Paus is bereid tot gesprek, geeft toe maar niet Drie Kremlin-doelen in Midden-Oosten AUTO'S Ontslag voor ruim 150 man bij Palthe NV a lekker lui h Treffer Nederlandse visie veroordeeld Onderwijsexperiment in Leiden-Den Haag 5 TM 15 FEBRUARI WEER DUITS- RUSSISCH GESPREK IN MOSKOU AF EN TOE REGEN GEEN SOWJETR USSISCIi ULTIMATUM" Hulp ijnexplosie: vijftien slachtoffers Een greep uit onze vakantie gidsen DAS KOMMT NUR EINMAL... (ansïj DEMAGNEETav 01 lil ilil (9uc/ tylteuivo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 No. 33010 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dlshoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 3150T (Van onze correspondent Rudolph Bakker) ROME (GPD) Paus Paulus heeft in een officieel schrij ven nadrukkelijk stelling genomen tegen de Nederlandse visie op de ontkoppeling van priesterambt en verplicht celibaat. ROTTERDAM heeft tes teren een inundatie op klei ne schaal beleefd. Op de hoek van de Heemraadsingel en de Mathenesserlaan boor de een grondboorauto per ongeluk door de hoofdbuis van de waterleiding. Het ge volg was dat de hele Mathe nesserlaan ongeveer twintig centimeter onder water kwam te staan. De grond- boörauto zakte weg in een put, die ontstond door het leegspuitende water. Het duurde geruime tijd alvorens personeel van de gemeente lijke waterleiding erin was geslaagd de hoofdleiding dicht te draaien. In een brief, die hij gisteren heeft gericht aan zijn staatssecretaris, kar dinaal Villot, deelt hij mede welis waar met de Nederlandse bisschop pen over „deze brandende kwestie" te willen praten, maar ook, dat „de verklaringen die dezer dagen in Ne derland publiek gemaakt zijn over het kerkelijk celibaat hem ten diepste hebben bedroefd". De Paus noemt de door de Nederlandse kerkprovincie ingenomen houding „in strijd met de heilige normen zoals die in onze kerk gelden". Hij vreest voor een te rugslag in het gehele volk Gods, vooral onder de clerus. Verderop in zijn brief, die gister avond door de „Osservatore Romano" werd gepubliceerd, spreekt de Paus over de houding van de Nederlanders tegenover het celibaat als „ongeluk kige besluiten, die zozeer afwijken van de door ons ingenomen hou ding" een houding die, zoals de MOSKOU (AP) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, speciaal benoemd voor de besprekingen met de Sowjet-Unie, heeft gisteren een gesprek van drieëneenhalf uur ge had met de Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromi- ko. Bahr zal, na het gesprek van vrijdag jJ. en dat van gisteren, nog een derde ontmoeting met Gromiko hebben. Voor het eerst werd de bijeenkomst bijgewoond door de Sowjetrussische onderminister van Buitenlandse Za ken Semenow, deskundige op het gebied van Duitse zaken. Bahr ver klaarde na het tweede gesprek dat hij nu veel beter op de hoogte is van de Sowjetrussische standpunten dan voorheen, maar hij vond het „nog te vroeg om te zeggen, dat de bespre kingen al in een definitief stadium zijn gekomen". Wij wisselen alleen nog maar van gedachten over de mogelijkheid om te komen tot het afleggen van wederzijdse verklarin gen over het afzien van het gebruik van geweld. Wij proberen nu de be langrijkste punten af te bakenen." Bahr noemde de sfeer van het over leg van gisteren „meer ontspannen en direct" dan dat van vrijdag j.l. Intussen is wel gebleken, dat Russen en Duitsers niet alleen onderhande len over het afzien van geweld maar ook over andere onderwerpen. Welke dit zijn is niet bekend. De Bilt verwacht van heden tot donderdagavond: half tot zwaar be wolkt met af en toe regen. Iets min der koude nacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. (opgemaakt te 12.40 uur). 