osé Ibar I Ir tain: gevreesd man Actiegroep „WILLEM" vindt nu weerklank bij leerling-verplegenden 76 Nixon i Spelen wil nomeen Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee PAANSE STEENHEFFER OP WEG NAAR ET WERELDKAMPIOENSCHAP BOKSEN ARME BOERENZOON UIT GEHUCHT SLAAT IN 18 MAANDEN HALF MILIOEN BIJEEN "elijst van Jjrtain": in i>g geen ree uur j) knock-outs Inter Milaan in kwarteindstrijd Runners Up Cup Sehuba leidt bij kunstrijden Ontevreden over de opleiding Uit de tijd PAGINA 21 .EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent Robbert Bosschart) RCELONA (GPD) Hoe voelt zich een zware ip het moment dat hij geraakt wordt door een heiblok 25 kilo? Een rare vraag, maar toch zijn er momen- 6 mannen in Europa die een soortgelijk gevoel kun- eschrijven. En bereidt een 27ste zich voor om even- leze ervaring te ondergaan. eerste 26 waren beroeps- van de ziLiaar gewicht die in een gemiddelde tijd minuten 35 seconden ko •n werden. En de 27-ste is idige Europese kampioen die op 13 maart zijn ti de waagschaal stelt tegen- Spanjaard José-Manuel Urtain". Deze ongeveer 90 care. Baskische bokser is lomeen, die voor de Spaan- fisport hetzelfde betekent Cordobes" voor de stie- ichten. ils de Torero uit de provin- doba is José-Manuel in heel beter bekend onder de naam geboorteplaats: Urtain. In it niet meer dan 3 hui- in varkenshok deed José- zijn vrienden versteld staan één hand langs zijn zij een :n van 125 kilo op te hef- als Urtain doet hij nu de iwereld versteld staan met ;en die aankomen als de een heiblok van 125 kilo. Lijstje 3 15 tegen p, 3 m |t beroe f.o.-lijstje van Urtain is even lemend als indertijd de eer- RCELONA De loopbaan de Spaanse bokser José- uel Ibar „Urtain" ziet er in bestek als volgt uit: tl) 24- te Vilafranca tegen John- lodri. k.o. in 1ste ronde. 0 17 sec.; (2) 17-8*68 te San stian tegen Mario Miran- |c.o. in 2e ronde, 3 min. 49 (3) 15-9-'68 te San Sebas- Paul Hirk: k.o. in 2e min. 45 sec.: «Urtain beroepsbokser onder ma li- Miguel Almanzorg); <4) ^-'68 te Parijs tegen Marius Be: k.o. Ie ronde. 0 min 30 (5) 29-12-*68 te San Sebas- tegen Franklin Arrindel: ronde. 0 min. 28 sec.: «6> te Bilbao tegen Victor tellek.o. Ie ronde. 1 min. (7) 2-2-'69 te Parijs te- Freddy Hubert: k.o. Ie ron- min. 27 sec.; (8) 20-2-'69 ircelona tegen Karl Cacker: Ié ronde, 0 min. 23 sec.; <9> lyo te Barcelona tegen Paul k.o. 2e ronde, 3 min. 54 410» 18-3-*69 te Valencia te- „Expedit" Mountcho: k.o. 3e 6 min. 30 sec.; til) 13- te Madrid tegen Johnny k.o. 2e ronde. 5 min. 12) 4-5-*69 te St. Jean Luz tegen Valera Mahau; Ee ronde. 4 min. 37 sec.13 p69 te Barcelona tegen José I: technisch k.o. in 5e ronde, hin. 12 sec.: «14» 30—5—*69 padrid tegen Harry Kneipp pisch k.o. in 2e ronde. 5 min. 15) 7-6-'69 te Tenerifp José Velasco: k.o. 3e non- min. 55 sec.; «16» 21-6-*69 ;oza tegen Kuit Strör: ronde. 9 min. 00 sec.; 117 ;69 te Irun tegen Macan k.o. 6e ronde. 16 min. 56 (18) 12-7-*69 te Pamplona Van Duivenbode: k.o. 3e min. 45 sec.; (Urtain over naar manager Renzo lei); (19) 10-10-*69 te Bil- tegen Ireno Werlemann le ronde, 1 min. 12 sec.: 10-'69 te Vigo tegen Al ko. 2e ronde, 4 min. 05 '21) 7-ll-*69 te Madrid te- Mike Bruce: ko. 2e ronde h. 50 sec.: <22) 22-ll-'69 te tegen George Holden: k.o. ide, 1 min. 27 sec.; «23» te Madrid tegen Leo k.o. 2e ronde. 5 min. 24» 30-12-*69 te Bar- ha tegen Vasco Faustino: le ronde. 