLER NAAR KASTEEL: m ROTTERDAM GPD) Georg Kessler naar het kasteel. „De eerste stap om tot een club te komen, die ook werke lijk in het topvoetbal kan mee draaien," zegt Bob Janse. de trainer van Excelsior, wiens naam de laatste tijd overigens ook herhaaldelijk met Sparta in verband werd gebracht. „Let wel, de eerste stap. Want wil er een club ontstaan, die in staat is om met een Feijenoord te concurreren, dan moet er toch beslist méér gebeuren." De 49-jarige trainer, die van af zijn 20ste in „het vak" zit: „Door ervaring weet ik nu echt zo'n beetje wat er nu wel of niet kan in Rotterdam. De ontwikke ling is er zodanig, dat, wil men een tweede topclub in de Rijn mond hebben, er hoognodig een fusie moet komen. In ieder ge val tussen Sparta en Excelsior, maar als het kan met nég een betaalde club erbij. Want nu kim je wel een Kessler naar het kasteel halen, maar die man kan toch alleen maar op hoog niveau werken, als hij armslag heeft. Met andere woorden: als hij een zodanig spelersmate riaal kan aantrekken, waarmee je de top kunt bereiken." „Daarvoor is natuurlijk geld nodig, veel geld. Maar krijg je nu een fusie, dan komt dat geld op tafel. Daar ben ik van over tuigd. Kijk, er zijn nu kapitaal krachtige mensen, die buiten het voetbal staan. Maar die bij een sterke topclub beslist wèl met hun inbreng zouden komen. Ik noem in dit verband één naam: Piet Hoogenboom, die eens Xerxes sponsorde. Hij heeft één ideaal: op de rechter Maasoever tot een topclub te komen die, pakweg, FC Rotter dam heet. en die de evenknie van Feijenoord zou kunnen zijn." Bob Janse, die op het ogen blik zélf enkele aanbiedingen heeft gekregen van vooraan staande clubs zelfs één om louter keepers te trainen, zijn specialiteit vervolgt: „Kess ler heeft zich een aanwinst voor het Nederlandse voetbal ge toond. Op organisatorisch ge bied —neem alleen de opleidin gen voor trainers maar heeft hij prachtig werk gedaan. Maar hij had volgens mij als bonds coach toch één bezwaar: hy was nog nooit clubtrainer ge weest. Dat wordt hij dus nu. Hij zal er veel van leren, nog be kwamer door worden. Hij zal echter ook ontdekken, dat een club iets heel andere is dan een Nederlands elftal. Naar Zeist kwamen vedettes, topspelers. Nu krijgt hij ook met mindere goden te maken, zal hy zich ook met de hele kleine dingen moeten bemoeien. Een ruzietje hier goedpraten, een akkefietje daar opknappen. Heel andere karweitjes dan cjie moeilijkhe den op bondsniveau." Waarna Bob Janse besluit met de woorden: „Wat ik nu beweer, is echt niet vanwege het feit dat Sparta mij niet ge kozen heeft overigens had men mij wèl gepolst maar omdat het de realiteit is. Er gens benijd ik Kessler niet. Hij moet volgend seizoen immers Sparta op z'n minst bij de bo venste vier brengen. Lukt dat niet. dan heeft hij in de ogen van de grote massa gefaald!" M TTERDAM (ANP) De heer Jos Coler, vice-voorzitter van de KNVB, voor van de sectie betaald voetbal en voorzitter van de technische commissie, betreurt chtJerzoek van Kessler om hem ontslag te verlenen als bondscoach van de KNAU i nj4 hij in dienst kan treden van de Rotterdamse eredivisievereniging Sparta. De heer ,,Ik kan nu onmogelijk beoordelen hoe mijn mede-bestuursleden morgenavond j reageren op het verzoek van de heer Kessler. Het moet nog besproken worden, j heeft mij net zo verrast als wie dan ook. Ik weet eigenlijk weinig meer dan j heer Kessler verzocht heeft van zijn verplichtingen te worden ontheven, hoewel Hilversum, 11 februari - 6.30 uur Chimpansee prijs: Hippocreen, His- pano, Gerardus O, Horse L - Cen- tauerprys: Gay Areta, Henri van Wendy, Handsome Mac, Hostess - Chinchillapry.s: History Way, Gerda Kraan. Farah Belfwin, Hea Alkestis VE - Daimprijs. 