5 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 8.13 ur; onder: 16.18 uur Hoogwater te Katwijk: 2.13 en 14.35 uru, laagwatür te 10.27 en 22.53 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's TEL AVIV, LONDEN, CAIRO (AP, Reuter, AFP) Zowel Is raël als de Sowjet-Unie hebben ontkend, dat er sprake zou zijn van Kremlin-dreigementen in zake het Midden-Oosten. In Tel Aviv werd tegengesproken, dat Is raël een „ultimatum" zou heb ben ontvangen om de bombarde menten op Egypte stop te zetten. En in Londen werd namens de Sowjetrussische ambassade ont kend, dat Moskou gedreigd zou hebben met militaire interventie in het Midden-Oosten (men zie ook pagina 9). Westerse diplomaten in Lon den zjjn ervan overtuigd, dat de Sow jetrussische premier Kosigin drie doeleinden voor ogen staan: het Kremlin wil de Amerikanen tot meer concessies bewegen door zich te richten tot de pro-Arabische elementen in de regeringen van En geland en Frankrijk; voorts zou het Kremlin door zijn interventie op het hoogste vlak trachten het beeld van de Sowjet- Unie als „de ware vriend van de Arabische landen" sterker over te brengen; dedigen wordt het woord uitbreiding gebruikt". LENS (AP, AFP) In de Meri- court-mijn III in de Noordfranse stad Lens heeft zich vanochtend op zeshonderd meter onder de grond een mijngasontploffing voorgedaan, die aan tenminste vijftien kompels het leven heeft gekost. Er zijn bovendien zeven tien gewonden, van wie er twee ernstig aan toe zijn. Functiona rissen van de mijn konden om trent het middaguur nog niet precies zeggen hoeveel mijnwer kers er in de mijn aanwezig wa ren, toen de ontploffing zich om 7 uur voordeed. GOLDA MEIR door aan te dringen op onder handelingen van de Grote Vier zou Kosigin willen doen blijken, dat Moskou veel meer in een politieke regeling dan in een militaire oplos sing is geïnteresseerd. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft gisteren gezegd, dat Israël de militaire activiteiten zal staken zo gauw de Arabische lan den besluiten de bestandsovereen komsten na te komen. „Op het mo ment dat de Arabische landen zul len beseffen dat de bestandsovereen- komsten voor beide kanten gelden, zullen er geen oombardementen meer worden uitgevoerd", zei mevr. Meir in een 'radiotoespraak. De verheviging van de strijd was volgens mevr. Meir de schuld van de Arabieren die kort na de juni- oorlog weer militaire activiteiten gin gen bedrijven hoewel ze zelf om een bestand hadden gevraagd. „Als wij stil zouden zitten terwijl zij ons aanvielen zou de wereld niet zeg gen dat er van een uitbreiding van de strijd sprake was. Nu wij ons ver- ADVERTENTLË Voor qoed auto-onderhoud NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE pyjama s en nachtmode Een Israëlische 1 eg erw oord voer der heeft gisteren de volgende aan wijzingen gegeven over de aanwezig heid van troepen van Saoedi-Arabië, Pakistan en Libië in de Arabische landen die Israël bestrijden: 1. Saoe- diarabische eenheden zyn gelegerd in het zuiden van Jordanië en onlangs is bekendgemaakt idat zij bij represail le-aanvallen zware verliezen hebben geleden. De eenheden helpen de „ter roristische organisaties" bij hun ope raties en verstrekken hun wapens; 2. Pakistaanse soldaten werken sa men met de Jordaanse strijdkrach ten, maar het gaat hier om een sym bolische eenheid; 3. er is geen enkel bewijs dat Libische soldaten aan het Egyptische front liggen, maar er zijn sterke vermoedens van hun aan wezigheid. Het centrale comité van de arabi- sche Socialistische Unie (de enige partij in Egypte» heeft gisteravond in Cairo een „Volkscomité voor de gewapende strijd" opgericht. De ver gadering waarop dit besluit werd ge nomen stond onder voorzitterschap van president Nasser. Het doel van de „oorlogscomités", waarbij Egyptenaren