2 min. 50 sec.: «25» 1970 te Las Pal'vas tegen Von: k.o. 2e ronde, 3 min. 26) 31-1-1970 te Bayon- ;en Jim Jones: k.o. 2e ron- min. 15 sec. iltijd over 26 knock- 1 uur, 59 minuten en 50 n). ste stierengevechten van El Cordo- bes. En heeft op dezelfde wijze de plotselinge belangstelling van de Spanjaarden voor een kwijnend spek takel doen herleven: van 24 juli 1968 tot en met 2 februari 1970 in het geheel 26 ge vechten, alle 26 gewonnen door ko, negenmaal in de eerste ronde, elf maal in de tweede ronde, viermaal in de derde ronde, en éénmaal in de vijfde en zesde ronde., de gemiddelde duur van een tegenstander van Urtain was tot hu toe vier minuten en 35 seconden. In Urtains Kortste gevecht als be roepsbokser zag men de Duitser Karl Backer in 23 seconden ko tegen de .vloer gaan «ais amateur sloeg hij Johnny Rodri in 17 seconden bulten westen), terwijl de taaiste tegenstan der. de negerbokser Macan Keita. de zesde ronde n»et overleefde omdat hij na 16 minuten 56 seocnden bui ten bewustzijn tussen de touwen door vloog. De beginneling Urtain die op 24 juli 1968 in het dorp Vilafranca voor het eerst in de ring stapte, heetf in zijn 2P gevechten precies één uur, 59 seconden tussen de touwen doorgebracht en is c-ndanks deze on gelofelijk korte carrière reeds de ..challenger" voor de Europa-titel geworden. De arme boerenzoon uit een vergeten gehucht in de Baskische bergen heeft zich in 18 maanden tijd meer dan tien miljoen pesetas «500.000 gulden) bijeengeslagen. Zijn persoonlijk kapitaal wordt momen teel op ongeveer zes miljoen pese tas geschat. En boven alles, dankzij het ma gische woord Urtain is de bokssport weer populair geworden onder de Spanjaarden. En heeft de Spaanse sport eens te meer dankzij één en kele man prestige in het buitenland gewonnen. Stnnmhimpr deren en aanbidtlen OlUUIIIIlrilllCl mnn van Hp ttPrPlri" „de WASHINGTON «ANP» Presi dent Nixon neeft zijn steun gegeven aan het plan om ter gelegenheid van de 200ste Onafhankelijkheidsdag de Olympischs Spelen van 1976 in Amerika te organiseren. De Ameri kaanse president zegde woensdag toe. dat alle officiële Olympische af- vaardingen zullen worden toegelaten, sterkste ook de vertegenwoordigingen van de man van de wereld", zoals zij hem communistische landen, waarmee de Sindsdien is Urtain een nieuwe ernstig, half schertsend noe- Verenigde Staien geen diplomatieke men. ,De sterkste man van de wereld". bokscarrière begonnen onder toe zicht van de Madrileense promotor Renzo Casadei. die ook Spanjes die nog geen twee uren in de boks- lichtgewicht Pedro Carrasco «reeds rin8 nodig had om van beginneling kampioen van Europa» leidt. Vol gens deskundigen is hij technisch stukken vooruitgegaan., De Neder landse manager Henk Ruhling ver zekert zelfs: „Die jongen wordt van gevecht tot gevecht beter" Een van zijn laatste tegenstanders, de Amerikaanse negerbokser A! Banks «die na vier minuten en vijf seconden ko ging), beet zyn mana ger toe* „Je hebt met niet op een bokser, maar op een stoomhamer af gestuurd". Urtain zelf, een vriendelijke, gezel lige jonge man en huisvader, maakt er weinig poespas over en zegt: „Ik boks om geld. Toen ik Alman- zor ontmoette, vertelde ik hem dat er voor mij niet veel meer inzat in het steenheffen omdat ik geen tegen standers meer vond, en ik ging in op zijn idee om een boksloopbaan te beginnen vanwege het geld dat hy bood". op te klimmen tot adspirant-Euro- betrekkingen onderhouden. Kandidaten voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 976 zijn onder meer Moskou en Los Angeles, terwijl de Verenigde Staten pees kampioen En die wel eens Denver kandidaat hebben gesteld een érnstige kansmaker voor het we- voor de winterspelen van dat jaar. reldkampioenschap kan zijn. MILAAN heeft zich LENNINGRAD «ANP' Na de eerste drie verplichte figuren van de stryd om het Europese kam pioenschap kunstrijden, dat woens dag in Leningrad