1ste afd.: Donar Scotch, Feny Hollandia. French Mac - Doejoengprijs: Flying Lady, Goud vos Heny, Exclusif du Commerce, Gea Volann - Leerlingenwinterkam- pioenschap V: Bretteur P. Diogen, Amad Kinley. Eronica W - Daim prijs, 2de afd.: Fire Bird W. George ;an Rhea, Dora Williams - Dinosau- rusprijs: Grace Rodney, Etty Hollan dia, Francisco, Eros Kinley Co bra prijs: Glittering Jewel, Herman, Gonda Mac, Fos. bijna anderhalf jaar heeft uit te dienen. )onlijk zal ik niet a priori eze Kessler mag wat mij be- jSm< 'e99aan voor zijn contract üng lopen. Ik heb er nooit een •tuit van gemaakt dat ik hoop- Kessler zou blijven als erdfoach en die gedachte heb lens onze vergaderingen uitgesproken. dat hij zijn werk goed f 12! edaan. Wij zullen morgen- rscb in de eerste plaats moeten 17"4 naar het hoe en waarom et verzoek van de heer Kessler vertelde gistermid- 'If®1 aanbod dat ik van Sparta 'a tregen is van dien aard dat wens te accepteren. Het is !l- c mdat mijn ideeën over een Dg het contract bij de uto niet, zouden kunnen worden J. da maar ik vond de voor cp zo mooi bij Sparta, dat ik wens in te gaan. Ik heb met tdsbestuur van de KNVB, met Martens, directeur van het 0 ntrum en met mijn directe erkers ae heren Groene woud, ïokb en De Vroet het is een Bche volgorde, bepaald geen jgö tsoordeel zodanig goed 7ob samenwerken dat ik mijn •B re dank moet uitspreken aan 50 1, die het mij mogelijk heeft j'rd t bij de KNVB te kunnen imar daal j1™ b zeer waarschijnlijk, dat het 958/' Btuur van de KNVB het ver- nm. D Kessler zal inwilligen. „Dit 50-bi kwetsbaar beroep", lichtte mei lorzittei W. G. A. M. Meule- de"j e, „als het een boekhouder RgU, reffen die kan overal aan de it Ri It geldt voor een trainer niet. iemand een kans wil geven, ''Set je hem die ruimte geven, de indruk gelukkig te zijn met hel talcken aan dezélMe boom, ondanks ,.i.r'o oTotj» KpsrW vf»r- Kwetsbaar .wie zou dit werk kunnen doen'. Er werden ons verschillende Nederl. trainers aangeboden, van wie we di rect hebben gezegd, dat kunnen we niet doen, anders krijgen we moei lijkheden met aie clubs. We zijn niet van plan geweest achter de rug van de clubs om aan een bepaalde man te gaan trekken. Nu kan men we) zeggen: dat heeft u bij Kessler wel gedaan, want die was nog verbonden aan de KNVB. Maar daar is de laat ste tijd zoveel over gezegd, hij zou vrij komen óf zijn contract zou niet verlengd worden óf hij zou het zelf niet willen verlengen, dat we maar tens contact met hem hebben ge- zooht. En het is nog altijd zo: als de KNVB er niet mee instemt dan gebeurt het niet. Daarmee uit". Debuut Georg Kessler heeft van zijn kant geen bijkomende voorwaarden ge steld om by Sparta in dienst te komen. Er is uitsluitend gesproken over de hoogte van zijn salaris. Bondscoach Georg Kessler voelt zich, hoewel zijn contract formeel nog loopt tot 31 juli 1971, al oud- hondscoaoh van de KNVB. Kessler zegt dat niet met zoveel woorden. Hy sprak over de KNVB als „zijn oud-werkgever" en corrigeerde die uitspraak zee" snel tot: „Mijn hui dige werkgever want de beslissing over myn ontslag moet nog worden genomen door het bondsbestuur". Georg Kessler debuteert als club- trainer in het grote voetbal, al heeft hij in zyn beginperiode als oefen- meester wel met verenigingen ge werkt. Bij een paar Westduitse ama- ceurclubs en elf jaar geleden bij Sanderbout in Sittard. dat onder zijn bewind promoveerde van de derde naar de tweede klasse van de amateurs. De 37-jarige voetbaltrainer wekt de bovendien wel naar een club. Zondag heb ik gebeld met Hennes Weissweiler. de trainer van Borussia Mönchen Gladbach, dat nu boven aan staat in de Duitse Bundesliga. Met Weissweiier, die vroeger mijn docent is geweest, heb ik over de zaak gesproken en hem verteld dat ik zo langzamerhand