)tmatische huisvrouwen *n grote vergeten groep Zigeuner make-up FILMKEURINGheet hangijzer voor politieke partijen B«r -spffl I Spaar uw hart -eet meer vis! san balm i"not,,n"1 I 3 WASHANDEN, RUWE HANDEN.WINTEflj/ANOUtf VAN VROUWEN ^£-1 FEBRUARI 1970 nadat de Duitsers op 8 november de- PAGINA 19 jn (GPD) „Er wordt veel geschreven over de ril\behandeling, de opvoeding en de vakantiebesteding kinderen. Ook over de herscholing van astma- wassenen die door hun ziekte gedwongen worden om beroep te kiezen. Maar over de astmatische huis- >rdt in alle talen gezwegen. Haar problematiek is een dkkeld gebied." koken zijn bijzonder zwaar voor deze vrouwen", zegt mevrouw Ver schoor. „Ze komen niet toe aan an dere zaken waar ze belangstelling voor hebben en ze moeten zelf maar zien dat ze een oplossing vinden voor de problemen die hun ziekte mee brengt". Werkgroep woning Op initiatief van mevrouw Ver schoor heeft de Vereniging van ast matici een „Werkgroep woning" ge kregen. Doel: de taak van de ast matische huisvrouw zo licht mogelijk te maken door voorlichting over de manier waarop ze met zo weinig mogelijk inspanning tot maximale prestaties kan komen. Voorlichting over het kiezen van goede huishou- A. Verschoor-Duyff in ituurslid van de VBBA tot bevordering van de astmatici) put uit Ingen als ze praat over S /pgeten groep" die de jen astmatische huisvrou- srland vormen. Dat er zo jacht wordt geschonken andere problematiek van ^vrouwen vindt ze dubbel Mt. omdat immers van een ■wordt verwacht dat de bezigheden vlot verlopen. ^tmatische vrouw is dat die boven haar krach- ïhe huisvrouwen staan een taak waartegen ze niet zijn opgewassen. eden als het schoonhou- huis, wassen, strijken, delyke apparatuur, over materialen tEi 9 3 T) —«wordt tegenwoordig door ••«wezen op de gevaren van ^joeding. Vooral het over- lik van dierlijke vetten ieten oververzadigde vet- "**!en) wordt verantwoorde- ^.voor de toeneming van ...hart- en vaatziekten, die wereld doodsoor- ...prmen. fordt onder andere aan- •"tnboter en margarine bij .'■jden te vervangen door "porten „halvarines") of gedeeltelijk vervaar- 96) basis van plantaardige erzadigde vetzuren) die zouden veroorza- tot de overza- 505spn. is gebleken dat visoliën cholesterolgehalte van jke\ nog grotere mate verla- De onverza- uit visvoedsel belas- —(deze theorie de bloedva- geheel niet en kunnen en darmen gemakkelijk Irden. Vis is bovendien w-rdevolle eiwitten, vita- ^eralen en sporenelemen- Mist prof. dr. H. Wende- ^sheer-directeur van het «iuis in Dortmund heeft dingsplan opgesteld, dat tenminste 5 van de 21 ta wekelijkse maaltijden met vis als voornaamste gerecht. Ook bij de ove rige maaltijden zou men regelmatig vis moeten nuttigen volgens prof. Wenderoth die zijn „visdieet" in de afgelopen maanden bij wijze van therapie beproefd heeft op een vrij groot aantal patiënten met een ver gevorderde athero-clerose ("„aderver kalking") en met een dreigend hart infarct. maar ook bij patiënten die reeds een hartaanval overleefd heb ben. Op enkele uitzonderingen na was zijn viskostenbehandeling bijzon der succesvol: het verkalkingspro ces kon duidelijk tot staan gebracht worden en een hartinfarct res pectievelijk een herhaling daarvan voorkomen. De Duitse hoogleraar heeft zijn bevindingen thans neergelegd in een verhandeling „Voeding en hartin farct". Daarin wijst hU er onder meer op dat in landen met een vis rijke voeding, zoals bijvoorbeeld Ja pan en Indonesië, hartinfacten pro portioneel veel minder talrijk zijn dan in landen, waar het hoofdbe