is begonnen, heeft de Oostenrijkse Beatrix Schuba met ANP» Internazionale j 528,1 punten de leiding De wereld- gistermiddag geplaatst en Europese kampioene Gaby Sey- Wensdroom Steenheffen Voordat hij bokser werd. beoefen de José-Manuel de in het Basken land zeer populaire sport van het Op een dorpsfeest bracht het toeval hem in contact met de boksmanager Miguel Almazor die inzag wat niemand tot dan toe begrepen had: dat José-Manuel Ibar met zijn lange armen en zijn vuisten die elk goed waren voor 125 kilo. een geboren zwaarge wicht ivas. Machine José-Manuel Ibar „Urtain", de Spaanse bokshoop, leert zijn zoontje het steenheffen. de opbrengst. En liet hem niets an ders meer doen dan boksen. Achterdocht Lizarazu en Almanzor waren ook zo verstandig om de kip met de gou- Almanzor kreog ook een tweede eieren niet te slachten en z«n bliksem-carrière toch nog zo voor- voorzichtig mogelijk te leiden. Zelfs dat was niet vold»Dende om alle afgunst en achterdocht te voorkomen. idee dat in Spa tje geheel nieuw was hy zou die dorpskrachtpatser niet zoals alle andere beginnelingen lang zamerhand, op eigen krachten en met steen-heffen. De Basken winnen en j zyn eigen verdiensten tot een bokser e bakten hem^tSeSertijd verliezen fortuinen in de wedden- ontwikkelen, maar hem behandelen a U schappen over het aantal malen dat als de machinerie van een modern een kapitalistisch bedrijf, als een inves tering die een grote beginsom zou deze of gene gewihctheffer steen van 150 kilo of meer. in één minuut tot zijn schouder omhoog kan j vergen en zichzelf zou amortiseren. rukken. Daarom moet men eigenlijk aan het Urtain-lystje. als voorge schiedenis, nog het volgende punt Lizarazu uit San Sebastian voor zijn toevoegen Lizarazu en Urtain vielen op het Op 19-jarige leeftijd vestigde hy eerste gezicht by elkaar in de het nog steeds geldende record van beroemd en fel omstreden. Kalf Spanje verzekerde begeesterd dat het land eindelijk 'n toekomstig wereld kampioen had voortgebracht, terwijl de andere helft met even grote ze kerheid beweerde dat alle ko-over- winningen „geregeld" waren. De betwistte manier waarop Ur- tain's boksloopbaan geleid werd, veroorzaakte ook wrijvingen tussen *t Baskische driemanschap. Na zyn de ene was steen-rijk en de i8e gevecht, waarbij het te Pamplona Almanzor slaagde erin de eveneens Baskische kapitalist en hotelhouder plan te interesseren. „Vergeet niet dat ik uit een straat arm gezin met tien kinderen kom. Myn grootste wensdroom was mijn eigen familie uit ons gehucht te kun nen halen. Niet dat we niet van Urtain houden of dat we er slecht leven, maar hier is geen toekomst voor mijn kinderen". Zowel zijn vrouw Cecilia zyn jeugdvlam met wie hy trouwde toen beiden 20 waren als zijn kinderen, twee jongens en een meisje, bewon- voor de kwartfinales van het toer- i fert 'O.Dld.) bezet met een totaal nooi om de Runners Up Cup. De van 516,0 punten de tweede plaats. Italianen speelden in het San Siro De Nederlandse vertegenwoordig- stadion met 1—1 gelijk tegen FC j ster Lia Does staat na de eerste Barcelona. Het was de tweede wed strijd uit de achtste finales. De eer ste ontmoeting, enkele weken gele den in Barcelona, leverde een over winning van 2—1 voor Inter op. In de kwartfinales speelt Inter tegen het Berlynse Hertha BSC. Op uitnodiging van de Leid- se studentenvereniging Catena heeft de Tsjechische grootmees ter Kavalek gisteravond een si- multaan-seance gegeven. Op de foto begint Kavalek aan zijn ruim vier uur durende „wande- i broer van de Amerikaanse david-cup- ling" langs de ongeveer dertig speler, met 6—3,6—1. drie figuren met 402.4 punten op de