eens een keer 'n de voorste linie wilde vechten". Is het niet bereiken van Mexico voor Kessler aanleiding geweest de KNVB afgelopen zaterdag te verzoe ken hem van zijn contract te ont heffen? Kessler: „Primair was er het aanbod van Sparta, secundair de er varingen rondom het Nederlands A- ïlftal.. In de achter mij liggende periode heb ik nooit gedacht ,ik wou maar dat ik clubtrainer was en niet zo ingrijpend te maken had met de moeilijkheden rond de samenstelling van het Nederlands eftal' Ik ga niet weg omdat de samenwerking met de verantwoordeuike mensen bij de Bond mij heeft teleurgesteld". Kessler praat niet graag over de moeilijkheden en de onmogelijkheden uit de voorbereidingstijd voor Me xico. „Die tijd is voorby. het heeft geen zin daarover wat te zeggen". Toch is hy ruim vijf jaar geleden hy trad op 1 september 1964 in dienst voor het cursuswerk en als jeugd trainer en werd vijftien maanden later bondscoach, met bepaalde plan nen en gedachten naai- Nederland gekomen. Is <ie werkelijkheid voor hem dan geen teleurstelling gewor den? Hfj noemt het niet zo. „Wan neer ik. speciaal tijdens de kwalifi catiewedstrijden voor het wereld kampioenschap, steeds over alle spe lers zou hebben kunnen beschikken, waren er veei meer mogelijkheden geweest". Volmachten Bonds tra in er en olubtrainer. Twee op, 181. tos al veel eerder hebben we dat we een jaar voor het afliep diepgaand zouden - OV6>over een verlenging of niet" VB-praeses achtte het uitge- iuto dat de Voetbalbond alsnog itract met gunstiger voor 1 aan Kessler zou voorleggen, een n de KNVB en Sparta blykt 2230 lisverstand te zyn gerezen uto l datum, waarop Georg Kess co dienst van de Rotterdamse :erd 1 treden. De KNVB spreekt ir Tip Juni, Sparta zegt 1 juli van 14 T I is bepaald niet zo dat wJJ 'ef 23 n hebben lopen trekken", al ek'enl irta-voorzitter drs. Van Rijn. de i Btacfc trassen de heer Kessler lto s is in de loop van de jaren l. Toer de moeilijkheden ont- met Wiel Coerver hebben go hele lijst van mensen opge- heer Kessler beslist één van. vr. info namelijk over gepraat dat bur Ate instantie konden we wei- ivest' D. ornaat we niet wisten of g'te 4 of niet beschikbaar zou zyn bur' hadden wy waarsohijnhjk al - toen de zaak Coerver vast- een definitieve oplossing ge- aanbod van Sparta. „Ik heb de aan bieding overdacht en zowel verstan delijk als gevoelsmatig begeesterd ,ja' gezegd. Het is een club met een ri.ike historie ca veel aanzien in bin nen- en buitenland. Dat weegt bij mij zwaai-. Op organisatorisch ge bied krijg ik uitgebreide mogelijkhe den. Het is met aan my om precies te vertellen welke, dat laat ik liever aan myn n«euwe werkgever over. Praten over de financiële kant van het contract ooe ik niet. dat is een zuiver persoonlijke aangelegenheid'. Sparta is niet de enige club die met Kessler contact heeft gezocht „De besprekingen met Sparta zyn van recente datum. Hiervoor heb ik een aanbieding van een Duitse ver eniging gehac maar ik heb nee ge zegd. Ik voe. nOJ meer Nederlander dan Duitser. Ik zou my nu niet graag losmaken uit de Nederlandse gemeenschap". Onvoltooid Kessler weet dat hy by de Bond een stuk werk onvoltooid achter laat, nameüjk de opbouw van de trainer cursussen en het jeugdplan-Neder- jand. „Ik heb geaarzeld, maar het -v.» urwixrtwcrA, e o~ contract dat Sparta my bood, mocht We' hïb«r"onsrafgevraagd Ik niet naast mii neerleggen, ik wil- de grote verschillen. Kessler ver- wadht veel van zyn werk by een club. „Ik heb altyd een zo intensief rnogelyk contact met de spelers wil len hebben. Een dageiykse omgang met voetballers waar ik mee moet werken, spreekt mij bijzonder aan" Hoewel Kessler by Sparta uitgebreide volmachten Krygt, heeft hy nog niet stilgestaan over het mogelyke nieu we spelersmateriaal van de vereni ging. die hy in zyn periode als bondscoach vaak heeft bekeken. „Als het bondsbestuur akkoord gaat met het ontslag, treed ik het volgende seizoen in dienst by Sparta. Het aan trekken van eventueel andere spelers is iets dat pas later aan de orde komt". Wanneer de KNVB Kessler de ge legenheid geeft in dienst te treden !