standdeel van de voeding uit vlees en dierlijke vetten bestaat. Prof. Wenderoth heeft internatio naal naam gemaakt door vele pu- blikaties op het gebied van de stof wisselingsziekten. de spijsverterings organen en het bloed. die geschikt zijn voor vloerbedekkin gen, meubels, gordijnen en beddegoed in de woning van een astmapatiënt, over het koken van goede maaltij den met korte voorbereidingstijd, over verwarming en ventilatie van de woning. „Het kiezen van de juiste woning is voor een astmatische huisvrouw erg belangrijk. Eigenlijk komen al leen benedenhuizen en flatwoningen met lift in aanmerking omdat trap penlopen grote inspanning bete kent." zegt mevrouw Verschoor. Ze is van mening dat de astmatische huisvrouw die haar beperkingen heeft leren aanvaarden zich in de eerste plaats moet afvragen, hoe ze met deze kwaal zo gemakkelijk en hygiënisch mogelijk het onvermijde lijke huishoudelijke werk kan doen. Naast die praktische zaken zijn factoren als vrijetijdsbesteding, va kantie en verzorging van uiterlijk en kleding even belangrijk, want de kans op vereenzaming is groot voor deze groep vrouwen. „Er zijn tragi sche gevallen van volkomen vereen zaming", zegt het bestuurslid van de VBBA. „Astmatische huisvrouwen leiden, ongewild en gedwongen, een teruggetrokken leven. Vanuit die ge ïsoleerdheid ben ik gaan denken over wat je kunt doen als je weer eens voor een langere periode aan huis bent gebonden. Met hoogstens de mogelijkheid tot schriftelijke con tacten met de buitenwereld". „Als astmatische huisvrouw moet je er zelf voor zorgen dat het iso lement geen kans krijgt. Hobbies zoeken die thuis kunnen worden be oefend als je er niet uit kunt. maar ook en vooral ervoor zorgen dat Je contacten buitenshuis houdt. Bij voorbeeld door lid te worden van een van de vele vrouwenorganisaties met hun uitgebreide aktiviteitenprogram- ma's. Ik geloof niet dat we het moe ten zoeken in, bijvoorbeeld, speciale sociëteiten voor astmapatiënten. Eer der in het inhaken bij bestaande ac tiviteiten en mogelijkheden voor ont spanning en recreatie. In Amster dam wordt dat al met succes ge daan". Mevrouw Verschoor praat moeite loos twee uur lang over de proble matiek van de astmatische huis vrouw. Over vakantiemogelijkheden omdat ze de indruk heeft dat ast matici vaak naar vakantieoorden gaan die helemaal niet geschikt zijn. Ze denkt in dit verband aan de mo gelijkheid van georganiseerde gr oeps- i l reizen naar een geschikt klimaat. I Over het nut van een uitwisseling j van problemen tussen moeders van i astmatische kinderen en over het feit dat astmapatiënten „onnoemelijk veel" voor elkaar kunnen doen, al zijn nog maar weinigen zich daarvan i bewust. Wat de voorlichting aan de ge handicapte huisvrouw betreft: die zou volgens haar veel meer kunnen worden gecoördineerd. ..De astmati sche huisvrouw, de reumatische huis vrouw, de hartpatiënte, ze zitten im mers allemaal in hetzelfde schuit je. Hun problemen vallen allemaal onder de noemer van de gehandicap te huisvrouw. De voorlichting aan die verschillende groepen wordt onnodig versnipperd. Misschien is ook een bepaalde samenwerking mogelijk met een instituut als de tbc-bestrijding, dat over zoveel apparatuur en sa natoria beschikt en toch steeds min der te doen krijgt". Asmatische huisvrouwen zijn niet alleen een vergeten maar ook een „ongrijpbare" groep: astmatici zijn moeilijk te benaderen. „Lang niet iedereen meldt zich aan. Daardoor is het wekelijkse aantal astmatici in Nederland vele en vele malen gro ter dan het aantal leden van onze vereniging," zegt mevrouw Ver schoor. Het adres van de vereniging (die een eigen tijdschrift uitgeeft en in diverse plaatsen contactpersonen heeft) is Herengracht 49, Amster dam. ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen weer gaaf en zacht Na alle rinkelende ket tingen. bonte bloesjes en zwierige rokken die ontleend zijn aan wat men „zigeuner - kleding" noemt, komt er dit voorjaar ook nog een ,zigeu- ner-make-up" bij. Dat bete kent: een mat-beige gezicht, dat vervolgens opgehelderd wordt door vleugjes van zo'n speciale maker up die een pa relmoer-effect aan de huid geeft. De wenkbrauwen wor den vooral aan de uiteinden geëpileerd en dunnetjes aan gezet. Op de ogen kunnen we ons weer uitleven: lange wimpers met zwarte masca ra. gr oen-witte oogschadu wen. De lippen krijgen wei nig make-up met een glan zende lipstick in de kleuren lichtbeige, framboosrose of licht-oranje. En met de vele haarstukken en valse krul letjes die tegenwoordig te koop zijn is de overdadige en ietwat ivarrige haardracht bij dit aUes misschien ook nog wel te kopiëren. De idee- en zijn van Jeanne Gattneau. (Van onze Juridische medewerkster ONLANGS IS de te wijzigen Bioscoopwet in de Tweede Kamer aan de orde geweest. Aanleiding hiertoe was het rapport van de commissie-Witte, waarin wordt voorgesteld de filmkeuring voor volwassenen af te schaffen. Als gevolg van de discussie, waar bij van de kant van de V.V.D. en D'66 met een motie en een ini tiatief wet werd gedreigd, heeft mi nister Beernink toegezegd nog in de zomer van 1970 met een wetsvoor stel te komen. Wel wil hij eerst nog een advies hebben van een nog te vormen commissie, over aanverwan te problemen als het toezicht op schouwburgen door de burgemees ters en de pornografiebepalingen uit het Wetboek van Strafrecht. Men kan zich afvragen of dit ver langen van de minister niet wat laat komt het rapport-Witte is van fe bruari 1969 maar op zichzelf is het juist. Toen zo'n halve eeuw gele den de Bioscoopwet tot stand kwam, was haar doel: „Bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke geva ren van de bioscoop". Het toezicht op de inhoud van de films werd ge legd in handen van een centrale filmkeuringscommissie. Sedertdien toetst deze het materiaal aan de openbare orde en goede zeden. De strekking van het rapport-Witte is, dat in de moderne pluriforme maat schappij, niet meer is uit te maken wat kennelijk pornografisch, kennelijk sadistisch en kenne- 1 ij k racistisch geacht moet worden en wat niet. Bovendien past een dergelijk bevoogdings-college niet meer in een tijd, waarin de eigen verantwoordelijkheid van de burger centraal gesteld wordt. WIL MEN CONSEQUENT zijn, dan dient ook het toezicht van de ADVERTENTIE r broekpak in rood en I Kasia Bokiewicz en getoond in de t een lange mouwloze i Hardy Aimes' voorjaar collectie in erd ontworpen door Londen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BP BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN burgemeester op toneelvoorstellingen te verdwijnen. De Gemeentewet geeft immers de burgemeester opdracht „te waken voor het doen uitvoeren van met. de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertoningen". Hierover schreef A. F. de Savornin Lohman reeds in 1907: „Een onmogelijke taak. die dan ook in de regel niet of slecht wordt uitgevoerd". Toch wordt in het rapport-Witte niet deze consequentie getrokken. Integendeel, er wordt bepleit, dat met het wegvallen van de centrale keuring de burgemeesters weer het toezicht op filmvertoningen krijgen, een