zich vrijwillig kunnen aanmelden, is de burgerlijke verdediging^ en het herstellen van door oorlogshandelingen toegebrach te schade. ADVERTENTIE Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vlieg reis appart.v.a. f 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. Paus schrijft „naar wij geloven door de hele kerk wordt ingenomen". „Ik hoop meer dan ooit tezamen met mijn herders van het diocees Nederland naar de middelen te kun nen zoeken voor een passende op lossing van hun problemen", aldus de Paus. Hij stelt daarbij voorop, dat hy daarbij „boven alles de bisschop pen. priesters en alle leden van de Nederlandse katholieke gemeenschap verzekerd wil laten van zijn niet af latende genegenheid, maar tegelij kertijd van zijn overtuiging, dat het noodzakelijk is de tot uitdrukking ge brachte verlangens en de aangeno men houding in deze voor de hele wereldkerk zo ernstige crisis ernstig te overwegen". De Paus brengt in zijn brief aan staatssecretaris Villot tot uitdrukking dat het nodig zal zjjn contacten op te nemen met de bisschoppen in de hele wereld, opdat de bisschoppen conferenties instaat zijn de priesters ervan te overtuigen, dat met vader lijke affectie hun apostolische wen sen en verlangens en hun problemen voortdurend worden gevolgd, en om hen allen te herinneren aan de schoonheid van de genade, die de Heer hen heeft geschonken. Een brief als deze, die de Paus heeft gericht aan de leider van het staatssecretariaat van het Vaticaan zonder twijfel de hiërarchisch in vloedrijkste man is een veelge bruikte methode, die de Paus in staat stelt zijn mening aan de openbaar heid prijs te geven. Deze vorm wordt veelal gekozen wanneer het om zaken van buitengewoon belang gaat. De Paus gaat dan voort te willen „getuigen van de gevoelens van hoog achting en vertrouwen die wy altijd hebben gekoesterd jegens een zo ver- dlensteiyk deel van het mystieke li chaam van Christus als dat in Ne derland". Hy voegt eraan toe dat deze gevoelens worden geuit „hetzy in persoonlyke gesprekken, hetzy in schrifteiyke uitwisselingen, hetzy door middel van de belangstelling van de organen van deze apostoli sche zetel om te waarschuwen tegen de betrffende verklaringen". In zijn brief aan zyn staatssecre taris Villot zegt de Paus nog dat de motieven om een zo radikale veran dering in de kerkeiyke normen in te voeren zeer wel bekend zyn. Maar. zo gaat de Paus voort, deze motieven lyken ons niet overtuigend. Zy veronachtzamen in werkeiykheid een fundamentele en essentiële over weging, die in geen geval vergeten mag worden en die van bovenna tuurlijke orde is. Het komt ons voor. dat de verdediging van dit motief het afstand doen betekent van het zuiver concept van het priesterschap. (Zie pagina 9) ADVERTENTIE Zie advertentiepagina 10. Foto N. v. d. HORST Vertegenwoordigers van deding van de pokkenepidemie te Wereld Gezondheids Organisatie voorkomen. Op de foto: leden hebben een bezoek gebracht aan van de commissie, voorzien van Noordrijn-W est falen om kennis maskers, voor het ziekenhuis in te nemen van de maatregelen Meschede. welke zijn genomen om uitbrei- I DEN HAAG (GPD) In het kader van een ingrijpende reor ganisatie van Palthe's Textiel- veredelingsbedrijven N.V. zal zo wel het produktiebedrijf van de N.V. Zwitsersche Waschinrich- ting en ververij in Rijswijk (125 man personeel) als het hulpbe- drijf van het Palthe-concern in Amsterdam (30 man personeel) worden gesloten. Aan het perso neel is reeds ontslag aangezegd. Met de vakbonden is een akkoord bereikt over een afvloeiingsrege ling. Reeds een jaar geleden waren er reorganisatieplannen by het Palthe- concern. dat de laatste jaren niet onaanzieniyke verliezen heeft gele den. Een reorganisatie stuitte t