>y Sparta, zat hy als olubtrainer te maken krygen met een nieuwe bondscoach. Hoe zal zyn standpunt dan zyn? „Als ik trainer van Sparta word, zal ik zeer loyaal zyn ten op zichte van en sympathiek staan te genover het Nederlands elftal'. Hoe ziet Kessler de toekomst van het Nederlands elftal? „Die toekomst is goed, wanneer de topspelers in Ne derland biyven en als de nieuwe coadh zaJ kunnen beschikken over de mensen, die hij in zyn selectie zou willen opnemen". ROTTERDAM (GPD) Jan van Beveren was er beduusd van. „Wat een stunt: Kessler naar Sparta. Dit had ik nooit verwacht. Je hoorde voor Spar ta allerlei namen van trainers noemen, maar Kessler was er niet by. Werkelyk, ik wist niet wat ik hoorde," De doelman van Sparta, die Kessler ruim twee jaar by het Nederlands elftal meemaakte, vervolgde: „Hy ïykt my een heel goede voor Sparta. Want waar mankeert het bij ons het meest aan? Aan discipline. En Kessler is juist de manr. die voor een perfecte discipline kan zorgen. Dat is zyn specialiteit. En qua zuivere training is hy ook goed. Dat kan ik bevesti gen." Sparta haalt de laatste tyd weer punten binnen. Het ver toonde spel haalt echter beslist geen hoog peil. Jan van Beve ren: „En hoe komt dat? Omdat we geen eenheid vormen. Om dat er geen werkelyke ploeg in het veld staat, maar een aantal individualisten. Maar wèl spe lers. waarin volop kwaliteit zit. En daarom vind ik de keuze van Kessler goed. Hy krygt by ons goed materiaal en zal er be slist uithalen wat er inzit. Hy kan van onze krampachtige groep een eenheid maken. Kess ler gaat uit van een zuivere professionele aanpak. Dat moet. Het kan tegenwoordig niet an ders meer. Zyn voorbereiding op wedstryden is ODk prima. Hy laat niets aan het toeval over, besteedt aan de kleinste dingen aandacht. Persoonlyk mag ik die op de minuut uitge stippelde trainingskampen van hem ook erg graag. Al denken niet alle jongens daar zo over. Er zfln erby, die het liefst an derhalf uur voor een wedstryd by elkaar komen. Maar ja. je kunt het nu eenmaal nooit iedereen naar zyn zin makenn. Daar kan Kessler ook niets aan doen." OSLO i ANP) De Noorse schaatsbond heeft de volgende vyf rydere aangewezen voor de wedstry den om het wereldkampioenschap schaatsen, die zaterdag en zondag in Oslo worden gehouden. Dag For- naess. Magne Thomassen. Roar Groenvold, Bjoern Tveter 6n Sten Stensen. Reserve is Bard Henriksen. HAARLEM (GPD) Ajax zal in de volgende ronde van het toernooi om de Runners Up-Cup niet tegen Carl Zeiss Jena, maar tegen CZJ spelen. Voor de Amsterdammers maakt het weinig verschil, omdat toch dezelfde Oostduitsere in het veld zullen komen. Juridisch gezien maakt het echter wel veel uit. of de naam van de Oostberlynse club vol uit of slechts de initialen ervan ge bruikt worden. By arrest van de Hoge Raad is het namehjk verboden in Nederland ge bruik te maken van de handelsnaam waarin de woorden Carl-Zeiss voor komen. De Rotterdamse advocaat mr. Hoo- genbergh heeft Ajax, het Olympisch Stadion en de KNVB nu namens de Westduitse fabriek van optische in strumenten Carl-Zeiss meegedeeld, dat de woorden Carl-Zeiss niet ge bruikt mogen worden op aankondi gingen, aanplakbiljetten, entree kaartjes etc.. omdat deze naam ten onrechte door de Oostduitsers voor een concurrerende fabriek en de by- behorende voetbalclub gebruikt wordt. Op elke overtreding van dit verbod staat een boete van vyf