taak die de Gemeentewet hun toekent. „Zo krijgt het toezicht op de filmvertoningen een plaatselijk accent", aldus het rapport er vanuit- gaand dat de collectieve opinie over de toelaatbaarheid van een voorstel ling per streek kan verschillen. Daar waar de centrale filmkeuringscom missie faalde, nl. het weerspiegelen van de collectieve opinie met betrek king tot begrijpen als kennelijk sadistisch-pomografisch en rascis- tisch, zou de burgemeester volgens deze redenatie wel succes boeken. I Wordt de lijn wel consequent door- getrokken, zodat het preventief toe- I zicht van de filmkeuringscommis- sie èn dat van de burgemeester op alle openbare vertoningen wordt af geschaft, dan blijft altijd nog de controle achteraf door de strafrech ter bestaan. In feite ontstaat dan dezelfde situatie als er sedert 1848 bestaat ten aanzien van de druk pers. Toezicht justitie ONS WETBOEK van Strafrecht acht pornografisch materiaal straf waardig wanneer dit „aanstootgevend voor de eerbaarheid" is. Ook de rechter en het openbare ministerie hebben het met dit begrip in een zich snelle en veelvormig ontwikkel de maatschappij moeilijk. De justitie worstelt met de interpretatie van dit begrip met betrekking tot boeken en prenten. Krijgt zij nu ook de taak toegeschoven, norn^en te stellen met betrekking tot de film? Op welke grond is de justitie wel in staat tot datgene waar burgemeesters voor te rugdeinzen? Ook hierbij geldt dat een conse quent doortrekken van het besluit tot afschaffing van de filmkeuring tevens leidt tot afschaffing van het toezicht van de burgemeesters èn af schaffing van de strafbaarstelling van pornografie. De Scandinavische landen hebben deze consequentie vol ledig getrokken. Het is nog maar de vraag of men in Nederland tot deze stap bereid Is. De „staatscommissie voor advies inzake de Grondwet en Kieswet" heeft ook op dit punt een uitspraak moeten doen, in haar tweede rapport d.d. 19 september 1969. Zij moest immers met voorstellen komen, in hoeverre artikel 7 van de Grondwet, dat censuur op de druk pers uitsluit, uitbreiding behoeft nu naast de drukpers -allerlei andere media, zoals radio, tv, film en to neel zyn opgekomen, die ook om grondwettelijke garanties vragen. Binnen deze commissie waren de stemmen verdeeld op het punt van het toezicht op film en toneel. Men vond de publieke opinie „nog niet voldoende uitgekristalliseerd." HITT IS niet onwaarschijnlijk dat het Openbaar Ministerie, gezien de ze ontwikkeling, haar taak beschei den zal uitoefenen. Aan de andere kant zal, zodra de keuring wordt af geschaft, een zo genaamde „porno- golf door de bioscopen gaan. Dit verschijnsel zakt vanzelf af omdat het publiek verzadigd raakt. Gaat het OM. toch ingrijpen, en beslag op films leggen, dat ontstaat er een onzekere situatie waardoor de bio scoopexploitant om risico's te vermij den pornografisch materiaal gaat weren. Het vrijgeven van de film heeft dan het tegenovergestelde ef fect. Het is onjuist, de justitie met dit toezicht achteraf te belasten, in de verwachting, dat zij haar be voegdheden bescheiden zal hanteren. Vandaar dat deze ogenschijnlijk voor de hand liggende aanpassing van de Bioscoopwet zulke verstrek - kende consequenties heeft, dat een duidelijke uitspraak van de politieka partijen een dwingende eis is. Spray-schoonheid Een doe-het-zelf permanent uit de spuitbus is een van de kosmeti- sche nieuwtjes die we in de jaren ze ventig mogen verwachten. Weekblad Woman vernam deze voorspel- I ling van een Brits expert op het ge- I bied van schoonheidsmiddelen, die