zestiende plaats. Na de verplichte figuren hebben by het paarryden de Europese titelhouders Irina Rodnina en Alexander Ulanow (Rusl.) de leiding. Tennis In het internationale tennistoernooi in Philadelphia, waar in totaal een prijzenbedrag van 60.000 dlr «ruim 200.000 gld.) klaar ligt voor de winnaars, heeft Tom Okker in de tweede ronde vrij ge makkelijk gewonnen. Hij versloeg in 44 minuten Don Lutz «V.S.), een borden. (Foto LD/Holvasti i steenheffen door een blok van 180 d steen-heffer' Lizarazu liet sne h mhi w V ™mpiona k.lo veertien maal in éen minuut op steen .heffer. L.zarazu liet spe- de Nederlandse kampioen Bas van te tillen. Proef Het fenomeen Urtain wordt iets meer begrijpelijk wanneer men hoort dat zijn vader José eveneens de steenhefferssport beoefende en op 40- jarige leeftijd het toenmalige re cord verbeterde met een steen van 163 kilo. Nog meer tekend is de Jammer lijke. maar voor een Bask toch eer volle wijze waarop vader José om het leven kwam: by een zogenaam de „borst kasproef". Dit is ook een volkssport uit het Baskenland en be staat daaruit dat de potigste kerel van een gi'oep vrienden zich aan de voet van de toog van het café op de grond uitstrekt, de longen vol lucht zuigt en „de borst schrap zet" zodat één van de drinkebroers er vanaf de toog op kan springen om te zien of zijn ribben het houden José geïmproviseerd centrum op de Ibar sr. toonde zich zijn leven lang bovenverdieping van het directie ciaal voor Urtain een oefenzaal in- Duivenbode in de derde ronde ko richten, gaf hem vanaf het begin sloeg, vielen er harde woorden en een vast salaris en een aandeel in gingen zy uiteen. DEN DOLDER (GPD) Door het inleveren van de praktijk- en rapportboekjes hebben de sym pathisanten van de actiegroep Willem", die opereert vanuit een gebouw van de Willem Hoeve in Den Dolder, het zich bewust onmogelijk gemaakt tegen één of twee borstkasproeven per feestdag bestand. Het ongeluk was te wyten aan een weddenschap over de vraag of hy twee toog-springers achter el kaar zou kunnen weei-staan. Door ting van hun opleiding tot psy een misverstand sprong de tweede chiatrisch verpleegkundige, nog voordat vader José zich had schrap gezet Tè sterk De directie in Den Dolder heeft zich daadwerkelijk achter de actie groep gesteld. Alle mogelijke facili teiten worden verleend. terwijl sympathiserende collega's geld op de bankrekening van de actiegroep ovei-schrijven. Duidelijke afwijzingen zyn nog niet binnengekomen. Wel is Arntsz hier 011 daar teru8boudendheid, uit angst voor ontslag. De heer C. A Touw, hoofd van het personeel op de W. A.-Hoeve, heeft echter al gezegd niet verwonderlijk dat de jonge José in zijn schooltijd eens geheel onge deerd vanonder een vrachtwagen uit kroop die hem omver had gei-eden beschikking dateei't nog van (hetgeen voor iedere andei-e scho lier de dood zou hebben betekend .Zo is het cok begrijpelijk dat José er het leven afbracht toen er in de ijzergieterij, waar hij na de lagere school ging werken, een meterslange plaat over hem heen viel. Niettemin bi-acht dat ax-beidsongeval José er toe de gieterij te verlaten en van zijn hobby, het gewichtheffen, zijn bei-oep te maken. Hij was echter tè stei-k. Omdat niemand hem de baas kon. bleven de weddenschappen uit ?odat er al spoedig niet veel meer te vei-dienen was. staatsexamen te doen ter afslui- dat de leerlingen die elders op sti-aat worden gezet, in Don Dolder van harte welkom zijn. Op het ogenblik zijn in Den Dol der zo'n zeventig boekjes verzameld. De groep die al in juni examen moet doen h»oudt zich alleen afzijdig, om dat deze examenkandidaten ernstig gedupeerd zouden zyn