mille. Ajax-voorzitter Jaap van Praag neemt de zaak niet zo zwaar op: „Voor ons maakt het niets uit, of we de hele naam of de initialen ge bruiken. Voor alle zekerheid laten we de toegangsbiljetten vast met CZJ drukken". Mr. Hoogenbergh hoopt, dat er voor het verstryken van de door hem gestelde termyn een onderlinge re geling getroffen kan worden. Per soonlyk heeft hy geen bezwaar tegen het gebruik van de letter CZJ. „Maar of myn cliënten ermee akkoord gaan, weet ik niet", voegt hy eraan toe. Wanneer het bondsbestuur besluit Gèorg Kessler op diens ver zoek per 1 juni a.s. van diens functie te ontheffen, is de op 23 sep- tember 1932 bij Saarbrücken geboren trainer vierenhalf jaar bonds coach van de voetbalbond geweest. Kessler trad op 1 september 1964 in dienst van de KNVB en werd voornamelijk belast met de opleiding van jeugdig voetbaltalent. Op 1 december 1965 volgde hij Dennis Neville op als bondscoach. Kessler behaalde in 1960 het einddiploma van de Sporthochschule in Keulen, ivaar hij vervolgens een half jaar als hulp-docent werk zaam was. In de functie van Verbandtrainer in Hennef was hij een van de assistenten van Sepp Herberger. Kessler. die de Westduitse nationaliteit heeftkwam in 1939 naar Nederland. Op 17-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut in het eerste klasse voetbal. Hij kwam toen uit voor Sittardse Boys en speelde samen met onder meer Frans de Munck. Na twee jaar kreeg hij overschrijving naar Maurits. Onder het bewind van Georg Kessler heeft het Nederlands elftal 27 officiële interlandwedstrijden gespeeld. Tien daarvan werden ge wonnen. zes eindigden in een gelijkspel en elf gingen verloren. Voetbal Celtic en Glasgow Ran gers. de „grote twee" van het Schotse voetbal, hebben tegen elkaar geloot in de kwartfinales van het toernooi van de Schotse beker. De wedstryd vindt op 21 februari plaats op het terrein van Celtic. Georg Kessler met één van zijn voorgangers, „oom" Elek Schwartz. LISSABON (ANP) De Portu gese eerstedivisieclub Benfica heeft gisteravond het contract met trainer Otto Gloria verbroken. In een com muniqué stond dat beide partyen op vriendschappelyke wijze uiteen gaan. Het is de tweede toonaangevende Portugese club die het contract met **r\ trainer voortiidlg beëindiet: FC Porto verbrak onlangs de banden met de oud-bondscoaoh van het Ne derlands elftal. Elek Schwarz en trok de Brit Tommy Dooherty aan. SCHIEDAM CGPD) Lau van Ravens die na afloop van de wed stryd Sparta-Holland Sport klappen" Kreeg van Haagse toeschouwers, heeft een hersenschudding. zyn huisarts, die hem gistermor gen onderzocht constateerde deze hersenschudding en schreef Van Ravens volstrekte rust voor. Tevens bleek dat Van Ravens niet alleen een dik oog en een opgezette neus heeft, maar waarschijnlijk ook nog trappen in de rug heeft gekregen. Cricket Zuid-Afrika heeft in Durban de tweede testwedstrijd te gen Australië op innings (en 129 runs) gewonnen. De Australiërs, die voor de welhaast onmogelyke opgave stonden 465 runs te scoren om een Inningsnederlaag te ontlopen, bleven staan op 336 punten Boksen Rudi Lubbers. Neder lands beste amateurbokser van de laatste jaren zal dinsdag 24 februari in de Rivièrahal in Rotterdam zyn debuut als beroepsbokser* maken. De Amsterdammer krygt in een gevecht over zes ronden in het halfzwaarge- wicht de Fransman Guillois als te genstander. Skiën De Oo6tenryker Karl Schranz is in Val Gardena winnaar geworden van de eerste manche van de reuzeslalom van de wereldkam pioenschappen ski alpine nummers. Schranz legde het parkoers van 1490 meter met 68 poortjes af In 2 min. 15,15 sec. Zyn landgenoot Bleiner werd tweede in 2.14.45. De Zwitser Giovanoli derde in 2.16.11.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11