oen echter op verzet van de vakbonden, die een rapport over de situatie van het concern van onafhankelyke des kundigen verlangden. Op basis van dit rappDrt, een week geleden uitge bracht. is thans besloten tot een in- gry pende reorga nisatie. De textielveredelingsbedrijven zyn zeer arbeidsintensief en hebben derhalve hoge loonkosten. Deze om- I standigheid in samenhang met de j modernisering van deze bedrijven (de totostandkoming van een net van kleine, modern geoutilleerde bedry- ven in het gehele land, waar de klant uiteriyk binnen enkele uren de ge reinigde kleding weer kan ophalen) heeft er toe geleid dat een reorgani satie in de sector van de conventio nele chemische reiniging onvermy- delyk is geworden. Het filialenstel- sel van het Ryswykse bedrijf wordt gehandhaafd, de kleding zal nu in een van de vyf andere bedryven van het concern worden gereinigd. Gezien de weinig rooskleurige po sitie van het Palthe-concern vinden de vakbonden de afvloeiingsregeling voor het personeel van de bedry ven in Ryswyk en Amsterdam niet ongunstig. De werknemers krygen een half weekloon per dienstjaar, vinden zy binnen maximaal een half jaar andier werk dan krygen zy bovendien nog een bepaalde uit kering. Alle rechten op vakantie en vakantiedagen zullen worden geho noreerd. Voor de werknemers van zestig Jaar en ouder zullen de pen sioenen worden volgestort. ADVERTENTIE het meest complete reisbureau Leiden, Stadhuisplein 3. tel. 01710- 32222/32422. Alphen a/d Rijn, van Boetzelaerstraat 7, tel. 01720-3658/4909 dagelijks geopend van 10-17uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17'Mr toegang fa» mJi AMSTFRDAM speciaal Trein-Toegang biljet met 3 reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS stations (Van één onzer redacteuren) LEIDEN In samenwerking tus sen de gemeenten Leiden en Den Haag en met. medewerking van in stituten van de Leidse universiteit als wetenschappelyke begeleiders wordt een onderwysexperiment voor bereid, waarvan de resultaten be- langryk zyn voor het gehele land. Als het plan doorgang vindt zal men rond 1978 beschikken over een afgerond resultaat. Dan zal geble ken zyn of het mogelyk is twee klovèn uit het onderwys ten bate van het kind te overbruggen. De werkgroep, die het experiment voorbereidt, dat goedkeuring van ryk en gemeenten nodig heeft, wil de overgang van basisonderwijs naar voortgezet onderwys (een stap die 98 pet. van de lagere schoolbevolking tegenwoordig maakt) vloeiender la ten verlopen dan nu het geval is met alléén de door de Mammoetwet ingestelde brugklas. Het experiment start eerder met de overgang: in het begin van de zesde klas van de basis school. Vrywel de gehele zesde klas gaat by het experiment over naar de brugklas van een voortgezette op leiding die en daar wordt de tweede kloof overbrugd voortgang mogelyk maakt naar lavo, mavo, navo, gymnasium en atheneum en naar lts, meisjes ny verheids-onder- wys en leao-school. Daarmee wordt de scheiding tussen algemeen voort gezet en vooi bereidend hoger onder wys enerzyds en lager beroepsonder wijs anderzijds doorbroken. Zie verder de stadspagina. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Februari 1870: Wij vernemen dat de Ver- eeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek in rui me mate de sympathie der Leidsche burgerij mag on dervinden. Vrijdagavond zul len de verschillende sectie- besturen geïnstalleerd wor den. (Advertentie) Huisknecht In een klein gezin wordt met le Mei e.k. gevraagd een goe de huisknecht tegen goed loon. Opgave van ouderdom en vroegere diensten met overlegging van getuig schriften, franko onder let ter A. aan de boekhandelaar S. C. van Doesburgh alhier

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1