wanneer zy in juni niet voor de commissie kun nen vei-schijnen. Al hun toekomst plannen zouden daarmea in de war worden gestuurd, terwyl zij dikwijls al met hun jonge gezin zwaar zitten. „Er is algemene ontevredenheid over de opleiding. Er woi-dt al veer tig Jaar over gepraat, al of niet in commissies. Een heleboel mensen hebben er hun brood aan, zonder Met een dergelijke vader was het I cjaf er een wezenlijke structui'ele verandei-ing uitkomt. Deze menson willen dan ook binnen het raam van de wet bliiven, maar dat kan niet. 1929." zeggen de leden van de actie groep, die als eenheid naar buiten j willen ti-eden. Volgens hen fungeert de opleiding 1 in alle psychiati-ische centra nauwe- I lijks, maar de actie is in Den Dolder begonnen, omdat daar de juiste mentaliteit ls gekweekt door de lei ding, die de hiërarchische structuur heeft laten varen. Overal elders in 'het land vindt hun oproep t»ot het in leveren van de boekjes al weerklank by de ongeveer 18.000 leetiing-ver- plegenden, van wie er 180 op de W A.-Hoeve weiken. De actiegroep probeert nu alle boekjes uit het land die worden in geleverd. tijdens een congres in Uti-echt, aan staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid te over handigen. De heer Kruisinga ls vorige week per telegram voor het eei-st van de actie in kennis gesteld. „Noodsitua tie in opleiding leerlingverplegenden van de W. A.-Hoeve. Direct ant- woox-d op volgende brief." luidde het telegram. In die blief verzocht „Willem" om een zodanige wetswy- ziging, dat het praktijk- en rappor tenboekje niet langer wettelijk ver eist is als examengarantie en om een daadwerkelijke herziening in zo kort mogelijke tijd van de opleiding. De leden van de Tweede Kamer kregen een briefje met de opmerking „De wetsverandering die noodzake lijk is om de opleiding functioneel en aan deez tijd aangepast te maken, ls voor een groot deel afhankelijk van uw medewerking." De vaste ka mercommissie kreeg een brief, waar- i In werd gezegd, dat de theorie die wordt gedoseerd niet meer overeen stemt met de praktyk. „Slechts 20 procent van de hande lingen uit het boekje betreffen psy chiatrische verpleegkunde, daarbij zit dan nog tabaksstrippen en lor rie. en kruierwerk. Dingen die haast niet voorkomen. By de overi- procent hoort by voorbeeld de ter kennis gebracht van de collega's In alle 61 psychiatrische centra van Nederland. Brieven aan instituten en verenigingen op vakgebied ztjn in middels ook de deur uit. De inspecteur van de geestelijke volksgezondheid, dr. Meyerink, is by de actiegroep op bezoek geweest. Hy heeft verklaard zich in grote lij nen met de actie te kunnen vereni gen. maar ook gewezn op de conse quenties van 'n duidelijke scheiding in de opleidingen ziekenverpleging en psychiatrische verpleging. De aan sluiting gaat verloren en de uitwis- j c Snol icuwtll ril UC U11.W13- r? t I, B- larad'»"*" .wat ln EEG.verband dat ook mag zyneen zweetbad ge- 1 y ven en het klaarzetten voor het uit- i spuiten van malaria-bloed. Allemaal zaken die uit de tijd zijn. Daarvoor in de plaats willen wij groepsdyna mica. methodiek, gesprekstechniek pedagogiek en meer sociale psycho logie en farmacologie", zegt de werkgroep. Haar ideeën over de opleiding zyn meer mogelijk. Dit laatste argument weegt bij de actiegroep niet zwaar, omdat zij vindt dat de opleiding in Nederland op een hoger niveau staat dan in lvet buitenland. Verder vindt zij het alleen maar aantrekkelijk als de op leiding moeilijker wordt. „Als de mentaliteit die schuilt achter het boekje maar verdwijnt." ADVERTENTIE de fijnste thee ter wereld!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21