er j meteen bij zei dat we nog maai- aan I het begin van de „aerosol-revolutie" j staan. Spuitbussen met allerlei ver- I zorgingspreparaten staan op het pro- j gramma; binnen niet al te lange i tijd zullen reinigingslotions, vocht- houdende cremes en gekleurde make up in spuitbusjes op de toilettafel staan. Badzout wordt antiek omdat het over tien jaar veel eenvoudiger zal zijn om de vochtige badkamer- lucht te parfumeren met een spe ciale spray waarvan de geur zich aan huid en haar van de baadster hecht. En een deskundige op het gebied van haarverven ziet ons nog vóór het Jaar 2000 pillen slikken die het haar spierwit maken, waar na het met een spuitbus in elke ge wenste tint kan worden geverfd. Met als topkleuren groen en blauw. Kameleon Nog niet zo lang geleden had een vrouw maar genoegen te nemen met de lichaamsvormen die ze by haar ge boorte had meegekregen. Anno 1970 valt er, dankzij plastisch chirurgen, tandartsen en schoonheidsspecia listen, heel wat te veranderen aan details die niet zo best zijn uitgeval len. Nova signaleert het jongste nieuwtje op dit gebied: gekleurde contactlenzen waarmee men de ogen in een handomdraai een andere kleur kan geven. Mevrouw de kapitein Srxrüa Borodeskv is de enige vrouw in Frankrijk die schipper op een vis sersboot is en Marie Claire" vond haar levensverhaal merkwaardig ge noeg om het in vogelvlucht op te te kenen. In haar jeugd droomde So- nia Borodesky niet van de zee maar van een opera-carrière. Ze studeerde zang aan het conservatorium van Bordeaux, nam in de oorlog actief deel aan het verzet en werd tolk in de Russische taal. Na de oorlog kreeg ze tijdens een vakantie dusdanig de smaak te pakken van het leven aan en op zee dat ze matroos werd op een trawler. Met het verdiende geld kocht ze een oude wrakke schuit die ze helemaal opknapte, ze leerde zei len en haalde het diploma werktuig kundige. Met dat alles mocht ze zich nog geen schipper noemen, omdat in de maritieme wetten van haar land geen rekening werd gehouden met I „vrouwelyke vissers". Na jarenlang halsstarrig volhouden mag madame Borodesky zich nu kapitein van haar eigen boot noemen. In die ja ren kreeg ze vijf kinderen en zag ze ook nog kans om twee romans te schrijven. Actrice Ze is één meter tachtig lang, draagt een handgehaakt beige tail leur. loopt op platte hakken als een Engelse gouvernante. „Ze loopt door de hal en niemand draait zich om. niemand herkent Ingrid Bergman' schrijft „Elle" naar aanleiding van een interview met de beroemde film ster die na vier jaar haar come-back maakt met de film „Cactusbloem". Ze heeft niet de allure van een ac trice, eerder die van de koningin van Engeland. Ze zegt dat ze niets te zeggen heeft, maar vertelt desge vraagd dat ze vier Jaar lang niet in films heeft gespeeld, omdat er voor actrices boven de veertig jaar geen scenario's zijn. Met haar man, de producer Lars Schmidt, woont ze sinds twaalf jaar in een dorpje by Parys. „Terwyl hij manuscripten leest en met New York. Londen en Hollywood telefoneert, schilder ik stoelen, was gordijnen stop mijn honden in het bad en tuinier. Elke dag ga ik op de fiets boodschappen doen in het dorp. Niemand bemoeit zich met me, ik ben alleen maar me vrouw Schmidt. Uitgangetjes, jalft's, soirees? Afgelopen. Ik heb myn deel gehad" Ze houdt van hippies (maar alleen als ze netjes en goed gewas sen zijn) en is biy dat haar kinde ren niet in Zweden zijn opgegroeid. „Met de seksuele vrijheid zijn ze daar te ver gegaan".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19